Vojska Srbije

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by General War » 11 Nov 2021, 13:29


The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by The 51st State » 11 Nov 2021, 13:50

Oklop za sirotinju.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by MorningStar » 11 Nov 2021, 14:02

General War wrote: 11 Nov 2021, 13:29
Lici na kopiju VBCI (mada tesko da su uspjeli kompozitne okope te elektroniku istog da dostignu). Ako je slicno po performansama VBCI u onda odlicno..

Image

Image

Imao sam priliku da ga vozim , te sam uradio kvalifikacije na istom za nisandziju/strijelca :ooo

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by General War » 11 Nov 2021, 14:09

MorningStar wrote: 11 Nov 2021, 14:02
General War wrote: 11 Nov 2021, 13:29
Lici na kopiju VBCI (mada tesko da su uspjeli kompozitne okope te elektroniku istog da dostignu). Ako je slicno po performansama VBCI u onda odlicno..

Image

Image

Imao sam priliku da ga vozim , te sam uradio kvalifikacije na istom za nisandziju/strijelca :ooo
Meni dobro izgleda...sad nekim cobanima objasnjavat (ne tebi) da je STANAG nivo zastite ba bio to striker ili ovo...svejedno je, i da je razlika u pogonskoj grupi i elektronici ta sto nekom oruzju dize cijenu...ali eto...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120522
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7000 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by Krokodil Behko » 11 Nov 2021, 16:18

General War wrote: 11 Nov 2021, 12:11 Mozda da ovo sto pocinjes da prebacis na zasebnu vojnu temu ako je vec nema ?
Sto se tice istoricara, vejrovao ili ne...niti jednog nisam procitao iz proslog razloga sto su to sve teoreticari i prije ili poslije uzet ce neki podatak koji njima godi tj njihovom uglu.
A da li te moram napomenuti..da i 91-92 bosanski srbi (a ni bilo ko drugi)nisu ti koji su zapucali prvi vec SDB Srbije (Bjeljina-Zvornik) i SIS Hrvatske ( Kupres-B.Brod)? Ne znam zasto ovdje svjet misli da ce se sukobiti sa lovackim drustvom sa Pala i Ugljevika?
Da, 200 ljudi moze dosta zauzet na prepad..ali da li moze zadrzati?
A jel tebi treba bukove gradje pa bi "proboj" pravio prema nista? Niti si putnu komunikaciju presjekao, niti izasao na drzavnu granicu...sta ti je poenta da izgubis stepen iznenadjenja u virtualnom ratu osim da pudes presjecen?

Kasnije ću vidjeti s prebacivanjem.

Zaboravio sam reći, podrazumijeva se ešalon B, koji bi u tih nekoliko dana bio formiran, ali i ešalon C čija bi zadaća bila opskrba ešalona A i B, izvlačenje ranjenih, ukopavanje po potrebi, i ostala inžinjerijska sranja

Naravno da je rat uvezen u BiH, s tim da bi sad ipak bilo malo drugačije.
HR ne može tek tako poslati svoje trupe, jer bi to kršilo sve moguće propise NATO.
To znači da možemo komotno odvojiti par četa penzionera i preuzeti Kiseljak i Busovaču, dijelove N. Travnika.
online

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by General War » 11 Nov 2021, 17:08

Krokodil Behko wrote: 11 Nov 2021, 16:18
General War wrote: 11 Nov 2021, 12:11 Mozda da ovo sto pocinjes da prebacis na zasebnu vojnu temu ako je vec nema ?
Sto se tice istoricara, vejrovao ili ne...niti jednog nisam procitao iz proslog razloga sto su to sve teoreticari i prije ili poslije uzet ce neki podatak koji njima godi tj njihovom uglu.
A da li te moram napomenuti..da i 91-92 bosanski srbi (a ni bilo ko drugi)nisu ti koji su zapucali prvi vec SDB Srbije (Bjeljina-Zvornik) i SIS Hrvatske ( Kupres-B.Brod)? Ne znam zasto ovdje svjet misli da ce se sukobiti sa lovackim drustvom sa Pala i Ugljevika?
Da, 200 ljudi moze dosta zauzet na prepad..ali da li moze zadrzati?
A jel tebi treba bukove gradje pa bi "proboj" pravio prema nista? Niti si putnu komunikaciju presjekao, niti izasao na drzavnu granicu...sta ti je poenta da izgubis stepen iznenadjenja u virtualnom ratu osim da pudes presjecen?

Kasnije ću vidjeti s prebacivanjem.

Zaboravio sam reći, podrazumijeva se ešalon B, koji bi u tih nekoliko dana bio formiran, ali i ešalon C čija bi zadaća bila opskrba ešalona A i B, izvlačenje ranjenih, ukopavanje po potrebi, i ostala inžinjerijska sranja

Naravno da je rat uvezen u BiH, s tim da bi sad ipak bilo malo drugačije.
HR ne može tek tako poslati svoje trupe, jer bi to kršilo sve moguće propise NATO.
To znači da možemo komotno odvojiti par četa penzionera i preuzeti Kiseljak i Busovaču, dijelove N. Travnika.
Ne znam, ali onaj pravac sto pricas jedno vidim da bi se mozda sumar ljutio, ostali bi te nebi ni primjetili jer nisi presjekao nikakvu kljucnu komunikaciju niti izasao na granicu i obezbjedio bokove.
HR ima u ustavu #skrb" o hrvatskim drzavljanima van hrvatske, plus imas posebne odnose po dejtonu, i ono najbitnije Hrvatskoj nije u interesu podrzavati normalnu BiH...sad im Bosnjaci apsolutno nizasta ne trebaju za razliku 92-95. I sta ce ti Kiseljak i Busovaca...kad je granica HR svuda oko tebe a sa druge strane Srbija.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by The 51st State » 11 Nov 2021, 17:13

General War wrote: 11 Nov 2021, 14:09
MorningStar wrote: 11 Nov 2021, 14:02

Lici na kopiju VBCI (mada tesko da su uspjeli kompozitne okope te elektroniku istog da dostignu). Ako je slicno po performansama VBCI u onda odlicno..

Image

Image

Imao sam priliku da ga vozim , te sam uradio kvalifikacije na istom za nisandziju/strijelca :ooo
Meni dobro izgleda...sad nekim cobanima objasnjavat (ne tebi) da je STANAG nivo zastite ba bio to striker ili ovo...svejedno je, i da je razlika u pogonskoj grupi i elektronici ta sto nekom oruzju dize cijenu...ali eto...
Ima i cobana sto ne znaju da je taj level zastite odavno prevazidjen kod top vozila u klasi.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84578
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16661 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by Fuddo » 11 Nov 2021, 17:14

General War wrote: 11 Nov 2021, 14:09
MorningStar wrote: 11 Nov 2021, 14:02

Lici na kopiju VBCI (mada tesko da su uspjeli kompozitne okope te elektroniku istog da dostignu). Ako je slicno po performansama VBCI u onda odlicno..

Image

Image

Imao sam priliku da ga vozim , te sam uradio kvalifikacije na istom za nisandziju/strijelca :ooo
Meni dobro izgleda...sad nekim cobanima objasnjavat (ne tebi) da je STANAG nivo zastite ba bio to striker ili ovo...svejedno je, i da je razlika u pogonskoj grupi i elektronici ta sto nekom oruzju dize cijenu...ali eto...
Ma da, super izgleda taj tabut
A turski dron, kanta.
Ajesi i ofiran, braco mila :D.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120522
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7000 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by Krokodil Behko » 11 Nov 2021, 17:15

General War wrote: 11 Nov 2021, 17:08
Krokodil Behko wrote: 11 Nov 2021, 16:18


Kasnije ću vidjeti s prebacivanjem.

Zaboravio sam reći, podrazumijeva se ešalon B, koji bi u tih nekoliko dana bio formiran, ali i ešalon C čija bi zadaća bila opskrba ešalona A i B, izvlačenje ranjenih, ukopavanje po potrebi, i ostala inžinjerijska sranja

Naravno da je rat uvezen u BiH, s tim da bi sad ipak bilo malo drugačije.
HR ne može tek tako poslati svoje trupe, jer bi to kršilo sve moguće propise NATO.
To znači da možemo komotno odvojiti par četa penzionera i preuzeti Kiseljak i Busovaču, dijelove N. Travnika.
Ne znam, ali onaj pravac sto pricas jedno vidim da bi se mozda sumar ljutio, ostali bi te nebi ni primjetili jer nisi presjekao nikakvu kljucnu komunikaciju niti izasao na granicu i obezbjedio bokove.
HR ima u ustavu #skrb" o hrvatskim drzavljanima van hrvatske, plus imas posebne odnose po dejtonu, i ono najbitnije Hrvatskoj nije u interesu podrzavati normalnu BiH...sad im Bosnjaci apsolutno nizasta ne trebaju za razliku 92-95. I sta ce ti Kiseljak i Busovaca...kad je granica HR svuda oko tebe a sa druge strane Srbija.

Pa zato što je Dodik već izvršio vježbe žandarmerije u Mrkonjiću, kao i oko Sarajeva.
On to očekuje. Odbacianje od Sarajeva i spajanje s Krajinom. Ovamo udariti do Drine i to će ipak djelovati psihološki, kad most na Šepku slučajno padne u Drinu. Oni sigurno šalju sve što imaju u BN i ZV. To je bitno zbog lakšeg obavljanja posla i u BČ i oko SA. Mada, kad govorimo o SA regiji, ja ne vidim kako Dodik može zaustaviti neuopredivo brojnijeg protivnika, osim ako mi dopustimo novu opsadu.

Ne bi mogli ni Hrvatska ni Srbija, tek tako slati vojsku. Pogotovo ne bi ako oni budu označeni kao rušitelji Daytona.
online

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by General War » 11 Nov 2021, 17:19

The 51st State wrote: 11 Nov 2021, 17:13
General War wrote: 11 Nov 2021, 14:09

Meni dobro izgleda...sad nekim cobanima objasnjavat (ne tebi) da je STANAG nivo zastite ba bio to striker ili ovo...svejedno je, i da je razlika u pogonskoj grupi i elektronici ta sto nekom oruzju dize cijenu...ali eto...
Ima i cobana sto ne znaju da je taj level zastite odavno prevazidjen kod top vozila u klasi.
Nekim cobanima moras objasniti da level ne moze biti prevazidjen nego imaju veci i manji nivoi zastite.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by MorningStar » 11 Nov 2021, 17:27

Ako je ovo Srbijansko vozilu slicnog oklopa VBCI ju ( a sumnjam opet jer za VBCI se koristi kompositni oklop) onda je mnogo zasticenije od Americkog "glavnog" tockastog transportera "Stryker"

Image

VBCI ima 550 KS (prve varijante sada ove nove ne znam) pogon na sve tockove te prve dvije osovine upravljacke (verzije odmah nakon su dobile upravljanje na sve 4 osovine - kontra okret). Prvi VBCI jevi su imali 20mm autotop sa HE i AP municijom te koaksijalni mitraljez 7.62x51 + sistem zastite u slucaju opkoljavanja (lansiranje eksplozivnih mina umjesto dimnih iz tuba). Posle je montiran 30mm autotop za novije verzije.

NBC zastita u VBCI ju filtrira sav zrak plus stvara pozitivni pritisak u vozilu - ono sto je "labavo" je ovisnost o elektronici za razliku od starijeg VABa.

PS: Ispravka sad sam citao a zaboravilo se - 25 mm je bio autotop na prvim modelima.
Last edited by MorningStar on 11 Nov 2021, 17:35, edited 1 time in total.

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by General War » 11 Nov 2021, 17:29

Krokodil Behko wrote: 11 Nov 2021, 17:15
General War wrote: 11 Nov 2021, 17:08
Ne znam, ali onaj pravac sto pricas jedno vidim da bi se mozda sumar ljutio, ostali bi te nebi ni primjetili jer nisi presjekao nikakvu kljucnu komunikaciju niti izasao na granicu i obezbjedio bokove.
HR ima u ustavu #skrb" o hrvatskim drzavljanima van hrvatske, plus imas posebne odnose po dejtonu, i ono najbitnije Hrvatskoj nije u interesu podrzavati normalnu BiH...sad im Bosnjaci apsolutno nizasta ne trebaju za razliku 92-95. I sta ce ti Kiseljak i Busovaca...kad je granica HR svuda oko tebe a sa druge strane Srbija.

Pa zato što je Dodik već izvršio vježbe žandarmerije u Mrkonjiću, kao i oko Sarajeva.
On to očekuje. Odbacianje od Sarajeva i spajanje s Krajinom. Ovamo udariti do Drine i to će ipak djelovati psihološki, kad most na Šepku slučajno padne u Drinu. Oni sigurno šalju sve što imaju u BN i ZV. To je bitno zbog lakšeg obavljanja posla i u BČ i oko SA. Mada, kad govorimo o SA regiji, ja ne vidim kako Dodik može zaustaviti neuopredivo brojnijeg protivnika, osim ako mi dopustimo novu opsadu.

Ne bi mogli ni Hrvatska ni Srbija, tek tako slati vojsku. Pogotovo ne bi ako oni budu označeni kao rušitelji Daytona.
Neka te ne zabrinjavaju javne vjezbe, vec tajne...eto tu blizu su imali i vjezbu spasavanja.
Ne moze biti opsada sarajeva kada je sarajevo naslonjeno i sa tuzlanske i sa mostarske strane i sa zenicke kompletno u pederaciji.
Ako se odlucs za rat mimo virtuelnog svijeta, moras ici na sve ili nista i to brzo skoro sa sprintom...pod uslovom da su sve predpostavke obezbjedjene...a nisu. Sutra da odlucis trebat ce ti mjeseci priprema makar da budes umjereni hazarder.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by The 51st State » 11 Nov 2021, 17:37

General War wrote: 11 Nov 2021, 17:19
The 51st State wrote: 11 Nov 2021, 17:13

Ima i cobana sto ne znaju da je taj level zastite odavno prevazidjen kod top vozila u klasi.
Nekim cobanima moras objasniti da level ne moze biti prevazidjen nego imaju veci i manji nivoi zastite.
A opet neki cobani ne kontaju da spomenit level kod lazara nije nesto sto je za faliti jer debelo kaska za vozilima u klasi.

Elem, vozilo za sirotinju.

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by General War » 11 Nov 2021, 17:41

:oo

Prva zajednička vežba Amerike i Srbije o taktikama borbene upotrebe helikoptera, na Batajnicu dolazi HH-60 Pawe Hawk
https://tangosix.rs/2021/05/11/prva-zaj ... pawe-hawk/

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by General War » 11 Nov 2021, 17:43

Vojni budžet Srbije za 2022. godinu: 1,123 milijarde evra
...Kao što je Tango Six već preneo, u aprilu ove godine rebalansom budžeta za 2021. godinu, vojni budžet je bio drastično povećan za 44 posto i иznosio je oko 1,257 milijardi evra, od čega je za kupovinu naoružanja i vojnе opreme bilo namenjeno preko 600 miliona.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84578
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16661 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by Fuddo » 11 Nov 2021, 17:52

General War wrote: 11 Nov 2021, 17:43 Vojni budžet Srbije za 2022. godinu: 1,123 milijarde evra
...Kao što je Tango Six već preneo, u aprilu ove godine rebalansom budžeta za 2021. godinu, vojni budžet je bio drastično povećan za 44 posto i иznosio je oko 1,257 milijardi evra, od čega je za kupovinu naoružanja i vojnе opreme bilo namenjeno preko 600 miliona.
Who is tango six? :oo
Dozvolite da se obratimo

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by General War » 11 Nov 2021, 17:53

Fuddo wrote: 11 Nov 2021, 17:52
General War wrote: 11 Nov 2021, 17:43 Vojni budžet Srbije za 2022. godinu: 1,123 milijarde evra

Who is tango six? :oo
He is:" ko macija guza, ko macija guza" ... :ooo

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84578
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16661 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by Fuddo » 11 Nov 2021, 17:56

General War wrote: 11 Nov 2021, 17:53
Fuddo wrote: 11 Nov 2021, 17:52

Who is tango six? :oo
He is:" ko macija guza, ko macija guza" ... :ooo
Koliko si impresioniran tim krntijama tamo,
Tacno pomislim ko da jedva cekas da se pomole u simin han…
Aja ba, ti to samo jer si zaljubljenik u moderne sisteme imt rakovica :oo
Dozvolite da se obratimo

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by General War » 11 Nov 2021, 18:07

Fuddo wrote: 11 Nov 2021, 17:56
General War wrote: 11 Nov 2021, 17:53
He is:" ko macija guza, ko macija guza" ... :ooo
Koliko si impresioniran tim krntijama tamo,
Tacno pomislim ko da jedva cekas da se pomole u simin han…
Aja ba, ti to samo jer si zaljubljenik u moderne sisteme imt rakovica :oo
Idi pred bjelu kucu, nedaj helikopterima u srbiju :oo ...tebi bas tesko niko te nevoli...

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84578
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16661 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by Fuddo » 11 Nov 2021, 18:08

General War wrote: 11 Nov 2021, 18:07
Fuddo wrote: 11 Nov 2021, 17:56

Koliko si impresioniran tim krntijama tamo,
Tacno pomislim ko da jedva cekas da se pomole u simin han…
Aja ba, ti to samo jer si zaljubljenik u moderne sisteme imt rakovica :oo
Idi pred bjelu kucu, nedaj helikopterima u srbiju :oo ...tebi bas tesko niko te nevoli...
Moremo samo doletit helikopterima, da vam renoviramo knez mihajlovu :oo
Aj bizi, ne budalesi
Dozvolite da se obratimo

Post Reply

Return to “Vojska, vojna tehnologija, bitke i strategije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests