Premijer liga BiH 2014/15

Locked
User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by storm » 16 Apr 2015, 19:28

Krokodil Behko wrote:Znači, već ovog ljeta, skratit će je za 2 kluba?
Mislim da sljedeće ispadaju 4 kluba... Pa dva ulaze iz druge lige... Tako je barem to u hr sprovedena... A mogući su i barazi... Nisam primijetio po kojem ce modelu ici...
Ma za ove nase ligice 8-10 u vrh glave da se mene pita, pa cetverokruzno...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

b@jric
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 274
Joined: 08 Apr 2015, 23:33
Location: ⚜ Republika BiH ⚜
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by b@jric » 16 Apr 2015, 19:55

storm wrote:
Krokodil Behko wrote:Znači, već ovog ljeta, skratit će je za 2 kluba?
Mislim da sljedeće ispadaju 4 kluba... Pa dva ulaze iz druge lige... Tako je barem to u hr sprovedena... A mogući su i barazi... Nisam primijetio po kojem ce modelu ici...
Ma za ove nase ligice 8-10 u vrh glave da se mene pita, pa cetverokruzno...
Ispada 6 klubova a ulaze prvaci 1.Lige FBiH i 1.Lige RS
⚜ ⚜ Ne prihvatam himnu i zastavu koje mi je dejton dao, jer dejton mi je uzeo srce a dao zamišljene granice!!
Hoću ljiljane zlatne i zemlju tisućljetnu i hoću balkan na kojem heroji nisu ratni zločinci!! ⚜ ⚜

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by storm » 16 Apr 2015, 21:18

:sok :sok :sok

Image

Upotrebom vatrenog oružja
Ubistvo u prostorijama Udruženja navijača na Grbavici

Piše: O. Lekić

Večeras se u prostorijama Udruženja navijača FK Željezničar na stadionu Grbavica dogodila pucnjava u kojoj je smrtno stradao jedan muškarac.

Kako prenosi portal Klix.ba, glasnogovornik sarajevske policije Irfan Nefić potvrdio je da se upotreba vatrenog oružja dogodila u 19:10 sati, a navodno je u pucnjavi povrijeđen M.R. (1989.) koji je preminuo na putu prema Klinici urgentne medicine KCUS-a.

Policija i dežurna tužiteljica trenutno se nalaze na mjestu događaja i vrše uviđaj, nakon kojeg će biti poznato više informacija.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

b@jric
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 274
Joined: 08 Apr 2015, 23:33
Location: ⚜ Republika BiH ⚜
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by b@jric » 16 Apr 2015, 21:35

storm wrote::sok :sok :sok

Image

Upotrebom vatrenog oružja
Ubistvo u prostorijama Udruženja navijača na Grbavici

Piše: O. Lekić

Večeras se u prostorijama Udruženja navijača FK Željezničar na stadionu Grbavica dogodila pucnjava u kojoj je smrtno stradao jedan muškarac.

Kako prenosi portal Klix.ba, glasnogovornik sarajevske policije Irfan Nefić potvrdio je da se upotreba vatrenog oružja dogodila u 19:10 sati, a navodno je u pucnjavi povrijeđen M.R. (1989.) koji je preminuo na putu prema Klinici urgentne medicine KCUS-a.

Policija i dežurna tužiteljica trenutno se nalaze na mjestu događaja i vrše uviđaj, nakon kojeg će biti poznato više informacija.
Na tribini stadiona Grbavica pronađena bomba
Piše: E. Škorić
Jučer, 17:16
Na stadionu Grbavica danas je pronađena ručna bomba.

Na sjevernoj tribini stadiona Željezničara pronađena je ručna bomba, pa je odmah obaviještena policija.

Pripadnici policije odmah su došli na stadion, te su izuzeli eksplozivnu napravu, a istraga o ovom slučaju je u toku.

Za sada nema nikakvih informacija o tome kako je ruksak s bombom dospio na tribinu stadiona Želje.
⚜ ⚜ Ne prihvatam himnu i zastavu koje mi je dejton dao, jer dejton mi je uzeo srce a dao zamišljene granice!!
Hoću ljiljane zlatne i zemlju tisućljetnu i hoću balkan na kojem heroji nisu ratni zločinci!! ⚜ ⚜

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by storm » 16 Apr 2015, 21:45

:hm nešto se gadno kuha na Grbavici...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by storm » 17 Apr 2015, 07:19

Image

Kvalitet ne kvantitet: Najbolje lige kraćeg formata


Toliko dugo čekano skraćenje Premijer lige Bosne i Hercegovine veoma brzo bi trebalo rezultirati podizanjem kvaliteta fudbala u našoj najboljoj ligi, koje je blago rečeno bilo na najnižim mogućim granama. Stvari su jednostavne, samo zemlje poput Engleske, Španije, Italije i nekolicine drugih mogu priuštiti sebi luksuz držanja velikog broja klubova u prvoj ligi i imati maksimalni kvalitet. Ostali su primorani na mudrije načine izvlačiti maksimum kvaliteta iz svojih klubova, a dobrom dijelu liga koje imaju nešto kraći format, to je i pošlo za rukom.

Image
Austrijska Bundesliga (10 klubova)
Ekipe kakve su Red Bull Salzburg, Sturm, Rapid i druge, po kvalitetu i cijeni igračkog kadra se ne mogu ni mjeriti sa ekipama iz bosanskohercegovačke Premijer lige, a njihovu Bundesligu već dugi niz godina krasi format od 10 klubova. Austrijska najjača fudbalska liga se drži na 28 poziciji najjačih liga svijeta.

Image
Hrvatska (10 klubova)
Toliko blizu, a kvalitetom toliko daleko je hrvatski NHL u odnosu na BH Premijer ligu. Hrvati njeguju sistem takmičenja u najjačem rangu sa samo deset klubova, koji se tokom sezone svi međusobno sastaju četiri puta. HNL je po IFFHS-u prošlu godinu okončao na 32. mjestu, dok je naša liga na tužnoj 101. poziciji.

Image
Škotska (12 klubova)
Da se na kompletnom Otoku igra fenomenalan fudbal, to znaju čak i oni koje on ne zanima. Tako i u Škotskoj igraju samo veliki i jaki klubovi, a njihova Premier liga koliko god mogla biti šira, ima tek 12 klubova. Zbog toga jedan Celtic svake godine napravi pometnju u Ligi prvaka, tu su još i Aberdeen, Dundee, ranije i div Glasgow Rangers, te drugi. Škotska Premier liga je 25. najjača liga svijeta.

Image
Slovenija (10 klubova)
Dobre partije u Evropi i značajniji iskorak jednog Maribora u Ligi prvaka mnoge je začudio, ali temeljno ozbiljan pristup i rad na podizanju kvalitete na kraju počnu i pokazivati rezultate. Slovenačka Prva liga ima deset klubova i prošlu godinu je okončala na 39. mjestu najboljih liga svijeta.

Image
Švicarska (10 klubova)
Švicarci polahko ali sigurno postaju fudbalska sila, htjeli mi to priznati ili ne. Njihova reprezentacija kotira nevjerovatno dobro, a fudbalska liga ove zemlje se po stručnoj analizi IFFHS-a prošle godine našla na 12 poziciji i to odmah iznad turske Superlige! Super league se igra u formatu od 10 klubova.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by Krokodil Behko » 17 Apr 2015, 09:41

A šta su usvojili, hoće li sistem igranja biti četverokružni ili?
Ovo je prvenstveno dobro iz razloga što se jesenji dio završi sredinom novembra, a proljetni počinje tek sredinom februara. Jbt tri mjeseca. Mislim da je to najduža pauza unutar jedne sezone u svijetu :D. Igra se rekreativno i amaterski.
Uveo bih ja njima četverokružni sistem. Tek tad bi do izražaja došao kvalitet tima, a u kontekstu snage. Bez snage, nema ni uspjeha protiv klubova iz ostalih zemalja.
Predviđam da će do izražaja doći dva velika sarajevska kluba, jer će novac imati značajniju ulogu nego do sada, kao i infrastruktura, navijači, sponzori itd.. Uz njih vidim još samo Široki, mada ni tu nisam siguran.

Da je pameti, kao što je krivih drva, formirala bi se i jedinstvena druga liga, da se sačuva ovaj neki međukvalitet, koji će ispasti iz lige. Npr, 4 tima ispadaju, plus po dva-tri najjača iz entitetskih liga i to je pojaka liga. Npr Jedinstvo (Bihać), Rudar (Kakanj) i Budućnost (Banovići) iz Federacije.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by storm » 17 Apr 2015, 09:49

Treba više tekmi i sa kvalitetnim suparnicima.... kako je exyu liga teška utopija, preostaje jedino koncentrirati kvalitetu u svom "dvorištu"....
Duge pauze između jesenjeg i proljetnog dijela, uzrokovane su i lošom infrastrukturom ... tereni se nakon 3 kiše pretvaraju u kaljuže, da ne pričam o komforu posjetitelja ...
Ali mislim da je ovo pravi put... mada će sad biti i revolta nekih centara, koji misle da zaslužuju biti dio premijerligaške elite ...
objediniti drugu ligu svakako je potrebno...a ne da po defaultu mora biti to jedan klub iz federacije i drugi iz rs-a .... ako su oba kvalitetom za premijer ligu iz rs, zašto ne :cudi ( ili obrnuto)

... i konačno.... neka jednom i odigraju fond tekmi od 60+, a ne da su plaćeni za 30-40 tekmi godišnje... sigurno će uvecani broj tekmi, podići i konkurentnost pri izlasku na europsku scenu...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by drugrankovic » 17 Apr 2015, 13:42

nisam ni ja za yu ligu samo sranja bi bilo i kazni...

sanjivanje klubova igranje vise utakmica sa timovima pribliznog kvaliteta a ne onih koji su tu da ubijaju fudbal i nekako spasu dupe od ispadanja...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by storm » 17 Apr 2015, 13:53

drugrankovic wrote:nisam ni ja za yu ligu samo sranja bi bilo i kazni...

sanjivanje klubova igranje vise utakmica sa timovima pribliznog kvaliteta a ne onih koji su tu da ubijaju fudbal i nekako spasu dupe od ispadanja...
Kazne i sranja su ponajmanji problem.... poznavajući jako dobro razmišljanja, samo bi pitanje vremena bila žrtva ili više njih... pitanje kola, utakmice, dana ili mjeseca.... to nije potrebno, na stranu sportska strana....ali ovdje odavno nema više sportske strane....
zato potražiti model, koji podiže nivo kvalitete sa unutarnjim rezervama, a mislim da smanjivanje lige i koncentracija kvalitete to jest....
evo ti u italiji sad primjer...jedna parma, koja je imala nedavno i u euro natjecanjima, zavidne rezultate, propada i biti će šutnuta u nižu ligu .... ne ide...
engleska premier league, primera, bundesliga i la liga mogu biti glomazne, ostali svi imaju poneki klub u gabuli...
kako se kaže, pokrij se, kolika ti je deka :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

b@jric
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 274
Joined: 08 Apr 2015, 23:33
Location: ⚜ Republika BiH ⚜
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by b@jric » 17 Apr 2015, 14:17

Liga za prvaka i Liga za ostanak najizglednije opcije

Skupština Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine na jučderašnjoj sjednici je podržala prijedlog Izvršnog odbora FSBiH, tako da će elitni rang od sezone 2016/2017 brojati 12 klubova.
U narednoj sezoni će iz Premijer lige ispasti šest klubova, dok će prvaci Prve Federalne lige i Prve lige Republike Srpske steći pravo nastupa u Ligi 12.
Međutim, još uvijek se ne zna po kojem sistemu će se igrati Liga 12, odnosno odluku o tome nakon konsultacija sa fudbalskim radnicima donijet će Izvršni odbor Fudbalskog saveza naše zemlje.
U opticaju je nekoliko prijedloga, no SportSport.ba saznaje da je najizvjesnija Liga za prvaka i Liga za ostanak koje bi se igrale nakon odigrana 22 kola.
Prvih šest klubova bi učestvovalo u Ligi za prvaka, a ostalih šest u Ligi za opstanak s tim da bi se prema našim informacijama bodovi osvojeni u prva 22 kola prenosili u Ligu za prvaka i u Ligu za ostanak.
Tako će svaki klub u sezoni odigrati 32 utakmice (22 u Ligi 12, 10 u Ligi za prvaka ili Ligi za ostanak), a ljubitelji najvažnije sporedne stvari na svijetu će doći na svoje, odnosno u sezoni će imati priliku gledati recimo četiri vječita ili pak četiri mostarska derbija.
⚜ ⚜ Ne prihvatam himnu i zastavu koje mi je dejton dao, jer dejton mi je uzeo srce a dao zamišljene granice!!
Hoću ljiljane zlatne i zemlju tisućljetnu i hoću balkan na kojem heroji nisu ratni zločinci!! ⚜ ⚜

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by storm » 17 Apr 2015, 14:31

Ovo sa ligom za prvaka i ligom za opstanak je pokušano u hrvatskoj ali nije prošlo....
najveći je bio problem prenošenje bodova ... bilo je modela, da prvi ima 6 bodova i sve tako do šestog sa jednim bodom.... onda se postavlja pitanje, zašto smo igrali sve tekme, kad imamo samo bod fore, a u stvarnosti je možda ta razlika iznosila 10 bodova :cudi
a ako je prenesena stvarna razlika u bodovima, opet dođe do nezainteresiranosti onih koji ne mogu ni vamo ni tamo.... neće ispast jer je u ligi za prvaka, a nema šanse do europe....
ako odbiješ samo bodove onih koji su u drugom dijelu natjecanja, opet je nerealno... nekome iz lige za opstanak se briše vrijedna pobjeda nad nekim favoritom, dok se vodećim brišu bodovi koje su vrijedno skupljali protiv tzv malih...
znači ordinarna glupost :oo

četverokružni model, zbroj bodova i najpoštenije ...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by drugrankovic » 17 Apr 2015, 14:35

storm wrote:
drugrankovic wrote:nisam ni ja za yu ligu samo sranja bi bilo i kazni...

sanjivanje klubova igranje vise utakmica sa timovima pribliznog kvaliteta a ne onih koji su tu da ubijaju fudbal i nekako spasu dupe od ispadanja...
Kazne i sranja su ponajmanji problem.... poznavajući jako dobro razmišljanja, samo bi pitanje vremena bila žrtva ili više njih... pitanje kola, utakmice, dana ili mjeseca.... to nije potrebno, na stranu sportska strana....ali ovdje odavno nema više sportske strane....
zato potražiti model, koji podiže nivo kvalitete sa unutarnjim rezervama, a mislim da smanjivanje lige i koncentracija kvalitete to jest....
evo ti u italiji sad primjer...jedna parma, koja je imala nedavno i u euro natjecanjima, zavidne rezultate, propada i biti će šutnuta u nižu ligu .... ne ide...
engleska premier league, primera, bundesliga i la liga mogu biti glomazne, ostali svi imaju poneki klub u gabuli...
kako se kaže, pokrij se, kolika ti je deka :oo

ne bi bilo zrtava ako nema gostiju navijaca osim u sarajevu dje bi se ubacili krkani iz rs...


jebo fudbal bez navijanja


svoje lige pa idemo dalje... dokle...

jos uvek imamo derbi...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by storm » 17 Apr 2015, 14:49

Kažeš ne bi bilo gostujučih.... :hm

ja se kladim da bi na dan tekme u svakom gradu, barem od ovih navijača velike četvorke, osvanula casual ekipa, spremna na sve...
i to je čak opasnije od nazovimo ga organiziranog navijačkog gostovanja... njih preuzmeš na granici, pratnja i ostalo što pripada tome i uglavnom bude sve ok....
dok su casual grupe sposobne upast u grad i tri dana prije....pritajiti se, šetkati pojedinačno.... ( casual pojam u hool sceni- odijevanje bez obilježja, mada u engleskoj to podrazumijeva fred perry, stone island, aquascutum, lacoste, ben sherman, hackett, prada, maharishi i da ne nabrajam silne marke odjeće... uglavnom smisao je da se utopiš u masi.... dok ovi naši seljoberi nabiju kapice i fred perry i na kilometar skužiš wanna be casual crew :888 ).... a na dan tekme slijedi okupljanje i cilj je zaposjesti neku točku, ponajbolje bolnu za domaće... neki njihov birc, te ih tako poniziti zauzimanjem teritorija... naravno, brutalan sukob, po mogućnosti bez nazočnosti policije je neizbježan .... i u pravilu brutalan ....
Nije rijetkost ulazak u grad iz sasvim x smjera i načinom prijevoza... ja znam da bi u bg ušao sa lokalnim busom iz Obrenovca :valja
za još poneke informacije kako to ide sam na raspolaganju :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by drugrankovic » 17 Apr 2015, 17:40

ti bez boja ndhazije?

:jok
ne znam srecko za foru kezual ... debilizam ali mozes svasta ocekivati...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by storm » 17 Apr 2015, 19:49

drugrankovic wrote:ti bez boja ndhazije?

:jok
ne znam srecko za foru kezual ... debilizam ali mozes svasta ocekivati...
O kakvim ti bojama pričaš?
aha , zaboravljam... hrvatski navijač= endehazija :lupa

casual pokret je realnost, a generiran je upravo represijom....zapravo je to krenulo u engleskoj sedamdesetih godina...
jedan debilizam je rodio drugi debilizam...otprilike diagnoza :zubi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by String » 17 Apr 2015, 19:50

sad je Prebijena liga BiH 2014/15 :ooo
Image

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by drugrankovic » 17 Apr 2015, 21:42

imas pravo mos svasta ocekivati...


tu je epilog brutalan
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by storm » 17 Apr 2015, 22:06

drugrankovic wrote:imas pravo mos svasta ocekivati...


tu je epilog brutalan
Pa baš svašta bi bilo za očekivati...rano je za to... da ode neki mladi život, zbog zarade par njih i koje tisuće više na tribinama, nikako ne vrijedi...

Ova mi je pjesma super, scena je malo filmska ali u principu bi to postala svakodnevica ( u manjim oblicima i je več )

[ytube][/ytube]
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Premijer liga BiH 2014/15

Post by Krokodil Behko » 18 Apr 2015, 20:22

Široki je prošao još gore. Velež mu je skinuo skalp :bravo



Rezultati 22. kola nogometne BH Telecom Premijer lige Bosne i Hercegovine:

Vitez-Željezničar 1:4
Zvijezda - Zrinjski 2:3
Drina -Travnik 2:0
Mladost-Olimpic 0:0
Velež-Široki Brijeg 1:0
Sloboda-Radnik 1:1
Borac-Slavija (19.30)
17. aprila:
Sarajevo - Čelik 1:1

Tabela:

1. Široki Brijeg 22 13 7 2 35:13 46
2. Zrinjski 22 13 7 2 30:10 46
3. Željezničar 22 13 6 3 39:19 45
4. Sarajevo 22 12 8 2 41:14 44
5. Olimpic 22 12 5 5 36:22 41
6. Borac 21 10 6 5 18:17 36
7. Velež 22 9 6 7 26:20 33
8. Slavija 21 7 4 10 25:31 25
9. Čelik 22 5 8 9 21:28 23
10. Sloboda 22 6 5 11 22:22 23
11. Radnik 22 5 7 10 21:29 22
12. Drina 22 5 7 10 19:31 22
13. Travnik 22 5 6 11 17:32 21
14. Vitez 22 4 5 13 16:30 17
15. Mladost 22 4 5 13 11:32 17
16. Zvijezda 22 2 8 12 22:43 14
online

Locked

Return to “Arhiva prvenstava”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests