Kako su radnici živjeli u SFRJ

Moderator: Krokodil Behko

Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Reactions: 420
Status: Offline

Re: Izetbegović: Danas se u BiH živi puno bolje nego u YU

Post by Konsultant » 25 Nov 2015, 21:52

sve ste rekli svojim komentarima koliko je omiljen medju svijetom
0

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Reactions: 1798

Post by navika » 25 Nov 2015, 22:33

Nisam citala cijeli text, ali prilicno se slazem s nurudinom.
Svi ljudi koja ja poznajem imaju sad mnogo vise vec nekad, ali svejedno su nezadovoljni.
Oni se ne usporedjuju s onim sto su oni bili do jucer vec s tim sto neko jest danas, negdje. S bogatim, uspjesnim, slavnim.
Trebalo bi imat na umu (mozda i na zidu objeseno ) stanje ljudi iz cijelog svijeta, ne samo naprednih zemalja (mada i kod njih ima bijede vise vec sto mozete i zamisliti).
E tad kad se uporedimo s nekim kome krov prokisnjava, il ga uopste nema, ko ne zna hocel sutra imat ista da jede, kome je zivot svaki dan u opasnosti, i sl. tad postajes zahvalan za sve sto imas, sta vise skontas da imas i vise vec sto ti treba.

Ne znam kako ce zvucati, ali sjecate se zadnjih poplava u Bosni? Ljudi histericni, placu (s razlogom) pokazuju na poplavljene i srusena kuce. Odjednom izgleda da su imali sve, a sad im je sve uhelaceno.
Ali da je kojim slucajem dosla neka tv ekipa da ih snima i pita za zivot, prije poplave, vecina bi se izjasnila da im je tesko, da nemaju, da se na ovaj ili ovaj nacin pate.
Uglavnom se ponasamo kako nam televizija servira. Kad se s televizora javi da je ekonomska kriza, tad je ekonomska kriza. Nema veze sto ona vec godinama traje, nije tv javio. A kad javi, mi se shodno javljenoj situaciji pocinjemo mijenjati.
Neko je s tv javio da je nasa zemlja gladna, napacena, siromasna, i mi se ponasamo u skladu s tim. Javili su i da su nam politicari lopovi, i mi ih tako tretiramo. Nema veze sto osobno nemamo nikakav dokaz za to.
Kad bi samo mogli da zasnivamo svoja vlastita misljenja, umjesto sto prihvatamo misljenja vecina, bilo bi nam sve lakse...
0

Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Reactions: 337

Post by Mohr » 25 Nov 2015, 22:44

Pitanje (je): Imati ili biti? ;)
0

Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Reactions: 420

Post by Konsultant » 26 Nov 2015, 00:43

navika wrote:Ne znam kako ce zvucati, ali sjecate se zadnjih poplava u Bosni? Ljudi histericni, placu (s razlogom) pokazuju na poplavljene i srusena kuce. Odjednom izgleda da su imali sve, a sad im je sve uhelaceno.
Ali da je kojim slucajem dosla neka tv ekipa da ih snima i pita za zivot, prije poplave, vecina bi se izjasnila da im je tesko, da nemaju, da se na ovaj ili ovaj nacin pate.
Uglavnom se ponasamo kako nam televizija servira. Kad se s televizora javi da je ekonomska kriza, tad je ekonomska kriza. Nema veze sto ona vec godinama traje, nije tv javio. A kad javi, mi se shodno javljenoj situaciji pocinjemo mijenjati.
Neko je s tv javio da je nasa zemlja gladna, napacena, siromasna, i mi se ponasamo u skladu s tim. Javili su i da su nam politicari lopovi, i mi ih tako tretiramo. Nema veze sto osobno nemamo nikakav dokaz za to.
Kad bi samo mogli da zasnivamo svoja vlastita misljenja, umjesto sto prihvatamo misljenja vecina, bilo bi nam sve lakse...
Upravu si za medije. Servirana nam je teza politicari kradu, kad je tako moram i ja, vlast je arogantna, kukaj za guzovacu,... Mislimo kako je na drugim mjestima bolje nego kod nas, skoro savrseno. Itekako nepotizam vlada sirom EU, razlika je sto mi to ne vidimo s ove distance, ne znamo koliko tamo ima talova,kako elita sebi steli poslove. Nisu bas svi kao Jose Mujica.

Dobrim djelom necu se moci sloziti s Nurudinom. Morate malo razumjeti kako je Juga funkcionisala. Bio je to zatvoren sistem sve do '86 ili 87. Strategija je bila hajmo mi proizvoditi nasim snagama. Generalna slika savrsenog gradjanina je obican radnik, posteno radi, plata prema radnom statusu... stvarana je radnicka klasa-nesto izmedju srednjeg sloja i obicnih radnika. Ima li smo ograniceno, dosta kvalitetno, proizvedeno lokalno, granice uvoza su bile zatvorene. Prava radnika su bila misaona imenica za ove danas, zdravstvo solidno-besplatno, skolstvo-besplatno, povoljne kredite, kriminal minimiziran... Kolicina novca koja se vrtila u BiH nekad i sada je drasticno veca. Privreda je lakse dolazila do novca, oni u vrhu su radili svoj posao, radnici su za 8h opet stizali ostvariti norme.

Za BiH se ne moze reci kapitalisticko uredjeno. Vise zivimo feudalizam koji propagira socijalizam upakovan u ustavno uredjenje od frankenstajna. Zadnjih 20 godina sve jasnije imamo krug svetih krava koji kontrolise skoro sav novac,poslove... unutar BiH, direktno ili indirektno. Mali postotak novca se koristi za zamazivanje situacije, dobijanje glasova od socijalne kategorije... Svake godine se zaduzujemo kreditima ili probijamo - zivi na dug. Fulat budzetsku projekciju deset godina zaredom u skoro svim institucijama, jasno pokazuje gdje smo, sta smo. Pokusavamo ici putem kapitalizma, privatne inicijative, no oni koji trebaju raskrciti put ne rade bas pretjerano na stvaranju ambijenta za kapitalizam.

Cinjenica jeste da se ima vece slobode odabira, moze kupiti vise, trzni centri su puniji. Posljedica je strategije koju je BiH odabrala, liberalizacija bez kontrole "uvozi brale sta hoces". Vise loseg nego dobrog. Kriminal nije mali u smislu klasicne pljacke i sve do ne placanja poreza, sto PDV sto doprinosi. Napredovali jesmo prividno ... hajmo pobrojati velike kompanije koje su nakon rata rastocili. Opppps nemojmo tu temu. Spasava nas priliv novca iz inostranstva, mrsavi izvoz, nesto donatorskih projeketa. Ima te neke vjerske slobode ko biva, to nam nude kao uspjeh. Opstine procerdaju novac na XY udruzenja. 20 godina nakon rata i dalje imamo enorman broj borackih udruzenja.

Ako pomislite kako je bolje, Makedonija se hvali otvaranjem firme za 24h, sto to mi nemamo? Je li to neka napredna tehnologija ili samo uredjeni procesi. Poljska, Bugarska, satrase u outsourcingu,... Svijetla strana je recimo proizvodnja malina, sve mozes sam, pojednostavljene procedure otkupa, cijene solidne... Ha se drzavni aparat umjesa u nekom sektoru samo nam stvara probleme u razvoju. Nemoj slucajno elektranu zapoceti... tantalove muke. Napretka ima u odnosu na 20 godina, medjutim kada bi se moglo porediti s godinama 2007-2008, nazadovali smo.

Sumarno, drugaciji ekspoze nije se mogao ocekivati od nekog s vrha. Mora se necim pohvaliti, pruziti nadu, reci mi smo ti koji mozemo pokrenuti na bolje. Koji je to politicar jos odabrao fubar strategiju?
Jos jedna stvar sto se moze primjetiti iz clanka... vlast je podjeljena medju feudalcima, Avaz otanjio s pljuvanjem po Bakiru.
0

Post Reply

Return to “Jugonostalgija”