Gradjani se sve više oblače u Second handu

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2012, 08:56

Image

Građani u RS ove godine garderobu su masovno kupovali u radnjama sa polovnom robom, poznatijim kao second hand šopovima, a u prilog tome govori zvanični podatak da im je prodaja skočila za 117 odsto u odnosu na 2011. godinu – pišu banjalučke Nezavisne novine

Prodavci polovne robe kažu da im prodaja ide dobro i da kupci kupuju sve što je u ponudi pa i korišteni donji veš.

U butiku polovne robe “Teki” u Trebinju su nam rekli da je prodaja ove robe uvijek ista i da su uglavnom zadovoljni prometom.

“Ljudi koji misle da se u ovakvim buticima oblače samo siromašni ljudi varaju se, jer polovina naših kupaca su intelektualci, koji kažu da će radije novac potrošiti na putovanje, obrazovanje ili nešto treće nego na odjeću koju će nositi nekoliko mjeseci i baciti”, kaže vlasnica ove radnje.

Ona je navela da se cijene hlača kreću od četiri do 20 KM, majica od 0,80 do 10, duksevi od marke do 12 maraka.

“Ako se radi o ovoj višoj cijeni onda je u pitanju neka originalna marka i novi komad odjeće”, kažu u Trebinju.

Vrlo često u kupovinu im, kažu, dođu iz Hrvatske i Crne Gore, a tada je i promet značajnije veći.

U najpoznatijem banjalučkom butiku polovne odjeće “Monsun” kažu da se ne može baš reći da je promet povećan za 100 odsto u odnosu na prošlu godinu, ali su potvrdil da su zadovoljni prodajom.

“Primijetili smo da je prodaja dosta slabija u radnjama koje su u manjim mjestima, najbolje ide prodaja u Banjaluci u centru grada. Vjerovatno zato što ljudi bolje poznaju tu vrstu odjeće i taj kvalitet”, kazali su u “Monsunu”

Cijene hlača u ovoj radnji se kreću od pet do 12, majica od tri do osam, džempera od pet do 12, donjeg veša od jedne do tri, a kaputa od 20 do 40 maraka.

“Donjeg veša nemamo nešto puno, ali i on se prodaje”, kazali su u “Monsunu”.

Murisa Marić, direktor Udruženja građana “Don” iz Prijedora, kazala je da se svakodnevno može vidjeti da su second hand šopovi puni kupaca, što najbolje pokazuje kakva je zainteresovanost građana za tu robu.

“Dosta ljudi je primorano da tu kupuje odjeću jer nemaju para za skupe butike, a na drugoj strani primjetno je da sve veći broj ‘viđenijih’ građana odjeću kupuje upravo ovdje jer se može pronaći dosta kvalitetnih stranih brendova za male pare”, kazala je Marićeva. (Nezavisne)
online

Trepavica
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Trepavica » 23 Dec 2012, 11:05

Kakva drzava , dobra da se i ima utopste sta obuci..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Zagorka » 23 Dec 2012, 12:07

Danas ima odjeće fakat jeftine,tako da ja lično ne bih išla,mada imam poznanicu koja ide,ona kupuje kao neke originale,to skuplje nego ovo moje,a polovno,ne bih hvala,neka je novo,neka ga nije niko nosio,pa neka nije markirano,neću zamišljati barem ko je tu bluzu imao na sebi :noga
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2012, 12:13

Ni ja nisam baš nešto obilazio te sekond handove.
Otprilike se redovno (i besplatno) sanadbijevam sa originalima iz inostranstva.
Ali potpuno razumijem raju koja tamo ide. Ipak su bolje original
rebook patike pa makar i nošene nego ovo smeće sa pijace.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Julia-Klara » 23 Dec 2012, 12:28

vec godinama redovno obilazim i kupujem odjecu u secon hadn shopovima, ne vidim tu nista lose, ni ponizavajuce... jednostavno mi je logicnije kupiti komad odjece za male pare,nego davati pravo malo bogastvo za nesto novo, sto kod nas uglavnom nije kvalitetno, ili barem pristupacno onoliko koliko zelim... ko voli moze kupovati polovnu odecu ili pak novu, jer ima dosta artikala koji se prodaju novi, tako da ne morate razmisljati da li je ko nosio prije vas ili ne
na kraju krajeva,i kao djeca smo nosili stare stvari od koje su stariji od nas prerasli...
thumbs up za Secondhand shops
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Blackhawk
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Blackhawk » 23 Dec 2012, 12:32

Upravo tako Julia... Zasto davati ogromne pare kad mozes naci za malo para kvalitetno.. I sta ako je neko nosio ? sve se to opere i imas skoro novu odjecu.. A i da se naletiti i novo..
Ja sam uzeo prije par godina original adidas patike, nije ni djon bio uprljan.. Mozda neko samo probao ili sta zna.. Uglavnom, nove ali u polovnim stvarima.. i dao 30 KM za njih... nosio par godina... A na pijaci uzmes za 30 i ako jedno godisnje doba izdrze dobre su.. :)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Zagorka » 23 Dec 2012, 12:36

ne znam,svako ima svoje........ne ložim se na originale niti bih nosila patike par godina da su od suhog zlata,ja sve malo iznosam i dosadi mi,zato mi je šteta kupovati originale,a opet jedno mi je bilo ako od svoje sestre naslijedim,a drugo što zamišljam ko je to nosio,jeli imao neku kožnu bolest,ili šta :noga
umirala bih od straha.....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Lavlje_srce » 23 Dec 2012, 20:22

Ma to je stvar navike Zagorka. Vani je to sasvim normalna stvar, a u extra skupim kvartovima mozes naci dizajnere tipa Christian Dior, Prada, Chanel, D&G i sl. koju si ogromna vecina ne moze priustiti. Sa mnom na poslu radi zena koja je uvijek fantasticno odjevena, i kad sam je pitala gdje se oblaci rekla mi je da non-stop kupuje u S. Hand shopovima. Odjeca i obuca se mogu oprati, ili odnijeti na hemijsko ciscenje i nema problema.

Samo da bi se tako odijevala moras imati volje i vremena obilaziti te shopove, sto se meni bas i ne da, osim ako negdje u prolazu vidim nesto extra. Ali to je rijetko.

Tako da nemam predrasude u vezi sa S.Hand shopovima, s izuzetkom vesa :sok naravno, koji ne bih obukla ni u ludilu! To mi je skroz fuj, ostalo je ok.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Lebowski » 16 Feb 2014, 18:20

Ja bih uzeo šta ponekad al nikad ništa za mene..fali brojeva. Uzeo sam ljetos jedne patike, nije sad neka marka, španske šini mi se, al sam zadovoljan, 45 KM i jedva sam ih potrefio, sve mali brojevi.

Majice isto tako. Ja ne volim ove modele koji su preuski a uglavnom se takve prodaju...ili neke velike koje me podjsećaju na Istočnu Njemačku..pa mogu uzeti npr veći broj takvog modela ako ima da bih je mogao nositi al to više nije to.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Ruana
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Ruana » 16 Feb 2014, 21:41

To je ovdje normalno i nista ponizavajuce.

Ruana
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Ruana » 16 Feb 2014, 21:50

Nasi second hand ovdje prozvali sevap butik.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by laganini » 16 Feb 2014, 21:52

privilegija ovih u većim gradovima...valjda u manjim sredinama nebi išlo zbog snobizma vjerojatno..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Krokodil Behko » 16 Feb 2014, 22:02

Već sam pisao i mogu samo ponoviti..
Sve možete naći ali original patike normalne veličine, to nema. razgrabi se odmah ako ikako i bude.
online

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Luna. » 17 Feb 2014, 09:08

ovdje je sasvim normalno kupovati u sacond hand a buvljaci su kult... ja cesto odem nedjeljom prije podne sa prijateljicom na buvljak. nema ko tu ne dolazi prodavat i kupovat... ama bas svi slojevi drustva...
jedino ves ne bi nikad kupila polovan a ostalo mi nista ne smeta.. sad kupim sto mi je ceif a ne sto sebi ne mogu priustit nesto drugo... kad je bio rat nosila sam polovno sto sam morala i nisam se pitala ko je prije mene nosio..
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

Ruana
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Ruana » 17 Feb 2014, 09:16

Luna. wrote:ovdje je sasvim normalno kupovati u sacond hand a buvljaci su kult... ja cesto odem nedjeljom prije podne sa prijateljicom na buvljak. nema ko tu ne dolazi prodavat i kupovat... ama bas svi slojevi drustva...
jedino ves ne bi nikad kupila polovan a ostalo mi nista ne smeta.. sad kupim sto mi je ceif a ne sto sebi ne mogu priustit nesto drugo... kad je bio rat nosila sam polovno sto sam morala i nisam se pitala ko je prije mene nosio..
I kod nas ima buvljak nedeljom. To nije nista strasno kupovati po takvim mjestima jer i j sama odnesem kesu djecije robe i ostavim u tu neku prodavnicu. Djeca brzo rastu pa roba nekad ostane nova. Zasto bacat mada vecinom posaljem u Bosnu.
Samo ja sve sto kupim tamo, moram sakriti od muza.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Dzagoda » 17 Feb 2014, 14:25

Samo dvije stvari mrzim: nacionalizam i shopping :D Ali, kad vec moram kupovati, obozavam second hand radnje. Nadjem Boga mi fajn designer names, sa etiketama, za bagatelu. Jedino cipele nikad ne bih tu kupila da nisu ganjc nove.
Ne vidim sta tu ima sramotno.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Krokodil Behko » 05 Dec 2020, 11:32

Vidim Sibila na šoping temama, pa da joj poturim ovo, nek uštedi za marlbora i starbucksa
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Krokodil Behko » 05 Dec 2020, 11:34

U međuvremenu, po trgovinaam i tržnim centrima, takvo se smeće počelo prodavati, da je možda bolje kupiti polovno švapsko.
online

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Sibila » 05 Dec 2020, 11:39

Krokodil Behko wrote: 05 Dec 2020, 11:32 Vidim Sibila na šoping temama, pa da joj poturim ovo, nek uštedi za marlbora i starbucksa


:D.

sto se tice teme....gledala sam u cajdzinici jednoj na carsiji ..kako stranci pitaju gazdaricu gdje u sa ima second shopova da idu trazit..


i da..sve vise ljudi kupuje....

ne znam jeste li u sa culi za textil hous second hand....ubise sa poslom....



imaju na vise mjesta otvorene radnje i i ja tamo zadjem...


da nasla sam stvari za iznenadit se.... plus i nove nekako....

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Gradjani se sve više oblače u Second handu

Post by Sibila » 05 Dec 2020, 11:40

ja ne podnosim npr orsay...i one radnje po scc u ...te bershka...coton itd.

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests