Zašto je Jugoslavija najbolja država u historiji

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by prog321 » 21 Dec 2020, 23:34

sve to super.
a sad pogledaj sta je jedna austrija uradila poslije II svjetskog.
pa onda zamisli da je handzar pobjedio ?
ne bi danas morao raditi u njemackoj. Imao bi njemacku u bosni :oo
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53816
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1919 times
Been thanked: 15195 times
Status: Online

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by HAVANA » 21 Dec 2020, 23:37

prog321 wrote: 21 Dec 2020, 23:27
Taare wrote: 21 Dec 2020, 23:09

I to bi trebalo biti nešto loše? :grana
Titina preduzeća koja su pravila dobit, zapošljavala su nove radnike, tako da je dobit išla na plate istima, a ne u džepove tajkuna kako se to radi u naš vakat.
Danas samo furaju priču o produktivnosti(sa što manje ljudi proizvesti što više) i konkurentnost(uplaši radnike konkurencijom kako bi mogao skidati plate)
Tito je pravio državu za čovjeka.
poenta je tarzane da bi te firme propale nakon pada komunizma nebitno da li je bio rat ili ne.
jednostavno nisu bile konkurente u kapitalizmu.
Koje firme? Energoinvest sigurno ne bi pao. Ta prica je imala prolaz bez ikakvih problema.I znanje i struku i zanatlije. Ove druge rekonstrukcija i prilagodi zahtjevima trzista... Ili mislis da vranica, unis, hidrogradnja nisu mogli raditi? Euroasfalt moze a da oni me mogu? Jaran mi otvorio firmu bezveze i otiso sa 5 ljudi da radi fine radove za kampa gmbh. Kaze da ih 200 imam ima posla. 26 do 32000 eura po kuci. Rok mjesec dana. Trecu rade a iz zajebancije krenu u to. Haj da probam. Pa bolan na jednom radnom mjestu ovde si imao zavarivaca i tokara sad ih nema u citavoj zemlji toliko.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84377
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11042 times
Been thanked: 16566 times
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by Fuddo » 21 Dec 2020, 23:38

Taare wrote: 21 Dec 2020, 23:30 Jbo te država, kad čitaš neke postove, tačno ti se stomak okreće.
Pa jbna juga je 1945. zatekla 30 km asfaltnih puteva i haman pa nijednu fabriku.
U narednih 40-ak godina, tito je napravio nekih 10.000 km asfaltnih puteva i otvorio bezbroj fabrika.
Dzabni stanovi, džabe škole i liječenja.
Dzabni materijali za kuće ko je htio da gradi.
Crveni pasoš bio jbeno vrijedan.
Ljudi imali poso i radili.
U vrijeme markovića plivali u lovi. Šverceri nisu mogli nanijeti video rekordere, a tušili ih po milju do milju i pol.
Danas maltene nemaš kome prodat novog golfa.

Za jbnu godinu dana su napravili zadnji dio jadranske magistrale dužine 270 km.
Za godinu.
Al sverceri nisu mogli nanijeti video rekordera...eeejjj
Emoj fufe :D.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by prog321 » 21 Dec 2020, 23:48

HAVANA wrote: 21 Dec 2020, 23:37
prog321 wrote: 21 Dec 2020, 23:27

poenta je tarzane da bi te firme propale nakon pada komunizma nebitno da li je bio rat ili ne.
jednostavno nisu bile konkurente u kapitalizmu.
Koje firme? Energoinvest sigurno ne bi pao. Ta prica je imala prolaz bez ikakvih problema.I znanje i struku i zanatlije. Ove druge rekonstrukcija i prilagodi zahtjevima trzista... Ili mislis da vranica, unis, hidrogradnja nisu mogli raditi? Euroasfalt moze a da oni me mogu? Jaran mi otvorio firmu bezveze i otiso sa 5 ljudi da radi fine radove za kampa gmbh. Kaze da ih 200 imam ima posla. 26 do 32000 eura po kuci. Rok mjesec dana. Trecu rade a iz zajebancije krenu u to. Haj da probam. Pa bolan na jednom radnom mjestu ovde si imao zavarivaca i tokara sad ih nema u citavoj zemlji toliko.
Pa nije ni danas energoinvest skroz pao, samo se srozao na profitabilan i realan nivo. Isto je sa unisom.
vranica i hidrogradnja su gradjevinske firme koje jednostavno nisu mogle prezivjeti na manjem trzistu.
euroasfalt i herring preuzeli su trziste u pederaciji, u dodikstanu je integral . i to je to . nema prostora za cetvrte i pete igrace.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by Ariel » 21 Dec 2020, 23:59

HAVANA wrote: 21 Dec 2020, 20:49
prog321 wrote: 21 Dec 2020, 20:28 Naravno da imam svoj biz fgr u.
Misliš da bi ja sa ovakvoj naravi mogao slusati sefa nad glavom ? :oo

Ali smanji ribu . toliko uplata sigurno nisi imao.
Samo jedan dan i jedan list od dva... :tuga
Unicredit izvod :ooo

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53816
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1919 times
Been thanked: 15195 times
Status: Online

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by HAVANA » 21 Dec 2020, 23:59

prog321 wrote: 21 Dec 2020, 23:48
HAVANA wrote: 21 Dec 2020, 23:37
Koje firme? Energoinvest sigurno ne bi pao. Ta prica je imala prolaz bez ikakvih problema.I znanje i struku i zanatlije. Ove druge rekonstrukcija i prilagodi zahtjevima trzista... Ili mislis da vranica, unis, hidrogradnja nisu mogli raditi? Euroasfalt moze a da oni me mogu? Jaran mi otvorio firmu bezveze i otiso sa 5 ljudi da radi fine radove za kampa gmbh. Kaze da ih 200 imam ima posla. 26 do 32000 eura po kuci. Rok mjesec dana. Trecu rade a iz zajebancije krenu u to. Haj da probam. Pa bolan na jednom radnom mjestu ovde si imao zavarivaca i tokara sad ih nema u citavoj zemlji toliko.
Pa nije ni danas energoinvest skroz pao, samo se srozao na profitabilan i realan nivo. Isto je sa unisom.
vranica i hidrogradnja su gradjevinske firme koje jednostavno nisu mogle prezivjeti na manjem trzistu.
euroasfalt i herring preuzeli su trziste u pederaciji, u dodikstanu je integral . i to je to . nema prostora za cetvrte i pete igrace.
Valjda ti je jasno da su te firme opljackane i unistene? Isisali sto su mogli, srozali, otpustili ljude i poklopili zemlju i objekte. Jos uvijek traje. Bas me interesuje ko ce stup poklopiti i vranicino zemljiste. Neki dan je otiso i centrotrans za 4300000.Jebo radnike i poslove. I silne dizalice i masineriju. Ide to u zeljezo. Pogledaj samo jednu dizalicu koju imaju i koliko takvih ima u krugu od 2000 kilometara. Jedan covjek u bih ima cetifikat da radi sa tom tonazom. Hajmo se kladit da je gotovo? Da je zemlja bila cilj.Velike su popljackali i unistili. Zavrseno.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53816
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1919 times
Been thanked: 15195 times
Status: Online

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by HAVANA » 22 Dec 2020, 00:00

Ariel wrote: 21 Dec 2020, 23:59
HAVANA wrote: 21 Dec 2020, 20:49

Samo jedan dan i jedan list od dva... :tuga
Unicredit izvod :ooo
Jel mi ih ti saljes? :ooo
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by prog321 » 22 Dec 2020, 00:03

ne moze to opstati ?
shvati ?
radnicko upravljanje je proslost. ili ce privatnik to otkupiti ili ce zjapiti prazno.
i radnici, i citava crvena bulumenta moraju shvatiti da je komunizam mrtav jer je stancao lijene budale koji su sve preko guzova htjeli dobiti od drzave a ne vratiti jos nista zauzvrat.
ne ide to tako.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by Ariel » 22 Dec 2020, 00:04

HAVANA wrote: 22 Dec 2020, 00:00
Ariel wrote: 21 Dec 2020, 23:59
Unicredit izvod :ooo
Jel mi ih ti saljes? :ooo
Prepoznala, i mi imamo racun u UCB-u 🙂

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53816
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1919 times
Been thanked: 15195 times
Status: Online

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by HAVANA » 22 Dec 2020, 00:08

prog321 wrote: 22 Dec 2020, 00:03 ne moze to opstati ?
shvati ?
radnicko upravljanje je proslost. ili ce privatnik to otkupiti ili ce zjapiti prazno.
i radnici, i citava crvena bulumenta moraju shvatiti da je komunizam mrtav jer je stancao lijene budale koji su sve preko guzova htjeli dobiti od drzave a ne vratiti jos nista zauzvrat.
ne ide to tako.
O cemu ti? Jedno je euro asfalt koji ulaze u masine, ide za poslom a sasvim drugo neko ko namjenski rusi firme i otpusta ljude radi brzog profita, zemljista i objekata. To je kriminal. Radile bi te firme da su ih kupili ljudi koji hoce da rade. Ovim to nije ni bila namjera.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by prog321 » 22 Dec 2020, 00:13

ne bi radile ako ih drzava ne bi pogurala vlasitim novcem, tenderima. i sl.

lako je euroasfaltu ici za poslom i kupovati masine kada dobijas tendere sa nivoa federacije.
sve su to drzavni sisari, kao i herring i integral.
sisaju porezne pare.

ali tih para ima samo odredjen kapacitet. dok se svi lesinari namire ostanu mrvice.

halali sve to i resetuj.
gasi , prodaj., i pocni iz pocetka.
barem ce drzavu manje kostat.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53816
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1919 times
Been thanked: 15195 times
Status: Online

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by HAVANA » 22 Dec 2020, 00:16

Jesi ti svjestan da nema vise ko ni raditi? Imas par firmi sto nesta vece mogu uraditi i to je to. Nema se vise ko ni prijaviti na tender da ispunjava uslove. Jaran mi proso undp 45 kuca grijanja, klime... Jedini na tenderu da ispunjava uslove...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42737
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14053 times
Been thanked: 12642 times
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by Masamune » 22 Dec 2020, 00:22

Ne prijavljuju se na tendere jer javna preduzeća uglavnom štele poslove poznatim dobavljačima i izvođačima radova. To je najveći razlog što se sve manje javljaju.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by prog321 » 22 Dec 2020, 00:28

de ba havana. nisi djete. cuj nema ko radit ?
pa dovuci cemo meksikance. ima onih tunesana i egipcana sto rade za 100 dolara mjesecno.
ponudi im 800 mari i usplacene doprinose doletjet ce pola tunisa ovdje.

nemoj ba zajebavati.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53816
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1919 times
Been thanked: 15195 times
Status: Online

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by HAVANA » 22 Dec 2020, 00:45

prog321 wrote: 22 Dec 2020, 00:28 de ba havana. nisi djete. cuj nema ko radit ?
pa dovuci cemo meksikance. ima onih tunesana i egipcana sto rade za 100 dolara mjesecno.
ponudi im 800 mari i usplacene doprinose doletjet ce pola tunisa ovdje.

nemoj ba zajebavati.
Pa haj dovuci. Ubij pare.
Ocito nisi svjestan i ne poznajes tematiku. Haj napravi malu zgradu, 10 do 12 stanova pa mi javi kad je prvi slobodan termin bilo koje firme koja to iole kvalitetno moze uraditi. A kamate idu, troskovi idu, kapital stoji mrtav... Keramicar jebeni mi kaze kad nazovem mogu za mjesec... Svaki dobar tako. I mjesec je super, da nije vise.A 20km kvadrat. Moze onaj od cenera, sto mu voda u turskom ode svuda sem u odvod... On moze, al je skup. Najskuplji.To su ovi novi, priuceni. Meni treba stari majstor, ili njegov sin... Ovaj od 20km.Po mogucnosti iz te vranice... Oni su mi krovove radili i svasta... Znaci svaki put i svaki jebeni problem sa priucenim su me vadili, spasili i zavrsili ti sto im se ti nagovori. Ovi youtube majstori, mrs mi iz kuce. Mami svojoj radi.Ima mladih sto znaju ali jako malo a i vecinom su ti dobri ucili od oca... Jebo te mjesec sam trazio majstora da zna uraditi vodu, prelaz sa olova na plastiku... Cirkus citav.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by prog321 » 22 Dec 2020, 00:54

to je tacno,
mlade klemponje su bezvrijedni resursi. majkemi. ja se cudim kad neko zali omladina nam ode vani. neka mazlumi idu. barem ce tamo nesto nauciti. ovdje su naucili po pet maraka od starog i kaficu da cucla po pola dana. ili da pogleda internet instrukcije i pomisli da je mikelandzelo.

sad druga je tematika majstori. njih je uvijek falilo, pogotov u vecim gradovima jer pod jedan mladi ne gledaju na te poslove kao privlacne. lakse im je upisati ekonomski fakultet i jebati mlade cvecke svaki dan dok studira nego svojim rukama pod slavinu da se zavlaci.
drugo, ti poslovi su nedovoljno placeni. balans izmedju profita i propasti je veoma uzak. ne mozes ga platiti vise jer ce tvoj stan biti preskup, a ne mozes ga dobiti jer za te pare ima jos dvadeset koji ga cekaju.
Last edited by prog321 on 22 Dec 2020, 10:08, edited 1 time in total.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42737
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14053 times
Been thanked: 12642 times
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by Masamune » 22 Dec 2020, 07:47

Uče mladi i danas... samo u Njemačkoj :oo

Šta će ovdje raditi neg se specijalizirati za poslove koje će kasnije obavljati u inostranstvu. Tako je kad prdonje od 40g i više smatraju da su najpametniji, a djeca glupa i nesposobna. Iste te najpametnije prdonje koji 25 i kusur godina glasaju za iste ljude koji pokraše Boga oca. Očekuju da će omladina ostati u BiH ne nudeći im nikakvu perspektivu i da će ta djeca pokupiti sva njihova govna koja su izasrali u tih posljednjih 25 godina jer su se oni davno predali, a mnoge je pregazilo i vrijeme. Pa se često čuje ono omladino na vama je svijet... šipak nije niko budala. Generacije koje su bile u ratu i one neposredno nakon rata prve trebaju izaći na ulice i mijenjati situaciju jer su direktni krivci. Djeca su zadnja po odgovornosti za ovakvo stanje.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by CikCikCikPogodi » 22 Dec 2020, 09:00

Taare wrote: 21 Dec 2020, 23:14
CikCikCikPogodi wrote: 21 Dec 2020, 18:12

Ne mozes to vecini nasih objasniti da bi se mi raspali kad tad na proste fakotre sa i bez rata. Mi ekonomski izumrli i postali ko Cernobil i prostor za crpljenje resursa i jos vece uvaljivanje u kreditna ropstva.
Na osnovu čega si došo do tog zaključka?
Na osnovu toga sto bi pojeli sami sebe cim bi presli u drugi sistem. Tokom 90-tih one kompanije koje nisu preselile proizvodnju u Aziju zaostajale su ili propale, jer se nisu zeljele promjeniti. Tako bi kod nas bilo, ne bi bili ni sekunde konkurenti. Jos bi dzaba ovo dzaba ono ostalo u mentalitetu vise od 50 hiljada radnika. Ne mozes nesto sto je iz pocetka bilo truhlo spasiti.

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by Odraz » 22 Dec 2020, 09:10

prog321 wrote: 22 Dec 2020, 00:03 ne moze to opstati ?
shvati ?
radnicko upravljanje je proslost. ili ce privatnik to otkupiti ili ce zjapiti prazno.
i radnici, i citava crvena bulumenta moraju shvatiti da je komunizam mrtav jer je stancao lijene budale koji su sve preko guzova htjeli dobiti od drzave a ne vratiti jos nista zauzvrat.
ne ide to tako.
Pusti se bolan te price. :123
Konkretno Bosna je u tom periodu iznjedrila kamaru vrsnih doktora i inzinjercina masinstva gradjevine itditd, Energoinvest Hidrogradnja GP Put da ne nabrajam dalje imali po deset pogona u raznim zemljama, a sad imas Euroasfalt kome je napokon odobren jedan posao u Sloveniji. Firma koja je nesposobna da bude i podizvodjac u inostranstvu jer niti mucaju engleski a niko pametan nece da radi za njih.
Ti pricas o partijskom vrhu kad kazes lijene budale, kao da je sada bolja situacija ... sad su i lijene budale i vrsni kriminalci. Ostala raja je radila udarnicki i skolovala se.

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by prog321 » 22 Dec 2020, 10:05

Niko nije radio udarnicki u komunizmu . Na jedno radno mjesto dolazili su trojica. Jedan cese muda drugi ih gladi. Dok treci razmislja da li ce dinar danas pasti 30 ili 60%.
Pravile se jeftine zapadne kopije za shit country trziste..
Nije tu bilo revolucionarnog znanja.
I energoinvest je radio dalekovode po tim nazadnim zemljama. Ne zato sto su bili najbolji nego najjeftiniji.
Uzimali se krediti nasumicno i printala inflacija jer drugovi nisu znali vraćati te dugove . Lakse bilo upaliti masinu za printanje novca .

A nemoj sad da pocnemo o par-nepar voznji auta i lutriju sa gorivom?
A zavrsimo sa cijjenama banana :oo
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

Post Reply

Return to “Jugonostalgija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests