Godišnjica smrti Tita:Dan kada je cijela Jugoslavija plakala

Moderator: Krokodil Behko

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Godišnjica smrti Tita:Dan kada je cijela Jugoslavija pla

Post by posmatrac » 08 Dec 2016, 22:01

Rockefeller wrote:
posmatrac wrote:Nisam siromasan, pristojno sam situiran, ali ce prije biti da je tebi "pala kasika u med", pa ne vidis sta se desava oko tebe.

Ako o necemu pokusavas da das sud, dobro bi bilo da ga potkrijepis argumentima, a ne da ti bude mrsko.

I savjet, nemoj to da pricas u javnom zivotu, posebno ne u Bosni, imaces neugodna iskustva ;)
Jednom davno sam pitao jednog prilično učenog čovjeka, čovjeka od duhovnosti, nemuslimana i nekršćana, zašto on ne koristi forume i ne ispriča ljudima ono što je meni ispričao. Tad mi je rekao jednu pametnu stvar, a to je da na forumima svi ljudi nastupaju sa već formiranim stavovima.

Ako hoćeš da ti dokazujem; ne znam kako hoćeš? Mnogi recimo stepen siromaštva broje prema potrošnji električne energije u domaćinstvima. Otidji do najbližeg sela i pitaj starijeg čovjeka koliko sijalica u selu je bilo 1961. On će ti reći koliko se stepen siromaštva smanjio.

Neki recimo stepen siromaštva odredjuju prema neto prosječnoj plati, prema neto prosječnoj plati srednjeg sloja, prema čemu god hoćeš sve što treba je da otidješ do najbližeg sela i pitaš prvog starijeg čovjeka kojeg sretneš da posjedi i porazgovara sa tobom. Daće ti dovoljno informacija da uporediš kako je on živio i kako ti.
A mislis da bi bilo logicno da ljudi na drustvenim mrezama, Forumima itd , (bar na nekim ozbiljnijim temama) iznose misljenja koja nisu rezultat njihovih realnih zivotnih stavova, tj bilo bi normalno da pisu ono sto zapravo ne misle?

SAd me malo podsjecas na Joksima iz serije "Djekna"(predratna komedija Zivka Nikolica ako nisi gledao), kada mu RAdosav sa ocem dolazi u kucu i trazi da im Joksim napokon da pare za konja Cetalja kojeg su mu na "veresiju" dali, a on im poce pricati o skupoci i koliko zapravo danas kosta par gaća :zubi
Hoces da kazes da je neki bogati lupam Njemacki grof koji je zivio u 18 vijeku ili ranije i koji je u materijalnom smislu dominorao okruzenjem, ono bas se isticao, bio siromasniji od naseg penzionera koji danas nema sta da jede, ali koji eto ima televizor, telefon, usisivac, itd u kuci, samo zato sto taj nas jadni penzioner zivi u 20 vijeku, u vremenu tehnoloskih otkrica itd?

Poredjenje ti nije logicno , zna se sta u kojoj epohi vremena predstavlja, nizak, srednji i visok stepen materijalne situiranosti.

Ja ti kazem da je globalno na planetarnom nivou sve vise ekonomske nejednakosti(kod nas u Bosni je ta razlika posebno extremna), sto ce vremenom stvarati nezadovoljstvo kod ugrozenih kategorija ljudi, sto ce opet proizvoditi velike socijalne nemire, na sta ukazuju i neki americki analiticari.

Pricitaj malo ovo

http://www.express.hr/top-news/evo-zast ... kosti-4647

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Godišnjica smrti Tita:Dan kada je cijela Jugoslavija pla

Post by Rockefeller » 11 Dec 2016, 21:38

posmatrac wrote:
Poredjenje ti nije logicno , zna se sta u kojoj epohi vremena predstavlja, nizak, srednji i visok stepen materijalne situiranosti.

Ja ti kazem da je globalno na planetarnom nivou sve vise ekonomske nejednakosti(kod nas u Bosni je ta razlika posebno extremna), sto ce vremenom stvarati nezadovoljstvo kod ugrozenih kategorija ljudi, sto ce opet proizvoditi velike socijalne nemire, na sta ukazuju i neki americki analiticari.

Pricitaj malo ovo

http://www.express.hr/top-news/evo-zast ... kosti-4647
Sljedećih desetljeća plaće u zemljama u razvoju naglo su skočile i iz siromaštva izvukle milijune ljudi u Kini, Indiji, Latinskoj Americi i na Bliskom Istoku. Rezultat ovih promjena bila je sve manja razlika između bogatih i siromašnih zemalja. Do 2011. godine razlika se više nije mogla opisati kao drastična. Srednja klasa u zemljama u razvoju bila je u usponu, dok je u razvijenom svetu ovaj stalež sve više stagnirao.
Eto i sam tvoj tekst je rekao ono što sam ti ja rekao. Nikad manje siromašnih.

Spomenuo si penzionera. Penzioner koji ima telefon, tv, usisivač i kuću ni po jednim mjerilima osim bosanskim nije siromašan. On je srednji sloj, možeš reći donji dio srednjeg sloja ali nije siromašan.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Godišnjica smrti Tita:Dan kada je cijela Jugoslavija pla

Post by posmatrac » 11 Dec 2016, 23:05

Auuu, hajde sve si u pravu.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Godišnjica smrti Tita:Dan kada je cijela Jugoslavija pla

Post by Mutevelija » 12 Dec 2016, 15:34

Ta truhlotina mene na ovo podjseća ja bi pristao na Jugoslaviju da sam kojim slučajem Srbin pa da nas ima više.
Npr da je više Bošnjaka na tom teritoriju, e gle pa da to je BIH zato smo i pristali na nju.
Nego.
https://www.youtube.com/watch?v=M36YSrEKExA
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Jugonostalgija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests