GIKIL Lukavac

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

GIKIL Lukavac

Post by Krokodil Behko » 28 Sep 2020, 18:34

Image


Na osnovu naredbe Federalne inspekcije, studija o zatvaranju Global ispat koksne industrije Lukavac (GIKIL) do kraja ovog mjeseca trebala bi biti predata resornom federalnom ministarstvu, saznaje Klix.ba. Uvertira je ovo u gašenje kompanije koja zapošljava skoro hiljadu radnika.

Lukavački GIKIL u proteklom periodu otežano je radio zbog neposjedovanja okolinske dozvole. Između ostalog onemogućeno je funkcionisanje pojedinih fabrika zbog nedostatka sirovina koje se ne mogu nabaviti bez spomenutog dokumenta, a dodatni problem sada se stvara činjenicom da postaje upitno hiljadu radnih mjesta.

Naime, na osnovu naredbe Federalne uprave za inspekcijske poslove, do kraja ovog mjeseca Ministarstvu okoliša i turizma FBiH trebala bi biti dostavljena studija o zatvaranju ove kompanije. Sve se dešava u periodu kada GIKIL nema Nadzornog odbora jer je prethodnom sazivu istekao mandat, a novi bi, kako saznaje Klix.ba, mogao biti imenovan tek u narednom mjesecu.

Sada već bivši predsjednik Nadzornog odbora GIKIL-a Abdel Đozić koji je upoznat u cjelokupnu situaciju u ovoj kompaniji za Klix.ba je potvrdio da će studija o prekidu rada pogona i postrojenja biti izrađena i predata do kraja ovog mjeseca Federalnom ministarstvu okoliša i turizma.

Uprava GIKIL-a, prema Đozićevim riječima ranije je pokrenula novi zahtjev za izdavanje okolinske dozvole koji se nalazi u federalnom resornom ministarstvu, međutim ona nije odobrena.

"U 2019. GIKIL je bio prva fabrika iz BiH po izvozu. U razgovoru koji smo imali s nadležnim institucijama, tražili smo da nam na dvije godine daju uslovnu okolinsku dozvolu ili bilo kakav dokument u kojem će pisati šta treba da uradimo, da eventualno formiraju bilo kakav monitoring tim te da nam se dopusti mogućnost uvoza određenih sirovina, kao i da u svemu tome imamo okolinske projekte koje treba realizirati. Međutim, ljudi za to nisu imali sluha i odbili su nas", istaknuo je Đozić.

U međuvremenu je Federalna inspekcija naložila kreiranje studije o prekidu rada pogona i postrojenja GIKIL-a, što u suštini, prema Đozićevim riječima, znači zatvaranje kompanije.

"Zaista je nevjerovatno da se jedina hemijska industrija ovakve prirode, gdje ima spoj znanja i vještina, nalazi pred zatvaranjem, odnosno da neko dođe i kaže da ćete vi sada prekinuti s radom", ističe Đozić.

Radnici spremni na radikalne poteze


S druge strane, radnici poručuju da neće učestvovati u zatvaranju GIKIL-a. Vjeruju da će nadležne institucije za koje su pripremili i pismo upozorenja, pronaći rješenje. Ukoliko bi ipak došlo do najcrnjeg scenarija, naglašavaju da su spremni na najradikalnije korake.

"Sindikat nikada neće biti učesnik u zatvaranju ove kompanije, ali to mi općenito nećemo dozvoliti. To je ozbiljna stvar i neka odgovaraju oni koji su doveli do ovakvog stanja. Mi smo spremni na radikalne mjere kako bismo spasili ovu kompaniju", kazao je za Klix.ba Nurdin Đuzić, predsjednik Sindikata radnika GIKIL-a koji je također upoznat sa spomenutom studijom.

Radnici tvrde i to da ova kompanija koja zapošljava skoro hiljadu radnika ima perspektivu.

"Neko je stvari u početku posložio na loš način, sada je samo potrebno poredati kockice na pravi način. I opet ponavljam da mi nećemo sjediti skrštenih ruku jer uz ovu kompaniju je indirektno vezano ukupno četiri hiljade osoba. U fabrike treba ulagati, a ne zatvarati ih i od svih struktura vlasti očekujemo da se uključe u rješavanje problema u kojem se nalazi GIKIL", naglasio je Đuzić.

Ne mogu nabavljati sirovine neophodne za rad


GIKIL predstavlja kompleksnu hemijsku industriju jer se sastoji iz nekoliko dijelova, a svi su u konačnici povezani. Naime, glavna fabrika je koksara koja proizvodi koks i koksni plin, a od kojeg u fabrici energana nastaju para i struja, što je pak pokretač proizvodnje đubriva u fabrici azotara. Nepostojanje okolinske dozvole otežalo je djelovanje u dva ključna segmenta, odnosno u azotari i energani.

"Bez okolinske dozvole GIKIL ne može nabaviti amonijak za proizvodnju đubriva, takozvanog lukavačkog kana. Ovo je jedina fabrika visokokvalitetnog đubriva u BiH, a u 2019. je radila svega 48 dana, a u ovoj godini 42. Mi u BiH sada kupujemo đubrivo koje je proizvedeno u Srbiji, ne proizvodeći svoje. Da li je to uvozni lobi koji ovdje dobro odrađuje posao ili je nešto drugo u pitanju, zaista ne znam, ali je prosto nevjerovatno", kaže nam Đozić.

GIKIL također ne može uvoziti ni lužinu, odnosno takozvani natrijev hidroksid koji se koristi u pripremi vode za kotlove te procesu pročišćavanja otpadnih voda.

"To dodatno otežava proizvodnju vode koja je neophodna za kotlove, proizvodnju pare i električne energije", naglašava Đozić.

Đozić navodi da je neprihvatljivo gašenje GIKIL-a, istaknuvši da su u proteklom periodu realizirani projekti koji su vezani za vodnu dozvolu.

"Prilikom imenovanja novog Nadzornog odbora i uprave GIKIL-a sagledana je cjelokupna situacija vezana za pogone i postrojenja. Kompanija se nalazola u općem zapuštenom stanju jer prethodna uprava i uslovno rečeno prethodni vlasnici nisu ulagali u onoj mjeri u kojoj je bilo dovoljno. Pokrenuli smo aktivnosti vezano za ispunjavanje obaveza iz vodne dozvole koju smo imali te smo za 2019. i 2020. uradili dio koji se odnosio na izgradnju takozvanih taložnih bazena, urađena je projektna dokumentacija neophodna za pročišćavanje tehnološke otpadne vode, zatim izvršena je otpimizacija postojećeg postrojenja za tretman otpadnih voda i dobiveni su rezultati koji su zadovoljavajući", naglasio je Đozić.

Problemi nakon hapšenja uprave


Podsjetimo, problemi u GIKIL-u postoje već nekoliko godina, a posebno su se počeli gomilati nakon prošlogodišnjeg hapšenja članova bivše uprave ove kompanije. Na čelu se nalazio bivši predsjednik Nadzornog odbora Pramod Mittal koji je od Tužilaštva TK označen kao osoba koja je formirala kriminalnu grupu za nelegalno izvlačenje novca iz kompanije.

Nakon njega uslijedilo je hapšenje i još dva člana uprave kompanije, odnosno Rajiba Dasa i Paramesha Bhattacharyya, zatim članova nekadašnjeg Nadzornog odbora Ivana Vukšića, Ivane Bunoze i Mate Pavkovića te sekretarice kompanije Erne Mehmedović.

Svi spomenuti su se našli iza pritvorskih rešetaka, ali su naknadno pušteni na slobodu uz određene mjere zabrane, izuzev Mittalove kćerke jer se nalazi izvan BiH. I ona je također označena kao članica grupe, ali našim organima nije bila dostupna.

(klix)
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by insomnia » 28 Sep 2020, 18:50

I to je tek pocetak.
Jbg bosnji ljetos najveci problem bio kako se docepati mora
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by Taare » 28 Sep 2020, 22:37

Zbog njih 1000 ugrožene desetine hiljada.
Ko je bio u lukavcu, zna o čemu pričam.
Predveče ne možeš sjediti na terasi, toliko smrdi i ujeda za grlo i oči.
Što se tiče radnika, neka se prekvalifikuju.
I u bosni fali dobrih majstora.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by Krokodil Behko » 29 Sep 2020, 00:00

Fufe wrote: 28 Sep 2020, 22:37 Zbog njih 1000 ugrožene desetine hiljada.
Ko je bio u lukavcu, zna o čemu pričam.
Predveče ne možeš sjediti na terasi, toliko smrdi i ujeda za grlo i oči.
Što se tiče radnika, neka se prekvalifikuju.
I u bosni fali dobrih majstora.

Šta ćemo zđubretom? Kako to proizvesti?
online

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by Taare » 29 Sep 2020, 00:33

Krokodil Behko wrote: 29 Sep 2020, 00:00 Šta ćemo zđubretom? Kako to proizvesti?
Kad uvozimo 90% hrane, možemo i đubrivo.
Uostalom, ono prirodno je daleko bolje, samo treba znati kako ga pravilno iskoristiti počevši od silosa za lagerovanje, pa do traktora i cisterni kojima se pršće po poljima.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84340
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11032 times
Been thanked: 16547 times
Status: Offline

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by Fuddo » 29 Sep 2020, 01:05

Fufe wrote: 28 Sep 2020, 22:37 Zbog njih 1000 ugrožene desetine hiljada.
Ko je bio u lukavcu, zna o čemu pričam.
Predveče ne možeš sjediti na terasi, toliko smrdi i ujeda za grlo i oči.
Što se tiče radnika, neka se prekvalifikuju.
I u bosni fali dobrih majstora.
Pa ako ti je to mjerilo, zastita zivotne okoline, mos komotno vise od pola firmi u Bosni zatvoriti.
Ona Glinica u Zvorniku je ekoloska bomba.
To je isto da imas atomsku bombu i skidas joj sarafe, a ne pase ti ni jedna gedora.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by Taare » 29 Sep 2020, 01:09

Fuddo wrote: 29 Sep 2020, 01:05 Pa ako ti je to mjerilo, zastita zivotne okoline, mos komotno vise od pola firmi u Bosni zatvoriti.
Ona Glinica u Zvorniku je ekoloska bomba.
To je isto da imas atomsku bombu i skidas joj sarafe, a ne pase ti ni jedna gedora.
Ma ovo u lukavcu je ekstremno. Bosanski černobil.
Davno su je trebali ugasiti.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by Krokodil Behko » 29 Sep 2020, 10:43

Fufe wrote: 29 Sep 2020, 01:09
Fuddo wrote: 29 Sep 2020, 01:05 Pa ako ti je to mjerilo, zastita zivotne okoline, mos komotno vise od pola firmi u Bosni zatvoriti.
Ona Glinica u Zvorniku je ekoloska bomba.
To je isto da imas atomsku bombu i skidas joj sarafe, a ne pase ti ni jedna gedora.
Ma ovo u lukavcu je ekstremno. Bosanski černobil.
Davno su je trebali ugasiti.

Da li to znači, da je to jedina tvornica te vrste na planeti?
Ako ih ima još, kako oni mogu da posluju?
online

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by Taare » 29 Sep 2020, 10:49

Krokodil Behko wrote: 29 Sep 2020, 10:43 Da li to znači, da je to jedina tvornica te vrste na planeti?
Ako ih ima još, kako oni mogu da posluju?
Iskreno, ne zanima me. Ovi ne znaju. Truju desetine hiljada ljudi. Kraj priče. Davno su je trebali zatvoriti kako bi građani lukavca i okoline konačno prodisali.
Svi mi se morete obratit

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37256
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24444 times
Been thanked: 4649 times
Status: Offline

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by ElTriconi » 29 Sep 2020, 16:28

Jebiga pajdo od zdravog zraka se ne zivi.

Svake godine se nelegalno iskopa i posjece cumura i drva kolko hos, nalozi se plastike i raznoraznije stvari koje ne bi trebalo da se loze, naki pozar na deponiji, neko nalozi guma protiv zmija, ljudi ciste oko kuce pa naloze obuce i svakakve plastike.

Oni mogu trovat ostale a od tog trovanja drzava najmanje dobra vidi 🤔

Zatvori oto, zatvori mital i ondara komotno mos zatvorit i zeljeznice. Dje ce ti ljudi 🤔

Tako kae truje me zeljezara a ustima mu cigara sa pijace, neko je ilegalno u podrumu smoto od bogznakakvog duhana, nikakve kontrole kvaliteta i to. Zalije rakijestinom koju je kupio od komse za cenera litar i opsuje bakira i drzavu 🤗☺️
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by Melek » 29 Sep 2020, 20:43

Pa imaju li kakvi filteri da se metnu na te dimnjake, jebo ga patak?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by Taare » 29 Sep 2020, 23:48

ElTriconi wrote: 29 Sep 2020, 16:28 Jebiga pajdo od zdravog zraka se ne zivi.
Poštujem vaše argumente i smatram da ima smisla to što govorite.
Jedino što mislim je to da je daleko veća šteta od te fabrike negoli korist koju ostvarujemo.
Nikad niko nije ni pokušao da ponudi pravo rješenje kako bi se suzbila zagađenost.
A o kakvoj se zagađenosti radi, najbolje znaju mještani.
Recimo da ne možeš izaći na terasu bez da isprljaš čarape iako je dan ranije oprano.
Plus ono štipanje za oči i grlo.
Ne vjerujem da postoji rješenje za taj problem.

Što se tiče željezare, potrebni su samo kvalitetni filteri.
To je ono što je meni poznato.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by Nice try » 30 Sep 2020, 08:22

Informacija da bi Global ispat koksna industrija Lukavac (GIKIL) mogla biti zatvorena, a blizu hiljadu radnika ostati bez posla, od jučer plijeni pažnju javnosti. Iz uprave ove kompanije za Klix.ba su rekli da zatvaranje nije rješenje i da je za to potrebno najmanje 45 miliona KM.
https://www.klix.ba/biznis/direktor-gik ... /200929086
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by Melek » 30 Sep 2020, 09:18

Sad baš čitam kako je njemačka Rurska Oblast riješila problem te polucije zraka, pa nije ni to neki rocket science :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26382
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1862 times
Been thanked: 4068 times
Status: Offline

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by Beni » 30 Sep 2020, 09:20

Melek wrote: 30 Sep 2020, 09:18 Sad baš čitam kako je njemačka Rurska Oblast riješila problem te polucije zraka, pa nije ni to neki rocket science :cudi
U bosni je sve kvantna fizika
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by Krokodil Behko » 30 Sep 2020, 09:25

Melek wrote: 30 Sep 2020, 09:18 Sad baš čitam kako je njemačka Rurska Oblast riješila problem te polucije zraka, pa nije ni to neki rocket science :cudi

Rješenje uvijek postoji. To je privatna kompanija, kako mi se čini, pa mi je zato nejasno kako vlasnici ne preduzmu nešto.
online

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by Taare » 30 Sep 2020, 09:33

Zato što im se dopušta da rade šta hoće.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81110
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10156 times
Been thanked: 6994 times
Status: Online

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by Julia-Klara » 01 Oct 2020, 13:19

Sestrin momak radi u GIKILU, tamo niko nista ne govori o prestanku rada :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3909 times
Status: Offline

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by Mister No » 01 Oct 2020, 13:24

Mrzi me tipkat...
High Hopes...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81110
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10156 times
Been thanked: 6994 times
Status: Online

Re: Zatvara se GIKIL: Bez posla ostaje 1000 radnika

Post by Julia-Klara » 01 Oct 2020, 13:25

A ja tebe cekam, jer si mi ti jedini relevantan izvor . Hajde tipkaj :heidi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests