Namjenska industrija

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by Tierra Caliente » 06 Apr 2022, 19:39

MorningStar wrote: 06 Apr 2022, 19:13
Tierra Caliente wrote: 06 Apr 2022, 18:59

Kod lansirne cijevi za RB M-57 ne koristi se tehnologija hladnog rotacionog istiskivanja. Obicni alatni celik-cijev koji se zakali u ulju.

BNT nije improvizovana radionica, ni Pobjeda u Tesnju nije improvizovana radionica, a ni ona u Lukavca nije improvizovana radionica. Sve ozbiljne firme koje su vec proizvodile NVO i koje su bile glavni i rezervni proizvodni kapaciteti bivse JNA SSNO.

U slucaju bombardovanja i ratnih razaranja mislim da je bolje imati proizvodnju/finalizovanje na vise lokacija. I ja smatram da je tih 600k minorno ali vec su dobili zemljiste i hale u Vitkovicima koje vrijedi xx miliona.

Pogledaj dijelove od SMG-a i dijelove od AR-a.

Ako su dobili grant i mašine za proizvodnju kako ne proizvode ? :hihi

Igman samo za svoje potrebe u postupku testiranja municije potrosi preko 5000-6000 cijevi. Pa vidi jel to serijska proizvodnja ili nije i koji su kriterijumi za odredjivanja sta je to serijska proizvodnja.
Koji proces se koristi ne znam ali cijev-cijev, ne vidim neku razliku u kvaliteti jer sigurno su tu negdje po naporima koje moraju da podnesu.

Hoces reci da se u ratu m57 masovno proizvodio kao i rakete za njega po navedenim firmama - tako da nije falilo AT raketa onda ?

Koncept ti je prilicno nespojiv sa logikom - jer ako raspes proizvodnju- dovoljno je da jedna karika bude unistena i sta onda ? To sto si mozda citao o rasprsivanju proizvodnje tipa Sovjetskog saveza u 2.sv ratu - radilo se o fabirkama u kompletu - dakle fabrika zaokruzene proizvodnje samo ne super ogromnog kapaciteta nego srednjeg = vise srednjih fabrika umjesto par ogromnih.

Sto se tice opreme - nevezano za NI ali gledao sam CNC masine koje po komadu kostaju 2 mil eura - tako da mi nesto 600 000 eura ulaganja u 3 godine za fabriku oruzja ne zvuci puno.

Gledam dijelove od smg-a i AR-a i dalje ne razumijem sta hoces da kazes pod ''Ono sto je dobro kod naseg SMG-a je da skoro sve dijelove mogu da se koriste u proizvodnju AP.'' Ako mozes pojasni.

Pa jesu li dobili masine ? Pise odobrava se grant ? Sta kad kud - ili da gatam ?

Ne znam zasto toliko truse cijevi jer cijev puske otprilike 25 000 metaka moze da po "papirima" izgura (mada u realnosti i mnogo vise) sto dovodi do zakljucka da Igman godisnje ispali 150 000 000 metaka na testiranje ??

Serijska proizvodnja je : Ulaz u fabriku sirovine - celicni segmeni u blokicima,plasticne kuglice i ostali metali Izlaz iz fabrike - Puska sve sa zatvaracem i podsklopom,mehanizmom okidaca,rukohvata,kundaka,cijevi,gasnog klipa (ako ima ta puska) , nisana itd i prilikom toga proizvodnja na principu "pokretne trake" jel (koncept proizvodnje od Henri Forda )
Cijev je tebi ista. Onome koji proizvodi i koje uzima mnogo vise parametara i koji treba da garantuje da nece neko da pogine, ocito da postoje nekakve razlike i neke finese.

Sad reci da se masovno proizvodio nije istina, vec da se proizvodilo koliko se imalo resursa i repromaterijala. I da se krpilo od svega i svacega sta se moglo pronaci od materijala. Sad da je RB M-57 imao neku jaku probojnost vala i nije. Samo je teoretski mogao probiti 320mm celika. U poredjenju sa kumulativnom minom od 200mm koja se mogla ispaljivati sa puske i gdje nije bilo potrebno zasebno barutno punjenje vec je dovoljno bilo ono iz metka.

Naravno da je spojiv sa logikom. Tako je npr. bila organizovana vojna proizvodnja u bivsoj Jugoslaviji. Postojale su glavne maticne fabrike, pa onda rezervni vojni kapaciteti, pa onda na te rezervne vojne kapacitete isle su civilna fabrike iz metalske industrije. Tako je Pobjeda u Tesnju bila rezervni kapacitet Krušika u Valjevu i imali su proizvodnju minobacačkog programa tj. samo proizvodnju košuljica, bez upaljača i stabilizatora. Tako je Pretis u Vogošći imaju rezervni kapacitet za minski program u Kalesiji, a za artijerijski proizvodni program imao je rezervni kapacitet u Lickom Osiku u Hrvatskoj, BNT u Novom Travniku sa rezervnim kapacitetom u Čapljini i u Hrvatskoj. BNT kovačnica sa rezervnim i dodatnim kapacitetom u Zenici i u Sloveniji. Jedina bitna fabrika koja nije imala rezervni kapacitet je Pobjeda i to pogon kapislane zato je izgrađena između Igmana, Pobjede i Prvog Partizana.

Isti dijelovi koji se koriste za naš SMG mogu se koristiti i za AP/AR-15.

Znaci da se odobrava grant, prije xx godina. I da su do sad osvojili i postigli serijsku proizvodnju BOLT-a i BOLT cariera za puske.

U Igmanu moraju municiju verifikovati da je "precizna", a sa tim istrosenim cijevima vjerovatno ne mogu to da verifikuju. U slucaju neke bilo kakve kontrole moraju da imaju neki papir koji ce potvrditi da municija ispunjava standarde.

Eno koncepta u Sloveniji. Sto bi se ispostavilo da je HN Herstal losa fabrika jer im se SCAR proizvodi u nekakvoj radionici u Sloveniji. :hihi
{code}

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by MorningStar » 06 Apr 2022, 19:53

Tierra Caliente wrote: 06 Apr 2022, 19:39

Cijev je tebi ista. Onome koji proizvodi i koje uzima mnogo vise parametara i koji treba da garantuje da nece neko da pogine, ocito da postoje nekakve razlike i neke finese.

Sad reci da se masovno proizvodio nije istina, vec da se proizvodilo koliko se imalo resursa i repromaterijala. I da se krpilo od svega i svacega sta se moglo pronaci od materijala. Sad da je RB M-57 imao neku jaku probojnost vala i nije. Samo je teoretski mogao probiti 320mm celika. U poredjenju sa kumulativnom minom od 200mm koja se mogla ispaljivati sa puske i gdje nije bilo potrebno zasebno barutno punjenje vec je dovoljno bilo ono iz metka.

Naravno da je spojiv sa logikom. Tako je npr. bila organizovana vojna proizvodnja u bivsoj Jugoslaviji. Postojale su glavne maticne fabrike, pa onda rezervni vojni kapaciteti, pa onda na te rezervne vojne kapacitete isle su civilna fabrike iz metalske industrije. Tako je Pobjeda u Tesnju bila rezervni kapacitet Krušika u Valjevu i imali su proizvodnju minobacačkog programa tj. samo proizvodnju košuljica, bez upaljača i stabilizatora. Tako je Pretis u Vogošći imaju rezervni kapacitet za minski program u Kalesiji, a za artijerijski proizvodni program imao je rezervni kapacitet u Lickom Osiku u Hrvatskoj, BNT u Novom Travniku sa rezervnim kapacitetom u Čapljini i u Hrvatskoj. BNT kovačnica sa rezervnim i dodatnim kapacitetom u Zenici i u Sloveniji. Jedina bitna fabrika koja nije imala rezervni kapacitet je Pobjeda i to pogon kapislane zato je izgrađena između Igmana, Pobjede i Prvog Partizana.

Isti dijelovi koji se koriste za naš SMG mogu se koristiti i za AP/AR-15.

Znaci da se odobrava grant, prije xx godina. I da su do sad osvojili i postigli serijsku proizvodnju BOLT-a i BOLT cariera za puske.

U Igmanu moraju municiju verifikovati da je "precizna", a sa tim istrosenim cijevima vjerovatno ne mogu to da verifikuju. U slucaju neke bilo kakve kontrole moraju da imaju neki papir koji ce potvrditi da municija ispunjava standarde.

Eno koncepta u Sloveniji. Sto bi se ispostavilo da je HN Herstal losa fabrika jer im se SCAR proizvodi u nekakvoj radionici u Sloveniji. :hihi
Jel se svi RPG-ovi proizvode hladnim istiskivanjem ??

Kazes da se nije masovno proizvodilo nije istina - pa onda kazes proizvodilo se koliko se imalo resursa i repromaterijala - pa kazes krpilo se od svega i svacega / pa onda pitanje kako mozes imati masovnu proizvodnju ako se krpis ? Recimo fino je moci da proizvedes raketu za RPG ali ako nemas eksploziv i barut - ono mozemo proizvesti ali fale nam samo dvije fabrike i to je to.

RB-M57 nebi trebalo da ima vece sa probojnoscu nego njegova mina bi trebala da ima.Dakle lanser nema veze nego glava tj. mina.

Napisao si jedno, odgovorio sam ti na to pa si sad napisao nesto nevezano i nepovezano. Pricas o maticnim fabrikama - kako onda maticna fabrika zastava pravi pusku od do ? I kako se tvoje spominjanje rezervnih fabrika moze dovesti u kontekst korisnosti rasprsivanja proizvodnje - ok rasprsis proizvodnju evo recimo sada igman pravi cijev,ac unity tijelo puske - I avio udar unisti igman - i sta onda AC unity radi ?? Pravi puske bez cijevi ?? - Sad ces reci pa onda ima na drugom mijestu cijevi - ok pa zasto onda ne napraviti dvije fabrike zaokruzene proizvodnje ako je to tako ?? - ustediti si truda.

Ne znam ja sta znaci - ti si postao tekst "odobrava se grant za nabavku" kad gdje kud sta ?? prije koliko godina - otkud ja to znam da je prije xx godina ili juce ??


Ok opet kako se to verifikovanje uklapa da zivotni vijek cijevi puske je 25-30 hiljada metaka na papiru znaci garantuju se performanse - i igman potrosi 5000 cijevi na testiranje sto znaci da ispale 125 miliona metaka za testiranje - bas testiraju ono zestoko :D.

Spominjanje FN Herstala u kontekstu nase price je smijesno - to je ogromna vojna industrija ne samo jedna fabrika (imaju fabrike po americi i gdje vec ne)

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by Tierra Caliente » 06 Apr 2022, 20:16

MorningStar wrote: 06 Apr 2022, 19:53
Tierra Caliente wrote: 06 Apr 2022, 19:39

Cijev je tebi ista. Onome koji proizvodi i koje uzima mnogo vise parametara i koji treba da garantuje da nece neko da pogine, ocito da postoje nekakve razlike i neke finese.

Sad reci da se masovno proizvodio nije istina, vec da se proizvodilo koliko se imalo resursa i repromaterijala. I da se krpilo od svega i svacega sta se moglo pronaci od materijala. Sad da je RB M-57 imao neku jaku probojnost vala i nije. Samo je teoretski mogao probiti 320mm celika. U poredjenju sa kumulativnom minom od 200mm koja se mogla ispaljivati sa puske i gdje nije bilo potrebno zasebno barutno punjenje vec je dovoljno bilo ono iz metka.

Naravno da je spojiv sa logikom. Tako je npr. bila organizovana vojna proizvodnja u bivsoj Jugoslaviji. Postojale su glavne maticne fabrike, pa onda rezervni vojni kapaciteti, pa onda na te rezervne vojne kapacitete isle su civilna fabrike iz metalske industrije. Tako je Pobjeda u Tesnju bila rezervni kapacitet Krušika u Valjevu i imali su proizvodnju minobacačkog programa tj. samo proizvodnju košuljica, bez upaljača i stabilizatora. Tako je Pretis u Vogošći imaju rezervni kapacitet za minski program u Kalesiji, a za artijerijski proizvodni program imao je rezervni kapacitet u Lickom Osiku u Hrvatskoj, BNT u Novom Travniku sa rezervnim kapacitetom u Čapljini i u Hrvatskoj. BNT kovačnica sa rezervnim i dodatnim kapacitetom u Zenici i u Sloveniji. Jedina bitna fabrika koja nije imala rezervni kapacitet je Pobjeda i to pogon kapislane zato je izgrađena između Igmana, Pobjede i Prvog Partizana.

Isti dijelovi koji se koriste za naš SMG mogu se koristiti i za AP/AR-15.

Znaci da se odobrava grant, prije xx godina. I da su do sad osvojili i postigli serijsku proizvodnju BOLT-a i BOLT cariera za puske.

U Igmanu moraju municiju verifikovati da je "precizna", a sa tim istrosenim cijevima vjerovatno ne mogu to da verifikuju. U slucaju neke bilo kakve kontrole moraju da imaju neki papir koji ce potvrditi da municija ispunjava standarde.

Eno koncepta u Sloveniji. Sto bi se ispostavilo da je HN Herstal losa fabrika jer im se SCAR proizvodi u nekakvoj radionici u Sloveniji. :hihi
Jel se svi RPG-ovi proizvode hladnim istiskivanjem ??

Kazes da se nije masovno proizvodilo nije istina - pa onda kazes proizvodilo se koliko se imalo resursa i repromaterijala - pa kazes krpilo se od svega i svacega / pa onda pitanje kako mozes imati masovnu proizvodnju ako se krpis ? Recimo fino je moci da proizvedes raketu za RPG ali ako nemas eksploziv i barut - ono mozemo proizvesti ali fale nam samo dvije fabrike i to je to.

RB-M57 nebi trebalo da ima vece sa probojnoscu nego njegova mina bi trebala da ima.Dakle lanser nema veze nego glava tj. mina.

Napisao si jedno, odgovorio sam ti na to pa si sad napisao nesto nevezano i nepovezano. Pricas o maticnim fabrikama - kako onda maticna fabrika zastava pravi pusku od do ? I kako se tvoje spominjanje rezervnih fabrika moze dovesti u kontekst korisnosti rasprsivanja proizvodnje - ok rasprsis proizvodnju evo recimo sada igman pravi cijev,ac unity tijelo puske - I avio udar unisti igman - i sta onda AC unity radi ?? Pravi puske bez cijevi ?? - Sad ces reci pa onda ima na drugom mijestu cijevi - ok pa zasto onda ne napraviti dvije fabrike zaokruzene proizvodnje ako je to tako ?? - ustediti si truda.

Ne znam ja sta znaci - ti si postao tekst "odobrava se grant za nabavku" kad gdje kud sta ?? prije koliko godina - otkud ja to znam da je prije xx godina ili juce ??


Ok opet kako se to verifikovanje uklapa da zivotni vijek cijevi puske je 25-30 hiljada metaka na papiru znaci garantuju se performanse - i igman potrosi 5000 cijevi na testiranje sto znaci da ispale 125 miliona metaka za testiranje - bas testiraju ono zestoko :D.

Spominjanje FN Herstala u kontekstu nase price je smijesno - to je ogromna vojna industrija ne samo jedna fabrika (imaju fabrike po americi i gdje vec ne)
Ovi RPG MX2, komando i standardna verzije proizvode se tehnologijom hladnim rotacionim istiskivanjem.

Jedino sto je 100% ispravno i sto se moze nazvati masovnom proizvodnjom je proizvodnja minobacacke municije i tromblonskih mina. Mislim da u nekoj knjizi pise da je Armije Bosne i Hercegovine proizvela oko 100.000-200.000 tromblonskih mina. Dok je Igman proizveo oko 100 miliona komada metaka ukupno tokom rata.

Ako se uzme kao nekaka referenca težina barutnih punjenja i težina eksploziva. Kod ove PO municije koristi se RDX i HMX. Pomnoži par stotina grama sa 100.000. To je šleper od 20 tona dovoljan za laboraciju toliko municije. Šleper-dva se mogu uskladištiti i u mirdnodopsko vrijeme negdje da ćami. Jedini problem kod barutnog punjenja za RPG municiju je što se ne koristi granulisani barut kao npr. kod minobacacke municije ili kod puscane municije vec mora da se izvalja veliki komad baruta i da se onda na presi ekstrudira.

Kako ce Igman unistiti avio ili raketni udar kad je 90% firme u tunelima pod zemljom, ispod planine Zlatar ? Znaci nikako. A bombardovan je vanjski dio pocetkom rata. I ovo je dobra stvar jer je maksimalno fabrika zasticena i kljucni pogon za proizvodnju puscanih cijevi. Sve ostale fabrike vojne, civilne mogu da proizvedu sve ostale dijelove. Svaka firma koja ima CNC strugove, glodalice, preseraj. U Igmanu ima fabrika i pogon za stancanje dijelova, pa sad vidi da li ta fabrika moze samostalno da proizvede AKM. Odgovor zasto ne naprave dvije firme sa zaokruzenim proizvodnim procesima sam ti odgovorio da nemaju finansijskih mogucnosti. Trenutno je tako. Da li ce nekada i AC Unity da izgradi vlastiti pogon za puscane cijevi. Ja bih iskreno volio da imaju i oni taj pogon. Da makar imaju mašine za dubinsko bušenje, pa lahko bi se honovala i olucila cijev.

U Igmanu testiraju municiju za razno naoruzanje, za lovacko, snajpersko, puskomitraljeze, mitraljeze, pistolje, automate. Za svasta. Koliki je zivotni vijek puscane cijevi i koja su optimalna dozvoljena opterecenja za cijev. Koliko se haba cijev, to oni znaju. Znaci mi sad nesto da komentarisemo pausalno, a ne znamo sve pamarametre. Bio je negdje INFO na nekom video klipu na koliko tacno metaka se radi testiranje i kontrola gadjanjem.

Nije smijesno spominjanje FN Herstala jer za njih se obavlja proizvodnja FN Scara u Sloveniji, u nekakvoj smijesnoj radionici.
{code}

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by The 51st State » 06 Apr 2022, 20:25

Jebes rpg, to ni u afrci vise nema prodju,umjesto da se bave usavrsavanjem OSA-e, Zolje ili kakvim naprednijim atgm sistemom koje je i komercijalno i stratestki mnogo svrsishodnije mi se drzimo oruzja iz 50tih godina 20tog vijeka.

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by Tierra Caliente » 06 Apr 2022, 20:33

OSA je ozbiljno PO sredstvo. Trebaju mašine za valjanje rakete koju su nam ukrali iz Pretisa. Treba fabrika kompozita koja je ostala u Prilepu u Makedoniji. Za državu veličine BiH dovoljan je RPG. Trebaju prese za barut/raketno gorivo. Proizvodnja nečeg naprednijeg nije finansijski opravdano.
{code}

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by The 51st State » 06 Apr 2022, 20:43

Rpg je prevazidjen municija od 40mm ga je adekvatno zamjenila, ekonomicnije i ubojitijije.
Kompoziti nisu problem, to mozes nabavljati iz turske, to za raketno narutno punjenje nisam znao da smo skroz osakaceni, a nisam siguram da je ekonomski neopravdano, sa nasim cijenama i marzama, mi smo atraktivan prodavatelj oruzja jer nema politickih stega za kupca, pa bi vrijedilo malo se pomuciti barem na protottipnim nivoima u svrhu ostajanja sa trendovima i kompletiranjem know how. Ima taj centar za napredne tehnologije pa valjda bi on nesto trebo raditi.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by MorningStar » 06 Apr 2022, 20:44

Tierra Caliente wrote: 06 Apr 2022, 20:16

Ovi RPG MX2, komando i standardna verzije proizvode se tehnologijom hladnim rotacionim istiskivanjem.

Jedino sto je 100% ispravno i sto se moze nazvati masovnom proizvodnjom je proizvodnja minobacacke municije i tromblonskih mina. Mislim da u nekoj knjizi pise da je Armije Bosne i Hercegovine proizvela oko 100.000-200.000 tromblonskih mina. Dok je Igman proizveo oko 100 miliona komada metaka ukupno tokom rata.

Ako se uzme kao nekaka referenca težina barutnih punjenja i težina eksploziva. Kod ove PO municije koristi se RDX i HMX. Pomnoži par stotina grama sa 100.000. To je šleper od 20 tona dovoljan za laboraciju toliko municije. Šleper-dva se mogu uskladištiti i u mirdnodopsko vrijeme negdje da ćami. Jedini problem kod barutnog punjenja za RPG municiju je što se ne koristi granulisani barut kao npr. kod minobacacke municije ili kod puscane municije vec mora da se izvalja veliki komad baruta i da se onda na presi ekstrudira.

Kako ce Igman unistiti avio ili raketni udar kad je 90% firme u tunelima pod zemljom, ispod planine Zlatar ? Znaci nikako. A bombardovan je vanjski dio pocetkom rata. I ovo je dobra stvar jer je maksimalno fabrika zasticena i kljucni pogon za proizvodnju puscanih cijevi. Sve ostale fabrike vojne, civilne mogu da proizvedu sve ostale dijelove. Svaka firma koja ima CNC strugove, glodalice, preseraj. U Igmanu ima fabrika i pogon za stancanje dijelova, pa sad vidi da li ta fabrika moze samostalno da proizvede AKM. Odgovor zasto ne naprave dvije firme sa zaokruzenim proizvodnim procesima sam ti odgovorio da nemaju finansijskih mogucnosti. Trenutno je tako. Da li ce nekada i AC Unity da izgradi vlastiti pogon za puscane cijevi. Ja bih iskreno volio da imaju i oni taj pogon. Da makar imaju mašine za dubinsko bušenje, pa lahko bi se honovala i olucila cijev.

U Igmanu testiraju municiju za razno naoruzanje, za lovacko, snajpersko, puskomitraljeze, mitraljeze, pistolje, automate. Za svasta. Koliki je zivotni vijek puscane cijevi i koja su optimalna dozvoljena opterecenja za cijev. Koliko se haba cijev, to oni znaju. Znaci mi sad nesto da komentarisemo pausalno, a ne znamo sve pamarametre. Bio je negdje INFO na nekom video klipu na koliko tacno metaka se radi testiranje i kontrola gadjanjem.

Nije smijesno spominjanje FN Herstala jer za njih se obavlja proizvodnja FN Scara u Sloveniji, u nekakvoj smijesnoj radionici.
Nije to pitanje bilo - pitanje je bilo jel se svi RPG-ovi proizvode tim procesom. Recimo evo RPG7 standardni jel ide tom tehnologijom ?

Ne znam koliko je proizvela ali eto trombloni ok , sta je sa granatama,raketama,municijom ... nije falilo ? 100 mil metaka - eto uzmimo da vojnik ispuca 20 metaka na dan prosjek neki (neko 100 neko 5) i da je 100k vojnika - to da neka 2 mjeseca ratovanja -- i pitanje eto posto nabrajas sta se moze , u cemu je bio problem evo danas igman tu - bio je i prije - sto se nije onda stancalo ? Evo hipoteticke situacije sutra se zarati zamandale granice - jel bi bilo problema ili ono nebi falilo municije ?


sleper dva exploziva za rpg rakete super trebalo bi to da se ima.

:D. Ja sam ti banalizovao situaciju tj. pokusao opisati nespojivnost logike da je otpornija rasuta proizvodnja pa sam karikirao cijevi se proizvode u Igmanu a tijelo puske u gorazdu , barut u cekricicima pa eto da promjenimo raznesu cekrcice sta onda :D.

A vidim ja nebih duljio - po tebi svaka fabrika moze da pravi pusku - samo cijevi malo problematicne ali idu i one i nema. Super hajde sa srecom samo naprjed.

Ok ako je bio na portalu, nego znas 5000 cijevi samo za testiranje znaci radi se punom parom super odlicno hhh desetine ako ne i stotine miliona metaka ide na testiranje.Negdje na nekom klipu nekad ok

Na sta mislis hajde de kad vec pricas o FN Herstalu , kakva smijesna radionica pravi FN SCAR u sloveniji de malo sta gdje kud ili da opet gatam - jel mozda prave na nekoliko lokacija,jel mozda prave dijelove jer FN Hersal nije jedna fabrika nego grupacija-vojna industrija i tako. Mislim jasta je nego smijesno :D.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by MorningStar » 06 Apr 2022, 20:46

The 51st State wrote: 06 Apr 2022, 20:43 Rpg je prevazidjen municija od 40mm ga je adekvatno zamjenila, ekonomicnije i ubojitijije.
Kompoziti nisu problem, to mozes nabavljati iz turske, to za raketno narutno punjenje nisam znao da smo skroz osakaceni, a nisam siguram da je ekonomski neopravdano, sa nasim cijenama i marzama, mi smo atraktivan prodavatelj oruzja jer nema politickih stega za kupca, pa bi vrijedilo malo se pomuciti barem na protottipnim nivoima u svrhu ostajanja sa trendovima i kompletiranjem know how. Ima taj centar za napredne tehnologije pa valjda bi on nesto trebo raditi.
Kakva municija od 40mm zamijenila rpg ??

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by The 51st State » 06 Apr 2022, 20:48

Ono sto u narodu zovu nitroglicerinke.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by MorningStar » 06 Apr 2022, 20:50

The 51st State wrote: 06 Apr 2022, 20:48 Ono sto u narodu zovu nitroglicerinke.
Vidi kad krenes u boj za hilafet preporucujem ti da sa "nitroglicerinkom" krenes na transporter,tenk ili oklopno vozilo.Ima da ga sredis za sekundu.












Image


:oo :oo :oo

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by The 51st State » 06 Apr 2022, 20:52

Barem necu za pare ubijati nevini narod po svjetskim destinacijama,, nego procitas li ti sta prije nego odgovoris, lijepo reko da za potrebe hilafeta u tom smislu su svrsishodnije sprave koje sam spomeno.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by MorningStar » 06 Apr 2022, 20:56

The 51st State wrote: 06 Apr 2022, 20:52 Barem necu za pare ubijati nevini narod po svjetskim destinacijama,, nego procitas li ti sta prije nego odgovoris, lijepo reko da za potrebe hilafeta u tom smislu su svrsishodnije sprave koje sam spomeno.
Kakve sprave , sta gdje kud- pitao sam te kako mijenja to 40mm "nitroglickerinka" RPG raketu ? :oo - nego gadjaj u sastav izmedju kupole i tijela tenka - i slobodno se opusti odma je gotov nema potreba da bjezis



Image :D.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by The 51st State » 06 Apr 2022, 21:10

Rpgom ne mozes vise unistiti nista sto cak i u regionu koriste ili sto ce koristit u doglednoj buducnosti , bio bi koristan jedino za despota,
Dakle ako se misli spremati odgovorno za neki sukob, naprednije verzije ose, zolje bi morale biti spremne bare, u smislu sposobnosti da ih se pravi, cak i da se ide u pravcu nekog jeftinog rip off_a javelina i to je masovno iskopirano, a municija od 40mm je bolja za antipjesadijske zadatke.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by MorningStar » 06 Apr 2022, 21:17

The 51st State wrote: 06 Apr 2022, 21:10 Rpgom ne mozes vise unistiti nista sto cak i u regionu koriste ili sto ce koristit u doglednoj buducnosti , bio bi koristan jedino za despota,
Dakle ako se misli spremati odgovorno za neki sukob, naprednije verzije ose, zolje bi morale biti spremne bare, u smislu sposobnosti da ih se pravi, cak i da se ide u pravcu nekog jeftinog rip off_a javelina i to je masovno iskopirano, a municija od 40mm je bolja za antipjesadijske zadatke.
Kad se vec interesujes malo oko vojske i to. Prvo RPG ti ne znaci nista - znaci raketa za isti. Ako uzmes recimo PG7R ili PG7T raketu sasvim je dovoljna za najbolje sto ima Srbija i Hrvatska. I ne samo za njih - dobar pogodak PG7V moze abramsa onesposobiti a ne neki ruski tenk.OSE su zastarile,zolje pogotovo.RPG je jeftin,lak,fool-proof dakle za BiH savrsen.

Kakav rip-off javelina ? :D. A kako odakle ga nabaviti ? - Puno jednostavnije TOW a imaju tamam hamviji koje su donirali - malo ih oklopis da mogu izdrzati srapnele stavis tow na isti i imas tenkolovca.

Sad vidim procitao si zasto sluzi 40mm - tako i treba.Samo prije nego uletis u diskusiju treba da procitas a ne da se popravljas u hodu ;) :oo

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by The 51st State » 06 Apr 2022, 21:29

Budi slobodan da ne ulazis u diskusiju ako mislis da nemam pojma i da se sluzim guglom za potrebe iste i ako smatras da ti je primarni cilj da nametnes svoje vidjenje, nisam nikad ni tvrdio sam ista vise od amatera entuzijaste sa manjkavostima oko odredjenih specificnosti, tako da ne moras pumpati ego na ovom forumu gdje obicno postaju amateri, imas sasvim dovopjno imternacionaonih i domacih foruma gdje pisu ljudi izmraznoraznih obpasti pa probaj njima sta objasniti.

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by Tierra Caliente » 06 Apr 2022, 21:33

MorningStar wrote: 06 Apr 2022, 20:44
Tierra Caliente wrote: 06 Apr 2022, 20:16

Ovi RPG MX2, komando i standardna verzije proizvode se tehnologijom hladnim rotacionim istiskivanjem.

Jedino sto je 100% ispravno i sto se moze nazvati masovnom proizvodnjom je proizvodnja minobacacke municije i tromblonskih mina. Mislim da u nekoj knjizi pise da je Armije Bosne i Hercegovine proizvela oko 100.000-200.000 tromblonskih mina. Dok je Igman proizveo oko 100 miliona komada metaka ukupno tokom rata.

Ako se uzme kao nekaka referenca težina barutnih punjenja i težina eksploziva. Kod ove PO municije koristi se RDX i HMX. Pomnoži par stotina grama sa 100.000. To je šleper od 20 tona dovoljan za laboraciju toliko municije. Šleper-dva se mogu uskladištiti i u mirdnodopsko vrijeme negdje da ćami. Jedini problem kod barutnog punjenja za RPG municiju je što se ne koristi granulisani barut kao npr. kod minobacacke municije ili kod puscane municije vec mora da se izvalja veliki komad baruta i da se onda na presi ekstrudira.

Kako ce Igman unistiti avio ili raketni udar kad je 90% firme u tunelima pod zemljom, ispod planine Zlatar ? Znaci nikako. A bombardovan je vanjski dio pocetkom rata. I ovo je dobra stvar jer je maksimalno fabrika zasticena i kljucni pogon za proizvodnju puscanih cijevi. Sve ostale fabrike vojne, civilne mogu da proizvedu sve ostale dijelove. Svaka firma koja ima CNC strugove, glodalice, preseraj. U Igmanu ima fabrika i pogon za stancanje dijelova, pa sad vidi da li ta fabrika moze samostalno da proizvede AKM. Odgovor zasto ne naprave dvije firme sa zaokruzenim proizvodnim procesima sam ti odgovorio da nemaju finansijskih mogucnosti. Trenutno je tako. Da li ce nekada i AC Unity da izgradi vlastiti pogon za puscane cijevi. Ja bih iskreno volio da imaju i oni taj pogon. Da makar imaju mašine za dubinsko bušenje, pa lahko bi se honovala i olucila cijev.

U Igmanu testiraju municiju za razno naoruzanje, za lovacko, snajpersko, puskomitraljeze, mitraljeze, pistolje, automate. Za svasta. Koliki je zivotni vijek puscane cijevi i koja su optimalna dozvoljena opterecenja za cijev. Koliko se haba cijev, to oni znaju. Znaci mi sad nesto da komentarisemo pausalno, a ne znamo sve pamarametre. Bio je negdje INFO na nekom video klipu na koliko tacno metaka se radi testiranje i kontrola gadjanjem.

Nije smijesno spominjanje FN Herstala jer za njih se obavlja proizvodnja FN Scara u Sloveniji, u nekakvoj smijesnoj radionici.
Nije to pitanje bilo - pitanje je bilo jel se svi RPG-ovi proizvode tim procesom. Recimo evo RPG7 standardni jel ide tom tehnologijom ?

Ne znam koliko je proizvela ali eto trombloni ok , sta je sa granatama,raketama,municijom ... nije falilo ? 100 mil metaka - eto uzmimo da vojnik ispuca 20 metaka na dan prosjek neki (neko 100 neko 5) i da je 100k vojnika - to da neka 2 mjeseca ratovanja -- i pitanje eto posto nabrajas sta se moze , u cemu je bio problem evo danas igman tu - bio je i prije - sto se nije onda stancalo ? Evo hipoteticke situacije sutra se zarati zamandale granice - jel bi bilo problema ili ono nebi falilo municije ?


sleper dva exploziva za rpg rakete super trebalo bi to da se ima.

:D. Ja sam ti banalizovao situaciju tj. pokusao opisati nespojivnost logike da je otpornija rasuta proizvodnja pa sam karikirao cijevi se proizvode u Igmanu a tijelo puske u gorazdu , barut u cekricicima pa eto da promjenimo raznesu cekrcice sta onda :D.

A vidim ja nebih duljio - po tebi svaka fabrika moze da pravi pusku - samo cijevi malo problematicne ali idu i one i nema. Super hajde sa srecom samo naprjed.

Ok ako je bio na portalu, nego znas 5000 cijevi samo za testiranje znaci radi se punom parom super odlicno hhh desetine ako ne i stotine miliona metaka ide na testiranje.Negdje na nekom klipu nekad ok

Na sta mislis hajde de kad vec pricas o FN Herstalu , kakva smijesna radionica pravi FN SCAR u sloveniji de malo sta gdje kud ili da opet gatam - jel mozda prave na nekoliko lokacija,jel mozda prave dijelove jer FN Hersal nije jedna fabrika nego grupacija-vojna industrija i tako. Mislim jasta je nego smijesno :D.
Svi naši RPG-ovi se proizvode tehnologijom hladnim rotacionim istiskivanjem. I komando i standardna verzija :hihi

Granate je proizvodila zeljezara Zenica i BNT. Simbolican broj od par do desetak hiljada ukupno tokom cijelog rata. Falilo je ali nije bilo kovackih kapaciteta za otkivanje granata. Kako se nije stancalo i proizvodilo. Odakle im 100 miliona komada metaka? :D. Moze bakar i mesing da uveze, kupi i skladisti ko god hoce. Nisu potrebne nikakve dozvole i saglasnosti kao za uvoz NVO. :hihi

Nego šta nego treba da se ima.

Nije to rasuta proizvodnja, vec proizvodnja sa rezervnim i dodatnim industrijskim kapacitetima kao sto je bivsa JNA SSNO organizovala. Kazes barut se u cekrcicima proizvodi, medjutim ta tvornica u cekrcicima nema bazne hemije, vec neka druga tvornica proizvodi ulazne sirovine, i skladiste ulaznih sirovina se nalazi na nekoj drugoj lokaciji kao sto se nalazi i u fabrici u cekrcicima. U ratnim uslovima se proizvodnja moze izmjestiti i na druge lokacije. Kao sto su npr. izmjestili Pobjedu u Gorazdu, iznijeli sve masine, kotlove po kucama u Gorazdu. Tako da nije bilo nikakvog unistavanja kljucne proizvodne infrastrukture.

U Gorazdu je alatnica od Pobjede proizvodila svoj automat. I puscane cijevi, sve dijelove su samostalno proizvodili. :hihi

Normalno da se u Igmanu radi punom parom zato su do sada kupili najsavremenije mašine iz Austrije za kovanje puscanih cijevi. Zato su izgradili dodatnu halu za skladistenje repromaterijala, zato su kupili masine iz Belgije i Francuske za proizvodnju 100 miliona komada metaka. Tako da danas imaju kapacitet proizvodnje od 250 miliona komada metaka u dvije radne smjene.

Nešto mi je plavo-žuto iza Novalica


Pušten u rad novi pogon za proizvodnju u preduzeću Igman Konjic 9mm


Otvorena je linija za proizvodnju municije kalibra 7,62 mm.
Image

Pokaži malo inicijative, želje. Nemoj samo očekivati da te ja punim infomacijama :zubi
{code}

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by MorningStar » 06 Apr 2022, 22:06

The 51st State wrote: 06 Apr 2022, 21:29 Budi slobodan da ne ulazis u diskusiju ako mislis da nemam pojma i da se sluzim guglom za potrebe iste i ako smatras da ti je primarni cilj da nametnes svoje vidjenje, nisam nikad ni tvrdio sam ista vise od amatera entuzijaste sa manjkavostima oko odredjenih specificnosti, tako da ne moras pumpati ego na ovom forumu gdje obicno postaju amateri, imas sasvim dovopjno imternacionaonih i domacih foruma gdje pisu ljudi izmraznoraznih obpasti pa probaj njima sta objasniti.
Vidi uvijek sam za konstruktivnu diskusiju, ali uletio si i lupio - RPG i 40mm GL ne mogu ni priblizno se spominjati po upotrebi i ucinkovitosti.Nije meni cilj nikakvo nametanje bilo cega, nego fina diskusija.Priznajem malo mi je bilo iritantno kako si uletio i lupio prilicno arogantno ne treba nama rpg imamo 40mm sto je totalno .... Ako si za finu diskusiju i da svi dodamo nesto (sto naravno je izvedeno iz necega sto znamo) i vise nego otvoren sam za razgovor ;)

Ponekad se volim malo saliti hajd neces zamjeriti oko halifata sta sad :oo

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by Tierra Caliente » 06 Apr 2022, 22:09

Možel se iz RPG-a ispaljivati 40x46 ili 40x53 :o :cudi
{code}

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by MorningStar » 06 Apr 2022, 22:10

Tierra Caliente wrote: 06 Apr 2022, 21:33

Svi naši RPG-ovi se proizvode tehnologijom hladnim rotacionim istiskivanjem. I komando i standardna verzija :hihi

Granate je proizvodila zeljezara Zenica i BNT. Simbolican broj od par do desetak hiljada ukupno tokom cijelog rata. Falilo je ali nije bilo kovackih kapaciteta za otkivanje granata. Kako se nije stancalo i proizvodilo. Odakle im 100 miliona komada metaka? :D. Moze bakar i mesing da uveze, kupi i skladisti ko god hoce. Nisu potrebne nikakve dozvole i saglasnosti kao za uvoz NVO. :hihi

Nego šta nego treba da se ima.

Nije to rasuta proizvodnja, vec proizvodnja sa rezervnim i dodatnim industrijskim kapacitetima kao sto je bivsa JNA SSNO organizovala. Kazes barut se u cekrcicima proizvodi, medjutim ta tvornica u cekrcicima nema bazne hemije, vec neka druga tvornica proizvodi ulazne sirovine, i skladiste ulaznih sirovina se nalazi na nekoj drugoj lokaciji kao sto se nalazi i u fabrici u cekrcicima. U ratnim uslovima se proizvodnja moze izmjestiti i na druge lokacije. Kao sto su npr. izmjestili Pobjedu u Gorazdu, iznijeli sve masine, kotlove po kucama u Gorazdu. Tako da nije bilo nikakvog unistavanja kljucne proizvodne infrastrukture.

U Gorazdu je alatnica od Pobjede proizvodila svoj automat. I puscane cijevi, sve dijelove su samostalno proizvodili. :hihi

Normalno da se u Igmanu radi punom parom zato su do sada kupili najsavremenije mašine iz Austrije za kovanje puscanih cijevi. Zato su izgradili dodatnu halu za skladistenje repromaterijala, zato su kupili masine iz Belgije i Francuske za proizvodnju 100 miliona komada metaka. Tako da danas imaju kapacitet proizvodnje od 250 miliona komada metaka u dvije radne smjene.

Nešto mi je plavo-žuto iza Novalica


Pušten u rad novi pogon za proizvodnju u preduzeću Igman Konjic 9mm


Otvorena je linija za proizvodnju municije kalibra 7,62 mm.
Image

Pokaži malo inicijative, želje. Nemoj samo očekivati da te ja punim infomacijama :zubi
Ja postavi pitanje jel se standardni rpg7 proizvodi tom tehnologijom a ti haj nema veze :D.

Suma sumarum, ako se sta zakuha - proizvodit ce se municija,granate i rakete - jel tako ? (I upravo sam otkrio da nije bilo problema jel stancalo se u ratu) Mislim meni nece trebati - trebat ce tebi (nadam se da nece ;) )

To od proizvodnje do kotlova po kucama .... neda mi se :D. hajd eto sa srecom, i puske eto proizvodili , pa ja ne znam sto su se ljudi zalili - AR BiH naoruzana do zuba bila dobro su Srbi prosli :D.

Sretno i povedi nam namjensku do pobjede tamo kako to samo SDA zna i moze :oo

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Namjenska industrija

Post by MorningStar » 06 Apr 2022, 22:11

Tierra Caliente wrote: 06 Apr 2022, 22:09 Možel se iz RPG-a ispaljivati 40x46 ili 40x53 :o :cudi
O cemu ti pricas sad ?? :oo

Post Reply

Return to “Vojska, vojna tehnologija, bitke i strategije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest