TMD Gradačac

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by Grom » 24 Apr 2020, 15:42

Mister No wrote: 24 Apr 2020, 15:29
A gdje im je pogon?
Jel uz TMD Cimos ili su odvojeni od njih?
Moram odmah da ispravim svoju grešku, ime firme je TMD Group. Ova koja se spominje, Hanibal je treća firma.

Dvije različite firme, udaljene par stotina metara jedna od druge, ne znam da li imaju kakve zajedničke poslove, ali vlasnici su različiti. Izgradili su novu fabriku par stotina metara dalje. Ova firma iz članka je u vlasništvu čovjeka iz Gradačca, Adem Hanić koji se spominje kao direktor. Firma u kojoj je Fadil bio direktor se službeno zove Cimos TMD Ai.

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by Grom » 24 Apr 2020, 15:47

Ova firma je preuzela dosta posla od CIMOS-a kako je Fadil dobio otkaz i postao premijer. Budući da je Fadil među jačim figurama u namjenskoj industriji, priča je kako je to namjerno uradio da bi potopio CIMOS, te da su ti saradnici koji su bili kupci u CIMOS-u sada prešli u ovu firmu od Hanića, sve Fadil odradio. Naravno, sve je to priča. Ali je istina da su izgradili nove pogone, proširili se i dosta posla uganjali kako je Fadil premijer. Svi su SDA.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31664
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7206 times
Been thanked: 3917 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by Mister No » 24 Apr 2020, 15:52

almir90 wrote: 24 Apr 2020, 15:42
Mister No wrote: 24 Apr 2020, 15:29
A gdje im je pogon?
Jel uz TMD Cimos ili su odvojeni od njih?
Moram odmah da ispravim svoju grešku, ime firme je TMD Group. Ova koja se spominje, Hanibal je treća firma.

Dvije različite firme, udaljene par stotina metara jedna od druge, ne znam da li imaju kakve zajedničke poslove, ali vlasnici su različiti. Izgradili su novu fabriku par stotina metara dalje. Ova firma iz članka je u vlasništvu čovjeka iz Gradačca, Adem Hanić koji se spominje kao direktor. Firma u kojoj je Fadil bio direktor se službeno zove Cimos TMD Ai.
Ma vjerovatno su tu u pitanju te petljavine oko suvlasništva sto su bile.
U nekoj od njih se Fadilova kcerka spominje kao suvlasnik, ali da ne nagađamo, nije ni bitno toliko za temu.
Mogu li u Gradačcu proizvoditi neke dijelove za helikopter, mogu 100%.

Index Gracanica isto moze od metalnih dijelova napraviti skoro pa sve.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31664
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7206 times
Been thanked: 3917 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by Mister No » 24 Apr 2020, 15:53

almir90 wrote: 24 Apr 2020, 15:47 Ova firma je preuzela dosta posla od CIMOS-a kako je Fadil dobio otkaz i postao premijer. Budući da je Fadil među jačim figurama u namjenskoj industriji, priča je kako je to namjerno uradio da bi potopio CIMOS, te da su ti saradnici koji su bili kupci u CIMOS-u sada prešli u ovu firmu od Hanića, sve Fadil odradio. Naravno, sve je to priča. Ali je istina da su izgradili nove pogone, proširili se i dosta posla uganjali kako je Fadil premijer. Svi su SDA.
Uglavnom si napisao sto i mislim da se desilo....
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by Grom » 24 Apr 2020, 15:58

Mister No wrote: 24 Apr 2020, 15:52
Ma vjerovatno su tu u pitanju te petljavine oko suvlasništva sto su bile.
U nekoj od njih se Fadilova kcerka spominje kao suvlasnik, ali da ne nagađamo, nije ni bitno toliko za temu.
Mogu li u Gradačcu proizvoditi neke dijelove za helikopter, mogu 100%.

Index Gracanica isto moze od metalnih dijelova napraviti skoro pa sve.
Mislim da na ovo misliš: http://ba.n1info.com/Vijesti/a125200/Kc ... uzeca.html

Ma joj ima tu petljavina, poslova na crno koji se odrađuju. Iskreno, ne treba se u to previše ni kvartisati, koji će mi kurac ta glavobolja u životu, gledam da sebi šta zaradim; ali se priče ne mogu izbjeći, čujem svašta.

Namjenska industrija je sigurno najjača kod nas u gradu, dalje idu mliječna, poljoprivredna, tekstilna i drvna industrija. Ali je je krug od nekih 15-20 osoba koji su vlasnici manje-više svega što vrijedi u gradu, barem što se industrije tiče. Van toga imaš bogatih osoba, ali kada se govori o industriji, mal' je krug.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by Socrates » 24 Apr 2020, 16:41

Dosta nas (uključujući mene) pogrešno koristi izraz respirator. Nismo ni jedini.

Respirator je maska, ventilator je mašina.
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by Mutevelija » 24 Apr 2020, 16:42

Socrates wrote: 24 Apr 2020, 16:41 Dosta nas (uključujući mene) pogrešno koristi izraz respirator. Nismo ni jedini.

Respirator je maska, ventilator je mašina.
Haj što mi ali ovako politicari pricaju, nabavljaju respiratore :D.
mozda i jesu nabavili maske cijelo vrijeme :hm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31664
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7206 times
Been thanked: 3917 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by Mister No » 24 Apr 2020, 17:46

Socrates wrote: 24 Apr 2020, 16:41 Dosta nas (uključujući mene) pogrešno koristi izraz respirator. Nismo ni jedini.

Respirator je maska, ventilator je mašina.
Respirator je uređaj za pomoćno (vjestačko) disanje.

Po svojoj funkciji mora sadržavati ventilator koji omogućava vještačko kretanje zraka, i masku koja se pacijentu stavi na lice (dio lica) kako bi zrak dosao do organa za disanje.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by Socrates » 24 Apr 2020, 17:50

Mister No wrote: 24 Apr 2020, 17:46
Socrates wrote: 24 Apr 2020, 16:41 Dosta nas (uključujući mene) pogrešno koristi izraz respirator. Nismo ni jedini.

Respirator je maska, ventilator je mašina.
Respirator je uređaj za pomoćno (vjestačko) disanje.

Po svojoj funkciji mora sadržavati ventilator koji omogućava vještačko kretanje zraka, i masku koja se pacijentu stavi na lice (dio lica) kako bi zrak dosao do organa za disanje.
Medicinski radnici danas, barem u anglosaksonskom svijetu, ne upotrijebljavaju tako te izraze. Respirator je medicinska maska koja se upotrijebljava za zaštitu medicinskih radnika koji rade sa ljudima koji imaju lako prenosive bolesti.

Ventilator je mašina za vještacko disanje. Mene je doktor ispravio. Tako da.....
. . . . . . . . .

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31664
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7206 times
Been thanked: 3917 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by Mister No » 24 Apr 2020, 18:06

Socrates wrote: 24 Apr 2020, 17:50
Mister No wrote: 24 Apr 2020, 17:46

Respirator je uređaj za pomoćno (vjestačko) disanje.

Po svojoj funkciji mora sadržavati ventilator koji omogućava vještačko kretanje zraka, i masku koja se pacijentu stavi na lice (dio lica) kako bi zrak dosao do organa za disanje.
Medicinski radnici danas, barem u anglosaksonskom svijetu, ne upotrijebljavaju tako te izraze. Respirator je medicinska maska koja se upotrijebljava za zaštitu medicinskih radnika koji rade sa ljudima koji imaju lako prenosive bolesti.

Ventilator je mašina za vještacko disanje. Mene je doktor ispravio. Tako da.....
Ma ok je, nego je i fen ventilator npr.

Ovdje se oduvijek takav uređaj zvao respiratorom, i uvijek je bilo da je dobro najebo koga su na taj uređaj priključili.
:D.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by Mutevelija » 24 Apr 2020, 18:06


Ovo je ventilator
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by Krokodil Behko » 24 Apr 2020, 18:38

Socrates wrote: 24 Apr 2020, 17:50
Mister No wrote: 24 Apr 2020, 17:46

Respirator je uređaj za pomoćno (vjestačko) disanje.

Po svojoj funkciji mora sadržavati ventilator koji omogućava vještačko kretanje zraka, i masku koja se pacijentu stavi na lice (dio lica) kako bi zrak dosao do organa za disanje.
Medicinski radnici danas, barem u anglosaksonskom svijetu, ne upotrijebljavaju tako te izraze. Respirator je medicinska maska koja se upotrijebljava za zaštitu medicinskih radnika koji rade sa ljudima koji imaju lako prenosive bolesti.

Ventilator je mašina za vještacko disanje. Mene je doktor ispravio. Tako da.....


A šta je Elon Musk kupio?
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26716
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14774 times
Been thanked: 3953 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by Veca » 24 Apr 2020, 23:32

Socrates wrote: 24 Apr 2020, 16:41 Dosta nas (uključujući mene) pogrešno koristi izraz respirator. Nismo ni jedini.

Respirator je maska, ventilator je mašina.
Ein Beatmungsgerät oder Respirator ist eine elektrisch, heute von Mikrocontrollern gesteuerte, elektromagnetisch oder pneumatisch angetriebene Maschine zur Beatmung von Personen mit unzureichender oder ausgesetzter Eigenatmung. Das Atemgas wird meist mit Sauerstoff angereichert


...znaci, grijesis! :)
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by Socrates » 24 Apr 2020, 23:36

Veca wrote: 24 Apr 2020, 23:32
Socrates wrote: 24 Apr 2020, 16:41 Dosta nas (uključujući mene) pogrešno koristi izraz respirator. Nismo ni jedini.

Respirator je maska, ventilator je mašina.
Ein Beatmungsgerät oder Respirator ist eine elektrisch, heute von Mikrocontrollern gesteuerte, elektromagnetisch oder pneumatisch angetriebene Maschine zur Beatmung von Personen mit unzureichender oder ausgesetzter Eigenatmung. Das Atemgas wird meist mit Sauerstoff angereichert


...znaci, grijesis! :)
Ja sam izričito spomenuo "u anglosaksonskom svijetu", kad sam vidio da mogu postojati razlike između država (jezika).

Ne griješim. Eto ukucaj "respirator" u Google, vidi sta će ti izbaciti na engleskom. Dopuštam mogucnost da je na njemačkom drugačije.
. . . . . . . . .

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26716
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14774 times
Been thanked: 3953 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by Veca » 24 Apr 2020, 23:40

Dobro!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
rocko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3315
Joined: 13 Jan 2020, 21:21
Has thanked: 67 times
Been thanked: 61 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by rocko » 25 Apr 2020, 01:00

Vent
[media]
[/media]



User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by Hannibal » 25 Apr 2020, 01:17

Fuddo wrote: 23 Apr 2020, 16:03
HAVANA wrote: 23 Apr 2020, 11:43 Znaci ja proizvedem kurtone,ponudim po marku i ministarstvo zdravlja kaze ne valjaju ti havana kurtoni qrcu.Kupe iz njemacke po 3 marke top kurtone.Dovuku ,ocarine i prodaju,dijele narodu,nebitno.Sta je tu ko opro? :123 Znaci operativna sredstva,bijela,na racunu...Kupljena skuplja roba iz nekog razloga,sve i da je mito u pitanju, kakvo je to pranje novca? Pranje je tek kad taj koji bi uzeo recimo milion mita u koferu dosao kuci i konto sta cu sad u pm? I skonto nacin kako da ih opere i ubaci u regularne tokove novca.
Il kad bi prodavo kokain, a drzo naku bezze pekaru sa strane da et kofol ima biznis, a proda dvi kifle danas.
eskobar imo tri taksija 😂
🐽

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53910
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15232 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by HAVANA » 25 Apr 2020, 08:20

Al su dobro radili :plavi
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac nakon respiratora počinje praviti i helikoptere

Post by Krokodil Behko » 05 May 2020, 09:00

VELIKI USPJEH DOMAĆIH STRUČNJAKA: Delegaciji UKC-a Tuzla prezentiran prototip bh. respiratora


Image

Direktor kompanije TMD Group Adem Hanić je delegaciji UKC Tuzla predstavio organizacionu strukturu kompanije, kao i mogućnosti i najznačajnije projekte.

Tim stručnjaka TMD je prezentovao simulaciju rada prototipa respiratora ove kompanije. Prikazane su mogućnosti režima rada raspiratora, softverska analiza rada, upravljanje i kontrola rada sistema.

Jusofović je tom prilikom kazao da je u okviru svojih ovlasti spreman staviti tim medicinskih stručnjaka na raspolaganje u daljem razvoju ovog projekta.

- Zadatak našeg tima stručnjaka je da na osnovu kliničkog iskustva i dugogodišnjeg rada u intenzivnoj njezi sa pacijentima kod kojih je potrebna potpomognuta vještačka ventilacija, daju ulazne informacije šta je intenzivistima potrebno za uspješan i siguran rad respiratora. Ostali parametri i kontrole bit će izvršene od institucija zaduženih za proces atestiranja takvih aparata - rekao je Jusufović.

Pored direktora UKC Tuzla delegaciju su činili i pomoćnik direktora za medicinske poslove prof. dr. Šekib Umihanić, šef Odjeljenja intenzivne terapije Klinike za anesteziologiju i reanimatologiju doc. dr. Jasmina Smajić, dr. Dženan Halilović, spec. interne medicine i Maid Arnaut, dipl. ing. elektrotehnike, saopćeno je sa UKC Tuzla.

Podsjetimo, direktor TMD Group iz Gradačca Adem Hanić za Vijesti.ba je ranije rekao kako je ovo prva firma iz oblasti autoindustrije u svijetu koja je počela raditi na izradi respiratora.

Dodao je da na izradi respiratora radi oko 40 vrhunskih inžinjera, a u projekat su uključeni i pulmolozi, anesteziolozi i drugi medicinski stručnjaci s UKC Tuzla.

(Vijesti.ba)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: TMD Gradačac

Post by Krokodil Behko » 30 Sep 2020, 19:32

Želim dobro veče, svim defetistima naše zajednice,


U GRADAČCU PROIZVEDENI BH. RESPIRATORI PROŠLI PRVO TESTIRANJE: Iznenadit ćete se, ovo su rezultati mjerenja…


Image

Firma "TMD Group" iz Gradačca izradila je početkom aprila prvi respirator za pacijente sa problemima disajnih puteva proizveden u BiH. Na izradi respiratora radilo je četrdesetak inžinjera iz "TDM Groupa", a "Oslobođenje" saznaje da su završena preliminarna mjerenja kvaliteta respiratora.

Image


Mjerenje je proveo "Verlab" d.o.o. iz Sarajeva, potvrdio je Almir Badnjević, doktor nauka iz oblasti bioinžinjeringa.

- Mi smo od strane "TND grupe" iz Gradačca, koja proizvodi te respiratore, pozvani da izvršimo mjerenja kako bi mogli da usaglase vrijednosti prije samog slanja u certifikacijsku kuću u Veliku Britaniju. Tako da smo mi izveli preliminarna mjerenja prije zvaničnih mjerenja u Velikoj Britaniji. Svi parametri su zadovoljavajući, dobili smo jako kvalitetne vrijednosti. Sada je potrebno sigurno godinu do dvije za kompletan postupak, odnosno da bi se dobio C-znak i certifikat kako bi se prozvod našao na našem tržištu - kaže Badnjević.

Image

Adem Hanić, direktor ove firme, pojasnio je za "Oslobođenje" šta to znači.

- Mi smo završili ono što se tiče nas i već dugo čekam ugovor da se potpiše, ugovor između jednog engleskog laboratorija i naše firme, i da to pošaljemo tamo da se uradi atest. Još čekamo potvrdu s njihove strane. U sve je uključen i naš ambasador u Velikoj Britaniji. "Verlabov" test ne znači da se respiratori mogu koristiti nego da smo na jako dobrom putu. Sad sve ovo mora neko certificirati i odobriti. "Verlab" je dao svoju ocjenu, provjerio sve potrebne parametre i rekao da su uredu, međutim, neko mora stati iza toga. Nakon toga mora uslijediti i kliničko testiranje. To ćemo, najvjerovatnije, dogovoriti s UKC-om Tuzla da se i klinički ispita. Kliničko testiranje obično traje nekoliko godina, ali ja se nadam da će se ti rokovi moći skratiti u ovoj pandemiji. Jer mi nemamo šta više raditi, sad je samo stvar procedura i formalnosti. Kad dobijemo potrebne ateste i kad se završi kliničko testiranje, mi smo odmah spremni krenuti u proizvodnju deset, dvadeset ili dvije stotine respiratora, zavisi od potražnje. Ove respiratore planiramo izvesti, jer za ozbiljnu proizvodnju je država BiH premala. Imamo namjeru da se bavimo ozbiljnim biznisom u tom pogledu. Razvijamo još i nekoliko drugih uređaja koji su jednostavniji, a to su ovi za kisik i za zrak, a kažu da su bili i potrebniji od respiratora i razvijamo sad i to. Naša ekipa stručnjaka nije stala i idemo sa novim proizvodima. Uskoro bismo mogli imati i prototipe tih uređaja - naglasio je Hanić.

U izradu respiratora bili su uključeni anesteziolozi, pulmolozi i drugi stručnjaci UKC-a Tuzla, a krajnji cilj je bio proizvesti respirator koji bi kvalitetom i cijenom bio konkurentan uvoznim te samimim tim i dostupniji zdravstvenim ustanovama u BiH.
online

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests