Automobilizam u Jugoslaviji

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Automobilizam u Jugoslaviji

Post by Krokodil Behko » 28 Nov 2015, 10:00

BBC: Yugo - posljednji stvarno užasan auto

Image
Prije 30 godina kragujevačka "Zastava" izvezla je prvi "Yugo GV" na američko tržište i ponudila ga kupcima po cijeni od 3.990 dolara

Britanski BBC u tekstu povodom jubileja dolaska "Yuge GV" u Ameriku, piše da se oznaka GV odnosila na "Good Value" (dobra vrijednost), ocjenjujući da je to bila loša marketinška poruka, koja je od samog starta bila osuđena na propast, prenosi Tanjug.


U tekstu, koji je u svom stilu naslovio "Posljednji stvarno užasan auto", BBC podsjeća da je za prodor "Yuge" na američko tržište najzaslužniji bio biznismen Malcolm Bricklin.

Sredinom 1980-ih godina je u SAD bilo poželjno da svako posjeduje jeftino i ekonomično prevozno sredstvo, što je Bricklin iskoristio.

Uz pomoć američkih političara Henryja Kissingera i Lawrencea Eaglebugera postignut je dogovor sa jugoslovenskim vlastima i "Yugo" je prvi put Americi predstavljen na sajmu automobila u Los Anđelesu 1984. godine.

Da bi mogao da se prodaje u SAD na "Yugu" je moralo da se izvrši oko 500 prepravki.

Iako je automobil zasnovan na "Fiatu 127" sa maksimalnom brzinom od oko 138 km/h (86 milja na sat) u tom trenutku bio najsporiji na američkom tržištu, njegova prodaja je išla munjevito, navodi BBC.

Izvoz je, međutim, 1992. zaustavljen raspadom bivše Jugoslavije i ratom, a BBC podsjeća i da je NATO 1999. bombardovao fabriku "Zastava automobili", navodno pogrešno misleći da je riječ o "Zastava oružju".

"Bomba je, međutim, pala godinama prije toga" i, kako navodi britanski javni servis, "Yugo" je Amerikancima postao glavni predmet šala.

"Mogao bi da udvostučiš vrijednost Yuge, samo ako mu napuniš rezervoar", bila je jedna od šala koja je kružila Amerikom sredinom 1980-ih.

"Yugo" je bio i "zvijezda" u nekoliko filmova, a jednu od glavnih uloga "tumačio" je i filmu "Ko je ubio Monu".

Iako je bio predmet podsmjeha u nekoliko navrata i u popularnoj emisiji BBC-a "Top gear", britanski javni servis na kraju postavlja pitanje "koliko je Yugo zaista bilo loš?".

Istražživanje koje je 1987. objavio magazin "Popular Mechanics" pokazuje upravo suprotno.

Oko 78 posto vlasnika "Yuge" u SAD ocijenilo je kvalitet svog vozila kao "dobar" ili "odličan", dok je 42 procenta navelo da bi ponovo kupili isti automobil, podsjeća BBC.

"Yugo" se proizvodio od 1980. do 2008. a prodat je u blizu 800.000 primjeraka.

Kragujevačka "Zastava" je u ovaj automobil ugrađivala motore snage 45, 55, 60 i 65 konjskih snaga.

(oslobođenje)
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: BBC: Yugo - posljednji stvarno užasan auto

Post by Melek » 28 Nov 2015, 10:04

Ja sam ga vozio, zaradio ga pomagajuci zidarima u nekoliko sezona dok sam se usput skolovao itd.
Moj je bio ko zmaj!
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BBC: Yugo - posljednji stvarno užasan auto

Post by laganini » 28 Nov 2015, 10:26

..i ja ga ima u ratno vrime..45..motor ko zmaj samo limarija :place
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: BBC: Yugo - posljednji stvarno užasan auto

Post by Nole » 28 Nov 2015, 13:48

laganini wrote:..i ja ga ima u ratno vrime..45..motor ko zmaj samo limarija :place
bolja nego u opel astri jedinici 1.7 turbodizel interkuler sa isuzu motorm.. 6 godina star skroz zarđao, bele boje, ja popizdim i ofarbam ga spolja i iznutra metalik belom, ona biserna boja, za tri četri meseca vidim ispupčila se boja na zadnjim vratima i prodam ga....u opelu su ugradjivali zarđalu limariju.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: BBC: Yugo - posljednji stvarno užasan auto

Post by Krokodil Behko » 28 Nov 2015, 17:20

Naslov teme važi za bosanske prilike. Mi tu imamo mitove o Karauli, Ivanu, Komaru i sl, prvenstveno nastale u doba SFRJ, kad su ljudi vozili ta sranja, te stojadine, tristaće, juge itd.. Crknu u po brda ko ništa.. Eto toliko o motorima.
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: BBC: Yugo - posljednji stvarno užasan auto

Post by drugrankovic » 04 Dec 2015, 15:22

sve u svoje vrjeme... prije tristaca vozio si se na magarcu ako si i to imao...


vreme nosi napredak...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BBC: Yugo - posljednji stvarno užasan auto

Post by laganini » 04 Dec 2015, 15:32

..sto srbin napravi majka nije rodila :haha
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: BBC: Yugo - posljednji stvarno užasan auto

Post by Krokodil Behko » 04 Dec 2015, 18:15

drugrankovic wrote:sve u svoje vrjeme... prije tristaca vozio si se na magarcu ako si i to imao...


vreme nosi napredak...

To si dobro rekao, vrijeme nosi napredak i mogu razumjeti tristaća i fiće iz ranih sedamdesetih, ali Yugo i one razne skale iz osamdesetih, izvini ali nakon 15 godina, mogli su izmisliti i neka malo jača kola, zar ne.

Istina, bila je prva serija stojadina (imao moj otac rahmetli, kupio za 7.000.000. st.dinara oko 76.) takozvani "standard", sa Fiatovim motorom i on je išao, al karoserija loša. Blatobrani istruhli poslije 5-6 godina komplet, a ostatak poslije 10 godina.

Ali za Yugo opravdanja nema. U to doba proizvodio se uveliko peugeot 205 ili renault 5 a možeš ih i dan danas vidjeti kako piče po brdu, a yugo?
online

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: BBC: Yugo - posljednji stvarno užasan auto

Post by Vjetar » 04 Dec 2015, 18:27

Krokodil Behko wrote:
drugrankovic wrote:sve u svoje vrjeme... prije tristaca vozio si se na magarcu ako si i to imao...


vreme nosi napredak...

To si dobro rekao, vrijeme nosi napredak i mogu razumjeti tristaća i fiće iz ranih sedamdesetih, ali Yugo i one razne skale iz osamdesetih, izvini ali nakon 15 godina, mogli su izmisliti i neka malo jača kola, zar ne.

Istina, bila je prva serija stojadina (imao moj otac rahmetli, kupio za 7.000.000. st.dinara oko 76.) takozvani "standard", sa Fiatovim motorom i on je išao, al karoserija loša. Blatobrani istruhli poslije 5-6 godina komplet, a ostatak poslije 10 godina.

Ali za Yugo opravdanja nema. U to doba proizvodio se uveliko peugeot 205 ili renault 5 a možeš ih i dan danas vidjeti kako piče po brdu, a yugo?
Više danas ima i yuga na putevima kod nas nego pežoa 205, ili petica. Ali slažem se sa tobom. Yugo je od početka proizvodnje bio zastario. Ali, velika nam je Juga to proizvela, kao pokazatelj blagostanja našeg. Jednako kao i sa fićom, stojadinima, ili tristaćima prije njega...

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: BBC: Yugo - posljednji stvarno užasan auto

Post by Vladimir RUS » 04 Dec 2015, 20:11

Yugo je za taj novac bio najbolja kupovina. Čak i konkurencija (a koja je nešto kasnije došla) nije uspjela da ponudi automobil po toliko niskoj cijeni. Tu se Zastava zeznula. Nisu trebali baš toliko da simplifikuju Yugo sa tehničkim specifikacijama i cijenom. Yugo je bio dirty cheap što bi rekli Amerikanci, a ja bi to preveo pretjerano jeftin. To je i po današnjim cijenama jako jeftin automobil. Tu su se zeznuli, trebao je biti nešto skuplji i nešto opremljeniji. Daleko je od užasnog. "Bolesno" bazičan je bolji pojam za Yuga.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BBC: Yugo - posljednji stvarno užasan auto

Post by laganini » 04 Dec 2015, 20:12

..opce je poznato da yugo bio predmet ismijavanha :ok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: BBC: Yugo - posljednji stvarno užasan auto

Post by Vladimir RUS » 04 Dec 2015, 20:27

U Americi da, a ovdje je bio predmet, neću reći obožavanja, više kao auto ko auto tip auta. :D

Ruku na srce, Amerikanci sve živo ismijevaju. To je sastavni dio njihovog života (liberalizam).

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: BBC: Yugo - posljednji stvarno užasan auto

Post by kuplung » 07 Dec 2015, 09:15

Sto im je uzasan?Generacije se izrodile u njemu

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: BBC: Yugo - posljednji stvarno užasan auto

Post by carobnjak N » 07 Dec 2015, 09:59

pa yugo i jeste najnepouzdanije auto . Jeste da je bio jeftin (relativno, nisu svi ni imali za auto) ali da se
makar poradilo na izdržljivosti , kao recimo na golfu 2 kojeg je proizvodio Tas ali ni to nema.
Odprilike je nešto kao kineska roba , jeftino sranje.
Ja godišnje vidim 1-2 yuga na našim cestama
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Automobilizam u Jugoslaviji

Post by Krokodil Behko » 08 Dec 2015, 19:18

Nije baš skroz domaće ali ipak naše. Sarajevska folcika.

Kažu da puno bolje izgleda kad je gledaš, nego kad je voziš :ha

Image
online

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Automobilizam u Jugoslaviji

Post by Calla » 08 Dec 2015, 19:48

folciku ili moras voliti ili mrziti ,
meni malo falilo da kupim ovamo VW bubu cabrioleta,,jer me podsjecala na doba mladosti
a sada kada malo izdaleka je gledam ova izoblicenja su neobicna sa koje god je strane sagledam .EE bas !!
Last edited by Calla on 08 Dec 2015, 20:27, edited 1 time in total.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Automobilizam u Jugoslaviji

Post by Nole » 08 Dec 2015, 19:57

Yugo je bio ok autić za te pare i nije istina da se puno kvario
A mogao se popraviti lako. U odnosu na rumunsku Dačiu je bio top auto.
Ne falite strane aute, reno....na laguni 2.0 RT mi je crklo sve što može crći na autu, oni bre ni poluosovinu ne mogu kvalitetnu ni danas napraviti.
Čisto da vas upozorim Ako mi neko pokloni Renaulta TUŽIĆU GA :D:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Automobilizam u Jugoslaviji

Post by storm » 08 Dec 2015, 20:15

ZMAJ wrote:Yugo je bio ok autić za te pare i nije istina da se puno kvario
A mogao se popraviti lako. U odnosu na rumunsku Dačiu je bio top auto.
Ne falite strane aute, reno....na laguni 2.0 RT mi je crklo sve što može crći na autu, oni bre ni poluosovinu ne mogu kvalitetnu ni danas napraviti.
Čisto da vas upozorim Ako mi neko pokloni Renaulta TUŽIĆU GA :D:
Renault je govno.....samo Das Auto :zubi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Automobilizam u Jugoslaviji

Post by Vladimir RUS » 09 Dec 2015, 19:08

Od starijih automobila, ja najviše vidim na našim ulicama Golfa Dvojku i Yuga. Od Yuga uglavnom modeli proizvedeni 1989 i 1990, a i od 2005 do 2008 (Yugo In). U Sarajevu ima jedan čovjek što ima Yugo 65 In Cabrio. Auto izgleda jako mladoliko za Yuga.

[ytube][/ytube]

:)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Automobilizam u Jugoslaviji

Post by Krokodil Behko » 09 Dec 2015, 23:05

ZMAJ wrote:Yugo je bio ok autić za te pare i nije istina da se puno kvario
A mogao se popraviti lako. U odnosu na rumunsku Dačiu je bio top auto.
Ne falite strane aute, reno....na laguni 2.0 RT mi je crklo sve što može crći na autu, oni bre ni poluosovinu ne mogu kvalitetnu ni danas napraviti.
Čisto da vas upozorim Ako mi neko pokloni Renaulta TUŽIĆU GA :D:

Yah.

Šta mu fali? ja s peticom campus propičio kroz brda, kuda ti sigurno nisi nikada vozio i sve to u zimskim uvjetima. Potrošio jednom na otvorenom toliko malo, da kako god saberem, nikako ne mogu da povjerujem. Ni dan danas ne vjerujem, da sam trošio jednom prilikom ispod 4 litra benzina na relaciji od 250 km.
I šta veliš, nije dobar?
online

Post Reply

Return to “Jugonostalgija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests