Sigurna kuća u BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Pixit
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 03 Nov 2019, 22:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 35 times
Status: Offline

Sigurna kuća u BiH

Post by Pixit » 03 Nov 2019, 23:07

Trenutno istražujem temu nasilja nad ženama i Sigurne kuće u Bosni i Hercegovini i zanima me - ima li neko ovdje sa ličnim iskustvom boravka u Sigurnoj kući a da bi bio voljan (anonimno) podijeliti barem dio iskustva? Najviše od svega me zanima - šta se (u praksi) dešava nakon što osoba prijavi nasilje na našim prostorima? Kako izgleda njihov život nakon toga?

Nisam najsigurnija jesam li na pravom mjestu otvorila temu, slobodno je prebacite na odgovarajući podforum. :)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by Krokodil Behko » 03 Nov 2019, 23:18

Dixit wrote: 03 Nov 2019, 23:07 Trenutno istražujem temu nasilja nad ženama i Sigurne kuće u Bosni i Hercegovini i zanima me - ima li neko ovdje sa ličnim iskustvom boravka u Sigurnoj kući a da bi bio voljan (anonimno) podijeliti barem dio iskustva? Najviše od svega me zanima - šta se (u praksi) dešava nakon što osoba prijavi nasilje na našim prostorima? Kako izgleda njihov život nakon toga?

Nisam najsigurnija jesam li na pravom mjestu otvorila temu, slobodno je prebacite na odgovarajući podforum. :)

Ih, kako ti to opisa, pomislio bi čovjek da ih FBI pošalje u program promjene identiteta i zauvijek nestanu :oo

Ne dešava se ništa. Obično, čim se Šemso otrijezni, ode u sigurnu kuću i zovne: Rukija, hajd kući, neću te više tući, očiju mi" I ona mu se vrati, pa opet sve isto.
online

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by dadojović » 03 Nov 2019, 23:38

Zar je forum prikladno mjesto za takvo istraživanje? Zar nije logično je to pitati nekoga iz udruga koje se s tim bave, MUP, djelatnice/ke sigurne kuće a posredstvom njih i same korisnice?
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Pixit
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 03 Nov 2019, 22:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 35 times
Status: Offline

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by Pixit » 03 Nov 2019, 23:52

Krokodil Behko wrote: 03 Nov 2019, 23:18
Dixit wrote: 03 Nov 2019, 23:07 Trenutno istražujem temu nasilja nad ženama i Sigurne kuće u Bosni i Hercegovini i zanima me - ima li neko ovdje sa ličnim iskustvom boravka u Sigurnoj kući a da bi bio voljan (anonimno) podijeliti barem dio iskustva? Najviše od svega me zanima - šta se (u praksi) dešava nakon što osoba prijavi nasilje na našim prostorima? Kako izgleda njihov život nakon toga?

Nisam najsigurnija jesam li na pravom mjestu otvorila temu, slobodno je prebacite na odgovarajući podforum. :)

Ih, kako ti to opisa, pomislio bi čovjek da ih FBI pošalje u program promjene identiteta i zauvijek nestanu :oo

Ne dešava se ništa. Obično, čim se Šemso otrijezni, ode u sigurnu kuću i zovne: Rukija, hajd kući, neću te više tući, očiju mi" I ona mu se vrati, pa opet sve isto.

:oo

Misliš da se Rukija vraća jer nema izbora ili iz (onoga što u njenoj glavi izgleda kao) ljubavi? Jesu li u Sigurnim kućama mahom nezaposlene žene koje finansijski ovise o partneru? Jesam li na pdf Psihologija trebala ovo otvoriti? :o Koja je uopšte svrha Sigurne kuće, skloniti nekoga na određeni period ili ga permanentno osposobiti za samostalan život? Šta bi se moralo desiti da Rukija shvati da je tamo negdje možda čeka nešto bolje? Ima li smisla i logike slati Šemsu psihologu (hodži? :ooo )?

Ne očekujem da znaš odgovor na sve ovo, više monoložim sama sa sobom nadajući se da će neka Rukija zalutati na temu. :djed

User avatar
Pixit
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 03 Nov 2019, 22:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 35 times
Status: Offline

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by Pixit » 03 Nov 2019, 23:54

dadojović wrote: 03 Nov 2019, 23:38 Zar je forum prikladno mjesto za takvo istraživanje? Zar nije logično je to pitati nekoga iz udruga koje se s tim bave, MUP, djelatnice/ke sigurne kuće a posredstvom njih i same korisnice?
To svakako. :) Samo mi se čini da je nekima možda lakše anonimno govoriti o tome, pa dođoh (i) na forum.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by dadojović » 04 Nov 2019, 00:00

Da ali se ovakav način prikupljanja podataka ne smatra znanstvenim. I ne možeš ga upotrijebiti kao relevantan u većini slučajeva. U svrhu čega provodiš istraživanje?
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Pixit
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 03 Nov 2019, 22:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 35 times
Status: Offline

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by Pixit » 04 Nov 2019, 00:07

dadojović wrote: 04 Nov 2019, 00:00 Da ali se ovakav način prikupljanja podataka ne smatra znanstvenim. I ne možeš ga upotrijebiti kao relevantan u većini slučajeva. U svrhu čega provodiš istraživanje?

Nije riječ o naučnom nego umjetničkom istraživanju.
U postu iznad uzvratih zezancijom na zezanciju, ali i pitanje i tema su vrlo ozbiljni i bilo bi mi drago (i korisno) pročitati lična iskustva.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by dadojović » 04 Nov 2019, 00:09

Pa vidio sam odmah da ima nešto čudno u tvojoj nakani. Čuj umjetnički pristup.
Eto ti Kockica sad je izrazila želju da ide u sigurnu kuću
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by Mutevelija » 04 Nov 2019, 00:14

Idi istrazi zasto nema sigurnih kuca za muskarce :hm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by dadojović » 04 Nov 2019, 00:15

Mutevelija wrote: 04 Nov 2019, 00:14 Idi istrazi zasto nema sigurnih kuca za muskarce :hm
Ima. Zovu se birtije.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by Mutevelija » 04 Nov 2019, 00:15

Pa plaća se u birtijama.
A u sigurnosnim kcuama ne placa-.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Pixit
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 03 Nov 2019, 22:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 35 times
Status: Offline

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by Pixit » 04 Nov 2019, 00:21

Ko/šta je Kockica?
Mislim da Sigurne Kuće nisu isključivo za žene, i slažem se i mislim da je i to zanimljiva (pod-)tema. Nasilje nikako ne vežem isključivo za jedan spol, mada su me brojni slučajevi u medijima naveli da fokus stavim ipak na žene.

Ovo mi je nauk za sljedeći forum da zadržim ozbiljan ton i izraz virtualnog lica inače će tema skrenuti u smjeru u kojem je vi upravo odvedoste. :o

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by Mutevelija » 04 Nov 2019, 00:24

Jesu za žene, muškarcima je ulaz zabranjen u njih.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by dadojović » 04 Nov 2019, 00:32

Oprosti ali priča ti od prvog trena ne drži vodu. Ne vidim da ti ikakvo istraživanje vršiš.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by Mutevelija » 04 Nov 2019, 00:34

Dovoljne su izjave ljudi sa terena koji se bune sto nema muskih kuca :cudi


ĆUPRIJA - Sigurna muška kuća, prva na Balkanu, kao utočište muškarcima koji su žrtve "nježnijeg pola" počela je prije tri nedjelje s radom u okolini sela Supska, u opštini Ćuprija, i trenutno ima dva štićenika - farmaceuta iz Zaječara i penzionera iz Ćuprije.

Dušan Trifunović (41), ekonomista i bivši predsjednik opštine Ćuprija, osnovao je nevladinu organizaciju "Muška sigurnost" i u okviru nje sklonište za izbjegle "jače polovine" koji su odbjegli od nasilnih supruga. I nevladinu organizaciju i sigurnu mušku kuću inicirala je, kako kaže, činjenica da je i sam godinama bio žrtva supruge.

Dušan Trifunović tvrdi da ima dosta obespravljenih muškaraca koji su, kako kažu, ukoliko državni organi nastave da zanemaruju njihove probleme spremni da na jesen "okupiraju" neke od važnih institucija u Beogradu i tamo štrajkuju glađu dok se bar dio njihovih muka ne riješi. Inače, osnivanje ove jedinstvene ustanove za pomoć poniženim muževima pomoglo je i Ministarstvo za rad i socijalnu politiku i ljudska i manjinska prava Srbije.

"Nisam se ni najmanje iznenadio kad sam saznao za procenu Ministarstva da sedam do deset posto muškaraca u Srbiji preživljava pravu torturu od svojih žena. I sam na svojoj koži osetio šta to znači", ističe Trifunović.

Prema riječima predsjednika "Muške sigurnosti", iskustva iz srpskih sudova svode se na ružnu praksu da muškarac, čim je procesuiran, odmah je i osuđen.

"Nema kazne za ženu kad lažno prijavi muža za nasilje u porodici. Evo, imam presudu da se naš Paraćinac Ljubiša S. (43) vrati u kuću, ali izvršenja nema. Ima i presudu da viđa decu, ali ni tu nema izvršenja. Živeo je u hotelu dok je to mogao da plati, a sad spava kod drugova iz mladosti. Živimo u svetu gde su izgleda samo ženska prava ljudska", priča Trifunović.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18024
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4103 times
Been thanked: 5652 times
Status: Offline

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by Vanilla » 04 Nov 2019, 00:35

E cuj umjetnicko istrazivanje... :ubihse
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Pixit
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 03 Nov 2019, 22:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 35 times
Status: Offline

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by Pixit » 04 Nov 2019, 00:36

dadojović wrote: 04 Nov 2019, 00:32 Oprosti ali priča ti od prvog trena ne drži vodu. Ne vidim da ti ikakvo istraživanje vršiš.
Nisam napisala da vršim istraživanje nego da:
istražujem temu nasilja nad ženama i Sigurne kuće u Bosni i Hercegovini
Zanimaju me lična iskustva korisnica Sigurne kuće, ne statistika i sl.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by Krokodil Behko » 04 Nov 2019, 00:49

Dixit wrote: 03 Nov 2019, 23:52
Krokodil Behko wrote: 03 Nov 2019, 23:18


Ih, kako ti to opisa, pomislio bi čovjek da ih FBI pošalje u program promjene identiteta i zauvijek nestanu :oo

Ne dešava se ništa. Obično, čim se Šemso otrijezni, ode u sigurnu kuću i zovne: Rukija, hajd kući, neću te više tući, očiju mi" I ona mu se vrati, pa opet sve isto.

:oo

Misliš da se Rukija vraća jer nema izbora ili iz (onoga što u njenoj glavi izgleda kao) ljubavi? Jesu li u Sigurnim kućama mahom nezaposlene žene koje finansijski ovise o partneru? Jesam li na pdf Psihologija trebala ovo otvoriti? :o Koja je uopšte svrha Sigurne kuće, skloniti nekoga na određeni period ili ga permanentno osposobiti za samostalan život? Šta bi se moralo desiti da Rukija shvati da je tamo negdje možda čeka nešto bolje? Ima li smisla i logike slati Šemsu psihologu (hodži? :ooo )?

Ne očekujem da znaš odgovor na sve ovo, više monoložim sama sa sobom nadajući se da će neka Rukija zalutati na temu. :djed

Neke žene, nakon godina i godina nasilja, vjerovatno razviju neku vrstu stokholmskog sindroma.
S nekim ženama ne možeš ništa, jer nisu obrazovane i ne znaju ništa da rade.

Sigurna kuća je privremeno/alternativno rješenje, za probleme koji su u toku, ali pravo rješenje mora biti sistemsko. Zakoni moraju biti jasniji, a žene hrabrije i s izraženijim osjećajem prema vlastitoj budućnosti i dostojanstvu.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119682
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5649 times
Been thanked: 12181 times
Contact:
Status: Online

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by Maja » 04 Nov 2019, 01:55

Dixit savjetujem ti da na sljedecim forumima u uvodni post ubacis svoju mail adresu jer niko ili rijetko ko ce ti javno pisati o tome.
Forum je ko mahala, svi se znamo, skloni smo tracu itd. Zato vecina ne iznosi javno podatke o sebi, pogotovo podatke te vrste.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sigurna kuća u BiH

Post by Socrates » 04 Nov 2019, 02:00

Pa ima i pp. Kakva je razlika između pp i emaila?
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests