Vojske u svijetu

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Vojske u svijetu

Post by Pasaga » 22 May 2021, 19:29

Mister No wrote: 22 May 2021, 19:23
General War wrote: 22 May 2021, 19:16
Nisu isli, niti to tako ide, jer je vec bila ugovorena kupovina F16 Baraka iz izraela, ali Trump rekao nemoze.
Rafal je (ce biti) odabran jer je najbolja ponuda (obuka pilota, dijelovi, servis, naoruzanje..) nema veze sa srbijom direktno.
Pa to za Baraka je odavno poznato.
Imali su sad mogucnost da uzmu F 16 ali su otisli prema Francuzima.

Ubijeđen sam da se naoruzavaju iskljucivo gledajući sta Srbija radi i cime se oprema.
Ako se nevaram,i bivsa drzava je pred sam rat nabavila par kom. tih 29-ki
Njima su se najvise qurcili,kud su nestali.
Ni jedan taj nije oboren.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojske u svijetu

Post by General War » 22 May 2021, 19:37

Pasaga wrote: 22 May 2021, 17:32
Mister No wrote: 22 May 2021, 17:31

Rafali su puno bolji.
ovi ih prefalise...
uvalili su negdje u juznu Afriku,nesto malo...
mrka kapa
Indija i Egipat su kupili Rafale

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojske u svijetu

Post by General War » 22 May 2021, 19:38

Pasaga wrote: 22 May 2021, 19:29
Mister No wrote: 22 May 2021, 19:23

Pa to za Baraka je odavno poznato.
Imali su sad mogucnost da uzmu F 16 ali su otisli prema Francuzima.

Ubijeđen sam da se naoruzavaju iskljucivo gledajući sta Srbija radi i cime se oprema.
Ako se nevaram,i bivsa drzava je pred sam rat nabavila par kom. tih 29-ki
Njima su se najvise qurcili,kud su nestali.
Ni jedan taj nije oboren.
Ko Hrvatska? Nije...samo su imali 21 inice

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Vojske u svijetu

Post by Pasaga » 22 May 2021, 19:39

General War wrote: 22 May 2021, 19:38
Pasaga wrote: 22 May 2021, 19:29

Ako se nevaram,i bivsa drzava je pred sam rat nabavila par kom. tih 29-ki
Njima su se najvise qurcili,kud su nestali.
Ni jedan taj nije oboren.
Ko Hrvatska? Nije...samo su imali 21 inice
Mislio sam na YU....
koliko znam,nijedna 29-ka nije oborena
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: Vojske u svijetu

Post by Mister No » 22 May 2021, 19:41

General War wrote: 22 May 2021, 19:26
Mister No wrote: 22 May 2021, 19:23

Pa to za Baraka je odavno poznato.
Imali su sad mogucnost da uzmu F 16 ali su otisli prema Francuzima.

Ubijeđen sam da se naoruzavaju iskljucivo gledajući sta Srbija radi i cime se oprema.
Ja ne vidim niti jednog excesa zadnjih trideset godina medju njima Srbija-Hrvatska, odlicno se dogovaraju (na ustrb BiH), jedni druge vec protjerali kako su se dogovrili...sto bi ratovali?
Nisu ni SAD-e i Rusija u ratu ali se naoruzavaju jedni zbog drugih.

Ok, to je samo moja pretpostavka.
High Hopes...

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: Vojske u svijetu

Post by Mister No » 22 May 2021, 19:44

Pasaga wrote: 22 May 2021, 19:39
General War wrote: 22 May 2021, 19:38
Ko Hrvatska? Nije...samo su imali 21 inice
Mislio sam na YU....
koliko znam,nijedna 29-ka nije oborena
Zavrsile su na Banjici sve nakon raspada drzave.
Amerikanci ih poskidali 99-te kao kruske, a jedan dio nije ni poletio kako treba zbog loseg održavanja..
High Hopes...

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojske u svijetu

Post by General War » 22 May 2021, 19:44

Pasaga wrote: 22 May 2021, 19:39
General War wrote: 22 May 2021, 19:38
Ko Hrvatska? Nije...samo su imali 21 inice
Mislio sam na YU....
koliko znam,nijedna 29-ka nije oborena
Yu je imala kompletnu eskadrilu MIG 29, nije nijedan oboren iako se koristio (u hrvatskoj) kao prelazno rjesenje dok se ne napravi Yu supersonic, koji je trebao poletiti 1994 (oslabljena verzija rafala) ali eto...

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojske u svijetu

Post by General War » 22 May 2021, 19:46

Mister No wrote: 22 May 2021, 19:44
Pasaga wrote: 22 May 2021, 19:39

Mislio sam na YU....
koliko znam,nijedna 29-ka nije oborena
Zavrsile su na Banjici sve nakon raspada drzave.
Amerikanci ih poskidali 99-te kao kruske, a jedan dio nije ni poletio kako treba zbog loseg održavanja..
Mislis Batajnici? :oo
Tu su bili i prije rata

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojske u svijetu

Post by General War » 22 May 2021, 19:49

Odlicna puska


User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: Vojske u svijetu

Post by Mister No » 22 May 2021, 19:57

General War wrote: 22 May 2021, 19:46
Mister No wrote: 22 May 2021, 19:44

Zavrsile su na Banjici sve nakon raspada drzave.
Amerikanci ih poskidali 99-te kao kruske, a jedan dio nije ni poletio kako treba zbog loseg održavanja..
Mislis Batajnici? :oo
Tu su bili i prije rata
:ok
E, Batajnici da.
High Hopes...

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojske u svijetu

Post by General War » 22 May 2021, 20:00


Jos jedan klip Rusko-Srbijanske vjezbe; ono sto je interesantno je stav vojnika u borbenom polozaju, vidi se da Srbi koriste standard zapadnog drzanja polozaja a izvlacenje su i jedni i drugi uigrali od Mornarickih foka.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Vojske u svijetu

Post by Krokodil Behko » 22 May 2021, 20:03

General War wrote: 22 May 2021, 19:04
Pa napravi zaseban vojni podforum, a ja cu dok sam na bolovanju probat da otvorim nekoliko topica.
Vićemo štaćemo, obično odluke sinhroniziramo Maja i ja, oko ovih krupnijih preslagivanja.


Što se tiče vojne vježbe u Srbiji, ne vjerujem da je stvarni raslog antiteroristička borba.
Čim su tu Rusi, ovo je samo njihov odgovor na NATO vježbe širom Evrope.
U tom scenariju, ti zamišljeni "teroristi" mogu biti samo pripadnici bošnjačkog puka Vojske BiH, čpošto su sve ostale zemlje u regiji, već u NATO. Eventualno, može Kosovo.
online

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojske u svijetu

Post by General War » 22 May 2021, 20:09

Krokodil Behko wrote: 22 May 2021, 20:03
General War wrote: 22 May 2021, 19:04
Pa napravi zaseban vojni podforum, a ja cu dok sam na bolovanju probat da otvorim nekoliko topica.
Vićemo štaćemo, obično odluke sinhroniziramo Maja i ja, oko ovih krupnijih preslagivanja.


Što se tiče vojne vježbe u Srbiji, ne vjerujem da je stvarni raslog antiteroristička borba.
Čim su tu Rusi, ovo je samo njihov odgovor na NATO vježbe širom Evrope.
U tom scenariju, ti zamišljeni "teroristi" mogu biti samo pripadnici bošnjačkog puka Vojske BiH, čpošto su sve ostale zemlje u regiji, već u NATO. Eventualno, može Kosovo.
Pa evo ovaj klip sto sam postavio je tipican nacin izvlacenja iz zasjede...mogu biti teroristi a terorista moze biti svako, ovo je vise upoznavanje sta ko radi i iskustva..naravno da se moze primjeniti svugdje i za sve.

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojske u svijetu

Post by General War » 22 May 2021, 22:58


User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Vojske u svijetu

Post by Taare » 14 Jun 2021, 12:54

A sramote za amere, braćo draga :D.
talibani vozaju one njihove džipove :ooo

Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Vojske u svijetu

Post by Taare » 17 Jun 2021, 13:52

Nevjerovatno je šta im rade. talibani su stvarno zajebani.

https://afghanistan.liveuamap.com/
Svi mi se morete obratit

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Vojske u svijetu

Post by insomnia » 17 Jun 2021, 14:19

Pasaga wrote: 22 May 2021, 19:39
General War wrote: 22 May 2021, 19:38
Ko Hrvatska? Nije...samo su imali 21 inice
Mislio sam na YU....
koliko znam,nijedna 29-ka nije oborena
Bome slabo znas. Ovaj simpaticni mladic prizemljio je dvije
Image
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Vojske u svijetu

Post by Taare » 22 Jun 2021, 20:59

Nijemci se usrali, kažu talibani nezadrživo nadiru ka njihovoj bazi.
Taliban marschieren auf Bundeswehr-Lager zu
Lijepi strah :D.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95676
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33895 times
Been thanked: 20671 times
Contact:
Status: Online

‘ORUŽJE SUDNJEG DANA’: Svijetom vlada panika zbog najstrašnijeg oružja u povijesti svijeta!

Post by Rum » 03 Aug 2021, 15:24

Image

Nova ruska nuklearna podmornica K-329 Belgorod 25. lipnja napustila je Severodvinsk i otisnula se na Bijelo i Barentsovo more radi ispitivanja u realnim uvjetima prije isporuke ruskoj ratnoj mornarici. Divovska podmornica procijenjene dužine 184 metra planira se naoružati novim potpuno autonomnim torpedima s nuklearnim bojnim glavama tipa Poseidon 2M39 dometa do 10.000 kilometara.

Ako probna plovidba bude uspješna, Belgorod će biti prva ruska podmornica naoružana torpedima Poseidon koja po svim svojim karakteristikama, posebice po nuklearnoj bojnoj glavi koju nose, procijenjene snage oko 100 megatona, ulaze u kategoriju tzv. oružja sudnjega dana. Poseidon je oružje drugog odgovora koje mora jamčiti da će eventualni nuklearni napad na Rusiju, bez obzira na njegov ishod, biti uzvraćen učinkovitim nuklearnim napadom na protivničku stranu, SAD ili njegove saveznike. Stoga je Poseidon potpuno autonoman i funkcionira bez ljudskog djelovanja.
Uništeni gradovi

Pogoni ga minijaturni nuklearni reaktor koji mu teoretski osigurava neograničeni domet, ali je on u stvarnosti, zbog ograničenja materijala od kojih su torpedo i njegovi sklopovi izgrađeni, sveden na oko 10.000 kilometara, što ipak predstavlja interkontinentalni domet. Masivni torpedo procijenjenog je promjera čak 1,6 do 2 metra (standardna ruska nuklearna torpeda su promjera 650 mm) i dužine veće od 20 metara. Na satelitskim snimkama podmornice Belgorod jasno se uočavaju pramčani otvori ogromnih torpednih cijevi za smještaj i lansiranje Poseidona. Torpeda nose nuklearnu bojnu glavu čija podvodna eksplozija treba stvoriti radioaktivni cunami visine i do 500 metara, koji bi zbrisao napadnute priobalne gradove i radioaktivnošću zagadio kopnenu površinu veličine 1500 x 1500 kilometara.


Belgorod je zapravo modificirana nuklearna podmornica klase Oscar II namijenjena operativnom ispitivanju novih ruskih pomorskih oružja među kojima je i torpedo Poseidon, kao strateško nuklearno oružje koje u svjetlu brzog razvoja američke proturaketne obrane treba nadoknaditi moguće smanjenje kapaciteta ruskog nuklearnog odgovora nuklearnim interkontinentalnim balističkim projektilima i osigurati održanje nuklearnog pariteta i statusa “zajamčenog uzajamnog uništenja”.

Uz dovršeni Belgorod, planirana je izgradnja još četiri nove nuklearne podmornice sasvim nove klase, od kojih bi svaka kao i probna Belgorod nosila 6 autonomnih torpeda Poseidon. Izgradnja prve podmornice te nove klase Khabarovsk započela je 2014. godine. Njezino porinuće bilo je planirano za lipanj ove godine, no satelitske snimke doka brodogradilišta Sevmash u Severodvinsku u kojem se gradi ukazuju na to da radovi još nisu gotovi i da će porinuće najvjerojatnije biti odgođeno do kraja godine.

Oružje Armagedona

Namjena torpeda tipa Poseidon je uništenje velikih priobalnih gradova uz pomoć radioaktivnog cunamija koji bi pokrenula podvodna eksplozija njihovih nuklearnih bojnih glava. Oružje potpuno autonomno samo nalazi put do određenih ciljeva i, ovisno o pozicioniranju protivničkih snaga, autonomno mijenja pravac kretanja, izbjegava uočene protivničke obrambene mjere i odabire smjer napada. Najveća dubina na kojoj može ploviti procjenjuje se na 1000 metara, što je daleko ispod dosega aktivne protivničke obrane.

Povijest se ne ponavlja, ali se savršeno rimuje sa sadašnjošću. Svjedočimo nečemu za što se krajem prošlog stoljeća i završetka hladnog rata držalo da je definitivno utonulo u bespuća povijesti. Nažalost, cikličko kretanje povijesti oko stoljetnih, gotovo uvijek istih geopolitičkih odrednica vratilo je ne samo hladnoratovski duh u međunarodne odnose nego i oružja koja su tijekom hladnog rata nazivali “oružjima sudnjega dana”. Poseidon je jedna od njih.

Iako je svo nuklearno oružje u svojoj biti oružje armagedona, čak i među tim čudovišnim sredstvima masovnog ubijanja postoje oružja koja nadilaze i sam pojam ratovanja. Najstrašnija među oružjima apsolutnog uništenja nuklearna su oružja nakon čije je uporabe potpuno sigurno kako neće preživjeti ni onaj tko ga koristi. Tijekom hladnog rata to su bili američki krstareći projektili Vought SLAM, koji su ne samo što su nosili više nuklearnih bojnih glava velike snage sposobne za uništenje velikih urbanih sredina i cijelih dijelova protivničkih teritorija nego su imali i nuklearni pogon, koji je osiguravao neograničen domet.



Ruska strana raspolagala je svojim oružjem “sudnjega dana”, torpedom T-15 s nuklearnom bojnom glavom snage 100 megatona (ekvivalent milijun tona TNT), koje je trebalo djelovati na isti način kao i novi ruski torpedo Poseidon.
Posljednji odgovor

Mana mu je bio mali domet od samo 50-ak km pa se morao koristiti vremenski upaljač, inače bi sve završilo kao samoubilačka misija. Pri kraju tehničkog razvoja spoznalo se da bi zbog narasle snage američke i zapadne protupodmorničke obrane napad njime uistinu i bio samoubilački pokušaj jer bi se podmornica-nosač teško mogla neopaženo približiti američkoj obali na tako maloj udaljenosti. Kao i današnji Poseidon, i nekadašnji torpedo T-15 također je bio promjera 1,6 metara i gotovo iste dužine, a nosio je nuklearnu bojnu glavu iste snage. Bilo je predviđeno da se lansira iz podmornica klase November koja je mogla nositi samo jedan torpedo.

Nakon potvrde ruskog predsjednika Putina iz ožujka 2018. godine o postojanju ruskog autonomnog podvodnog vozila na nuklearni pogon s nuklearnom bojnom glavom velikog dometa, sposobnog za nuklearne udare po neprijateljskoj obali koji bi stvorili valove visine 500 metara i uništili priobalne gradove, tehnologija oružja sudnjega dana ponovno je prvi put nakon hladnog rata u središtu medijske pozornosti.

Zapravo nije riječ ni o čemu novom, nego o nastavku razvoja idejnih projekata takvog oružja iz hladnoratovskog vremena. Ruski torpedo, zapravo podvodni dron, Poseidon, poznat po ruskoj razvojnoj oznaci “Status 6”, odnosno američkom kodnom imenu Kanyon, idejni je sljednik projekta torpeda T-15 iz 50-ih godina prošlog stoljeća. Njegovi nedostaci, prije svega domet od jedva pedesetak kilometara, sada su zahvaljujući tehnološkom razvoju na novom oružju otklonjeni.




Povratak hladnog rata vratio je na scenu takva oružja, a razvoj tehnologije 4. industrijske revolucije omogućio je stvaranje potpuno autonomnih oružnih sustava. Procjenjujući da je razvojem američkih proturaketnih sustava ugrožena sposobnost ruskog strateškog nuklearnog odgovora, Rusija je uz usavršavanje balističkih interkontinentalnih projektila, ne obazirući se na abnormalnu cijenu projekata i stanje ruskoga gospodarstva, pokrenula razvoj novih “oružja sudnjega dana” među kojima i torpeda Poseidon kao sredstva drugog, zapravo posljednjeg odgovora.
Veliko postignuće

U konačnici, time bi trebala bez obzira na rapidni razvoj američkih antiraketnih sustava osigurati režim uzajamnog zajamčenog uništenja.

Nova oružja masovnog uništenja postaju neovisna o ljudskom upravljanju. Onaj tko ih pokrene stoga može mirno umrijeti u nuklearnom napadu jer će njegova oružja vrlo vjerojatno pronaći svoj cilj. To veliko postignuće nekada je bilo nezamislivo. Sada i mrtav možeš ubiti neprijatelja, što je za svijet ovakav kakav je uistinu epohalni napredak. Postojanje takvih oružja govori sve o njemu i političkim elitama koje ga kreiraju.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: ‘ORUŽJE SUDNJEG DANA’: Svijetom vlada panika zbog najstrašnijeg oružja u povijesti svijeta!

Post by insomnia » 03 Aug 2021, 19:43

😂
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Post Reply

Return to “Vojska, vojna tehnologija, bitke i strategije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest