Nove carine u BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7907 times
Status: Offline

Nove carine u BiH

Post by Krokodil Behko » 01 Jan 2012, 14:03

Image

Od 1. januara 2012. godine stupa na snagu novo smanjenje stopa carina na određeni broj proizvoda porijeklom iz Evropske unije (EU) koji se uvoze u Bosnu i Hercegovinu.

Rezultat je to nastavka primjene Privremenog sporazuma o trgovini i trgovinskim pitanjima u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH s EU.

Portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH Ratko Kovačević pojašnjava da se radi o određenim tekstilnim proizvodima za koje stopa carina od ove godine iznosi tri posto, kao i polovne putničke automobile, dok na određene prehrambene proizvode, poput mliječnih, teleće i juneće meso, voće i povrće, te kafu iznosi dva posto.

Od 2013. stope carine bi se trebalo u potpunosti da se ukinu i za ove proizvode.

Treba podsjetiti da je primjena Privremenog sporazuma o trgovini i trgovinskim pitanjima počela 1. jula 2008. godine, a od početka 2009. za oko 90 posto proizvoda koji se uvoze iz EU i imaju porijeklo iz EU carine su u potpunosti ukinute.

Za ostale proizvode, za koje je pregovarački tim BiH utvrdio da su od posebnog značaja za BiH, postignut je dogovor s EU-om da se stope carine postepeno smanjuju za period od 2008. do 2013. godine.
online

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Nove carine u BiH

Post by adacta » 02 Jan 2012, 06:06

Razumljivo mi je smanjivati stopu carina za proizvode ili stvari koje BiH nema u proizvodnji ali dozvoliti da nas truju sa recimo povrcem , vocem i mesom koje je u BiH apsolutno i nemjerljivo kvalitetnije po meni je totalna glupost . Ovo se u prevodu zove unisti sve sto je domace .

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nove carine u BiH

Post by Konsultant » 02 Jan 2012, 08:16

adacta sine :stop to je jedan od uslova pridruzivanju EU i tako mora biti, ali ne znaci da mi moramo kupovati ;) .
nema logike da njihovo voce i povrce bude jeftinije od naseg. ko voli vjestacko nek kupuje.

u robotu i mercatoru izbjegavam kupiti voce/povrce. moze samo ono sto ne raste kod nas i to biram sorte. je li nesto u velikoj kolicini i jeftino onda to ne moze biti dobro. jednostavno biram gdje i sta cu kupiti. meso kupujem samo u odredjenim mesnicama. sto se mene tice mogu stavili popuste i 50 %.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7907 times
Status: Offline

Re: Nove carine u BiH

Post by Krokodil Behko » 02 Jan 2012, 09:55

Ako je EU,spala tako nisko,da zavisi od prodaje svojih proizvoda na nasem trzistu,
zaista se ne bi trebali ni uclanjivati u tu tvorevinu sa mrtvackim zadahom.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nove carine u BiH

Post by Konsultant » 02 Jan 2012, 10:39

Nije samo na nasem. Kroz ovo su prosle sve buduce a sada vec clanice: Slovenija, Hrvatska, Grcka, Poljska...
Imaju template za pristup i kroz njega se prolazi. Sto brze zavrsis sve stavke prije si u EU.

Ako mislis da je nase trziste slabo, onda se zapitaj kako se proda preko 100 mil KM flashirane vode. Kad se toliko proda ovdje, zamisli koliko bi mi mogli u EU prodati. 20 clanica, svakoj po milion, eto odmaj 20 miliona. EU je obostrana korist i trebamo tim smjerom krenuti.

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Nove carine u BiH

Post by adacta » 02 Jan 2012, 16:24

Konsultant wrote: EU je obostrana korist i trebamo tim smjerom krenuti.
BiH nikakve koristi nece imati od EU , osim sto ce dobiti brdo novca putem kredita koje ionako zaduzeni nikada necemo vratiti. Pitam te koliko poljoprivrednika u BiH ispunjava uslove proizvodnje koja je 100% zdravija u odnosu na onu iz hibridnih proizvoda iz EU , ciji mlijecni proizvodi , mesni i drugi imaju hiljada popratnih bolesti a koje na ovim prostorima nikada nisu bili. Te iste uslove nametnuce ta unija a nasi poljoprivrednici jednostavno nece moci pratiti a mi cemo biti prinudjeni kupovati te hibridne proizvode. PA pogledajete samo to voce i povrce kao da ih je neko crtao i rezao a ne proizvodio. Vrijednija mi je jedna crvava jabuka iz moje baste neko cijela vreca tamo nekih EU jabuka. Napisao sam to hiljadu puta i opet ponavljam . Ono sto hitler nije mogao uraditi ratom ovi to rade u miru sistematski . Kada vec spominjemo Hrvatsku , osjetice oni na turizmu kada im ovi pocnu nametati pravila. Pa i nasa Hercegovina ce itekako osjetiti pravila Eu pogotovo u proizvodnji duvana , maslona i vina . :bua EU

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7907 times
Status: Offline

Re: Nove carine u BiH

Post by Krokodil Behko » 02 Jan 2012, 16:30

Koliko ja znam,Hrvatska je jos prije 6-7 godina,morala popisati svaki cokot
vinove loze i dostaviti spisak u EU. Bez znanja i odobrenja EU,sipak smiju zasaditi jos.
online

User avatar
bmw
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 307
Joined: 25 Oct 2010, 09:21
Status: Offline

Re: Nove carine u BiH

Post by bmw » 10 Jan 2012, 08:53

Sto se tice ulaska u EU,misljenja sam da bi pozitivno uticalo na nasu zemlju samim tim sto ce se otvoriti nova radna mjesta. Mnogi iz inostranstva ce otvoriti firme kod nas zbog jeftinije radne snage. Dosad je to bila manjina i mogli su sa zaradom ljudi upravljati po svom. Veca konkurencija ce stvoriti bolje uslove i vecu platu. Mnogi ce iz radoznalosti obici nasu zemlju jer nikada nisu bili tamo. Turizam ce ojacati. Kao evropljanin - bosanac mozes recimo u Njemackoj otvoriti firmu i raditi,ne odmah, zavisi od dogovora ali sigurno u kratkom vremenu. Naravno da je to dobit za Njemacku jer ces tamo placati dadzbine, ali ce se skoro sva zarada ulagati kod nas, u nasu zemlju. Sto se uvoza tice u nasu zemlju, voca i povrca, isto tako ce lakse nasim proizvodjacima voca i povrca biti izvesti nase u druge zemlje i vise zaraditi jer je nase voce kvalitetnije i sa manje kemikalija uzgojeno. Proizvodjaci kod nas trenutno dobijaju premalo za svoj trud i rad i nadaju se da ce bar nasi kupci kupiti nase, cesto uzalud?! Sve se to moze i negativno obrazloziti a ja se nadam da ce nam kroz evropu biti bolje, jer ....puno gore... skoro da i ne moze biti.

Da ne fulam temu skroz: zna li neko koliko se ima pravo vrijednosti po osobi uvesti u BiH bez placanja carine?

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nove carine u BiH

Post by Konsultant » 10 Jan 2012, 09:31

bmw wrote: Da ne fulam temu skroz: zna li neko koliko se ima pravo vrijednosti po osobi uvesti u BiH bez placanja carine?
Sto se tice postanskih posiljki, onda je to 50 km.
Koliko znam, ne vrijedi stari zakon po kome moze jednog godisnje uvesti roba u nekom iznosu. Potrazi sta te interesuje na ovim linkovima.

http://www.uino.gov.ba/b/Carina/Oslobadjanja.html
http://www.uino.gov.ba/download/Dokumen ... litici.pdf

User avatar
bmw
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 307
Joined: 25 Oct 2010, 09:21
Status: Offline

Re: Nove carine u BiH

Post by bmw » 10 Jan 2012, 10:11

Hvala Konsultant,
pronasla sam na jednom od linkova:
http://www.uino.gov.ba/b/Privatna_lica/ ... _lica.html
pod brojem 1.vrijednost do 200KM

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nove carine u BiH

Post by Konsultant » 10 Jan 2012, 11:00

Nemoj zaboraviti da na robe proizvedene u EU nema carine.


Sva roba unesena u carinsko područje Bosne i Hercegovine podliježe mjerama carinskog nadzora i provjere od trenutka njenog ulaska u carinsko područje, bez obzira da li se radi o robi koja podliježe obavezi plaćanja carine ili ne. To znači da su bosanskohercegovački i strani državljani dužni prijaviti carinskom djelatniku robu koju nose sa sobom prilikom prelaska carinske granice.
U putničkom prometu se primjenjuje pojednostavljeni način prijavljivanja robe, s tim da carinski djelatnik utvrđuje da li se stvarno unosi roba koja je i prijavljena, da li unos robe podliježe obračunu i plaćanju uvoznih dažbina i ovisno o tome određuje daljnje postupanje sa robom.
Ukoliko za robu, koju putnik unosi u privatne svrhe, nije predviđeno oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina, na graničnom prijelazu je moguće obaviti obračun i naplatu uvoznih dažbina na skraćenoj carinskoj prijavi, osim za robu koja podliježe obaveznoj godišnjoj registraciji, pod sljedećim uslovima:
da robu osobe nose sa sobom,
da vrijednost robe ne prelazi iznos od 3.000 KM,
da se roba carini po jedinstvenoj carinskoj stopi iz Zakona o carinskoj tarifi BiH (10%).
Putnik može zahtijevati da se pri carinjenju primjeni stopa prema Carinskoj tarifi BiH, u kom slučaju se upućuje na provođenje redovnog postupka carinjenja u unutrašnjoj carinskoj ispostavi.
Ukoliko putnik nosi sa sobom robu porijeklom iz zemlje sa kojom BiH ima potpisan Ugovor o slobodnoj trgovini, po zahtjevu putnika se može primjeniti povlašteni tretman na robu, shodno odredbama ugovora, s tim da vrijednost robe, ličnog prtljaga ne prelazi 2.400 KM, a ukoliko se radi o poslanim pošiljkama, vrijednost ne prelazi 1.000 KM.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7907 times
Status: Offline

Re: Nove carine u BiH

Post by Krokodil Behko » 12 Jan 2012, 10:14

S obzirom na to, da za izvoz u EU, treba i visok kvalitet i certifikacija proizvoda a pozeljna
je i sto niza cijena, poredeci to sa uslovima, plasmana proizvoda iz EU na nasem trzistu,
mislim da se nasoj industriji, ne pise bas dobro. Nasi privrednici, jos uvijek su dosta spori
a o birokratiji, da i ne govorimo.
online

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Ukida se carina na polovna vozila, tekstil, voće, meso...

Post by adacta » 13 Nov 2012, 07:04

Image

Od Nove godine carine na uvoz polovnih automobila, tekstila, draguljarskih predmeta, dizela, kao i određenih vrsta mliječnih proizvoda, mesa, voća, povrća i kafe iz Evropske unije u Bosnu i Hercegovinu u potpunosti će biti ukinute.

Smanjenje troškova

Potvrdio je to za "Dnevni avaz" Ratko Kovačević, portparol Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH. On je naglasio da bi ukidanja carina trebalo smanjiti troškove i krajnje prodajne cijene, te će tako biti i manji pritisak na kućne budžete.

Kovačević je istakao da od početka primjene Privremenog sporazuma između BiH i EU, koji je počeo 2008. godine, pa do danas, nije bilo znatnijeg sniženja cijena proizvoda na koje je, u međuvremenu, ukinuta ili smanjena carina.

- Sniženje cijena ne može se očekivati ni početkom 2013. godine. Formiranje cijena na tržištu u BiH je slobodno i isključivo od ponude i potražnje zavisi kolike će biti cijene određenih proizvoda. Ne postoji mehanizam kojim bi država bilo koga prisilila da za procent sniženja stope carine, snizi i finalnu cijenu tih proizvoda - naglasio je Kovačević.

Carine se ukidaju i na određene mliječne proizvode, poput jogurta i namaza, u zavisnosti od sadržaja mliječne masti u njima.

- Carine će u potpunosti biti ukinute i za određene tekstilne proizvode, poput kaputa, ogrtača, odijela od vune, jakni, sakoa i pantalona... Carine se ukidaju i na teleće i juneće meso, kao i na određene vrste povrća i voća kao što su paradajz, jabuke, kruške... Isto se odnosi i na određene vrste džemova, marmelada i sokova - kazao je Kovačević i dodao da se carine ukidaju i na draguljarske predmete i predmete zlatarstva.

Nova runda

S druge strane, Kovačević je istakao da radi zaštite domaće proizvodnje na određene vrste proizvoda koji imaju porijeklo iz EU carine nisu ukidane.

- Radi se uglavnom o vrstama voća kao što su višnje, maline, lubenice te o povrću poput graha, graška, krompira. Vijeće ministara formiralo je pregovarački tim koji će već 2013. početi novu rundu pregovora sa EU o carinama koje su još ostale na ove proizvode - rekao je Kovačević.


Izvor:d.avaz

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Ukida se carina na polovna vozila, tekstil, voće, meso..

Post by Major » 13 Nov 2012, 10:46

Covjek bi trebao imati povjerenje i vjerovati u to sta nam nasi strucnjaci serviraju.
Kao da bi sa ovom odlukom nasa privreda bila jos vise osiromasena.
Vrlo cesto na forumima citam parole da se kupuju domaci proizvodi, dva razloga su da se vrlo cesto tih parola ne pridrzavamo...
los kvalitet nasih proizvoda u odnosu na uvozne i naravno puno veca cijena domacih prehrambenih proizvoda.

Nikako nisam mogao niti mogu razumjeti da su nasi prozvodi (prehrambeni proizvodi) u prosjeku puno skupli od stranih/uvoznih.
Primjer: dukatov namaz 50g 1km, (u D. 250 kvalitetan namaz 1.5 €) 1l. jestivog ulja 3.5 km (u D. 1.25 €), kvalittan butter 3.5km (irski butter 1.20€)
itd.itd.
Ovakva odluka ce uveseliti potrosace dok ce za privrednike biti katastrofalna....ionako su nase police u poslugama prepune sa uvoznim
prehtrambenim produktima, bilo to iz Srbije, Hrvatske ili Slovenije.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Ukida se carina na polovna vozila, tekstil, voće, meso..

Post by silence » 13 Nov 2012, 11:10

Kovačević je istakao da od početka primjene Privremenog sporazuma između BiH i EU, koji je počeo 2008. godine, pa do danas, nije bilo znatnijeg sniženja cijena proizvoda na koje je, u međuvremenu, ukinuta ili smanjena carina.

- Sniženje cijena ne može se očekivati ni početkom 2013. godine. Formiranje cijena na tržištu u BiH je slobodno i isključivo od ponude i potražnje zavisi kolike će biti cijene određenih proizvoda. Ne postoji mehanizam kojim bi država bilo koga prisilila da za procent sniženja stope carine, snizi i finalnu cijenu tih proizvoda - naglasio je Kovačević.
Sjećam se kada je ovaj Zakon stupio na snagu, ali se ne sjećam da je do danas pojeftinio i jedan proizvod. Znam samo da je svaki dan sve skuplje i skuplje. :lupa
Ako je na neke proizvode ukinuta carina davno, a formiranje cijena je slobodno, zapitala bih se nešto drugo... Kome ide razlika u cijeni zbog ukinute carine? Ovim Zakonom je omogučeno da se pune džepovi trgovaca, odnosno EU direktno puni džep trgovaca, a na uštrb potrošaća. Kod nas ništa ne ide kako valja. Kako nema mogućnosti da se stane ukraj samovolji i da se cijene formiraju ispravno, odnosno da se umanje za visinu carine? Nije mi jasno.

Major, ne piši više cijene... :respekt .
U odnosu na naš standard gore kod vas je jeftino, a i kvlitetno kako vidim.
Zamisli kako potrošać ovdje preživljava u ovom bezakonju sa malim primanjima ili bez primanja....
:ljut
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Ukida se carina na polovna vozila, tekstil, voće, meso..

Post by Major » 13 Nov 2012, 11:28

Major, ne piši više cijene... :respekt .
U odnosu na naš standard gore kod vas je jeftino, a i kvlitetno kako vidim.
Zamisli kako potrošać ovdje preživljava u ovom bezakonju sa malim primanjima ili bez primanja.... :ljut
Silence, prije par godina smo dovrsili gradnju srusene kuce tako da su mi i kod vas cijene ite kako poznate.
Ja samo mogu da kazem a to mahom i vi potvrdjujete da je to ludilo.

Ipak sam ti naveo par primamljivih cijena, ali bitno je da se radi o prehrambenim artiklima, i istina je da su ovamo povoljnjiji.
Ali nisam ti ovamo jednu obicnu ludost naveo..npr...
jednosoban stan u Hamburgu ili Frankfurtu ka kiriju iznosi ca. 700 €, trosoban stan u svim vecim Njemackim centrima
krece se i do 1500 €, ali naravno i licna primanja su podesena, prilicno podesena tim silnim cijenama, ipak,ogromna je to suma.

Ja sam napr. od bureka samo 200 km udaljen, cijene za stambeni prostor su skoro upolovljene, prehrambeni artikli na istom nivou.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Ukida se carina na polovna vozila, tekstil, voće, meso..

Post by silence » 13 Nov 2012, 11:40

Major wrote:licna primanja su podesena, prilicno podesena tim silnim cijenama,
Ovo je najbitnije. Kod nas primanja nisu usklađena ni sa čim, a morala bi biti usklađena. Koga je to briga? Ovdje nikog ne interesuje da bilo šta učini za poboljšanje standarda. :grana

Sjećam se razgovora, bilo je to davno, sa jednim bračnim parom koji su penziju zaradili u Njemačkoj. Oni su imali želju da se vrate, jer tu imaju i stan i familiju...I došli su. Bili su jedno vrijeme u Bosni, ali su se ponovo vratili. Razlog povrtka je bi da je u Bosni život suviše skup. I upravu su, s obzirom da gore imaju i svoju kuću i ne moraju izdvajati za veliku kiriju.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ukida se carina na polovna vozila, tekstil, voće, meso..

Post by Konsultant » 13 Nov 2012, 19:15

Major wrote:Covjek bi trebao imati povjerenje i vjerovati u to sta nam nasi strucnjaci serviraju.
Kao da bi sa ovom odlukom nasa privreda bila jos vise osiromasena.
Vrlo cesto na forumima citam parole da se kupuju domaci proizvodi, dva razloga su da se vrlo cesto tih parola ne pridrzavamo...
los kvalitet nasih proizvoda u odnosu na uvozne i naravno puno veca cijena domacih prehrambenih proizvoda.

Nikako nisam mogao niti mogu razumjeti da su nasi prozvodi (prehrambeni proizvodi) u prosjeku puno skupli od stranih/uvoznih.
Primjer: dukatov namaz 50g 1km, (u D. 250 kvalitetan namaz 1.5 €) 1l. jestivog ulja 3.5 km (u D. 1.25 €), kvalittan butter 3.5km (irski butter 1.20€)
itd.itd.
Ovakva odluka ce uveseliti potrosace dok ce za privrednike biti katastrofalna....ionako su nase police u poslugama prepune sa uvoznim
prehtrambenim produktima, bilo to iz Srbije, Hrvatske ili Slovenije.
Druze Majore, danas mi oprostite...

Ukidanjem carina u prvom krugu, kranji potrosaci nisu osjetili nikakvu koristi. Pratio sam nekoliko artikala i nijedan nije pojeftinio bar za 10. Jedino su LCD pojeftinili ali ne zbog carine vec zbog procesa proizvodnje na istoku sto opet nema veze s EU. Teoretski je tu drzava izgubila zbog smanjenja carina, medjutim uveden je dodatni porez na platu kojim se dopunila kasa, a sve to po modelu EU. Prethodno je uveden PDV koji je opet napuhao cijene.

Sto su naci proizvodi skupi? Ima vise razloga:
- Proizvodi se relativno mala kolicina proizvoda - Nemamo snage upustite se u ozbiljniju proizodnju jer su rizici poprilicno veliki
- Parcele za proizvodnju su relativno male - Ne pamtim kad sam cuo da nekom ima zasadjenih par hektara neceg. Vecinom je to dunum ovdje zasadjen necim, dunum ondje opet necim drugim
- Tehnologija i procesi u dosta slucaja nisu modernizovani, savremeni i optimizirani - Ovo ne znaci zaljevanje pesticidima i poganima vec koristenje masina, automatizacija i edukacija.
- Marketing je ravan nuli - Kranji kupac ne moze znati gdje moze kupiti dobar proizvod osim usmene preporuke
- Svijest kupaca nije bas razvijena - Dijelom je to prisutno zbog tankog novcanika koji diktira ishranu
- Strategija razvoja drzave kao postoji - dijele se poticaji ali jos ne procitah clanak kako je to nekom pripomoglo
- Vecina trznih lanaca su strani i gledaju kako oboriti cijenu onom sto se proizvode ovdje kako bi sto vise zaradili
- Nedostaje stragija i planiranje proizvodnje. Zadruge su samo nuzno zlo, niko ne vidi potrebu u udruzenju. Ne cuh jos ni jedan podatak da neko ne prati kretanja cijena na trzistu, pa ako ce prema rastu populacije doci do povecanja potreba za npr. medom niko ne planira prema tome svoj dalji rast.
- Proizvodnja specificne hrane sirove ili obradjene ne postoji. Otkupna cijena mlijeka je mala, mljekari imaju problem s naplatom. Izvoz preradjenom mlijeka tipa sira i namaza je spas, pogotovo brendiranje takog proizvoda
- Strategija navodnja jako je slabo rijesena kao i protivgradna zastita. Ovo nam je na primitivnom nivou, ne trazi veliko ulaganje i donosi poprlicnu korist.
- Procedure za izvoz su poprlicno komplikovane. Tu bi trebalo dosta poraditi.

Vratimo se na temu. Carine na visnje, maline, lubenice... Koliko to mi toga proizvodimo pa nam je to strateski bitno?! Prije bih rekao, ovaj template pregovora s EU je nasljedjen od Rumunije ili sl. drzave. Jedino sto je dobro je uvoz polovnih auta bez carine.
Ukratko, cijenu pristupa EU ce debelo platiti obicni narod, koji nece iskoristiti pogodnosti koje nudi EU jer je totalno neinformiran po tom pitanju i niko iz politicki partija ga o tome ne izvjestava. Kada bi znali iskoristiti fondove EU i iskoristavati donacije, ne bi nasi privrednici tako lose prosli. Dodatno se jos moraju se educirati o citavom postupku izvoza i prilagoditi svoje procese tome.
Samo se kuka kako nemamo posla. Prije par dana bio je podatak o izvozu software iz Srbije u vrijednosti od 200 mil € sto nije mala cifra. Investicija za razvoj softwera je ADSL link od 15-20€, deskop/laptop masinka od 500-600€ i nesto znanja. Sve skupa ne prelazi vise od 700-800€. Knjiga i dobrih clanaka imate ko blata po netu. Gdje tu drvna industrija, stari zanati i proizvodi od starih zanata? Pa onda pravljenje umjetnina, slika, suvenira ...

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Nove carine u BiH

Post by silence » 08 Dec 2012, 14:36

BiH ostala bez 450 miliona KM, a cijene nisu smanjene

Ukidanje carina na određen broj proizvoda koji se uvoze u Bosnu i Hercegovinu iz Evropske unije i imaju porijeklo iz Unije, značajno je smanjilo prihode Uprave za indirektno oporezivanje BiH i u proteklih pet godina to je gubitak od oko 450 miliona maraka.

U 2008.godini, kada je naplaćivana puna carina na sve proizvode, u bh. kasu je ušlo oko 650 miliona KM, a primjera radi, u ovoj godini to je svega 200 miliona maraka od naplate carina, potvrdio je za Fenu Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO.

On podsjeća da od 1. januara 2013. godine stupa na snagu potpuno ukidanje carina na određeni broj proizvoda porijeklom iz Evropske unije (EU) koji se uvoze u Bosnu i Hercegovinu.

Riječ je, primjera radi, o polovnim putničkim vozilima, određenim vrstama voća i povrća, mliječnim prerađevinama, nekim vrstama mesa poput junećeg i telećeg, kafi, određenim vrstama tekstila i slično.

Kovačević napominje da se radi se o proizvodima koji su 2012. imali nižu stopu carina, koja se u proteklim godinama spuštala i u ovoj godini iznosila između dva i tri posto, dok se od početka naredne godine carina ukida i naplaćivat će se samo PDV prilikom uvoza tih proizvoda, a koji imaju porijeklo iz EU.

Načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO podsjeća da je to rezultat nastavka primjene Privremenog sporazuma o trgovini i trgovinskim pitanjima u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH s EU.

Treba podsjetiti da je primjena Privremenog sporazuma o trgovini i trgovinskim pitanjima počela 1. jula 2008. godine, što znači da je dolazilo do postepenog ukidanja carina u petogodišnjem periodu.

Za veliki dio proizvoda koji se uvoze iz EU i imaju porijeklo iz Unije carina je ukinuta već 2009., međutim, za određene proizvode, za koje je pregovarački tim BiH utvrdio da su od posebnog značaja za BiH, postignut je dogovor s EU-om da se stope carine postepeno smanjuju za period od 2008. do 2013. godine.

Ukidanje carina, međutim, nije dovelo do bitnijeg pada cijena na tržištu BiH.

Naime, formiranje cijena ovisi od ponude i potražnje, a država, praktično, nema mehanizam da nekoga prisili da, za smanjenje poreznog opterećnja, u ovom slučaju ukidanje carina, smanji i finalnu cijenu tih proizvoda na tržištu BiH.
Zapitala bih se kako to da Država nema mehanizama da zbog ukidanja carina smanji i cijene na BiH tržištu?!
Svemu se može stati ukraj, ali neće niko da pošteno radi, nije im u interesu. A jeste im u interesu da potršać, isto tako siromašan, kao što je i Država, plaća proizvode po višoj cijeni iako su zbog ukidanja carina trebale da budu niže... Kod nas kada je u pitanju poštenje, nema mehanizma da se bilo šta uredi... :lupa[/i]
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96436
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34386 times
Been thanked: 21132 times
Contact:
Status: Online

Nova pravila EU za unos i iznos gotovine od četvrtka

Post by Rum » 03 Jun 2021, 17:44

Image

Nova pravila EU za unos i iznos gotovine od četvrtka- Na snagu sutra stupaju nova pravila kontrole gotovine novca i vrijednosti koje ulaze i izlaze iz EU, pri čemu će svi putnici koji ulaze ili napuštaju teritoriju EU morati da popune gotovinsku deklaraciju kada nose 10.000 eura ili više u valuti ili protivvrijednosti u drugim valutama, kao i u drugim sredstvima plaćanja kao što su putnički čekovi ili mjenice.

U Evropskoj komisiji navode da je novo pravilo dio napora EU u borbi protiv pranja novca i izvora finansiranja terorizma.

Od sutra u EU biće primijenjene i brojne izmjene koje će dodatno pooštriti pravila i učiniti još težim premještanje velikih količina “neotkrivene” gotovine.

Prvo, definicija “gotovine” prema novim pravilima biće proširena i sada će obuhvatati zlatnike i određene druge zlatne predmete. Drugo, carinske vlasti će moći da postupaju i po iznosima manjim od 10.000 eura, kada postoje naznake da je gotovina povezana sa kriminalnom aktivnošću.

Konačno, carinske vlasti takođe mogu sada zahtijevati da se podnese izjava kada primjete da se gotovina u iznosu od 10.000 eura ili više šalje bez pratnje poštom, robom ili kurirom.

Nova pravila će osigurati da nadležni organi i nacionalna finansijsko-obavještajna jedinica u svakoj državi članici imaju informacije potrebne za praćenje i rešavanje kretanja gotovine koja bi mogla da se koristi za finansiranje ilegalnih aktivnosti, zaključuju u Briselu.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests