Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Krokodil Behko » 01 May 2014, 11:59

Lebowski wrote:
Jeste, dobar si izraz upotrebio. Bilo je nekih naznaka.
Došli ljudi, okupirali nas i uveli neke naznake industrijalizacije, s tim da su to samo neke naznake. Zar stvarno misliš, da je u XIX vijeku, negdje u nekoj kasabi bilo dovoljno štofa da se napravi npr, 30 kv radnika na strojevima?
Kako?
U kojoj bi školi učili?
Koji bi im nastavnici predavali teoriju?
Koji majstori praksu?
Ne može se krenuti iz ničega. Prisjetimo se ruskog cara Petra I. Zar on nije lično otišao u Holandiju da uči kako se prave brodovi? Nekada se tehnologija, nije baš tako brzo širila svijetom, a znanje pogotovo.
To ti je ono što Bla reče, da od tamnog vilajeta nikad-ništa. Morali su doći Austrijanci, da kako smo već rekli, samo malo industrijaliziraju ovu zemlju.
Svašta ti napriča a ništa ne reče. Za političara se ubio. :p De mi samo sad reci što Osmanlije ne uvedoše te naznake s obzirom da sam stekao dojam da miliš da nisu bili štetni za naše područje.

Ili jednostavnije rečeno, suočiš se sa činjenisom, pa to proglasiš za politikanstvo.
Pitanja iznad ostaju za odgovor, a neće mi biti mrsko da ponovim taj dio


Zar stvarno misliš, da je u XIX vijeku, negdje u nekoj kasabi bilo dovoljno štofa da se napravi npr, 30 kv radnika na strojevima?
Kako?
U kojoj bi školi učili?
Koji bi im nastavnici predavali teoriju?
Koji majstori praksu?
Ne može se krenuti iz ničega. Prisjetimo se ruskog cara Petra I. Zar on nije lično otišao u Holandiju da uči kako se prave brodovi? Nekada se tehnologija, nije baš tako brzo širila svijetom, a znanje pogotovo.


Osmanlije jesu pokušali reformirati carstvo, a pogodi u kojem je ejaletu bilo najviše otpora? :ovaj

To što si ti siguran nije neki argumenet, al de, eto nek bude.
Niko i ne tvrdi da se ne bi desilo ali ne možemo sada sve tako banalizovati.

Što se tiče strojeva zašto moraju izmišljati? Ko je to izmišljao? Sve krenulo iz jedne ili par država i ostale pokupile to.

Šta je Tito trebao, prikloniti se Staljinu, više bi ga cijenio, šta? To što je odbio priklanjanje je zato što je volio da vlada?
Ja nisam samo siguran, nego sam naveo i par detlja koje nisi komentarisao, pa ću ti i taj dio posta ponoviti. Možda nisi vidio dobro.

Ali za to podvučeno, još jednom moram da ti pasus iz prvog citata

Nekada se tehnologija, nije baš tako brzo širila svijetom, a znanje pogotovo.

Poprilično sam siguran, da se prava industrijalizacija, desila tek polovinom XX vijeka, a na ovim prostorima. Jednostavno, malo kroz AU, malo kroz kraljevinu SHS, pa se stvorila ta kritična masa, tih nekih kadrova koji su pomalo mogli proizvoditi moderne radnike sposobne za rad na raznim strojevima. Industrijalizaciju u SFRJ, trebalo bi posmatrati kroz tu prizmu. Ukratko, i da nije bilo ni jugoslavije ni komunista, to bi se ionako desilo. Nisu Jugoslovenski komunisti bili baš toliko pametni pa da su oni sami, izmislili sve te strojeve, fabrike i ostala čudesa. Ipak su u prvom talasu nakon 2.w.w. to bili sve sama seljadija koja se natiskala u grad, pod krinkom tog tobože uspostavljanja pravednog i kakvog sve ne poretka. Tu je i sretan splet okolnosti. Tito je jako volio da vlada, pa se razdružio sa Staljinom i smjesta obezbjedio svaku moguću pomoć sa zapada. Ne zaboravimo ni ratnu odštetu koju je Njemačka plaćala Jugoslaviji. Trajalo je to sve do sredine 60-ih, kad su ionako nezaposleni krenuli u tu Njemačku da rade.


Izvini ali o čemu pričaš? Ja ne znam da li smo se vratili uopšte do nivoa iz 1991. Imaju negdje podaci a znam da skoro nismo ni to dostigli. Jah, izvozimo. Samo što PRIJE 92. ono što si izvozio u Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju nisi računao kao izvoz(za ovo nisam siguran jer ne znam kako to funkcioniše i kako se računalo, shvatio si) a danas to jeste i tebi je potpuno svejedno da li je to Mađarska ili Hrvatska ili Turska. Balvani su i dalje glavni u izvozu..
Mi sad pričamo o gigantskoj jugo industriji i ti sad ne bi trebao sitničariti oko toga, što se Bh izvoz u to doba računao kao unutarnji promet.

Btw, kakav si ti Jugosloven kad imaš toliko bludne i separatističke teze :555
Tvrdiš da je sve blistalo? Pa što onda sitničariš oko toga? :misli

Ah da, balvan danas ipak nije glavni izvozni artikal.

Image

http://www.fmpvs.gov.ba/texts/239_388_s.pdf




Oni su imali Ataturka. Kad nešto ovako na brzinu poredim...Pa on dođe nešto slično kao Tito u Jugoslaviji ili Tito za tu Jugoslaviju. I oni su napravili te iskorake početkom 20. stoljeća pa se patili, patili i tek zadnjih 15-ak godina se pokazuje nešto. Ali ima tu svega, nije baš tako jednostavno.
Vidi se da nisi pročitao ono što sam ti preporučio, jer nešto slično gocori i autor onih rečenica. Ponovo mi samo preostaje da ti ponovim ono što sam već rekao.

Ti definitivno ni ne čitaš kad ti neko nešto napiše :cudi


Momak, čitaš pogrešne knjige.
Eno ostavio sam ti link u Historiji, na temi o Ilirima. Pročitaj samo uvod knjige "Rimski vuk i ilirska zmija". Posebnu pažnju posveti na par rečenica u kojima se skupa spominju Baton, Tvrtko I i Tito. Sve ti bude jasno. Pukne te spoznaja o kompletnoj historiji ovih prostora, sa posebnim osvrtom na mentalitet ljudi, pa će ti biti malo jasnije zašto je Bla uporan u stavu da za nas nije demokratija :D

Usput ćeš doznati i to da se SFRJ počela raspadati oko 150g. p.n.e.
:bravo
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Lebowski » 01 May 2014, 12:10

Samo se ponavljaš.. :maja

Ko je sad kriv, je li Jugoslavija ili naš mentalitet, ništa te ne kontam. koju tezu zastupaš?

Kažem izvozimo balvan jer još uvijek izvozimo sirovine više a kupujemo gotove proizvode i ne možeš me uvjeriti da nije tako.

Ja postavim konkretna pitanja i ne dobijem odgovor a ti mene optužuješ da ja ne čitam. Sa jednom razlikom, ja pitam za tvoje lično mšljenje a ti meni postavljaš apstraktna i retorička pitanja.
Neću ti čitati knjige da bih odgovorio na pitanje, zaboravi.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Dzagoda » 01 May 2014, 12:15

A najbolje su ove novokomponovane statistike, haman dodju ko i americke;))))))))

Djeco, prvi korak ka napretku je suocavanje sa istinom. Koliko vidim nema napretka Bosni jos za dugo, dugo vremena, na zalost.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by storm » 27 Apr 2015, 20:12

Image

Brojke koje razbijaju mit: Jugoslavija nije živjela od industrije
Piše: Budućnost je naša/WordPress



ČITAJUĆI komentare po internetu često je zanimljivo vidjeti što ljudi pišu. Najgore od svega nisu samo obični ljudi; nego novinari, pa čak i političari govore da je prije više ljudi radilo u proizvodnji (iako je pitanje kolika je njihova bila produktivnost). Općenito komentari su sljedeći;

“Sada se ništa ne proizvodi, Hrvatska je de-industrijalizirana, prije smo u Jugoslaviji imali moćnu industriju. U tom i tom gradu nekada je bilo tipa 30 000 radnika u proizvodnji sada je samo 3500. Prije je u Končara radilo 25 000, sada radi 2500. Prije je u tvornici automobila Zastavi radilo 50 000, sada radi 2500. Ništa nismo bili dužni. Odnosno manje nego danas. Sve je prije bilo državno odnosno naše. Sada sve strani kapitalisti uzeli. Prije nije bilo lopovluka i krađe”.

Čovjek se pita, pogotovo ja koji sam rođen u drugoj polovici 80-ih kako je zaista bilo; ako pitaš ljude kako je bilo, većina ljudi će reći prema osobnom dojmu. Netko tko je morao put Njemačke njemu nije bilo ugodno – inače ne bi išao vanka. Međutim netko čiji je tata bio visoki funkcioner KPJ (kao danas HDZ,SDP) njemu je bilo super. Stoga jedini način koji nam preostaje jest da istražimo sve te činjenice.

Prvo da razradimo Hrvatsku u par rečenica; Hrvatsku ne možemo nazvati nekom ekonomskom suprotnosti od Jugoslavije. Hrvatska nije nikakav neoliberalni kapitalizam, jer doslovno prema zadnjim podacima, te prema indexu ekonomskih sloboda mi smo praktički u Europskom dnu. Isto tako ako malo analizirate, vidjet ćete da recimo udio potrošnje proračuna opće države je preko 40% BDP-a.

Isto tako vidimo da veći dio naše plaće prisvaja naša država. Dakle Hrvatsku ne možemo nazvati kapitalističkim rajom nikako a još manje “neoliberalnim”, jer nas strani kapitalisti zaobilaze. Međutim Hrvatska je druga tema.

Opet niti Jugoslavija nije bila 100 % zatvoreno socijalističko društvo.

Mit broj 1. Jugoslavija nije bila zadužena kao ove današnje Republike

Hrvatska je 2008. imala oko 29% javnog duga u BDP-u. Nažalost lošom ekonomskom politikom države, on se popeo do 85% i izvjesno je da će rasti. Isto tako treba naglasiti da to je dug države. Privatni sektor i građani su se prilagodili i uredno servisiraju svoj dug pa i smanjuju. Ako se zaduži privatna firma, onda se zaduži za novu investiciju koja će im u budućnosti povećati povrat novca, te tako će lakše servisirati dug. Zašto to govorim? Zato jer je puno bolje da u slučaju bankrota države imaš što jači privatni sektor.

Što se dogodi kada bankrotira socijalistička država? Cijela ekonomija ode k vragu. Sve je državno, dakle samim time sve staje. Takav scenarij dovodi do raspada država i najčešće i raspadanja socijalizma.

Kada u kapitalističkoj državi bankrotira država, nije smak svijeta. Recimo koliko tvrtki tipa AD Plastik koja izvozi većinu toga vanka znači bankrot države na njihovo poslovanje? Baš ništa. Koliko recimo nekom Hotelu od 5 zvjezdica na Jadranu koji je naravno u privatnim rukama znači bankrot RH države. Baš ništa. Dapače može im biti i stimulans, jer bankrotom države ipak dolazi do nekih poremećaja pa država bude u pravilu jeftinija. Međutim što bi bilo da su te firme u državnim rukama? To je već druga priča. Vidimo na primjeru RH , kako vlada često uvlači ruke u HEP i uzima dobit koju ta državna firma monopolom prisvaja (otima) od građana. Državi treba njihova lova da preživi. Tako ako ste državno industrijsko poduzeće bankrot države nikada ne može biti dobar, a najvjerojatnije će bankrot i vas povući u propast čak da ste i u solidnoj tržišnoj poziciji (a državnih poduzeća koja posluju solidno ima na prste jedne ruke). Kada bankrotira država, nema deviza za nabaviti repromaterijal pa onda staje proizvodnja te izvoz. Politika često zavlači ruke u državne firme i pokušava izvući novac na štetu poslovanja iz njih. To država radi u primjeru HEP-a, a Jugoslavija je to radila non stop. Zato je bilo raznih nestašica 80-ih. Naravno ako RH bankrotira, dosta toga bi bilo loše. Prije svega u RH imamo situaciju da je velik broj zaposlenih za državu, pa bi oni ostali bez novca, pa bi onda pala potrošnja, pa bi pala i proizvodnja i prodaja domaćih firmi za domaće potrebe. Doduše pao bi i uvoz. Izvoz se ne bi mijenjao. Ne bi bio smak svijeta , jer bi tržišni odnosi uskoro sami regulirali oporavak ekonomije. Jednostavno – zbog viška ne zaposlenosti pada cijena rada, automatski ekonomija postaje privlačna za investiranje. Ako država na to još odgovori i rezanjem poreza i dodatnom liberalizacijom onda su efekti još bolji. To je Rusija napravila kao odgovor na pad prihoda proračuna od pada cijene nafte.

Kakva je Jugoslavija bila sa brojkama?

Jugoslavija je 1980. dočekala sa oko 20 milijardi $ duga i bankrotirala nedugo nakon.

Međutim 20 milijardi $ duga tada nešto drugačije vrijedi nego danas.

Ako ubacite u neki online kalkulator inflacije dobivate da taj dug danas vrijedi 52 milijarde $.

Osim toga Jugoslavija se zaduživala 70-ih po eksponencijalnoj razini. O tome odlično piše Predrag Rajšić; da se država Jugoslavija nastavila zaduživati razinom kojom se zaduživala od 60-ih do 1980. , danas bi čak bila dužna 6 tisuća milijardi $.

Dakle nije baš da Yuga nije bila “nezadužena”. U 80-ima Jugoslavija je za zapad bila po ekonomskoj efikasnosti i zaduženosti ono što je današnja Grčka. Ne baš pohvalno. I najvažnije od svega nije mogla niti taj dug servisirati. Praktički bankrot Jugoslavije je trajao cijelo jedno desetljeće i uzrokovao je raspad sustava. Što se tiče nas, mislim da bi Hrvatskoj jedan bankrot dobro došao. Dapače iskreno ne vidim načina da se RH izvuče iz ove krize osim ako nas ne lupne bankrot. U kapitalističkim ekonomijama krize dobro dođu za pozitivne ekonomske reforme a kod nas su nažalost izostale. Dapače država svojim dizanjem poreza i nameta samo povećava udio države u ekonomiji, dakle skrećemo korak nazad čak i prema socijalizmu.

Mit broj 2. Hrvatska nema industriju, Hrvatska je deindustrijalizirana, a Jugoslavija je imala moćnu proizvodnju

Iskreno da nemamo nikakvu industriju umrli bi od gladi. OK, turizam na Jadranu nam doprinosi jako jako puno, ali nešto deviza sa kojima kupujemo auta, računala, mobitele itd, mora doći i od industrije. Državni birokrati, liječnici, profesori i ostali koji dobivaju plaću od proračuna , a sa tom plaćom kupuju hranu, plaćaju režije, uzimaju auta, tehniku itd, moraju od nekud platiti sve to. U Hrvatskoj udio industrije u BDP je 26%. U Njemačko je udio industrije u BDP-u 30% . U Grčkoj je udio industrije u BDP-u 16%.

Dakle ne možemo reći da živimo samo od “turizma”. Iako naravno turizam i povlači velik dio proizvodnje (tipa dosta domaćih brodogradilišta radi brodove za domaće naručitelje u turističke svrhe), ali to je druga tema.

Kakve su brojke za jugoslavensku industriju? Čitao sam neke komentare da je CIA namjerno uništila Jugoslaviju jer se zapad bojao njezine impresivne proizvodnje i industrije. Što kažu podaci? Industrija Jugoslavije je 1990. bila oko 20% ispod svjetskog prosjeka po glavi stanovnika. Toliko o tome da je država imala “moćnu proizvodnju i industriju”. Dakle radi se o 20% ispod svjetskog prosjeka (per capita), dakle nije bila niti približno na razini da ugrozi nekoga na zapadu.

Image

Izvor: http://kushnirs.org/macroeconomics/indu ... lavia.html

Dakle 1990. godinu; industrijska proizvodnja Jugoslavije po glavi stanovnika je oko 5.3 puta manja nego od Italije, oko 7.15 puta manja od Njemačke. Dakle Jugoslavenska industrija nije bila nikakva prijetnja Italiji niti ikome. Čisto da ponovim snaga te industrije je 20% ispod svjetskog prosjeka u razini ondašnje Malezije, Venezuele, Alžira i drugih zemalja koje se pokušavaju izvući iz siromaštva trećeg svijeta.

Međutim na ove brojke mnogi ljudi kažu da su “lažne” iako se različiti izvori poklapaju. Međutim ako ne vjerujete izvorima, hajdemo uključiti malo logiku. Što imamo iz vremena Jugoslavije što baš nitko neće poreći – hiperinflaciju i nestašicu.

Dakle imaš hiperinflaciju ili nestašicu – znači da nema dovoljno proizvoda da se zadovolji domaća potražnja. Proizvoda nema dovoljno jer nekim čudom tvornice ne proizvode dovoljno. Zato su vam poznate redukcije u opskrbi strujom, redovi za namirnice u trgovinama, nestašica goriva. Ako gledate neke YouTube clipove iz 1969. (dakle razdoblje kada se standard ex države smatrao najvišim) spominje se nestašica mesa.

Zamislite da sutra netko tvrdi tipa u “Venezueli smo 2015. imali odličnu industriju”, samo nekim čudom bili su ogromni redovi za osnovne proizvode, kutija kondoma koštala desetke dolara, nestašica struje je bila redovita itd. Rekli bi mu da je lud.

Dakle ako je u nekoj državi redovita hiperinflacija onda to znači sljedeće; cijena robe široke potrošnje raste u nebo zato što je rijetka. Odnosno nema se realnog novca da je se kupi. Moćna YU industrija ne proizvodi dovoljno da zadovolji sve materijalne potrebe stanovništva, a istovremeno nema dovoljno uvoza da se na takav način zadovolji potrebe stanovništva. Da bi nešto uvezao , moraš platiti realnim devizama. Da bi dobio realne devize moraš imati izvoz. Sada idemo na situaciju glede izvoza YU industrije.

Image

Izvor: http://kushnirs.org/macroeconomics/expo ... lavia.html

I mit broj 3. Hrvatska živi samo od turizma, ne izvozi ništa, Jugoslavija je živjela od industrije

Vidjeli smo gore da ne možemo reći da Hrvatska baš ne proizvodi ništa, a sa druge strane Jugoslavija je imala često problema da stanovništvu proizvede dovoljno mesa, deterdženata, paste za zube, struje. Čitao sam komentare po internetu tipa – “to je zato jer je YU industrija bila orijentirana na izvoz”;

Međutim izvori govore drugačije; izvoz YU industrije je bio oko 15% ispod svjetskog prosjeka.

Ako vidite izvoz Jugoslavije tipa 700 $ per capita (u današnjim cijenama); – Jugoslavija je imala veći izvoz od Rumunjske i Albanije. Zanimljivo je da su socijalistička Mađarska pa čak i jedna Bugarska imali veći izvoz industrije nego Jugoslavija (per capita). Mađarska preko 1/3 veći izvoz po glavi stanovnika. Jedna Grčka koja je danas rupa Europe je imala 2.4 puta veći izvoz industrije po glavi stanovnika nego Jugoslavija. Dakle Grčka prije 25 godina je za nas bila industrijska velesila. Nema smisla se uspoređivati sa Austrijom, Italijom, Njemačkom I ostalim zapadnim zemljama.

Doduše nije niti današnja RH primjer neke uspješne izvozne ekonomije, međutim izvoz Hrvatske u 2013. po glavi stanovnika je 1/3 Njemačkog izvoza, čak smo za 340% po glavi stanovnika veći od Kine, I oko 75% veći od svjetskog prosjeka, što se može objasniti time da smo manja zemlja pa smo nešto prisiljeni izvoziti; te velika većina RH izvoza ide u EU. Izvoz u 2014 je bio 79.8 milijardi kuna a narasti će za nekoliko % i u 2015 godini. Dapače izvoz možda jedina pozitivna stavka kada računamo naš BDP.

Ne možemo reći da je RH neko mjerilo uspjeha no definitivno nije niti socijalizam ono što se često misli.

Eh da od čega je YU živjela onda? Pa sigurno nije od takve industrije. Dapače svima je jasno da je hrpa radne snage odselila vanka. 1971. godine čak 21.5% ukupne radne snage (a dominirali su nažalost Hrvati) je bilo van te države. U tome je ex država bila čak i negativni rekorder. Osim što su ti emigranti imali „pozitivni efekt na nezaposlenost“ još su slali rodbini novac nazad u državu… I to ne bilo kakav novac. 1978. godine količina novca kojeg su slali u državu je čak bila preko 51% izvoza jugoslavenske industrije!

Dakle takvi podaci su tipični za zemlje trećeg svijeta koje nemaju razvijenu ekonomiju, pa poprilično ovise o stanovništvu koje radi vanka i šalje €, DEM, ili $ nazad u državu.

Dakle Jugoslavenska industrija bi tipa izvezla 2$, a 1$ bi došao od Mate, Muje, i Jovana iz Njemačke. Međutim ove doznake deviza od gastarbajtera je puno „čišći kapital“ od izvoza. Jer ovo je čisti profit. Recimo firma poput naših brodogradilišta može izvoziti i pri tome ostvarivati milijarde kuna gubitaka. Onda u konačnici taj izvoz nema smisla, bolje je da radnici ne proizvode i ne izvoze nego da gomilaju gubitak. Sa druge strane kada Mate pošalje 1000€ nazad u državu, to je čista zarada, čisti profit. Sa te strane najveća snaga YU ekonomije su bili gastarbajteri. Hrvatska danas više ne može priuštiti da pošalje 20% radne snage vanka. Ako nam se to dogodi – kao nacija ćemo biti na rubu totalne propasti. Jugoslavija sa druge strane je od toga živjela. Dodajte još zaradu od turizma, doznake gastarbajtera + kredite, i eto od čega je živjela Jugoslavija. Njemačka živi od industrije, Kina živi od industrije, Jugoslavija nije živjela od industrije – nego joj je industrija često i bila uteg oko vrata s obzirom na gubitke i slabu produktivnost.

Hrvatska sa druge strane isto živi od kombinacije industrija + turizam + krediti. Opet nažalost nismo puno otišli naprijed. Nešto je situacija kao 2 koraka naprijed i 1 korak nazad.

Sama činjenica da je 20% YU radne snage (a dominirali su Hrvati)su radili vanka i slali ogromni novac u državu razbija i sljedeći mit a to je „da je u vrijeme Yuge bila bolja zaposlenost“. O tome možda drugom prilikom.

Zaključak

Dakle brojke nam jasno govore da Jugoslavija nije živjela od industrije, a usudim se reći, uz neko detaljno istraživanje o gubicima Jugoslavenskih industrijskih poduzeća, da joj je industrija bila „uteg oko vrata“. OK, za potvrditi takvu izjavu trebalo bi istražiti gubitke YU industrije, ali to je pravo malo istraživanje samo za sebe. Inače slična je situacija u Hrvatskim državnim brodogradilištima. Deseci milijardi kuna su ulupani da bi oni „mogli proizvoditi i izvoziti“ a ovi su i dalje ostali gubitaši. Ispada da konobar koji servira hranu u restoranu praktički zaradi plaću za sebe i za radnika i inženjera u brodogradilištu. Ali eto napokon ih naša vlada privatizirala pa ima naznaka da bi oni mogli krenuti na bolje.

Dakle brojke nam razbijaju mitove tipa , u Hrvatskoj se ništa ne proizvodi niti izvozi, živimo od turizma, dok sa druge strane u Jugoslaviji se prije živjelo od industrije.

To što je prije recimo u tvornici automobila Zastavi u Srbiji radilo 50 000 radnika, a imali su manji „output“ nego današnjih 3500 , ne znači da je to bio uspjeh socijalizma. U današnjoj tvornici automobila 15 puta manje radnika proizvede i izveze više nego prije 50 000. To je bila Jugoslavenska i općenito socijalistička industrija. To su bili ti svi ti zaposleni u „proizvodnji“ . Nešto slično imamo i danas tipa zaposlene u državnom sektoru u općinama, agencijama, ministarstvima, zavodima, udrugama (koje žive od državnih novaca) u raznim socijalističkim portalima koji laju protiv kapitalizma a uredno dobivaju novac od države itd.. Dakle ova današnja radna mjesta zamjeni sa kancelarijama u „tvornicama“ i dobiješ „Hrvatski socijalizam“ ili „uhljebizam“ . Dakle opet se nažalost nismo puno makli. Dva koraka naprijed pa dva koraka nazad.

Međutim ako vam netko kaže da su moji podaci „laž i propaganda zapadnih sila“ pitajte ga sljedeće;

Čemu hiperinflacija, nestašice, i šverc-komerc, ako država ima moćnu industriju.

Čemu hiperinflacija, odnosno poskupljenje robe široke potrošnje, ako država navodno ima jaku industriju koja bi trebala opskrbljivati stanovništvo sa gomilom jeftinih i dostupnih materijalnih dobara ?

Čemu nestašica svega i svačega, zar tu nije moćna industrija koja proizvodi gomilu toga i opskrbljuje stanovništvo?

Čemu šverc-komerc ako država ima moćnu industriju koja sve proizvodi pa nema potrebe da se šverca ništa iz Trsta, Graza, ili Ancone?

Ili kako su to naši susjedi Bosanci još krajem 80-ih skužili o čemu se radi.

[ytube][/ytube]

Budućnost je naša
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Bla » 27 Apr 2015, 20:34

Samo bi da ubacim jednu misao, ono čisto za dalje razmišljanje.
Šta je Jugoslavija bila prije SFRJ tj. prije FNRJ. i prije 2. svjetskog rata?
2-3 šećerane i ostalo seljaci koji su živjeli od ono malo jada što uberu. :oo
Koliki stepen privredne (i svake druge) ekspanzije je doživjelo ovo područje tada (nakon 2.sr), a koliko nakon sranja 90-ih? ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by storm » 27 Apr 2015, 20:43

Bla wrote:Samo bi da ubacim jednu misao, ono čisto za dalje razmišljanje.
Šta je Jugoslavija bila prije SFRJ tj. prije FNRJ. i prije 2. svjetskog rata?
2-3 šećerane i ostalo seljaci koji su živjeli od ono malo jada što uberu. :oo
Koliki stepen privredne (i svake druge) ekspanzije je doživjelo ovo područje tada (nakon 2.sr), a koliko nakon sranja 90-ih? ;)
Za sloveniju se malo varaš... samo u celju kod mene je bila dosta jaka industrija....doduše njemački i austrijski industrijalci su sve držali ( što će i sad uskoro ) .... wessen, pa cinkarnu celje je stranac držao.... i još toga ima...
Ostalo ne poznajem dovoljno....
Globalizacija je donijela, da je industrija jednostavno pomalo neisplativa u europi....znanje i proizvodnja sa visokom dodanom vrijednosti je forte.... ne proizvodnja vijaka i suđa ....ali ti to znaš dobro...
Moglo bi se reći, da nas je pogodilo sve u par godina... nikakva ekonomija i bankrot iz jugoslavije, ratna razaranja te neprilagodba svjetskim ekonomskim i industrijskim trendovima... i sad smo tu.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Biba » 27 Apr 2015, 21:01

Ja sam 81 slusala Marksizam...nebitno, ali prof. Erl nama je lipo reka sta je Juga...necubja prepricavati...Sta Tudjman i privatizacija???? pa ja ne znam kome je jos nejasno da u inozemstvo nisu isli samo trbuhom za kruhom, ma su morali uteci...pametni ljudi pobijeni...tupavi šefivali pokraj mudraca...a poslije Oluje narod tuga slavio...svoju propast...jos oni delaju....meni je 86 receno na birou da moja diploma meni nece nista vrijediti...nisu mi objasnjavali a nisam ni pitala..i da se vise ne javljam na biro...majke mi...a posao je dobila uciteljica kojoj je mama kupila diplomu ....nemam razloga lagati...ja sam se ipak zaposlila ...i gundjali su i tada protiv moga ondasnjeg ravnatelja jer je eto zaposlio srpsku snahu...ma svasta je bilo i u Jugi i bez Juge...a da nisu ipak to sve kuvali izvana....da nas razdrmaju pa svi u Europu da nas jos bolje drmaju...i ofuljaju
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by storm » 27 Apr 2015, 21:11

Evo ti par linkova čime se treba baviti.... svjetski poznati i jako skupi te naravno kvalitetni proizvodi...

ponajbolji ispušni sustavi na svijetu

https://www.akrapovic.com/sl/
Akrapovič je znamka prvakov v motošportu. V zadnjih 20 letih je več kot 90 svetovnih prvakov izbralo izpušne sisteme Akrapovič, ne glede na to, ali gre za MotoGP ali 24-urno dirko v Nürburgringu.
Slovenac koji je patentirao slot mašine i rulete.... skoro pa drži monopol u las vegasu, monacu i sličnim mondenim mjestima

http://www.elektroncek.eu/

Slovenska firma.... dobitnici brojnih nagrada NASA-e za inovacije u aero nauci

http://www.pipistrel.si/

naravno ne možemo svi tako, ali to se sa znanjem radi...
dok se istovremeno u istoj sloveniji balvani izvoze u austriju za 20€ po m3 ( koncesijska cijena) a austrijanci fino zaposle svoje mašine, ljude, uberu porez i prodaju nam ispiljane i ishoblane daske za 200€ po m3.... pa o čemu mi pričamo onda :cudi
navikli biti robovi uz ono neizostavno....sjedi tu gdje jesi, nađi firmu i čekaj penziju.... ne daj bože, da se malo usavršiš i ispratiš nešto....
ali to je zaostavština, koje čemo se teško riješiti...
naravno, narod nije tu sam kriv... države ne funkcioniraju, ostali su isti obrasci vladanja....fino je u članku gore spomenuto... nekad se naguralo ljude u industriju ( vidjeli smo kako je završilo) danas se gura u državni aparat i javni sektor ( tek čemo vidjeti kako će završiti....ja znam )
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Bla » 27 Apr 2015, 21:30

Pa da se otprilike radilo u ex-Yu kao što se sada radi bili bi gdje? Vjerovatno u jazbinama sa lojanicama i buzdovanima, zavijali na mjesec.
Napravili jedan tunel za 20 godina i raskokodakali se ko da smo u najmanju ruku ovladali nuklearnom fuzijom. :D.
Naslijeđenu infrastrukturu ne možemo da održavamo, a kamoli šta drugo. Koliko je pruge položeno, a koliko je sada uništeno. Sjećam se ja vozova ako ičega. Kako je tutnjalo na sve strane, govorim o onim pravim, teretnim. Pola sata čekaš da prođe kompozicija. A još je ovo bila jedna od nerazvijenijih republika.
Ja samo kažem sreća naša pa ne moramo od nule te stvari raditi kao što su oni morali. Prije se barem dresiralo pjesmama "da nam živi živi rad", a kako smo sada vrijedni postali, živica im u kuće ulazi. A mogli bi hranu izvoziti ako ništa drugo. :)

A to što pišeš da se nekim pametnim stvarima bavimo, izvini ali prije su se kadrovi stvarali da bi se bavili time za šta su školovani, a sada svako selo ima univerzitet, štancaju se na svakom koraku, i izlaze tako sposobni da im ne bi ni kamenčić u džepu povjerio da čuvaju. Naravno da ima izuzetaka, ali su na žalost upravo to, izuzeci.
Već sada imam kolega koji su ova generacija koja samo za ovo i zna, znači generacija 91. i sada dolaze ovi nakon nje, jadna li im majka. Još kad tako dresirani, da se snalaze kako da šta smuljaju, od samog rođenja, kad dođu na vrh za koju godinu, i ovo sadašnje vrijeme ćemo pamtiti kao zlatno doba. :D.

Mislim da se neke stvari ne mogu porediti. Nije humano. :)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by storm » 27 Apr 2015, 21:46

Moram se složiti s tobom iz razloga, jer je kod mene malo druga perspektiva...
Koliko sam vidio osobno u bih je ipak stanje "danas ne mogu okrečit, što se tada izgradilo"
ali ja krivca opet vidim u političkom nasljeđu :cudi
pa političari se samo bore za zastave, sve ima nacionalni predznak, prebrojavanje, preglasavanje i čekanje nekih budala da donesu milijarde u državu, koja ne funkcionira... malo morgen
Slovenija je opet po infrastrukturii neprepoznatljiva od 90te godine .... do 2008 dobro se radilo, do te neke krize.....sad su opet izgledi, da će biti malo bolje, mada je i tu još uvijek "ona politika" duboko ukorijenjena...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Bla » 27 Apr 2015, 22:01

Ama nije sve politika, nego sve skupa. Možeš ti biti najbolji političar na svijetu, al' ako narod čeka da mu nekakav političar nešto dadne i donese, onda radije nek' se svako sam počne odma zakopavati. Idiotluke po medijima da ne pominjem, koji pušu u taj isti rog, a narodne mase se zabavljaju kuknjavom kako im je teško. I onda još ono mudro klima glavom, vidiš ti kako je nama, teško, pa se premjesti s jednog na drugi guz, jer mu je onaj prvi utrnuo, "od težine". :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by storm » 27 Apr 2015, 22:27

Pa to sam i rekao... Sve skupa... Em je narod ubijen u pojam, opća kriza i politika...
Nije ni skolski sustav tako los... Odu mladi vani, pa sasvim dobro funkcioniraju... U sredjenoj državi... A sredjena država je ipak domena vlade, a ne tebe i mene.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Bla » 28 Apr 2015, 07:36

Ima jedna bitna razlika, jedni su u međuvremenu naučili da ne rade.
Jer lakše se snalaziti i nešto mutiti, nego zasukati rukave.
Jer što bi on radio za male pare kad je naučio da ne mora. I tako se protraćilo par desetina godina. Lako je poslije bitke general biti, ali za 20 godina se svašta nešto uradi pa to što je tada bilo malo, nije moralo da ostane tako, da su se rukavi zasukali. Što reče jedan jaran, da 20 godina samo jednom dnevno u džepove natrpaš kamenja i istreseš na isto mjesto, za 20 godina bi to bila poprilična kamara. A kamoli da si nešto korisno radio.
Znaš ja nisam čuo da je politika, kakva god da je naopaka, zabranila da se radi. Al' sam zato bezbroj puta čuo kako im se ne isplati raditi. :oo

Obrati malo više pažnju kad prođeš recimo ruralnim dijelom po Sloveniji i po BiH sljedeći put. Mada vjerujem da si to već vidio. ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Krokodil Behko » 28 Apr 2015, 10:04

E što ti je forum :lupa
Na prethodnoj strani, ostavih dobar post, a niko ni da pogleda.

Ponovit ću jedan bitan dio.
Dakle, ako je ukupan dug SFRJ krajem osamdesetih iznosio nešto više od 20 mlrd dolara, to znači da je početkom sedamdesetih, mogao biti max 3 mlrd dolara. Kao što smo vidjeli, doznake iz inostranstva za 1972. godinu, ible su visoke oko 2 mlrd. tačnije, kao 2/3 vanjskog duga, a on ne samo da se nije otplatio, nego se još više tonulo u dugove.

Šta je za reći? jaka industrija? Taman toliko jaka, da je ova naša u BiH jača od nje. Mi imamo čini mi se nešto preko 6 mlrd dolara duga, a doznake nisu veće od 2.5 mlrd. Ok, u deficitu smo i uzimaćemo još kredita ali eto, opstajemo i u situaciji kad doznake pokrivaju samo jednu trećinu a YU nije opstala ni u puno povoljnijim okolnostima. Slobodno siguraj da je to zbog toga što i ova naša neorganizirana privreda, ipak nešto izvozi, pa kako-tako za razliku od bivše SFRJ, kojoj je glavni izvozni artikal, ipak bio balvan. :cool

Usput ću reći i to, da je vanjski trgovinski deficit nekadašnje SR BiH iznosio negdje oko 14 mlrd USD, a preračunato u današnju vrijednost, to je minimum 25 mlrd USD i sve to u uslovima zatvorenog tržišta. Da je bilo otvoreno, bilo bi tu i 70 mlrd USD deficita.

Privreda današnje, na sve moguće načine osiromašene i podijeljene BiH, deficitatrna je za svega desetak mlrd KM iliti oko 6-7 mlrd USD. Čak deset puta uspješnija od privrede SR BiH. Imamo li u vidu, da smo veoma nekonkurentna sredina vrlo slabog razvoja, kako bi tek okarakterisali privredu SR BiH? :valja
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Bla » 28 Apr 2015, 18:27

Joj kad počnu lupetati o novcu. Gdje ti je u toj projekciji šta se dešavalo u to vrijeme sa dolarom? Jel' se desilo isto ono zbog čega sada kuka pola regiona a vezano za Švicarce, samo na daleko većem nivou.

Ja pričao otprilike o stvaranju nove vrijednosti.
Stvar je sljedeća, kad otvoriš google maps ili google earth pa prošetaš malo našim trouglom, velika većina onoga što vidiš je sagrađena tada. Skoro svaki most, skoro svaki put, te svi tuneli osim dva ipo, ako se ne varam. A pruge da ne pominjemo i prateću infrastrukturu.
Ne govorim ja da je exYu ekonomska politika bila dobra, daleko od toga, pa bankrotirala je bila pobogu, ali je iza sebe ostavila štošta. Ne treba zanemarivati to da je gro stvari urađeno prije one prakse masovnog zaduživanja od sedamdesetih do devedesetih. Već sam pominjao stvar gdje se u Sokolu u jednom budžaku sada prave plastični prozori dok ostatak prdi prazan, a nekada se pravili avioni. I nije poenta u tome da li se na tome zarađivalo ili ne. Nego da se imalo neko znanje i tehnologija a sada se ima neka stvar, i kada projiciramo stvar u budućnost, bićeš zauvijek jeftina radna snaga za prljave poslove koje neće Evropa da radi. A tome smo si sami krivi, svojom uspavanošću, nezainteresovanošću i čekanjem da padne s neba. I onim našim klasičnim, šta doktor zna o liječenju i šta kovač zna o potkivanju...
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Krokodil Behko » 28 Apr 2015, 18:40

Ne govorim ja da je exYu ekonomska politika bila dobra, daleko od toga, pa bankrotirala je bila pobogu, ali je iza sebe ostavila štošta.
Pa dobro, ostavili su i ovi. Sve vila do vile :D.

Šalu na stranu, čini mi se da sam nekad davno (možda i prije rata) došao do podatka, da je broj kilometara željezničke pruge u AU periodu, bio veći nego u periodu SFRJ. Eventualno se odnosilo na SHS period, mada sumnjam.
Eh, šta želim reći? Ima o tome na prethodnoj strani, kako sam već pisao. Neke tehnologije, osvojene su kasnije, pa je transport željeznicom (lošeg kvaliteta) bio off. Odnosno, drumski saobraćaj je preuzeo primat i tako da se nisu ni gradile te željeznice.

Što se tiče stambene izgradnje, koju ja ističem kao vrčlo pozitivnu stvar u SFRJ, možda je kvaka u tome, da je postojao taj doprinos za stambenu izgradnju, a koji se po mom sjećanju, odbijao od plate svakom uposleniku u državi. Nije to bila nekasuma ali pomalo od svakog, pa se na kraju ipak tu nabeša puno para. Sad tu siću potrošimo a da ni ne znamo na šta. Zapravo, veliki su nameti na plate, pa zato one nisu mnogo velike. Taj statistički podatak o prosječnoj plati u BiH, potpuno je nerealan. Prosječna plata daj bože da je 600 maraka. Prosječna plata onih 90% uposlenih u privatnom sektoru i koji nemaju ni regres ni naknade za prevoz i sl.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Bla » 28 Apr 2015, 18:58

Krokodil Behko wrote:Šalu na stranu, čini mi se da sam nekad davno (možda i prije rata) došao do podatka, da je broj kilometara željezničke pruge u AU periodu, bio veći nego u periodu SFRJ. Eventualno se odnosilo na SHS period, mada sumnjam.
Samo BiH je imala preko 1000km uskotračne pruge. Ali ne možeš porediti te pruge sa prugama normalnog kolosijeka. Totalno drugačiji standardi kao i koštanje.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by greeneyes » 28 Apr 2015, 19:11

Mnogo štošta pozitivnog se pripisuje Yugi. Željeznički saobraćaj, tj. željezničke pruge većinom su izgradjene za vrijeme Austro-Ugarske vladavine, istina u početku su to bile pruge ne baš na velikom nivou, ali do Yuge su i pruge dosta poboljšane. OndaK željezara, Rudnici, KPZ..
Samo sabura

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Bla » 28 Apr 2015, 19:36

klasičan primjer lupetanja. :oo
Možeš li tu izjavu o prugama potkrijepiti nekim činjenicama? :oo
Poređenje ti je otprilike kao da kažeš da su rimljani napravili autoputeve.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by greeneyes » 28 Apr 2015, 20:25

Šta sam ja to lupio?
Zar ima potrebe potkrijepiti nešto što djeca već u osnovnoj školi uče?
Ne, poredjenje mi je otpr. kao da kažem da su Rimljani prvi napravili puteve.
Samo sabura

Post Reply

Return to “Jugonostalgija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests