Šume, šumska gazdinstva, drvna industrija u BiH

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Hamdo zaposlio 150 ljudi u Sokocu pa počeo izvoz vila u Tursku

Post by Nice try » 01 Jun 2020, 16:52

Mutevelija wrote: 01 Jun 2020, 14:48
Nice try wrote: 01 Jun 2020, 07:17

Isto :hihi
I razmišljam kako Turci rade s Hamdinim vilama :DD
Ma bjezi reko nisu toliko retardirani da ne znaju to napraviti, meni djed pravio rahmetli ko igracku igro se sa njima.
Nisu, nisu, ali kontam Hamdo pravi neke posebne :oo
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Hamdo zaposlio 150 ljudi u Sokocu pa počeo izvoz vila u Tursku

Post by Krokodil Behko » 01 Jun 2020, 19:19

Dori wrote: 01 Jun 2020, 14:11 Ma svaka cast! Treba nam vise ovakvih vijesti :aplauzz

Ima takvih vijesti, ali u modi je defetizam, pa popljuju svakog. Baš danas, već odavno zaboravljeni Edhem, komentira dramatično povećanje izvoza struje. Tu je i vijest o ... hm, postavit ću posebno, ako ne bude ništa zanimljivije :oo
online

Danko
Na probnom
Na probnom
Posts: 27
Joined: 02 Jun 2020, 11:39
Status: Offline

Re: Šume, šumska gazdinstva, drvna industrija u BiH

Post by Danko » 02 Jun 2020, 11:48

Hm.... Imaju neke jače firme u BiH po pitanju drvne industrije? Da rade komplet obradu od trupca do završne obrade. Ovako nešto bi im se moglo ponuditi, vjerujem da bi im bilo zanimljivo.

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Šume, šumska gazdinstva, drvna industrija u BiH

Post by damir5 » 02 Jun 2020, 13:01

Ima takvih firmi u BiH. Jesi li ti bio u Gračanici prošle godine, upoznao sam jednog iz tvoje firme, ne sjecam se kako se zvao?
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Šume, šumska gazdinstva, drvna industrija u BiH

Post by Krokodil Behko » 02 Jun 2020, 18:02

Danko wrote: 02 Jun 2020, 11:48 Hm.... Imaju neke jače firme u BiH po pitanju drvne industrije? Da rade komplet obradu od trupca do završne obrade. Ovako nešto bi im se moglo ponuditi, vjerujem da bi im bilo zanimljivo.

Neće to biti kod nas zadugo, ali naši brentisti znaju to procijeniti i bez lasera.
online

Danko
Na probnom
Na probnom
Posts: 27
Joined: 02 Jun 2020, 11:39
Status: Offline

Re: Šume, šumska gazdinstva, drvna industrija u BiH

Post by Danko » 03 Jun 2020, 09:51

damir5 wrote: 02 Jun 2020, 13:01 Ima takvih firmi u BiH. Jesi li ti bio u Gračanici prošle godine, upoznao sam jednog iz tvoje firme, ne sjecam se kako se zvao?
Prošle godine mislim da smo imali projekt baš u Gračanici na kojem nisam bio ja, bio je kolega (Andrija), a s njim su išli i par drugih kolega po potrebi, ja nisam. Vi'š kak je svijet mal, haha.
Krokodil Behko wrote: 02 Jun 2020, 18:02
Danko wrote: 02 Jun 2020, 11:48 Hm.... Imaju neke jače firme u BiH po pitanju drvne industrije? Da rade komplet obradu od trupca do završne obrade. Ovako nešto bi im se moglo ponuditi, vjerujem da bi im bilo zanimljivo.
Neće to biti kod nas zadugo, ali naši brentisti znaju to procijeniti i bez lasera.
Ovakve stvari jako sporo dolaze na naše područje, ali takve stvari su svakako budućnost industrije. E sad, vjerojatno mudro zboriš, kod nas je to stvar daleke budućnosti :(

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Šume, šumska gazdinstva, drvna industrija u BiH

Post by damir5 » 03 Jun 2020, 10:33

Danko wrote: 03 Jun 2020, 09:51
damir5 wrote: 02 Jun 2020, 13:01 Ima takvih firmi u BiH. Jesi li ti bio u Gračanici prošle godine, upoznao sam jednog iz tvoje firme, ne sjecam se kako se zvao?
Prošle godine mislim da smo imali projekt baš u Gračanici na kojem nisam bio ja, bio je kolega (Andrija), a s njim su išli i par drugih kolega po potrebi, ja nisam. Vi'š kak je svijet mal, haha.
Krokodil Behko wrote: 02 Jun 2020, 18:02

Neće to biti kod nas zadugo, ali naši brentisti znaju to procijeniti i bez lasera.
Ovakve stvari jako sporo dolaze na naše područje, ali takve stvari su svakako budućnost industrije. E sad, vjerojatno mudro zboriš, kod nas je to stvar daleke budućnosti :(
da, jedan momak (vjerovatno taj) nam je demonstrirao sta ste/su radili, koje su mogucnosti a ostali su radili u polju, spajali, podesavali,...
Me? Wrong? Never! Image

Danko
Na probnom
Na probnom
Posts: 27
Joined: 02 Jun 2020, 11:39
Status: Offline

Re: Šume, šumska gazdinstva, drvna industrija u BiH

Post by Danko » 03 Jun 2020, 16:04

damir5 wrote: 03 Jun 2020, 10:33
Danko wrote: 03 Jun 2020, 09:51

Prošle godine mislim da smo imali projekt baš u Gračanici na kojem nisam bio ja, bio je kolega (Andrija), a s njim su išli i par drugih kolega po potrebi, ja nisam. Vi'š kak je svijet mal, haha.



Ovakve stvari jako sporo dolaze na naše područje, ali takve stvari su svakako budućnost industrije. E sad, vjerojatno mudro zboriš, kod nas je to stvar daleke budućnosti :(
da, jedan momak (vjerovatno taj) nam je demonstrirao sta ste/su radili, koje su mogucnosti a ostali su radili u polju, spajali, podesavali,...
Jep, to će onda biti on. :) Nadam se da sve šljaka kak spada :ooo

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Šume, šumska gazdinstva, drvna industrija u BiH

Post by damir5 » 03 Jun 2020, 16:51

Danko wrote: 03 Jun 2020, 16:04
damir5 wrote: 03 Jun 2020, 10:33

da, jedan momak (vjerovatno taj) nam je demonstrirao sta ste/su radili, koje su mogucnosti a ostali su radili u polju, spajali, podesavali,...
Jep, to će onda biti on. :) Nadam se da sve šljaka kak spada :ooo
nismo mi korisnici usluge, to je firma u susjedstvu, bili smo samo u posjeti, čisto da se upoznamo i tako.
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Šume, šumska gazdinstva, drvna industrija u BiH

Post by Krokodil Behko » 03 Jun 2020, 18:12

Danko wrote: 03 Jun 2020, 09:51
damir5 wrote: 02 Jun 2020, 13:01 Ima takvih firmi u BiH. Jesi li ti bio u Gračanici prošle godine, upoznao sam jednog iz tvoje firme, ne sjecam se kako se zvao?
Prošle godine mislim da smo imali projekt baš u Gračanici na kojem nisam bio ja, bio je kolega (Andrija), a s njim su išli i par drugih kolega po potrebi, ja nisam. Vi'š kak je svijet mal, haha.
Krokodil Behko wrote: 02 Jun 2020, 18:02

Neće to biti kod nas zadugo, ali naši brentisti znaju to procijeniti i bez lasera.
Ovakve stvari jako sporo dolaze na naše područje, ali takve stvari su svakako budućnost industrije. E sad, vjerojatno mudro zboriš, kod nas je to stvar daleke budućnosti :(

Ne vidim kako tu može biti neke uštede, ako se radi ekonomično. Kompanija za koju sam radio, sigurno ne baca ništa, osim onoga što bi se bacilo i iza lasera: okorci, loš dio trupca, itd.
Pozabavite se sa detektovanjem metala u trupcima. Kod nas je obavezno radio detektor i motorna pila spremna, jer su nam sve šume gelerisane. To je veći problem trenutno.
online

Danko
Na probnom
Na probnom
Posts: 27
Joined: 02 Jun 2020, 11:39
Status: Offline

Re: Šume, šumska gazdinstva, drvna industrija u BiH

Post by Danko » 04 Jun 2020, 09:01

damir5 wrote: 03 Jun 2020, 16:51 nismo mi korisnici usluge, to je firma u susjedstvu, bili smo samo u posjeti, čisto da se upoznamo i tako.
Aha, aha, sada je jasnije.
Krokodil Behko wrote: 03 Jun 2020, 18:12Ne vidim kako tu može biti neke uštede, ako se radi ekonomično. Kompanija za koju sam radio, sigurno ne baca ništa, osim onoga što bi se bacilo i iza lasera: okorci, loš dio trupca, itd.
Pozabavite se sa detektovanjem metala u trupcima. Kod nas je obavezno radio detektor i motorna pila spremna, jer su nam sve šume gelerisane. To je veći problem trenutno.
Ključ je u "ako se radi ekonomično". Ne rade svi, ali mogu se složiti da većina radi, jer većina "otpada" se može iskoristiti za druge stvari, pa je zapravo manja potražnja za modernizacijom. Uštede svakako ima. Ali, općenito 3D senzori / kamere i takve pametne stvari su nešto što je budućnost za industriju koje praktički da ni nema na našem području. Odnedavno je tvrtka zastupnik za LMI koji je u tome u svijetu možda i najjači igrač...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Šume, šumska gazdinstva, drvna industrija u BiH

Post by Krokodil Behko » 14 Jun 2021, 10:45

Mjesečni izvoz namještaja iz Bosne i Hercegovine premašio 100 miliona KM, najviše se izvozi u ove zemlje...


Image

Izvoz namještaja, posteljina i madraca iz Bosne i Hercegovine nastavlja rasti. Za četiri mjeseca ove godine taj izvoz iznosio je 403 miliona KM, piše "BiznisInfo".

To znači da je vrijednost izvoza na mjesečnom nivou, u prosjeku, premašila 100 miliona KM.

Poređenja radi, u cijeloj prošloj godini vrijednost izvoza ovih proizvoda iznosila je milijardu i 24 miliona KM.

U ovoj godini je najveća vrijednost izvoza bila u Njemačku, od 113 miliona KM, te u Hrvatsku 48 miliona maraka.


Image


Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH, izvoz u Holandiju bio je oko 35 miliona KM, a u Italiju više od 23 miliona.

Proizvodnja namještaja jedna je od najuspješnijih industrijskih grana u Bosni i Hercegovini.
online

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Šume, šumska gazdinstva, drvna industrija u BiH

Post by Taare » 14 Jun 2021, 11:15

Odlična vijest :jupi
Svi mi se morete obratit

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Šume, šumska gazdinstva, drvna industrija u BiH

Post by Krokodil Behko » 04 Feb 2022, 10:53

PROIZVODI IZ BiH OSVAJAJU SVJETSKO TRŽIŠTE: Izvoz namještaja premašio 700 miliona maraka...


Image

Drvene garniture za dnevne i spavaće sobe iz BiH osvajaju svjetsko tržište, sudeći prema podatku da je lani u inostranstvo plasiran namještaj vrijedan više od 700 miliona maraka, što je za 23 posto više u odnosu na godinu ranije. Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH, najviše namještaja lani izvezeno je u Njemačku, Hrvatsku, Italiju, Srbiju, Sloveniju, Austriju, Holandiju, Francusku i Švicarsku.

U plasmanu su najzastupljenija bila sjedala od drveta, namještaj za trpezarije, dnevne i spavaće sobe te drveni kuhinjski namještaj.

"Vrijednost izvoza namještaja od drveta u prošloj godini bila je 712,16 miliona maraka, dok je vrijednost uvoza bila 111,73 miliona ili 20,5 posto više nego u 2020. godini", naveli su u Vanjskotrgovinskoj komori.

Najviše namještaja na domaće tržište stiglo je iz Srbije, Turske, Italije, Rumunije, Bugarske, Slovenije, Njemačke, Hrvatske i Kine.



Proizvođači kažu da se ova grana industrije razvija u dobrom pravcu, ali da im svakodnevna poskupljenja remete planove.

Direktor teslićkog preduzeća “Elgrad” Đorđe Gajić rekao je za “Glas Srpske” da je namještaj sa cijelog Balkana, posebno sa naših prostora, sve traženiji iz razloga što je transport iz Kine poskupio nekoliko puta.

"Domaća drvna industrija ima tendenciju rasta, trudimo se više, učimo, nastojimo unaprijediti proizvodnju i time učvrstiti poziciju na tržištu", rekao je Gajić. Dodao je da sa jednim od najvećih kupaca iz Danske pregovaraju o cijenama proizvoda, čiji je rast neminovan, s obzirom na rast cijena sirovina i poskupljenje električne energije.

"Sve poskupljuje, od sirovine, struje, do pakovanja, metalnih elemenata i stiropora. Generalno, život je poskupio, tako da ćemo morati podizati i cijene rada i plate", rekao je Gajić.



Naglasio je da se drvna industrija razvija u dobrom smjeru i da je posla sve više.

"Naša prednost je geografska pozicija, ovi krajevi su bogati sirovinom koja treba drvnoj industriji i bez obzira na to što se dosta i uvozi, treba da iskoristimo ono što imamo. Garniture za dnevne i spavaće sobe su broj jedan na tržištu", poručio je Gajić.

Direktor firme “Malak Janj” iz Donjeg Vakufa Ernad Smajić rekao je da statistički pokazatelji ohrabruju, ali da ne treba zaboraviti da su na konačnu cifru dobrim dijelom uticala poskupljenja.

"Cijene repromaterijala su skočile, a to dovodi i do rasta cijena gotovih proizvoda. Iako je izvoz povećan, kad sve saberemo i oduzmemo, preduzeća su godinu završila na nuli ili malo iznad. Ne možemo tvrditi da je samo proizvodnja 'ozdravila' ili da su marže povoljnije, bilo je svega. I ova godina bit će izazovna", kazao je Smajić. Naglasio je da je rast minimalne plate u oba entiteta neminovan.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Šume, šumska gazdinstva, drvna industrija u BiH

Post by Krokodil Behko » 12 Jul 2022, 10:13

DRVNI SEKTOR OBARA REKORDE: Samo u prva četiri mjeseca ove godine ostvaren izvoz od 608 miliona KM


Image

Izvoz bosanskohercegovačkog drvnog sektora u prošloj godini iznosio je 1,7 milijardi KM ili 30,2 posto više nego 2020. godine. Trend rasta izvoza nastavljen je i u prva četiri mjeseca ove godine kada je ostvaren izvoz od 608,05 miliona KM ili 22,3 posto više nego u istom periodu 2021. godine.

U prva četiri mjeseca posebno je porastao izvoz šumskih sortimenata i rezane građe, rečeno je na četvrtoj sjednici Skupštine Asocijacije drvne industrije i šumarstva Vanjskotrgovinske komore BiH.

Uvoz svih grupa proizvoda također je veći tokom 2021. kao i za četiri mjeseca ove godine. i to posebno šumskih sortimenata i rezane građe.

Najznačajnija izvozna tržišta su Njemačka, Hrvatska, Italija, Srbija, Slovenija, Austrija, Holandija i Francuska. Najviše se uvozilo iz Hrvatske, Srbije, Austrije, Poljske, Češke, Slovenije, Njemačke, Mađarske, Rumunije, Turske, Italije.



Pokrivenost uvoza izvozom u 2021. je bila 345,9 posto, a za prva četiri mjeseca ove godine 304,1 posto.

"I pored toga što je drvna industrija suficitarna grana privrede i ima kvalitetan finalni proizvod koji se izvozi, proizvođači nemaju nikakvu institucionalnu podršku, doprinosi na plate su veoma visoki, a sve je više prisutan i deficit stručne radne snage. Cijene repromaterijala stalno rastu, a sirovina se izvozi, tako da su primorani na uvoz i šumskih sortimenata i rezane građe kako bi ostvarili ugovoreni izvoz", navode iz Asocijacije drvne industrije i šumarstva.

Proizvođači su zabrinuti kakvo će stanje biti u drugom polugodištu ove godine, zbog sve većeg porasta cijena energenata i repromaterijala i neizvjesne potražnje za proizvodima na tržištu EU, a posebno Njemačke.

Apeluju na entitetske vlade da smanje doprinose na plate, kako bi iz tih sredstava povećali primanja uposlenim i na taj način ih zadržali da ostanu u BiH.
online

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests