Čega se sjećate iz Jugoslavije?

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Čega se sjećate iz Jugoslavije?

Post by Krokodil Behko » 04 Dec 2016, 09:46

posmatrac wrote: Koliko su "Bosnjaci" mrzili Turke, govori cinjenica da su izdali svoju drzavu preko noci, i da su se priklonili Turcima bez ispaljenog metka, sve zarad materijalnog interesa i raznih beneficija koje su nudili Turci.
Isto tako su i u 2 svjetskom ratu mahom isli u Ustase,a danas glasaju za kriminalnu SDA,samo interes.
Kao što vam je več rečeno, gore iznad, imamo puno tema o tome i off topica je dosta. Tačka.

Evo ti link i nauči nešto korisno, o islamizaciji u BiH i njenim razlozima.
Eventualni odgovor, pišeš na toj tamo temi, a ne ovdje.

http://www.bosanski-forum.com/viewtopic ... 27&t=12960
online

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Čega se sjećate iz Jugoslavije?

Post by Femea » 04 Dec 2016, 10:34

Izmišljenog "PE-stranog"jezika :D.

Koristile uglavnom djevojčice.

Primjer-Pedopebropejupetro:)
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Čega se sjećate iz Jugoslavije?

Post by Pasaga » 04 Dec 2016, 19:59

Image

:D
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Čega se sjećate iz Jugoslavije?

Post by Bla » 12 Dec 2016, 23:46

Ko se sjeća u špici koje emisije je korištena ova muzika? :obrve
(u malo bržem ritmu)

https://www.youtube.com/watch?v=u5IpN3grKDI
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Čega se sjećate iz Jugoslavije?

Post by posmatrac » 13 Dec 2016, 00:03


User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Čega se sjećate iz Jugoslavije?

Post by Bla » 13 Dec 2016, 21:33

pih :D.


Haj ovu nađi :oo

https://www.youtube.com/watch?v=4lv8YR68vcA

Pomoć, od 40. sekunde
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Vraća se legendarni bicikl Pony

Post by Krokodil Behko » 14 Dec 2016, 17:42

Image
Na nekadašnjem jugoslavenskom tržištu popularni bicikli Pony koji su se po italijanskoj licenci proizvodili u Sloveniji prodavat će se od početka slijedeće godine u moderniziranoj verziji, ali uz cijene koje neki drže problematičnima.

Bicikli će se raditi u više verzija i od različitih materijala, a cijena osnovnog modela bit će 329 eura, dok će najskuplji "premium" model s dodatnim komponentama stajati 789 eura, objavili su slovenski mediji.

Proizvodnja počinje u proljeće slijedeće godine, ali se već sada mogu naručiti. Prodavat će ih tvrtka BTC, a službeno će ih proizvoditi tvrtka Gore kolesa, u saradnji s Gorenjem iz Velenja u čijim će se pogonima i montirati.

Koncern Gorenje, veliki proizvođać kućanskih aparata, lani je otkupio prava na proizvodnju legendarnog Pony bicikla od ljubljanske tvornice Rog koja je prije više godina otišla u stečaj.

Modernizirani Pony pod nazivom "Gor kolesa" bit će namijenjen za sve uzraste, a na početku će kupci moći birati između triju modela u 28 različitih kombinacija.

Za sada će se sastavljati od komponenata uvezenih iz Kine, a kupci morati na isporuku čekati nekoliko mjeseci, tvrdi mariborski list "Večer".

Na početku je namjera izraditi oko 4000 bicikala, kako bi se vidjelo kako će ići prodaja.

Računa se u prvom redu na moguće kupce iz Slovenije, Hrvatske i Srbije, a potencijalno i na druga moguća tržišta.

U budućnosti računamo i na varijantu Gor kolesa na električni pogon, kazao je za list jedan od voditelja projekta Rok Lesjak.

(fena)
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vraća se legendarni bicikl Pony

Post by Bla » 14 Dec 2016, 18:00

Proizvodio ih je i Unis, i uvijek smo govorili kako je Rog-ov bolji. Mada mi kao djetetu baš i nije bilo jasno zbog čega je bolji. Al' eto čuješ nešto i ponavljaš ko papagaj. :lupa
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Vraća se legendarni bicikl Pony

Post by Krokodil Behko » 14 Dec 2016, 18:09

Meni nisu bili nešto zanimljivi. Ok, ali ono samo u osnovnoškolskom uzrastu.
Odmah kasnije, počeo sam trzati na veće sportske bicikle.
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Vraća se legendarni bicikl Pony

Post by Vladimir RUS » 14 Dec 2016, 18:10

Em dijelovi iz Kine, em cijena viša. Ovo nešto kao Iphone. :hihi

Da se ne lažemo, razumijem cijenu. I UNIS bicikli koji se prozvode u BiH danas su skupi.

http://www.akta.ba/bs/Vijest/pauza/sara ... kala/33844

Gledam nešto njihove gradske bicikle.

http://www.bicycles.unis.ba/1/categories/35/6/city-road

Model UNIS AURORA 6S košta 379 KM, dok cijena kod opstalih bicikala je na upit (što znači da im je to najvjerovatnije najjeftiniji model :D)

I njemački Leica fotoaparati su danas skuplji negoli prije. Eno i, ako se neko sjeća ruskog Zenita. Eno i oni se vraćaju po uzoru na Leicu (fokusiraju se na proizvodnju premium fotoaparata).

Samo nek se radi i samo nek se gradi. Od nečeg se mora (ponovo) početi samo da i kvalitet bude u skladu sa cijenom. :)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119782
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5689 times
Been thanked: 12244 times
Contact:
Status: Online

Re: Vraća se legendarni bicikl Pony

Post by Maja » 14 Dec 2016, 21:53

Mi smo ko djeca imali bmx. Ali sad se kroz maglu sjećam i nekog zelenog Ponija.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Vraća se legendarni bicikl Pony

Post by Melek » 14 Dec 2016, 22:05

Jednom sam otres'o sa tog ponija, plav bio, dobro se sjecam. Vozio jednim asfaltiranim putem pored kojeg je bio dubok kanal (suh) a nesto zaklepetalo na zadnjem tocku. Ja se osvrnem da proanaliziram sta je (onako u voznji) i za 5 sekundi analize skontam da je nekakva plastika zapela i klepece. Kad sam podigao glavu - onaj kanal ispred mene. I traas.. Poslije mi prvo glava izvirila iz kanala, ono lijevo-desno da vidim smije li se iko. I onda iopet na paciklo..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Vraća se legendarni bicikl Pony

Post by Chloe » 14 Dec 2016, 22:12

Kratko sam imala žutog ponija, mislim da je bio Unisov, brzo je zamjenjen BMX-om koji mi je bio puno draži. Još poslije filma "Paklena staza BMX" ... :kuku ... :grana
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vraća se legendarni bicikl Pony

Post by Bla » 14 Dec 2016, 22:38

Ja sam imao nekakav Unisov malo veći od ponija, sa većim točkovima i nešto užim. Vozio ga vazda s maksimalno spuštenim sicom i podignutim guvernalom. A pogonski i nožni kočioni mehanizam i oni plastični hvatovi na guvernalu, te sic su bili identični kao na ponijima. Tako da nisam nikad ni ja volio ponije, jer su bili nekakvi zdepasti i s preširokim gumama zahtijevali više truda za isti rezultat. Jedino što su kod mene točkovi bili felšaviji od jahanja po ivičnjacima nego kod raje s ponijima jer su felge bile osjetljivije.
Tek puno kasnije sam shvatio da je to klasični ženski bicikl pa mi bilo krivo. :D. Al' sam se tješio da sam ga naslijedio od buraza. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Vraća se legendarni bicikl Pony

Post by Mutevelija » 14 Dec 2016, 22:44

Kako se zovu oni bicikli što se mogu rasklapati?
Naučio sam se voziti na jednom takvom komšijnom.
Evo ga to je taj :DD Povratak legendarnog Rog Pony bicikla na sklapanje koji su vozile sve generacije
Image na ovakvim sam se tipu naučio voziti bAciklo

"Mlađi ne znaju što je Rog Pony bicikl, jer uglavnom se voze na razno raznim inačicama brdskog bicikla. Ali, generacije djece u bivšoj državi rasla su i igrala su se na Rog Pony biciklima, a njega su doslovce vozile sve generacije, služio je za odlazak na posao, u grad, na sastanak, a bez problema je relativno slabašna rama (okvir) bicikla nosio na upravljaču, ili na prtljažniku odnosno na rami i vreću cementa.

Povratak legendarnog Rog Pony bicikla na sklapanje koji su vozile sve generacije

Rog Pony bicikl bio je sklopiv, jer se pored pedala mogao rastaviti (bez alata) i preklopiti te je bio pogodan za prijevoz u tadašnjim automobilima kao što je bio ‘stojadin’, ali i Fićek na krovnom nosaču. U pravilu Pony oznaku imao je sklopivi bicikl koji je dolazio s podesivim prednjim upravljačem, kromiranim stražnjim prtljažnikom, aluminijskim mat blatobranima, a tu je bio i mehanički dinamo s prednjim svjetlom. Verzija Pony 1 imala je torpedo stražnju kočnicu, a prednja je bila na sajlu i kočila je s gumicama na bokovima obruča kotača.

Image
Rog Pony 2

Verzija Pony 2 bila je mala ‘specijalka’, jer imala je stražnju kočnicu na sajlu i kočila je s gumicama na bokovima obruča kotača, što znači da su se pedale mogle okretati unatrag koliko vam volja. To je bila skuplja i nešto rijeđa verzija bicikla Pony. Tu moramo spomenuti i Pony Express, koji je imao vrlo sličan okvir napravljen od cijevi dvostruko većeg promjera, a koji je imao ugrađene pedale, ali i mali Tomosov 49 ccm dvotaktni motor s malim rezervoarom na stražnjem prtljažniku i varijomatom sa samo jednom brzinom

Pony Express

No, vratimo se Rog Pony sklopivom biciklu. Do kasnih 80-ih godina prošlog stoljeća tvornica bicikala Rog proizvodila je 300 do 350.000 bicikala godišnje. Privatni je vlasnik brend otkupio od nekad poznate ljubljanske tvornice bicikala Rog koja je 2009. godine završila u stečaju, a spreman se odreći prava na intelektualno vlasništvo za 41.500 eura. Slovenski proizvođač bijele tehnike Gorenje najavio je da će početi proizvodnju bicikala marke Rog, pošto će od trenutnog privatnog vlasnika otkupiti pravo na naziv brenda za više od 40.000 eura. Prvi bicikli nove generacije na tržištu će se pojaviti 2017. godine. Najprije će se raditi moderna verzija nekad megapopularnog sklopivog bicikla ‘Pony’ iz modernih materijala i s poboljšanom ergonomijom. Godinu kasnije tržište može očekivati i bicikle za gorsku i gradsku vožnju, te električne bicikle

Image
Last edited by Mutevelija on 14 Dec 2016, 22:49, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vraća se legendarni bicikl Pony

Post by Bla » 14 Dec 2016, 22:45

Neki poniji su imali na sredini rama mogućnost bočnog preklapanja i tu su negdje najčešće i pucali.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Vraća se legendarni bicikl Pony

Post by Mutevelija » 14 Dec 2016, 22:49

Jest tačno na sredini onde gdje je lanac, bila je ona poluga.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vraća se legendarni bicikl Pony

Post by rethna » 14 Dec 2016, 23:18

Ja imao crveni :rumenko
Kad sam malo porastao vec me bilo stid i dao rodjaku sto prije.Nisam mu ni naplatio :oo
Question everything.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vraća se legendarni bicikl Pony

Post by storm » 15 Dec 2016, 02:50

Heh pony.
Imao sam svijetlo plavi na preklop.
Tamo se i slomio :oo
Kasnije mi stari zavario jednu prečku, kao i mnogi tada :valja

Uglavnom krš, kojim će sad nostalgiju naplatiti :obrve
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Vraća se legendarni bicikl Pony

Post by greeneyes » 15 Dec 2016, 02:57

Nisam nikada imao svoj poni, ali je imala starija sestra i možda sam se tek par puta provozikao s njim. Više sam furao bmx-ove i male, lafo, trkačke/brze bicikle s tri brzine ili divljanere/mješance(bicikla koja se sastave od par njih). Kad sam već malo "porastao" stari mi kupio kontraša od jednog starijeg čovjeka. A bio je kao nov.

I dam jednom prilikom prijatelju da se spusti niz strmu uličicu i kroz koju sekundu samo začuh lupatanju, zvuk metala kako grebe o aslfat i naposljetku cmizdrenje. Pao i spalio koljeno, laktove, bradu..ukratko, svojski se potrudio. :oo

A onaj sjajni kontraš više nije bio tako sjajan. Izgledao je, onako heravih ručki i krivih točkova, kao čovjek koji se nakon dugog druženja u birtiji zaputi kući svojim gazelskim hodom i lavovskim stavom. Ali eto, i poslije tog nemilog dogadjaj sam se navozao na njemu. :oo
Samo sabura

Post Reply

Return to “Jugonostalgija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests