Kako su radnici živjeli u SFRJ

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by Maja » 25 Jan 2015, 22:38

Image

Nekada smo imali radničke sindikate u pravom smislu te riječi, a samoupravljanje je radnicima garantovalo pravo upravljanja fabrikama, odnosno da svako uživa u “plodovima svoga rada”.

Samoupravno društvo je temeljeno na radu za dobrobit čovjeka, da čovjek bude slobodan, bez ikakve eksploatacije, da stvara i upravlja onim što je stvorio. Historija kaže da radnici nikada u praksi (bar u to vrijeme i unutar socijalističkih zemalja) nisu dignuti na takav pijedestal na kojem su bili u samoupravnoj Jugoslaviji.

Image

Među običnim svijetom se nije pitalo ko je kakve nacionalnosti, nije bio bitan niti njegov/njen materijalni status, ljudi su se cijenili po nekim karakternim osobinama, odnosu prema drugima i djelima.

Image

Nisu bile rijetke životne priče ljudi koji su prešli put od KV radnika, neposrednog proizvođača i samoupravljača do direktora jedne radne organizacije.
Pod okriljem tadašnjih sindikata unutar radnih organizacija organizovano je puno konkretnih stvari koje su omogućavale da se podigne kvalitet života svakog radnika.

Image

Kasa uzajamne pomoći je bila oblik dobrovoljnog udruživanja na načelima uzajamnosti i solidarnosti kako bi se pomoglo članovima radne organizacije sa kratkoročnim pozajmicama. Tako su oni sa najmanjim primanjima rješavali neke bitne životne probleme vezano za izgradnju kuće, kupovinu namještaja, školovanje djece...

Image

Zaposleni su dobivali bonove za topli obrok, pa su se hranili u restoranima društvene ishrane ili na kioscima s viršlama. U SFRJ se smatralo prirodnim da zaposlenima bude plaćen topli obrok. Jelo se ili u restoranu društvene ishrane, odnosno menzi ili u nekom od brojnih ekspres restorana u gradu, za bonove, nekoj vrsti novca za internu upotrebu. Obrok se najčešće sastojao od supe u plastičnim činijama, pa „priloga“ koji su činili restovani, pekarski krompir ili kromir-pire; zatim meso: pileće pečenje, kuhana junetina, juneći jezik, juneće srce; pa salata: kupus, uvijek vodenkast, cvekla, paprika izvađena iz limenke; hljeb isječen na kriške i na kraju kolači. Skromnije, ali jeftinije i brže, glad se mogla utoliti na kioscima s hrenovkama.

Radno vreme je bilo od 7 do 15 sati uz pauzu koja se obično provodila u pomenutim restoranima društvene ishrane. Subote i nedjelje su bile neradne osim za one radne organizacije kod kojih je priroda posla zahtijevala da se radi i za dane vikenda.

Image

A kada dođe vrijeme godišnjih odmora tu su uvijek bila radnička odmarališta u koja se opet išlo u organizaciji sindikata. Plaćalo se na rate u toku godine pa je taj porodični godišnji odmor bio sasvim normalna stvar i rijetki su bili oni koji nisu posjetili neka od tih primjereno nazvanih – radničkih odmarališta.

Puno njih je napravljeno na Jadranskom moru ulaganjem sredstava radne organizacije, a bilo je tu i banja i planinskih odmarališta. Radnici su u svrhu finansiranja svog godišnjeg odmora obavezno dobijali i tzv. regres.

Image

Image

Plaće su uglavnom bile isplaćivane gotovinski unutar samog preduzeća. Novac je bio priložen u posebnu kovertu na kojoj su bile navedene osnovne generalije zaposlenog i ostali podaci vezano za obračun plate. Bez većih problema su se mogla koristiti neplaćena odsustva, bolovanja, a sistematski ljekarski pregledi su bili obavezni i provođeni u svim preduzećima.

Za potrebe rada na terenu, bez obzira na stručnu spremu, svaki radnik je imao pravo i obavezu zadužiti svoju HTZ opremu (mantil, bunda, cipele, čizme, rukavice i sl.).

Kada bi se desio smrtni slučaj, radnik je imao pravo na besplatnu sahranu. Ukoliko ga je smrt zadesila za vrijeme radnog vijeka, a ne u toku penzije, u istu radnu organizaciju se odmah zapošljavao neko od članova najuže porodice kako bi se njenim članovima omogućilo da i dalje imaju novčane prihode.

Radiosarajevo.ba

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by mrki62 » 25 Jan 2015, 23:07

To sam čitao danas i novodobni demokrati svo vrijeme kukakju kao ona vlast nije bila dobra a to znači da bi radnicima trebali omogućiti bolje uslove nego što su u ono doba bili.
Ne, novodobna vlast ona radnička prava iz onog sistema (koji kao nije bio dobar) smanjuje iz godine u godinu i polako se dolazi u moderno robovlasništvo.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by Maja » 25 Jan 2015, 23:22

Dok sam čitala ovu vijest padoše mi na pamet radnici propalih tuzlanskih firmi koji su nedavno štrajkovali.
Ali hoće ljudi demokratiju :cudi
Važnije je da se ja mogu izjasniti kao Hrvat/Bošnjak/Srbin/musliman/katolik/pravoslavac i da imam federaciju/RS/hercegbosnu nego da imam pošten posao i normalan život bez straha šta donosi budućnost.
Ili zemlje na istoku tipa Afganistan koje su nekad bile razvijene i kulturne dok talibani nisu zavladali.
Demokratija i talibanizam-terorizam dođe ko isto.

Jedini ispravan je komunizam :djed
Daj ti meni posao, stan i mogućnost da idem na ljetovanje a ja se mogu moliti Bogu i kod kuće.
Ionako je vjera intimna stvar i molio u kući ili u džamiji isto dođe.
A bogme ću i zatvoriti jedno oko kad su negativne strane komunizma u pitanju.

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by tovar » 25 Jan 2015, 23:43

Maja wrote:Dok sam čitala ovu vijest padoše mi na pamet radnici propalih tuzlanskih firmi koji su nedavno štrajkovali.
Ali hoće ljudi demokratiju :cudi
Važnije je da se ja mogu izjasniti kao Hrvat/Bošnjak/Srbin/musliman/katolik/pravoslavac i da imam federaciju/RS/hercegbosnu nego da imam pošten posao i normalan život bez straha šta donosi budućnost.
Ili zemlje na istoku tipa Afganistan koje su nekad bile razvijene i kulturne dok talibani nisu zavladali.
Demokratija i talibanizam-terorizam dođe ko isto.

Jedini ispravan je komunizam :djed
Daj ti meni posao, stan i mogućnost da idem na ljetovanje a ja se mogu moliti Bogu i kod kuće.
Ionako je vjera intimna stvar i molio u kući ili u džamiji isto dođe.
A bogme ću i zatvoriti jedno oko kad su negativne strane komunizma u pitanju.
Ti bi u komunizmu bila drugarica namiguša.
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by Maja » 25 Jan 2015, 23:47

Sta ima veze malo i otrpjeti. Sve za viši cilj :D

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by mrki62 » 26 Jan 2015, 04:48

Majo, nije se to tek tako u bivšem sistemu išlo u zatvor.
Kad pogledaš danas, mnoge bi ti strpala u zatvor, upravo takvi ljudi kao što ih ti sad vidiš su u ono doba išli u zatvor al danas nema vlasti koja bi im sudila.
Prije nije bio niko nedotakljivi, jer su u mnogo slučajeva upravo svoje komuniste proganjali i zatvarali da dadnu kao primjer drugima a sada ako si u ovoj ili onoj stranki, ti si automatski nedodirljiv.
Radnici se svakako tada nisu dirali a bili su maksimalno zaštićeni.
Mogu se pohvaliti da sam radio u onom sistemu i točno znam kako je to tada bilo a točno znam i kako je sada kad su mnoga radnička prava izbrisali.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Vexy
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 162
Joined: 02 May 2014, 19:24
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by Vexy » 08 Feb 2015, 22:09

Pošteno radili i pošteno živeli.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by laganini » 09 Feb 2015, 07:21

..ma o čemu pričate kod nas je idanas poštapalica iz tog vrimena :druže snađi se..ko se snaša ko nije :hm naravno neki crveni drugovi su se uvik bolje snalazili :zubi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by drugrankovic » 09 Feb 2015, 16:28

Maja wrote:Dok sam čitala ovu vijest padoše mi na pamet radnici propalih tuzlanskih firmi koji su nedavno štrajkovali.
Ali hoće ljudi demokratiju :cudi
Važnije je da se ja mogu izjasniti kao Hrvat/Bošnjak/Srbin/musliman/katolik/pravoslavac i da imam federaciju/RS/hercegbosnu nego da imam pošten posao i normalan život bez straha šta donosi budućnost.
Ili zemlje na istoku tipa Afganistan koje su nekad bile razvijene i kulturne dok talibani nisu zavladali.
Demokratija i talibanizam-terorizam dođe ko isto.

Jedini ispravan je komunizam :djed
Daj ti meni posao, stan i mogućnost da idem na ljetovanje a ja se mogu moliti Bogu i kod kuće.
Ionako je vjera intimna stvar i molio u kući ili u džamiji isto dođe.
A bogme ću i zatvoriti jedno oko kad su negativne strane komunizma u pitanju.



:bravo
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by laganini » 09 Feb 2015, 17:30

..zato neki i placu za komunizmu ....dzabaleska s partijskom a ostali nek se jebu... :hm
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by lisko » 09 Feb 2015, 19:03

Kad vidim one pare iz juge nesto me trnci posspu bila su to vremena dobro su ljudi zivjeli dovoljno je znati da si uvjek mogo poso nac sta vise rec ..
Image

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by STrendzer » 09 Feb 2015, 20:20

obican radnik je u sfrj :drk sargi motku kao i ovi danas,uglavnom cutljiv i siromasan...a o odmoru na moru je mogao samo da gleda na tv-pod uslovom da ga je imao,jer je tv nekada bio luksuz samo za one koji vode firmu po nalogu komunjara i njihovu ekipu,i ako je imao kakvih veza da krade u firmi kao i ostali nehljebari..uglavnom uje i cete u komunjarskoj odori i pokoji balijic...sve ostalo je gledalo odakle je vedro..
cak i kad je imao koji dinar u rukama,ako je bila nestasica mali covjek nije mogao dobiti ponekad ulje,secer,kafu,deterdzente itd...

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by STrendzer » 09 Feb 2015, 20:27

lisko wrote:Kad vidim one pare iz juge nesto me trnci posspu bila su to vremena dobro su ljudi zivjeli dovoljno je znati da si uvjek mogo poso nac sta vise rec ..
da da,posao se tu i tamo lakse dobijao,a kad dobijes posao mogao si zaradit za autobusku kartu i burek koji pojedes na poslu...poslije toga gledaj odakle je vedro...
osim ako nisi neki budza...al ne mogu svi biti budze..

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by Melek » 09 Feb 2015, 23:16

Ma ta bivsa Juga je bila jedna tempirana bomba. A bombe lijepo izgledaju dok ne eksplodiraju. A ovo sada gombanje je zivotarenje na ostatcima gelera te eksplodirane bombe. Tesko ce se stvari postavit na pravo mjesto, ali kad se jednom postave - to ce biti prvi puta. Jer ni u toj bivsoj Jugi a ni u jednoj drugoj prije nje nisu bile postavljene na pravo mjesto, sve bila je kozmetika.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by Julia-Klara » 09 Feb 2015, 23:25

:rol

nekima dzaba ponavljati da ako njihovi roditelji nisu mogli zaraditi niti ici na ljetovanje ne znaci da nije niko

od mojih niko nije bio u partiji, niko nije bio "crveni", bili su radnici u fabrikama, i od svojih plata i kredita napravili kucu, skolovali san, isli smo na ljetovanja, nije nam more bilo samo slika sa TVa (da, imali smo i tv, zamisli)

:rol

ebo te, ko da smo u gulagu zivjeli
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by Melek » 09 Feb 2015, 23:27

Sve je to ok, otici na more itd, svi smo to imali. Ali je to sve ipak, priznaces, bilo bas to - tempirana bomba.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by Julia-Klara » 09 Feb 2015, 23:29

moj post je vise adresiran camargueu, posto uvijek trubi kako se nije imalo,nije moglo :cudi
ja to nisam vidjela, i moji majak i djed su isli i madjarsku (Harkanj) na ljetovanje, mi na more, putovalo se, druzilo
ja ne znam kakav je njegov zivot bio,ali nesto mi ne stima tu :cudi
sorry, mozda smo zivjeli u razlicitim drzavama :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by drugrankovic » 10 Feb 2015, 07:32

moglo se i bilo je ono sto je danas mnogima nedostizno... bilo jednom na brdovitom balkanu :djed


mržnja od davnina je lako to sjebala...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by storm » 10 Feb 2015, 08:13

Vi neke stvari ne želite ili ne znate pročitati :kafa
Juga je bila teška bomba, ušminkana ulickana, dok je bila potrebna za tampon između istoka i zapada- bila je... kad nije bila više svrsishodna, jednostavno se urušila.... čim je amerika zatvorila pipicu, krenula je inflacija, nedostajanje svega i svačega, redukcije, bunt naroda, jer je ekonomija bila neodrživa.... kažete kuće... krediti.....pa krediti su svi propali u osamdesetim, jer je zbog inflacije tj bezvrijednosti novaca, banci bilo jeftinije otpisati kredit nego slati papire za uplatu rate....
samo sad kmečite i idealizirate ona vremena i neka prava, koja je država nudila da sprijeći socijalni bunt..... ma samo radi, efekt nije bitan... a kako je to funkcioniralo vidjeli smo ( uz naravno poneki svijetli izuzetak )
Zbilja me začudite ponekad neki ovdje, kao da ste u paralelnom svemiru bili :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Kako su radnici živjeli u SFRJ

Post by drugrankovic » 10 Feb 2015, 09:15

dobro vidjeli smo da je lazno bilo... da sloge nema...

da je bilo sloge, to sto je zapad ulozio propalo bi mu... ovako je naplatio...

ipak je mrznja odlicna karta koju je zapad drzao u rukavu i podgrevao...


za cas posla ode jedinstvo u pm... koje s vama imao jedinstvo? jebo nam pas mater kad smo pravili tolke jugoslavijetine... sami sebi utopije...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

Post Reply

Return to “Jugonostalgija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests