Online nastava u BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Online nastava u BiH

Post by Maja » 21 Jul 2020, 01:07

Image

Nakon što je grupa roditelja u RS-u pokrenula peticiju kojom traže novčanu naknadu od 500 KM ukoliko se nastava u septembru bude odvijala online, provjerili smo kakva je situacija u Kantonu Sarajevo gdje su nam iz Vijeća roditelja KS kazali da nemaju trenutno takve zahtjeve, ali da postoje problemi koji se trebaju riješiti.

Dijana Parla iz Vijeća roditelja KS je za Klix.ba podsjetila da su na početku pandemije poslali dopis Ministarstvu za obrazovanje, nauku i mlade KS u kojem su tražili pronalazak rješenja da se omogući roditeljima ostanak kući, pogotovo djece u nižim razredima.

"Nikada nismo dobili odgovor na to. Lično mislim da bi bilo bolje ako bi već neko izdvojio toliku svotu novca da ih onda 'ubrizga' u obrazovni sistem da se svi problemi koji postoje dovedu u red. Trenutno tražimo od naše baze u Vijeću roditelja KS adekvatne informacije šta je to što zaista roditelji misle da bi bilo najbolje rješenje u budućnosti po ovom pitanju", kazala je Parla.

Postoje brojni nedostaci u odvijanju online nastave

Dodala je da je bila evidentna razlika kada je riječ o odvijanju nastave u Republici Srpskoj i Federaciji BiH.

"U Federaciji BiH smo imali mnogo adekvatnije odvijanje online nastave za razliku do RS-a, pogotovo je bila nešto bilja u Kantonu Sarajevo jer se taj proces rješavao na nivou kantona, a ne na nivou entiteta kako je to u RS-u. Naravno iako je bilo mnogo bolje organizovano u Sarajevu ipak je sve to imalo određene nedostatke na koje smo mi ukazivali i tokom trajanja online nastave i poslije. Mi sad čekamo da nam Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade KS predoči određeni feedback ili analizu kako je sve prošlo te da i mi damo svoje sugestije na ono što su njihovi planovi", naglasila je.

Parla je navela da postoje brojni nedostaci koji se moraju ukloniti da bi online nastava mnogo bolje funkcionisala u septembru.

"Već istaknuti nedostaci su to da su roditelji morali biti uz svoju djecu tokom trajanja online nastave, pogotovo kada je riječ o nižim razredima, a da nisu mogli ići na posao i da im to naravno nije u svakom trenutku bilo plaćeno. Dok su roditelji kao i svi s djecom prvih 15 dana početka pandemije bili zatvoreni u kućama za to su poslodavci i mogli naći razumijevanje, ali nakon toga nisu, a djeca nisu sama mogla boraviti kući", dodala je.

Navela je i to da tokom provođenja online nastave nije bila ista metodologija rada svih nastavnika i učiteljica. Dodala je da metodologija rada nastavnika mora pod hitno biti jednaka u svim školama prema svoj djeci jer se, kako kaže, u suprotnom dovode u neravnopravan položaj.

"Bile su učiteljice koje su se direktno putem online platformi javljale učenicima i opremile se za to, kupile tablu u kući i tako učile djecu, a s druge strane, postoje i one koje su putem Vibera radile s djecom, a uz to komunicirajući s roditeljima jer nije bio uspostavljen sistem platforme za online nastavu. Bilo je određenih pomaka, ali sve se ovo mora još mnogo više pripremiti pogotovo kada je riječ o radu s djecom u nižim razredima koji teško usvajaju znanje bez da prisustvuju u učionici ili bez prisustva nekoga ko može adekvatnom metodologijom rada to i raditi. Iako ja imam relativno dobro znanje iz svake oblasti, ipak ja nisam nastavnik jer oni to trebaju i znaju najbolje raditi. Zbog toga taj problem treba riješiti nadležno ministarstvo ukoliko se online nastava bude nastavljala", kazala je.

Pravilnik o ocjenjivanju i vrednovanju učenika u KS se treba izmijeniti


Parla je naglasila da je ista situacija bila i u osnovnim i srednjim školama u KS.

"Sva djeca koja se školuju na daljinu, tačnije, putem online sistema, moraju imati iste tehnološke mogućnosti, dakle, pristup internetu, računare i potpuno iste ili slične metode rada nastavnika. Smiješno je da neko dijete ništa ne uči iz muzičkog u određenoj školi, a da je u nekoj drugoj sasvim drugačija situacija gdje je nastavnik posvećen pa čak nekad i previše", poručila je.

Ono što je dodatno opterećivalo učenike su gradiva, koja se, prema Parlinom mišljenju, moraju dovesti u red, smanjiti i "prečistiti". Time bi se, kako je navela, prilagodili godinama učenika te izbjeglo bespotrebno "zatrpavanje" informacijama.

"Činjenica je da su naši nastavni planovi i programi veoma loši i u redovnoj nastavi. Mi godinama čekamo reformu koja se opet prolongira za novembar i ako tada bude neka nova vlast moguće je da će nas opet odgoditi i to je slučaj zadnjih 30 godina. Da je napravljen curriculum kao i ishodi učenja u redovnoj nastavi što je konačno vrijeme, mi bi sad lakše riješili to u online nastavi. Znalo bi se tačno šta se treba naučiti i u kojem uzrastu i razredu. Zbog lošeg nastavnog plana i programa, došlo je do toga da su se nastavnici tokom online nastave doslovno 'pogubili' pa su davali i više gradiva nego je potrebno zato što bi ih inspekcija kaznila da su drugačije postupili", pojasnila je.

Na kraju je posebno naglasila da je najveći problem Pravilnik o ocjenjivanju i vrednovanju učenika u KS u kojem nije naveden online sistem.

"U njemu se govori o redovnom vrednovanju i ocjenjivanju iako i s tim imamo problema, ali te analize smo davno tražili. Usred pandemije su nam rekli da će se napraviti instrukcija za vrednovanje u online nastavi jer to ne može biti napravljeno na isti način. Postavlja se pitanje koliko su djeca naučena putem online nastave, međutim, iako je obećana instrukcija, na kraju je odlučeno da se radi po navedenom pravilniku, a nikome nije jasno kako se to može raditi ako on ne uređuje tu oblast", zaključila je Parla.

Podsjećamo, grupa roditelja u Republici Srpskoj pokrenula je peticiju kojom traži novčanu naknadu ukoliko se nastava u septembru nastavi odvijati online. Potpisnici peticije traže da im Vlada isplaćuje mjesečnu naknadu u iznosu od 500 KM po djetetu.

Istakli su da bi jedan roditelj u tom slučaju mogao uzeti neplaćeni odmor i biti učitelj svom djetetu ili platiti stručnu osobu koja će raditi s njim.

Klix.ba

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Roditelji u Sarajevu iznijeli probleme i zahtjeve ukoliko opet bude online nastave

Post by Nice try » 21 Jul 2020, 07:57

Ionako je obrazovanje zbrkano, još sad ako bude potpuna ili djelomična online nastava... ne znam, nikome tu nije lako.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80135
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7035 times
Been thanked: 11338 times
Status: Online

Re: Roditelji u Sarajevu iznijeli probleme i zahtjeve ukoliko opet bude online nastave

Post by spacebound » 21 Jul 2020, 08:06

Sve su prilike da ce nastaviti s online nastavom, sad je daleko gore stanje nego u martu i ne nazire se kraj.
Najteze mi zbog prvacica. Svoje prve skolske dane ce provesti slusajuci sta uciteljica na tv-u prica :tuga

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Roditelji u Sarajevu iznijeli probleme i zahtjeve ukoliko opet bude online nastave

Post by Nice try » 21 Jul 2020, 08:16

To je posebno teško.
Opet, voljela bih iskusiti i takvo obraćanje, preko tv. Kod nas je samo viber, a kod starijih one učionice.
Hoće li sada, početkom nove školske godine, biti nešto prilagođenije dječici, ne znam.
Ovako, kao što je bilo proljetos, je preteško za sve.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80135
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7035 times
Been thanked: 11338 times
Status: Online

Re: Roditelji u Sarajevu iznijeli probleme i zahtjeve ukoliko opet bude online nastave

Post by spacebound » 21 Jul 2020, 08:18

Nice try wrote: 21 Jul 2020, 08:16 To je posebno teško.
Opet, voljela bih iskusiti i takvo obraćanje, preko tv. Kod nas je samo viber, a kod starijih one učionice.
Hoće li sada, početkom nove školske godine, biti nešto prilagođenije dječici, ne znam.
Ovako, kao što je bilo proljetos, je preteško za sve.
Nije bilo organizovane online nastave? Mi smo pratili na rtrsu, za sve razrede osnovne skole. A za srednjoskolce ne znam kako je bilo.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Roditelji u Sarajevu iznijeli probleme i zahtjeve ukoliko opet bude online nastave

Post by Nice try » 21 Jul 2020, 08:21

Nije. Svaki razred je zasebno imao grupu na viberu i to je to. Čas od pola sata i hajdemo dalje. Maraton :D.
Gimnazijalci su imali učionice na platformi, posebne za svaki predmet. To je malo preglednije, a jedino su iz matematike imali zoom učionicu. To je nekako bilo najbliže pravoj nastavi.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80135
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7035 times
Been thanked: 11338 times
Status: Online

Re: Roditelji u Sarajevu iznijeli probleme i zahtjeve ukoliko opet bude online nastave

Post by spacebound » 21 Jul 2020, 08:34

Nek nam je Bog na pomoci, djeci, prosvjetarima, a i nama, roditeljima :grana

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Roditelji u Sarajevu iznijeli probleme i zahtjeve ukoliko opet bude online nastave

Post by Maja » 21 Jul 2020, 10:51

Ovdje se prica da bi pola razreda jednu sedmicu pohadjalo nastavu u skoli a pola online. Drugu sedmicu obrnuto. Ko zbog fizicke distance.
Na to su nastavnici poludjeli jer ce onda morati raditi dva posla, jednima predavati u skoli, onda otici kuci pa drugima online.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Roditelji u Sarajevu iznijeli probleme i zahtjeve ukoliko opet bude online nastave

Post by Hurija » 21 Jul 2020, 10:58

Ima vijeće roditelja u mogućnosti sam iznijeti svoj stav,nisam za taj koktel iskeno i misljenja sam da Ce se djeca lošije snalaziti ,neka bude ili Redovna ili Onlajn nastava ,evo kompromisa Onlajn recimo do polugodišta od polugodišta ako se popravi stanje neka djeca idu redovno u skolu
Ostalo je cutanje.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Roditelji u Sarajevu iznijeli probleme i zahtjeve ukoliko opet bude online nastave

Post by dadojović » 21 Jul 2020, 11:18

Školovanje se pretvara u noćnu moru za učenike, nastavnike, roditelje. A neko rješenje koje bi zadovoljilo sve uključene aktere, još uvijek se ne nazire.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53257
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1878 times
Been thanked: 14903 times
Status: Offline

Re: Roditelji u Sarajevu iznijeli probleme i zahtjeve ukoliko opet bude online nastave

Post by HAVANA » 21 Jul 2020, 11:21

Kakav ba online,boga oca prepisase.Niko nista ne uci.Valjda ce krenuti,nadam se.Moja ni na praksu ne ide a zbog toga je i upisali na bankarski.3 dana praksa,2 skola.Sta ce sad ako bude online? Valjda ce bar raditi... :123
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3792
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Roditelji u Sarajevu iznijeli probleme i zahtjeve ukoliko opet bude online nastave

Post by tuzlak1212 » 21 Jul 2020, 11:21

Maja wrote: 21 Jul 2020, 10:51 Ovdje se prica da bi pola razreda jednu sedmicu pohadjalo nastavu u skoli a pola online. Drugu sedmicu obrnuto. Ko zbog fizicke distance.
Na to su nastavnici poludjeli jer ce onda morati raditi dva posla, jednima predavati u skoli, onda otici kuci pa drugima online.
Juce u frizerskom prisluskujem ove mlade roditelje, i bas su to spomenuli ali su rekli da bi nastava trebala biti uvijek u ucionici, kao jednu sedmicu ce pola odjeljenja imati pregomilano gradivo pa drugu sedmicu mogu samo da uce i rade zadace, tj nemaju nastavu a u tom periodu druga polovina djece ce imati nastavu.

Tj hoce se dvaputa drzati nastava od strane nastavnika ali kao nece biti online nastave.

User avatar
Umihana
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1550
Joined: 12 Apr 2020, 03:47
Status: Offline

Re: Roditelji u Sarajevu iznijeli probleme i zahtjeve ukoliko opet bude online nastave

Post by Umihana » 21 Jul 2020, 12:41

:grana
Ja imam štrebera, on uvijek uči i radi i više nego što je potrebno za odličan uspjeh. ..
Ne bi bio toliki problem da ne kreće u srednju školu... Nepoznat teren, profesori, stručni predmeti - a baš zbog toga sam navijala za gimnaziju, jer bez kabineta, profesora, prakse, nije to to... Naravno, odabrao je tehničku šk :mrgud
Plus što sav trud oko sekcija, takmičenja, sve je palo u vodu... Ne trenira :(
Ali, njegovo zdravlje mi je prioritet, a realno, kod nas je situacija loša i ne nadam se da će u septembru biti puno bolja, naprotiv...
Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesretan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom, a zemlja obnavlja proljećem...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Online nastava u BiH

Post by Krokodil Behko » 07 Sep 2020, 09:21

Image
online

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53257
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1878 times
Been thanked: 14903 times
Status: Offline

Re: Online nastava u BiH

Post by HAVANA » 07 Sep 2020, 16:45

Ovo je bas budalastina i velika steta za djecu.Moja krenula u 3 razred srednje po onom njemackom programu.Bankarski smjer. U trecem razredu 2 dana ide u skolu a 3 radi u banci.Sad nit radi u banci,nit ide u skolu.Fol nesta online ponedeljak i utorak i cao.Ludilo.Kad najvise treba da nauci,nista. :lupa
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Online nastava u BiH

Post by Nice try » 07 Sep 2020, 17:23

Ovdje će imati što se tiče srednje škole, svaki dan pet časova u školi, a dva online kad se vrate kući. Časovi skraćeni na pola sata i bez velikog odmora. A maleni u osnovnoj će imati svaki dan tri časa, a ostalo online kad se vrate kući i u dogovoru s učiteljem.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Online nastava u BiH

Post by Nice try » 07 Sep 2020, 17:26

Stavili su one "manje važne" časove u online nastavu, muzičko, fizičko, likovno, vjeronauk i sl.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Online nastava u BiH

Post by Hurija » 07 Sep 2020, 17:30

Pođe li Corona po školama a hoće sa obzirom na higijenu i izdvajanja za materijalno tehnička sredstva ,roditelji neće dati djeci da idu u školu🌝
Ostalo je cutanje.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Online nastava u BiH

Post by Nice try » 07 Sep 2020, 17:44

Ne znam. Ne mogu da razmišljam.
Mjeriće im temperaturu pri ulasku i dezinficirati ruke, po hodnicima nose maske, a učitelji i nastavnici vizire.
Kako će biti, šta će biti, vidjećemo.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Online nastava u BiH

Post by Krokodil Behko » 27 Apr 2021, 10:06

Nastavnici razočarani odlukom ministrice obrazovanja Kantona Sarajevo


Image

Ministrici obrazovanja Kantona Sarajevo Naidi Hoti-Muminović, nakon odluke o povratku učenika u školske klupe, 113 nastavnika engleskog jezika i književnosti obratilo se otvorenim pismom, prenosi "Oslobođenje".

Naime, oni su naveli svoje mišljenje u opširnom pismu, gdje su jasno navedeni ciljevi obraćanja kao i teškoće i problemi koji su izraženi tokom realizacije kombinovanog modela nastave, ali i općenito problema povratka učenika u klupe u vrijeme još uvijek nezadovoljavajuće epidemiološke situacije.

- Obraćamo Vam se ispred 113 nastavnika Engleskog jezika Kantona Sarajevo, a povodom Vaše odluke o povratku u učionicu učenika I-IV/V razreda po kombinovanom modelu, te najave o mogućem skorom povraku u školske klupe učenika VII i VIII razred

Želimo da kažemo zbog čega smo razočarani i iznenađeni ovom odlukom, ulazeći u razloge zbog čega je ova odluka donesena zadnjeg radnog dana u sedmici, kada nije bilo moguće obaviti konsultacije sa nastavničkom strukom, istaknuto je u pismu.

Između ostalog, navode kako žele da pojasne zašto ovu odluku smatraju preuranjenom:

- Prije svega epidemiološka situacija u KS je kritična, svejdoci smo da su i neke naše kolege izgubile bitku sa ovim virusom. Tvrdnja da škole nisu leglo zaraze nisu osnovane, a to najbolje znaju oni koji su direktno uključeni u nastavni proces i svaki dan dolaze u učionicu. Tvrdnje da djeca se ne mogu zaraziti su također neosnovane. Po izjavama kolega i koelgica bilo je slučajeva da su roditelji skrivali infekciju i slali djecu u školu, navedeno je između ostalog u pismu.

Smatraju da je najbitnija prednost online sistema što su svi učenici u jednoj grupi i bez prekida svakodnevno prate nastavu.
online

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests