LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Moderator: Krokodil Behko

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 13 Jan 2016, 11:27

Ovu temu sam vec pisao na drugim forumima,pa ako vam nije mrsko postavicu i ovdje pricu o mom sedmo-godisnjem iskustvu.Unaprijed se izvinjavam za tehnicke(gramaticke)greske.Prvi dio price cu prepisati sa foruma gdje sada piskaram a poslije i paralelno.Jedan dio slika su moje vlasnistvo,dok sam neke uzeo sa interneta da bih vam bolje docarao moje pisanje.Poredjenje sa bilo kim,osim samnom je besmisleno.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Krokodil Behko » 13 Jan 2016, 11:31

Hajde eto, da iz prve ruke pročitamo nešto o toj poznatoj jedinici.
Inače, moj lični stav, svaka čast ali tu možda ima malo mitova o nepobjedivosti Legije stranaca, na bojnom polju. Nadam se da neću biti demantiran, kako se tema bude razvijala. :D
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by storm » 13 Jan 2016, 11:51

Čitao sam s guštom.
Doli bel :ok

Samo naprijed :ooo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 13 Jan 2016, 11:58

Pa da krenem.
Image
Bio sam sedam godina u Legiji stranaca.Nisam ponosan,ali se i ne stidim.Sjecam se tog Maja mjeseca1988 godine kad sam dosao u Francusku.Stigoh do Pariza.Ono para sto sam imao,ode, brzo.Sjedim na klupi zeljeznicke stranice.Umoran,gladan.Neznam nikoga.Ne govorim Francuski.Osjecam se izgubljen.Dignem glavu,i vidim veliku plakatu.Vojnik sa bijelom kapom a ispod pise"Legion Etrangere.Engaze vous". Covjeka koji je sjedio pored mene,pitam ,da li govori engleski.Kaze mi,malko.Zamolih ga da mi prevede ono sto pise na plakati.Objasni mi da to Legija Stranaca pravi reklamu i da poziva ljude da se angazuju.Gledam onu moju tetovazu na lijevoj ruci.Peace end lowe.Rekoh sam sebi, ne moze to zajedno,moja licna filozofija zivota i Legija.Ja u ono vrijeme isfoliro JNA,ostao samo 4 mjeseca u vojsci.Sta da trazim u Legiji.Medzutim dva tri dana poslije,nemadoh vise para.I nadjem se ispred vrata TE kasarne.Sjedijo sam skoro tri sata na jednoj klupi u parku koji je bio deset metara od te kasarne.Razmisljao,sjeco se svega onoga sto sam cuo o Legiji Stranaca.Sjecam se bilo me je strah.Poslije tri sata smogao sam malko hrabrosti pa pridjem vratima i pritisnem zvono.Vrata se otvore.Otvori mi vrata neki mali div.Najmanje dva metra u visini i metar i sirini.Vidim nosi kosulju kratkih rukava.Istetviran,ozbiljan,mrgudan.Prica mi na Francuskom.Kazem mu na engleskom da ne govorim francuski,i pitam ga dali govori engleski.Mali ironicni osmijeh pa mi rece da je on englez.U isto vrijeme me pita sta ja hocu.Polahko skoro stidljivo rekoh mu da hocu da se angazujem u Legiju.Pa hajde udji, rece mi.Prelazim preko vrata.Imam osjecaj da se bojim.Strah me je.Pitam se u kojem sranju cu se naci.Znam me.Nije prvi put.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Krokodil Behko » 13 Jan 2016, 12:09

Zar nisi morao imati neko ratno iskustvo, prije nego uopće budeš validan kandidat u legiji stranaca? Poznajem nekoliko strendžera iz ratne ARBiH, koji su bili tu da bi prikupili to iskustvo za legiju stranaca, pa zato kažem.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80767
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9951 times
Been thanked: 6781 times
Status: Online

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Julia-Klara » 13 Jan 2016, 12:11

moj rahmetli amidza se bio namjerio otici, mi svi bili ocajni... sreca pa odustao, zaljubio se :D
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 13 Jan 2016, 13:13

Krokodil Behko wrote:Zar nisi morao imati neko ratno iskustvo, prije nego uopće budeš validan kandidat u legiji stranaca? Poznajem nekoliko strendžera iz ratne ARBiH, koji su bili tu da bi prikupili to iskustvo za legiju stranaca, pa zato kažem.
Ne treba nikakvo "ratno" iskustvo.Legija vise voli "praviti" svoje vojnike
Image

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 13 Jan 2016, 13:31

Image
Sve je pocelo ovdje i otprilike ovako

Uvede me u jednu prostoriju,nesto kao cekaonica.Pa mi kaza da sacekam.Poslije pola sata dodje i rece.-"Hajde sa mnom".
Pratim ga.Odvede me u jednu kancelariju.Otvori mi vrata.Kaze udji.Udjem.Jedan covjek,sjedi za stolom,i gleda me.Dugo.Nije to onaj obicni pogled.Vidim mu u ocima.Odmjerava me.Od glave pa nadolje.Rece mi po naski"Zatvori vrata i sjedi".Zbunjen,zatvorim vrata i sjednuh na stolicu.Kako se zoves?Odgovorim.Odakle si?Odgovorim.Znas li gdje si?Sutim.Ponavlja pitanje.Neznam,kazem mu,nikad nisam bio,odgovorih.Nasmija se.Rece mi"Pa u Legiji Stranaca".Jasta, odgovorih.Ma nisam nesto bio siguran.Imao sam osjecaj da sanjam one lose snove.Evo,rece mi,imam ovdje dvije knjige.Jedna je-"Osobe koje trazi Francuska policija",druga"Interpol".Ako te nadjem u jednoj od ove dvije knjige ti ces u zatvor, umjesto u Legiju.Jesili razumio?Jesam,rekoh.Okrece listove.Ja cekam.
"Nema te?Za mene je u redu.Sad ce te doktori pregledati,pa ako nemas fizickih problema onda ces postati nas".
Gledam ga.Koji nas,mislim?Sta to znaci?Hiljadu pitanja a nigdje odgovora,osim onog najgoreg."Vidjeces"!Vratim se sa onim "mojim" englezom.Odvede me u drugu prostoriju.Oduze mi sve licne stvari.Dade mi patike,carape,gace,majcu i trenerku na kojoj pise Francuska Vojska.Rece mi,"Tamo je tus.Idi okupaj se i stavi ovo sto sam ti dao.Ostalo je konfiskovano"!
Image
Plakata(reklama) koja poziva na angazovanje

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 13 Jan 2016, 19:09

Posto su me i tamo pitali sta znaci recenica-"Dvije knjige......." u kojoj objasnjavam da SADA u modernoj Legiji nema mjesta za kriminalce i ubice,evo vam objasnjenje.
Image
Ovo zasluzuje da se malo bolje(duze) objasni.A istovremeno i neke druge predrasude vezane za mahalisanje o Legiji.Naime u ono vrijeme poslije drugog svjetskog rata,istina je,da je puno Nijemaca doslo da se sakrije u Legiju.To su bili u vecini slucajeva vojnici Vermahta,koji,plaseci se zatvora,odmazde i ostalih pobjednickih represalija trazili bas ono sto im je Legija davala.Novi identitet,tri obroka,platu i sve ostalo sta vojniku treba.Za uzvrat Francuska,koja je bila razorena,trebala je vojnike koji bi joj cuvali kolonijalne interese u Africi i Indokini.Posto im je u to vrijeme trbalo "meso za topove",svjetski a i Francuski probisvijeti su bas zbog izbjegavanja zakona trazili i nalazili utociste u Legiji.Ta tradicija promjene identiteta jos uvijek traje ali zbog drugih razloga.U to vrijeme su regrutovali i robijase po Francuskim zatvorima,znajuci,da bez vojne obuke i odlaska direktno na front,sanse da se vrate bile su minimalne.Samo u Indokini,krajem 50-ih i pocetkom 60-ih procjenjuje se da je negdje oko 25 ooo Legionera poginulo.Posto su skoro svi bili pod laznim identitetom,niko ih nije trazio,drzava nije placala odstetu a Francuski narod posto nije gubijo svoje sinove,sa strahom i postovanjem gledali su rijetke, prezivjele veterane.Oni,psihicki,dobro unakazeni,kao i svi veterani rata, poslije nekoliko casica(flasica),prepricavali su i uvelicavali svoje "podvige",gradeci legendu LEGIJE STRANACA(bas kao neki "nasi" koji se vratise i napisase knjige).Zavrsetak rata u Indokini,gubljenje Africkih kolonija,krajem 70-tih,poklapa se tacno sa krajem izgradnje u Francuskoj,industrijskim procvatom i potrebom da se promjeni "imidz" i Francuske a i samim tim Legije. Da bi ostvarila tu promjenu "imidza",Legija je polahko i postepeno "gurala"stari kadar u penziju.Po zavrsetku rata u Alziru(1962),maskirne uniforme su bile zabranjene.Modernizacija uniformi,oruzja i kasarni kao i modernizacija pravila i uslova za ulazak u Legiju.Negdje pocetkom 80-tih i zvanicno je uveden taj sistem koji sam ja nazvao "dvije knjige".Znaci,bilo ko da si i odakle si, ako te trazi Francuska policija,onda ces tamo i zavrsiti.To se vise ticalo Francuza i ostalih probisvijeta ako su napravili sranje u Francuskoj.Sto se tice stranaca,Legija nije ili niti mogla ili niti htjela provjeravati da li je kandidat za ulazak, trazen samo na drzavnom nivou drzave iz koje dolazi.Medjutim ako je bila raspisana potjernica Interpola,opet direkcija kazamat.Po tradiciji u Legiji Stranaca, zvanicno, NEMA Francuza.Realno su vecina i njima je sistematski mijenjan identitet ,zadrzavali su samo inicijale a Legija im je davala drzavljanstvo neke od zemalja u kojima se govori Francuski(Kanada,Luxemburg,Belgija...).Bilo je cudnih situacija.Ulazili su neki u Legiju da bi se sakrili od zene i djece,tako da nisu morali placati za izdrzavanje djece.To je jedan od primjera ali treba da znate da je svako od Legionera imao SVOJ razlog.Legija je,danas elitna jedinica sa medjunarodnom reputaciom i postovanjem svih vojski svijeta.
Image
Na gornjoj slici Legija 60-ih i ovdje moderna da ne kazem danasnja

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20665 times
Contact:
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Rum » 13 Jan 2016, 19:22

Jesi li i ti pobjegao kao Jean Claude Van Damme ???
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by drugrankovic » 13 Jan 2016, 19:28

Francuska policija i interpol, dobro jasno je da su u legiju ulazili i kriminalci tj lica sa dosijeom u maticnim drzavama... Danas su to manji prekrsaji a do devedesetih je bilo ozbiljnih lopingera...
U hrvatskoj je jedan bivsi konobar i bitanga postao posle legije , nacelnik generalstaba, a u srbiji komandat jso a tokom sluzbe i dalje bio bitanga surujuci s zemunskim klanom , vedrio i oblacio drzavom... Ok tako nekad bese...
Imaju svoke razloge i njihova je stvar... Moje misljenje je da su svi oni ppd jedan placenici. Samo svom narodu i drzavi sluzis iz onih genetskih razloga da tako kazem. A ovo? Placeni da ubijaju za racun francuske. Placene da ubija ne da deli banane. Bez obzira sto to nije neka svota kako se misli... Placenici , e ako im je to adrenalin, ok njihov izbor ali su i dalje placenici koji se salju da ubijaju za tudju zemlju, interes i nesto para...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by carobnjak N » 13 Jan 2016, 20:32

De ti nama Mare reci jesi li zaradio kakvu ozbiljnu lovu tu, jesi li koga roknuo i tako to
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 13 Jan 2016, 21:12

Ako niste primjetili na gornjem tekstu sam rekao-"Ovo zasluzuje da se malo bolje(duze) objasni.A istovremeno i neke druge predrasude vezane za mahalisanje o Legiji".
Sta je PLACENIK?Da nije jedna osoba koja radi neki posao i za to je placena.Gastarbajter u vojsci.Kazem VOJSCI jer Legija je vojska a ne neko privatno zastitarsko preduzece koje iznajmljuje zastitare i tjelo-branitelje.A ti carobnjake imas izbora.Kristalna kugla,carobni stap ili.............................................cekaj kraj price
Image

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Chloe » 13 Jan 2016, 21:16

Moj poznanik je nakon par godina sluzbovanja izisao. Ne znam zasto i kako. Ali znam da je poslije toga zavrsio na heroinu. Isao je na odvikavanje,
danas je porodican covjek, otac dvoje djece, bori se za egzistenciju. Mnogi ga sumnjicavo gledaju, puni su predrasuda o njegovoj osobnosti.
Prije par godina, spletom okolnosti se nasao kao sumnjiv, odmah su ga svi osudili, optuzili .... plakala sam zbog njega, njegove djece, supruge. Novinari su mu opsjedali kucu kao lesinari. Kad se sjetim. Na kraju ni kriv ni duzan. Niko mu se nije izvinio.

Izvini @Legijonaru ako sam ti temu sa ovim svrljanjem pokvarila. Prijavi post i admini ce obrisati. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by drugrankovic » 13 Jan 2016, 21:46

Mare-legija8895 wrote:Ako niste primjetili na gornjem tekstu sam rekao-"Ovo zasluzuje da se malo bolje(duze) objasni.A istovremeno i neke druge predrasude vezane za mahalisanje o Legiji".
Sta je PLACENIK?Da nije jedna osoba koja radi neki posao i za to je placena.Gastarbajter u vojsci.Kazem VOJSCI jer Legija je vojska a ne neko privatno zastitarsko preduzece koje iznajmljuje zastitare i tjelo-branitelje.A ti carobnjake imas izbora.Kristalna kugla,carobni stap ili.............................................cekaj kraj price
Image
Moj stav nije izgradjen posle tvoje price... jedan a hiljade isto je placenici.

Vojska je za svoj narod. Tu se sva prica zavrsava.
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 14 Jan 2016, 00:04

@drugrankovic,
Niti hocu niti mi je namjera mijenjati tvoje misljenje.Samo bih ti ovom slikom,a kroz pricu i mojim licnim iskustvom htio, pokazati da nije bas tako "kako su mi rekli"ili"prica se".Ponekad,u zivotu nadjemo se u situacijama gdje granica izmedju fikcije i realnosti za trenutak nestane,pa sami sebi kazemo"Jebo te,zar je ovo moguce"!!!!!!!!
Image

Sto se tice J narodne A,znas sta se i kako desilo!

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 14 Jan 2016, 11:02

Image
Kad sam se okupo i presvuko,vidjeh da me"Englez" ceka u hodniku.Uze onu moju "civilnu"odjecu.Pokazuje mi da ga pratim.Popesmo se na sprat.Otvori mi jedna vrata,pusti me da udjem pa zatvori.Cujem kako brava klepece.Zakljucao je vrata.Gledam po prostoriji.Unutra desetak ljudi.Veliki sto ,stolice i kreveti.Oni vojnicki(ili zatvorski),na sprat,a na prozorima resetke.Da ostali nisu pricali strane jezike pomislio bih da sam u zatvoru.Nadjoh mi jedan prazan krevet i onako umoran,pokusah zaspati.Zatvorim oci i kontam da je sve to samo ruzan san.Prisustvo i govor ostalih ipak me vraca stalno u javnost.Razmisljam.LEGIJA STRANACA.Jebote.Kao i vecina,i ja sam cuo za njih.Sve sto sam cuo bilo je neka mjesavina igranih filmova.Placenici,kriminalci,ubice,probisvijeti i ono malo gdje se i ja nadjoh,avanturisti.Ostao sam tu dvije sedmice.Nista se ne dogadja.Dani prolaze monotono.Budjenje,sredzivanje kreveta,ciscenje sobe,hodnika i ostalih prostorija.Dorucak,posjete kod doktora,rucak,posjete kod zubara a onda vecera,pa na spavanje.Jedemo u menzi ali se ne mijesamo sa "starim" legionerima.Vidimo ih u prolazu ili kroz prozor.Polahko se uspostavljaju i kontakti sa ostalima iz grupe.Svaki dan dolaze novi kandidati za Legiju.Ima nas vec tridesetak.Kinez,Amerikanac,nekoliko Francuza,Rusa,Rumuna....i ja.Ono sto se desilo jednog dana samo je jos vise podgrijalo onu moju strepnju.Naime,jedan tip je gledao kroz prozor i odjednom poceo galamiti pokazivati nam da se priblizimo prozoru i da pogledamo.Napolju,smotra,postrojena velika ceta legionera.Stoje u stavu,mirno dok truba svira "Posmrtni mars".Vidim mrtvacki sanduk pokriven Francuskom zastavom.Govor jednog oficira,kojeg nista nisam razumio.Nekoga su sahranjivali.Odjednom,tisina.Kasnije sam skonto da se radi o minuti cutanja,a odmah poslije i podizanje i odnosenje kovcega.Taj dogadjaj je bio glavna tema razgovora izmedju nas,sve do odlaska.Svako,po onome sta je cuo o Legiji,nagadjao je i imao svoje objasnjenje.I dodje to vece,kad nam dadose nasu licnu odjecu.Sutra idemo vozom u sabirnu kasarnu Legije Stranaca koja je u Marselju.Poslije pet sati voza,stigli smo.Na ulazu zeljeznicke stanice pise Marseille.Na peronu nas cekaju dvojica legionera.Napolju, autobus pa pravac kasarna.Kasarna izgleda da je velika.Odmah sa ulaza vidi se veliki spomenik.Velika zemaljska kugla a oko nje spomenici legionera.Simbol prisustva Legije na svim meridianima svijeta.Autobus prolazi polahko kroz kasarnu.Gledam kroz prozor.Puno legionera.Jedni trce,drugi marsiraju.Zaustavili smo se pred jednom zgradom.Izlazimo.Gledam.Na zgradi pise,to sam skonto poslije,"Regrutni centar Legije Stranaca".
Image
Image

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by drugrankovic » 14 Jan 2016, 11:14

zavrsi svoju pricu, to je tvoj zivot, neka ljudi citaju iskustva... ja priznajem da je to jedna od najobucenijih vojski u svjetu...
to niko ne negira... ono sto ja znam i mislim a ne preko rekla kazala je stanoviste da je to placena vojska stranaca koji za racun i interes odredjene drzave (samim tim i alijanse nato) ucestvuju u oruzanim akcijama...

hajmo malo i na humor, u seriji alo alo je na sarkastican nacin prikazan dobar deo istine o "junastvu" francuza... pa su posle drugog sv rata itenzivnije nastavili sa idejom da njihovi sinovi i dalje ne ratuju ako se ne mora, (ratuju i oni) ali da najveci deo zastite svojih kolonija (osvajackih teritorija gde je odredjeni narod pod robstvom njihovim) sacuvaju stranm placenicima tj zivotima...
svaki legonar ima svoj razlog, od adrenalina, do nekih drugih, lose proslosti i slicno, ili novca, braka, ma ne bitno... nijesu svi lopingeri... dakako danas je to svedeno skoro na minimum, da imaju dosije u svojim maticnim drzavama al da ih ne trazi interpol... na primjer franjkovic pokojni, nije primljen u nase jedinice specijalne (dje ocito ima i dosta protekcije) pa je sebe pronasao u legiji, tu je u pitanju njegov adrenalin po svaku cjenu u neku jedinicu specijalnu... ja bi reko kompleks a drugi kako kazu od volje im...

kako god vojska je za ispravnog gledanje ona oruzana sila naroda kojem genetski pripadas... i tu price nema... jer je to genetika...

ovo je tudja zemlja, tudji interes, i tu genetike nema, ostaje dakle placenici i ono sto ne moze da se svrsta sa sluzenjem drzavi kojoj genetici pripadas...

jna, je armija koja je vojska sfrj zemlje koja se raspala, i koja je godinama vesto spremana za raspad, sto je pokazano bilo i 1974 onim promenama ustava...

ona je bila regularna armija ali i kao drzava, i svaka porodica, kada te netko iznutra rusi, tu cvrstine nema pa makar bila od betona, puci ce...

postojale su u mom narodu vojske i prije te jna, koje je narod genetski sluzio, i ti borci su slavom upisani u istoriju narocito u I sv ratu kad je eto i francuska joj odala priznanje da je i ako slabije opremljenija i bez konja toliko sa esadijom uspevala biti kilometrima ispred francuza i probijati uspesnije frontove...

genetika dakle... vjekovima... jna takodje ima mnogo hrabrih svojih palih sinova oficira i vojnika koji su zbog zakletve ginuli ali je ona globalu nesrecna prica nesrecne zemlje... primjer su heroj mlan tepic, vojnik stojadin mirkovic i slicni...


ovde je legionar ulemek, legija, reuzeo specijalne jedinice, koje su svo vreme prenele u sebe kriminalni duh, ble u sprezi sa najprljavjim krimosima i klanovima u zemlji deceniju...

u hrvatskoj, gotovina, konobar pa general...

ok sve to na stranu, legionari su svaki od njih posebno i prica posebno... u biti su odlicno pripremljena oruzana formacija, ali gledajuci genetiku i smisao vojske koj je i nacionalna pripadnost oni su tudji vojnici, tj placenici koji zarad francuske i natoa po afrikama avganistanu i ostalo, ubijaju tamo neke koji brane svoje...

niko ne osporava vojnicko umece, ali o srzi te vojske, njenih interesa ciljeva necu vise raspravljati

nastavi svoju pricu to je tvoj zivot, svako dobro

vise se ne mjesam u ovo, zdravo bio
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 15 Jan 2016, 02:28

Image
Zid na ulasku u kasarnu
Image
Odmah poslije ulaza vidi se Muzej Legije i veliki plac na kom se odrzavaju smotre i vojne parade
Image
Slikano sa krova Muzeja prema ulaznoj kapiji
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Krokodil Behko » 15 Jan 2016, 09:46

Mare, koje je brojno stanje, da znamo, ako zaratimo s Francuskom? :)
Da li je to sve skupa divizija, korpus ili?
online

Post Reply

Return to “Vojska, vojna tehnologija, bitke i strategije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests