Šta se gledalo na TV u Jugoslaviji?

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12253 times
Contact:
Status: Offline

Šta se gledalo na TV u Jugoslaviji?

Post by Maja » 13 Jan 2021, 00:08



Izraz "biti prikovan za male ekrane" s američkom sapunicom o dogodovštinama u naftaškoj porodici Carrington, zasjao je u punom kapacitetu na današnji dan 1981. godine, kada je na američkoj TV mreži ABC prikazana prva epizoda "Dinastije".

Teško da danas znamo nabrojati baš sve likove iz neke serije. Ipak, Blake, Krystle, Alexis, Steven i Amanda održali su se u našem kolektivnom sjećanju, jer su postali legende televizijske popularne kulture početkom osamdesetih, koji su nas ili naše roditelje vezali za naslonjače.


Iz sedmice u sedmicu iščekivale su se nove intrige naftaške porodice, u kojoj su moćni muškarci vješali dijamante na dekoltee impozantnih ljepotica, pa se na domaćem terenu na trenutak zaboravljala socijalistička realnost. U zadimljenim kancelarijama sjedile su radnice s frizurama, koje su kreirale po uzoru na plačljivu Lindu Evans i naočitu Catherine Oxenberg.

Ponedjeljkom u 9

"Dinastija" je jedna od najgledanijih američkih televizijskih sapunica, koja se emitirala od 1981. do 1989. godine na TV mreži ABC. Radnja serije je smještena u Denveru i prati život bogate porodice Carrington. Serija se u Jugoslaviji počela emitirati 1984. godine, a njena eksplozivna popularnost se pripisivala teškim okolnostima ekonomske krize i nestašicama koje su zadesile bivšu državu. Glamur je bio doslovno nepoznata i nepoželjna kategorija u socijalizmu, a “Dinastija” je među prvim serijama koje su jugoslovenskoj publici omogućile uvid u brutalnu raskoš američkog kapitalizma.

Svaka nova epizoda premijeru je imala ponedjeljkom u 21 sat, kada na ulicama nije bilo gotovo nikoga. Svjetlucali su ekrani u malim jednosobnim i dvosobnim stanovima, skandalizirajući tadašnje gledatelje temama koje su pravile televizijske presedane. U seriji se prvi put progovorilo o plastičnoj hirurgiji i homoseksualnosti, a “Dinastija” je bila i ostala jedina sapunica koja je osvojila Zlatni globus. Tema homoseksualnosti i Stevenov “izlazak iz ormara” odjeknuli su u Jugoslaviji te su dobili domaći televizijski odgovor u vidu “Žikine dinastije”.

Pored homoseksualizma, domaćoj publici je bilo jednako nevjerovatno da neko na posao može ići helikopterom i služiti se privatnim avionom. Raskošne vile s desecima spavaćih soba i kupatila istovremeno su frustrirale i fascinirale radničke porodice. “Dinastija” je slovila za seriju namijenjenu ženskoj publici, ali su s jednakim interesom u kuću Carringtonovih zavirivali i muškarci.



"Dinastija" je otvorila vrata mnogim kasnijim projektima, poput “Santa Barbare” ili “Povratka u Eden”, koji će milionski auditorijum privlačiti spletkama, raskošnim enterijerima i odjećom koju si uglavnom niko od gledatelja nije mogao priuštiti. Po nekim procjenama, svake sedmice premijernu epizodu je pratilo približno 150 miliona kućanstava širom svijeta.

Jedno od dodatnih oduševljenja u Jugoslaviji izazvala je pojava Catherine Oxenberg, glumice koja potiče iz jugoslovenske kraljevske porodice. Ona je kći Howarda Oxenberga i princeze Jelisavete Karađorđević, pa je u bivšoj državi kreirala posebnu emotivnu vezu s publikom.



Devet sezona i 220 epizoda su doslovno osvojile svijet, a mnogi misle da se to dogodilo sa Spellingovom serijom upravo zbog pojave zločeste Alexis u priči, bivše Blakove supruge, koja je generirala radnju i bila pravi “trouble maker”. Uloga podle Alexis je prvobitno nuđena Elizabeth Taylor i Raquel Welch, koje nisu imale poseban interes za nastupanje u televizijskim sapunicama, pa je izbor na kraju pao na Britanku Joan Collins. Supruga holivudskog producenta Aarona Spellinga u tom periodu je čitala roman “Kučka” Jackie Collins, pa je došla na ideju da se sestri spisateljice, Joan, ponudi saradnja.

I oko glavnog glumca Johna Forsythea su se lomila koplja. Uloga Blakea Carringtona je bila napisana za ljepuškastog Georgea Popparda (“Doručak kod Tiffanyja”), ali je naposlijetku pripala starijem glumcu, što se ispostavilo kao pun pogodak. Lik je bio zamišljen kao moralni uzor, žrtva manipulacije zanosne Alexis, ali je zapravo bio homofob koji je vlastitom sinu rekao da se mišljenje muškarca koji dodiruje drugog muškarca - ne računa. Iako je otvorila kontroverznu temu homoseksualizma i obratila se pripadnicima ove populacije, serija je ostala pri principima američkog mačizma i premisi da pravi muškarac, bogat i uspješan, mora biti heteroseksualan.

Serija je prvobitno trebala nositi naziv “Nafta” (“Oil”), temeljena na velikoj naftnoj krizi krajem sedamdesetih godina. “Dinastija” je bila i neka vrsta odgovora na seriju “Dallas”, koja je bila nešto manje atraktivna u smislu glamura i ženskih antagonizama. A ako ste se pitali otkud odurni trend širokih naramenica, podsjećamo vas da je velika inspiracija kostimografu “Dinastije” Nolanu Milleru bila moda četrdesetih.



Snimanje serije je bilo turbulentno zbog rastućeg straha od HIV-a i činjenice da je Rock Hudson igrao ljubavnika Linde Evans u nekoliko epizoda. Kada je preminuo 1985. godine od tada nove i široj javnosti relativno nepoznate bolesti, produkcija je izdala preporuke da se ne snimaju scene ljubljenja i razmjene sline s homoseksualcima, narkomanima koji koriste igle te hemofiličarima.


Trideset godina nakon prestanka emitiranja serije, tačnije 2017. godine osvanula je inačica “Dinastije”, mladalačka verzija bogataša, koja baštini postavke originalne priče, ali nije postigla bogzna kakvo oduševljenje publike.

Prepoznatljiva melodija iz špice koja je snimljena iz zraka i zavojite linije na ekranu koje su ispisivale naslov serije zasigurno su regresivni momenat svih onih koji su osamdesetih na televizijskim ekranima tražili utočište od praznih polica u supermarketima i vožnje po principu par-nepar, iako je život po mišljenju mnogih tada bio puno bolji. Znate i vi redom nabrojati glavne likove “Dinastije”. Blake, Krystle, Aleksis, Amanda i Steven, zar ne? A da, i Sammy Jo.

Klix.ba

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31687
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7224 times
Been thanked: 3933 times
Status: Offline

Re: Jugoslovenski uvid u trivijalni svijet televizije: Prije 40 godina počela "Dinastija"

Post by Mister No » 13 Jan 2021, 00:24

Sammy Jo. :srcee


Screenshot_20210113_002327.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12253 times
Contact:
Status: Offline

Re: Jugoslovenski uvid u trivijalni svijet televizije: Prije 40 godina počela "Dinastija"

Post by Maja » 13 Jan 2021, 00:29

Pa de napisi nesto o seriji, ne moraju uvijek postovi biti na ovu foru.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31687
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7224 times
Been thanked: 3933 times
Status: Offline

Re: Jugoslovenski uvid u trivijalni svijet televizije: Prije 40 godina počela "Dinastija"

Post by Mister No » 13 Jan 2021, 00:36

Pa dobro bila je i Amanda tu, nije samo Sammy. :oo
Gledalo je to i staro i mlado.
U uvodu si većinu napisala, nema se puno da doda.
Ono sto je sigurno Dalas nije bio ni blizu popularnosti Dynastije. Koliko se sjecam cak se naknadno počeo i emitovati na prostoru ex YU, iako u tekstu navode da je starija serija.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31687
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7224 times
Been thanked: 3933 times
Status: Offline

Re: Jugoslovenski uvid u trivijalni svijet televizije: Prije 40 godina počela "Dinastija"

Post by Mister No » 13 Jan 2021, 00:40

The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Jugoslovenski uvid u trivijalni svijet televizije: Prije 40 godina počela "Dinastija"

Post by Taare » 13 Jan 2021, 01:29

Je li to ona serija u kojoj se nije znalo ko koga guziči?
Nisam gledo, al sam čuo od herr žike pavlovića.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11845
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Jugoslovenski uvid u trivijalni svijet televizije: Prije 40 godina počela "Dinastija"

Post by Naseef Mushroom » 13 Jan 2021, 09:19

Edo Maajka - Šank
Edo, pusti price i ostale pederastije
Bizo Karington jebe Lindu iz "Dinastije"
Mi smo se malkice veselili i alkohola prelili
Kroz prozor na cestu cijelu kuhinju preselili
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22632
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13006 times
Been thanked: 12660 times
Status: Offline

Re: Jugoslovenski uvid u trivijalni svijet televizije: Prije 40 godina počela "Dinastija"

Post by Dori » 13 Jan 2021, 11:25

Sjecam se ponedjeljkom....Dajdja i dajdjinca znali pobjeci iz druge smjene zbog Dinastije :D. To sijelo pravo bude kad pocinje serija :D.
Sve nane pljuvale na ekran kad se pojavi rospija Alexsis.
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11845
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Jugoslovenski uvid u trivijalni svijet televizije: Prije 40 godina počela "Dinastija"

Post by Naseef Mushroom » 13 Jan 2021, 11:34

Počeo gledati novu Dinastiju (glume Edie Britt iz Domaćica i Mister Spence iz Služavki :oo ) i prestao nakon dva gledanja. Ubacili neke crnce da bude politički korektno u doba tzv. woke culture, haman i oni neki rod da ima neke logike što su ih ubacili u seriju :bua
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Jugoslovenski uvid u trivijalni svijet televizije: Prije 40 godina počela "Dinastija"

Post by Hurija » 13 Jan 2021, 11:39

Sjećate li se Dalassa
Ostalo je cutanje.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81332
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10248 times
Been thanked: 7130 times
Status: Offline

Re: Jugoslovenski uvid u trivijalni svijet televizije: Prije 40 godina počela "Dinastija"

Post by Julia-Klara » 13 Jan 2021, 12:31

Gledala, naravno! Ne pitajte me kako, to ni sama ne znam, jer je tata okorjeli mrzitelj serija, pogotovo sapunica, te se i sad pitam kako i gdje sam sve pregledala.
:ovaj
Uglavnom, utorkom smo u skolu ujutro odmah razglabali o dogadjajima, i kao i u svakoj seriji imali skolsku (razrednu) podjelu uloga. Ja sam bila Kristl (a ko drugi :rol ), moja najbolja prijatelhica Alexis, a drug u kojeg sam potajno bila zaljubljena je bio Blake :valja
Kasnije sam “postala” Claudia :123
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22632
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13006 times
Been thanked: 12660 times
Status: Offline

Re: Jugoslovenski uvid u trivijalni svijet televizije: Prije 40 godina počela "Dinastija"

Post by Dori » 13 Jan 2021, 13:02

Julia-Klara wrote: 13 Jan 2021, 12:31 Gledala, naravno! Ne pitajte me kako, to ni sama ne znam, jer je tata okorjeli mrzitelj serija, pogotovo sapunica, te se i sad pitam kako i gdje sam sve pregledala.
:ovaj
Uglavnom, utorkom smo u skolu ujutro odmah razglabali o dogadjajima, i kao i u svakoj seriji imali skolsku (razrednu) podjelu uloga. Ja sam bila Kristl (a ko drugi :rol ), moja najbolja prijatelhica Alexis, a drug u kojeg sam potajno bila zaljubljena je bio Blake :valja
Kasnije sam “postala” Claudia :123
Ih pa nisu tada serije bile kao sad......Ovo je bio porodicni dogadjaj. Pogotovo kad imas samo 2-3 TV kanala. Sad na svakom programu neka serija, svakih 15min nova.....
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11845
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Jugoslovenski uvid u trivijalni svijet televizije: Prije 40 godina počela "Dinastija"

Post by Naseef Mushroom » 13 Jan 2021, 15:17

Dori wrote: 13 Jan 2021, 13:02
Julia-Klara wrote: 13 Jan 2021, 12:31 Gledala, naravno! Ne pitajte me kako, to ni sama ne znam, jer je tata okorjeli mrzitelj serija, pogotovo sapunica, te se i sad pitam kako i gdje sam sve pregledala.
:ovaj
Uglavnom, utorkom smo u skolu ujutro odmah razglabali o dogadjajima, i kao i u svakoj seriji imali skolsku (razrednu) podjelu uloga. Ja sam bila Kristl (a ko drugi :rol ), moja najbolja prijatelhica Alexis, a drug u kojeg sam potajno bila zaljubljena je bio Blake :valja
Kasnije sam “postala” Claudia :123
Ih pa nisu tada serije bile kao sad......Ovo je bio porodicni dogadjaj. Pogotovo kad imas samo 2-3 TV kanala. Sad na svakom programu neka serija, svakih 15min nova.....
Baš tako, uz to dodaj da imamo danas Netflix, HBO GO i one stranice gdje besplatno gledaš filmove i serije.
Tako ja sa jednim poznanikom sjedim i gledamo nekog lika, crna kosa, kako sjedi sa dvije cure i nešto ih nasmijava, velim ja njemu eno ga ženskaroš ko Don Draper, veli on meni "Ko ti je to?" a momak prati NBA ligu, gledao Breaking Bad više puta i Game of Thrones, znači nije da ne poznaje strani program ali jednostavno nije "naletio" na tu seriju.

Prije baš što ti kažeš, kao porodični događaj. Imao 2-3 kanala pa ako nema reprize, ako propustiš tu epizodu nećeš je više nikada pogledati pa svi požurili pred televizor da ne propustiš :oo pa se čeka iduća sedmica i prepričava se.
A u današnje vrijeme, ja sam u sobi da ne smetam ženi i djeci u dnevoj pogledao za kompjuterom komplet seriju Fargo za manje od 10 dana, pa poznam lika u drugom filmu a oni bez reakcije jer nisu gledali tu seriju a onda znalo i staro i mlado, i nene sa sela i žene iz urbanih sredina ko je Carrington.

Zato za mene današnje ličnosti neće nikada imati taj status kao zvijezde 1960-2000ih
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Jugoslovenski uvid u trivijalni svijet televizije: Prije 40 godina počela "Dinastija"

Post by dadojović » 13 Jan 2021, 18:57

Dobro, nije baš da je bila potrebna Dinastija, da bi se znalo da je Amerika truli kapitalizam, a da su u Jugoslaviji maljčiki.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11845
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Jugoslovenski uvid u trivijalni svijet televizije: Prije 40 godina počela "Dinastija"

Post by Naseef Mushroom » 13 Jan 2021, 22:28

dadojović wrote: 13 Jan 2021, 18:57 Dobro, nije baš da je bila potrebna Dinastija, da bi se znalo da je Amerika truli kapitalizam, a da su u Jugoslaviji maljčiki.
U nas su se i to vrijeme puštali filmovi kako naš čovjek dođe iz Njemačke sa sex bombom, dobrim autom i slikama svoj fabrike i ostalim stvarima šta je ostvario a naš Jugo automehaničar ga zastidi sa slikom djece što jure prasiće po dvorištu "e ovo sam ja ostvario"
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Jugoslovenski uvid u trivijalni svijet televizije: Prije 40 godina počela "Dinastija"

Post by insomnia » 13 Jan 2021, 22:30

Dobra je to serija. Nemoj tako.
To je ona sa Z. Radmilovicem. Cak odlicna
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Jugoslovenski uvid u trivijalni svijet televizije: Prije 40 godina počela "Dinastija"

Post by dadojović » 13 Jan 2021, 22:34

Naseef Mushroom wrote: 13 Jan 2021, 22:28
dadojović wrote: 13 Jan 2021, 18:57 Dobro, nije baš da je bila potrebna Dinastija, da bi se znalo da je Amerika truli kapitalizam, a da su u Jugoslaviji maljčiki.
U nas su se i to vrijeme puštali filmovi kako naš čovjek dođe iz Njemačke sa sex bombom, dobrim autom i slikama svoj fabrike i ostalim stvarima šta je ostvario a naš Jugo automehaničar ga zastidi sa slikom djece što jure prasiće po dvorištu "e ovo sam ja ostvario"
Ne bih se složio. Osamdesete su bile "zlatno doba" jugoslavenske kinematografije.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11845
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Jugoslovenski uvid u trivijalni svijet televizije: Prije 40 godina počela "Dinastija"

Post by Naseef Mushroom » 13 Jan 2021, 22:36

insomnia wrote: 13 Jan 2021, 22:30 Dobra je to serija. Nemoj tako.
To je ona sa Z. Radmilovicem. Cak odlicna
Meni je dobar početak kad Olivera Dragojevića pregazi auto :oo
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11845
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Jugoslovenski uvid u trivijalni svijet televizije: Prije 40 godina počela "Dinastija"

Post by Naseef Mushroom » 13 Jan 2021, 22:41

Ma slažem se ja i sa tobom Dado i sa tobom insomnia, samo mi je malo smiješna ta propaganda. To nema veze sa kvalitetom serije, evo nađoh tu scenu

Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120483
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Šta se gledalo na TV u Jugoslaviji?

Post by Krokodil Behko » 14 Feb 2021, 10:56

Mnoger domaće serije i filmovi, iz Jugoslavije, danas ne bi bili nikom zanimljivi
online

Post Reply

Return to “Jugonostalgija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests