Položaj boračkih populacija u BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Blackhawk
Status: Offline

Re: Ilija Bašić već osam dana nema novaca da sahrani majku

Post by Blackhawk » 21 Dec 2012, 14:30

To je problem urbanih sredina.. Puno stanovnistva a malo mezarja odnosno grobova, pa je jedno grobno mjesto izuzetno skupo.. Plus dodaj troskove opremanja umrlog, malo ko ima da to i plati..
Kod nas se uz obavezno godisnje placanje hodzi, odnosno vazifu, racuna i klanjanje dzennaze.. Ali opet ukop placas sam naknadno.. i bude negdje oko 500-600 KM (kupanje, daske, cefini, i sve sto ide jos).
Ako je neko siromah, ima od socijalne sluzbe placeno pola ili sve zavisi sad.. Ali to je sve kod nas laske jer svako selo ima svoje mezare, gdje se ukopavaju, i tu se ne placa nista, osim po potrebi uredjenja mezara..
Problem sa mjestom je i zbog toga, sto po svim religijama, kremiranje je zabranjeno i treba se ukopavati umrli... I tako se zasicuju postojeca mezarja, grobovi, a novih nema gdje da se prave ili i ako se prave, skupa mjesta za ukop..

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ilija Bašić već osam dana nema novaca da sahrani majku

Post by IM_ex » 21 Dec 2012, 14:32

Imaju smisla Zagorkine opaske
Lako je nju zakopati,ali gdje?
i Ilijin slucaj nije izraziti problem drzave, vlasti ... nikako se ne smije podcijeniti vjeru, odnosno vjerske propise, koji, misljenja sam, u ovom slucaju dominiraju.
Išao sam i u bogomolje, međutim, iz vjerskih razloga i pravila ni oni mi nisu mogli pomoći.
Moguce da pokojnica nije placala crkvene dadzbine, moguce da nije ni registrovana u crkvenim knjigama (a insistira se na vjerskom ukopu?); za slucaj da je pokojnica bila ateista, za razliku od sina, koji, primjera radi, insistira na vjerskom ukopu? ili obrnuto? ne znamo bitne detalje pa samo mozemo nagadjati. Kazem bitne jer u danasnje vrijeme, u Vrijeme pravila*, to i jesu.

Toliko je nemarnih roditelja, a nemarnih potomaka daleko vise, kad je rijec o izmirenju obaveza ovakvog tipa. Ne razmisljaju o tome blagovremeno, pa kad se desi, eto problema koji se cini jednostavno nerjesivim.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Ilija Bašić već osam dana nema novaca da sahrani majku

Post by Sheval » 21 Dec 2012, 19:53

Dust wrote:Carobnjak je samo napomenuo kako se problem moze rjesiti te naveo primjer IZ, ne znam sto ga odmah napadate.. Zar ne postoji nesto slicno pri katolickoj ili ortodoksnoj crkvi?
Dobro hajde...šta je s onim koji nije ni u Crkvi,ni u medžlisu...koji ne priapada tim vjerskim konfesijama?
Tu se sve svodi na Crkvu,Džamiju,kao da ne postoje ljudi kojima je i jedno i drugo strano.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Ilija Bašić već osam dana nema novaca da sahrani majku

Post by Zagorka » 21 Dec 2012, 19:57

Pretpostavljam da postoje groblja za ateiste,ako ne,trebalo bi da postoje :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Ilija Bašić već osam dana nema novaca da sahrani majku

Post by Sheval » 21 Dec 2012, 19:59

Nisu bitna groblja,ona i postoje.
Imaš ih.
Bitno je što se i na pokojnika gleda,koje je vjeroispovjesti...ako je nevjernik,nema pomoći od Medžlisa,nema pomoći od Crkve...
To je bit.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Ilija Bašić već osam dana nema novaca da sahrani majku

Post by Zagorka » 21 Dec 2012, 20:05

Ti za života možeš odabrati kako će te i gdje sahraniti....znači imaš nekih 70-80 godina da odlučiš o tome...malo je neodgovorno ostaviti djetetu da se sada on misli....
Znači od spaljivanja,pa nadalje,danas se bira.....ali se naravno,ne misli o troškovima sahrane tek kad neko umre...ako je osoba stara bila,trebala je riješiti od ostavštine imetka do svega.....

Koliko god možda čudno bilo,moraš se izjasniti ko si i šta si......ako si ateist,reci da te spale,prospu u more ili šta već......nemoj čekati da napuniš 80 godina.. :hm
Pomaže svako svome šta ćeš,ovima crkva,ovima džamija,a ateisti bi trebali imati onda valjda neko udruženje :cudi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Ilija Bašić već osam dana nema novaca da sahrani majku

Post by Sheval » 21 Dec 2012, 20:07

Dobro,ja sam sebe riješio.
Ma kako nekom morbidno izgledalo,već imam svoje mjesto.
1/1 grobnica :D

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Ilija Bašić već osam dana nema novaca da sahrani majku

Post by Zagorka » 21 Dec 2012, 20:09

Daleko bolje i odgovornije nego da se za pedeset godina neko hvata za glavu šta će s tobom ;) :ok
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ilija Bašić već osam dana nema novaca da sahrani majku

Post by Bahra » 21 Dec 2012, 21:56

Sheval wrote:Nisu bitna groblja,ona i postoje.
Imaš ih.
Bitno je što se i na pokojnika gleda,koje je vjeroispovjesti...ako je nevjernik,nema pomoći od Medžlisa,nema pomoći od Crkve...
To je bit.
Sevale nema pomoci ni vjerniku dok ne plati. Moj mama placa Bakije svaki mjesec, ali u to se ne ubraja ni hodza bi pop. Ti je baska IZ davati mjesecno. Znaci isto za sve.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ilija Bašić već osam dana nema novaca da sahrani majku

Post by paparaci » 21 Dec 2012, 23:27

ma Ilija je ministarstvo trebao obradovati sa kojom rucnom. za socijalne slucajeve drzava mora brinuti, mora!!! toliko nam para uzmaju na razne nacine, a nista nam dobro zauzvrat ne daju!

koji kreten moras biti pa covjeku koji se borio za drzavu reci nesto poput: "cuvaj pare dobro. trebace ti za tvoju sahranu". dno dna. nadam se da je Ilija sacuvao pusku i koji metak rezerve pa da ovog i njemu slicne fino pocasti. stoka!
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26738
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14862 times
Been thanked: 3968 times
Status: Offline

Re: Ilija Bašić već osam dana nema novaca da sahrani majku

Post by Veca » 22 Dec 2012, 14:03

paparaci wrote:ma Ilija je ministarstvo trebao obradovati sa kojom rucnom. za socijalne slucajeve drzava mora brinuti, mora!!! toliko nam para uzmaju na razne nacine, a nista nam dobro zauzvrat ne daju!

koji kreten moras biti pa covjeku koji se borio za drzavu reci nesto poput: "cuvaj pare dobro. trebace ti za tvoju sahranu". dno dna. nadam se da je Ilija sacuvao pusku i koji metak rezerve pa da ovog i njemu slicne fino pocasti. stoka!


...slazem se s tobom!...dok ne podje :sikira raditi,dole nema promjene! :sok
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26738
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14862 times
Been thanked: 3968 times
Status: Offline

Re: Ilija Bašić već osam dana nema novaca da sahrani majku

Post by Veca » 22 Dec 2012, 14:05

vukajlija15 wrote:vlasti
zar ta rijec ima neko znacenje kod nas


:ok :aplauzz ...treba govna rusiti!!!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26738
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14862 times
Been thanked: 3968 times
Status: Offline

Re: Ilija Bašić već osam dana nema novaca da sahrani majku

Post by Veca » 22 Dec 2012, 14:08

Veca wrote:
paparaci wrote:ma Ilija je ministarstvo trebao obradovati sa kojom rucnom. za socijalne slucajeve drzava mora brinuti, mora!!! toliko nam para uzmaju na razne nacine, a nista nam dobro zauzvrat ne daju!

koji kreten moras biti pa covjeku koji se borio za drzavu reci nesto poput: "cuvaj pare dobro. trebace ti za tvoju sahranu". dno dna. nadam se da je Ilija sacuvao pusku i koji metak rezerve pa da ovog i njemu slicne fino pocasti. stoka!


...slazem se s tobom!...dok ne podje :sikira raditi,dole nema promjene! :sok


...zaboravih,da dodam!...za njih je metak,skup! :djed
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Položaj boračkih populacija u BiH

Post by Lebowski » 03 May 2014, 23:47

Nije dobar nikako njihov položaj al ne mogu da vjerujem koliko su razjedinjeni, ko da su se borili za suprotne stvari. Toliko ljubomore između njih, zavisti, omaložavanja durgih, podjela...ma nevjerovatno. Barem kod nas.

Ono kao, ti si bio u logistici a ja bio na prvoj liniji. Ti si bio godinu dana a ja 4. I tako unedogled valjaju ko ima koja koja prava. Ne valja im ni ova organizacija, sami lopovi tamo.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Položaj boračkih populacija u BiH

Post by krhotina » 04 May 2014, 00:14

Većina boračkih organizacije, odnosno ljudi koji ih vode, ogrezli su u različita sranja.
To je sve po raznim budžetima na više nivoa i u lopovskim šemama, tako da ih prvo treba reorganizovati i staviti na jedinstven nivo.
Takođe, ovim organizacijama manipulišu i stranke, tako da je to teški jad koji se reflektovao na cijelu časnu populaciju.
Ove ljude je bilo najlakše ubaciti u državnu administraciju, ali u raznim zakonima koje tretiraju tu oblast ne pominje se uopšte učešće u ratu. To može još uvijek, ali... :cvijece

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Položaj boračkih populacija u BiH

Post by Krokodil Behko » 04 May 2014, 10:25

Lebowski wrote:Nije dobar nikako njihov položaj al ne mogu da vjerujem koliko su razjedinjeni, ko da su se borili za suprotne stvari. Toliko ljubomore između njih, zavisti, omaložavanja durgih, podjela...ma nevjerovatno. Barem kod nas.

Ono kao, ti si bio u logistici a ja bio na prvoj liniji. Ti si bio godinu dana a ja 4. I tako unedogled valjaju ko ima koja koja prava. Ne valja im ni ova organizacija, sami lopovi tamo.
Razjedinile ih stranke. Svaka stranka želi prikazati, da su borci upravo na njihovoj strani. Rezultat je taj da imamo neke razne organizacije i unutar svake od njih, imamo razne frakcije.

Tragično je i to da imamo i razna udruženja srebreničanki, a daj bože da među sobom išta komuniciraju. Stičem utisak da su se stranke i tu upetljale. Također, nemamo demokratsku i parlamentarnu tradiciju. Kad nekome istekne mandat, on jednostavno promijeni statut organizacije pa bude na čelu još 100 godina. Nezadovoljnici istupe i formiraju novu organizaciju. Ili, kad nekome istekne mandat, on se naljuti pa formira novu organizaciju. Isto je to i sa političkim strankama. Formiraju se od ovih koji su dugo bili u vrhovima neke stranke a i dalje žele biti na vlasti ili bar učestvovati u podjeli iste. Trebaće nam stotinjak godina da to ispeglamo, a za toliko vremena, borci će ionako pomrijeti, pa tako da nije ni bitno :oo
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Položaj boračkih populacija u BiH

Post by Pasaga » 10 May 2014, 15:51

Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Belgijanac koji se borio za BiH danas živi u siromaštvu

Post by Krokodil Behko » 13 Dec 2015, 10:00

Image
Francis Ernest Frank je Belgijanac francuskog porijekla koji se na strani Armije RBiH borio cijeli rat. Danas živi u siromaštvu i zaboravljen, sam, jer mu je cijela porodica poginula u selu Slatina kod Osijeka kada je 1991. godine počeo rat u Hrvatskoj.
Image
Francisa znaju svi u selu Donje Žeželevo gdje se nastanio nakon što je demobilisan. Živi u objektu koji je ustvari nekadašnja ozidana štala i ne može se nazvati kućom, ali to je njegov dom. Uz pomoć dobrih ljudi uspio je napraviti krov i dimnjak, zatvoriti prozore i postaviti vrata, no kuća je neuvjetna. Kupatilo nije urađeno, podova nema, a sve što ima u životu nalazi se u jednoj maloj sobi. Ekipa portala Klix.ba pronašla je Francisa uz pomoć Općine Hadžići.

"Moj otac je bio ljekar pedijatar, specijalista, a majka je bila ambasadorica. Živjeli smo u selu Slatina kod Osijeka. Osnovnu i srednju školu sam završio u Parizu, a fakultet u SAD-u. Po struci sam inžinjer elektronike specijaliziran za pravljenje satelita. Živio sam s roditeljima, braćom i sestrama te suprugom i dvoje djece kada je počeo rat u Hrvatskoj. JNA je opkolila i napala selo, od 313 ljudi koliko je u njemu živjelo, preživjeli smo ja i jedna petogodišnja djevojčica Mađarka", prisjetio se Francis najtežih trenutaka svog života.

U napadu na ovo selo poginuli su mu roditelji, dvije sestre, dva brata te supruga i dvoje djece. Kada je bježao, čuo je vapaje iz komšijine garaže i provirio je kroz prozor. Vidio je dvojicu vojnika kako siluju petogodišnju djevojčicu i odlučio ju je spasiti.
Image
"Znao sam da njen otac ima lovačku pušku. Ušao sam u kuću, uzeo pušku i dva metka, te ih ubio obojicu. Uzeo sam djevojčicu u naramak i počeo bježati niz potok. Tada nas je vidio jedan vojnik i počeo pucati prema nama. Ranjeni smo oboje, ali nastavio sam pješačiti 25 kilometara do Osijeka gdje me je u bolnici dočekala moja prijateljica koja nas je oboje operisala. Više nisam imao nikoga", prisjetio se sa suzama u očima.

Kada se oporavio odlučio je da će se priključiti hrvatskoj vojsci i prijavio se u komandu u Osijeku. Bio je dobar vojnik koji je bio zadužen za obaranje aviona i helikoptera JNA.

"Oborio sam četiri aviona i dva helikoptera. Dobio sam i medalje, ali to mi nije značilo ništa. Nisam imao novca, nisam imao ništa. Ubrzo je došla obavijest da se stranci više ne mogu boriti u Hrvatskoj. Tada sam krenuo za Bosnu i došao u Hrasnicu gdje sam se priključio Crnim labudovima. S drugom Avdom (Subašić, pukovnik, op.a.) sam obilazio sve terene i ranjen sam ponovo", kazao nam je Francis.

Nakon oporavka 1993. godine dolazi u Hadžiće gdje se priključuje 4. bataljonu ARBiH. Stalno je bio na terenu. Saborci ga pamte kao neustrašivog borca. Demobilisan je u junu 1996. godine.

"Nisam znao gdje da idem jer nisam imao ni gdje, ni kome. Jedna prijateljica odavde mi je rekla da ne brinem, da ona ima jednu kuću u kojoj mogu živjeti. Ovo je nekada bila štala. Dio krova je bio urušen, nije bilo dimnjaka, prozora, niti vrata. Ali ušao sam da imam gdje da se sklonim preko zime. Uz pomoć dobrih ljudi uspio sam napraviti krov, prozore i vrata", kazao je.

Državljanstvo još nije dobio. Ističe da mu tadašnji komandant nije riješio status, a da je svu dokumentaciju predao Uredu za strance. Nema ni zdravstvenog osiguranja niti ikakvih primanja. Više je gladan nego sit.

"Prije sam imao kuću, farmu, životinje od kojih sam živio i zemlju. Uvijek sam imao hranu, ali sada nemam. Najpotrebnija mi je hrana. Doručkujem kafu, ručam čaj i navečer napravim sebi makarone ili rižu na vodi. Drugarica iz Švedske mi pošalje 100 KM godišnje i lijekove. Putem emisije 'Ispuni mi želju' nabavili su mi motornu pilu da mogu rezati drva, ali su mi je ukrali", kaže ponovo sa suzama u očima.

Iako ima malo, Francis odvoji malo hrane i da svojim mačkama koje ga redovno posjećuju i umiljato se vrte oko njegovih nogu i ruku. Posebno ga vole djeca, a kaže da voli i on njih, jer svoje više nema. Ističe kako bi im rado kupio slatkiše za praznike, ali nema od čega.

Francis je skroman čovjek. Nije tražio ni novu kuću, namještaj, niti bilo šta drugo. Samo hranu da ne bude gladan. Dao je život za ovu državu, a ona je zaboravila na njega. Kada smo krenuli kući Francis nas je pozvao da ga posjetimo kada bude lijepo vrijeme, da popijemo kafu i kako kaže, razmijenimo lijepu riječ.

(klix.ba)
online

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Belgijanac koji se borio za BiH danas živi u siromaštvu

Post by Mohr » 13 Dec 2015, 10:14

Ih, koliko je Bosanaca takvih :o Pa da smo sad kao začuđeni zbog tog Gandalfa Sivog :djed Internacionalca :cvike


Pitanje: Koji li se to filantrop, eto baš sad, nakon toliko vremena, (pri)sjetio tog junaka :ovaj



Aha, klixtoris :oo ba.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Belgijanac koji se borio za BiH danas živi u siromaštvu

Post by storm » 13 Dec 2015, 11:29

Mohr wrote:Ih, koliko je Bosanaca takvih :o Pa da smo sad kao začuđeni zbog tog Gandalfa Sivog :djed Internacionalca :cvike


Pitanje: Koji li se to filantrop, eto baš sad, nakon toliko vremena, (pri)sjetio tog junaka :ovaj



Aha, klixtoris :oo ba.
Te priče podižu tiraž i klikove....ali nebitno za činjenicu, koliko je na marginu odgurnutih branitelja na sve strane.... bar onaj minimum da imaju...
dok sa druge strane imaš kadar koji nije pošteno ni prismrdio vatri, a odlično su to naplatili, kako za vrijeme rata, tako i u mirno doba- ili čak još više :bua
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests