Aluminij Mostar

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37885
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Aluminij Mostar

Post by Pasaga » 13 Jul 2019, 06:36

Image

Lepi Hare...
...bas je lep .... :D.

ima samo jednosoban stan .... :plavi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31663
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7204 times
Been thanked: 3916 times
Status: Offline

Re: Aluminij Mostar

Post by Mister No » 13 Jul 2019, 12:12

Konsultant wrote: 13 Jul 2019, 02:00 Malo je drugacije Mistere samo nisi na pogresnom putu. Aluminij firma za elektrolizu treba ogromne kolicine el. energije mozda cak vise od zeljezare.
Znam sta pokuavas reci Kons.

Medjutim i u sklopu HAK-a je postojala elektroliza kao ogroman potrosac el. energije (veci potrosac el. energije nego cijeli TK-a).

Kao i Aluminij i HAK je spadao u grupu specijalnih potrosaca.
Ostaje pitanje ko, zasto i zbog cega nije dao cijenu struje bar istu, a trebalo je i nizu, za HAK u odnosu na Aluminij?

Napominjem da je TE Tuzla od HAK-a udaljena cca 500 m, da je HAK bio veliki kupac i pare od TE Tuzla, ali da direktor TE Tuzla nije mogao ni prstom mrdnuti da na bilo koji nacin pomogne HAK-u.

Samo SDA Meeehoooo iz Sarajva more.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Aluminij Mostar

Post by Konsultant » 13 Jul 2019, 13:32

@Storme, upravu si, data je nizasto, ali opet se nesto naplatilo kroz poreze. Ipak se nesto dobilo ako poredis s Hidrogradnjom, Krivajom ove ugasismo ko svijecu. Jedino Cementara Kakanj, Natron Maglaj i jos ih par su svijetli primjeri.

@Mistere, cudni su tu talovi. Tokom silnih privatizacija nikako se nije radilo na medjusobnom pomaganju, gledanju kako ce se postici bolje vec na krcmljenju onoga sto se zajedno gradilo. Dugo je i trajalo, evo vec 20 godina mamuzamo krepanog konja. Jos malo i podvucemo crtu.
U Federaciji Bosne i Hercegovine je od 1999. do 2011. godine prodato 1.079 firmi, dok su djelimično privatizirane 94 firme. Ukupno 9,027 milijardi KM, najvećim je dijelom naplaćeno u certifikatima, 8,4 milijarde, dok je gotovinom plaćeno oko 542 miliona KM. Istovremeno je zbog nepoštivanja ugovornih obaveza kupaca, raskinuto 80 kupoprodajnih ugovora
https://zurnal.info/novost/17036/veliko ... ercegovini

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31663
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7204 times
Been thanked: 3916 times
Status: Offline

Re: Aluminij Mostar

Post by Mister No » 13 Jul 2019, 16:22

Sad ce doci na red Rafinerije pa Koksara (Gikil) Lukavac.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84424
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16592 times
Status: Offline

Re: Aluminij Mostar

Post by Fuddo » 13 Jul 2019, 16:35

Konsultant wrote: 13 Jul 2019, 13:32 @Storme, upravu si, data je nizasto, ali opet se nesto naplatilo kroz poreze. Ipak se nesto dobilo ako poredis s Hidrogradnjom, Krivajom ove ugasismo ko svijecu. Jedino Cementara Kakanj, Natron Maglaj i jos ih par su svijetli primjeri.

@Mistere, cudni su tu talovi. Tokom silnih privatizacija nikako se nije radilo na medjusobnom pomaganju, gledanju kako ce se postici bolje vec na krcmljenju onoga sto se zajedno gradilo. Dugo je i trajalo, evo vec 20 godina mamuzamo krepanog konja. Jos malo i podvucemo crtu.
U Federaciji Bosne i Hercegovine je od 1999. do 2011. godine prodato 1.079 firmi, dok su djelimično privatizirane 94 firme. Ukupno 9,027 milijardi KM, najvećim je dijelom naplaćeno u certifikatima, 8,4 milijarde, dok je gotovinom plaćeno oko 542 miliona KM. Istovremeno je zbog nepoštivanja ugovornih obaveza kupaca, raskinuto 80 kupoprodajnih ugovora
https://zurnal.info/novost/17036/veliko ... ercegovini
Ovo je strasno, znaci bagra je za 8 i po’ hiljada milijardi papira koje je kupila za 200 maraka od sirotinje koju je handrila u ratu, kupila sve zivo po toj pederaciji.
Pa to je sevap povjesat po banderama, ja ne znam da je igdje ikad zabiljezena odvratnija pljacka u istoriji humanoida. Al jebo svoju mamu, kako spava?
Mislim, od cega mu je mentalni sklop?
Njemu to sve normala, isto da ih je zaradio pa ulozio, a ne od gariba oteo. I onda dadne donaciju, napravi munaru, kao, mumin cojek, priznace mu se na onom svijetu....
Dozvolite da se obratimo

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37372
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24771 times
Been thanked: 4687 times
Status: Offline

Re: Aluminij Mostar

Post by ElTriconi » 13 Jul 2019, 19:16

Sto ti fudo ne napravis munaru, jel? :valja
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Aluminij Mostar

Post by Konsultant » 14 Jul 2019, 04:30

@Fuddo to je stari clanak bez detaljnije ekonomske analize samo nije daleko od realnosti. Dobar primjer su zeljezara Ilijas ili Vares. Nisu bajno ni one poslovale pred rat. Imalo se nekih prihoda, onda su se vukli dugovi, vremenom nekonkurentnost je ucinila svoje i sad su to samo industrijska groblja. Od tih sjajnih firmi iz osamdesetih, vrijeme je ucinilo svoje,pa porediti cijenu, broj radnika iz zlatnog doba i vrijednost kad se krenulo u privatizaciju bas i ne nije mjerodavno. Jednostavno imas po knjigama procijenjenu npr. vrijednost 100 miliona, 50 miliona duga, ko ce malo uloziti 10-20 miliona da bih vremenom skinuo dug i presao nakon koju godinu u pozitivu? Ko ce placati tudje cehove?
Odmah nakon rata se nije imalo novca za sve, pa se krenulo u privatizaciju a i zbog strateske odluke. Realno, imali smo sumarno gubitase koji su se jedva odrzavali. Privatizacija je regionalno boljka koja se privodi kraju. Kraj price i spominjanje drugih firmi vise ne treba jer se ode u offtopic. Moja greska.

Bilo je svega, sada je doslo na red svodjenje racuna u Aluminiju. Koliko vidim vecina vrti pricu sto je kroz medije plasirano. Proizvodi Aluminija da bi bili konkurentni moraju imati dvije stvari glinicu kao osnovnu sirovinu i el energiju bez koje se ne idu tehnoloski procesi. Treca stvar je tip proizvoda. Na to sve idu strateske odluke gdje sta nabavljati, gdje i kako proizvodnju plasirati. Ima li ko snage sve sumirati u jednom postu svu tu dobiozu sta se desavalo tamo?

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37885
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Aluminij Mostar

Post by Pasaga » 14 Jul 2019, 06:06

Konzule ...
Dzaba se zadajes,upustas u dubiozu ...
Sto se tice ove firme,ona je prvenstveno bila za prizvodnju i odrzavanje kriminala,financiranje sivih djelatnosti.
To je bio krajnji domet i svrha.
Kao sto se i vidi,sve izlazi na cistinu,a akteri su vec daleko.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Aluminij Mostar

Post by Konsultant » 14 Jul 2019, 06:48

Bas tako. Gasi muziku. Fajrunt.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37372
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24771 times
Been thanked: 4687 times
Status: Offline

Re: Aluminij Mostar

Post by ElTriconi » 14 Jul 2019, 09:45

Jesul ti latini placali porez? :sok
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Aluminij Mostar

Post by Krokodil Behko » 14 Jul 2019, 10:03

Konsultant wrote: 14 Jul 2019, 04:30 @Fuddo to je stari clanak bez detaljnije ekonomske analize samo nije daleko od realnosti. Dobar primjer su zeljezara Ilijas ili Vares. Nisu bajno ni one poslovale pred rat. Imalo se nekih prihoda, onda su se vukli dugovi, vremenom nekonkurentnost je ucinila svoje i sad su to samo industrijska groblja. Od tih sjajnih firmi iz osamdesetih, vrijeme je ucinilo svoje,pa porediti cijenu, broj radnika iz zlatnog doba i vrijednost kad se krenulo u privatizaciju bas i ne nije mjerodavno.

Ilijaška je željezara, već pred rat bila staro gvožđe.
Iza rata, krug je daaaavno-daaavno rasparcelisan i rasprodat, pošto je ot ibo jedini način da se nešto živih para uzme. Tu imaš par tvornica namještaja, građevinsko preduzeće, tvornicu dimnjačnih elemenata, otpad, itd,itd.. Ostalo je samo nešto malo aktivnosti željezare, a dva pogona je obnovio Prevent BH, za izradu diskova, za točkove automobila. Suma sumarum, sad je bolje nego što je bilo prije rata.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37885
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Aluminij Mostar

Post by Pasaga » 14 Jul 2019, 10:41

ElTriconi wrote: 14 Jul 2019, 09:45 Jesul ti latini placali porez? :sok
morbit,rvackoj ...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31663
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7204 times
Been thanked: 3916 times
Status: Offline

Re: Aluminij Mostar

Post by Mister No » 14 Jul 2019, 11:28

Ko su bili clanovi nadzornog odbora ispred FBiH?

Ako je nadzorni odbor imao 5 clanova, obzirom na % u vlasnistvu 2 su sigurno bila ispred FBiH.

Bez obzira sto su bili preglasani u donosenju vecine odluka oni su "morali" na sastancima N.O. iznositi svoje protivljenje donosenju nekih poslovnih poteza.

To mora stojati u zapisniku sa sjednice N.O.

Takodje clanovi N.O. ispred FBiH su duzni obavijestiti Vladu da se u Aluminijumu donose poslovne odluke koje nisu u interesu tvornice, jer su tamo postavljeni da stite 44% vlasnistva FBiH.

Ako dozvole da firma napravi gubitak 200 - 300 miliona onda tu neko nije radio svoj posao kako treba.
To nije gubitak koji se pravi preko noci.

Trebaju prvo pohapsiti sve clanove N.O. koji su bili imenovani ispred FBiH, i sprovesti istragu u cijem mandatu se poceo stvarati gubitak, te sta su oni kao ckanovi N.O. ucinili da to sprijece.

Stecaj se predlaze cim se utvrdi da firma ne posluje pozitivno, jer tada se jos ista moze rekonstruisati.

Ovo je sad gotovo.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37885
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Aluminij Mostar

Post by Pasaga » 14 Jul 2019, 12:50

jelo se,pilo se ...
a bogme i kolo igralo se ....

:pije :mar

:D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Online

Šiber izračunao

Post by Mutevelija » 14 Jul 2019, 12:56

Četiri minute iza ponoći Aluminij d.d. Mostar iskopčan je s visokonaponske mreže. Tako se ostvario najcrnji scenarij na koji su proteklih dana upozoravali radnici Aluminija.

O propasti Aluminija pisao je i urednik na Federalnoj televiziji Boris Šiber, a njegov status prenosima u cjelosti.

- Revizori su naveli da je prosjećna plaća u Aluminiju 2013. godine iznosila 3.210 KM, a da je plaća bivšeg direktora Aluminija Ive Bradvice iznosila 20.036 KM. Bivši direktor Mijo Brajković je u dva navrata na ime nagrade primio oko 400.000 KM s računa mostarske firme.

Evo jednostavne matematike - da je prosječna plaća u Aluminiju, firmi koja posluje sa gubicima i duguje milione KM bila na nivou tadašnje prosječne plaće Federacije BiH (815 KM), razlika bi bila 2.395 KM (3.210-815=2.395). Pomnožimo tu razliku sa brojem radnika i dobijemo mjesečnu razliku od 2.155.500 KM (2.395x900=2.155.500). Pomnožimo sa 12 mjeseci i vidimo da su uposleni godišnje (nepravedno) uzimali od svoje firme sebi 25.866.000 KM!!! Pomnožimo to sa zadnjih 15 godina, koliko traju problemi, i cifra je 387.990.000 KM, tj. upravo onoliko koliko duguju i zbog čega se firma gasi.

I sada se pitamo ko je uništio Aluminij?

P.S. Liječnici u u HNŽ-u, nakon 8 godina osnovne škole, 4 godine srednje škole, 6 godina fakultetskog obrazovanja, 4-6 godina specijalizacije, 2-4 godine subspecijalizacije imaju plaću 1.200 KM. Nisam našao podatak koja je prosječna plaća u zdravstvenom sektoru HNŽ-a, ali lako je pretpostaviti.

Zaboravih na doprinose plaćene na višak od 2.395 KM. puta 900 radnika, puta 12 mjeseci, puta 15 godina... rezultat je dodatnih 271.593.000 KM, sabrano sa prijašnjom računicom iznosi 659.583.000 KM, napisao je Šiber.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37372
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24771 times
Been thanked: 4687 times
Status: Offline

Re: Aluminij Mostar

Post by ElTriconi » 14 Jul 2019, 12:58

Bili prikopcani na visoki napon a htjeli cjenu struje za niski napon :valja
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Online

Re: Aluminij Mostar

Post by Mutevelija » 14 Jul 2019, 13:00

Jel ti ono bjese sparky

DE nam to izracunaj :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Aluminij Mostar

Post by Mirelam » 14 Jul 2019, 13:07

Pa stvarno nikad iz guzice u glavu nece doci. Ova trenutna raspodjela je politicki dogovor glavnih nacionalnih aktera. Nemoj se mjesati u ono sto sam ja puskom uzeo i ne mjesaj se u svoj posao. Ne postoji Vlada Federacije, postoje zone uticaja gdje se nacionalna oligarhija ne mijesa u posao druge i tu sva prica zavrsava. Kao dustvo, raslojeno po svim nivoima i kada komsiji ili susjedu crkne krava, naravno da je kriv onaj drugi, a sa druge strane radost. Bezidejno drustvo raslojeno na najnizim nacionalnim strastima. Zamjerke sada nalaziti komunistima, koliko hoces ali ova ekipa je samo dno bahatosti i primitivizma upletena u vrzino kolo. HDZ je odlucio da pusti Aluminij niz vodu i tu prica zavrsava.
Mozda nepravedno da je za vrijeme bivse Juge bazna industrija smjestena je u BiHi ali splet okolnosti i samo postojanje Juge je nametalo da se smjesta kod nas a finalni proizvod da rade tadasnje bivse republike. Suludo je bilo i ocekivati da se da BiHi bilo sta, bez kadra, skola, obrazovanja, tradicije i elementarnih uslova, nego udri Mujo po rudnicima i celicanama ali to i nije tema.
Jedno je sigurno, Bingo nije nosilac razvoja BiHe.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31663
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7204 times
Been thanked: 3916 times
Status: Offline

Re: Aluminij Mostar

Post by Mister No » 14 Jul 2019, 13:34

Mirelam wrote: 14 Jul 2019, 13:07 Pa stvarno nikad iz guzice u glavu nece doci. Ova trenutna raspodjela je politicki dogovor glavnih nacionalnih aktera. Nemoj se mjesati u ono sto sam ja puskom uzeo i ne mjesaj se u svoj posao. Ne postoji Vlada Federacije, postoje zone uticaja gdje se nacionalna oligarhija ne mijesa u posao druge i tu sva prica zavrsava. Kao dustvo, raslojeno po svim nivoima i kada komsiji ili susjedu crkne krava, naravno da je kriv onaj drugi, a sa druge strane radost. Bezidejno drustvo raslojeno na najnizim nacionalnim strastima. Zamjerke sada nalaziti komunistima, koliko hoces ali ova ekipa je samo dno bahatosti i primitivizma upletena u vrzino kolo. HDZ je odlucio da pusti Aluminij niz vodu i tu prica zavrsava.
Mozda nepravedno da je za vrijeme bivse Juge bazna industrija smjestena je u BiHi ali splet okolnosti i samo postojanje Juge je nametalo da se smjesta kod nas a finalni proizvod da rade tadasnje bivse republike. Suludo je bilo i ocekivati da se da BiHi bilo sta, bez kadra, skola, obrazovanja, tradicije i elementarnih uslova, nego udri Mujo po rudnicima i celicanama ali to i nije tema.
Jedno je sigurno, Bingo nije nosilac razvoja BiHe.
Zato SDA nikad nije ni bila "prodrzavna" stranka.
Jedno je trabunjati po novinama o BiH kao drzavi i bla - bla, a drugo je prihvatiti Aluminij ili HAK kao firme od znacaja za BiH.
SDA je mahalsko seljoberska stranka kojoj je Sarajevo centar svijeta dok su ostali dio BiH (koji kontrolisu) podijelili na upravljanje probranim familijama (Cengici, Veladzici, Arapcici itd.).
Oni veze nemaju ni sta je drzava ni kud bi sa njom.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Aluminij Mostar

Post by Mirelam » 14 Jul 2019, 13:53

Pa stranka koja kaze da je opstina Centar vaznija od deset drugih...Beograd u malom. :ooo
Medjutim ne lezi vraze, uvali se naka sestorka, komunista, jugonostalgicara, cetnika i raznog sljama pa im ote centralu. Kuku majko stac'mo, kuc'mo? :zubi

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests