LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Moderator: Krokodil Behko

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 20 Jan 2016, 14:19

Image
Kad se licna grska,pretvori u kolektivnu kaznu

Obuka!!Ona prava vojnicka.Ustvari,obuka je pocela vec prvog dana,samo ja i ostali nismo bili svijesni toga.Svaki dan poslije dorucka i postrojavanja,dizanja zastave na jarbol,trcimo.U pocetku u sportskoj odjeci.Poslije,kad je kondicija pocela nadolaziti, u vojnickoj opremi.Uniforma i cizme.Na kraju uniforma,cizme i rusak od 35 kila.U to vrijeme zaradih puno zuljeva.Na nogama zbog novih cizama,na ledzima zbog ruksaka.Preko dana ne daju nam vise od deset minuta odmora.Osim za rucak i veceru,pola sata.Prvih mjesec i po "teorija".Casevi francuskog jezika.Montiranje i demontiranje puske.Pranje i peglanje uniformi.Inspekcija sobe ,ormara.Ako ormar nije sredjen,izbace sve na patos.Imas pola sata sve to srediti.Pa se vrate.Gledaju i ponovo sve izbace.Moras sve ponovo sloziti.Taman zaspis a oni galame"Uzbuna".Moramo se obuci i postrojiti u hodnik.Pocinjemo sa "strazarenjem"u zgradi.Sada znam zasto,prilikom medicinskih pregleda,intelektualni nivo ih nije interesovao.Program"pretvaranja ili mutacija" od civila u Legionera je napravljen tako da i nemamo uopste vremena razmisljati.Aktivnosti su tako iscrpljujuce i intezivne da mi se desilo zaspati stojeci.Kad umoran udjes u ucionicu na casove francuskog jezika ili nekog drugog teoretskog programa,cim odgovorni vidi da smo umorni,da ne bi zaspali sjedeci,predavanje pratimo stojeci.Polahko ulazimo u sistem zivota,gdje grupa postaje cijelina.Za svaku gresku pojedinca,kazna je kolektivna.

Image
U sred noci,jer neko nije bio "umoran"

Nesto kao solidarisanje sa kolegom.Slabiji,zbog toga,pocinju biti izolovani od ostatka grupe.Niko ne voli "placati"tudje greske.Umor postaje hronican.Toliko je jak da kad, u spavaonici,legnem uvece u krevet,imam osjecaj da zaspim i prije nego sto zatvorim oci.Zbog umora,mozda to cudno zvuci,cak i ne sanjam.Samo se probudim,umoran kao da se nisam ni odmarao.Oni koji pokazuju prve znakove slabosti,nalaze se u jos goroj situaciji.Na njih se vrsi jos veci pritisak.U Legiji je ZABRANJENO reci da si umoran.Srecem neke,u hodniku sa zakrvljavaljenim ocima.Kupatilo i wc su jedina mjesta gdje se "smije" plakati.
Last edited by Mare-legija8895 on 20 Jan 2016, 14:23, edited 1 time in total.

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 21 Jan 2016, 14:58

Image

FAMAS F1
Evo kako je izgledala moja ,na silu namecena,"zarucnica".Kazem to jer su mi je nametnuli i ona ce biti nesto kao dio mene.Mozda bi i izraz "treca ruka" bio odgovarajuci.Kazem to jer cu je svo vrijeme morati maziti(rastavljati,cistiti,podmazivati,sastavljati)paziti(pravilo je bilo da je morala biti uvijek na oku i pri ruci) i na terenu i pri izvodzenju zadataka,spavati sa njom.Kada bi me neko danas upitao koliko sam puta rastavio i sastavio ovo oruzje,koliko sam vremena(mjeseci)proveo u sedam godina karijere cisteci je ,stvarno ne bih znao.Jedino sto sam znao i sto je svaki Legioner morao znati na kraju obuke je 3 minute.Vrijeme koje smo imali da je rastavimo,nadjemo kvar,popravimo i sklopimo i, sa metkom u cijevi, spremni da pucamo.Obicno,kontrola je vrsena sa komadom bijele krpe.Jedna mala mrljica i hade ponovo,cisti i trljaj.Ponekad i po cijeli dan. Cak se i igramo,ko ce brze to odraditi.Ponekad nam daju ,zamotano u ceradu,vise puski razmontirane u dijelovima i pomjesane.Treba naci sve dijelove tvoje puske i sklopiti je.

Image
"Samo" 18 dijelova

Kazem samo jer ono sto se ne vidi su mehanizam unutra koji je sacinjen od vrlo malih dijelova,koji je valjalo isto tako razmontirati,ocistiti i ponovo sklopiti.Prva slika je model koji je bio u upotrebi kada sam ja usao u Legiju(1988) a bila je u upotrebi u Francuskoj vojsci od 1973.Evolucija nove tehnike i velike mogucnosti dodavanja novih "spravica",ucinili su da danas Francuska vojska koristi poboljsanu verziju koja se prilagodzava uslovima upotrebe.Ovo je jedan od mnogobrojnih,modernih,modela.
Image

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Hannibal » 21 Jan 2016, 15:10

Dobar je famas al na automatik modu. Evo bas sad sam ga koristio
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Krokodil Behko » 21 Jan 2016, 15:25

Neko njesra. Imao sam priliku rukovati s Ultimaxom, u ratu, a ima ih i koji su malo slični ovom gore i bezveze je.
isključivo blizina i ide se na mnogo metaka, da bi se pogodilo. Istina, imao je i nožice, pa čak i mjesto za optiku ali sve je to bezveze.
online

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 21 Jan 2016, 15:40

Krokodil Behko wrote:Neko njesra. Imao sam priliku rukovati s Ultimaxom, u ratu, a ima ih i koji su malo slični ovom gore i bezveze je.
isključivo blizina i ide se na mnogo metaka, da bi se pogodilo. Istina, imao je i nožice, pa čak i mjesto za optiku ali sve je to bezveze.
Nemoj tako Behko.Taman sam se naviko na tvoje odmjerene komentare.Imas tri sistema pucanja na njoj.Metak po metak,kratki rafali od tri metka ili rafal(dok ima metaka u magacinu).Evo ti jedna verzija gdje se puca u vecini slucajeva metak po metak a ja je nazvao"TIHOMIR"
Image
Last edited by Mare-legija8895 on 21 Jan 2016, 19:11, edited 1 time in total.

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 21 Jan 2016, 15:50

Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Krokodil Behko » 21 Jan 2016, 15:51

Mare-legija8895 wrote:
Krokodil Behko wrote:Neko njesra. Imao sam priliku rukovati s Ultimaxom, u ratu, a ima ih i koji su malo slični ovom gore i bezveze je.
isključivo blizina i ide se na mnogo metaka, da bi se pogodilo. Istina, imao je i nožice, pa čak i mjesto za optiku ali sve je to bezveze.
Nemoj tako Behko.Taman sam se naviko na tvoje odmjerene komentare.Imas tri sistema pucanja na njoj.Metam po metak,kratki rafali od tri metka ili rafal(dok ima metaka u magacinu).Evo ti jedna verzija gdje se puca u vecini slucajeva metak po metak a ja je nazvao"TIHOMIR"
Image

Nije on za naš stil ratovanja. Kod nas se traži neka srednja udaljenost, zbog konfiguracije terena i načina ratovanja.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mutevelija » 21 Jan 2016, 16:48

Hannibal Lecter wrote:Dobar je famas al na automatik modu. Evo bas sad sam ga koristio

Jest, neprecizan je kad pretisneš desni klik mišem. :haha
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Hannibal » 21 Jan 2016, 16:51

Mutevelija wrote:
Hannibal Lecter wrote:Dobar je famas al na automatik modu. Evo bas sad sam ga koristio

Jest, neprecizan je kad pretisneš desni klik mišem. :haha
Hahahahaha e to. Nije mi sto je neprecizan nego sto je puno sporiji
🐽

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mutevelija » 21 Jan 2016, 16:53

Hannibal Lecter wrote:
Mutevelija wrote:
Hannibal Lecter wrote:Dobar je famas al na automatik modu. Evo bas sad sam ga koristio

Jest, neprecizan je kad pretisneš desni klik mišem. :haha
Hahahahaha e to. Nije mi sto je neprecizan nego sto je puno sporiji
Hoćel neko mislit da pričamo o pravim puškama. :DD
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 22 Jan 2016, 14:29

Image
Casovi Francuskog jezika,stojeci

Inace sve se radi u parovima ili kako to oni kazu"binomima".Jedan je koji govori i razumije a drugi,kao ja,ne znaju jezik pa nam nasi binomi prevode.Malo pricanjem i puno mimikom i crtanjem na papiru.Pritisak,onaj fizicki a i psiholoski svakim danom je sve veci.Sto se tice fizicke kondicije,ona je,zbog svako dnevnih vjezbi i treninga sve bolja i bolja.Ali zbog nedostatka odmora ,to i ne primjecujemo jer moralno neki,narocito oni slabiji,izgledaju ko sablasti.Preveliki umor ubija volju i moral a samim tim i apetit.Znaci da ako svom tom umoru dodas i manjak hrane tj energije,onda si gotov.Zbog mojih godina (28),i prirodnih Bosanskih fizickih predispozicija a i malo zbog reputacije (yugo-mafija)nasih ljudi koji su prosli kroz Legiju pocinjem ,sa jos nekoliko,biti cijenjen i postovan.Zbog godina jer je prosjek u sekciji bio 22 godine,1,90 m i nekih 85 kila bez i jednog grama loja,sve mi to pomoze da vrlo brzo dobijem i prvi ne zvanicni cin.Sef sobe.Svi su bili za to da ja to budem,osim jednog Holandjanina.Poslije 15 minuta ubjedjivanja(marisanja) i jedne "sljive" na mom oku i dva Holandska zuba u kanti za smece postadoh ipak sef sobe.Sutradan ujutro na smotri ,pitaju nas starijesine sta je bilo.Naravno da je odgovor bio ocigledan."Oklizno se u kupatilu i ukuco glavom od vrata".Gleda nas ,smije se i kaze-"Ahaaa,u kupatilu ste se okliznuli!Fino,samo slijedeci put budite malo vise obazrivi da sta god ne slomite".Ne znam dali je mislio na kupatilo ili na nas.Svaki dan ili naucimo nesta novo ili ponavljamo vec nauceno.Ipak ,barem za kratko vrijeme,moral se poboljsao.Uskoro je dan kad cemo dobiti prve plate.

Image
I ponekad(vrlo rijetko)sjedeci
Image

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 23 Jan 2016, 22:38

Image

I dodje taj dan.PRVA PLATA!Taj dan je ipak bio poseban.Sve one price o velikim platama Legionera,sva mastanja o tome kako cemo potrositi "silne" pare,nestadose kao jutarnja magla.Dabome kao i sve ostalo sto je "znacajno" u Legiji,i ovdje ima ta tradicija isplate.Jedan po jedan ulazimo u malu prostoriju u kojoj se nalazi blagajna.Pozdravljamo i poslije predstavljanja oficir nam dadne pare.U pocetku,za vrijeme obuke,posto jos nemamo pravo na Kepi,pare stavljamo u beretke i izlazimo napolje.Prva plata i prvo"razocarenje".Sa jedne strane plata je bila poprilicno "tanka" u odnosu na ocekivano,a da bi bilo jos gore,po izlazku iz blagajne,sef sekcije nam "zapljenjuje" skoro svu platu.Imamo pravo na jednu petinu,ostalo on stavlja u kovertu na kojoj pise nase ime i koliko je stavio unutra.Ta petina se potrosila isto vece,jer smo po prvi put imali pravo, a i pare, da idemo u vojnu kantinu.To je mjesavina kafica i prodavnice.Neki,kao ja,iskoristise priliku da popiju koju pivu previse.Poslije grupne marisane i mahmurnog budjenja u pritvoru,pravac kancelarija,raport i prva kazna.15 dana moram ,kad se drugi odmaraju,cistiti klozete,kupatilo,hodnike....Nije mi lahko ali sve to gledam sa pozitivne strane.Jedan mi se,dok sam cistio,podrugivao.Prije nego sto bi mogao reagovati,zaradi on jednu lijepu "pljeskavicu"(samar).Poslije je sve postalo lakse.Osim prve plate zaradio sam i licnu reputacije koja ce me pratiti sedam godina koje provedoh u Legiji.
Image
Kantina Legije nekad davno a i danas sluzi da bi se opustili

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by storm » 24 Jan 2016, 09:31

Zanima me, jel postoji nekakva penzija u legiji stranaca....koliko godina trebaš odraditi ugovor, da bi stekao istu (ako postoji) ?
Ili treba neki čin steći?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 24 Jan 2016, 09:47

storm wrote:Zanima me, jel postoji nekakva penzija u legiji stranaca....koliko godina trebaš odraditi ugovor, da bi stekao istu (ako postoji) ?
Ili treba neki čin steći?
Postoji naravno.Najmanje 15 godina(minimalna penzija).Za cinove,osim prvog(Legioner prve klase),imas dodatnu obuku i specijalizaciju.Bilo je slucajeva da rijetki pocnu karijeru kao obicni Legioneri i u penziju,poslije 35 godina karijere,odlazili sa cinom pukovnika.Bilo je to ono vrijeme 2 svijetskog rata,Indokine i colonija u Sjevernoj Africi,gdje se cinovi zaradjuju direktno na frontu.(Ubiju tvog starjesinu i jave ti radiom da ga ti zamjenjujes i da si onako "preko veze"unaprijedjen)
Primjer
Image
Imao sam cast sluziti pod njegovom comandom.Na zalost on je umro ali je primjer te karijere od Engage Volontaire do Lt-Colonel- Eberle.RIP
Last edited by Mare-legija8895 on 24 Jan 2016, 10:18, edited 2 times in total.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by storm » 24 Jan 2016, 09:53

Mare-legija8895 wrote:
storm wrote:Zanima me, jel postoji nekakva penzija u legiji stranaca....koliko godina trebaš odraditi ugovor, da bi stekao istu (ako postoji) ?
Ili treba neki čin steći?
Postoji naravno.Najmanje 15 godina(minimalna penzija).Za cinove,osim prvog(Legioner prve klase),imas dodatnu obuku i specijalizaciju.Bilo je slucajeva da rijetki pocnu karijeru kao obicni Legioneri i u penziju,poslije 35 godina karijere,odlazili sa cinom pukovnika.Bilo je to ono vrijeme 2 svijetskog rata,Indokine i colonija u Sjevernoj Africi,gdje se cinovi zaradjuju direktno na frontu.(Ubiju tvog starjesinu i jave ti radiom da ga ti zamjenjujes i da si onako "preko veze"unaprijedjen)
Zahvaljujem :ok

znači...treba proliti znoja za penziju.
A dozvoljavaju li školovanje, da samoiniciativno apliciraš za napredovanje ( i edukaciju naravno) ili moraš biti predložen od strane zapovjednika?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 25 Jan 2016, 00:31

Image
Iako nista nisam trazio, nekoliko dana poslije desio se dogadzaj u kome sam bio i direktni ucesnik.Bili smo sekcija koja je odredjena da drzi strazu.Ne spavamo u nasim sobama nego u strazarskoj kuci.Dva sata straze i cetri odmora.Tako cijeli dan i noc.24 sata.Bilo je negdje oko 2 ujutro kada me je kaporal(desetar) probudio i naredio mi da se spremim jer je bio moj red.Po obicaju prati me do strazarskog mjesta gdje sam trebao zamjeniti jednog kolegu.Kaplar je bio iznerviran jer kolega nije odgovorio na poziv preko radija.Poziv je sluzio da bi se odredilo mjesto sastanka,izmjena lozinke i razmijena straze.Kad smo stigli u sektor gdje bi trebao biti nismo nikog nasli.Trazimo i dozivamo ga.Nista.Odjednom ,kaplar, nesta opsova i pokaza mi jedno drvo.Onako u mraku sa malo rasvijete vidjela se silueta,ljudska,kako visi zakacena za jednu granu.Trcimo i dok ga ja hvatam za noge i podizem,kaplar se penje na drvo,i nozem reze kais.Tijelo pada na mene i u isto vrijeme me ,zbog tezine,obara.Odvezujemo mu kais koji je stezao grlo i masiranjem srca,i pokusaja davanja zraka usta na usta,pokusavamo ga vratiti u zivot.Ne znam koliko vremena je proslo dok nismo bili sigurni da je mrtav.Kaplar mi rece da ostanem tu,pored lesa,a on ode malko na stranu i radiom daje uzbunu.Cekamo ostale starjesine i vojnu policiju.Gledam bezivotno tijelo.Do juce smo se sretali,bio je ziv.Jedan od onih "slabijih"na koje se vrsio dodatni pritisak.Ne da bi zavrsio ovako.Cilj Legije je da "eliminise" slabe,da ih natjera da traze odlazak ili da dezertiraju.Ovaj jadnik je izabrao najgori nacin.Gledam mu lice.Skoro da ga ne prepoznajem.Juce ili malo prije ziv a sad.....To mi je bio prvi put.Nikada prije toga nisam manipulisao mrtvo,ljudsko,tijelo.Ostatak noci je prosao saslusavanjem u kancelariji vojne policije a rano ujutro i kriminalisticke "civilne" policije.Poslije,umoran,dobio sam(izuzetnu) dozvolu da mogu ici u moju sobu da se odmorim.Pokusavam zaspati,ali svaki put kad zaklopim oci,nesta kao blic i "slika" objesenog tijela,vracaju se,i tjeraju me da otvorim oci.Na prozoru sobe,przim cigaru za cigarom i gledajuci kasarnu u kojoj,ostali,izvrsavaju svako- dnevne obaveze,kao da se nista nije ni desilo.Cudno mi i pomislih. Ipak su zivot i smrt dvije KURVE.Mjenjaju se.Danas sa tobom,sutra sa nekim drugim.Sve zavisi sa kojom ces otici u krevet.
Image
Poslije vojne i ona "obicna"policija

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Melek » 25 Jan 2016, 07:24

Mare-legija8895 wrote:Gledam onu moju tetovazu na lijevoj ruci. Peace end lowe.
Pa jel ti se smiju ljudi zbog te tetovaze na ruci ?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 25 Jan 2016, 21:11

Melek wrote:
Mare-legija8895 wrote:Gledam onu moju tetovazu na lijevoj ruci. Peace end lowe.
Pa jel ti se smiju ljudi zbog te tetovaze na ruci ?
Image
Ne a pravo da ti kazem da sam i ja bio iznenadzen.Naime ovdje se samo racunaju one bazicne osobine.Hrabrost,vjestina,snaga i snalazljivost.Tetovaza se smatra "privatnim" stvarima(kao slika djevojke,majke,porodice) tako da niko i ne obraca paznju.Uostalom ovdje sam i naucio novo znacenje ovog znaka.Nema mira bez rata.Niti rata bez mira.
Uostalom,nisam ja ni izmislio foru...
Image

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 26 Jan 2016, 16:42

Taj dogadjaj je dobro uzdrmao moral cijele sekcije.Cim imamo vremena,pricamo samo o tome.Svi, pa i ja, ko fol govorimo da mi nikad necemo uraditi nesto tako.Pocinju polahko,jedan po jedan, da se traze raporti.Ima ih nekoliko koji su,sedam dana poslije samoubistva, trazili da ih puste,jer se osjecaju Moralno skrhani i nesposobni nastaviti.Neke je starijesina uspio ubijediti da ostanu,bar do kraja obuke.Nekoliko njih pakuju svoje stvari,onako stidljivo,sutke, kao da se izvinjavaju za uznemiravanje.Razduzuju se od vojnicke opreme i odlaze,ostavljajuci kao trag njihovog prisustva,prazan ormar i krevet bez carsafa.
Image
Otprilike,kako izgleda spavaca soba
Ispraceni su pogledima ostalih.U nekim pogledima se "cita" prezir za "slabice" i oni to potvrdjuju sa neprigodnim komentarima.Ostali sute kao i ja.Nikad se ne zna,mozda cu i ja sutra zavrsiti tako ili onako kao onaj jadnik koji se objesio.Sve postaje relativno.Bol,moral,umor,osmijeh........SVE.Svaki put kad je tesko,tjesim sam sebe,rezonirajuci po principu,"moglo je biti i gore".Zivot i aktivnosti se i nastavljaju po principu"Koga nema,bez njega se i moze i mora".Pocinju i pripreme za odlazak "na teren".Dobil smo spisak obaveznih stvari koje MORAMO ponijeti sa sobom.Nekoliko dana prije polaska one jebene uzbune su ucestale.Sad vise nije postrojavanje u hodniku,nego,napolje sa svom opremom i kontrola,da bi se uvjerili da niko nista nije zaboravio.Ruksaci su teski.Ako stavis samo ono sto si morao staviti,imaju oko tridesetak kila.Ali posto smo se svi malko snadbijeli u kantini onda je i tezina malo veca.I tako jedno jutro budjenje i spremanje prostorija,utovaranje svog materijala u kamione a mi poslije pjeske pravac "nasa" farma.Legija je kupila jedno veliko imanje nekih dvadesetak kilometara daleko od kasarne.Prvi pravi Legijonarski mars.Tada u dva dana poceo sam shvatati jos jednu devizu Legije.

Image

U prevodu "MARSIRAJ ILI CRKNI"

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 27 Jan 2016, 18:21

drugrankovic wrote:rece mi protuva belosvjetska, pa cu na to gledat ko na lanjski snjeg...

normalno je da samo u iskrivljenim vremenima nekog zanima prica poput legije i sicnih placenika...

ps

ja rijetko pijem jako rijetko , dakle to sto pisem govorim trijezan... e onda sam sigurno poremecen jel :D. poremecen il ne poremecen, niejsam tetovirana vancaga ii ko prostituka s ulice prepuna grafita po tjelu, nijesam luto po svjetu i ko jel naivna francuska sobarica zavrsio pa placenickim formacijama za ubijanje... samo zato sto si osto bez para... cudnog mi cuda... i to govori o nesposobnosti da se izdignes, vratis i nastavis dalje...

onog idiota od egije upamti svjet na zalost... tebe ubi muka sto ces krepat anonimno... pa obleces od foruma do foruma na svakih par dana po neku pricicu... i ne dosadi ti? normalnom to sve govori, kompleks bezvrjedne osobe...


klosar obicni
Eto na zalost uvijek se nadje neko, ko ti pokvari dan,sliku,apetit a i volju da pokusas ispricati NEKU zivotnu pricu.Zbog ove UBLEHE ja cu ipak morati da vam kazem,
"SVAKO DOBRO"skoro svima i.............
Image

Potpis:BEZVRJEDNA OSOBA

Post Reply

Return to “Vojska, vojna tehnologija, bitke i strategije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests