Vojska BiH

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: MAJKIĆ: Brade i hidžabi van iz Vojske BiH

Post by MorningStar » 30 Nov 2021, 17:33

MarlboroGold wrote: 30 Nov 2021, 17:31
MorningStar wrote: 30 Nov 2021, 17:26

Pa koncept vojske se vodi efikasnocu - upravljanjem masom - logistickom jednostavnoscu itd. I nisam ja ni napisao da treba da se zatvaraju vrata (sto opet imputiras) nego procitaj sta je napisano. Ali sta se desava u Americi jeste da sada guraju zene u borbene jedinice a kako bi iste usle i prosle selekciju spustaju se standardi ili se pravi seperacija u standardima pretezno fizickim.
Mislim ne znam kakva ti je zamisao jedne borbene jedinice ali mogu ti reci da tu testosteron je dobro prisutan i nema neke ofended ovo i ono: Navescu ti par primjera u toku moje osnovne obuke ukratko - jedan za kojeg je posumnjano da je homoseksualac je zavrsio za drskom metle u zadnjici :lupa :D.
Jednom u toku neke vjezbe postrojeni slusamo adjutanta - kad macka prolazi iza... gledaju pojedini macku.. on skonta da ne gledaju njega - uze macku i pomilki je pa je nabi nogom da je 20 metara dalje pala mrtva...
Jedan momak je bacen sa drugog sprata od strane narednika,drugi haman fraktura lobanje jer je dobio sljem po glavi jer pazi sad... pisao je plavom a ne crnom olovkom :D.
Druze ne znam kakva ti je zamisao borbene jedinice al to offended,transdzender i to... ne znam bgm :D.
Pa zato i tu dolazi do promjena. Vojska je jedan od posljednjih bastiona arhetipskog muškarca, a to i tvoji primjeri pokazuju. Ne samo arhetipskog muškarca, već i samo takvih kompleksa.
Sve to ima razlog i to veoma dobar. Za borbene jedinice patnja i agresija kontrolisana su moranje - to ce uvijek biti tako dok je neophodna cizma za osvajanja i odbranu.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42147
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12330 times
Status: Offline

Re: MAJKIĆ: Brade i hidžabi van iz Vojske BiH

Post by Masamune » 30 Nov 2021, 17:35

MorningStar wrote: 30 Nov 2021, 17:33
MarlboroGold wrote: 30 Nov 2021, 17:31
Pa zato i tu dolazi do promjena. Vojska je jedan od posljednjih bastiona arhetipskog muškarca, a to i tvoji primjeri pokazuju. Ne samo arhetipskog muškarca, već i samo takvih kompleksa.
Sve to ima razlog i to veoma dobar. Za borbene jedinice patnja i agresija kontrolisana su moranje - to ce uvijek biti tako dok je neophodna cizma za osvajanja i odbranu.
Pa dobro... to je tvoj stav. Ja se sa time ne slažem :oo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: MAJKIĆ: Brade i hidžabi van iz Vojske BiH

Post by MorningStar » 30 Nov 2021, 17:36

MarlboroGold wrote: 30 Nov 2021, 17:35
MorningStar wrote: 30 Nov 2021, 17:33

Sve to ima razlog i to veoma dobar. Za borbene jedinice patnja i agresija kontrolisana su moranje - to ce uvijek biti tako dok je neophodna cizma za osvajanja i odbranu.
Pa dobro... to je tvoj stav. Ja se sa time ne slažem :oo
Pa naravno razliciti stavovi i ja to postujem. Ja sebi sam dao za pravo da iznesem svoj stav jer imam malo iskustva oko teme.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: MAJKIĆ: Brade i hidžabi van iz Vojske BiH

Post by The 51st State » 30 Nov 2021, 17:39

MarlboroGold wrote: 30 Nov 2021, 17:23
The 51st State wrote: 30 Nov 2021, 17:15 Ima smisla sto cigara govoris, odavno vojska jeste prerasla ratnicku kulturu. U ovo tehnolsko doba vanjska pojavnost je zaiste periferan problem i nema veze sa funkcionalnoscu.
Upravo to da je prerasla.
Ima tu elemeneta i dalje koji se koriste kao kohezivni alat i u dijelu psiholoske indoktrinacije osoblja radi lakseg upravljanja i osnovne discipline, no ozbiljni planeri su davno ukalkulisali da nema vise ratovanja mesom i izdrzljivoscu izmedju ravnopravnih protivnika nego izivljavanje nad tehnoloski inferiornijim protivnicima, tako da odmak od janicara kao prve stajace obucavane vojske nije nikakav problem, naprotiv poboljsava im imidz.
A ako bi se nekim cudom desio rat izmedju ovih top sila, jedini fizicki kontakt koji bi se desio izmedju armija bi bio onda nakon sto se pokaze cija je tehnologija bila superiornija i bolje koristena, a tu bojni poklici slabo da bi bili od koristi.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10909 times
Been thanked: 16210 times
Status: Offline

Re: MAJKIĆ: Brade i hidžabi van iz Vojske BiH

Post by Fuddo » 30 Nov 2021, 17:42

Treba ulozit apelaciju da ustavni sud naredi ovoj kreaturi da mora nosat plasticnu vrecu na glavi na kojoj ce pisat biohazard.
Strasi djecu okolo.
Koja budala ono pusti da bude na televizoru?
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: MAJKIĆ: Brade i hidžabi van iz Vojske BiH

Post by Mutevelija » 30 Nov 2021, 17:54

Fuddo wrote: 30 Nov 2021, 17:42 Treba ulozit apelaciju da ustavni sud naredi ovoj kreaturi da mora nosat plasticnu vrecu na glavi na kojoj ce pisat biohazard.
Strasi djecu okolo.
Koja budala ono pusti da bude na televizoru?
Treba trebe zrtvovat da joj zabiberis.

Za dom spreman budi.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: MAJKIĆ: Brade i hidžabi van iz Vojske BiH

Post by MorningStar » 02 Dec 2021, 21:08

PREKRŠENA IM PRAVA
Ustavni sud: Vojnici u Oružanim snagama BiH imaju pravo nositi bradu
Eto ga , bravo :D. vjerska prava uslisena. Ujutro na smotri ce da bidne - vojnice... nisi pocesljao bradu :D.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: MAJKIĆ: Brade i hidžabi van iz Vojske BiH

Post by Melek » 02 Dec 2021, 21:10

Pa kad može Majkić s nakom facom u parlamenat, što vojska ne bi mogla bit bradata. To se samo po sebi implicira :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Vojska BiH

Post by Krokodil Behko » 04 Dec 2021, 16:53

Četiri američka transportna helikoptera.

Image
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Vojska BiH

Post by Mister No » 04 Dec 2021, 19:32

Nama bi trebalo nesto sto puca, a transporte mozemo i pjeske rijesiti, ako ih vec ne moze rijesiti npr. Golf 2.
Last edited by Mister No on 04 Dec 2021, 20:41, edited 1 time in total.
High Hopes...

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Vojska BiH

Post by Pasaga » 04 Dec 2021, 19:37

nebi losi bili ni kanaderi...jbg ...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Vojska BiH

Post by Mister No » 04 Dec 2021, 20:46

Ne bi.
Samo i oni ne pucaju.
High Hopes...

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Vojska BiH

Post by Melek » 04 Dec 2021, 21:02

Ama lako je nasaditi mitraljez na to.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
rocko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3278
Joined: 13 Jan 2020, 21:21
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times
Status: Offline

Re: Vojska BiH

Post by rocko » 14 Dec 2021, 05:43

MorningStar wrote: 12 Nov 2021, 13:39 U poslednje vrijeme dosao je znacaj broj HMMWV vozila kao donacija od strane USA. Dobili smo osnovne (ciste) verzije koje nemaju oklopa.

Image

Sa relativno malim ulaganjem moze se dobiti jedno borbeno vozilo za razliku od osnovnog modela HMMWV koji je transportno vozilo. Firme poput TRZ Hadzici i slicno mogu bez problema da rade na upgradeu osnovnih verzija u ove koje su namjenjene za borbena dejstva:
Image


Planovi Americke vojske za nastavkom upotrebe HMMWV izvedeni iz korisnosti na terenu.



Iz mog iskustva oklopni je dobar ako ces uletjet u carsiju i vozat se po cesti a najveca prijetnja ti je pjesadisko oruzije i rucni bacaci , ako neprijatelj ima protutenkovske mine drzi se osnovne verrzije ako naletis na protutenkovsku u oklopnom 99% ti je sansa da pogines u osnovnoj verziji snasa ti je 50/50 jer u oklopnom nema gdje otici udarni talas a u osnovnoj verziji otpadnu vrata odleti cerada .

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Vojska BiH

Post by Hurija » 14 Dec 2021, 06:13

Koliko goriva troše gornji Hameri.

Jesu li dosli i dijelovi za njih ?.
Ostalo je cutanje.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53241
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1876 times
Been thanked: 14898 times
Status: Offline

Re: Vojska BiH

Post by HAVANA » 14 Dec 2021, 06:28

Ima u motorexu dijelova.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Vojska BiH

Post by Hurija » 14 Dec 2021, 07:39

HAVANA wrote: 14 Dec 2021, 06:28 Ima u motorexu dijelova.
Napravi posao sa oružanim snagama Havana . :D.

Negdje sam čitajs da to čudo troši izmedju 50 do 70 litara na 100 kilometara ,radi se o ekonomičnosti .

Nismo mi za toga .
Ostalo je cutanje.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Vojska BiH

Post by MorningStar » 14 Dec 2021, 11:39

rocko wrote: 14 Dec 2021, 05:43
MorningStar wrote: 12 Nov 2021, 13:39 U poslednje vrijeme dosao je znacaj broj HMMWV vozila kao donacija od strane USA. Dobili smo osnovne (ciste) verzije koje nemaju oklopa.

Image

Sa relativno malim ulaganjem moze se dobiti jedno borbeno vozilo za razliku od osnovnog modela HMMWV koji je transportno vozilo. Firme poput TRZ Hadzici i slicno mogu bez problema da rade na upgradeu osnovnih verzija u ove koje su namjenjene za borbena dejstva:
Image


Planovi Americke vojske za nastavkom upotrebe HMMWV izvedeni iz korisnosti na terenu.



Iz mog iskustva oklopni je dobar ako ces uletjet u carsiju i vozat se po cesti a najveca prijetnja ti je pjesadisko oruzije i rucni bacaci , ako neprijatelj ima protutenkovske mine drzi se osnovne verrzije ako naletis na protutenkovsku u oklopnom 99% ti je sansa da pogines u osnovnoj verziji snasa ti je 50/50 jer u oklopnom nema gdje otici udarni talas a u osnovnoj verziji otpadnu vrata odleti cerada .
Dobar za vatrenu podrsku, dopremu municije , izvidjanje ,izvalcenje ranjenika te da prati pjesadiju - sad ne ocekuje se jel da lako oklopno vozilo ogranicene vatrene moci ide u frontalni napad preko linija ili da ulijece u grad ( u gradu zapravo nebitno sta je ulicice ubijaju i tenkove).

A osjetljivi su na mine tacno, zato su ameri i prebacili se na MRAPE - jer su najvise pogibija imali upravo od mina.

User avatar
rocko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3278
Joined: 13 Jan 2020, 21:21
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times
Status: Offline

Re: Vojska BiH

Post by rocko » 15 Dec 2021, 04:19

MorningStar wrote: 14 Dec 2021, 11:39
rocko wrote: 14 Dec 2021, 05:43

Iz mog iskustva oklopni je dobar ako ces uletjet u carsiju i vozat se po cesti a najveca prijetnja ti je pjesadisko oruzije i rucni bacaci , ako neprijatelj ima protutenkovske mine drzi se osnovne verrzije ako naletis na protutenkovsku u oklopnom 99% ti je sansa da pogines u osnovnoj verziji snasa ti je 50/50 jer u oklopnom nema gdje otici udarni talas a u osnovnoj verziji otpadnu vrata odleti cerada .
Dobar za vatrenu podrsku, dopremu municije , izvidjanje ,izvalcenje ranjenika te da prati pjesadiju - sad ne ocekuje se jel da lako oklopno vozilo ogranicene vatrene moci ide u frontalni napad preko linija ili da ulijece u grad ( u gradu zapravo nebitno sta je ulicice ubijaju i tenkove).

A osjetljivi su na mine tacno, zato su ameri i prebacili se na MRAPE - jer su najvise pogibija imali upravo od mina.

Ali QRF je koristio ih za brzo ubacivanje u gradskom prostoru , ovo ja iz prve ruke . Nisu nikad bili zamisljeni da ce se koristi ko sto su se koristili ja se sjecam kada su prvi oklopni stigli na njima jos bile oznake IFOR

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Vojska BiH

Post by MorningStar » 15 Dec 2021, 10:07

rocko wrote: 15 Dec 2021, 04:19
MorningStar wrote: 14 Dec 2021, 11:39

Dobar za vatrenu podrsku, dopremu municije , izvidjanje ,izvalcenje ranjenika te da prati pjesadiju - sad ne ocekuje se jel da lako oklopno vozilo ogranicene vatrene moci ide u frontalni napad preko linija ili da ulijece u grad ( u gradu zapravo nebitno sta je ulicice ubijaju i tenkove).

A osjetljivi su na mine tacno, zato su ameri i prebacili se na MRAPE - jer su najvise pogibija imali upravo od mina.

Ali QRF je koristio ih za brzo ubacivanje u gradskom prostoru , ovo ja iz prve ruke . Nisu nikad bili zamisljeni da ce se koristi ko sto su se koristili ja se sjecam kada su prvi oklopni stigli na njima jos bile oznake IFOR
Da sve se moze koristiti u sve svrhe - nuzda diktira , ali najvise upotrebe hamvija sam vidio u vatrenoj podrsci, izvlacenju ,transportu logistike do borbenih pozicija. Mislim vidjao sam ih i u slucajevim kad "zalutaju" u gradu onda se snalaze. Opet sto se tice urbane borbe pa i one na "otvorenom" u 90% slucajeva sigurno su pruzali podrsku pjesadiji sa .50 calom ili aglom - vidjao sam i one sa TOW montiranim na njih.

Post Reply

Return to “Vojska, vojna tehnologija, bitke i strategije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest