BiH: Popis stanovništva 2013.

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Konsultant » 06 Jul 2016, 09:34

storm wrote:Dodiku se ne sviđa, jer će popisom možda i izači na vidjelo zapravo koliki je vakuum nastao nakon nekih "događaja" ....a mogu ih nazvati i pravim imenom :rol
Nije popis tajna nego to što pričate....metodologija.
Ko nije skontao do sada kakvi su dogadjaji i koje su bile posljedice nece ni sada.

Problem je sto popis odrazava nacionalnu strukturu, sto opet utice na zaposljavanje u javnom sektoru te na razna odlucuvanja. Po prvi put u zadnjih 100 godina Bosnjaci su vecina, iznad 50%. Ako bude jos popis 2021, tada ce jos biti gore jer ce Hrvata biti sigurno manje kako je procepila EU.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Krokodil Behko » 06 Jul 2016, 09:45

Popis je bio u jesen 2013, pa se čekalo da se izbori 2014. završe, da ne bi kome naškodili rezultati. Potom, važnije je bilo formirati vlast, pa dok je formirana sa Df, dok je rasformirana i napravljena sa Fahrom.. ih. Bilo je tu svega važnijeg
online

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Nole » 06 Jul 2016, 09:50

Krokodil Behko wrote:Popis je bio u jesen 2013, pa se čekalo da se izbori 2014. završe, da ne bi kome naškodili rezultati. Potom, važnije je bilo formirati vlast, pa dok je formirana sa Df, dok je rasformirana i napravljena sa Fahrom.. ih. Bilo je tu svega važnijeg
Kakve veze ima popis sa izborima???
Ja BIH sve manje i manje razumem, ubite me al tako je...konstantno tenzije sa svih strana, večito neko nekog optužuje, prave se tajni dogovori dva protiv trećeg dela federacije i to svako sa svakim...kod nas se to kaže: 'ebe lud zbunjenog..

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Rockefeller » 06 Jul 2016, 09:55

BiH je država za 15.000.000 stanovnika. Trenutno imamo 3,5 miliona. Popunjenost 23%. Kako to napuniti? :hm
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by storm » 06 Jul 2016, 09:59

Rockefeller wrote:BiH je država za 15.000.000 stanovnika. Trenutno imamo 3,5 miliona. Popunjenost 23%. Kako to napuniti? :hm
Nije bih Japan da je tako nakrcaš...
Čak i da može, takav rast treba najmanje 100 godina provoditi sa rastom infrastrukture zajedno
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Konsultant » 06 Jul 2016, 10:36

Podrzavam Rockfa, 1,8 muskaraca treba privesti iz drugih zemalja jedno 5-6 zena i samo piriti djecu dan-noc sve o trosku drzave radi podizanja populacije :hop

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by vila » 06 Jul 2016, 11:44

Nemojte napadati nolete bas za sve
Ima li itko tu tko misli da je ovaj popis realan?
Nema sanse da BIH ima ovoliko stanovnika
Popisivali smo se svi svakako
A isto tako su se sigurno i rezultati ustimavali
Od pocetka mi se nije svidala "politika" oko popisa

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by dr laganini » 06 Jul 2016, 12:58

..upisivali se i zivi i mrtvi..love se politicke pozicije.. :zubi

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Chloe » 06 Jul 2016, 13:20

Zbilja, da vas pitam, jesu li sve osobe koje posjeduju hr putovnicu građani Hrvatske tj. ulaze li i oni u popis stanovništva HR?
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by vila » 06 Jul 2016, 13:48

Chloe wrote:Zbilja, da vas pitam, jesu li sve osobe koje posjeduju hr putovnicu građani Hrvatske tj. ulaze li i oni u popis stanovništva HR?
Mislim da ne
Recimo Mi Hrvati u bih imamo drzavljanstvo,putovnice pa i osobne iakaznice rh ali sa prebivalistem u Bih
I koliko znam..ne ulazimo u popis rh stanovnistva

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Rockefeller » 06 Jul 2016, 13:53

Slažem se da rast prirodnim putem tj. natalitetom zahtjeva puno vremena ali bar ti znaš da takav rast mene nikad nije pretjerano ni zanimao jer držim da je država jaka koliko su jaki njeni gradjani - pojedinci, a natalitet vidim uglavnom samo kao multiplikaciju siromaštva.

Slažem se sa tobom i da za takav broj stanovnika treba potrebna infrastruktura koje mi nemamo. BiH obično asocira na narod/državu kojoj ništa ne ide i koja nema perspektivu (perspektivu u smislu ekonomskog boljitka), ja sa druge strane BiH vidim kao savršeno pozicioniranu državu kojoj fali identitet.

Po meni Bosna ima pet, na historiji i njenom porijeklu, stuba na kojima treba graditi svoju prepoznatljivost i ekonomski uspjeh koji bi u nogo kraćem vremenu omogućio državu od ca 15 miliona stanovnika, a oni su:

1) Bosna je bila utočište svima koji su u svojim matičnim državama bili proganjani

Bili oni loši ili dobri ljudi svi su bježali u Bosni i krili se u njenim planinama i iza njenih rijeka. Negdje sam čitao jedan zapis o francuskim hereticima iz srednjeg vijeka koji su preko Splita bježali u BiH, Bogumili, Srbi pred navalom Turaka, Hrvati pred navalom Turaka, muslimani pred izgonom iz Srbije, četnici pred partizanima, partizan pred Njemcima, možda ću još koga zaboraviti ali puna historija ljudi koji su bježali u Bosnu.

To Bosni daje za pravo da se zove državom za ugrožene, potlačene ili proganjane - državom za drugačije.

2) Sekularni islam

Bosanski muslimani islam shvataju na dosta drugačiji način u odnosu na ostale muslimane. Dovoljna je samo artikulisana jedna premisa na kojoj možemo graditi identitet bosanskog muslimana a to je ono što naš narod kaže "ima bog". Drugim riječima islam u mnogim drugim državama je kolektivistički, radije društvena zajednica nego kodeks pojedinca. Islam u BiH je zbog bosanskog lonca individualistički. Svako uglavnom može raditi ono što god hoće i čak i ako odskače od standarda, ako se smatra lošim, narod mu ne sudi nego se prepušta sudjenju na sudnjem danu. Alkohol je najočitiji primjer. U mnogim drugim islamskim zajednicama bi čovjek koji konzumira alkohol bio najmanje izolovan od ostatka muslimana, u mnogim čak i kažnjen, u Bosni se kazna prepušta bogu na sudnjem danu.

Polazeći od činjenice da svako na ovom svijetu ima neki svoj porok, neku svoju manu, pa tako i muslimani, nije teško zaključit da bi nam samo jedna jedina premisa dala proaktivnu ulogu u svijetu i medju muslimanima i kao medijatorima izmedju muslimana i ostatka svijeta.

Iskreno vjerujem da samo sa ovom jednom jedinom idejom Bosna može graditi svoje simpatije i medju islamskim stanovništvom diljem svijeta (posebno prozapadnim) i simpatije medju neislamskim državama koje imaju problema sa islamskim državama (mislim prije svih na Europu, Rusiju i Ameriku).

3) Socijalizam

BiH ima nešto što ja zovem proširen spisak ljudskih prava. Goran Milić ima običaj da kaže kako u BiH ima 10.000 pasa lutalica ali ne možeš naći 10.000 beskućnika.

Pravo na vodu i dom je u BiH pravo zagrantovano narodnom tradicijom, pravo na hranu skoro da zagarantovano. Kad je u pitanju hrana postoje tri stvari karakteristične za BiH. Prva je da se rijetko koji čovjek ljuti ako mu udješ u bašču i uzmeš šljivu, trešnju, krušku. Druga stvar je da ljudi ljudima daju hranu jer su ljudi učeni da će im se dobro djelo vratiti pa makar na sudnjem danu. Kod muslimanskog stanovništva ima i riječ za to a to je sevap. I treća stvar proizilazi iz prava na dom a ta je da ko god ima dom ima i makar malo bašte u kojoj može posijati makar toliko da nije gladan.

4) Etički kodeks

To je izmedju ostalog ono što sam gore spomenuo kao sevap. U BiH ljudi imaju izgradjene stavove o dobrom i lošem na osnovu sistema nagrade i kazne dok je u zapadnom svijetu to uglavnom lijepa gesta.

Mene, moje roditelje, a i druge koje znam tome su učile hodže u mektebu i majke. Sam imam naviku da sklanjam kamenje s puta kad god ga vidim jer mi je hodža kada sam imao pet-šest godina pričao o tome kako je skloniti kamen sa puta dobro djelo a dobro djelo po vjerovanjima hodže ide na vagu sa lošim djelima i mogu načiniti razliku izmedju toga da li ideš u pakao ili raj (muslimanu raj nije zagarantovan - jedna od stvari koju volim u islamu).

I danas kad više ne vjerujem u Boga nego što vjerujem to je ostalo u meni i postalo je više dio odgoja, identiteta, nego dio vjerovanja. Bosanski islam je, bar po mojim razmišljanjima, uzrok toga a ja ovde govorim o ukupnom stanovništvu jer mi se čini da se ideja dobrog djela raspršila po cijelom stanovništvu i da je to postalo norma.

A ne želim reći da je prije toga iko bio loš ili bez želje da pomogne drugom, samo da je islam dao čvrstu oporu, konstrukciju tome jer je po prvi put kažnjavano ako ne uradiš dobro djelo i da je iz toga je proistekla navika.

5) Žene

Ima ovde negdje akivna tema na kojoj se priča o ženama. Desilo se da sam zadnjih par dana bio umoran pa sam isključivo pisao kratke postove, a sada bih da malo odmaknem od svog posta i kažem kako se ja ne mogu nadivit našim bosanskim ženama. Ozbiljno to mislim. Ponekad me uhvati osjećaj... onaj kad se nečem diviš ali to se tebi dešava. Kao preseljenje brokera na Manhattan.

Odnosi supruga-suprug i majka-dijete su dva vrlo vjerovatno najintenzivnija odnosa i zbog karakteristika bosanskih žena bar ja se osjećam privilegirano i blagoslovljeno. Onako, osjećaj kao da ne možeš zayebat taj dio života, kao da je potpuno siguran.

Bosanske žene imaju jak pozitivan uticaj na odgoj djece jer su mu posvećene. I ako je porodica iole normalna ta djeca postaju ljudi sa ispravnim svjetonazorima.

To je po meni pet stubova Bosne: BiH kao domovina potlačenim/drugačijim, sekularni islam, žene, uticaj socijalizma na nas i jaki stavovi oko toga šta je dobro a šta loše.

Vanjska politika

BiH kao domovina drugačijim/potlačenim bi stvorila pretpostavku da ljudi iz dijelova gdje su žarišta u svijetu žele doći u BiH: od Ukrajine, Iraka, Kavkaza, do Južne Amerike i Afrike.

Ideja da im je garantovan proširen spisak ljudskih prava bi još više potaknula njihovu želju. Naravno sva ta migracija bi morala biti kontrolirana.

Migracija stanovništva iz raznih dijelova svijeta bi učinili Bosnu trgovačkom nacijom jer bi naše stanovništvo imalo kontakt sa stanovništvom zemlje porijekla novih državljana.

Ideja da je bosanski islam drugačiji, sekularniji, bolji bi naišla na odobravanje kod prozapadnog i zapadnog islamskog svijeta. To su uglavnom učeni ljudi, koji bi svoje znanje i sposobnosti mogli utkati u našu državu.

Poduzetništvo i otvaranje radnih mjesta

Ideja da se osniva pravno lice ("pokreće biznis") radi toga što želiš napraviti promjenu, ispravnu stvar, bi naišla na odobravanje našeg stanovništva koji bi se u tom slučaju puno radije odlučivao da sami "pokrenu biznis" namjesto do sada ustaljenog (i pogrešnoga) mišljenja da se "biznis pokreće" radi zarade/novca/profita.

Time bismo (pogrešno nazvane) socijalističke ideale direktno utkali u bosanski kapitalizam (tzv. socijalistički ideali su ustvari ideali kapitalizma i obrnuto ono što se zove kapitalističkim idejama su ideje komunizma).

Time bismo stekli preduslove za izgradnju domaćih korporacija i multinacionalnih kompanija.

Ekonomska slika

BiH bi u tom slučaju bila zemlja sa razvijenim industrijama poput islamskog bankarstva, halal proizvodnje, organske proizvodnje, modni centar i još mnogo toga jer bi naša država eksploatisala kreirano riješenje u problemima islamskih društava i problema odnosa izmedju islamskih društava i zapadnog svijeta. Postali bismo epicentar zapadnog/kapitalističnog islama.

Ideje da se "biznis pokreće" radi plemenitih stvari, posljedično razmišljanje o čovjeku kao konzumentu/potrošaču i rast populacije doveli bi i do rasta mnogih tradicionalnih industrija.

Nacionalni identitet

I na kraju bismo kreirali nacionalni identitet Bosanca kao čovjeka koji radi stvari iz plemenitih pobuda i tako postali tas na svjetskoj vagi izmedju dobra i zla.

Možda još jedino da dodam kako ja BiH ne vidim kao islamsku državu. Radije na nju gledam kao na državu koja će (kapitalistički) eksploatisati islamske vrednote koje jesu dio nje.

Dugo vremena sam imao želju da na ovu temu otvorim blog na ovom forumu ali kao i kod svih blogera i ja sam imao strah da neću znati napisati drugi post pa sam radije rekao ne. Ova prilika mi dobro dodje da napišem sve što sam htio napisati. Ko pročita pročitaće, ko neće neka mi oprosti što mora skrolat.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Nole » 06 Jul 2016, 13:54

vila wrote:
Chloe wrote:Zbilja, da vas pitam, jesu li sve osobe koje posjeduju hr putovnicu građani Hrvatske tj. ulaze li i oni u popis stanovništva HR?
Mislim da ne
Recimo Mi Hrvati u bih imamo drzavljanstvo,putovnice pa i osobne iakaznice rh ali sa prebivalistem u Bih
I koliko znam..ne ulazimo u popis rh stanovnistva
Nije problem putovnica , bitno gde živiš...ako živiš u Hr onda nemaš prava na popis u BIH i obrnuto...već sam vam napisao za moju ćerku i mog druga koji je sa Grmeča al je doselio u NS i ovde je na popisu, a ne u BIH iako mu roditelji tamo žive...

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15119
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 959 times
Been thanked: 946 times
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Tokmak » 06 Jul 2016, 13:56

po treci put ponavljam:u BiH zivi zapravo maximalno 3 milijuna stanovnika,a vec na iducem popisu ako bude 2021. ce pasti ispod te cifre ,naravno ukoliko se budu popisivali samo oni koji i zive ovdje barem 6 mjeseci godisnje...
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Nole » 06 Jul 2016, 14:23

zloćko_tokmak wrote:po treci put ponavljam:u BiH zivi zapravo maximalno 3 milijuna stanovnika,a vec na iducem popisu ako bude 2021. ce pasti ispod te cifre ,naravno ukoliko se budu popisivali samo oni koji i zive ovdje barem 6 mjeseci godisnje...
Sve exyu države su u istom problemu, mladi nam odlaze a natalitet je katastrofa...Srbija nije ništa bolja od Bosne a ako ne i gora po tiim pitanjima...

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by vila » 06 Jul 2016, 14:25

@rocke
:valja
Tko ce to citati?

Ipak potpis ti moram pohvaliti :rozi

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by SPINERKA » 06 Jul 2016, 14:36

:misli
..Imam samo BIH -LICNU KARTU -- jesam li ja 'kakva brojka ' u svemu tome.
Image

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Chloe » 06 Jul 2016, 14:48

vila wrote:
Chloe wrote:Zbilja, da vas pitam, jesu li sve osobe koje posjeduju hr putovnicu građani Hrvatske tj. ulaze li i oni u popis stanovništva HR?
Mislim da ne
Recimo Mi Hrvati u bih imamo drzavljanstvo,putovnice pa i osobne iakaznice rh ali sa prebivalistem u Bih
I koliko znam..ne ulazimo u popis rh stanovnistva
A imate pravo glasati?

Tek sad mi nije jasno, jer kod nas se nije mogla dobiti putovnica bez adrese prebivališta u HR. Znam da je bila neka frka jer na stanu moga svekra u Rijeci bilo je prijavljeno 20 - tak osoba .... :D. :D.

I da ... svi sa putovnicama idu i glasati za HDZ ... jer bi mogli ostati bez putovnica .... :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Mirelam » 06 Jul 2016, 14:50

Ruka, ruku mije. :ooo

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by dr laganini » 06 Jul 2016, 14:52

SPINERKA wrote::misli
..Imam samo BIH -LICNU KARTU -- jesam li ja 'kakva brojka ' u svemu tome.
..po metodologiji popisa u bih mozda si upisana po informaciji od rodbine il susjeda i ulazis u ukupan broj stanovnistva..po mstodogiji zadnjeg popisa u hrvatskoj se isto tako popisujes al se oduzimas od ukupnog broja stanovnika...

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Nole » 06 Jul 2016, 14:53

vila wrote:@rocke
:valja
Tko ce to citati?

Ipak potpis ti moram pohvaliti :rozi
Gori je od republičke popisne komisije :valja

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests