Finale EURO2016

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by storm » 09 Jul 2016, 20:51

Ronaldova utakmica karijere: Ovog puta ćemo mi biti Grčka!

A.P./HINA
Image
Foto: Getty Images / Guliver Image

CRISTIANO RONALDO spreman je odvesti svoj Portugal do naslova prvaka Europe. Finale Eura njegova reprezentacija igrat će sutra od 21 sat protiv domaćina Francuske na Stade de France u predgrađu Pariza - Saint-Denisu.


Kapetan Portugala postigao je rekordnih devet golova na Europskim prvenstvima, koliko i Michel Platini. Međutim, ako uspije zabiti Ronaldo će postati najbolji strijelac kontinentalnog natjecanja u povijesti.

Image

"Finale s Portugalom je nešto o čemu sam dugo sanjao. Zato mi dvoboj protiv Francuske mnogo znači. Želim nešto osvojiti s reprezentacijom jer sam sve dostigao na klupskom i individualnom nivou. Cijela zemlja stoji iza nas i vjeruje da možemo do trofeja", jasan je Ronaldo.

Image
Portugal je izgubio od Francuske na tri velika natjecanja, a morao je potpisati poraze i u svih posljednjih 10 utakmica protiv Tricolora.

"Francuska je favorit u finalu, tu nema dvojbe. Međutim, i mi smo bili favoriti protiv Grčke u finalu Eura 2004. godine pred našim navijačima, pa znate kako je sve završilo na kraju. Dakle, vjerujemo da možemo pobijediti i postati prvaci Europe", zaključio je Ronaldo, koji je do sada u Francuskoj postigao tri gola. Dva protiv Mađarske i jedan u pobjedi nad Walesom u polufinalu, a upisao je i tri asistencije, dok je trenutačno najbolji strijelac Eura Antoine Griezmann zabio šest golova.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by storm » 10 Jul 2016, 10:09

Finale Eura: Vrhunac karijere portugalskog superstara ili kruna Galskih pijetlova?

Piše: O. T./Klix.ba

Image

Izbrojali smo 50 utakmica, odgledali 107 golova, oprostili se od 22 reprezentacije i došli do posljednjeg čina - finala 15. Evropskog prvenstva. Sudionici su Portugal i domaćin Francuska, a stadion koji će svjedočiti ovom velikom događaju je Stade de France u Saint-Denisu.
Finale Eura: Vrhunac karijere portugalskog superstara ili kruna Galskih pijetlova?
Portugal - Francuska (21:00 sati, Stade de France)


Prije početka ovog Evropskog prvenstva, najbrojnijeg u historiji evropskih prvenstava, u prvi red favorita lansirani su Njemačka, Španija i Francuska. Jasno, Nijemci su aktuelni prvaci svijeta, Španci su do večeras aktuelni prvaci Evrope i tim sa najviše talenta u ekipi, dok su Francuzi, pored neupitnog kvaliteta koji posjeduju, zbog uloge domaćina posmatrani sa još većim respektom.

Kao moguća iznenađenja spominjali su se Belgijanci i Hrvati, a blizu tog statusa bili su i Englezi koji su, sa prosječnom starosti od 25,3 godina, u Francusku stigli kao najmlađa ekipa prvenstva.

Vrebali "iz sjene", a na kraju se bore za tron


Jedan tim, jednog trenera ili, možda najpreciznije, jednog igrača mnogi su zaboravljali, a to su Portugal, Fernando Santos i Cristiano Ronaldo.

Portugalci nikada nisu osvojili Euro, ali su u ovom stoljeću samo jednom propustili polufinale i to je bio podatak koji se sakrio ispod priča kako "evropski Brazilci" dugo nisu imali lošiji tim. Također, zapostavljen je i podatak da je selektor Portugala Fernando Santos vodeći solidni tim Grčke u periodu od 2010. do 2014. godine igrao četvrtfinale Eura 2012. i osminu finala Mundijala 2014. godine. I zanemareno je to da Portugal ima igrača koji je u svakoj od proteklih šest sezona postizao minimalno 50 golova i da je taj igrač svjestan da je Francuska najvjerovatnije njegov "posljednji voz" ukoliko želi osvojiti nešto sa reprezentacijom.

A sve to došlo je na naplatu. I veličina Portugala na evropskim prvenstvima i studioznost "inženjera" Santosa i neukrotivi duh šampiona Cristiana Ronalda. Prva dva faktora uspijevala su u odsustvu trećeg, a ovaj treći faktor dolazio je na djelo kada je najviše trebalo.

Sjetimo se mečeva sa Islandom (0:0), Austrijom (1:1) i Poljskom (pobjeda nakon penala) u kojima su taktiziranje Santosa uz sposobnost strpljivih i spremnih portugalskih igrača pretvarali mečeve u svojevrsne šahovske partije u kojima je Ronaldo promašivao zicere i penale (Island, Austrija, Poljska), pa i onog meča u kojem je bio "nevidljiv" (Hrvatska) do posljednjih minuta. Portugal se provlačio, a Ronaldo uglavnom bacao ili bio raspoložen za bacanje mikrofona u jezero.




Zato, kada su dolazili momenti u kojima je "pucao" Santosov doktorat, tada je Ronaldo izvlačio asove iz rukava pa pogađao i petom u ludom meču protiv Mađarske (3:3), istrčavao kontru u 116. minuti kao da je meč tek počeo (Hrvatska 1:0), a kasnije nebeskim skokom glavom dodirivao oblake protiv Velsa (2:0).




Portugal je neporažen u svih 13 takmičarskih utakmica otkako je na klupi Fernando Santos. U tih 13 mečeva ostvarili su maksimalnih sedam pobjeda u kvalifikacijama (Santos ih je preuzeo nakon domaćeg poraza od Albanije u 1. kolu kvalifikacija za Euro), tri remija u grupnoj fazi Eura i tri pobjede u nokaut fazi Eura. To dovoljno govori o njegovom utjecaju na ekipu.

Santos u finalu može računati na sve igrače, jer je spreman i Pepe, igrač koji je zbog povrede propustio polufinale Eura.

Bili favoriti, ostali favoriti


Dizelaški. Riječ koja mnogo puta bude najprecizniji opis za jednog od finalista velikih takmičenja. Buket talentovanih igrača, nekoliko zvijezda, gomila mišića i domaćinstvo bili su dovoljni argumenti da se Francuzi okarakterišu kao favoriti. No, bilo je i poteškoća.

Jedna od poteškoća je skandal oko prvog napadača popularnih Galskih pijetlova Karima Benzeme koji je iz mangupskih razloga propustio priliku koji mnogi sanjaju. Da, sanjaju, ali pojedince čari bankovnih računa odvedu u sokak bez rasvjete...

Ekipi Didiera Deschampsa otežavujuću okolonost sigurno je mogao stvarati i strah od terorizma koji se desio u Parizu kada je ova reprezentacija igrala svoj prijateljski meč protiv Njemačke u novembru prošle godine.

Problem su stvorila i odsustva trojice odličnih štopera. Raphael Varane iz Real Madrida otpao je zbog povrede, Kurt Zouma iz Chelseaja također, a zbog problema sa doping-testom Euro je propustio i štoper Liverpoola Mamadou Sakho. Bizaran je slučaj oko Sakhoa, jer se na kraju ispostavilo da je ovaj igrač bio poptuno čist, ali dobro, propustio je "samo" finale Evropke lige i Euro zbog pogrešnog procesa.

Uz sve navedeno, bitno je istaknuti da je tim koji ima Deschamps ipak nema veliko iskustvo igranja na velikim takmičenjima ili, preciznije, nema igrače koji znaju kako je biti lider u ekipi od koje se očekuje mnogo.


Stoga, pred Deschamsom je bio poprilično težak zadatak jer su očekivanja bila velika, a i sada su. Vratimo se na ono "dizelaški". U grupi nisu birljirali. Pobjede protiv Rumunije nakon preokreta (2:1) i Albanije u finišu (2:0) ostvarene su uz mnogo muke, a blijedu partiju pružili su i u remiju sa Švicarskom (0:0). Može se reći da je njihovo pravo buđenje stiglo u drugom poluvremenu protiv Republike Irske koju su nakon preokreta savladali sa 2:1. Zapravo, Galski pijetlovi su skoro svaki put bolje igrali u drugom poluvremenu i to obično nakon izmjena koje bi pravio Deschamps.

Najbolje predstave Francuzi su pružili u posljednja dva meča kada su pomeli Island (5:2) i izbacili prvake svijeta Nijemce (2:0). Zanimljivo, to su ujedno i jedina dva uzastopna meča u historiji Francuke na evropskim prvenstvima u kojima su izveli istu prvu postavu. A kako stvari stoje, i u finalu bi mogao isti sastav zaigrati..

Ronaldo ili Griezmann?


Ronaldo je bio i ostao glavna zvijezda i glavni, ključni igrač Portugala. Imao je problema sa realizacijom, efikasnost je na niskim granama, ali u svakom meču je pokazao čisti duh šampiona. Broj njegovih njegovih šuteva do sada je 46. Četrdeset i šest! A postigao je "samo" tri gola. Međutim, taj broj šuteva velikim dijelom pokazuje njegovu veličinu, jer to je dokaz da je uvijek "tu", u centru dešavanja, da ne miruje. Jedino je "ušutkan" protiv Hrvatske kada je imao samo jedan šut, ali, čudne li ironije, taj šut je prethodio golu Quaresme. Bez njegovih bljeskova protiv Mađarske i Velsa, pa i protiv Hrvatske, Portugal bi vjerovatno ispao ranije, a ovo Euro svakako će se pamtiti po njemu, jer je postaivo nekoliko novih rekorda. Jedan od njih je postizanje devetog gola na evropskim prvenstvima po čemu je uz Michela Platinija najbolji strijelac u historiji evropskih prvenstava.

Noć jednog čovjeka: Novo finale i novi rekordi gol-mašine Cristiana Ronalda

Na drugoj strani, pored Payeta koji je briljirao na otvaranju i pored Pogbe koji bi mogao postati najskuplji transfer u historiji fudbala, u prvi plan je izbio Griezmann. Ovaj igrač nije nepoznanica, ali zar je neko očekivao da će već sada imati šest golova na svom kontu i biti najbolji strijelac nokaut faza u historiji evropkih prvenstava? On je u nokaut fazi postigao pet golova što nikome prije njega na evropskim prvenstvima nije uspjelo. On je francuski "factor X" na ovom prvenstvu.

Image
Foto: EPA


Francuska slavila u posljednjih 10 mečeva protiv Portugala


Na red dolazi statistika koja, grublje rečeno, ne igra nikakvu ulogu u ovakvim mečevima, ali vrijedna je pomena. Ove dvije reprezenzacije do sada su se susrele 24 puta. Francuska je slavila 18 puta od čega 10 puta u posljednjih 10 okršaja, dok je Portugal slavio u pet navrata, a posljednji put daleke 1975. godine.

Francuska je do sada osvojila tri velika takmičenja od čega dva kao domaćin Euro (1984.) i (Mundijal 1998.). Treća titula je ona sa Eura 2000. godine kada su savladali Italiju (2:1) na produžecima. To su bili posljednji produžeci u finalnoj utakmici evropskih prvenstava i posljednje finale evropskih prvenstava u kojem su oba tima dala barem po jedan gol.

Portugal je na velikim takmičenjima do sada odigrao samo jedno finale, a to je ono nezaboravno finale Eura 2004. godine kada su kao domaćini poraženi od Grčke sa 1:0. Mogu li oni Francuskoj biti "Grčka"?

Očekivani sastavi:


Oba selektora mogu računati na sve igrače. Kod Portugala se očekuje povratak Pepea koji je propustio polufinale zbog povrede, a mijenjao ga je Bruno Alves. Očekuje se i povratak Williama Carvalha kojeg je od polufinala udaljila suspenzija. Umjesto njega igrao je Danilo.

Deschamps će vjerovatno ostaviti isti sastav s kojim je izbacio Island i Njemačku iako postoje pretpostavke da bi mogao vratiti N'Goloa Kantea u početnu postavu.

Portugal: Rui Patrício; Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro; William Carvalho, Adrien, João Mário, Renato Sanches; Nani, Ronaldo.

Francuska: Lloris; Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra; Pogba, Matuidi; Sissoko, Griezmann, Payet; Giroud.

Glavni sudija: Mark Clattenburg (Engleska)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
phenom
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 06 Mar 2016, 18:36
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by phenom » 10 Jul 2016, 21:29

Ronaldo ....
Francuzi bolji i odlucniji, ali nedovoljno kreativni ....
A ja? Ja ću stajati sa strane i voleti te VIŠE OD SVIH!!!

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by Hannibal » 10 Jul 2016, 21:50

Zaplako sam kad je ronaldo izaso van terena
🐽

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by storm » 10 Jul 2016, 21:54

Ovo je izgledalo ciljano dva puta u lijevu nogu ronalda :rol

čak neloš portugal nakon njegovog izlaska...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by storm » 10 Jul 2016, 21:56

...i stotine....tisuće nekih baja na terenu :sok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80130
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7021 times
Been thanked: 11332 times
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by spacebound » 10 Jul 2016, 22:09

Nisam vjerovala da sljedece moze izac' iz mojih usta ili s moje tastature-Zao mi Ronalda :(

:sok

:noga

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by storm » 10 Jul 2016, 22:21

mislim da svakom ljubitelju nogometa mora biti žao ronalda :cudi

on živi ovo i za to finale
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
phenom
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 06 Mar 2016, 18:36
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by phenom » 10 Jul 2016, 22:24

storm wrote:Ovo je izgledalo ciljano dva puta u lijevu nogu ronalda :rol

čak neloš portugal nakon njegovog izlaska...
On nije dobio uderac startovi su bili na loptu, ali je on jednom naletio jednom nezgodno stao ...
A ja? Ja ću stajati sa strane i voleti te VIŠE OD SVIH!!!

User avatar
phenom
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 06 Mar 2016, 18:36
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by phenom » 10 Jul 2016, 22:27

Nije mi jasno zasto Payeta vadi nisam vidio da je povreda neka bila kod njega ...
A ja? Ja ću stajati sa strane i voleti te VIŠE OD SVIH!!!

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by storm » 10 Jul 2016, 22:28

phenom wrote:
storm wrote:Ovo je izgledalo ciljano dva puta u lijevu nogu ronalda :rol

čak neloš portugal nakon njegovog izlaska...
On nije dobio uderac startovi su bili na loptu, ali je on jednom naletio jednom nezgodno stao ...
Nisam siguran...prvi dojam su mi bili namjerni startovi (ne na loptu) ...posebno onaj Payeta....
ronaldo se rijetko ozlijedi samo tako...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
phenom
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 06 Mar 2016, 18:36
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by phenom » 10 Jul 2016, 22:29

storm wrote:
phenom wrote:
storm wrote:Ovo je izgledalo ciljano dva puta u lijevu nogu ronalda :rol

čak neloš portugal nakon njegovog izlaska...
On nije dobio uderac startovi su bili na loptu, ali je on jednom naletio jednom nezgodno stao ...
Nisam siguran...prvi dojam su mi bili namjerni startovi (ne na loptu) ...posebno onaj Payeta....
ronaldo se rijetko ozlijedi samo tako...
Vuce on povredu od 1/2 LP i igra na svoju odgovornost ...
A ja? Ja ću stajati sa strane i voleti te VIŠE OD SVIH!!!

User avatar
phenom
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 06 Mar 2016, 18:36
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by phenom » 10 Jul 2016, 22:34

Zadnjih 15min sada ocekujem da Francuzi ovo privedu kraju ... A evo i Gignac <3 ulazi
A ja? Ja ću stajati sa strane i voleti te VIŠE OD SVIH!!!

User avatar
phenom
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 06 Mar 2016, 18:36
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by phenom » 10 Jul 2016, 22:53

Gignac majstor, ali sreća spašava ove žohare
A ja? Ja ću stajati sa strane i voleti te VIŠE OD SVIH!!!

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by storm » 10 Jul 2016, 22:55

Opet produžeci :grana
loši, iscrpljeni su oboji..
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
phenom
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 06 Mar 2016, 18:36
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by phenom » 10 Jul 2016, 22:56

storm wrote:Opet produžeci :grana
loši, iscrpljeni su oboji..
Nece izdrzati Portugal do penala ...
I ovo su jedva izdržali ....
A ja? Ja ću stajati sa strane i voleti te VIŠE OD SVIH!!!

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by Nole » 10 Jul 2016, 23:01

Jebo finale....bolje se igra na jamurači u mom selu...

User avatar
phenom
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 06 Mar 2016, 18:36
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by phenom » 10 Jul 2016, 23:11

Nole wrote:Jebo finale....bolje se igra na jamurači u mom selu...
Skontali smo da su Njemci ispali ... Oni igraju bolje, ali gube od Francuza <3
A ja? Ja ću stajati sa strane i voleti te VIŠE OD SVIH!!!

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by Melek » 10 Jul 2016, 23:13

Sta je ovo veceras, mimo svih proracuna :grana
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Finale EURO2016

Post by Hannibal » 10 Jul 2016, 23:17

Payet bio dobar protiv losih reprezentacija a na dobru odbranu mlohava cuna. Ni protiv svaba ga nigdje nije bilo
🐽

Post Reply

Return to “Arhiva prvenstava”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests