Držanje i upotreba vatrenog oružja

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Držanje i upotreba vatrenog oružja

Post by MorningStar » 21 Dec 2021, 20:23

rocko wrote: 21 Dec 2021, 19:41

Jok ba svi SF pustili brade u Avaginstanu jer tamo svi bradati dosla naredba od Generala Lamberta da svi moraju se obrijat i nosit uniforme.
izvadis pistolj onda stavis cijev u otvor clearing barela onda u pistolj stavis okvir i povuces zatvarac i ubacis metak u cijev oruzija onda izvadis pistolj iz otvora clearing barela i stavis ga u futrolu onda zakopcas futrolu, onda uzmes pusku i ponovis proceduru sa tim da na kraju zakocis pusku umjesto stavljanja u futrolu. Tako da je oruzije uvijek tokom manipulacije usmjereno u sigurnom pravcu. Moze ljudino i to za vecinu smatra se da je 15 metaka puno da se ispuca . Znam da zvuci fantasticno .
To je preko njihove komande doslo socom.

Ali to ako uradis sa pistoljem kako si napisao " izvadis pistolj, uperis u otvor, stavis okvir , povuces slider tj . rapetiras, stavis u futrolu - znaci da ces imati metak u cijevi i rapetiran pistolj ? Ne razumijem sta je tu clear ?

I sa puskom isto - ali ne moze ni biti puska na safe i clear (barem M4/m16) jer ako nema metka u komori ta se puska ne moze podesiti na safe.

Ja opet po mom skromnom znanju i iskustvu.

:ok

User avatar
rocko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3318
Joined: 13 Jan 2020, 21:21
Has thanked: 67 times
Been thanked: 61 times
Status: Offline

Re: Držanje i upotreba vatrenog oružja

Post by rocko » 21 Dec 2021, 21:13

MorningStar wrote: 21 Dec 2021, 20:23
rocko wrote: 21 Dec 2021, 19:41

Jok ba svi SF pustili brade u Avaginstanu jer tamo svi bradati dosla naredba od Generala Lamberta da svi moraju se obrijat i nosit uniforme.
izvadis pistolj onda stavis cijev u otvor clearing barela onda u pistolj stavis okvir i povuces zatvarac i ubacis metak u cijev oruzija onda izvadis pistolj iz otvora clearing barela i stavis ga u futrolu onda zakopcas futrolu, onda uzmes pusku i ponovis proceduru sa tim da na kraju zakocis pusku umjesto stavljanja u futrolu. Tako da je oruzije uvijek tokom manipulacije usmjereno u sigurnom pravcu. Moze ljudino i to za vecinu smatra se da je 15 metaka puno da se ispuca . Znam da zvuci fantasticno .
To je preko njihove komande doslo socom.

Ali to ako uradis sa pistoljem kako si napisao " izvadis pistolj, uperis u otvor, stavis okvir , povuces slider tj . rapetiras, stavis u futrolu - znaci da ces imati metak u cijevi i rapetiran pistolj ? Ne razumijem sta je tu clear ?

I sa puskom isto - ali ne moze ni biti puska na safe i clear (barem M4/m16) jer ako nema metka u komori ta se puska ne moze podesiti na safe.

Ja opet po mom skromnom znanju i iskustvu.

:ok
Tako bi se po propisu trebao ubacit metak u cijev , clear je back stop to jest sta je ispred cijevi. al to je teorija u praksi vazda ima onakvih ko ja koje mrzi hodat.

User avatar
rocko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3318
Joined: 13 Jan 2020, 21:21
Has thanked: 67 times
Been thanked: 61 times
Status: Offline

Re: Držanje i upotreba vatrenog oružja

Post by rocko » 21 Dec 2021, 21:18

MorningStar wrote: 21 Dec 2021, 20:18
rocko wrote: 21 Dec 2021, 19:43 da opet probam postavit sliku maksuz za tebe. postavim onda se ne pojavljuje obrisem probam ponovo i tako 10 puta.

IMG_20211213_210529311.jpg
Stojeci bez potpore ironsight jel tako ? mislim meni je slicna grupa ali kad se naslonim na stol ispred dok u potpunosti standing je grupa nekih 4 cm
stojeci stav bez naslona mehanicki nisan, nije losa grupa od 4 cm vazda ima neko sa boljom grupom ja imam prijatelja potpukovnika u njega svaka grupa jedna rupa, a ima raje koja to si cuo se zove moj nosilac moje rezervne puske i okvirova to su oni sto im je grupa pola metra njegovo je da doda svoje okvirove i pusku ako necija zaglavi :D. ono ne diraj obarac ni za zivu glavu takvi nemogu pogodit kucu od 15 sa 15 metara kad stoje pred vratima.
U US ima nekih 22 miliona aktivnih i bivsih vojnika mora u toj masi biti 400-500 koji su na nivou olimpijca.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Držanje i upotreba vatrenog oružja

Post by MorningStar » 21 Dec 2021, 21:24

rocko wrote: 21 Dec 2021, 21:13
MorningStar wrote: 21 Dec 2021, 20:23

To je preko njihove komande doslo socom.

Ali to ako uradis sa pistoljem kako si napisao " izvadis pistolj, uperis u otvor, stavis okvir , povuces slider tj . rapetiras, stavis u futrolu - znaci da ces imati metak u cijevi i rapetiran pistolj ? Ne razumijem sta je tu clear ?

I sa puskom isto - ali ne moze ni biti puska na safe i clear (barem M4/m16) jer ako nema metka u komori ta se puska ne moze podesiti na safe.

Ja opet po mom skromnom znanju i iskustvu.

:ok
Tako bi se po propisu trebao ubacit metak u cijev , clear je back stop to jest sta je ispred cijevi. al to je teorija u praksi vazda ima onakvih ko ja koje mrzi hodat.
Pa pricali smo o weapons clear (valjda vadjenju metka iz cijevi i weapon clear) To opisano ne rezultuje weapon clear nego weapon very not clear :D.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Držanje i upotreba vatrenog oružja

Post by MorningStar » 21 Dec 2021, 21:30

rocko wrote: 21 Dec 2021, 21:18
MorningStar wrote: 21 Dec 2021, 20:18

Stojeci bez potpore ironsight jel tako ? mislim meni je slicna grupa ali kad se naslonim na stol ispred dok u potpunosti standing je grupa nekih 4 cm
stojeci stav bez naslona mehanicki nisan, nije losa grupa od 4 cm vazda ima neko sa boljom grupom ja imam prijatelja potpukovnika u njega svaka grupa jedna rupa, a ima raje koja to si cuo se zove moj nosilac moje rezervne puske i okvirova to su oni sto im je grupa pola metra njegovo je da doda svoje okvirove i pusku ako necija zaglavi :D. ono ne diraj obarac ni za zivu glavu takvi nemogu pogodit kucu od 15 sa 15 metara kad stoje pred vratima.
U US ima nekih 22 miliona aktivnih i bivsih vojnika mora u toj masi biti 400-500 koji su na nivou olimpijca.
E hvala napokon smo dosli da stojeci stav,bez potpore,mehanika nisan 4-cm nije lose. Tako smo i poceli pricati. :)

Ja nisam vidio do sada opet da neko stojeci stav bez potpore i optike moze da reda metak u metak - a upoznao sam dosta dosta ljudi. Nisam radio aktivno sa SF jedinicama (osim jednom kada su nas vozili na camcima preko rijeke :oo te jednom kada su nam pomogli sa svojim javelincicom lijepim - mi smo uzvratili prateci i osiguravajuci njihov supply truck sa javelincicima :oo te ostalo u prolazu - jednom smo se i posvadjali )

Svako ima svoje mjesto jel ako je vec - nisu svi dobri strijelci ali ima minimum za kvalifikacije pa ako to ne zadovolji onda.. nije za vojsku jel - jer i onaj u stabu sto nosa karte mora znat ipak da puca.

User avatar
rocko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3318
Joined: 13 Jan 2020, 21:21
Has thanked: 67 times
Been thanked: 61 times
Status: Offline

Re: Držanje i upotreba vatrenog oružja

Post by rocko » 21 Dec 2021, 21:35

MorningStar wrote: 21 Dec 2021, 21:24
rocko wrote: 21 Dec 2021, 21:13

Tako bi se po propisu trebao ubacit metak u cijev , clear je back stop to jest sta je ispred cijevi. al to je teorija u praksi vazda ima onakvih ko ja koje mrzi hodat.
Pa pricali smo o weapons clear (valjda vadjenju metka iz cijevi i weapon clear) To opisano ne rezultuje weapon clear nego weapon very not clear :D.
weapon hot.

User avatar
rocko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3318
Joined: 13 Jan 2020, 21:21
Has thanked: 67 times
Been thanked: 61 times
Status: Offline

Re: Držanje i upotreba vatrenog oružja

Post by rocko » 21 Dec 2021, 21:39

MorningStar wrote: 21 Dec 2021, 21:30
rocko wrote: 21 Dec 2021, 21:18

stojeci stav bez naslona mehanicki nisan, nije losa grupa od 4 cm vazda ima neko sa boljom grupom ja imam prijatelja potpukovnika u njega svaka grupa jedna rupa, a ima raje koja to si cuo se zove moj nosilac moje rezervne puske i okvirova to su oni sto im je grupa pola metra njegovo je da doda svoje okvirove i pusku ako necija zaglavi :D. ono ne diraj obarac ni za zivu glavu takvi nemogu pogodit kucu od 15 sa 15 metara kad stoje pred vratima.
U US ima nekih 22 miliona aktivnih i bivsih vojnika mora u toj masi biti 400-500 koji su na nivou olimpijca.
E hvala napokon smo dosli da stojeci stav,bez potpore,mehanika nisan 4-cm nije lose. Tako smo i poceli pricati. :)

Ja nisam vidio do sada opet da neko stojeci stav bez potpore i optike moze da reda metak u metak - a upoznao sam dosta dosta ljudi. Nisam radio aktivno sa SF jedinicama (osim jednom kada su nas vozili na camcima preko rijeke :oo te jednom kada su nam pomogli sa svojim javelincicom lijepim - mi smo uzvratili prateci i osiguravajuci njihov supply truck sa javelincicima :oo te ostalo u prolazu - jednom smo se i posvadjali )

Svako ima svoje mjesto jel ako je vec - nisu svi dobri strijelci ali ima minimum za kvalifikacije pa ako to ne zadovolji onda.. nije za vojsku jel - jer i onaj u stabu sto nosa karte mora znat ipak da puca.
postoji ali zato postoji i drvena olovka # 2
Image

Ona sluzi da kada se meta provjerava za te sto im streljastvo bas i ne ide da se njom ubodu rupe ( pogodci ) i covjek se kvalifkuje poslije ide govor uperi pusku gdje je svi upere i nediraj okidac.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Držanje i upotreba vatrenog oružja

Post by MorningStar » 21 Dec 2021, 21:40

rocko wrote: 21 Dec 2021, 21:35
MorningStar wrote: 21 Dec 2021, 21:24
Pa pricali smo o weapons clear (valjda vadjenju metka iz cijevi i weapon clear) To opisano ne rezultuje weapon clear nego weapon very not clear :D.
weapon hot.
Kad smo kod hot, danas sad uhvatio prigusivac zalijepi se prst - kuku lele evo pijucem svako malo :D.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96643
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34584 times
Been thanked: 21247 times
Contact:
Status: Online

Re: Držanje i upotreba vatrenog oružja

Post by Rum » 23 Dec 2021, 15:32

Zeničanka Zerina Skomorac najuspješnija sportašica BIH u 2021. godini

Image

U organizaciji Sportskog saveza invalida Federacije BIH sinoć je održan izbor sportista invalida BiH za 2021. godinu.

Za najuspješniju sportašicu godine proglašena je Zerina Skomorac iz Zenice, reprezentativka BiH u streljaštvu koja je ove godine na Prvenstvu BiH u streljaštvu osvojila zlatnu medalju. Učesnica je Paraolimpijskih igara u Tokiju 2021. godine. Najuspješniji sportista u muškoj konkurenciji je Mirzet Duran, reprezentativac BiH u sjedećoj odbojci. Za najuspješnije trenere proglašeni su: Ifet Mahmutović (sjedeća odbojka), Edis Imširović (košarka u kolicima) i Mirsad Redžić, trener Steljačkog kluba osoba sa invaliditetom SKOSI iz Zenice. Pokrovitelji manifestacije bili su Federalno ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata i Federalno ministarstvo kulture i sporta. (M.P.)

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Držanje i upotreba vatrenog oružja

Post by Taare » 27 Dec 2021, 13:38

Ima ljudi koji kažu da nam se ne smije ponovit '92. Ima ih i u dijaspori. Takvi bi svo stečeno znanje stavili na raspolaganje domovini. Ne bi samo pisali na forumu.

Image
Svi mi se morete obratit

User avatar
rocko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3318
Joined: 13 Jan 2020, 21:21
Has thanked: 67 times
Been thanked: 61 times
Status: Offline

Re: Držanje i upotreba vatrenog oružja

Post by rocko » 29 Dec 2021, 02:26

Taare wrote: 27 Dec 2021, 13:38 Ima ljudi koji kažu da nam se ne smije ponovit '92. Ima ih i u dijaspori. Takvi bi svo stečeno znanje stavili na raspolaganje domovini. Ne bi samo pisali na forumu.

Image
Namh da podjelis svoje "znanje" kako se uclaniti u streljacki klub u DE i kako se puca na papirnu metu iz sjedeceg stava.

Rocko, Fuddo i Havana su zaboravili vise o ratovanju nego sto si ti naucio iz prica, Youtube i filmova.

Da se podsjetis o razlici u ratovanju u Tuzli i U Posavini




User avatar
Anestzijaaa
Forumaš mjeseca
Forumaš mjeseca
Posts: 4273
Joined: 23 Dec 2020, 22:51
Location: Nebesa
Has thanked: 2561 times
Been thanked: 1920 times
Status: Online

Re: Držanje i upotreba vatrenog oružja

Post by Anestzijaaa » 29 Dec 2021, 02:27

:puca
Zbogom hrabri lavovi,vase sjenke i sad cuvaju nas grad.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Držanje i upotreba vatrenog oružja

Post by Taare » 29 Dec 2021, 09:51

rocko wrote: 29 Dec 2021, 02:26"znanje"
Baš tako kako si napiso - "znanje"
Ne znam ti ja to ništa. Skidam slike sa neta. Inače sam teški pacifista. Ono, mejk lov not var.
Doduše, par puta sam puco iz pištolja, al je to bilo na svadbama. Puco u zrak.
Koliko sam skonto, ovo na slici je vazdušna puška.
Lažu kad kažu da samo optika košta 10k jurona. Je l de, čika roćko?
Svi mi se morete obratit

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Držanje i upotreba vatrenog oružja

Post by Šabović Adis » 30 Dec 2021, 12:33

rocko wrote: 29 Dec 2021, 02:26


3:45 do 4:00

"Ne znaš ti ko je četnik ko je partizan"

:valja :klanja
Ne mereeee 👉👌

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1542 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Držanje i upotreba vatrenog oružja

Post by TAFKAP » 30 Dec 2021, 12:47

... babo, dajdža, amidža

Mon
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4286
Joined: 10 Jan 2021, 18:55
Has thanked: 3440 times
Been thanked: 4014 times
Status: Offline

Re: Držanje i upotreba vatrenog oružja

Post by Mon » 19 Feb 2022, 22:52

Birthday present :cvike
98FFD343-0A92-4A1A-AE5D-A97664DB66AA.jpeg
F6CF8F32-7570-4293-8969-4CE386C86140.jpeg

Mon
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4286
Joined: 10 Jan 2021, 18:55
Has thanked: 3440 times
Been thanked: 4014 times
Status: Offline

Re: Držanje i upotreba vatrenog oružja

Post by Mon » 19 Feb 2022, 22:55

Danas na shooting range:

50ft. sa Scorpion
E0D0D4DC-B503-45AC-80AC-1325DB0B91D4.jpeg


35ft Scorpion i Sig combined
29B8E367-D930-4294-A791-96436A445184.jpeg

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7938 times
Status: Offline

Na američkom tržištu u prodaju puštena puška za djecu JR-15

Post by Krokodil Behko » 20 Feb 2022, 08:28

Image


JR-15, puška namijenjena djeci po uzoru na automatsku pušku kakva se koristila u nizu krvavih pucnjava, nedavno se pojavila na tržištu u Sjedinjenim Državama, razbjesnivši udruge za suzbijanje nasilja počinjenog oružjem za osobnu uporabu.

Ovo je prvo među mnogim oružjem koje će odraslima pomoći da djeci otkriju streljaštvo u potpunoj sigurnosti, objavio je proizvođač WEE1 Tactical, koji je na svojoj mrežnoj stranici pohvalnim riječima predstavio pušku kakvu imaju tata i mama.

JR-15 (kratica za "Junior") duga je tek 80 cm i teška manje od kilograma. Opremljena je okvirima s 5 i 10 metaka kalibra 22 LR, a na tržištu se pojavila sredinom siječnja po cijeni od 389 dolara.

Model za odrasle, AR-15 je civilna verzija oružja vojnog tipa kakvo se koristilo u nizu krvavih pucnjava, napose u školama, koje su zgrozile SAD.


Masovna ubistva iz vatrenog oružja pošast su u SAD-u, gdje je pravo na nošenje oružja zajamčeno Ustavom. Pokušaje reguliranja njegove prodaje nerijetko blokira američki Kongres, gdje oružani lobi NRA ima snažan utjecaj, javlja Hina.

Dana 14. 12. 2012. psihički poremećen mladić ubio je 26 ljudi, među kojima 20 djece, u osnovnoj školi Sandy Hook u Newtownu, u Connecticutu, na sjeveroistoku, što je potreslo javnost.

Puškom AR-15 su počinjeni i napadi u Las Vegasu 2017., najsmrtonosniji u novijoj povijesti zemlje, s 58 mrtvih i u srednjoj školi u Parklandu, na Floridi (17 mrtvih) 2018.

Na prvi pogled čini se kao neumjesna šala. Gledano pobliže, čini se samo neumjesno, komentirao je u petak Josh Sugarmann, glavni direktor organizacije Violence Policy Center koja se bori protiv oružanog nasilja.


Newtown Action Alliance, organizacija koja se zauzima za ograničavanje oružja, osudila je oružani lobi i proizvođače koji čine sve kako bi i dalje gomilali profit.

Josh Sugarmann je kritizirao i promotivne slike kojima proizvođač želi privući mlade na kojima je piratska glava s irokezicom za dječake i s plavim repićem na vrh glave za djevojčice, a obje imaju dudu u ustima i metu u oku.

U izvještaju o metodama kojima se američki proizvođači oružja koriste kako bi privukli mladež objavljenom 2016., upozorava se da je oružje u živim bojama - ružičastoj, crvenoj, narančastoj i metalik ljubičastoj - koje mladi vole i da je lakše za rukovanje.

U 2021. vatrenim oružjem je počinjeno gotovo 45.000 ubistava u SAD-u, među kojima oko 24.000 samoubistava, a ubijeno je više od 1.500 maloljetnika, objavila je organizacija Gun Violence Archive.


(SB)
online

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Na američkom tržištu u prodaju puštena puška za djecu JR-15

Post by Duh » 20 Feb 2022, 08:35

bar 2% ce ih reci-tata je meni bolju kupio.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Na američkom tržištu u prodaju puštena puška za djecu JR-15

Post by Melek » 20 Feb 2022, 08:48

Bas sam prerano rodjen.

I na pogresnom mjestu..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Post Reply

Return to “Vojska, vojna tehnologija, bitke i strategije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests