BH selo u ekonomiji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120149
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7764 times
Status: Online

BH selo u ekonomiji

Post by Krokodil Behko » 16 Mar 2013, 14:55

Image

Iako brojni stručnjaci smatraju da da bi građani bez posla trebalo da se orijentišu na proizvodnju hrane na selu, omladina u RS izbjegava posao na farmama.

Alarmantan je podatak Republičkog zavoda za statistiku, prema kojem se prošle školske godine u srednjim školama u RS školovalo samo 20 farmera, od ukupno 50.452 srednjoškolca.

To zanimanje moglo je da se izuči u Poljoprivrednoj i medicinskoj školi Bijeljina, ali je interesovanje učenika izostalo, tako da ove školske godine učenike nisu ni upisivali u spomenuti smjer.

"U našoj školi je prošle godine tek 15 učenika steklo zvanje farmera. Sada nemamo nijednog. Interesovanje je slabo. Učenici koji su ranije upisivali taj smjer činili su to jer nisu uspjeli da upišu ništa drugo. Zato i ne čudi da je to bilo jako loše odjeljenje, a mnogi od tih učenika su i napustili školovanje", kažu u bijeljinskoj obrazovnoj ustanovi.

Praktičan rad učenika koji su se školovali za farmera odnosio se na posao na poljoprivrednim dobrima, odnosno farmama.

Tamo su sticali korisno znanje za uspješno bavljenje stočarstvom, koje sve više izlazi iz okvira tradicionalne proizvodnje, a uvode se nove tehnologije, koje pospješuju prinose mlijeka, mesa i ostalih animalnih proizvoda. Ali, za mlade taj posao, očigledno, nije atraktivan.

"Ma, ovdje svi bježe od sela, ne samo mladi, zato što je na selu težak posao. A, recimo, u Njemačkoj postoji škola za farmere, gdje se upisuju djeca i oni koji pokažu više znanja upisuju se u više škole. Čak mogu i da doktoriraju. To je fenomenalan primjer i tako nešto bi trebalo da se uvede i kod nas", smatra Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača - mljekara RS.

Ne čudi se Ostoja Nikolić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika "Stočar" iz Bijeljine, što mladi neće u farmere.

"Da bi radio onako kako to struka nalaže, poljoprivredni proizvođač treba da se što više edukuje. Moraju svakodnevno da uče i da dopunjavaju svoje znanje. Potrebni su nam školovani farmeri i škola je u tom smislu korisna, ali mladi ljudi neće da se bave tim poslom, pošto vide kako se njihovi roditelji muče. Od ovog zanimanja se sve teže živi", ističe Nikolić.

Mladi, dakle, nisu zainteresovani za život na selu, već ih sve više upisuje fakultete, što pokazuje i podatak da se najviše srednjoškolaca školuje u gimnazijama, kako bi nakon toga svoje ime upisali i u indeks.


(nezavisne)
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by Zagorka » 16 Mar 2013, 19:07

Nije to samo u RS-u,i u BiH je tako,i Hrvatskoj čak......neće niko da živi na selu,gradom više ne hodaju građani,već osobe koje se kao dođu školovati i idu na predavanja u svilenoj haljinici :grana
Školovanje je paravan za brak ili neko drugo trazenje nacina da se ostane u gradu,konobariše se i ostalo.....
Građani su uglavnom ogorčeni velikim prilivom,i razumijem to,mada s druge strane razumijem i mlade koji ne zele biti na selu gdje nema zivota,jer se od poljoprivrede ne moze zivjeti.......samo bi se trebali malo vise potruditi da se uklope u sredinu u kojoj su,a ne da se furaju kako su na njivama navikli i jos se prave vazni.......strše kako izgledom,tako i ponašanjem(vrlo često),ja barem mogu tačno prepoznati ko je došljak,a ko lokalac,i smjela bih se kladiti u to ko je ko........ :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by STrendzer » 16 Mar 2013, 19:39

i neka,neka bjeze u grad ljudi sa sela...i trebaju,oni su uglavnom ti koji su i odbranili te nazovi-gradove,gradovi su se branili na obroncima brda,linije su uglavnom bile tu po selima,uglavnom su seoska djeca ginula za onu lezihljebovsku sortu po gradovima,uglavnom,cast pojedinima iz grada,gradska djeca su uglavnom bolje prolazila u ratu,funkcije,lopovluk,prva pomoc,logistika,raspodjela(citaj kradja pomoci iz vana..itd).rkanjr qurcu....ma neka,nek dodju u grad i nek prave konkurenciju "gradjanima"...oni odbranili grad,oni ga okupirali i to je ok...niko nije Bogom dat na ovoj planeti,a ako cemo po pravdi,onda smo svi nekad sa sela "sLJegli" u grad...kod nas dole je to prenavikano,ta relacija grad-selo..
ako je grad taj koji kroji "gace" i sebi i selu jer u gradu uglavnom sjede odlucujuci guzonje-lopovi po Opstinama,Uredima,ako u gradovima zive ti nazovi-pametniji i skolovaniji...e onda bi trebali,da ako su vec pametniji i skolovaniji(arogancija je svakako popratna pojava svih balkanskih varosica i gradova i gradica)napraviti zivot na selu laksim i priznatijim?!!..trebali bi ,ali to se nikad nece desit!..nase ljude na selima niko ne jebe ni za suhu sljivu,gleda ih se kao na stoku,jebena gradska vodeca lopovska oligarhija i ne pomislja nesto na selo da investiraju,da alaksaju ljudima malo zivot,ljudi sami sebi uvode telefone svojim novce,dovode vodu,internet,asfaltiraju puteve,itd...ebem ti takav grad i gradske vodece oligarhe i ebem ti takvu drzavu!
ovi sa sela su samo dobri kad treba ginut!..nece vise ni oni!..

i jos da dodam,nevjerovatno je sa koliko antipatije gledaju gradski stanovnici dole kod nas prema svojim sunarodnicima koji zive na selu!!


ovdje gdje zivim selo je cjenjenije od grada,ovdje na selu zive uglavnom oni imucniji i koji nesto imaju,zivio sam 17 godina u velikom gradu..zasitio sam se vise tog betona i buke i guzve,ovdje na selu(selo-gradic i banja,ima sve)..ovdje se drzava brine da svako ima sve ono sto je makar i minimalno neophodno ljudima da zive,selo ima bazene,sportske dvorane,kafana bezbroj kao i barova ili kafeteria,kupovni centri,..ama sve..ovdje gradska raja zavidi ljudima na selu...kod nas je obrnuto kao i sto su ljudi nekakao obrnuti...ne znam..
ljudi na selu nisu vise kao nekad..internet je dosao i u zadnju rupu na zemlji..nece ba niko ni za koga da crnci vise..sad su i ovi na selu dovoljno lopine da se nose sa gradskim..ha ja..cisto i posteno..

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Online

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by Pasaga » 16 Mar 2013, 19:45

camargue wrote:i neka,neka bjeze u grad ljudi sa sela...i trebaju,oni su uglavnom ti koji su i odbranili te nazovi-gradove,gradovi su se branili na obroncima brda,linije su uglavnom bile tu po selima,uglavnom su seoska djeca ginula za onu lezihljebovsku sortu po gradovima,uglavnom,cast pojedinima iz grada,gradska djeca su uglavnom bolje prolazila u ratu,funkcije,lopovluk,prva pomoc,logistika,raspodjela(citaj kradja pomoci iz vana..itd).rkanjr qurcu....ma neka,nek dodju u grad i nek prave konkurenciju "gradjanima"...oni odbranili grad,oni ga okupirali i to je ok...niko nije Bogom dat na ovoj planeti,a ako cemo po pravdi,onda smo svi nekad sa sela "sLJegli" u grad...kod nas dole je to prenavikano,ta relacija grad-selo..
ako je grad taj koji kroji "gace" i sebi i selu jer u gradu uglavnom sjede odlucujuci guzonje-lopovi po Opstinama,Uredima,ako u gradovima zive ti nazovi-pametniji i skolovaniji...e onda bi trebali,da ako su vec pametniji i skolovaniji(arogancija je svakako popratna pojava svih balkanskih varosica i gradova i gradica)napraviti zivot na selu laksim i priznatijim?!!..trebali bi ,ali to se nikad nece desit!..nase ljude na selima niko ne jebe ni za suhu sljivu,gleda ih se kao na stoku,jebena gradska vodeca lopovska oligarhija i ne pomislja nesto na selo da investiraju,da alaksaju ljudima malo zivot,ljudi sami sebi uvode telefone svojim novce,dovode vodu,internet,asfaltiraju puteve,itd...ebem ti takav grad i gradske vodece oligarhe i ebem ti takvu drzavu!
ovi sa sela su samo dobri kad treba ginut!..nece vise ni oni!..

i jos da dodam,nevjerovatno je sa koliko antipatije gledaju gradski stanovnici dole kod nas prema svojim sunarodnicima koji zive na selu!!


ovdje gdje zivim selo je cjenjenije od grada,ovdje na selu zive uglavnom oni imucniji i koji nesto imaju,zivio sam 17 godina u velikom gradu..zasitio sam se vise tog betona i buke i guzve,ovdje na selu(selo-gradic i banja,ima sve)..ovdje se drzava brine da svako ima sve ono sto je makar i minimalno neophodno ljudima da zive,selo ima bazene,sportske dvorane,kafana bezbroj kao i barova ili kafeteria,kupovni centri,..ama sve..ovdje gradska raja zavidi ljudima na selu...kod nas je obrnuto kao i sto su ljudi nekakao obrnuti...ne znam..
ljudi na selu nisu vise kao nekad..internet je dosao i u zadnju rupu na zemlji..nece ba niko ni za koga da crnci vise..sad su i ovi na selu dovoljno lopine da se nose sa gradskim..ha ja..cisto i posteno..
:cool :aplauzz :aplauzz :valja :ruke
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by Bahra » 16 Mar 2013, 20:05

Camara ili ti ga Burek de malo svoju frustraciju ili neki kompleks koji imas kao djete koje nije iz grada...smiri. Najvise je poginulo gradske djece i omladine,a to se lijepo vidi sad poslije rata. Nema nas ni na mapi u ilegali smo, jer ovo sto nas je ostalo nismo prispjeli nigdje. I da znas vecina Te gradske djece sto je ostalo zivo i ostalo u BiH sad kopaju zemlju po svojim vikendicama, a ova sa sela sto dodjose kad vide lopatu odmah neki ospi i alergiju dobiju.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Online

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by Pasaga » 16 Mar 2013, 20:19

butterfly wrote:Camara ili ti ga Burek de malo svoju frustraciju ili neki kompleks koji imas kao djete koje nije iz grada...smiri. Najvise je poginulo gradske djece i omladine,a to se lijepo vidi sad poslije rata. Nema nas ni na mapi u ilegali smo, jer ovo sto nas je ostalo nismo prispjeli nigdje. I da znas vecina Te gradske djece sto je ostalo zivo i ostalo u BiH sad kopaju zemlju po svojim vikendicama, a ova sa sela sto dodjose kad vide lopatu odmah neki ospi i alergiju dobiju.
Kao sto vidis,slozio sam se sa predhodnim postom,kolege nam.
Nista nisam imao zlonamjerno,niti neku zavist prema toj populaciji.
Sredina u kojoj sam bio,moje licno i autenticno iskustvo,to potvrdjuje.
Naime,o cemu se radi?Kad poce ona pucnjava,agresorske snage su organizovale i financirale
odlazak autobusa iz carsije za zapadne zemlje.Neradi se o SA.
U tim autobusima samo su se odvozili Bosnjaci i pokoji Yugosloven :p
Zasto nisu isli drugi...?
Kako tim Bosnjacima nije proradila svjest,sta ce se desiti kad odu??
U gradu su ostali,sa sigurnoscu mogu reci preko 80% ljudi protjerani iz Istocne Her. koji su i podnjeli najveci teret i zrtve.
I kako sad to dvoje ujednacit,izbalansirat,pomirit?
Ja nemam hrabrosti danas nesto reci tim ljudima po pitanju o kojem govorimo.
Dodjem u tu carsiju,vidim to isto,..nikog vise ne poznam....
Sta da se radi draga djevojko....smjene civilizacija...sta li...??? :tjesi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by Bahra » 16 Mar 2013, 20:31

Ja mogu samo da govorim o SA, jer tu sam bila tu odrasla i ostala. Nagledala se svega i svacega, odlazaka i dolazaka sa svih strana. I dan danas gledam u sta se grad pretvorio i kakva nam je struktura stanovnistva.
Ne osudjujem nikog ko je otisao, da su moji bili pametniji pa na M-17, meni bi bolje bilo.
Ali pricati da su gradska djeca uhvatila najbolja mjesta hahahahahaha van pameti. Sto se naravno i vidi dan danas po tome gdje ko radi i gdje je ko zavrsio.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120149
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7764 times
Status: Online

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by Krokodil Behko » 16 Mar 2013, 20:35

Sarajevo je odbranio F. Radončić. Vidio sam ga u uniformi na jednoj slici.
online

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by Bahra » 16 Mar 2013, 20:41

Krokodil Behko wrote:Sarajevo je odbranio F. Radončić. Vidio sam ga u uniformi na jednoj slici.
Aha, prod'o ljiljan i sad zivi od invalidnine :oo
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Online

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by Pasaga » 16 Mar 2013, 20:43

Krokodil Behko wrote:Sarajevo je odbranio F. Radončić. Vidio sam ga u uniformi na jednoj slici.
:plavi :plavi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by STrendzer » 16 Mar 2013, 22:05

butterfly wrote:Camara ili ti ga Burek de malo svoju frustraciju ili neki kompleks koji imas kao djete koje nije iz grada...smiri. Najvise je poginulo gradske djece i omladine,a to se lijepo vidi sad poslije rata. Nema nas ni na mapi u ilegali smo, jer ovo sto nas je ostalo nismo prispjeli nigdje. I da znas vecina Te gradske djece sto je ostalo zivo i ostalo u BiH sad kopaju zemlju po svojim vikendicama, a ova sa sela sto dodjose kad vide lopatu odmah neki ospi i alergiju dobiju.
:hm ...inace nikad ne odgovaras na moj post?!..otkud bas sad da se javis?!..:ooo
uredu je..jasno je..
i moja ti!..ja zivjeH 17 godina u velikom gradu,Metropoli,zbilja velikom gradu...i odselih iz njega sav sretan..toliko o mojim kompleksima :ooo

neka bona,neka i raje sa sela nek zive ljudi gdje hoce...ima tu sposobnih ljudi,vrlo sposobnih..i Alija I. je "sljego" ako bas hoces tako,Radoncic...nemoj da nabrajam...vise nista ne ide bez "sljegatora" ;) ..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by Maja » 17 Mar 2013, 00:43

Niko sa sela ne ide u grad da bi se furao na to da živi u gradu. Ide što mora. Isto kao što dijasporci kažu išli trbuhom za kruhom, tako idu i oni. Ali sad se javlja problem...evo u Mostaru konkretno...55 posto nezaposlenih.. Desio se veliki priliv seljaka u grad i sad bi svi da imaju posao, a nema firmi, nema ništa. Nemaš se gdje zaposliti.
Da seljaci imaju neke poticaje, olakšice ili bilo šta što bi im omogućilo da žive od svog rada ne bi trčali u gradove, gradovi bi se rasteretili i više ljudi bi dobilo šansu za zaposlenje.

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by Bahra » 17 Mar 2013, 10:45

camargue wrote::hm ...inace nikad ne odgovaras na moj post?!..otkud bas sad da se javis?!..:ooo
uredu je..jasno je..
:valja toliko :lupa
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by Konsultant » 17 Mar 2013, 11:53

Maja wrote:Niko sa sela ne ide u grad da bi se furao na to da živi u gradu. Ide što mora. Isto kao što dijasporci kažu išli trbuhom za kruhom, tako idu i oni. Ali sad se javlja problem...evo u Mostaru konkretno...55 posto nezaposlenih.. Desio se veliki priliv seljaka u grad i sad bi svi da imaju posao, a nema firmi, nema ništa. Nemaš se gdje zaposliti.
Da seljaci imaju neke poticaje, olakšice ili bilo šta što bi im omogućilo da žive od svog rada ne bi trčali u gradove, gradovi bi se rasteretili i više ljudi bi dobilo šansu za zaposlenje.
Da, samo sto se ne moraju ni 1% patiti. Svi sanjaju o drzavnim jaslama, a od poljoprivrede i turizma mogu solidno zivjeti.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by paparaci » 21 Mar 2013, 02:21

ma ljudi se satrase radeci za nista. to je glavni razlog zbog cega sve vise naroda dize ruke od poljoprivrede. kao sto se u tekstu kaze:"od ovog zanimanja se sve teze zivi". nije ni cudo jer su poticaji i olaksice od drzave haman pa nikakvi. i to malo crkavice sto im (zakonski) pripada ne dobivaju redovno, nego ih vazda handre. politicari moraju zastiti domacu proizvodnju i stvoriti povoljne uslove kako bi se od tog posla zaista moglo solidno zivjeti i cak bolje od toga - kako bi postao atraktivan za omladinu i buduce narastaje.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Ruana
Status: Offline

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by Ruana » 21 Mar 2013, 07:45

Zar tamo ima gradova, evo me taze stigla iz RS, meni je ono sve jedno veliko, veliko selo, hocu reci SELENDRA.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by mrki62 » 21 Mar 2013, 12:10

Prije su postojale poljoprivredne zadruge, koje su otkupljivale zemljoradničke proizvode i poljoprivrednik je imao dohodak a danas je država sistemski uništila zemljoradništvo na način da se svi proizvodi uvoze iz ko zna kojih država.
Eto, bijeli luk, dovezu ga iz Kine a tamo drugačija zemlja, drugačija klima , e sad, koliko je to dobro za naš organizam, to političare ne zanima.
to sa bijelim lukom sam dao samo za primjer a tako je i sa ostalim proizvodima.
Prije je postojao otkup svega a sad, sve što proizvedeš , nema kupca.
To je problem i to što neko misli kako je sad bolje i kako je sad puno bolje jer sad znamo ko smo i šta smo a prije kao nismo smjeli znati - objesite to mačku o rep.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by STrendzer » 21 Mar 2013, 18:13

tako je mrki,upravo tako.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120149
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7764 times
Status: Online

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by Krokodil Behko » 27 Mar 2013, 09:53

Po ko zna koji put. Prije je bio socijalizam a koji je propao prvenstveno na ekonomskom polju. Ne sjećam se da sam ikada čuo igdje u svijetu, da neki poslovni eksperti citiraju neke poslovne poteze komunističkog ozračja. Da je vrijedilo trajalo bi i danas. Lako je naštancati šleper para pa poslati da se otkupi poljoprivredni proizvod. Toga više nema. Para se u opticaju ima onoliko koliko se i zaradilo a granice moraju biti otvorene za trgovinu. Sadašnje vlasti trebaju podsticati seljake da proizvode ono što se može proizvesti u BiH a po isplativim cijenama. Ako ne možemo proizvesti pšenicu uz nisku cijenu onda je ne treba ni proizvoditi. Postoji mnogo poljoprivrednih kultura koje mogu prispijevati u BiH. I to posebno u Bosni a posebno u Hercegovini a zbog različitih klima. Neki bi bili sretni sa ovakvim geo-klimatskim položajem.
online

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: U RS svi bježe sa sela

Post by STrendzer » 27 Mar 2013, 09:59

Krokodil Behko wrote:Po ko zna koji put. Prije je bio socijalizam a koji je propao prvenstveno na ekonomskom polju. Ne sjećam se da sam ikada čuo igdje u svijetu, da neki poslovni eksperti citiraju neke poslovne poteze komunističkog ozračja. Da je vrijedilo trajalo bi i danas. Lako je naštancati šleper para pa poslati da se otkupi poljoprivredni proizvod. Toga više nema. Para se u opticaju ima onoliko koliko se i zaradilo a granice moraju biti otvorene za trgovinu. Sadašnje vlasti trebaju podsticati seljake da proizvode ono što se može proizvesti u BiH a po isplativim cijenama. Ako ne možemo proizvesti pšenicu uz nisku cijenu onda je ne treba ni proizvoditi. Postoji mnogo poljoprivrednih kultura koje mogu prispijevati u BiH. I to posebno u Bosni a posebno u Hercegovini a zbog različitih klima. Neki bi bili sretni sa ovakvim geo-klimatskim položajem.
Behko,niko ne stanca vise bezvrijednog papira(novaca) od amerikanaca...ali njima to pali,a pali iz razloga sto su vojno jaki i sto se njihova "melje" bilo gdje kao prva..to ti je cisti pokvarenjacki,imperijalisticki nacin dominiranja nad onima drugima i zato daju sve za oruzje,jer ako izgube tu dominaciju odose ameri do vraga...a cini mi se da polako idu nadole..

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests