Kuda ide ova naša država?

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Kuda ide ova naša država?

Post by Maja » 09 May 2013, 01:04

Nije mi pao na pamet pametniji naslov teme.

Pitanje glasi: šta mislite koliko (u postocima) ima Srba i Hrvata koji BiH smatraju svojom domovinom?
Znamo da se velika većina pripadnika ova dva naroda ne smatra Bosancima i da žele raspad BiH.
Jedni odvajanje RS-a, drugi treći entitet.
Ima li po vašem mišljenju i onih koji su za cjelovitu BiH i po vašim procjenama koliko...0,1 posto, 1 posto, 10 posto...
Smatrate li da će s vremenom jaz među nama biti još veći ili će nove generacije donijeti neke promjene?
Šta će nam budućnost donijeti? Totalni raspad sistema ili...? Do kad možemo gurati ovako?

Ako može suzdržite se komentara tipa...hebe mi se za njih, Bosne će biti (pa umetanje zastave s ljiljanima)...

Budimo realni i samokritični.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Kuda ide ova naša država?

Post by Rockefeller » 09 May 2013, 01:46

Onakvih Srba koji ne mrze Bosnu i Hercegovinu ili je čak smatraju svojom državom ili je vole ima siguran sam 20%. Hrvata ne znam, slabije znam oko zapadne Hercegovine. A i njih je znatno manje, pa mi je teže gadjat.

Iz iskustva, mnogi BH Hrvati iz TK su onak' ... imaju dobre namjere prema BiH. Teška tema pa ne bih teže riječi upotrebljav'o. Možda jer nisu dobro grupisani da nešto puno drugačije misle.

Srbi... znam cijelu jednu porodicu iz Doboja koji BiH smatraju svojom domovinom. Da li je vole više od Srbije ne znam, znam da im ne smeta i nije mrsko reći "ja sam Bosanac". Znam takvog jednog momka iz Banja Luke.

Iz mog iskustva mislim da stanje i nije toliko crno koliko se piše da jeste - sa tog aspekta.

Ja ne volim puno stvari postavljati tako. Mislim da mi i dalje koristimo riječnik moderan prije pada berlinskog zida. Nacija manje-više... ni jedan Srb ili Hrvat ne miriše bolje ako se okupa ili ne smrdi gore od nas ako se duže ne okupa. Puno se u prvi plan stavlja opstanak nacije. I tu ja vidim jedan naš (mentalni) problem.

Ja o Bosancima i Hercegovcima imam visoko mišljenje, smatram naš humor najboljim na svijetu, nas velikim dobričinama i gostoljubivim narodom, al' postoje neki kolektivni/društveni problemi. Ne volim koristiti ovo...ovu frazu... "ovakvi smo, zato ovako i živimo", jer mislim da utiče na sliku nacije o samom sebi, al' ovo je po meni srž - opstanak.

Mi smo se uvijek bavili tim (za mene glupim pojmom) opstanka - opstanak muslimana, opstanak u tom gradu/selu, opstanak ovde, opstanak nacije, opstanak Hrvata u BiH... endless.

Ne umijemo da se bavimo prosperitetom, da razvijamo inovativan duh, napretkom, novim formama... U defanzivi smo vazda, borimo se da sačuvamo komadić zemlje, namjesto da uzmemo još tri puta veći komad isto toliko kvalitetne zemlje (figurativno).

U vezi s ovim je i životni standard. Priča o neimaštini, egzistenciji, preživljavanju... sve je to opstanak. Bosanac bi morao da predje u ofanzivu... kad BH Srbin ili BH Hrvat čuje kakvu BiH krojimo, svi bi bili veliki zagovornici Bosne i Hercegovine. Svi bi htjeli da budu dio našeg raja.

Sad ovde ima perspektiva koliko hoćeš i isto toliko pitanja... prije nego li mi se postavi pitanje, odgovoriću na temeljno - ljudske vrijednosti i razmišljanja. Ne može kritičar i čovjek uskih pogleda razmišljati o prosperitetu nacije. To jako teško ide. Svaki pesimista će mi pričati o tome kako u BiH ni trava ne raste. Čovjek otvorenog uma mi neće ni pričati... on će razmotriti u kom pravcu treba svoj dio akcije da vodi i na putu saznavati novo o čemu pesimista možda neće ni čuti, jer se pesimista ne trudi, on priča iz komfora. Ovo (kumulativno) novo uvijek može biti od velike važnosti za čovječanstvo i naciju.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Kuda ide ova naša država?

Post by Krokodil Behko » 09 May 2013, 13:08

Pretpostavljam da nekih 20% bosanskih Srba vidi BiH kao svoju državu. Što se tiče Hrvata, zavisi odakle su. Ovi u Bosni doživljavaju BiH kao svoju državu i to možda i sa dvotrećinskom većinom. A oni dole u Hercegovini bitno su drugačiji. Možda ih desetak procenata ima da vide BiH kao svoju zemlju. Njihov bi problem bio taj što se njima samo čini da vide HR kao svoju zemlju. Navikli na hajdučiju i razne nelegalne poslove pa im HR dodje kao Dembelija za sprovodjenje istih jer je tu više novca nego u BiH. Oni svoju zemlju doživljavaju kroz stomak.

Za slučaj javljanja nekog od "vatrenijeh Bošnjana" da me nazove izdajnikom i slično a zbog bogohulnih tvrdnji da postoje neki Srbi ili Hrvati koji se osjećaju kao Bosanci, odmah da kažem da bih ja to tvrdio čak i kad bih znao da to nije tako i to čisto iz političkih razloga. Nešto što ne postoji možda će i postojati i isto tako nešto što postoji, možda će prestati da postoji. Ili jednostavnije rečeno, ipak sam optimista u vezi sa budućnošću ove zemlje. Centripetalne sile će ipak jačati makar one sada bile i slabe. Isto tako, ovo što postoji a u smislu države, može prestati da postoji i to ne samo zahvaljujući separatistima drugih naroda nego i nedostatku političkog sluha kod Bošnjaka. Ima i pozitivnih procesa koje ne bih navodio a koji idu u prilog jačanju BiH i u tome bi bila politička vještina. Šuti se i radi umjesto da se pljucka po ostalim torovima što svakodnevno prouzrokuje i kontraefekte i sve se to u konačnici manifestuje na način da je vezivno tkivo države slabije za jedan djelić nego prije najnovijeg pravljenja bespotrebne galame, od strane ljudi koji u suštini mare samo za ono malo svoje avlije i žive glave na ramenima.

Zadnje validno i potpuno zakonito definiranje/obnavljanje BH državnosti, odigralo se dana 25.XI 1943. godine na zasjedanju ZAVNOBiH-a i sve ovo što je bilo poslije toga je učinjeno mimo volje naroda i podložno je sudskom postupku, a zbog akta veleizdaje. Da ne bi bilo dilema odmah da postavim i jednu jednačinu.
25. novembar = 1. mart. U potpunosti identični dogadjaji s tim da su smjernice drugačije. 25. novembra 1943. godine, delegati ZAVNOBiH-a odlučno odbacuju egzistiranje tzv. NDH bilo gdje na području BiH i isto tako, proglašavaju ništavnim sporazum Cvetković-Maček i donose odluku da na teritoriji BiH, nema nikakve Hrvatske banovine. U produžetku tog proglasa, navodi se da je BiH država u njenim historijskim (uglavnom sadašnjim) granicama koju čine njeni ravnopravni gradjani i narodi. Zadnji zaključak je da se BiH kao takva, skupa s ostalim jugoslovenskim zemljama, udružuje u Jugoslaviju. Isto sve, desilo se i 1. marta s tim da je donešena odluka o istupanju iz Jugoslavije. Kad smo imali pravo da se uključimo u istu, vjerovatno imamo i pravo da se isključimo iz nje. I tu dodje tačka.

Što se tiče Srba i Hrvata u BiH, njima njihovi političari lako vladaju. Mejdu njima šire strah od ekstremnih islamista, unitarizacije i islamizacije kršćana na području BiH a oni im na žalost, uglavnom i vjeruju. i dok oni njima vjeruju, ti njihovi političari u maniru pravih srednjovijekovnih feudalaca, harače li harače te svoje ovčice i to na sve moguće načine. Ako je situacije već takva medju njima, to ne mora značiti da bi i mi sada kao neko pleme trebali uzeti tomahavke pa skakati s njima oko vatre i mlatarati. To njihovim političarima, može biti samo dodatni dokaz da BiH treba da nestane. Ono što bi trebali raditi jeste izgradnja ržave kako u političkom tako i u ekonomskom, društvenom i svakom drugom smislu. Što prije počnemo - tim bolje. Vrijeme ne radi za neprijatelje BiH nego za nas. Ne postoji zemlja unutar EU koja bi podržala ideje sljedbenika Karadžića, Miloševića, Šešelja...ili Tudjmana, Šuška, Bobana i njima sličnih. Hrvatske pravaše ne navodim jer nisam primjetio da su nam tokom rata ili iza njega, nanijeli neku štetu. HDZ je bio MNOGO GORI. To je ta kompromiserska politika sa Srbijom. Za BiH je svako rješenje dobro - izuzev cijepanja teritorija. Upravo su se i opredjelili za tu politiku jer je najštetnija za one koje su želili uništiti pomoću nje. U tom kontekstu, treba spomenuti i ove fildžan-likove medju nama koji misle da će biti berićeta ako se podijelimo i dobijemo neki ćošak u svojoj rodjenoj zemlji. Mogu samo reći da se njihova politička djelovanja u smislu neke dobre vizije u potpunosti podudaraju s tim fildžanom - NULA!

Ali kao što već rekoh, optimista sam. Ma kako se sporo kretali prema EU ona je naša budućnost i nekada ćemo stići tamo. Ovaj haos ne potiče iz naroda nego ga siju političari putem medija. Narod bi se kako-tako i koliko-toliko i pomirio da nije stalnih i svakodnevnih dosipanja ulja na vatru od strane političkih lidera koji nas vode u haos. Nama je sa svoh strana dat okvir koji se sastoji od naših državnih granica i rečeno je da mi taj okvir trebamo učiniti državom koja je dobra prema svim svojim gradjanima. Drugačija se odluka neće donijeti. Zato i kažem da sam optimista i baš zato i tvrdim da nešto što možda i ne postoji, jednog dana ipak će postojati.
online

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Kuda ide ova naša država?

Post by hojla » 09 May 2013, 13:35

ma svi normalni ...ne gledajući na na to za što ih njihovi broje..... se osjećaju bosanci i hercegovci...... i to i ne kriju

teško je u uspaljenoj atmosferi lajat di svi muču......

a majo to što ti misliš da bi rvati u ercegovini tili treći entitet je malo rečeno bedarija...oni bi tili rvacku....a ako nikako ne more daj bar entitet pa da ga nekad priključimo matici rvackoj.....
Our solution mind revolution

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kuda ide ova naša država?

Post by paparaci » 10 May 2013, 01:54

tesko pitanje.

mislim da jednih i drugih zasebno nema vise od 30 posto. bilo bi interesantno cuti nekog ko zivi u sredini gdje oni cine vecinu. imali smo priliku vise puta procitati ili pogledati kako se neki od njih zaista osjecaju Bosancima i BiH dozivljavaju kao svoju domovinu (sto je u biti nesto najnormalnije na svijetu, ali kod nas to predstavlja nesto posebno :zid :place ).

jedini nacin napretka naseg drustva - a tu mislim na sve nas - jeste , kao sto su vec Rocki i Behko ustvrdili, ekonomski razvitak. on za sobom seze pozitivne promjene i na svim drugim poljima. samo da bi doslo do toga, potrebno je osvjescenje. moramo se osloboditi okova. to medjutim jako slabo/sporo ide ili haman nikako.

tesko mi pada polagati nadu u nove narastaje, jer se isti truju od kolijevke vec. da smo izmijesani kao nekad, to i ne bi bio toliki problem, jer bi imali priliku upoznati stvarnost i jednu totalno drugu sliku kroz razna druzenja (skola, sport,....). ovako, (jako) tesko.

sve u svemu, opet pozitivno gledam na to sve i nadam se i vjerujem u neko bolje sutra.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Kuda ide ova naša država?

Post by Rockefeller » 06 Jun 2013, 23:42

Image
:ples :imex

Ja sam uvjeren da je ova anketa blizu istine. Još kad se napravi autoput ovo će biti još bolje. Za mene je autoput u BiH ubjedljivo prioritet broj jedan.

Da sam političar odustao bih i od EU ako bi to bio uslov samo da se završe autoputevi duž cijele BiH.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Kuda ide ova naša država?

Post by POSAVLJAK » 07 Jun 2013, 11:22

Krokodil Behko wrote:Pretpostavljam da nekih 20% bosanskih Srba vidi BiH kao svoju državu. Što se tiče Hrvata, zavisi odakle su. Ovi u Bosni doživljavaju BiH kao svoju državu i to možda i sa dvotrećinskom većinom. A oni dole u Hercegovini bitno su drugačiji. Možda ih desetak procenata ima da vide BiH kao svoju zemlju. Njihov bi problem bio taj što se njima samo čini da vide HR kao svoju zemlju. Navikli na hajdučiju i razne nelegalne poslove pa im HR dodje kao Dembelija za sprovodjenje istih jer je tu više novca nego u BiH. Oni svoju zemlju doživljavaju kroz stomak.

Za slučaj javljanja nekog od "vatrenijeh Bošnjana" da me nazove izdajnikom i slično a zbog bogohulnih tvrdnji da postoje neki Srbi ili Hrvati koji se osjećaju kao Bosanci, odmah da kažem da bih ja to tvrdio čak i kad bih znao da to nije tako i to čisto iz političkih razloga. Nešto što ne postoji možda će i postojati i isto tako nešto što postoji, možda će prestati da postoji. Ili jednostavnije rečeno, ipak sam optimista u vezi sa budućnošću ove zemlje. Centripetalne sile će ipak jačati makar one sada bile i slabe. Isto tako, ovo što postoji a u smislu države, može prestati da postoji i to ne samo zahvaljujući separatistima drugih naroda nego i nedostatku političkog sluha kod Bošnjaka. Ima i pozitivnih procesa koje ne bih navodio a koji idu u prilog jačanju BiH i u tome bi bila politička vještina. Šuti se i radi umjesto da se pljucka po ostalim torovima što svakodnevno prouzrokuje i kontraefekte i sve se to u konačnici manifestuje na način da je vezivno tkivo države slabije za jedan djelić nego prije najnovijeg pravljenja bespotrebne galame, od strane ljudi koji u suštini mare samo za ono malo svoje avlije i žive glave na ramenima.

Zadnje validno i potpuno zakonito definiranje/obnavljanje BH državnosti, odigralo se dana 25.XI 1943. godine na zasjedanju ZAVNOBiH-a i sve ovo što je bilo poslije toga je učinjeno mimo volje naroda i podložno je sudskom postupku, a zbog akta veleizdaje. Da ne bi bilo dilema odmah da postavim i jednu jednačinu.
25. novembar = 1. mart. U potpunosti identični dogadjaji s tim da su smjernice drugačije. 25. novembra 1943. godine, delegati ZAVNOBiH-a odlučno odbacuju egzistiranje tzv. NDH bilo gdje na području BiH i isto tako, proglašavaju ništavnim sporazum Cvetković-Maček i donose odluku da na teritoriji BiH, nema nikakve Hrvatske banovine. U produžetku tog proglasa, navodi se da je BiH država u njenim historijskim (uglavnom sadašnjim) granicama koju čine njeni ravnopravni gradjani i narodi. Zadnji zaključak je da se BiH kao takva, skupa s ostalim jugoslovenskim zemljama, udružuje u Jugoslaviju. Isto sve, desilo se i 1. marta s tim da je donešena odluka o istupanju iz Jugoslavije. Kad smo imali pravo da se uključimo u istu, vjerovatno imamo i pravo da se isključimo iz nje. I tu dodje tačka.

Što se tiče Srba i Hrvata u BiH, njima njihovi političari lako vladaju. Mejdu njima šire strah od ekstremnih islamista, unitarizacije i islamizacije kršćana na području BiH a oni im na žalost, uglavnom i vjeruju. i dok oni njima vjeruju, ti njihovi političari u maniru pravih srednjovijekovnih feudalaca, harače li harače te svoje ovčice i to na sve moguće načine. Ako je situacije već takva medju njima, to ne mora značiti da bi i mi sada kao neko pleme trebali uzeti tomahavke pa skakati s njima oko vatre i mlatarati. To njihovim političarima, može biti samo dodatni dokaz da BiH treba da nestane. Ono što bi trebali raditi jeste izgradnja ržave kako u političkom tako i u ekonomskom, društvenom i svakom drugom smislu. Što prije počnemo - tim bolje. Vrijeme ne radi za neprijatelje BiH nego za nas. Ne postoji zemlja unutar EU koja bi podržala ideje sljedbenika Karadžića, Miloševića, Šešelja...ili Tudjmana, Šuška, Bobana i njima sličnih. Hrvatske pravaše ne navodim jer nisam primjetio da su nam tokom rata ili iza njega, nanijeli neku štetu. HDZ je bio MNOGO GORI. To je ta kompromiserska politika sa Srbijom. Za BiH je svako rješenje dobro - izuzev cijepanja teritorija. Upravo su se i opredjelili za tu politiku jer je najštetnija za one koje su želili uništiti pomoću nje. U tom kontekstu, treba spomenuti i ove fildžan-likove medju nama koji misle da će biti berićeta ako se podijelimo i dobijemo neki ćošak u svojoj rodjenoj zemlji. Mogu samo reći da se njihova politička djelovanja u smislu neke dobre vizije u potpunosti podudaraju s tim fildžanom - NULA!

Ali kao što već rekoh, optimista sam. Ma kako se sporo kretali prema EU ona je naša budućnost i nekada ćemo stići tamo. Ovaj haos ne potiče iz naroda nego ga siju političari putem medija. Narod bi se kako-tako i koliko-toliko i pomirio da nije stalnih i svakodnevnih dosipanja ulja na vatru od strane političkih lidera koji nas vode u haos. Nama je sa svoh strana dat okvir koji se sastoji od naših državnih granica i rečeno je da mi taj okvir trebamo učiniti državom koja je dobra prema svim svojim gradjanima. Drugačija se odluka neće donijeti. Zato i kažem da sam optimista i baš zato i tvrdim da nešto što možda i ne postoji, jednog dana ipak će postojati.

Pretpostavljam da nekih 20% bosanskih Srba vidi BiH kao svoju državu. Ma kakvi, nema šanse, volio bih upoznati 50 ljudi koji mi mogu to reći. Što se tiče Hrvata isto tako, Hercegovci vele da su Hrvati iz Hercegovine, a ovi koji su bliže granici su Posavski Hrvati. Dakle,svi se guraju u Srbiju ili Hrvatsku, Bosna za takve ne postoji.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Kuda ide ova naša država?

Post by Krokodil Behko » 07 Jun 2013, 11:38

POSAVLJAK wrote: Pretpostavljam da nekih 20% bosanskih Srba vidi BiH kao svoju državu. Ma kakvi, nema šanse, volio bih upoznati 50 ljudi koji mi mogu to reći. Što se tiče Hrvata isto tako, Hercegovci vele da su Hrvati iz Hercegovine, a ovi koji su bliže granici su Posavski Hrvati. Dakle,svi se guraju u Srbiju ili Hrvatsku, Bosna za takve ne postoji.
To je tako jer je to malo Posavine što je ostalo u Federaciji, jako ovisno o hrvatskoj privredi.
Vraćamo se na ono što je rečeno. Ima tu i razmišljanja kroz stomak i to poprilično. Već kad su Srbi u pitanju, preovladava razmišljanje kroz neke glupe mitove i slično.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81298
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10230 times
Been thanked: 7102 times
Status: Online

Re: Kuda ide ova naša država?

Post by Julia-Klara » 08 Jun 2013, 13:26

Eh sad ja malo :) Da li zbog mog nacina razmisljanja, podneblja ili bilo cega drugog , nakon svih razocarenja u ljude, politicare, sadasnjost i proslost, ipak vjerujem u buducnost BiH kao jedinstvene drzave, bez daljih cjepkanja, i sa ponovnim "ujedinjenjem". Zasto?
1. "noc je najtamnija pred svitanje"-a ovo sto imamo je dno... gore je samo ako se pocne pucati. Jezik mrznje je dosegao takav nivo da ga javno izricu visoko pozicionirani politicari (Dodik i kompanija) i prolaze bez ikakvih kazni, bez obzira sto postoji zakonsksa mogucnost sankcioniranja istih, ali i te njihove zaoke i ujedanja vise ne prolaze DOK SVIH stanovnika RSa.
2.Kasno i polako, ali se razvija svijest o mogucnosti mjenjanja situacije u kojoj se nalazimo. Mi smo ih izabrali, mi ih mozemo i smjeniti. Sto smo svjesniji cinjenice da su oni DUZNI radili ZA NAS i ZA NASE dobro to ce i zivot biti laksi. Trenutno se nalazimo u beznadju, bojimo se svoje sjene znajuci da su politicari duboko ogrezli u kriminal,i da nas mogu srusiti kako i kad hoce, jer smo u financijski nezavidnoj situaciji, plus sto je policija na njihoj strani posto su oni VLAST. Budjenjem politicke svijesti, educiranjem o ljudskim pravima, i nasoj "moci" naspram postavljenih politicara , mozemo se pomaknuti naprijet
3. BRATSTVO I JEDINSTVO- koliko god smijesno zvucalo,ali na prostou BiH je ovo jedna od jako bitnih istanci. Na pocetku rekoh da je vjerovatno zbog toga sto zivim u mjesovitoj sredini, komuniciram sa svim ljudima, djeca su u mjesovitim razredima i skolama. Ne kazem da nema odvajanja, mrznje, ne razgovaranja o proteklim godinama,ali postoje i ljudi koji su drugaciji od "nacionalista". Postoje zajednicke akcije, desavanja, gdje se svi osjecaju dobrodosli. I da, postoje ljudi koji BiH smatraju svojom domovinom a nisu Bosnjaci/muslimani, nego su Srbi i Hrvati.
4.Zasto ne bi cijela BiH bila kao mi, jer ako projekat funkcionira u distriktu , jednako tako moze funkcionirati na prostoru cijele BiH.

Za POSAVLJAKA - dotaknuo si se Posavine i Hrvata, njihovog osjecaja pripadnosti Posavini s druge strane Save. Vidis, recimo ja, i onu tamo Posavinu dozivljama kao svoju, jer , koliko god ovo bila Bosna a ono Hrvatska, meni je puno blizi osijek ili Vinkovci od Tuzle, nacinom zivota , mirnocom koju nose Sava i Dunav, nego recimo sav bosanski vilajet preko majevice, ili podno nje...

Jos jedna stvar koja je po mom izvor problema je mala pogubljenost nasih naroda :)
Ponovicu, ovo je moje misljenje-po meni je Hrvat/Srbin covjek koji zivi u Hrvatskoj/Srbiji, ne u BiH, ovo kod nas su katolici,pravoslavci, muslimani, a svi smo Geljo (Bosanci/Hercegovci) ... sad me upucajte!

Zivjelo bratstvo i jedinstvo! Smrt fasizmu-sloboda narodu! ETO , rekla sam!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Kuda ide ova naša država?

Post by mrki62 » 08 Jun 2013, 14:27

Nekako se sjetih nečega, još dok sam nekad prije pisao :)
Sva politička elita se eksplicitno odriče Bosancu i Hercegovcu, čak su i u Ustavu zabranili postojanje Bosanaca i Hercegovaca.
A naša raja i ne zna drugo do druge optuživati.
Nije ba Srbin il Hrvat kriv što se neće da osjećaju Bosancima, to sad neće ni bivši Muslimani a po novom Bošnjaci.
Dakle, ako neće Srbin i Hrvat da se osjećaju Bosance, to nije ok a ako to Mi uradimo , e to je onda ok.
Dakle , sve što ne valja da ona dva naroda urade je za osudu al kad smo mi u pitanju, onda su opet ona dva naroda krivi.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Niti jedan bošnjački političar do sada nije procesuiran

Post by Krokodil Behko » 05 Jul 2013, 11:54

Image

Dosadašnji rad pravosuđa u BiH više puta je bio meta kritika srpskih i hrvatskih političkih predstavnika jer postoji jasan debalans u nacionalnoj strukturi procesuiranih osoba, a neosporna je činjenica da niti jedan bošnjački politički dužnosnik nije bio pritvaran niti je protiv nekog od njih vođen sudski proces, navodi se u današnjem izdanju Večernjeg lista.

Kako je istaknuto u tekstu pod naslovom "Bošnjački političari u BiH pod zaštitom pravosuđa", prije nekoliko dana je državnom Tužiteljstvu prosljeđen predmet na kojem je SIPA dugo radila, a tiče se istrage o ratnom zločinu u koji je umješan jedan aktivni bošnjački političar. Taj predmet je označen kao neprioritetan i za sada se ne zna kako će se po njemu dalje postupati.

Prema pisanju Večernjeg lista, s druge strane poduži je popis srpskih i bošnjačkih političara koji su pritvarani i procesuirani, te na kraju oslobođeni zbog neodrživosti optužnica. Po podacima od prije godinu i pol, pred Sudom BiH Srbi su za ratne zločine osuđeni na više od 1170 godina zatvora, Hrvati na 164 i Bošnjaci na 161 godinu.

U pravosudnim krugovima se s određenim političarima razgovara kako i na koji način utjecajne bošnjačke političare pa čak i stranke zaštititi od sudskog procesuiranja, navodi Večernji list.

(Fena/av)
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Niti jedan bošnjački političar do sada nije procesuiran

Post by mrki62 » 05 Jul 2013, 12:01

Srbi i Hrvati bi trebali nagraditi Bošnjačke političare a ne procesuirati. Kontakte zašto. Abdić,zar on nije političar?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Niti jedan bošnjački političar do sada nije procesuiran

Post by paparaci » 06 Jul 2013, 15:49

a tebi trebaju odati posebno priznanje! :D.

trebaju ici cak toliko daleko da traze od slovenske vlade da ti u sred Ljubljane podignu spomenik sam takav. :oo :p
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Niti jedan bošnjački političar do sada nije procesuiran

Post by mrki62 » 06 Jul 2013, 19:15

Paparaci,svjestan sam ja da tebe istina boli al to nije srž problema. Tvoj krajišnik je procesuiran, što znači da je ova vijest lažljiva.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31662
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7204 times
Been thanked: 3915 times
Status: Online

Re: Niti jedan bošnjački političar do sada nije procesuiran

Post by Mister No » 06 Jul 2013, 19:53

Pih demagogije...

Procesuirsn je zbog istih razloga kao i srpski odnosno hrvatski politicari, zbog zlocina nad Bosnjacima.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Niti jedan bošnjački političar do sada nije procesuiran

Post by paparaci » 07 Jul 2013, 03:09

mrki62 wrote:Paparaci,svjestan sam ja da tebe istina boli al to nije srž problema. Tvoj krajišnik je procesuiran, što znači da je ova vijest lažljiva.
nema mene sta boliti. ja sam ciste savjesti.

boli me samo cinjenica da smo u stanju biti druga svicarska u evropi, a nismo.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Niti jedan bošnjački političar do sada nije procesuiran

Post by mrki62 » 07 Jul 2013, 08:34

Mister No,zato ja i napisah da je vijest lažljiva.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Niti jedan bošnjački političar do sada nije procesuiran

Post by laganini » 07 Jul 2013, 19:49

iskreno ako je neki hrvat procesuiran vridilo je,povjesno gledano hrvatska je riješila neka pitanja...za bih nisam siguran,primirje koje je samo prividno..po meni,dabogda se privaria..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Niti jedan bošnjački političar do sada nije procesuiran

Post by Krokodil Behko » 07 Jul 2013, 20:32

Stekao sam utisak da se misli na kriminal kojeg rade političari i ovaj put nije u oitanju njihov heroizam u odbrani ponosnih nacija. Samo kriminal.
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Niti jedan bošnjački političar do sada nije procesuiran

Post by laganini » 07 Jul 2013, 20:34

a to,bez brige kad kod vas krene...iako iz hrvatskog primjera puno se tužilo a malo osudilo..nedostatak dokaza jebiga..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests