Željeznice FBiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Uskoro: Talgo voz Sarajevo-Zagreb

Post by storm » 13 May 2016, 09:12

Hannibal Lecter wrote:Mijenjaju pruge. Da vidis spice doso neki voz iz italije i on polako ide preko sina skida ih i postavlja nove. Ja gledo kad je prolazio blizu stupa
Ko krade stare šine :misli

:D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Uskoro: Talgo voz Sarajevo-Zagreb

Post by Hannibal » 13 May 2016, 09:14

storm wrote:
Hannibal Lecter wrote:Mijenjaju pruge. Da vidis spice doso neki voz iz italije i on polako ide preko sina skida ih i postavlja nove. Ja gledo kad je prolazio blizu stupa
Ko krade stare šine :misli

:D.
Vjeruj mi da ne znam brt
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Uskoro: Talgo voz Sarajevo-Zagreb

Post by Krokodil Behko » 13 May 2016, 09:53

Hannibal Lecter wrote:Mijenjaju pruge. Da vidis spice doso neki voz iz italije i on polako ide preko sina skida ih i postavlja nove. Ja gledo kad je prolazio blizu stupa
Da to nije bilo za tramvaj?


Nedostaje nama i kulture, da bi putovali vozovima.
Već je svako navikao u kolima, tačno do odredišta i ništa pješačenje, taksiranje, i sl.
Ovdje, prije nekoliko godina, glavna ulica je bila non-stop zakrčena parkiranim automobilima, plus što stalno prolaze drugi automobili i kad su odlučili, pretvoriti ulicu u šetalište, ja sam mislio da će biti kolaps, ali ipak se nije desio.
Ostale ulice koje su preuzele promet, nimalo nisu opterećenije.
Razlog, svi bi da dođu u glavnu ulicu i baš tu da se parkiraju, jer im je zgodno.

Što se tiče tehnike i pruge, čini mi se da gore piše, da će prilagoditi brzinu našim prugama, pa tako da će se kotrljati nekako. Možda će biti brže tek nešto malo ali će biti udobnije i brate dragi, prelijepi vozići :D

Čini mi se da nijedna zemlja u regiji (ne znam za SLO) nema ovakve kompozicije.
Trebali su kupiti i lokomotive, idioti. Kad se već zadužuju, onda nek kupe sve i upotpune doživljaj.

Dobro je da ne voze brzo, obzirom na to koliko se kod nas hoda po prugama :D.

Ne znam zašto uzeše tolike kompozicije na kredit, ali ako su već tu, nek rade ili bar nek pokušavaju raditi. Čini mi se da se govorkalo, da će ih iznajmiti Turskoj i to bi bilo bezveze.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Uskoro: Talgo voz Sarajevo-Zagreb

Post by storm » 13 May 2016, 09:58

Image

ovo je taj talgo, jel :misli

imaju nešto slično slovenci....ali kad je prazno uglavnom.....dobro si ono o kulturii vožnje :ok ista priča i tu

Image



vidiš ti duuuuuuge kompozicije :D.

Image
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Uskoro: Talgo voz Sarajevo-Zagreb

Post by Krokodil Behko » 13 May 2016, 10:23

Jeste, to je Talgo voz, s tim da lokomotive nisu kupljene i baš će glupo izgledati s ovim starim i odrndanim lokomotivama.

Čini mi se da je jedno kraće vrijeme, na šinama bio i neki manji niskopodni pod, Končarov, pa se ispostavilo da i nije nešto i kad to "nije nešto", postaviš na ovakve katastrofalne pruge, dobiješ da se kvari svako malo.

Iz ovih primjera, bar se vidi da ŽFBiH žele napraviti iskorak i nadam se da je to izvodljivo bez generalne obnove svih željezničkih pravaca-
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Kreću Talgo vozovi, određen je i cjenovnik karata

Post by Krokodil Behko » 23 Jun 2016, 18:20

Image
Servisiranje i tehnička priprema četiri garniture vozova Talgo u depou u Rajlovcu ulaze u završnu fazu, kako bi već sredinom jula ovi luksuzni vozovi prvi put od 2010. godine, kada su kupljeni za 132 miliona KM, konačno počeli saobraćati na bh. prugama, saznaje „Avaz“.

Već ranije je najavljeno iz „Željeznica FBiH“ za naš list da užurbano rade na puštanju ovih vozova na pruge BiH, ali i Hrvatske, od koje su dobili dozvolu. Talgo će u početku saobraćati na željezničkim linijama Sarajevo - Zagreb i Sarajevo – Banja Luka.


Dobili dozvolu

U planu je i puštanje dionice prema jugu, tačnije do Ploča, nakon što bude puštena u promet remontirana pruga na ovoj dionici, na kojoj se uveliko radi.

Puštanje ovih modernih Talgo garnitura u upotrebi, osim što će poboljšati željeznički promet u Federaciji, jer se radi o vagonima s tuš-kabinama, televizorima i internetom, skratit će i vrijeme putovanja između destinacija.

Tako će vožnja do Zagreba, umjesto dosadašnjih šest i po sati, biti kraća skoro za dva sata, do Banje Luke, umjesto za tri sata, putovat će se dva sata. Sadašnji vozovi mogu maksimalno saobraćati 70 kilometara na sat, dok bi Talgo, čija je maksimalna brzina i do 260 kilometara na sat, znatno ubrzali promet i vozili i do 160 kilometara na sat na međunarodnim linijama, a prema jugu, u okviru granica BiH, od 90 do 120 na sat.


Dodatni komfor

Iz izvora bliskih Upravi ŽFBiH saznajemo da će cijena karte od Sarajeva do Zagreba, koja u jednom smjeru sada iznosi 56,10 KM, u Talgo vozovima biti 63,10 KM. Radi se o uvećanju cijene za samo sedam maraka. Povratna karta, s uračunatim komforom, koštat će 92,20 KM.

Karta od Sarajeva do Banje Luke, umjesto dosadašnje 33 marke, koštat će 36 KM. Povratna karta do Banje Luke bit će 56,5 maraka. Kada je u pitanju linija Sarajevo - Ploče, koja je također jedna od opcija nakon puštanja u promet dionice prema jugu, cijena putovanja Talgom bit će u jednom smjeru 18 KM.


Šaljić: Veliki značaj za BiH

Hamdija Šaljić, bivši generalni direktor Željezničke javne korporacije BiH (BHŽJK), stručnjak iz oblasti željezničkog saobraćaja, rekao je jučer za naš list da je odluka da Talgo vozovi konačno budu pušteni u saobraćaj itekako važna za sve građane, ali i za državu BiH.

- Ovo je od velikog značaja za BiH. Mišljenja sam da je samo zbog nekompetencije pojedinih ministara u Vladi FBiH koji su se u vezi s Talgom umiješali, sve ovo predugo trajalo. Ovo su najmoderniji vozovi u Evropi - kaže Šaljić.

(avaz.ba)
online

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Kreću Talgo vozovi, određen je i cjenovnik karata

Post by Luna. » 24 Jun 2016, 13:26

Nisam znala da su karte toliko skupe.
Znaci cetveroclana porodica, ako nema kola, moze negdhe otici jedino ako ih hitna odveze
Ovako treba citava plata skoro.
O jesmo napredna zemlja u picku materinu.
Nigdje na svijetu nema takvog omjera cijena i plata. Oni po africi i indiji i ne znam gdje vise, zaradjuju malo i karte jesu skupe, ali ovo kod nas je nevidjeno u svijetu
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

Eyla
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 160
Joined: 11 Nov 2015, 09:21
Status: Offline

Re: Kreću Talgo vozovi, određen je i cjenovnik karata

Post by Eyla » 24 Jun 2016, 13:53

Ja nedavno išla vozom do Visokog. Jarane, bez bismille ne ulazit' u onaj voz :lupa

A znači, dočekat ćemo za svog vakta i puštanje ovih Talgo...anblivbl :sok

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kreću Talgo vozovi, određen je i cjenovnik karata

Post by Bla » 24 Jun 2016, 13:58

Eyla wrote:bez bismille ne ulazit' u onaj voz :lupa
:D.
Pa šta je bilo?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Eyla
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 160
Joined: 11 Nov 2015, 09:21
Status: Offline

Re: Kreću Talgo vozovi, određen je i cjenovnik karata

Post by Eyla » 24 Jun 2016, 14:03

Bla wrote:
Eyla wrote:bez bismille ne ulazit' u onaj voz :lupa
:D.
Pa šta je bilo?
ama rashrdano, staro, prljavo ...

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kreću Talgo vozovi, određen je i cjenovnik karata

Post by storm » 24 Jun 2016, 14:53

Ovo za sa -zg povratna i nije preskupo... Posebno ako putuješ sam...
Samo za cestarine platiš u vožnji autom na toj relaciji 52 KM...(6+6 u bih i 20+20u hr)
I opako treba voziti da stigneš u vremenu koje navode u članku...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Kreću Talgo vozovi, određen je i cjenovnik karata

Post by Krokodil Behko » 24 Jun 2016, 17:12

Nisam baš u toku ali čini mi se, da ni autobuske karte nisu jeftinije.
Stoji ovo što Luna kaže, nigdje nije ovako mala plata, a ovako skup prevoz.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kreću Talgo vozovi, određen je i cjenovnik karata

Post by Bla » 24 Jun 2016, 17:35

Pa ne ravna se baš prevoz po platama, više po energentima. :oo

Al' sad kad uporedim sa prijeratnim cijenama, pošto sam tada često koristio voz. A kako sam, ako sam plaćao, plaćao 10% od cijene karte a tada je to bilo nešto ispod kutije cigara za relaciju Sarajevo-Bihać. Onda otprilike i sada koštaju karte slično, u poređenju s cigarama. :oo

Doduše, ne ravnaju se cijene prevoza ni po cigarama, al' reko' da nešto napišem kad mi je naumpalo.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Kreću Talgo vozovi, određen je i cjenovnik karata

Post by Krokodil Behko » 24 Jun 2016, 17:52

Pa marlboro je tad koštao max 2 DEM.

Mislim da su kroz moju opštinu tu danima bili u ofanzivi i popravljali prugu.
To je onaj dio SA-ZE i nadam se da su znali šta rade :D.

Također se nadam da subotom neće biti vozova, jer počesto satare i ovaj spori, a kako bi tek Talgo, kroz sred pijace :ccc
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Željeznice FBiH

Post by Krokodil Behko » 20 Sep 2016, 00:14

Talgo vagoni dobili dozvolu za saobraćanje, na potezu Željeznice FBiH

Image
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Željeznice FBiH

Post by Krokodil Behko » 09 Dec 2016, 16:55

Željeznice FBiH više neće dozvoliti ucjene iz Hrvatske i RS-a

Image
„Dosadašnji sporazumi sa HŽPP-om i ŽRS-om bili su isključivo na štetu Željeznica Federacije BiH. Iz tih razloga ŽFBiH uradile su reviziju svih sporazuma i više neće dozvoliti ucjenjivački odnos od strane drugih kompanija“, izjavio je Enis Džafić, generalni direktor Željeznica FBiH.

Naime, novim redom vožnje za 2016/2017. godinu JP ŽFBiH imale su u planu uvesti «BH voz» - talgo garniture u međunarodni i međuentitetski željeznički putnički saobraćaj na sljedećim relacijama: Sarajevo - Zagreb, Sarajevo – Ploče, Sarajevo – Vinkovci, čime bi se ujedno ostvarila veza sa Beogradom, te liniju Sarajevo - Banja Luka.

Od maja 2016. godine vođeni su intenzivni pregovori sa HŽPP i ŽRS u vezi novog reda vožnje sa predloženim navedenim relacijama. JPŽFBiH su dale prijedlog da svojim lokomotivama koje ispunjavaju sve potrebne uslove za prometovanje prugama HŽ i RS, voze do krajnjeg odredišta kako bi se skratilo vrijeme putovanja.

Nažalost, pregovori nisu dali željeni rezultat iz razloga što su HŽPP i ŽRS odbile da učestvuju u dijelu troškova kroz obračun određenog iznosa vagonskog kilometra za talgo vagone na prugama RH i prugama ŽRS na način kako je to regulisano međunarodnim sporazumom za razmjenu putničkih vozova u međunarodnom putničkom saobraćaju.

Sporazumom je regulisano da željeznička uprava čiji se mobilni kapaciteti koriste na određenim putničkim linijama od strane druge željezničke uprave plaća naknada po voznom kilometru, a ostvareni prihod na teritoriji željezničke uprave zadržava ta željeznička uprava.

Nakon uvođenja “talga” Željeznice FBiH povećale su broj putnika u oktobru za 10 posto odnosu na septembar ove godine. Povećanje je uslijedilo nakon uvođenja talgo voza u redovno saobraćanje krajem septembra na relaciji Sarajevo - Doboj.

Željeznice Federacije su spremne nastaviti pregovore kako bi se postigli dogovori oko ponovnog uspostavljanja ukinutih linija.

„Naš krajnji cilj je da provedbom ovog projekta deblokiramo željeznički putnički saobraćaj, i tako kreiramo uvjete za uspostavu putničkog saobraćaja između najudaljenijih centara naše zemlje, ali i za povezivanje Bosne i Hercegovine sa regijom, i Evropom“, kazao je Džafić.

(SB)
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Željeznice FBiH

Post by Bla » 09 Dec 2016, 18:34

čime se moramo baviti u 2016. godini :lupa
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Željeznice FBiH

Post by KOMESAR » 09 Dec 2016, 18:43

Talgo vozovi vraćeni u bazu
031.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Željeznice FBiH

Post by Username » 09 Dec 2016, 19:16

Upitno je i koliko je bezbjedan zeljeznicki saobracaj u danasnje vrijeme.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Voz Banja Luka - Sarajevo: Kupljena 31 karta, talgo otišao, dugovanja ostala

Post by Krokodil Behko » 02 Aug 2017, 23:26

Image

Ono što je u civilizovanom svijetu odavno uobičajena stvar desilo se i u Banjoj Luci. Sa željezničke stanice je jutros u 5:30 put Sarajeva odjezdio moderni talgo voz, opremljen svim čudima tehnike kao što su internet, air condition i TV, u kojem putnici po prilično pristupačnoj cijeni od 26 KM za 2. razred i dvostruko skupljoj za 1. razred mogu da se "truckaju" u punom komforu.
Ipak, čini se da je zainteresovanost prvog dana putovanja bila u najmanju ruku skromna, jer je prodata 31 karta. Iz Banje Luke je put Sarajeva talgom otišlo 17 putnika, a iz Doboja 14.

Da nam željeznička infrastruktura može parirati ovim savremenim vozovima možda bi putovanje na cijeloj relaciji trajalo kraće od 4 sata i 50 minuta. Moderni nagibni vozovi mogu razviti brzinu do 160 kilometara na sat, ali to ne vrijedi na našim prugama, na kojima je maksimalna brzina koju mogu razviti 70 kilometara na sat.

Bit će tu i određenih pogodnosti za studente, penzionere, a neko se čak sjetio i novinara, pa će i on imati određene, ali ne prevelike beneficije prilikom plaćanja. Kako god, Sarajevo i Banja Luka su sada, osim cestom, spojeni i prugom. I to je dobro.

Loše je to što je talgo voz otišao, ali su finansijski problem ostali. Dug Željeznica RS prema Fondu penzijskog i invalidskog osiguranja RS je blizu 15 miliona maraka, gubitak za prvih pola godine je šest miliona maraka, a akumulirani gubitak preduzeća je blizu 90 miliona KM. Direktor Dragan Savanović je rekao da je preduzeće opterećeno kreditima za obnovu i izgradnju pojedinih dionica.

"Za sva ulaganja u željeznice RS zaduženo je naše preduzeće, a Vlada RS je garant za povrat tih kredita. Te kredite bilo gdje pa ni u RS željeznice ne mogu vraćati same i to zaduženje nama stvara veliki gubitak, prvenstveno mislim na te rate koje se moraju vraćati Evropskoj banci za obnovu i razvoj, Evropskoj investicionoj banci, naravno, to je opterećeno redovnim kamatama i dalje se zaračunavaju zatezne kamate, kao da je to poreski dug. Mi u ukupnom dugu, otkako je taj kredit aktivan, imamo dospjelih rata u iznosu blizu 70 miliona KM, od toga su već blizu 50 miliona kamate, tako da sa te strane dolazi gubitak”, naveo je Savanović prilično obeshrabrujuće podatke.

U Željeznicama RS radi 3.045 radnika. Prema ranije najavljenom planu vlasničkog restrukturiranja preduzeća trebalo bi da bude izvršena konverzija duga Željeznica od 130 miliona KM prema Vladi. Također, restrukturiranje bi podrazumijevalo i izmirenje svih zaostalih obaveza prema radnicima za prijevoz, topli obrok i regres, kao i izmirenje obaveza prema Poreskoj upravi za poreze i doprinose te organizaciono restrukturiranje.

U Željeznicama Federacije BiH situacija je nešto bolja.

"Što se tiče podatka o tome koliko novca vraćamo u budžet pa vraćamo puno, možda više nego neke druge kompanije, imamo 3.300 uposlenika, redovno izmirujemo plate, od 1. januara ove godine redovno izmirujemo i sve doprinose, retroaktivno izmirujemo obaveze prema Poreskoj upravi FBiH koje su napravljene u ranijem periodu, godišnje platimo blizu 6 miliona KM indirektnih poreza, a direktnih više od 20 miliona", precizirao je direktor Željeznica Federacije BiH Enis Džafić.

Džafić je također rekao da očekuje da će kapacitet popunjenosti linije biti 50 posto. S obzirom na to da je kapacitet jedne talgo garniture 236 sjedišta, očekuje se 100-150 putnika u prosjeku.


(klix)
online

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests