Napadi na povratnike

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Napadi na povratnike

Post by carobnjak N » 30 Jul 2012, 18:58

Napadi na bijeljinsku Atik džamiju


Jutros oko 3.45 sati petosoba srpske nacionalnosti iz Srbije i Bijeljine upali su tokom sabah-namaza u Atik džamiju u Bijeljini, te džematlije pokušali spriječiti u obavljanju vjerskih dužnosti.
Kako je za agenciju Anadolija (AA) potvrdio glavnog imam Medžlisa Islamske zajednice (IZ) Bijeljina Samir ef. Camić, vinovnici incidenta su vrijeđali džematlije i, između ostalog, psovali im "tursku majku".

Desetak džematlija zatražilo je od napadača da napuste džamiju. Nakon kraće prepirke, oni su pobjegli, a o cijelom događaju je obaviještena i lokalna policija.

Ubrzo je uhapšeno pet osoba, od kojih su četvorica identificirani kao državljani Srbije. Peti akter ovog nemilog događaja je maloljetna osoba iz Bijeljine.

Navedenim osobama određen je jednodnevni, nakon čega će protiv njih biti podnesene odgovarajuće prijave. Kako se očekuje, srbijanskim državljanima će, nakon procesuiranja, biti zabranjen ulazak u BiH.

"Ovakav napad u ramazanu teško nam pada. Naravno da nas vrijeđa kada neko uvrijedi naše vrijednosti, a Atik džamija to svakako jeste. U posljednje vrijeme nije bilo ovakvih drastičnih napada. Svakodnevno imamo turiste koji obilaze džamiju. Neki čak ovamo dolaze i iz Srbije. Ne mislim da iza ovih mladića neko politički stoji, ali ovo je odraz jedne opće atmosfere u Republici Srpskoj. Atmosfera je to koju karakteriziraju zapaljive izjave visokih zvaničnika. Vjerujem da se ovdje radi o nekoj vrsti dokazivanja protiv drugog i drugačijeg. Nažalost, radi se mladim osobama", izjavio je za AA efendija Camić.
U ranijim incidentima polomljena je česma u haremu Atik džamije, zatim su polupana stakla na džamiji, a ispisivani su uvredljivi grafiti na fasadi džamije.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by bubica » 30 Jul 2012, 19:02

Ja ba zabrana ulaska u BiH. Ako ih opet dodik konj osobno ne dovede da prave nerede. Sve je planirano od A do Z. Ali nema veze, nase dostojanstvo oni nikada nece imati. Odkada se vodi polemika oko crkve kod nane Fate u avliji, samo mozemo biti ponosni da je niko nije ni takao. A ja da sam nana Fata otisla bi ona davno u vazduh. :oo
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120140
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6883 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by Krokodil Behko » 30 Jul 2012, 19:07

Eh, pa Atik (Sulejmanija) džamija, tri puta je do sada rušena.
Prvi put, Turci je bombardovali, kad su gušili ustanak Bošnjaka u BN.
Drugi put, Austro-ugari, srušili skoro sve a trći put, srpska vojska.
Ne bi me začudilo, da je opet sruše. Inače, nalazi se stotinjak metara
od dvora Kačavende, koji je sagradjen tokom rata na nezakonito oduzetoj
zemlji Bošnjaka, koji tu žive možda i 1000 godina. Baš one najprvotnije
porodice, koje su uopšte i naselile ondašnje Četvrtkovište/sadašnja Bijeljina.
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by Dust » 30 Jul 2012, 19:18

stoka
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by Major » 30 Jul 2012, 19:30

Ne grijesite dusu sa kojekakvim optubama u coravo.
Nije to stoka, stoka je u sustini jako miroljubiva zivotinja, stoka ne narusava pravo insana niti rusi objekte.
Isto tako je neshvatljivo reci da je u religiju utkana mrznja i progonstvo drugih.

Sve religije su jako miroljubive, ali insani su ti koji se ne pridrzavaju religiozne miroljubivosti.

Dakle, na djelu su bili obicni huligani, kriminalci i policija ce da obavi svoj zadatak i da privede grupicu huligana ili kriminalaca
koji ce nadamo se za svoje djelo i odgovarati.

Procitajte bilo koji religiozni pravilnik i uvjeriti cete se da ni jedan od pravilnika ne navodi vjernike na zulum, na progonstvo
drugih niti ugrozava njihove zivote.
Na djelu su kriminalci, pravi vjernici to ne cine,i ne samo vjernici, ni jedan imalo normalan insan tako nesto ne cini.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by silence » 30 Jul 2012, 19:32

Major wrote:Ne grijesite dusu sa kojekakvim optubama u coravo.
Nije to stoka, stoka je u sustini jako miroljubiva zivotinja, stoka ne narusava pravo insana niti rusi objekte.
Isto tako je neshvatljivo reci da je u religiju utkana mrznja i progonstvo drugih.

Sve religije su jako miroljubive, ali insani su ti koji se ne pridrzavaju religiozne miroljubivosti.

Dakle, na djelu su bili obicni huligani, kriminalci i policija ce da obavi svoj zadatak i da privede grupicu huligana ili kriminalaca
koji ce nadamo se za svoje djelo i odgovarati.

Procitajte bilo koji religiozni pravilnik i uvjeriti cete se da ni jedan od pravilnika ne navodi vjernike na zulum, na progonstvo
drugih niti ugrozava njihove zivote.
Na djelu su kriminalci, pravi vjernici to ne cine,i ne samo vjernici, ni jedan imalo normalan insan tako nesto ne cini.
Major, samo da potvrdim od riječi do riječi :ok
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by Dust » 30 Jul 2012, 19:33

Niko i ne kaze da su to uradili vjernici, vec da je vjernicima ucinjen zulum.

Ko je to uradio, zasto, nema bas puno nagadjanja, jer historija pokazuje vise od jednog ovakvog primjera u kojem su uglavnom i uglavnom samo Srbi glavni akteri. Jesul' oni pravoslavci, vjernici, nevjernici ne tice me se.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by Major » 30 Jul 2012, 19:43

Negdje procita da im je to utkano u njihovu religiju.
Inace za mene egzistiraju, dobri i losi insani, posteni i ne posteni...pa vi kako hocete.

Tu utkanost u religiju sam cuo u hiljadu navrata, zivim u jednoj sredini gdje vlada apsolutna neobavjestenost,
apsolutna neobavjestenost o islamu,
nisam religiozan ali u hiljadu navrata kod tih neobavjestenih sam stitio interes i miroljubivost religije, pa sa bilo koje strane ona dolazila.

Ogroman dio Nijemaca ima apatiju prema islamu, ali moram reci da se to bazira na njihovoj neobavijestenosti.
Kada se udje u jedan uljudan dijalog, vrlo brzo se ustanovi da se moze naci zadovoljavajuce rjesenje.

**hvala silence... :klanja
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by Dust » 30 Jul 2012, 19:58

Biti neobavjesten u 21. vijeku je sramotno. Svako onaj ko ima volju i zelju da nauci, ce nauciti. Meni se cini da je lakse pljuvati po Islamu (konkretno), nego nauciti bilo sta o njemu i muslimanima, jer ono kada bi procitao/la nesto pozitivno, nesto sto ti pase, opeklo bi ti savjest, a vecini ne-ljudi to ne odgovara.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by carobnjak N » 30 Jul 2012, 23:53

Jeste utkano u religiju ,SPC je pravoslavna zasebna crkvena organizacija u kojoj i danas na visokim funkcijama egzistiraju ljudi poput popa Kačavende i koji podržavaju ispred crkve četničke pokrete .
Ja vjerujem da ti nisi nikad prelistao stari ili novi zavjet ,a pogotovu da ne znaš recimo da je papa Urban koji je pokrenuo krstaške ratove ,muslimane proglasio đavolima ,a islam đavolskom vjerom.
Zato kažem da je utkano. Šta misliš zašto su jevreje svako malo tamanili po Evropi i zašto su nalazili utočište u otomasnkom carstvu ,u Sarajevu.
Isaov a.s. Indžil i njegov nauk nije takav ali Crkva ga je promjenila do neprepoznatljivosti.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by carobnjak N » 30 Jul 2012, 23:56

Vrh SPC patrijarh i dva najveća krvnika

Image
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by carobnjak N » 31 Jul 2012, 00:04

ikonografija četništva i SPC . Na freski je zločinac Draža sa tadašnjim crkvenim vrhom
Image

inače evo jedan dokumenat u kojem potčinjeni izvještava Mihajlovića o svojim zločinima kao o herojstvima
Image

Međutim i pored ovakvih stvari vrh SPC svake godine šalje svoje predstavnike na Ravnu goru da odaju počast čiča Draži. Nije li to sramotno?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by mrki62 » 31 Jul 2012, 00:07

To je samo dokaz da Srbi hoće ono što su se iza zatvorenih vrata dogovorili a u Dejtonu potpisali ,.......... e sad, pojedini nisu ispoštovali ono o čemu su se dogovorili i sad dolazi do ovakvih i sličnih situacija ,........ neko je čak pomenuo nanu Fatu,...... to je to
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by Obrisan profil » 31 Jul 2012, 00:11

ruzno...ja se nadam da su to ipak bili neki glupi huligani, a ne neki "normalni" to bi tek bila sramota

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by Major » 31 Jul 2012, 00:34

Momak, mi se ovdje mozemo do besvijesti prepucavati koje ko i ko je koliko moralniji i normalniji.
U ime vjere su ogromni zlocini nacinjeni, i ne zaboravi, Osmanlije su bili nista drugo sem imperijalisti,neznam dali su bolji od krstasa.

Istom filozofijom su se sluzili, porobljavanje i unistavanjem drugih naroda.
Pogledaj si svakodnevno izvjestaje iz Sirije a prije toga iz Libije, sa kakvim usklicima i puskama u ruci vidimo mlade ljude na ratistima.
Oni se bore u ime Boga, i oni na drugoj strani se bore u bozije ime....prvostepena ludorija.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by paparaci » 31 Jul 2012, 01:49

koja gamad.......
.....sevap bi ih bilo pretuci dok krv ne propisaju!! koji kretenluk i ne znam ti sta, uH!!

interesantno je zaista da svako malo se moze procitati o slicnim dogadjajima. a jos eto nisam cuo ili procitao da su muslimani njih bihuzurili na isti ili slican nacin. covjece, koja su nedjela pocinili na kljuckoj opstini - pa opet niko nijedne crkve ne dira, niti one koji ih posjecuju.

ne ide mi u glavu nikako kako mogu biti toliko zadojeni mrznjom i da su toliko krvolocni. Boze ti sacuvaj......
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120140
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6883 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by Krokodil Behko » 31 Jul 2012, 01:55

paparaci wrote:koja gamad.......
.....sevap bi ih bilo pretuci dok krv ne propisaju!! koji kretenluk i ne znam ti sta, uH!!

interesantno je zaista da svako malo se moze procitati o slicnim dogadjajima. a jos eto nisam cuo ili procitao da su muslimani njih bihuzurili na isti ili slican nacin. covjece, koja su nedjela pocinili na kljuckoj opstini - pa opet niko nijedne crkve ne dira, niti one koji ih posjecuju.

ne ide mi u glavu nikako kako mogu biti toliko zadojeni mrznjom i da su toliko krvolocni. Boze ti sacuvaj......
Istina je to, da su 1941. godine, ustaše ubile nekoliko desetina srpskih civila u bijeljinskoj opštini. I Muslimani, i to oni najugledniji, sastavili peticiju i potpisali. Poslali je ravno Paveliću na ruke, kao protest zbog ubijanja tih srpskih civila. I ona pravoslavna crkva u Bijeljini, sagradjena krajem 19. vijeka, uglavnom je sagradjena od donacija muslimanskih prvaka u tom gradu. A 1945. godine, kao i 1992. vratilo se eto tako, kako se vratilo.
online

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by Lavlje_srce » 31 Jul 2012, 01:58

Koliko je bilo ovakvih i slicnih incidenata od rata naovamo?

50?

100?

Zasto to ne rjesava IZ? Zasto se ne ustanove ostrije Policijske kazne? Uzalud je prepirati se o ovome na forumu(ima). Od toga nema nista, moze se eventualno zaraditi gastritis i to je sve. Ovo je sistemsko pitanje zastite vjernika u drustvu, a ne borba izmedju Dobra i Zla, i jedino tako se moze rijesiti. Bez emocija, slovom zakona.

Kad odrastu religijski lideri i/ili politicari. I kada se odmaknemo od kult(ova) licnosti.

Hocu reci, jednom. Mozda.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by Lavlje_srce » 31 Jul 2012, 02:04

Krokodil Behko wrote: A 1945. godine, kao i 1992. vratilo se eto tako, kako se vratilo.
E pa ne mozes biti dobar prema nekome na silu K. B. Ali mozes biti pametan, to nikome nikad nije bilo zabranjeno.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Na sabahu napadnute džematlije u Bijeljini

Post by paparaci » 31 Jul 2012, 02:35

Lavlje_srce wrote: Zasto to ne rjesava IZ? Zasto se ne ustanove ostrije Policijske kazne? Uzalud je prepirati se o ovome na forumu(ima). Od toga nema nista, moze se eventualno zaraditi gastritis i to je sve.
ne znam kako bi to rijesila IZ. mozda da postavi strazu ispred dzamije koja ce sabljom odrubljivati glave ovakvih idiota?! za bezbjednost svojih gradjana bez obzira kakvog opredjeljena bili jeste zaduzena vlast. posto to nije prvi atak na bas tu dzamiju i dzematlije, trebala je vlast davno na adekvatan nacin reagovati - kao npr. sa rigoroznim kaznama i bar privremenom pojacanom bezbjednoscu.

ne smatram ovo kao prepiranje, nego iznosenje licnog misljenja i osjecaja. vijest kao vijest, "mora" tj. normalno je da bude popracena raznim komentarima.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: ElTriconi and 13 guests