Elektroprivreda

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Elektroprivreda

Post by Nice try » 23 Aug 2017, 09:47

Pa,neka,neka omladina ima,neko solidno auto,šta fali?
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Promjene u primjeni dnevnih tarifnih stavova

Post by Krokodil Behko » 28 Oct 2017, 10:15

Image

Od nedjelje, 29. oktobra, dolazi do promjene perioda tzv. jeftinije i skuplje električne energije

Prelaskom na zimsko računanje vremena, u nedelju, 29. oktobra, doći će do promjene u primjeni većih i manjih dnevnih tarifnih stavova (perioda tzv. jeftinije i skuplje električne energije) za kupce koje električnom energijom snabdijeva Javno preduzeće Elektroprivreda BiH d.d. – Sarajevo, saopćeno je iz ovog preduzeća.

Za domaćinstva koja posjeduju dvotarifna brojila, manji dnevni tarifni stavovi primjenjivat će se radnim danima i subotom od 13.00 do 16.00 i od 22.00 do 07.00 sati, a nedjeljom cijeli dan.

Za ostale kategorije kupaca JP EPBiH utrošena električna energija obračunavaće se prema manjoj tarifi (MT) radnim danima od 22.00 do 07.00 sati, a subotom i nedeljom cijeli dan, navodi se u saopćenju.

(FENA(ad)
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Promjene u primjeni dnevnih tarifnih stavova

Post by Chloe » 28 Oct 2017, 10:16

Ovo mi ne paše ... :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Promjene u primjeni dnevnih tarifnih stavova

Post by Krokodil Behko » 28 Oct 2017, 10:20

Meni je poniženje čekati tu jeftinu tarifu, ko da mi sadake daju.
Drugo bi bilo kad bi izmislili jeftine tarife za internet ili nedaj bože, za vodu.
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Promjene u primjeni dnevnih tarifnih stavova

Post by Chloe » 28 Oct 2017, 10:24

Zašto poniženje? :misli

Bom` ja pazim koliko mogu obzirom da radim i isplati mi se. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Promjene u primjeni dnevnih tarifnih stavova

Post by Julia-Klara » 28 Oct 2017, 10:44

Moji gledaju, ali se ne pridrzavaju 100%.
Sto se tice kuhanja zimi to obavljaju na sporetu na lozenje koje imamo u kuhinji, a ljeti je svakako rucak prije 12:00 gotov.
Imamo i centralno na struju, tu kao gledaju,ali vecinom ne. I racun sa struju nije dosao nikad vise od 250, uglavnom je oko 150
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Promjene u primjeni dnevnih tarifnih stavova

Post by Chloe » 28 Oct 2017, 10:54

Ne može se pridržavati 100 % , treba normalno funkcionisati, ali bar veći potroșači da se koriste poput pegle, mašine za veš, mašine za suđe ... Moje mašine su na programiranje tj. odgodu i super funkcionišemo ...
Čisto stvar navike, koja ostavi koju markicu više u džepu za neki drugi ćeif. :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Promjene u primjeni dnevnih tarifnih stavova

Post by Nice try » 28 Oct 2017, 18:05

Navikla sam da pazim osim u iznimnim slučajevima.Razlika je velika.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119217
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11747 times
Contact:
Status: Online

Re: Promjene u primjeni dnevnih tarifnih stavova

Post by Maja » 29 Oct 2017, 02:57

Kod nas je racun manji za 10 KM od kako smo uveli dvotarifnu.

I ne znam cemu vijest...ko da ne znamo ovo :ljut

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Promjene u primjeni dnevnih tarifnih stavova

Post by Bla » 29 Oct 2017, 02:58

kakve li su promjene u pitanju? :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Prilog BBC-a o bosanskom tihom ubici - industriji uglja

Post by Krokodil Behko » 19 Nov 2017, 10:32

Image

Ekipa britanskog medijskog servica BBC posjetila je Bosnu i Hercegovinu kakobi napravili prilog o sve većem problemu koji ima naša zemlja, a to je zagađenost zraka, koja je u velikoj mjeri uzrokovana industrijom uglja.
Tako BBC donosi prilog iz naselja Divkovići kod Tuzle, gdje mještanin Goran Stojak priča kroz šta prolazi stanovništvo tog kraja i kakve zdravstvene posljedice imaju zbog enormnog zagađenja.

Nakon odluke SAD-a da odustane od sporazuma o klimatskim promjenama u Parizu, Evropska unija je postala svjetski lider u smanjenju emisije fosilnih goriva. Ipak, zemlje poput BiH, koje pretenduju da postanu dio EU, imaju ogromno zagađenje zraka.

Naša zemlja se u velikoj mjeri oslanja na industriju uglja, kao jeftinijeg energenta, u odnosu na uvoz gasa iz Rusije, što sve utječe na zagađenje, a u krajnjoj mjeri i na lokalnog stanovništva.

BBC navodi da BiH ima drugu najveću stopu smrtnosti uzrokovanu zagađenjem zraka, odmah iza Sjeverne Koreje. Razlog za to je pretjerano oslanjanje BiH na ugalj akao izvor energije. Samo tuzlanska termoelektrana sagori tri miliona tona uglja svake godine. Ipak, navode da je najviše nabrinjavajuća činjenica što se toksični otpad odlaže nedaleko od naseljenih mjesta.

Tako mještani u Tuzli i okolini navode da u zimskom periodu ne mogu otvoriti prozore čak i po petnaest dana zbog prevelikog zagađenja. Nadležni u ministarstvu okoliša nisu odgovarali BBC-vom novinaru na zahtjeve za intervju.


(klix)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Prilog BBC-a o bosanskom tihom ubici - industriji uglja

Post by storm » 19 Nov 2017, 11:33

Lako je reći ...trebalo bi ovo, trebalo bi ono...sve se zna, ali ne ide preko noći i povezano je sa visokim troškovima...
ekologija je uglavnom privilegij bogatih...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Prilog BBC-a o bosanskom tihom ubici - industriji uglja

Post by Julia-Klara » 19 Nov 2017, 13:35

Ja izbjegavam Tuzlu zimi u velikom luku. Ko je bio zna o cemu pricam.
Ne kazem da je kod nas savrseno, ali cim odem tamo ja od smoga ne mogu disati.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Prilog BBC-a o bosanskom tihom ubici - industriji uglja

Post by Krokodil Behko » 19 Nov 2017, 17:34

Mah, nije to sve tako. Eo, sad će nam početi praviti "čistije termoelektrane", kinesko je-odlično je :klanja
online

User avatar
C12H22O11
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 931
Joined: 10 Nov 2010, 22:36
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prilog BBC-a o bosanskom tihom ubici - industriji uglja

Post by C12H22O11 » 19 Nov 2017, 17:45

Sve je to OK, ekologija i to, al' kad minus stegne, da vidiš onda kuknjave i potražnje za ćumurom.
Na žalost, slabe su alternative.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Prilog BBC-a o bosanskom tihom ubici - industriji uglja

Post by storm » 19 Nov 2017, 18:22

durex wrote: 19 Nov 2017, 17:45 Sve je to OK, ekologija i to, al' kad minus stegne, da vidiš onda kuknjave i potražnje za ćumurom.
Na žalost, slabe su alternative.
Drvo
Tu kod mene je ugalj zabranjen za loženje....alternativa je drvo...koliko znam iz Rumunjske stižu šleperi i vagoni za pristojnu cijenu
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
C12H22O11
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 931
Joined: 10 Nov 2010, 22:36
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prilog BBC-a o bosanskom tihom ubici - industriji uglja

Post by C12H22O11 » 19 Nov 2017, 18:27

storm wrote: 19 Nov 2017, 18:22
durex wrote: 19 Nov 2017, 17:45 Sve je to OK, ekologija i to, al' kad minus stegne, da vidiš onda kuknjave i potražnje za ćumurom.
Na žalost, slabe su alternative.
Drvo
Tu kod mene je ugalj zabranjen za loženje....alternativa je drvo...koliko znam iz Rumunjske stižu šleperi i vagoni za pristojnu cijenu
Kod nas obrnuto, u bivšoj firmi sam vozio pelet za izvoz, i sva proizvodnja je unaprijed prodata za vanjsko tržište, cijena ide u nebo, pelet pogotovo, za domaće potrošaće mrka kapa. Prošle zime vozio ugalj u Srbiju, i u Smederevu kod nekog lika istovaram 26 tona, a pored mene već ljudi ko zapete puške čekaju da ugalj siđe sa šlepe. Neki su čak kupili i piljevinu iz onog snijega, nisu imali šta da nalože. Jer kad minus upekne, bitno se ugrijati, malo ko gleda na zagađenje tada.
A da smrdi i da je prljavo, jeste brate mili, užas, ljeti prašina, proljeće i jesen crno blato.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prilog BBC-a o bosanskom tihom ubici - industriji uglja

Post by KOMESAR » 19 Nov 2017, 18:32

Ja da se pitam aktivirao bi i parnjace.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Elektroprivreda

Post by Chloe » 03 Aug 2018, 14:36

Tužilaštvo istražuje slučaj: Troje poginulo i sedmero povrijeđenih u eksploziji u Hidrocentrali "Una – Kostela"

Tri osobe su poginule, a sedam je povrijeđeno nakon jučerašnje eksplozije u Hidroelektrani "Una – Kostela" u Bihaću.

Kako je saopćeno iz MUP-a Unsko-sanskog kantona, poziv su dobili u 13.30 sati.

- Na lice mjesta upućena je patrola policije PS Bihać, vozilo VJ Grada Bihaća i medicinsko vozilo s uposlenicima Doma zdravlje 'Poliklinika' Bihać, koji su po dolasku na lice mjesta potvrdili tačnost prijave, te su pristupili izvlačenju unesrećenih osoba, ali zbog opasnosti od trovanja štetnim plinovima koji su se osjetili iz prostorije u kojoj su se nalazili unesrećeni, zatražena je intervencija i druge medicinske ekipe Doma zdravlje "Poliklinika" Bihać, koji su po dolasku na lice mjesta sa sobom donijeli boce s kisikom - saopćeno je iz MUP-a USK.

Pripadnici VJ Grada Bihaća, policije i medicinari Doma zdravlja uspjeli su iz prostorije izvući jednu unesrećenu osobu, koja je davala znake života, a radi se o Č. I., rođenom 1958. godine u Bihaću, koji je vozilom Hitne pomoći prevezen u KB "Dr. Irfan Ljubijankić" u Bihaću, gdje mu je ukazana neophodna medicinska pomoć.

Nakon što su uspjeli da iz prostorije u kojoj se nesreća dogodila izvuku svu trojicu unesrećenih, pristupilo se njihovoj reanimaciji pošto nisu davali znakove života, a radi se o osobama inicijala S. E. (rođen 1972. godine u Bihaću), M. S. (rođen 1962. godine u Bihaću) i M. A. (rođen 1961. godine u Bihaću) i nakon svih nastojanja medicinskog osoblja da na mjestu događaja reanimiraju, navedene osobe nisu reagirale na reanimaciju te su prevezene u KB "Dr. Irfan Ljubijankić" u Bihaću, gdje je reanimacija nastavljena.


- Nakon svih pokušaja medicinskog osoblja KB "Dr. Irfan Ljubijankić" u Bihaću, dežurni doktora H. I. je konstatirao smrt kod sve tri osobe.

- O samom događaju upoznato je Tužilaštvo USK, po čijem nalogu su pripadnici Sektora kriminalističke policije MUP-a USK Bihać, po formiranju uviđajne ekipe, pristupili vršenju uviđajnih radnji s ciljem utvrđivanja uzroka nastanka nesreće. U vremenu od 15.30 do 19.30 sati uviđajne radnje su provedene te je za dan 3. 8. 2018. godine zakazana i obdukcija nastradalih osoba kako bi se ustanovio uzrok smrti kod istih, to jeste kao bi se došlo do bitnih činjenica koje bi u daljnjem radu rasvjetljavanja ovog događaja pomogle istražiteljima u dokumentiranju istog - navode iz policije.

https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/40 ... -–-kostela



Četvrti je bio kritičan, čak je i bila info da je podlegao, hvala Bogu van životne opasnosti je.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Elektroprivreda

Post by Krokodil Behko » 04 Aug 2018, 20:17

Ustanovili su da su se pogušili udišući CO2, a to samo ionako znali.
E sad, da vidimo ko je kriv.
online

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests