Mentalitet ljudi po regijama

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Mentalitet ljudi po regijama

Post by Maja » 15 Jan 2013, 01:18

Znamo da su Krajišnici ljuti i ratoborni,
Sarajlije glume neke frajere, jalijaše,
Hercegovci su svadljivi, snalazljivi i temperamentni.
I u Hrvatskoj Zagorci važe za veseljake, Zagrepčani djeluju hladno u odnosu na vatrene Dalmatince.
U Srbiji su Zemunci dobili i svoje viceve.

Šta mislite koliko ima istine u ovim epitetima. Kakve ste vi stekli utiske?

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by paparaci » 15 Jan 2013, 01:35

ima tu sigurno dosta istine. sve su to ljudska zapazanja. naravno da ne mozemo svakog pojedinca strpati u tu shemu, ali se sa vecinom sigurno poklapa.

imam rodjake iz Sarajeva koji se jako dobro uklapaju u ovaj gore opis :oo
ali isto tako sam prije nekoliko godina upoznao jednog prijatelja Sarajliju sa chat-a koji je bio puka suprotnost tome.

sto se tice Hercegovaca - ti si mi najbolji primjer. zaista se volis "pobiti" i brzo nekad planes :oo
a s druge strane, Ruana, koja po tom pitanju nimalo na tebe ne lici. a moguce je i to da je jos nedovoljno poznajem :oo
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by Maja » 15 Jan 2013, 01:37

Ne daj bože da se ja i Ruana posvađamo :D.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by Krokodil Behko » 15 Jan 2013, 01:45

Griješiš Paparaci :oo
Maja i Ruana imaju sličan nastup. Ali Maja je malo tvrdje glave kako mi se čini.
S druge strane, Ruana je nekako neposrednija pa su njih dvije bare-bare.
Maja je u pravu. Jooo kad bi se njih dvije pobile :hihi

Što se tiče Bijeljine, bilo nas je svakakvih ali mislim da smo nekako kolektivno
"na živcima" kad je demokratija u pravu. Kod nas sve mora biti transparentno.
Zato ja i jesam ovakav neposredan. Još nas krasi ljubav prema švercu a mentalno
smo relativno bliski susjedima zvorničanima i brčacima.

Sarajlije su se promijenile od rata pa ovamo. Ipak mislim da malo manje
"uhodavaju" te frajerske sheme nego prije. Čak su nekako i temperamentom
splasnuli u odnosu na predratni period. tako mi se čini.
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by paparaci » 15 Jan 2013, 01:53

Maja wrote:Ne daj bože da se ja i Ruana posvađamo :D.

auuuuu. kako bi chupa frcala. :D.

Krokodil Behko wrote:Griješiš Paparaci :oo
Maja i Ruana imaju sličan nastup. Ali Maja je malo tvrdje glave kako mi se čini.
S druge strane, Ruana je nekako neposrednija pa su njih dvije bare-bare.
more bit bidnije. vjerujem ti.
znam samo da obe imaju srce k'o Grmec!
Sarajlije su se promijenile od rata pa ovamo. Ipak mislim da malo manje
"uhodavaju" te frajerske sheme nego prije. Čak su nekako i temperamentom
splasnuli u odnosu na predratni period. tako mi se čini.
ne bi me cudilo da je tako. kazu da u Sarajevu najmanje ima Sarajlija :oo

posto sticajem okolnosti sve manje zivota u manjim sredinama ima, narod bjezi u vece/velike gradove. tako da je zadnjih 15ak i vise godina sigurno doslo do znatne promjene slike tih gradova. pa samo iz mog mjesta ih ima nekoliko mladica koji su "srecu" potrazili u Sarajevu.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
indeks
Na probnom
Na probnom
Posts: 57
Joined: 06 Jan 2013, 23:01
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by indeks » 15 Jan 2013, 01:59

Ima istine,nisu bezveze okarakterisani tako,naravno ne uzimajuci strogo sve pod 'isti'.

Imam u familiji i hercegovaca i sandzaklija.....eeee sto su oni zafrkani,ccccc......Majo,jeste zafrkani,nema druge :oo Karakteristicno za zene hercegovke je da sto vise zalaze u godine,izgledaju skoro pa isto......mrsave,tanane,izborano lice, naglasene obrve i onaj kaziprst toliko izrazen kao da stalno mase njime,ne da pokaze nesto nego da prijeti,vazda raspolozene za nekakvo zvocanje,raspravljanje.Zene visoke,muski manjeg rasta i boja glasa kao Milan Bandic :DD ,uglavnom zahebana fela :cvike

Ja bih se osvrnula,recimo u nasem Ze-Do kantonu,Tesanjci i Dobojlije......e ljudi sto su oni snalazljivi,ne mislim nista lose pod tim,ali tacno vise iritira kako se ti ljudi snalaze i uspijevaju,u odnosu na nas domicilne Zenicane,jao kako smo mi smotani,ljudi nas vrte oko malog prsta u nasoj mahali :grana.
U gore navedenu skupinu bih navela i Jajcane...........ma skidam im kapu,ispasce da sam ljubomorna....hahahahahhaa
Visocaci su lukaviiiiiii,mudrice,prevest vas zedne preko vode dok kazes keks.
Kazu,naglasavam"KAZU".......kad je bio rat,bila je jedna linija kod Visokog koju su pokrivali Zenicani,i opet,KAZU navodno :oo ,da su Visocaci imali obicaj reci "Boricemo se do zadnjeg Zenicanina".....jel istina ili nije,ne znam....ako jest,ne bi me cudilo :oo .

Dodacu jos neke ako se sjetim.....

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by paparaci » 15 Jan 2013, 02:24

vjeruj da je tako. zar IM_ex nije ociti dokaz za to! :hihi (bice krvi do koljena kad ovo procita :oo )
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Ruana
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by Ruana » 15 Jan 2013, 09:05

Zavisi kako ljude dozivljavamo, ako ih povezujemo sa onim sto znamo o njima onda oni u nasim ocima budu upravo takvi. Ako o njima ne znamo nista, onda cemo ih dozivjeti skroz drugacije.
Mislim da karakter nema veze sa porijeklom, nego sa kucnim odgojem.
U narodu su ostale razne predrasude, jedan primjer : ovdje jedan tip iz Trebinja, onako stariji momak, i ono zene k’o zene, ”zeni se sta cekas” jednom on kaze ”ne mogu da nadjem hercegovku, moj dedo uvjek govorio, sine kad se budes zenio ne idi gore preko Cemerna a dolje preko Ivana”. Ozeni se on, nadje hercegovku iz Nevesinja, tako je ”fina hercegovka” da svekrva kad je spomene prvo kaze subhanAllah, a komsiluk kaze ”nalet je bilo”. U zivotu svome ja joj slike ni prilike nisam vidjela, ona se za prvih mjesec dana uspjela posvadjati sa cijelom njegovom familijom i sa komsilukom, pa cak i sa dancima iz komsiluka. Sada su razvedeni.
Dijaspora je ovdje poznata po ”podjeli na regionalnoj”
Ovdje kod mene zive ljudi iz raznih krajeva BIH. Ima nas svakakvih. Dozivljavala sam da mi kazu ono u sali pa privali ”istjerali su te iz Hercegovine, ali Hercegovinu nece nikad iz tebe” a neki kazu isto kao Paparaci ” ima u tebi nesto nase”/ bosansko, kao eto bosanci bolji od hercegovaca.
Imam rodbinu u Sarajevu i Bijeljini. Prije bi Papa presao na Islam, nego da moja rodica iz Sarajeva prizna da su su joj ”geni kameni” Ne, ona je sarajka/bosanka i ona Boze sacuvaj nema nikakve veze sa Heregovinom.
Njena majka /moja strina je rodjena sarajka i pra.pra dedo joj je sarajlija, je izuzetna zena, od svih strina nju najvise volim, i danas kad dodjem u Sarajevo prvo kod nje idem i kod nje u kuci se osecam isto kao da sam dosla kod moje rahmetli majke.
Druge dvije strine su mi hercegovke iz Gacka, i kad idem kod njih poslje pola sata ”obavezno negdje moram”
A znate i za onu: "Čuvaj se muslimana iz Stoca, Srbina iz Sokoca i Hrvata iz Ljutog Doca."
Kod nas kazu "Čuvaj se muslimana iz Stoca, Srbina iz Sokoca, a Gacanina koga bilo" a cula sam neke ovdje kazu a Trebinjca koga bilo, pa eto cuvajte se mene. Moja genetika je vOma kamena.
Jednom sam, jednom nasem covjeku ucinila jednu uslugu, i htio je da plati, ja nisam htjela i rekoh, "ma daj sta ti je, ljudi smo i tu smo jedni drugima da pomognemo" a on povezujuci moje prezime sa Bosnom i Sandzakom, kaze "hvala ti puno, i naravno ljudi smo nismo hercegovci" a zena ga gura ono znate laktom, i kaze pa ona je hercegovka, kaze "saralija" iz Pazara, ma znam, ( a laze nije znao) ali ima u tebi nesto nase. :zubi
Ne volim da tako dijelim ljude, ali ima ljudi koji su sa tim optereceni, pa kaze ne rezumije kad ja kazem "evo dva i po moram ici",pa onda pocnu istoriju o hercegovkama, e njima vratim istom mjerom.
Ovi iz Semberije su slicni nama, valjda i tamo pitama zemlja :p ali su ono "ko da i nece" jelde Behko. Salim se moj tetak iz BN, i da skratim, ovo je najiskrenije, treba se ustati kad se taj covjek spomene.
Moja prijateljica iz Prijedora, kaze da smo mi hercegovci slicni njima krajisnicima.
Samo jedino sto sam primjetila da nam se obicaji puno razlikuju, npr, kad neko umre, kad je svadba itd...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7154 times
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by Julia-Klara » 15 Jan 2013, 09:29

Eh, Posavina moja ravna,mirna...
Trgovci smo, dokazani, prodacemo za dobre pare i najvece smece :)
kao ljudi smo mirni, saljivdzije, veseljaci (jednako kao i Posavljaci i Slavonci s druge strane)
Tudja sranja trpimo jako dugo,svaku sitnicu pamtimo i kad-tad vratimo. Mi uvijek osvetu serviramo hladnu i uz osmijeh ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by Krokodil Behko » 15 Jan 2013, 09:40

Ruana wrote: Imam rodbinu u Sarajevu i Bijeljini. Prije bi Papa presao na Islam, nego da moja rodica iz Sarajeva prizna da su su joj ”geni kameni” Ne, ona je sarajka/bosanka i ona Boze sacuvaj nema nikakve veze sa Heregovinom.
To jeste tako. Imam i ja rodbinu u SA. Moja je tetka tamo već decenijama. Muž joj je krajišnik a djeca rodjena u SA. Nikada nisu dali reći da nisu sarajlije. Inače su mi i tetka i taj tetak krajišnik velike prznice. Jedno drugom "iz inata" puštali su pjesme na kasetašu što o Semberiji što o Krajini :hihi ..Tek su se pod stare dane primirili. Glupost. Njih dvoje su u braku i preko njih se orodili sa tom krajiškom familijom i svi se lijepo slažemo a baš njih dvoje ne :lupa

Ovi iz Semberije su slicni nama, valjda i tamo pitama zemlja :p ali su ono "ko da i nece" jelde Behko. Salim se moj tetak iz BN, i da skratim, ovo je najiskrenije, treba se ustati kad se taj covjek spomene.
Ma dosta pitoma sredina. Ne znam kakvih si upoznala ali bilo je tamo raje iz cijele BiH. Medjutim nekako na kraju prevlada nešto zajedničko a to je ono da svako voli i želi mir u svojoj avliji. Npr u mom komšiluku bilo je i Srebreničana i teočana i hercegovaca a nije se moglo prepoznati na prvo pogled ko je odakle.
online

Ruana
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by Ruana » 15 Jan 2013, 09:53

Ima ljudi koji se stide porijekla, pa npr. nece da kazu da su sa sela ili kazu da su recimo iz BL a ono bliza ja Splitu nego oni BL.
Cesto sam sa tom rodicom raspravljala i pitala kako moze da negira nesto sto je dio nje. Po meni onda ne priznaje oca.
Moj rah. tata nije trebinjac, ali uvjek kad me neko pita za porijeklo kazem da sam fifti/fifti ali rodjena i odrasla u TB i da mi je otac iz drugog kraja Hercegovine.
Dancima je prvo kad te upozna "odakle si" i vecina nas kaze "fra Bosnien" iz Bosne, a to nekim hercegovcima smeta, kao eto sto ne kazemo "Bosnien og Herzegovina"
Dok recimo ima bosanaca koji nas trebinjce, zovu zabari, cetnici ima tu raznih epiteta.
Moj zet (sestrin muz) je otamo iz Majine Hercegovine, on je sina naucio da kad ga neko pita sta je po nacionalnosti kaze hercegovac.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by Dust » 15 Jan 2013, 09:58

Nema boljih ljudi od Krajisnika, a ni Hercegovaca. :oo
Sta cu, krv nije voda.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

Ruana
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by Ruana » 15 Jan 2013, 10:00

To jeste tako. Imam i ja rodbinu u SA. Moja je tetka tamo već decenijama. Muž joj je krajišnik a djeca rodjena u SA. Nikada nisu dali reći da nisu sarajlije. Inače su mi i tetka i taj tetak krajišnik velike prznice. Jedno drugom "iz inata" puštali su pjesme na kasetašu što o Semberiji što o Krajini :hihi ..Tek su se pod stare dane primirili. Glupost. Njih dvoje su u braku i preko njih se orodili sa tom krajiškom familijom i svi se lijepo slažemo a baš njih dvoje ne :lupa

Isti slucaj je sa mojim djeverom i njegovom hanumom,(istocna Bosna) vjecito neke prepirke, prvo pocne u sali ali uvjek zavrsi na ozbiljnoj svadji. Kod nas nije tako, kod nas je ovako, necu sto moram po tvojim obicajima itd..
Imaju sina 15 godina, i malom neko donio poklon iz Mostara majicu 100% Hercegovac, zena je toliku frku stvorila kao da na majici pisu ona cetiri vitamina.

Ruana
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by Ruana » 15 Jan 2013, 10:04

Dust wrote:Nema boljih ljudi od Krajisnika, a ni Hercegovaca. :oo
Sta cu, krv nije voda.
Kombinacija Krajisnik i Hercegovka. E da mi je to vidjeti. Kazu da obratna kombinacija nije tako strasna.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7154 times
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by Julia-Klara » 15 Jan 2013, 10:08

Dust wrote:Nema boljih ljudi od Krajisnika, a ni Hercegovaca. :oo
Sta cu, krv nije voda.
Ja vas volEm, nekako ste mi dragi...Valjda sto ste "divljaci" :) Totalno drugaciji od nas
Meni jedan ciko u busu davno rekao (da, isla sam u Bihac busom)-vi ste ko vasa Sava-mirni i duboki, ali niko ne zna koliko je virova u vama
I ostalo mi u sjecanju
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by gospođa Brams » 15 Jan 2013, 10:16

Ne volim bilokakvu vrstu generalizacije i nikada, ali baš nikada ljude ne promatram kroz njihovo porijeklo, mjesto gdje su rođeni i gdje su odrasli. I ne volim da se netko prema meni postavlja na taj način da me gleda odakle sam. Čovjeka ne čini njegovo rodno mjesto nit njegovi korijeni, čovjeka čini njegov karakter koji u nekoj mjeri može biti posljedica okruženja u kojem je odrastao, ali je u daleko većoj mjeri posljedica nekih drugih stvari.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by Maja » 15 Jan 2013, 10:45

Kod nas kazu "Čuvaj se muslimana iz Stoca, Srbina iz Sokoca, a Gacanina koga bilo"
:oo

Spominjala sam prije da se kod nas smatra da su nevjeste iz Gacka najopasnije, a razbijanju te predrasude ne doprinosi i nevjesta Gačanka iz moje mahale, pa kad neko trača o njoj uvijek se čuje ono mmmmmmmm Gačanka.
Ko time je sve rečeno.
Ruana wrote:Ima ljudi koji se stide porijekla,
Čega da se stidim :cudi

Image

:oo

Ruana
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by Ruana » 15 Jan 2013, 10:59

Majo ovu dvojicu nista ne slusaj hoce da nas zavade pa da gledaju kako se hercegovke biju. Nego ako ti kazu da sam ja rekla da sam veca hercegovka od tebe, lazu a ti nemoj slucajno da kazes paparaciju ono sto behko prica o njemu.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by Maja » 15 Jan 2013, 11:07

Da oni znaju šta ja i ti znamo u vezi njih pokrili bi se jorganom :oo
Naravno da svoj svoga najbolje razumije, pa tako i nas dvije. Svađe njet :ne

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Mentalitet ljudi po regijama

Post by Krokodil Behko » 15 Jan 2013, 11:24

Šta sa ovima iz "banovića"? Oni su najopasniji :hihi
online

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 79 guests