Komunistička partija Jugoslavije

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by MorningStar » 26 Nov 2021, 22:45

MarlboroGold wrote: 26 Nov 2021, 22:41
MorningStar wrote: 26 Nov 2021, 22:39

Komunisticka centralizovana vlast sa ekonomijom visoko-intervencionog kapitalizma , savrsen koncept SFRJ po mom skromnom misljenju.Sloboda ekonomska ali sa jakim polugama kontrole + mogucnost drzave da radi na strateski vaznim infra itd projektima te gura privredu u smijeru koji zeli. Sto se tice infrastrukture danas Kina je 5x efikasnija od Amerike koja ja zatrpana regulacijama itd te izuzetno komplikovanim birokratskim sistemom sa ogranicenjima raznih vrsta - dok Kina kada odluci nesto da je u drzavnom interesu nema te birokratije da to usporava opet koncept koji zvuci kao veoma dobar za SFRJ.

PS: I nikada ne zaboravi da razdvajas sistem uprave (politicko uredjenje) i ekonomski sistem koji primjenjuje se. Ako mislis da komunizam kao drustveni sistem cjelokupni je nekompaktibilan sa ekonomskim sistemom kapitalizma mislim ako udjes u materiju da ces viditi da to nije istina - Komunizam koji nigdje nije postojao je kranji cilj - na putu ka tome je medjutacka tj. diktatura proleterijata (koju recimo kina ima) - sada ima vise stavova kako doci do komunizma odma primjeniti drzavni kapitalizam kao ekonomski sistem itd. ali se ostavlja mogucnost proleterijatu kako da odabere tj. koji put do cilja tj. komunizma i Kina je dobro izracunala da ostaviti semi-kapitalizam na djelu je jedino moguce dok ne dodje do povoljnih globalnih prilika.
Ne tvrdim da nije kompatibilan. Samo tad ljudi nisu bili dovoljno pametni po tom pitanju. Malo je kasnije Marković radio u tom pravcu, ali jbg naročito srpski nacionalizam je ugasio i posljednje svjetlo.
Da iznasao bi se nacin da se prilagodi ekonomija, medjutim pad SSSR je donio potpuni dominat Americi te su struje u republikama koje su krenule da vuku za nezavisnost vidile priliku da krenu u akciju , a vec se kuhalo od 80ih aktivno. Tito je imao dosta problema sa KPS i KPH te je to rezultiralo ustavom iz 72 koji je katastrofalne puteve za raspad ostavio. U sve to da ne spominjem da je ipak ocito KPJ bila preblaga - sve nacionalne struje su trebale da budu silom potpuno slomljene 50ih i 60ih kada se to moglo uraditi.

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by MunDzi » 26 Nov 2021, 22:47

Povuci vodokotlic.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by MorningStar » 26 Nov 2021, 22:47

E Tito Tito ......

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by MorningStar » 26 Nov 2021, 22:48

MunDzi wrote: 26 Nov 2021, 22:47 Povuci vodokotlic.
Is. tebe nisam stavio na foe dobro si me napomenula, i savjetujem posjetu psihijatru (ovo nije zlonamjerno niti uvreda nego zaista iz ne lose namjere ti to preporucujem)

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by MunDzi » 26 Nov 2021, 22:50

MorningStar wrote: 26 Nov 2021, 22:48
MunDzi wrote: 26 Nov 2021, 22:47 Povuci vodokotlic.
Is. tebe nisam stavio na foe dobro si me napomenula, i savjetujem posjetu psihijatru (ovo nije zlonamjerno niti uvreda nego zaista iz ne lose namjere ti to preporucujem)
Sikter djubre.

Ukucane u kolonu pa na psihijatriju.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by Hurija » 26 Nov 2021, 22:52

Pa lomili su ,tada je preobrazba na golom otoku bila u punom jeku .

Znas li koliko je ljudi pojela noć u bivšoj Jugoslaviji a u koji blagodatima je živio najveći narodni sin?.


Idu mi bas na zivce Titoisti ,općenito kada opadne interes za neki portal recimo ili opadne tiraž pojedinim novinama krene prica o Titu .Otac nacije,jedenje zlatnim kašikama,radne akcije ,moglo se ono kao zanoćiti svugdge i još milion gluposti .
Last edited by Hurija on 26 Nov 2021, 22:53, edited 1 time in total.
Ostalo je cutanje.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by MorningStar » 26 Nov 2021, 22:52



Preko vode do slobode :oo

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by MorningStar » 26 Nov 2021, 22:55

Hurija wrote: 26 Nov 2021, 22:52 Pa lomili su ,tada je preobrazba na golom otoku bila u punom jeku .

Znas li koliko je ljudi pojela noć u bivšoj Jugoslaviji a u koji blagodatima je živio najveći narodni sin?.


Idu mi bas na zivce Titoisti ,općenito kada opadne interes za neki portal recimo ili opadne tiražpojedinum novinama krene prica o Titu .Otac nacije,jedenje zlatnim kašikama,radne akcije ,moglo se ono kao zanositi svugdge u jos milion gluposti .
Ne dovoljno - mnogo je to jace trebalo. Dalje goli otok tj. njegova namjena nije bila za politicke problemcice iz nacionalih korpusa nego primarno za staljiniste od kojih je prijetila opasnost unutrasnja nakon politickog sukoba Jugoslavija-Rusija.

Nista onda nemoj da zalazis na teme o Titu pa nece ti ici na zivce. :oo

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42146
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12328 times
Status: Online

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by Masamune » 26 Nov 2021, 22:56

MorningStar wrote: 26 Nov 2021, 22:45
MarlboroGold wrote: 26 Nov 2021, 22:41
Ne tvrdim da nije kompatibilan. Samo tad ljudi nisu bili dovoljno pametni po tom pitanju. Malo je kasnije Marković radio u tom pravcu, ali jbg naročito srpski nacionalizam je ugasio i posljednje svjetlo.
Da iznasao bi se nacin da se prilagodi ekonomija, medjutim pad SSSR je donio potpuni dominat Americi te su struje u republikama koje su krenule da vuku za nezavisnost vidile priliku da krenu u akciju , a vec se kuhalo od 80ih aktivno. Tito je imao dosta problema sa KPS i KPH te je to rezultiralo ustavom iz 72 koji je katastrofalne puteve za raspad ostavio. U sve to da ne spominjem da je ipak ocito KPJ bila preblaga - sve nacionalne struje su trebale da budu silom potpuno slomljene 50ih i 60ih kada se to moglo uraditi.
Jugoslavija je bila osuđena na propast nakon smrti Tita ne samo u ekonomskom pogledu. Ne možeš ti čizmom tlačiti ljude vječno koji se ne slažu sa uređenjem zemlje i protivnike slati na goli otok. To jeste bio totalitarizam, ali blažeg oblika kasnije nekako zadnjih 5-10 godina vladavine Tita. Sva ta intertnost čitavog tog sistema je i proizvela nacionalni naboj kod svih, a neki su jedva čekali da on nestane. Jedina razlika kasnije je bila što su se neki htjeli normalno odvojiti, a drugi praviti svoju veliku državu jer su imali svu moć na raspolaganju, pa kad nisu mogli pritiscima onda su poslali vojsku i učinili to što su učinili.

Tito je za mene najveći državnik ikad na ovim prostorima, ali je pravio ogromne greške. Što se mene tiče samo demokratija :cool
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by Hurija » 26 Nov 2021, 22:58

:ooo

Moram ,volim da istaknem da je Tito bio diktator i da je u vrijeme KPJ-u bilo jednostranačko doba .

Jednoumlje .
Ostalo je cutanje.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by MorningStar » 26 Nov 2021, 23:02

MarlboroGold wrote: 26 Nov 2021, 22:56
MorningStar wrote: 26 Nov 2021, 22:45

Da iznasao bi se nacin da se prilagodi ekonomija, medjutim pad SSSR je donio potpuni dominat Americi te su struje u republikama koje su krenule da vuku za nezavisnost vidile priliku da krenu u akciju , a vec se kuhalo od 80ih aktivno. Tito je imao dosta problema sa KPS i KPH te je to rezultiralo ustavom iz 72 koji je katastrofalne puteve za raspad ostavio. U sve to da ne spominjem da je ipak ocito KPJ bila preblaga - sve nacionalne struje su trebale da budu silom potpuno slomljene 50ih i 60ih kada se to moglo uraditi.
Jugoslavija je bila osuđena na propast nakon smrti Tita ne samo u ekonomskom pogledu. Ne možeš ti čizmom tlačiti ljude vječno koji se ne slažu sa uređenjem zemlje i protivnike slati na goli otok. To jeste bio totalitarizam, ali blažeg oblika kasnije nekako zadnjih 5-10 godina vladavine Tita. Sva ta intertnost čitavog tog sistema je i proizvela nacionalni naboj kod svih, a neki su jedva čekali da on nestane. Jedina razlika kasnije je bila što su se neki htjeli normalno odvojiti, a drugi praviti svoju veliku državu jer su imali svu moć na raspolaganju, pa kad nisu mogli pritiscima onda su poslali vojsku i učinili to što su učinili.
Problemi oko nacionalizma su poceli jos dok je Tito ziv, ekonomski manje vise uspona padova ali generalno ekonomija SFRJ je bila u dobrom stanju (da ne ulazimo u dublje analize evo vecina ljudi na ovom forumu drzi laptopcice itd upaljene tj. skopcane na struju iz termoelektrana i hidrocentrala koje je SFRJ napravila a danas se raspadaju al jos ide ... do kada ne zna se :D. )
Zato sam i napisao da se moralo jace i bolje ali prozor za to je bilo 50-60 kada se moglo silom svasta provesti i KPJ je bila dovoljno mocna da savija politicku situaciju po volji - medjutim ostavljene su te vatrice nacionalzma da tinjaju.

Jugoslavija nikada nije pokusana biti spasena vojskom - Srbija je jedva docekala odcjepljene Slovenije da mogu krenuti u svoj retardirani pohod - a Hrvati su jednako bili spremni za razlaz. Mislim evo aktuelna je tema o Bogicu pa sto se tice JNA i vojske u prisili da jugoslavija ostane u jednom komadu tu je to zavrseno jer nije proglaseno ratno stanje i vanredna uprava - dalje da ne pricamo da je ustav iz 72 dopustio da se republike odvoje. Sada da to ustavno nije dopusteno te da je prolaseno ratno stanje - onda bi mogli da pricamo o vojnom sacuvanju drzave - ali gdje su onda tu predsjednici republika ? Nigdje - predsjednik Jugoslavije u to vrijeme je bio ja mislim Musliman.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by MorningStar » 26 Nov 2021, 23:03

Hurija wrote: 26 Nov 2021, 22:58 :ooo

Moram ,volim da istaknem da je Tito bio diktator i da je u vrijeme KPJ-u bilo jednostranačko doba .

Jednoumlje .
Super , eto ti rahatluka u demokratiji i visestranackom sistemu. Mislim malo se ja zafrkajem ne ocekujem mnogo od tebe jer kada sam te pitao jel si ti ono za Kalifat ti si odgovorila da si za Serijat sto je malo nepovezano i ukazuje mi da ne znas bas mnogo o tome o cemu pricas al hajd onako iz sale sa tobom malo diskutujem :oo

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by Hurija » 26 Nov 2021, 23:06

:obrve

Ma ni ne trudim se sa tobom da disktujem a ni da zadobijem tvoju pažnju.

Samo opušteno.

Iskreno mislim da si ovdje ubačeni element .


:D.
Ostalo je cutanje.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by MorningStar » 26 Nov 2021, 23:07

Hurija wrote: 26 Nov 2021, 23:06 :obrve

Ma ni ne trudim se sa tobom da disktujem a ni da zadobijem tvoju pažnju.

Samo opušteno.

Iskreno mislim da si ovdje ubačeni element .


:D.
:D.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by Hurija » 26 Nov 2021, 23:08

:ooo

Ozna sve dozna .
Ostalo je cutanje.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by MorningStar » 26 Nov 2021, 23:18

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by MunDzi » 26 Nov 2021, 23:28

Aaaaaaaaa sad je meni jasan Sabahudinov mentalni sklop.

I on bi kao Tito da upuca medjeda, pa da jednom nogom stane na medjeda i uslikaju se njih dva. :oo

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by Šabović Adis » 27 Nov 2021, 08:21

Morning, ti si, ono, '88. godište, je li tako?
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by Hurija » 27 Nov 2021, 08:25

Šabović Adis wrote: 27 Nov 2021, 08:21 Morning, ti si, ono, '88. godište, je li tako?
Titin pionir moj Adisu .


:D
Ostalo je cutanje.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by Šabović Adis » 27 Nov 2021, 08:44

Hurija wrote: 27 Nov 2021, 08:25
Šabović Adis wrote: 27 Nov 2021, 08:21 Morning, ti si, ono, '88. godište, je li tako?
Titin pionir moj Adisu .


:D
Ne može biti, on nije Pionirsku polagao.
Ne mereeee 👉👌

Post Reply

Return to “Jugonostalgija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests