10 razloga zbog kojih nikada nećete žaliti za Jugoslavijom

Moderator: Krokodil Behko

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U Jugoslaviji, besklasnoj zemlji blagostanja hrana je bila besplatna

Post by posmatrac » 19 Sep 2017, 15:22

To sto ti ne znas je jako validna informacija, ljudi cekaju velike penzije od 326 km po 40 dana(70% penzionera) , za lijekove i rezije im treba najmanje 400 km( jesti valjda ne trebaju), pa kad riknu onda to dozivljavamo kao prirodan proces smrti, boleci nas neka stvar sto su se patili i dok su zivi bili.

Tacno je da ima mnogo onih koji manipulisu svojim teskim materijalnim stanjem, koji mogu da rade ali nece,a li to ne znaci da je ova drzava ljudima obezbijedila osnovna ljudska prava.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: U Jugoslaviji, besklasnoj zemlji blagostanja hrana je bila besplatna

Post by Krokodil Behko » 19 Sep 2017, 20:11

posmatrac wrote: 19 Sep 2017, 12:35 Ali kleptomanija je i bolest i uvijek je prisutna bez obzira na materijalni status onoga koji krade, pa su neki
Pa jes, samo što je kod nas ta kleptomanija tradicionalno na nešto malo visočijem nivou i čini mi se da je to tako oduvijek. Otkako je Hasorg ukrao mamutov rep ispred Husorgove pećine, ovo ne prestaje. Rimljani su nas opisivali kao narod sklon svakakvom lopovluku. Kad su krstaši prolazili kroz našu regiju, negdje u 12. vijeku, u čudu se začudili hordama koje su ih pratile i krale sve što se ukrasti može. Otomani su nas opisivali kao lijen narod sklon drumskom i svakom drugom razbojništvu. Austrougari su naivno pristali da nas okupiraju, mada im je Bismarck poručivao da cijeli Balkan ne vrijedi nijedne kosti germanskog vojnika.
U periodu Jugoslavija, eto, vidimo iz priloženog, a ovo poslije vidimo svaki dan... pa prema tome :cudi

posmatrac wrote: 19 Sep 2017, 15:22 To sto ti ne znas je jako validna informacija, ljudi cekaju velike penzije od 326 km po 40 dana(70% penzionera)
Nije tačno. Evo, ja sam je dobio, ne znam tačno, nije mi hića pa da trčim na bankomat, ali bila je prije 10-og, jer oko tog datuma sam, kako mi se čini, reda radi provjerio da li je legla.
online

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U Jugoslaviji, besklasnoj zemlji blagostanja hrana je bila besplatna

Post by posmatrac » 19 Sep 2017, 20:34

Krokodil Behko wrote: 19 Sep 2017, 20:11
posmatrac wrote: 19 Sep 2017, 12:35 Ali kleptomanija je i bolest i uvijek je prisutna bez obzira na materijalni status onoga koji krade, pa su neki
Pa jes, samo što je kod nas ta kleptomanija tradicionalno na nešto malo visočijem nivou i čini mi se da je to tako oduvijek. Otkako je Hasorg ukrao mamutov rep ispred Husorgove pećine, ovo ne prestaje. Rimljani su nas opisivali kao narod sklon svakakvom lopovluku. Kad su krstaši prolazili kroz našu regiju, negdje u 12. vijeku, u čudu se začudili hordama koje su ih pratile i krale sve što se ukrasti može. Otomani su nas opisivali kao lijen narod sklon drumskom i svakom drugom razbojništvu. Austrougari su naivno pristali da nas okupiraju, mada im je Bismarck poručivao da cijeli Balkan ne vrijedi nijedne kosti germanskog vojnika.
U periodu Jugoslavija, eto, vidimo iz priloženog, a ovo poslije vidimo svaki dan... pa prema tome :cudi

posmatrac wrote: 19 Sep 2017, 15:22 To sto ti ne znas je jako validna informacija, ljudi cekaju velike penzije od 326 km po 40 dana(70% penzionera)
Nije tačno. Evo, ja sam je dobio, ne znam tačno, nije mi hića pa da trčim na bankomat, ali bila je prije 10-og, jer oko tog datuma sam, kako mi se čini, reda radi provjerio da li je legla.
Ocito zivis u manje naseljenoj sredini , u Novom Gradu jedan postar " drzi" Dobrinju i Vojnicko polje( ne znam je li isti i na Alipasinu u B fazi) pa zavisi odakle krene da dijeli, penzioner primi penziju lupam 5tog u mjesecu a sljedecu dobije cak 12 , 13 tog u sljedecem mjesecu, pa da ta penzija lici na nesto, da se ne radi jadnoj crkavici od 326 km sa kojom se ne moze zivjeti ni 10 dana ni po jada, nego vise u Njemackoj ljudi daju za cuke, nego sto ovo ruglo od seljacke drzave daje ljudima koji su citav zivot irgetili da bi valjda zivjeli normalnu starost.

Ruznio je govoriti, ali redovno pomazem jednoj staroj Srpkinji( komsinici) koja nema nigdje nikoga, koja bi do sada pored penzije umrla da nije ljudi iz haustora.

Mi smo prije svega vecinski Slaveni, kao i Rusi, spremni na sve i svasta samo da se materijalno okoristimo, pa se cudimo Staljinu sto je otvarao Gulage i Titu sto je morao stvoriti jaku policijsku drzavu.

Sta ce mi Otomani pricati, pa eto oni su dosli na ove prostore sa namjerom da ne pljackajku( kao i Austrougari i druge imperijalne sile) pa je korpucija u turskom pravosudju jedna od najvecih u Evropi ve dugi niz godina, upravo onaj slucaj ubistva Dzenana Memica kada Romima Ljubi i Bekriji Seferovicu Budnjo placa da na sebe preuzmu odgovornost za ubistvo Dzenana, je praksa ustaljena i uvezena iz Turske.

Ima kriminalaca i kleptomana svugdje, krade se i na zapadu, pa su mozda nasi sitni lopovi nama najsimpaticniji :hihi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

"I ja sam nosio Mike umjesto Nike tenisica"

Post by Krokodil Behko » 01 Oct 2017, 10:15

Image

Uspješni hrvatski poduzetnik Bojan Bernik na Facebooku se osvrnuo na vijest koja se proširila hrvatskim medijima, o okrutnosti vrtićaraca koji svoje vršnjake nazivaju "lidlićima", samo zbog toga što im roditelji odjeću i opremu kupuju u tom trgovačkom lancu.

Njegov status prenosimo u cijelosti.

"Nosio sam Mike umjesto Nike tenisica kao klinac i znam što znači kada te druga djeca ismijavaju i maltretiraju što umjesto marki nosiš stvari kupljene na Hreliću. Djeca znaju biti okrutna dok ih roditelji ne odgoje kako treba.

Ja sam prvih 7 godina odrastao u “kući” od 30m2 s grijanjem na drva. Ne znate osjećaj kada se probudite, a u kući 0 stupnjeva, pa ti izađi iz kreveta ako se usudiš. Kao da smo u Sibiru, a ne 300m od Dinamovog stadiona.

Sa starcima sam obišao pola Europe u Stojadinu, spavali smo u šatoru i jeli na haubi od auta ispred shopping centara. Nije bitno koliko imaš nego što s time radiš.

Ne kupujem u Lidlu jer volim imati izbor, ali isto tako znam da su tamo isključivo kvalitetni proizvodi. Kaufland mi je s druge strane super.

Uvijek će biti iskompleksiranih ljudi koji misle da ih logo na istoj pamučnoj majici čini boljima i vrjednijima od drugih", napisao je Bojan.


(Index.hr)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: "I ja sam nosio Mike umjesto Nike tenisica"

Post by storm » 01 Oct 2017, 10:20

Dno dna....čitao sam o tome...:bua
Bilo je toga i prije....djeca imućnih su se sprdala s nama, kako smo obučeni (za razliku od njih uvijek čista i čitava odjeća i obuča)
jer nije bilo marki na nama....ali smo bili po nekom pravilu uvijek jači....pa su brzo prestali :pusi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: "I ja sam nosio Mike umjesto Nike tenisica"

Post by greeneyes » 01 Oct 2017, 10:23

Uvijek je bilo i bice tog ismijavanja, nazalost :roll

Sa starcima sam obišao pola Europe u Stojadinu, spavali smo u šatoru i jeli na haubi od auta ispred shopping centara. Nije bitno koliko imaš nego što s time radiš.
Sto posto :ok mada, naravno, s boljom financijskom situacijom je i veci izbor. S tim da se u tom slucaju zanemaruju ovako neke sitnice, dogadjaji. :oo
Samo sabura

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: "I ja sam nosio Mike umjesto Nike tenisica"

Post by Krokodil Behko » 01 Oct 2017, 10:29

I ja sam nosio adidas, sa četiri crte :valja
online

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: "I ja sam nosio Mike umjesto Nike tenisica"

Post by Nice try » 01 Oct 2017, 14:20

Nisam patila za nekim markama već sam željela da imam više izbora odjeće i obuće.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: "I ja sam nosio Mike umjesto Nike tenisica"

Post by Chloe » 01 Oct 2017, 18:47

Uvijek će biti iskompleksiranih ljudi koji misle da ih logo na istoj pamučnoj majici čini boljima i vrjednijima od drugih", napisao je Bojan.
Nažalost, takvi ne mogu i ne znaju odgojiti drugačije djecu ... :cudi ... I danas ih je daleko više nego prije.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80757
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9947 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: "I ja sam nosio Mike umjesto Nike tenisica"

Post by Julia-Klara » 01 Oct 2017, 21:04

snobizam je svuda oko nas, dzaba ja govorim :nokti
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: "I ja sam nosio Mike umjesto Nike tenisica"

Post by Bla » 02 Oct 2017, 00:22

zar postoji Mike :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: "I ja sam nosio Mike umjesto Nike tenisica"

Post by Socrates » 02 Oct 2017, 01:01

Srceparajuca prica sa pocetka teme je katastrofa priblizna snobizmu u vezi markirane odjece. :p
. . . . . . . . .

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "I ja sam nosio Mike umjesto Nike tenisica"

Post by posmatrac » 02 Oct 2017, 01:18

Krokodil Behko wrote: 01 Oct 2017, 10:29 I ja sam nosio adidas, sa četiri crte :valja
I ja sam u osnovnoj nosio nekakve farmerke Le, i ubjedio citavu razred da je to skracenica od Levis :lupa

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: "I ja sam nosio Mike umjesto Nike tenisica"

Post by Krokodil Behko » 02 Oct 2017, 01:21

posmatrac wrote: 02 Oct 2017, 01:18
Krokodil Behko wrote: 01 Oct 2017, 10:29 I ja sam nosio adidas, sa četiri crte :valja
I ja sam u osnovnoj nosio nekakve farmerke Le, i ubjedio citavu razred da je to skracenica od Levis :lupa

A Pirosi nisi nosio? :plavi


I ja sam se sit nakupovao nekih talijanskih, jeftinih, koje su bile imitacija onih markiranih, ali sve su bile užasne.
online

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "I ja sam nosio Mike umjesto Nike tenisica"

Post by posmatrac » 02 Oct 2017, 01:26

Krokodil Behko wrote: 02 Oct 2017, 01:21
posmatrac wrote: 02 Oct 2017, 01:18
Krokodil Behko wrote: 01 Oct 2017, 10:29 I ja sam nosio adidas, sa četiri crte :valja
I ja sam u osnovnoj nosio nekakve farmerke Le, i ubjedio citavu razred da je to skracenica od Levis :lupa

A Pirosi nisi nosio? :plavi


I ja sam se sit nakupovao nekih talijanskih, jeftinih, koje su bile imitacija onih markiranih, ali sve su bile užasne.
Ma, nisam ja tada kupovao, nego mene moji ubijedili da je Levis :D.

Nosio sam u ratu nekakve Reabok, kupio ih za cenera, pukle nakon 7 dana :hihi

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: "I ja sam nosio Mike umjesto Nike tenisica"

Post by Nice try » 02 Oct 2017, 08:17

Rat i moda za to vrijeme je jedna posebna priča :D.
Mada ima i nevjerovatnih stvari.Nekako,ne sjećam se tačno kako su meni zapale,ali tada sam imala original Leviske :hm Nikad ni prije ni poslije,ali tada sam bila u posjedu takvog komada odjeće :hihi
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: "I ja sam nosio Mike umjesto Nike tenisica"

Post by Bla » 02 Oct 2017, 11:39

ja sam nosao nečije trapez hlače vjerovatno stare 30-ak godina
koliko puta su išle na štopanje za tih nekoliko godina da na kraju više nisu mogle da se navuku preko butine od zakrpa :D.
Mislim butine grmalja od 62 kile :lupa
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: "I ja sam nosio Mike umjesto Nike tenisica"

Post by Nice try » 02 Oct 2017, 13:02

Kod mene je štopanje došlo na red nekako krajem rata.Odnijela sam ih jednoj teti da ih uštopa,a ona je bila jako vrijedna i brza, tako da sam morala od kolegice posuditi trenerku da imam u čemu ići u školu nekih sedam dana :hihi
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80757
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9947 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: "I ja sam nosio Mike umjesto Nike tenisica"

Post by Julia-Klara » 02 Oct 2017, 13:09

Levis original sam samoj sebi kupila od prve plate, sa 18 godina.
Nikad nisam nosila markirano, tj. kupovala po svaku cijenu,ali vec i sami znate da sam "cifut" kad je odjeca u pitanju.
Bitnije mi je da mi je nesto udobno , lijepo, i da mi dobro stoji, nego da kupujem eto samo zato sto je "marka".

Uciti djecu ovakvim glupostima, plus da provociraju i ismijavaju drugu, ciji roditelji ne nuzno nemaju novaca da skuplje nego jednostavno ne zele bacati pare na komad odjece, je snobizam. Svima ovima koji su "zarijevali" lidlice (kojima zdusno pripadam :jupi ) zelim bankrot i sunovrat pa da nemaju za hljeba :D Sorry, ali zelim! Tek ce onda nauciti cijeniti i novce i rad i zdravlje, ali i druge ljude.
:hoi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: "I ja sam nosio Mike umjesto Nike tenisica"

Post by rethna » 02 Oct 2017, 15:33

Bla wrote: 02 Oct 2017, 00:22 zar postoji Mike :hm
Banovan(a) je
Question everything.

Post Reply

Return to “Jugonostalgija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests