Nazivi ulica, trgova, institucija, spomenici..

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26738
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14862 times
Been thanked: 3968 times
Status: Offline

Re: Miniran i prepolovljen spomenik ARBiH u Mostaru

Post by Veca » 14 Jan 2013, 17:32

mario_cro wrote:
Veca wrote:...trazite belaja!
Ti to priželjkuješ nove sukobe? :valja

...nisam luda da prizeljkujem,ali vi trazite,da ne kazem,molite!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Miniran i prepolovljen spomenik ARBiH u Mostaru

Post by paparaci » 15 Jan 2013, 01:09

bolesno i odvratno!
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Miniran i prepolovljen spomenik ARBiH u Mostaru

Post by Konsultant » 15 Jan 2013, 05:10

bas kad se pocelo pricati ko je radobolju preusmjerio,pa hajmo sada malo pricati o necem drugom.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Miniran i prepolovljen spomenik ARBiH u Mostaru

Post by Pasaga » 15 Jan 2013, 07:35

To nisu uradili amateri,poCetnici.
Kad su po Hercegovini minirane Dzamije,Mostovi,Srpske crkve
sva logistika je dolazila sa zapada,HR.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ruana
Status: Offline

Re: Miniran i prepolovljen spomenik ARBiH u Mostaru

Post by Ruana » 15 Jan 2013, 09:12

Krkanovci.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Ko u BiH zaslužuje svoju ulicu?

Post by Krokodil Behko » 19 Jan 2013, 21:06

Image

Po završetku agresije na BiH, u kojoj je ponajviše stradalo Sarajevo, došlo je do radikalnih promjena naziva ulica, uglavnom zbog vraćanja nekadašnjih imena koja su bila promijenjena u bivšem komunističkom sistemu. Promjene se nisu osjetile samo u bh. prijestonici već i u svim gradovima naše zemlje.

Nejasni kriteriji

U BiH, međutim, ne postoje nikakvi propisani kriteriji za imenovanje ulica, a prema riječima Hadžema Hajdarevića, predsjednika Komisije u Skupštini Kantona Sarajevo za obilježavanje, čuvanje i njegovanje historijskih događaja i ličnosti, sve zavisi od aktuelnog društveno-političkog senzibiliteta prema nekom djelu, pokretu, grupaciji.

- Kod nas, nažalost, često presudnu ulogu imaju ideološki faktori. Spisak velikih ljudi i imena koji zaslužuju svoju ulicu nikad nije okončan. Ni u Sarajevu, niti bilo gdje drugdje. I Muzaferija, i Hromadžić, pa i Dario Džamonja, te mnogi drugi pojedinci s ovih prostora svakako da zaslužuju ulicu. No, žalosno je što se u ovom podneblju sve svodi na to da se nečije ime i djelo pamte po nazivima ulica. Ne mora samo naziv ulice biti podsjetnik na nečije ime i djelo. Ali kod nas to tako funkcionira - pojasnio je Hajdarević.

Međutim, malo je ili gotovo i ne postoje slučajevi da su kod preimenovanja ulica uvažavane ličnosti koje su dale nemjerljiv doprinos umjetničkom, kulturološkom, književnom i svakom drugom segmentu bh. društva.

Potrebno je povesti javnu raspravu o tom pitanju. Kada je riječ o imenima ulica u glavnom gradu BiH, treba konsultirati institucije i kulturno-naučne ustanove. Toga, koliko vidim, nema u gradu Sarajevu. Drugi problem je što u našem gradu nema svijesti o državnosti i državotvornosti te o kosmopolitizmu i pripadnosti svjetskom i evropskom krugu glavnih gradova - istakao je Haris Zaimović, direktor Historijskog arhiva Sarajevo.

On je još dodao da je situacija nešto bolja u Tuzli, Zenici i Bihaću, gdje najveće ulice nose imena ZAVNOBiH-a, kralja Tvrtka...

- Svako ko imalo poznaje historiju, zna da su to fundamenti naše državnosti mišljenja je Zaimović.

Dario Džamonja, Ahmet Hromadžić, Zaim Muzaferija, Branko Ćopić, Kasim Prohić, Izet Sarajlić, Cvjetko Rihtman, Nela Beran, Slobodan Đurasović... samo su neka od imena intelektualaca koji su svojim radom doprinijeli umjetničkom kvalitetu bh. društva i koji su Sarajevo predstavljali u najboljem svjetlu.

Sarajevo, grad filma, kako mnogi vole reći, nema ni svoj bulevar slavnih.

Kriteriji prema kojima se ulicama određuju nazivi primarno su u nadležnosti općinskih vlasti, odnosno općinskih vijeća.

- Tokom rata sam radio u komisiji za davanje imena ulicama. Sugerirao sam imena velikana iz naše historije, kao što je ulica Kulina bana, što je prihvaćeno, ali nije prihvaćeno sve što sam predlagao - prokomentirao je Enver Imamović, profesor Filozofskog fakulteta na Odsjeku za historiju.

Četnički ideali


S druge strane, vlasti u RS promijenile su nazive više od 250 ulica. Logika koju su slijedili bila je da "osnov mora biti srpska historija, kako ona starija, predturska, potom Prvi svjetski rat i vojvode iz tog rata, onda Kraljevina Jugoslavija sa svojom dinastijom, a iz Drugog svjetskog rata da ostane samo ono što se za sada ne smije dirati, te na kraju velika imena srpske nauke i kulture, ličnosti iz četničkog pokreta i najnovijeg vremena".

Sve ulice s nazivima mjesta ili krajeva iz bivših republika preimenovane su: Bledska, Dalmatinska, Dravska, Istarska, Kranjska, Ohridska, Travnička, Triglavska, Vrhpoljska, Zagorska, Zagrebačka.

Najteži udarac zadat je bivšim partizanima i antifašistima, bez obzira je li riječ o ljudima iz naroda koji s komunizmom nisu imali nikakve veze ili komunističkim liderima. Bez obzira jesu li na njiima bila ispisana imena Srba ili neka druga, promijenjene su i table na ulicama Braće Radić, Dr. Vase Butozana, Dr. Danice Perović, Milana Ličine...

Zauzvrat su svoje ulice dobili Draža Mihailović, Stevan Moljević, Petar Veliki, Kutuzov, car Nikolaj II, carevi Romanovi, maršal Rade Radić, manjački ustanici i ravnogorci, vojvoda Uroš Drenović...

Ulica Anđeline Đoli?

Nakon prikazivanja filma "U zemlji krvi i meda" američke rediteljice Anđeline Đoli (Angelina Jolie) bh. javnost je odmah počela prepričavati i potencirati da ova holivudska diva zaslužuje naziv ulice u Sarajevu kao znak zahvalnosti za njen doprinos.

- To da lijepa filmska diva Anđelina Đoli, nakon filma "U zemlji krvi i meda", dobije svoju ulicu smatram krajnje neozbiljnom i kolonijalno-podilazačkom inicijativom - kaže Hadžem Hajdarević.

Slabo su se dosadašnje vlasti koje su odlučivale o nazivima ulica i trgova potrudile da više pažnje ukažu i ratnim herojima koji su u protekloj agresiji branili BiH. Njihova velika imena, u većini slučajeva, ili nisu dobila svoje ulice ili su ih dobila na periferijama gradova.

Tako je, primjerice, kao uspomena na heroja odbrane Žepe, pukovnika Armije RBiH Avde Palića postavljena tabla s njegovim imenom u jednoj od najzabačenijih ulica u sarajevskom naselju Zabrđe.
online

Trepavica
Status: Offline

Re: Ko u BiH zaslužuje svoju ulicu?

Post by Trepavica » 23 Jan 2013, 15:51

Postoji puno ljudi koji su doprijnijeli Bosni , a malo ko o njima prica..a zasluzili su bar da se spominju...i bez naziva ulice....
Problema puno drugih , vaznijih , od ovaga..

Ruana
Status: Offline

Re: Ko u BiH zaslužuje svoju ulicu?

Post by Ruana » 23 Jan 2013, 21:23

Mogla bi se vala jedna zvati Dijasporska :p ili kako se kaze Ulica Diajaspore.
Last edited by Ruana on 23 Jan 2013, 21:36, edited 1 time in total.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Ko u BiH zaslužuje svoju ulicu?

Post by Pasaga » 23 Jan 2013, 21:28

Ima BH svojih velikih sinova ,koji su haman zaboravljeni,na sramotu sadasnjim a i proslim vlastima.
Kad pogledamo kako je to drustvo uredjeno,protektorat,kolonija...
tad se nemamo sta ni cudit.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Ko u BiH zaslužuje svoju ulicu?

Post by Krokodil Behko » 23 Jan 2013, 21:43

Ruana wrote:Mogla bi se vala jedna zvati Dijasporska :p ili kako se kaze Ulica Diajaspore.
E to pitajte sarajlije. Oni su obavezni naći pogodnu ulicu za to.
online

Ruana
Status: Offline

Re: Ko u BiH zaslužuje svoju ulicu?

Post by Ruana » 23 Jan 2013, 21:48

Jok, nego u sumskoj treba u svakom gradu da bude jedna nasa.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Ko u BiH zaslužuje svoju ulicu?

Post by Pasaga » 09 Feb 2013, 20:45

Ruana wrote:Jok, nego u sumskoj treba u svakom gradu da bude jedna nasa.
To mozemo da zahvalimo nasim politicarima..
Dovedose Bosnjacki/Bosanski narod na najnize grane
nego sto je ikad bio,osiromasili,ponizili,uvrjedili i ozalostili...razvlastili.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Nazivi ulica,trgova,institucija...spomenici..

Post by Krokodil Behko » 09 Feb 2013, 20:54

Sve je to jedna velika izvanparlamentarna trgovina.
Mislim da bi gradjani kao i stanovici neke ulice trebali da se pitaju oko tih naziva.
Ovo prije nekoliko godina uopšte nije bilo demokratski. Prošla direktiva da svaki grad
mora imati ulicu Avlije Izetbegovića. Hajde de, tu i tamo. Ali neka ljudi sami odluče.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Nazivi ulica,trgova,institucija...spomenici..

Post by Pasaga » 09 Feb 2013, 21:20

Krokodil Behko wrote:Sve je to jedna velika izvanparlamentarna trgovina.
Mislim da bi gradjani kao i stanovici neke ulice trebali da se pitaju oko tih naziva.
Ovo prije nekoliko godina uopšte nije bilo demokratski. Prošla direktiva da svaki grad
mora imati ulicu Avlije Izetbegovića. Hajde de, tu i tamo. Ali neka ljudi sami odluče.

CUJJJJ...pa nije Tito.....
Naravno da gradjani trebaju da odluce.
KAKO.Uzmi nas mentalitet,tradiciju,ponos,religiju.... :pusi
Kod toga je sve ovo osim zdravog razuma.
Zato ovdje,imena ulica se daju po vrstama cvjeca,voca..drveca....vecinom
i niko se ne buni...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Nazivi ulica,trgova,institucija...spomenici..

Post by Krokodil Behko » 09 Feb 2013, 21:27

Pasaga wrote:
Krokodil Behko wrote:Sve je to jedna velika izvanparlamentarna trgovina.
Mislim da bi gradjani kao i stanovici neke ulice trebali da se pitaju oko tih naziva.
Ovo prije nekoliko godina uopšte nije bilo demokratski. Prošla direktiva da svaki grad
mora imati ulicu Avlije Izetbegovića. Hajde de, tu i tamo. Ali neka ljudi sami odluče.

CUJJJJ...pa nije Tito.....
Naravno da gradjani trebaju da odluce.
KAKO.Uzmi nas mentalitet,tradiciju,ponos,religiju.... :pusi
Kod toga je sve ovo osim zdravog razuma.
Zato ovdje,imena ulica se daju po vrstama cvjeca,voca..drveca....vecinom
i niko se ne buni...
Ma tako bi bilo najbolje i kod nas. Ionako svaki sokak ima neki svoj narodni
naziv i svi ga znaju kao takvog. Npr sjećam se jedne uske uličice u Bijeljini.
Svi si je zvali "Bordašov sokak" a zvanično se zvala Save Kovačevića.
I kad dodje neki stranac u grad pa pita za ulicu Save Kovačevića, malo mu
ko zna reći jer ne mogu da se sjete koja je to ulica.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12253 times
Contact:
Status: Offline

Ulica ili trg u Sarajevu nosiće ime Proeskog

Post by Maja » 17 Apr 2013, 20:59

Image

Makedonski ambasador je pokrenuo tu inicijativu prilikom susreta koji je za njega upriličio gradonačelnik Sarajeva, a Komšić je podržao prijedlog, ističući da je Proeski bio humanista i prijatelj Sarajeva.

Gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić i ambasador Makedonije u BiH Rami Redžepi složili su se danas da se jedna ulica, trg ili dom kulture u Sarajevu nazove po tragično preminulom makedonskom pjevaču Tošetu Proeskom.

Makedonski ambasador je pokrenuo tu inicijativu prilikom susreta koji je za njega upriličio gradonačelnik Sarajeva, a Komšić je podržao prijedlog, ističući da je Proeski bio humanista i prijatelj Sarajeva.

Komšić i Redžepi su razgovarali o međusobnoj saradnji, o planovima za razvoj Sarajeva i Skoplja, kao i o razvoju prijateljskih odnosa glavnih gradova BiH i Makedonije koji su potvrđeni Sporazumom o saradnji dva grada 2007. godine, saopšteno je iz Uprave Grada Sarajeva.

(DEPO, BLIN/md)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Ulica ili trg u Sarajevu nosiće ime Proeskog

Post by Zagorka » 17 Apr 2013, 21:40

Poštujem ideju zbog spomenutih razloga.Moze li mi neko reći je li neki trg dobio ime po Safetu Isoviću?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Ulica ili trg u Sarajevu nosiće ime Proeskog

Post by Krokodil Behko » 17 Apr 2013, 21:43

E to ne znam. Znam da u Buća potoku ima ulica Safeta Isovića ali kako sam čuo
to je neki drugi Safet Isović a ne pjevač ako si mislila na to.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Ulica ili trg u Sarajevu nosiće ime Proeskog

Post by Zagorka » 17 Apr 2013, 21:45

Mislila sam na pjevača,koji je bio legenda sevdaha,najveca na ovim prostorima,koji je radio na njegovanju kulturne bastine i da ne nabrajam,a puno vise knjiga zalosti bilo je zbog Toseta po gradovima kad je umro,nego zbog Safeta.Nije da nije steta i Toseta,ali mi svog Safeta i ne spominjemo.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Ulica ili trg u Sarajevu nosiće ime Proeskog

Post by Obrisan profil » 18 Apr 2013, 00:02

Mislim, laka mu crna zemlja itd. Ali ja ne razumem tu euforiju oko Toseta, i kao sto Zagorka kaze, bolje trg po Safetu nego Tosetu..

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests