Demografske statistike u BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

milanbilic
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 139
Joined: 15 Feb 2020, 22:49
Has thanked: 74 times
Been thanked: 45 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by milanbilic » 17 Aug 2022, 14:08

I to narodi koji su godinama zivjeli u bratstvu i jedinstvu
Hocete da vam kazem ko nas zavadi? Amerikanci...

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by Melek » 17 Aug 2022, 14:16

Ne projde dugo 😂
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by Taare » 17 Aug 2022, 14:19

Melek wrote: 17 Aug 2022, 14:06 Fakat smo glupi ko ćundare. Kefamo se za prostore koje onda svi skupa zdušno napustimo :D.
Mi? izgleda da sam loš što se tiče historije pa mi ne naumpada neki sukob kojeg su pokrenuli bošnjaci. :hm
KatoBosanski wrote: 17 Aug 2022, 13:39 Kad je čeljad bijesna, kuća je tijesna.
E, kad se budu glabale kosti a penzije postanu misaona imenica, ima da se zapitamo gdje smo to pogriješili.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by Melek » 17 Aug 2022, 14:27

Taare wrote: 17 Aug 2022, 14:19
Melek wrote: 17 Aug 2022, 14:06 Fakat smo glupi ko ćundare. Kefamo se za prostore koje onda svi skupa zdušno napustimo :D.
Mi? izgleda da sam loš što se tiče historije pa mi ne naumpada neki sukob kojeg su pokrenuli bošnjaci. :hm
KatoBosanski wrote: 17 Aug 2022, 13:39 Kad je čeljad bijesna, kuća je tijesna.
E, kad se budu glabale kosti a penzije postanu misaona imenica, ima da se zapitamo gdje smo to pogriješili.
U smislu kefanja kao uopštenog pojma. Prvo te uzurpator napadne da ti to otme a ti se grčevito braniš da to ne daš. A nakon svega i uzurpator i branitelj odu svak sa “svoga”.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by Taare » 17 Aug 2022, 14:31

milanbilic wrote: 17 Aug 2022, 14:08 I to narodi koji su godinama zivjeli u bratstvu i jedinstvu
Hocete da vam kazem ko nas zavadi? Amerikanci...
To jednostavno nije tačno. Što mene i tebe ne zavade? Nemaju šanse, zar ne?
Lahko je zavaditi one koji jedva čekaju da budu zavađeni.
Ustvari, "zavaditi" je pogrešna riječ jer su srbi, vjerujuci u svoju vojnu nadmoć, i rukama i nogama kopali da dođe do sukoba. Prijetili čak i u skupštini. Jednostavno su znali da bez sukoba neće dobiti ono što žele.
šta su željeli?
Željeli su da izbjegnu ono što su oni sami radili u bivšoj Jugoslaviji. U nezavisnoj, demokratski uređenoj bih, vlast bi bila u rukama većine, a većinu su u to vrijeme činili bošnjaci.
Osim toga, vrijedi napomenuti i nedosanjani san određenog broja srba, a to je da svi srbi žive u jednoj državi.
suma sumarum, amerika def nije kriva za rat. Ok, možda su par puta puhnuli kako bi se raspalila ta vatra, ali benzin, šibice i drvo, definitivno su donijeli srbi.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by Taare » 17 Aug 2022, 14:35

Melek wrote: 17 Aug 2022, 14:27 U smislu kefanja kao uopštenog pojma. Prvo te uzurpator napadne da ti to otme a ti se grčevito braniš da to ne daš. A nakon svega i uzurpator i branitelj odu svak sa “svoga”.
Brt, to što pišeš pripada rubrici niđe veze.
Pa, majku mu, nismo mi otišli da branimo neki bosanski nagorno karabah, nego smo branili kućni prag, imetak, a bogami i glavu.
taman da sjediš na spakovanim koferima spreman za odlazak u njemačku, logično je da ćeš se braniti ako bi te neko napao.
Tako je bilo i kod nas. Do zadnjeg smo dana nosali slike sa titovim likom i pjevali da ne želimo sukobe.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22617
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12996 times
Been thanked: 12642 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by Dori » 26 Aug 2022, 14:20

UN-ov izvještaj za 2022. godinu: BiH prva u svijetu po smanjenju broja stanovnika

Bosna i Hercegovina zauzela je prvo mjesto na listi zemalja s najvećim smanjenjem broja stanovnika na svijetu, prema podacima UN-ovog izvještaja za 2022. godinu "Perspektive svjetskog stanovništva".

Na osnovu podataka, Pixsell je napravio grafikon koji prikazuje da se u top 10 zemalja nalaze čak tri iz bivše Jugoslavije.

Na vrhu liste je BiH, koja godišnje gubi više od 1,5 posto svog stanovništva. Srbija je sedma, dok je Hrvatska na osmom mjestu.

Prema podacima ovog izvještaja očekuje se da će Letonija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Litvanija, Kosovo, Jermenija, Sjeverna Makedonija i Poljska izgubiti između 40% i 50% svog stanovništva do kraja vijeka.

"Analiza stanja stanovništva je potvrdila da je Bosna i Hercegovina zemlja sa 'najnižim niskim' fertilitetom na svijetu (1,25), visokim nivoima migracija i starenja stanovništva, kao i sa duboko ukorijenjenim rodnim nejednakostima.

Do 2070. godine će takvi demografski trendovi i nejednakosti dovesti do smanjenja ukupnog stanovništva za preko 50%, dok će demografska struktura naginjati starijoj populaciji (sa njenim udjelom u ukupnom stanovništvu od preko 40%)", objasnio je John Kennedy Mosoti, predstavnik Populacijskog fonda Ujedinjenih naroda (UNFPA) u Bosni i Hercegovini, nakon nedavno provedene Projekcije stanovništva Bosne i Hercegovine za period 2020 -2070.

On je istakao da će "sektori koji su presudni za socioekonomski razvoj zemlje, kao što su obrazovanje, zdravstvena i socijalna zaštita, biti u ozbiljnoj opasnosti da podbace u radu, dok će se tržište rada suočiti sa nedostatkom kvalificiranih radnika i profesionalaca".

"Stoga je izuzetno važno pronaći nova rješenja za veća ulaganja u blagostanje, egzistenciju i mogućnosti za mlade ljude da napreduju u Bosni i Hercegovini", rekao je predstavnik UNFPA, prenosi Glas Amerike.

Gotovo pola miliona ljudi napustilo je Bosnu i Hercegovinu od 2013. godine, prema rezultatima istraživanja Unije za održivi povratak i integracije BiH. Samo u 2021. godini to je učinilo 170.000 stanovnika, gotovo grad veličine Banja Luke.
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42901
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12717 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by Masamune » 26 Aug 2022, 14:47

Jok ba kod nas je super :oo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by Taare » 26 Aug 2022, 17:31

Kakva crna 2070. to će se desiti do 2030.
Svi mi se morete obratit

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1542 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by TAFKAP » 26 Aug 2022, 17:44

Hajd da smo i mi prvi u nečemu :cool

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by Melek » 26 Aug 2022, 23:02

Nema neg roboti.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Ljiljan
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 497
Joined: 20 Dec 2021, 20:05
Mood:
Has thanked: 75 times
Been thanked: 220 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by Ljiljan » 27 Aug 2022, 13:16

U proslosti je Mirhunisa Zukic, predsjednica Unije za odrzivi povratak i integracije, imala vrlo diskutabilne nastupe i (dez)informacije pa je kataklizmicki govorila o 500 000 ljudi koji su napustili drzavu u pazite jednoj godini dana itd sto je naravno potpuno nemoguce. Nju i njene analize izbjegavam koliko mogu. Ipak, vjerovacu joj za ovo u nastavku... :D.

– Imamo obrađene podatke za neka područja i stanje je i dalje vrlo alarmantno. Radi se o općinama Odžak, Domaljevac-Šamac, Modriča, Derventa, Bosanski Brod, Ljubuški, Široki Brijeg, Grude i Posušje. U ovim općinama zabilježili smo da je otišlo blizu 15.800 osoba u 2022. godini. Naravno da ćemo nastaviti zbrajati podatke i za ostale dijelove BiH – kazala je za „Avaz“ predsjednica Unije Mirhunisa Zukić.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by Pasaga » 27 Aug 2022, 19:33

Ljiljan wrote: 27 Aug 2022, 13:16 U proslosti je Mirhunisa Zukic, predsjednica Unije za odrzivi povratak i integracije, imala vrlo diskutabilne nastupe i (dez)informacije pa je kataklizmicki govorila o 500 000 ljudi koji su napustili drzavu u pazite jednoj godini dana itd sto je naravno potpuno nemoguce. Nju i njene analize izbjegavam koliko mogu. Ipak, vjerovacu joj za ovo u nastavku... :D.

– Imamo obrađene podatke za neka područja i stanje je i dalje vrlo alarmantno. Radi se o općinama Odžak, Domaljevac-Šamac, Modriča, Derventa, Bosanski Brod, Ljubuški, Široki Brijeg, Grude i Posušje. U ovim općinama zabilježili smo da je otišlo blizu 15.800 osoba u 2022. godini. Naravno da ćemo nastaviti zbrajati podatke i za ostale dijelove BiH – kazala je za „Avaz“ predsjednica Unije Mirhunisa Zukić.
ublehas,profs
ona je na vakat shvatila tranziciju
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

KatoBosanski
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 391
Joined: 27 Jul 2022, 23:30
Has thanked: 402 times
Been thanked: 94 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by KatoBosanski » 28 Aug 2022, 19:02

Taare wrote: 17 Aug 2022, 14:31
milanbilic wrote: 17 Aug 2022, 14:08 I to narodi koji su godinama zivjeli u bratstvu i jedinstvu
Hocete da vam kazem ko nas zavadi? Amerikanci...
Željeli su da izbjegnu ono što su oni sami radili u bivšoj Jugoslaviji. U nezavisnoj, demokratski uređenoj bih, vlast bi bila u rukama većine, a većinu su u to vrijeme činili bošnjaci.
Krivo. Bosnjaci su politicki iznimno pluralan narod, cak i na svoju stetu uzmemo li u obzir geopoliticke okolnosti. Srbi da su bili imalo normalni, mogli su formirati/ucestvovati u svakoj vlasti i imati orgoman utjecaj ne samo u unutrasnjoj, nego i vanjskoj politici Hrvatske, o BiH da i ne govorim. Imali su vojnu silu, podrsku vecine MZ i jednostavno su pod svaku cijenu htjeli ne samo zadrzati za po njih povoljan neravnopravni polozaj, nego ga jos dodatno povecati i trajno osigurati. Te suplje ko nas bre zavadi su doslovno za malu djecu.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by Pasaga » 28 Aug 2022, 19:05

KatoBosanski wrote: 28 Aug 2022, 19:02
Taare wrote: 17 Aug 2022, 14:31

Željeli su da izbjegnu ono što su oni sami radili u bivšoj Jugoslaviji. U nezavisnoj, demokratski uređenoj bih, vlast bi bila u rukama većine, a većinu su u to vrijeme činili bošnjaci.
Krivo. Bosnjaci su politicki iznimno pluralan narod, cak i na svoju stetu uzmemo li u obzir geopoliticke okolnosti. Srbi da su bili imalo normalni, mogli su formirati/ucestvovati u svakoj vlasti i imati orgoman utjecaj ne samo u unutrasnjoj, nego i vanjskoj politici Hrvatske, o BiH da i ne govorim. Imali su vojnu silu, podrsku vecine MZ i jednostavno su pod svaku cijenu htjeli ne samo zadrzati za po njih povoljan neravnopravni polozaj, nego ga jos dodatno povecati i trajno osigurati. Te suplje ko nas bre zavadi su doslovno za malu djecu.
a vala da su i sacekali samo 2-3 god. nisu trebali ni ratovat
ha...ja
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by Taare » 28 Aug 2022, 22:15

KatoBosanski wrote: 28 Aug 2022, 19:02
Taare wrote: 17 Aug 2022, 14:31

Željeli su da izbjegnu ono što su oni sami radili u bivšoj Jugoslaviji. U nezavisnoj, demokratski uređenoj bih, vlast bi bila u rukama većine, a većinu su u to vrijeme činili bošnjaci.
Krivo. Bosnjaci su politicki iznimno pluralan narod, cak i na svoju stetu uzmemo li u obzir geopoliticke okolnosti. Srbi da su bili imalo normalni, mogli su formirati/ucestvovati u svakoj vlasti i imati orgoman utjecaj ne samo u unutrasnjoj, nego i vanjskoj politici Hrvatske, o BiH da i ne govorim. Imali su vojnu silu, podrsku vecine MZ i jednostavno su pod svaku cijenu htjeli ne samo zadrzati za po njih povoljan neravnopravni polozaj, nego ga jos dodatno povecati i trajno osigurati. Te suplje ko nas bre zavadi su doslovno za malu djecu.
Pa, nisu željeli da tu stvar prepuste slučaju.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by Taare » 28 Aug 2022, 22:16

I da, upravo pročitah vijest da je samo u prošloj godini bosnu i hercegovinu napustilo 170.000 ljudi :sok
Svi mi se morete obratit

User avatar
Bego
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3334
Joined: 11 May 2019, 05:16
Has thanked: 180 times
Been thanked: 1238 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by Bego » 28 Aug 2022, 23:10

Pametno.

KatoBosanski
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 391
Joined: 27 Jul 2022, 23:30
Has thanked: 402 times
Been thanked: 94 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by KatoBosanski » 29 Aug 2022, 01:05

Taare wrote: 28 Aug 2022, 22:16 I da, upravo pročitah vijest da je samo u prošloj godini bosnu i hercegovinu napustilo 170.000 ljudi :sok
Jedini problem je sto su medju njima i sami Bosnjaci. Dovlace se Turci, Bangladesi, Pakistanci, cetnici iz RS, sve samo zato jer velike (vecinom SDA) gazde ne zele Bosnjacima dati vise od 800KM. Jebiga, vozanje i mijenjanje njemackih automobila srednje klase svakih par godina je bitnije od dostojanstva vlastitog naroda i nacionalnih ciljeva. Vic nacija.

User avatar
Ljiljan
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 497
Joined: 20 Dec 2021, 20:05
Mood:
Has thanked: 75 times
Been thanked: 220 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike u BiH

Post by Ljiljan » 29 Aug 2022, 04:05

Taare wrote: 28 Aug 2022, 22:16 I da, upravo pročitah vijest da je samo u prošloj godini bosnu i hercegovinu napustilo 170.000 ljudi :sok
Senzacionalizam, rekao bih. Mi vise volimo losu vijest kako bismo beskonacno lamentirali nad nasom tragicnom sudbinom, nego da cujemo nesto dobro.
Evo, SBK je jos u maju imao preko 100 vise upisanih prvacica nego prethodnih godina iako prvi upisni rok nije bio gotov, a gdje je jos i drugi. Od toga je preko 80% na bosanski plan i program dok hr. skole vec polako mogu kljuceve u bravu. Jesmo li to igdje mogli procitati? Nismo. Jeste kap u moru, ali je cinjenica da to skoro nigdje nije objavljeno. https://federalna.ba/porastao-broj-upis ... bk-u-tg663

Da se vratim na 170 000 ekonomskih migranata iz BiH. Tom brojkom barata spomenuta agencija gospodje Mirhunise. Naravno da narod odlazi, ali 170 000 ljudi unutar jedne godine jednostavno nije moguce. To je kao ono kad vidis naslov tipa "Ove godine 500 000 ljudi odlazi iz BiH" pa kad udjes procitas da je polovina omladine u nekoj anketi izrazila zelju za odlaskom, reklo da bi odmah otisli da im neko ponudi posao itd. Ugl bez ikakvog utemeljenja.

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest