Agrokomerc

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: TOPS će za godinu dana biti No 1 biskvit u BiH

Post by Nice try » 02 Jun 2017, 08:00

Nisam se nikad zasitila Topsa jer sam uvijek morala dijeliti s bratom,prebrojimo koliko ima,nekad ih unutra 12,nekad 13.
Zbilja,kakva nostalgija,a i cool je.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: TOPS će za godinu dana biti No 1 biskvit u BiH

Post by Krokodil Behko » 02 Jun 2017, 09:06

Chloe wrote:
Krokodil Behko wrote:Jel to neka babovska firma?
AC FOOD je članica grupacije - AS Gruop ... :oo

Ko će znati ko stoji iz svega :cudi
Meni je i sjedište sumnjivo koje se nalazi u ulici u kojoj sam odrasla ... :grana
Zar to nisu oni iz Tešnja, što su kupili i "Klas"?

Izgleda da Agrokomercova imovina ni ne vrijedi mnogo, čim su je isparčali i ponešto rasprodali. To o vrijednosti firme, samo je mit za Abdićeve sljedbenike "ako ga stavimo u puni pogon, poteći će med i mlijeko"
Nije da nije, bilo je dobrih proizvoda, ali se oni ne mogu ponovo dostići bez nove tehnologije, a zidovi ko zidovi, sami ne vrijede mnogo.
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3080 times
Status: Offline

Re: TOPS će za godinu dana biti No 1 biskvit u BiH

Post by Chloe » 02 Jun 2017, 09:40

Krokodil Behko wrote:
Chloe wrote:
Krokodil Behko wrote:Jel to neka babovska firma?
AC FOOD je članica grupacije - AS Gruop ... :oo

Ko će znati ko stoji iz svega :cudi
Meni je i sjedište sumnjivo koje se nalazi u ulici u kojoj sam odrasla ... :grana
Zar to nisu oni iz Tešnja, što su kupili i "Klas"?

Izgleda da Agrokomercova imovina ni ne vrijedi mnogo, čim su je isparčali i ponešto rasprodali. To o vrijednosti firme, samo je mit za Abdićeve sljedbenike "ako ga stavimo u puni pogon, poteći će med i mlijeko"
Nije da nije, bilo je dobrih proizvoda, ali se oni ne mogu ponovo dostići bez nove tehnologije, a zidovi ko zidovi, sami ne vrijede mnogo.
:ok

I ne zaboravi onaj sistem kad su se "morali" uzimati njihovi proizvodi.

Da, da "oni iz Tešnja" s tim da ne znam ko je osnivač firme, a danas ću direktora upoznati, a po prezimenu nije sa našeg Kantona ... :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: TOPS će za godinu dana biti No 1 biskvit u BiH

Post by Username » 02 Jun 2017, 10:15

Dobra je torta od topsa

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80472
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7153 times
Been thanked: 11595 times
Status: Online

Re: TOPS će za godinu dana biti No 1 biskvit u BiH

Post by spacebound » 02 Jun 2017, 10:20

Nikad nisam shvatila pomamu za Topsom i onaj pogled kad kazem da ga ne volim, kao ni Euroblok :123
Exchan ❌️

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: TOPS će za godinu dana biti No 1 biskvit u BiH

Post by Username » 02 Jun 2017, 10:24

Kako ces shvatiti kad si odrasla uz milku

Bilo je secerna tabla ili euroblok

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80472
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7153 times
Been thanked: 11595 times
Status: Online

Re: TOPS će za godinu dana biti No 1 biskvit u BiH

Post by spacebound » 02 Jun 2017, 10:30

Ja sam pofin period rasla bez ikakvih slatkisa. Jedna rijec-rat. I sjecam se kad sam nasla komadic cokolade u opranim hlacama pa pojela :( Tad sam bila presretna. Ili kad smo dobili para od rodbine iz Njemacke pa mi mama kupila cokoladu. Kostala je 10 KM, 100 gr. Cijelu sam je odmotala i grizla, topila mi se medju prstima pa sam i njih olizala. To mi je medju najzivljim sjećanjima iz rata.
Opet mi Tops ne valja.
Exchan ❌️

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3080 times
Status: Offline

Re: TOPS će za godinu dana biti No 1 biskvit u BiH

Post by Chloe » 02 Jun 2017, 10:35

spacebound wrote:Ja sam pofin period rasla bez ikakvih slatkisa. Jedna rijec-rat. I sjecam se kad sam nasla komadic cokolade u opranim hlacama pa pojela :( Tad sam bila presretna. Ili kad smo dobili para od rodbine iz Njemacke pa mi mama kupila cokoladu. Kostala je 10 KM, 100 gr. Cijelu sam je odmotala i grizla, topila mi se medju prstima pa sam i njih olizala. To mi je medju najzivljim sjećanjima iz rata.
Opet mi Tops ne valja.

:tjesi ... imam slična sjećanja ... :pusa
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: TOPS će za godinu dana biti No 1 biskvit u BiH

Post by damir5 » 02 Jun 2017, 10:38

+1 :)
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Agrokomerc

Post by Krokodil Behko » 28 Jun 2017, 09:55

NOVI POČETAK "AGROKOMERCA": Velikokladuška firma pod novim vlasnikom bilježi sjajne rezultate


Image

Piše: Ibrahim Sofić

Izmirene plaće, povećanje kapaciteta, proboj na nova tržišta – ovako je stanje u dijelu Agrokomerca, velikokladuškog prehrambenog giganta, približno mjesec dana nakon što ga je kupila kompanija AS Group i formirala firmu AC FOOD.
Direktor AC FOOD-a Smail Korajlić za Al Jazeeru kaže kako rehabilitacija Agrokomerca teče dosta dobro i sve se odvija po planu.

„Moram priznati da sam pomalo iznenađen brzinom revitalizacije pojedinih segmenata poslovanja. Izvoz je sjajno krenuo. Osim izvoza u Hrvatsku, ovih dana kreće i prvi kontejner naših proizvoda u Irak. Svaki dan dobijemo u AC FOOD-u po jednu bitku, i to je jako važno“, ističe on.

Fadil Bihorac, predsjednik Nadzornog odbora Agrokomerca, također kaže kako su radnici zadovoljni, i oni koji su bili u Agrokomercu kada je kupljen, ali i oni koji su novoangažirani.

„Radnici su zadovoljni jer su plaće redovne, proizvodnja ide u skladu sa planiranim aktivnostima. AC FOOD je ispoštovao sve što su preuzeli kao obaveze. Ono što je bitno ponovo istaći je da su svi radnici preuzeti i sve obaveze su izmirene.

Nove linije proizvodnje

Korajlić kaže kako je AC FOOD zaposlio 15 novih radnika, te kako će se pokretanjem novih proizvodnih programa steći uvjeti za dodatna zapošljavanja.

„Teško je u ovom trenutku govoriti o ukupnim investicijama. Međutim, sa aspekta naših ciljeva važno je da najprije pokrenemo linije proizvodnje i brandove koji će omogućiti stabilno poslovanje i razvoj. Pokrenuli smo i program saradnje sa kooperantima. Plan je da ove godine otkupimo oko 200 tona jagoda za poznatog kupca, zatim 50-70 tona kornišona, kao i manje količine povrća za vlastite potrebe, odnosno za proizvodnju supa i začina. Moram kazati da se već na početku susrećemo sa nedovoljnim odzivom“, naveo je.

Linije proizvodnje, prema ranijim najavama, trebale bi biti pokrenute i u onim pogonima koji nisu radili od početka rata u Bosni i Hercegovini.

„Po projekciji koju su oni iz AC FOOD-a predstavili, bit će pokretanja proizvodnje u nekim pogonima gdje proizvodnja za sada nije zastupljena. Očekujemo da bude mnogo više zastupljena proizvodnja gdje je ona održiva i do kraja ove godine očekujem da će krenuti proizvodnja u tri do četiri pogona koji nisu radili od rata naovamo“, kaže Bihorac za Al Jazeeru.

Dodaje kako se vrše pripreme za proizvodnju i otkup povrća i voća koji idu u proces proizvodnje.

„Ukoliko se sve bude odvijalo po dinamici kako je dogovoreno i otvoreni pogoni, bit ćemo u poziciji da primimo nove radnike. Sve što će biti krastavca na tržištu, projekcije su da se otkupi. Tek stvaramo sliku otkupa sa terena, malo se kasno ušlo za ugovorni odnos sa kooperantima, no nije se moglo brže zbog svih procedura. Vrlo je bitno da su stvoreni uvjeti i da su osposobljene hladnjače i neće se desiti da su proizvođači bacali krastavac jer nije imao ko da ga otkupi i nije bilo za skladištenje prostora“, ističe naš sagovornik.

Tops dominira

"Sve što se moglo pokrenuti u ovom trenutku, mi smo pokrenuli", kaže Korajlić.

„Uz biskvit Tops, sa kojim imamo velike planove i kod kojeg planiramo značajne inovacije i dalji prodor na tržišta, tu su još i konditorski program, zatim program čokolade, začina i supa“, objašnjava.

„Naša strategija je da sa puno malih ili većih koraka pokrenemo što više raspoloživih kapaciteta Agrokomerca. Budemo li tako radili, svi zajedno u našoj Krajini možemo samo biti na dobitku.“
Bihorac dodaje kako biskvit Tops standardno dobro ide.

„Radit će se na njegovom redizajnu i daljem unapređenju kvalitete. Otišao je na neka tržišta gdje ranije bio, a trenutno ima veoma dobar nivo proizvodnje koji nije bio ovoliki ni prije rata“, ističe.

Naš sagovornik navodi kako će uskoro doći i novi proizvodi, poput keksa, krekera, čokolade, ali i oživljavanje nekih starih, poznatih, sve sa visokim nivoom kvalitete.

„Kreće sa proizvodnjom začina Vegedor koji je i prije rata rađen, kao i sa proizvodnjom čokoladnog namaza koji je, odgovorno tvrdim, kvalitetniji od Nutelle koja dolazi u BiH. Po kvaliteti, bit ćemo zasigurno kvalitetan, ali pošteni tržišni rival i svima poručiti kako se treba igrati na tržištu jer ćemo podići kvalitet“, zaključuje Bihorac.
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3080 times
Status: Offline

Re: Agrokomerc

Post by Chloe » 28 Jun 2017, 10:11

Prerano se hvale ... bar kvartal da je prošao ... :zubi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Agrokomerc

Post by Melek » 28 Jun 2017, 11:05

Pa sta je ovo danas? Rehabilituju Drazu, Juru, Agrokomerc :grana
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Bakir upakovao 300-milioniti Agrokomercov "Tops"

Post by Krokodil Behko » 19 Aug 2017, 17:16

Kroz tri mjeseca lansirat ćemo nove čokolade, 3-4 vrste krem namaza, određene napitke za djecu – u segmentu čoko milka
Image

Brojne delegacije danas su boravile u prostorijama Agrokomerca u Velikoj Kladuši gdje je u pogonima novoosnovane kompanije AC Food upakovan tristomilioniti paket mnogima omiljenog biskvita. Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović, kojem je pripala ta čast, rekao da je prvi put u životu u posjeti Agrokomercu i da mu je drago da je prva posjeta obilježena upravo na ovakav način.

"Imao sam zadovoljstvo danas upakovati 300-milioniti komad topsa, čuvenog brenda iz doba Jugoslavije. Ekipa domaćih privrednika koja je već uspjela da podigne niz poznatih brendova u BiH je odlučila da to učini i ovdje u Agrokomercu. Mislim da ćemo u sljedećih nekoliko godina imati obnovljen skoro kompletan privredni kapacitet Agrokomerca i da će se restartovati kompletna proizvodnja koju smo imali prije rata i da će biti uposlene stotine radnika i hiljade kooperanata", rekao je Izetbegović.
On je istakao da se "krajiški div" opet diže na noge i da mu je drago što je bio u prilici pomoći privrednicima koji su krenuli u taj projektat.

"Bilo je raznih pokušaja kada je u pitanju Agrokomerc. Neki nisu ni pomakli sa nivoa ideje, neki su pokrenuli, pa su stali. Ja sam uvjeren da upravo ova ekipa privrednika predvođenih gospodinom Hrvićem će uspjeti obnoviti priču Agrokomerca. Najbitniji segment duštva danas su ljudi koji imaju hrabrosti i viziju da se upuste u rizike pokretanja proizvodnje u vremenu jake konkurencije", kazao je Izetbegović.

Smail Korajlić, direktor kompanije AC Food, rekao je da je u vrlo kratkom roku prodaja brenda Tops povećana za čak 30 posto.

"U protekla dva mjeseca smo povećali izvoz za 30 posto, a tops trenutno izvozimo u 12 zemalja. Preuzeli smo 89 radnika, zaposlili smo dodatne radnike i sada imamo 105 uposlenika. Za vrijeme sezone angažovali smo i preko 30 sezonskih radnika. Naš plan je da u narednom periodu pokrenemo proizvodnju supa i kocki za supe, a taj projekat je zvanično jučer i završen, ostao je samo jedan dio oko ambalaže da se usaglasi i to ćemo proizvoditi za našu kompaniju Vispak", rekao je Korajlić.

On je kazao da je AS Holding početkom godine došao u Veliku Kladušu, a prevashodni cilj ove godine je obnoviti postojeće brendove koje je imao Agrokomerc i oživjeti stare linije koje ne rade već 20-tak godina.

"Kroz tri mjeseca lansirat ćemo nove čokolade, 3-4 vrste krem namaza, određene napitke za djecu – u segmentu čoko milka. Najvažnije od svega, zapošljavat ćemo nove ljude, a to bi otprilike bilo 25 novih radnih mjesta. Od 2018-2019. godine planiramo pokretanje mesne industrije, što je jedan od najkompleksnijih projekata za naš tim, budući da tu treba uključiti i kooperantsku mrežu, uzgoj tovnih piladi, kao i uzgoj koka nosilja. Uzgoj koka nosilja je projekat koji je već spreman i očekujemo da bude završen kroz 4-5 mjeseci", pojasnio je Korajlić.

Zanimljiva je priča o nastanku velikokladuškog brenda Tops. Riječ je zapravo o svjetski rasprostranjenom proizvodu koji je nastao davne 1927. godine u Velikoj Britaniji, u tamošnjoj tvornici United Biscuitsa. Ta je tvornica prva u svijetu lansirala legendarne Jaffa kekse, no svoj proizvod nikada nije zaštitila pa se u međuvremenu identičan proizvod pojavio u mnogim državama pod različitim nazivima.

Identičan propust napravila je i Sarajska Zlata Bartl koja je zmislila Vegetu – začin sa sušenim povrćem. Podravka je počela Vegetu proizvoditi 1959. godine, a s vremenom je taj začin došao na tržište čak 40-tak zemalja svijeta i postao jedan od najpoznarijih hrvatskih brandova. Zlata Bartl dobila je nadimak Teta-Vegeta no proizvod koji je izmislila nikada jie zaštitila i kapitaalizirala.

U BiH se Jaffa keks pojavio 1980. godine, upravo iz Agrokomerca, i to pod nazivom Tops, i u kratkom vremenu preplavio je tržište bivše Jugoslavije te postao jedan od najprodavanijih proizvoda u povijesti ne samo Agrokomerca nego i cijele konditorske industrije bivše Jugoslavije.

Britanska kompanija United Biscuits, koja je lansirala ovaj planetarno poznati proizvod, danas posluje u sastavu turske prehrambene kompanija Yildiz holding u okviru koje posluje i poznata tvrtka Ülker. Turci su za ovu transakciju platiti dvije milijarde funti, a spajanjem United Biscuitsa s tvrtkom Ülker stvorili su treći najveći proizvođač biskvita i keksa u svijetu.

Neki smatraju da je jaffa-keks najveći britanski prehrambeni izum u povijesti. Lagani, okrugli biskvit kao podloga ploški želea od narandže i čokoladnog preljeva posto je, međutim, 1991. godine predmetom spora oko definicije je li riječ o keksu ili kolaču. Nipošto nije bila riječ o pukoj užarenoj slastičarskoj raspravi, nego o ozbiljnom pitanju o kojem je ovisilo po kojoj stopi će se proizvođaču oporezivati proizvodnja slatkiša. Biskvit s čokoladnim preljevom se, naime, posebno oporezuje, kolač ne. Tako je slučaj dospio i na sud, a u konačnici je sud odlučio da je riječ o kolaču. Britanski naziv je "Jaffa-Cakes" (kolač) i to je bio prvi argument.

(klix)
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3080 times
Status: Offline

Re: Bakir upakovao 300-milioniti Agrokomercov "Tops"

Post by Chloe » 19 Aug 2017, 17:22

A pohvalili su se. Jel' klix prvi objavio?
Net mi je užas ne mogu pretraživati ...Išli su mi na nerve tajnovitošçu oko Bakirovog dolaska. :ccc
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Bakir upakovao 300-milioniti Agrokomercov "Tops"

Post by Krokodil Behko » 19 Aug 2017, 17:30

Chloe wrote: 19 Aug 2017, 17:22 A pohvalili su se. Jel' klix prvi objavio?
Net mi je užas ne mogu pretraživati ...Išli su mi na nerve tajnovitošçu oko Bakirovog dolaska. :ccc
Ne znam, objavili su svi, osim Avaza :D.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12149 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bakir upakovao 300-milioniti Agrokomercov "Tops"

Post by Maja » 19 Aug 2017, 17:43

Sad ce opet neko ismijavanje a ustvari je pozitivna vijest.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bakir upakovao 300-milioniti Agrokomercov "Tops"

Post by Bla » 19 Aug 2017, 17:57

Pa jel' to fakat nije poveo konja na trku? :lupa
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bakir upakovao 300-milioniti Agrokomercov "Tops"

Post by posmatrac » 19 Aug 2017, 18:04

Sad ce odmah da ispuni obeČanje o 100000 novih radnih mjesta, mislim do do sad je zaposlio 900000, ima jos godinu i po fore da zaposli i onih 10000.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bakir upakovao 300-milioniti Agrokomercov "Tops"

Post by Bla » 19 Aug 2017, 18:09

Meni se više sviđala crvenkina Jaffa :ovaj Plava boja, šta li. :lupa

Al' onaj što radi Takovo je ka-ta-stro-fa
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3080 times
Status: Offline

Re: Bakir upakovao 300-milioniti Agrokomercov "Tops"

Post by Chloe » 19 Aug 2017, 20:34

Krokodil Behko wrote: 19 Aug 2017, 17:30
Chloe wrote: 19 Aug 2017, 17:22 A pohvalili su se. Jel' klix prvi objavio?
Net mi je užas ne mogu pretraživati ...Išli su mi na nerve tajnovitošçu oko Bakirovog dolaska. :ccc
Ne znam, objavili su svi, osim Avaza :D.
Sad čitam komentare autonomaša na ovu vijest. Žao mi što sam izbjegla tu ceremoniju, čisto iz inata sam trebala biti .... :ljut
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests