Demografske statistike u BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: BH gradovi koji nestaju

Post by Zagorka » 19 Aug 2015, 12:14

Nista ne mozemo,osim gledati kako odlaze. Nema veze,naselicemo arapa,kineza,rumuna,stvorit jos 4-5 sekti i bice pravo.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: BH gradovi koji nestaju

Post by Vladimir RUS » 19 Aug 2015, 14:10

Ko jednom ode u inostranstvo nikad se ne vraca. :oo

Vraca se samo za praznike, kad nesto zajebe ili kad dodje vrijeme za vjecno smjestit kosti. :ooo

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Za 25g. broj učenika u osnovnim školama smanjen za 237.495

Post by Maja » 06 Sep 2015, 15:58

Image
U školskoj 2014/15. godini u školskim klupama u svim osnovnim školama u BiH ukupno je bilo 296.842 učenika. Od toga upisanih u prvi razred bilo je ukupno 33.601.
Samo pet godina ranije, u školskoj 2009/10. osnovne škole u BiH je pohađalo ukupno 350.025 učenika.

Kada se vratimo u 2001/02. školsku godinu, vidjet ćemo da je te godine u osnovnim školama ukupno bilo 364.481 učenika.

Prostom usporedbom, jasno je da je za 15 godina došlo do smanjenja broja učenika u osnovnim školama za 67.639 učenika. Godišnje nam se, dakle, broj učenika u osnovnim školama smanjuje za oko 4.500.

Posebno je frapantan podatak da je u međuvremenu osnovno obrazovanje produženo na devet godina, čime je obuhvaćena još jedna generacije učenika. To je drastičan pad uzrokovan ne samo smanjenjem prirodnog priraštaja već i konstantnim odseljavanjem bh. građana.

No, do pravih demografskih kretanja moguće je doći tek kada se usporedi broj učenika u osnovnim školama iz predratnog perioda.

Tako je u školskoj 1988/89. u BiH bilo ukupno 534.337 učenika. Samo 25 godina poslije, broj učenika u osnovnim školama skoro je prepolovljen. Manji je za tačno 237.495.

Kada budu dostupni podaci i za školsku 2015/16. skoro sigurno da će ova razlika biti još veća.

Istovremeno, pada broj učenika i u srednjim školama. U školskoj 1988/89. bilo ih je 170.325, dok ih je u školskoj 2014/15. bilo 144.231. Broj učenika u srednjim školama pada sporije iz prostog razloga jer je srednješkolsko obrazovanje učinjeno u pojedinim dijelovima BiH obaveznim, što je smanjilo broj onih koji ne upisuju srednju školu.

Statistika otkriva i jedan drugi problem koji sve više muči obrazovanje: višak zaposlenih.

Tako je u školskoj 2001/02. u BiH u svim osnovnim školama bilo ukupno 15.639 odjeljenja. U prosjeku, u svakom odjeljenju bilo je 23,3 učenika. Te školske godine u BiH je bilo ukupno 20.768 nastavnika u osnovnim školama.

I pored smanjenja broja učenika za 67.639, u posljednjih 15 godina rastao je broj zaposlenih nastavnika. Tako ih je u školskoj 2014/15. ukupno bilo angažirano 24.118.

I pored smanjenja ukupnog broja učenika, nije smanjivan broj odjeljenja. U školskoj 2014/2015. ukupno u svim osnovnim školama bilo 15.311 odjeljenja. Prosječno, u svakom odjeljenju bilo je samo 19,3 učenika.

klix.ba

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Za 25g. broj učenika u osnovnim školama smanjen za 237.4

Post by Pasaga » 06 Sep 2015, 16:01

...uhhhh...ovom problematikom se treba pozabavit.....
....sad sam u zurbi.....pisem kasnije.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Za 25g. broj učenika u osnovnim školama smanjen za 237.4

Post by Biba » 06 Sep 2015, 16:07

Bijela kuga...ne znam unazad 25 godina kak je u Hrvatskoj ali znam da se u selu od 60 godine broj djece prepolovio..Nekad je u mojoj skolici odjeljenje imalo i 40 djece a sada odjeljenje ima najvise 12..a u centralnoj skoli cca 20...Ove godine je jedna kolegica tehnoloski visak..a u prvi razred se kod mene upisalo petero....U RS kombinacija 1. i 3. Ima 3 ucenika a kombinacija 2. i 4. razred ima 8 ucenika...
Kad cujem da ce zena roditi trece dijete, salim se - Ma je li moguce ..
Napisala sam vec da se ove godine u cijeloj Hrvatskoj upisalo vise prvasica..mislim oko tridesetak :ovaj
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Za 25g. broj učenika u osnovnim školama smanjen za 237.4

Post by Mohr » 06 Sep 2015, 17:05

I pjesnik Safvet-beg Bašagić pjevao je slično: Dajte u škole / svoje male lole / Dajte u škole / djeca vas mole / Djeca bez škola / siročad gola… Danas, na žalost, pjesnici pjevaju popovima i crkvama, hodžama i džamijama, a broj nepismenih i polupismenih stalno raste. A sve je više i djece koja ne završe ni osnovnu školu.

Djeca sada moraju da gledaju u nastavnike vjeronauke, popove, svećenike i hodže ''k'o Juro u Boga'' i postaju zarobljenici religijskih strasti. S druge strane, ostaje im manje vremena za sticanje znanja i pronicanje u tajne nauke. I sve su manje u mogućnosti da usredsrede pažnju na napore svojih učitelja i profesora. Uostalom, pogledajte: sveštena lica vozikaju se u skupocjenim limuzinama i džipovima, nose zlatonosne mantije i halje i goje svoje bankovne račune, a profesori i učitelji nemaju dovoljno ni da se prehrane. Svijet u nekadašnjoj Jugoslaviji kao da nikada nije ni čuo da je mudri Viktor Igo, pobožni katolik, sredinom 19. vijeka, rekao da učitelj pali svjetla u selu, a pop ih gasi. Prohujalo je ono ''mračno'' vrijeme socijalizma kada su učitelji i profesori bili idoli svojih đaka i dovoljno zarađivali za pristojan život.





http://www.e-novine.com/stav/125382-Dje ... -gola.html

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Za 25g. broj učenika u osnovnim školama smanjen za 237.4

Post by Biba » 06 Sep 2015, 19:49

Djeca ne moraju pohađati vjeronauk ali većina roditelja pristane. Koliko ja vidim - sve manje su religiozni. Gradivo je opsežno a djeca osnovnu napuštaju polupismena, lijena i ne znaju razmišljati...tko je tome kriv...
Naravno, ima vrijedne djece...

Mi malo stariji ovdje - titini pioniri sjećamo se bar malo zakletve...kod učitelja se ništa nije promijenilo...ali...u društvu je upravo obezvrijeđeno ono što učitelji poučavaju...


Učitelji su ti koji – unatoč vremenima, kontekstima, konstantnoj potplaćenosti i podcijenjenosti u društvu – odgajaju one koji drže riječ, marljivo rade i pošteni su. ...samo učitelji umjesto da dobiju - Kapu skidam poštovani :hoi dobivaju pljuvanje i srozani su tako da više vrijede neke u Pavovima ili Sevke :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120161
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Online

U Kantonu 10 za deset godina nestala jedna općina

Post by Krokodil Behko » 09 Feb 2016, 22:23

Image
Prema broju rođenih i umrlih u razdoblju od 2005. godine do 2015. godine, broj stanovnika u Kantona 10 manji je za skoro 3.900, što znači da je za samo deset godina nestala jedna cijela općina veličine Kupresa.
To su podaci koje je medijima dostavio Zavod za javno zdravstvo Kantona 10, a prema kojima je od 2005. do 2015. godine rođeno 4.689 osoba dok je broj umrlih 8.571.

Po općinama najveća razlika između rođenih i umrlih izražena je u Livnu i Tomislavgradu. U Livno se za proteklih deset godina rodilo 2025 osoba, a broj umrlih je 3134. Razlika broja rođenih u odnosu na broj umrlih u Tomislavgradu iznosi 1108. Broj rođenih iznosi 1694 dok su umrle 2802 osobe.

No, pored negativnog prirodnog priraštaja, ovaj kanton posebno je pogođen stalnim iseljavanjem cijelih porodica.

"Samo u januaru 2016. godine iz Livna je čak 60 porodica napustilo BiH. To su sve zabrinjavajući podaci", rekao je nedavno na sjednici ZD PS BiH zastupnik Senad Šepić.

(FENA)
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U Kantonu 10 za deset godina nestala jedna općina

Post by Konsultant » 09 Feb 2016, 22:27

Krokodil Behko wrote: "Samo u januaru 2016. godine iz Livna je čak 60 porodica napustilo BiH. To su sve zabrinjavajući podaci", rekao je nedavno na sjednici ZD PS BiH zastupnik Senad Šepić.
Kada bi Send & Co sta radili, ne bi otislo bas 60. Garant ljudi iskoristili HR drzavljanstvo i odjezdili k Alemanji.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: U Kantonu 10 za deset godina nestala jedna općina

Post by Melek » 09 Feb 2016, 22:57

To su vjerovatno bosnjacke familije..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U Kantonu 10 za deset godina nestala jedna općina

Post by Konsultant » 09 Feb 2016, 23:05

Jasta su, drugima eto cvjetaju ruze u njihovom nacionalnom toru. Koliko se samo Hrvata iselilo iz Hrvatske prosle godine.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: U Kantonu 10 za deset godina nestala jedna općina

Post by Podrinjac » 09 Feb 2016, 23:22

Svi mi umiremo polako.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

U RS izumiru cijele opštine, budućnost se svodi samo na BL

Post by Melek » 20 Mar 2017, 09:20

Image

Demografska kretanja pokazuju da će se Republika Srpska u skorijoj budućnosti svesti samo na Banjaluku. To se može
zaključiti na osnovu zvaničnih statističkih podataka i studije „Demografski resursi opština i gradova Republike Srpske“,
koju su uradili predsjednik Savjeta za demokratsku politiku Republike Srpske, profesor Stevo Pašalić i studenti Univerziteta
u Istočnom Sarajevu.


Studija je pokazala da je Banjaluka poput grada neke razvijene zemlje, dok kapaciteti ostalih opština i gradova, izuzev
Istočne Ilidže, koja se urbanizuje, slabe – navodi profesor Pašalić.

Neke opštine izumiru, poput Rudog, Novog Goražda, Kalinovika, Istočnog Mostara, Berkovića, Han Pijeska, Trnova, Srebrenice,
Pelagićeva, pa čak i Lopara, Dervente, Šipova, Kupresa, Krupe na Uni, te Istočnog Drvara.

Gradovi poput Doboja i Prijedora spadaju u krajnje ugrožena demografska područja, dok je veliko iznenađenje Bijeljina, koja ne
stoji tako sjajno, kao što se mislilo.

“Bijeljina je, vjerovatno na iznenađenje mnogih, u trećoj grupi, koja se zove demografski oslabljeno područje, jer smo mi Bijeljinu,
uz Banjaluku, tretirali kao demografski najpuniju. Ovdje sad nije ključan kvantitet, ovo su podaci koji odražavaju kvalitet” - upozorava
Pašalić.

Demografska slika RS na kraju 2016 godine i dalje je u recesiji. Razlozi su brojni.

“Smanjeno je rađanje, vrlo je izraženo iseljavanje i samim tim imamo znatno ostarjelu populaciju” - pojašnjava predsjednik Savjeta
za demografsku politiku Republike Srpske i ukazuje da je neophodno preduzeti mjere kao što su materijalna davanja za majku i tek
rođeno dijete, što je, podvlači on, ključno.

Pašalić, u tom smislu, veoma važnom mjerom smatra i populicionu edukaciju, da bi širok sloj stanovništva shvatio da ova zemlja može
opstati samo na demografiji.

Sa ovakvim demografskim trendovima ne piše nam se dobro.

“Ovakav trend, koji ima cijela BiH, a Republika Srpska nešto izraženije, i dalje će ići ka smanjivanju broja stanovnika, smanjenom rađanju,
povećanom starenju stanovništva. To će nam znatno ugroziti demografski okvir radne snage” -
crne su prognoze profesora Pašalića.

Prema demografskim analizama, do 2050. godine Srpska neće imati više od 800.000 stanovnika, ako ovakav trend bude nastavljen. Osim
toga, zabrinjava i podatak da je BiH za posljednje 2-3 godine napustilo 63.000 ljudi.

Odavde se jedino ne bježi onima koji kreiraju budućnost, u kojoj će, izgleda, sve osim njihovog bogatstva, izumrijeti.

(BN TV)
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: U RS izumiru cijele opštine, budućnost se svodi samo na

Post by Melek » 20 Mar 2017, 09:21

Onaj osjecaj, kad istjeras sve domicilno stanovnistvo jedne opšćine i mislis da ce onda tamo sve procvjetati :lud
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: U RS izumiru cijele opštine, budućnost se svodi samo na

Post by Nice try » 20 Mar 2017, 12:53

Pa,i procvjeta sve dok se ne pretvori u džunglu.
Takva sudbina čeka sve manje gradove,ne samo u RS.
Lijepo me uhvati strah kad čujem i vidim koliko cijelih porodica odlazi iz BiH.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120161
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Online

Re: U RS izumiru cijele opštine, budućnost se svodi samo na

Post by Krokodil Behko » 20 Mar 2017, 17:17

Ta mi satatistika malo odudara, ako imamo u vidu rezultate popisa u Banja Luci.

Zanimljivo, karta je o starosnim dobima, a kao da su jasno iscrtane entitetske granice.

Image
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: U RS izumiru cijele opštine, budućnost se svodi samo na

Post by Pasaga » 20 Mar 2017, 17:36

Po ovim zadnjim istrazivanjima,ako im je vjerovat,Bosna mi izgleda ko
neki tranzitni centar...svi su na cekanju ...
..svi cekaju neki svoj autobus,voz ....
Te skole sto se osnivaju za ucenje jezika ...
..jel to ide preko nevladinih organizacija.....
Kako god,dobro je isplanirano .... :puca :puca :puca
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: U RS izumiru cijele opštine, budućnost se svodi samo na

Post by Mutevelija » 20 Mar 2017, 17:46

Samo treba ici.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: U RS izumiru cijele opštine, budućnost se svodi samo na

Post by KOMESAR » 20 Mar 2017, 18:39

Srbi će otići i oni nisu više problem za BiH.SDA je zlo koje ostaje i s kojim će se teško izaći na kraj.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U RS izumiru cijele opštine, budućnost se svodi samo na

Post by Konsultant » 20 Mar 2017, 21:45

Nice try wrote: Lijepo me uhvati strah kad čujem i vidim koliko cijelih porodica odlazi iz BiH.
I sta je tu lose? Raditi za 500-1000 KM, gdje se konstantno povecavaju nameti, gdje je PIO/MIO u debelom minusu?
Ko je otisao vani, progledao je. Svaki mjesec moze ostati 200-300€ bez vecih problema. Zavisno od plate, troskova, moze i vise. Ko to s fakultetskom diplomom moze mjesecno skloniti na stranu toliku lovu u BiH? Rjetko ko. Oni s SSS samo zivotare.
Sto vise ode, vise cemo imati konkecija po svijetu, veci priliv kapitala iz inostranstva. Jednog dana kada paraziti prestanu biti dominantni, bicemo jako dobro trziste za izvoz. Doduse ne treba cekati neki dan D, svako posalje nekom svom i polako razvija neki biznis.

Clanak ima tematiku kritikovati sto vlasti malo sta cine po pitanju iseljavanju citavih porodica. U vlasti su oni sto bi vladaju i to je to. Kraj price. Njima je propisano da uzivaju u blagodeti, to je sve sto znaju i usput zamazuju situaciju.
Last edited by Konsultant on 20 Mar 2017, 21:54, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests