Vojska Srbije

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by MorningStar » 28 Oct 2021, 18:12

Fuddo wrote: 28 Oct 2021, 17:25
MorningStar wrote: 28 Oct 2021, 17:14

Koliki je domet zolje zaboravio sam - koliki boforsa ? Mislim ono ako se slucajno ne upotrijebi bofors za supresiju neprijateljske linije dok pjesadija napreduje :hm ne znam da li tako se to radi ?
De bolan, smanji ribu.
Ovo moze dejstvovat ako na drugoj strani nema nista, ili u najboljem slucaju lovacka puska.
Prosjecan tenk ovo izbije iz cipela za dvi sekunde.
I prosjecnog tenka avion izbije iz cipela - dakle treba samo avione praviti i kupovati :D. Inace posto skoro sve vojske koriste doktrinu "kombinovanog oruzja" danas - normalno je da se upotrebljavaju razlicita sredstva za razlicite svrhe.Sto se tice dejstvovanja recimo jedna NATO vojska koristi transportere sa 20mm auto-topom za supresiju, druge transportere sa crows sistemom i 50.cal om na istim (izmedju ostalih sredstava naravno) i namjenjeni su za borbu ne samo protiv onih bez koji nemaju nista kao sto kazes / sva nabrojana su mnogo manje efikasna od boforsa ovog - pa se koriste itekako.

Ne znam zasto ovo sve pisem nisam normalan - jer znam da logika ovde ne zalazi :D.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84340
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11032 times
Been thanked: 16545 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by Fuddo » 28 Oct 2021, 18:15

MorningStar wrote: 28 Oct 2021, 18:12
Fuddo wrote: 28 Oct 2021, 17:25

De bolan, smanji ribu.
Ovo moze dejstvovat ako na drugoj strani nema nista, ili u najboljem slucaju lovacka puska.
Prosjecan tenk ovo izbije iz cipela za dvi sekunde.
I prosjecnog tenka avion izbije iz cipela - dakle treba samo avione praviti i kupovati :D. Inace posto skoro sve vojske koriste doktrinu "kombinovanog oruzja" danas - normalno je da se upotrebljavaju razlicita sredstva za razlicite svrhe.Sto se tice dejstvovanja recimo jedna NATO vojska koristi transportere sa 20mm auto-topom za supresiju, druge transportere sa crows sistemom i 50.cal om na istim (izmedju ostalih sredstava naravno) i namjenjeni su za borbu ne samo protiv onih bez koji nemaju nista kao sto kazes / sva nabrojana su mnogo manje efikasna od boforsa ovog - pa se koriste itekako.

Ne znam zasto ovo sve pisem nisam normalan - jer znam da logika ovde ne zalazi :D.
Grobtejebo, ti si u istu pricu ubacio srbijansku vojsku i us navy.
I kao, strucnjak za ratovanje, smrdio po strazarnicama kabula, eto ga, Stipetic.
Aj bizi.
Ima smisla.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by MorningStar » 28 Oct 2021, 18:17

Krokodil Behko wrote: 28 Oct 2021, 17:36
MorningStar wrote: 28 Oct 2021, 17:14

Koliki je domet zolje zaboravio sam - koliki boforsa ? Mislim ono ako se slucajno ne upotrijebi bofors za supresiju neprijateljske linije dok pjesadija napreduje :hm ne znam da li tako se to radi ?

Ja samo znam, da je domet crvene strijele veći od boforsa, vidio svojim očima, kad je ista istopila i poslednji šaraf na srpskom tenku, a o pragi da i ne govorimo. Usto, Praga se ne može uspeti na većinu borbenih linija, čak i ako ima put, jer to su sve same vrleti itd..

Danas, u vrijeme dronova, ovo je bacanje para.
Zbunio si me jer si napisao da ti zoljom przis prije nego te primjeti , pa sad dodjosmo do crvene strijele. Da crvena strijela,metis,kornet,tow,javelin itd ce unistiti ovo vozilo prilicno lako - kao i vecinu tenkova itd , medjutim opet dolazi do upotrebe tj. Njenog nacina - kako tenk u supresivnoj namjeni ili razbijanju rovova opali pa se povlaci u zaklon te mijenja pozciju pretpostavljam da je modus operandi i ovoga slican / izviri prosaraj liniju dje neprijatelj-u zaklon- pa izviri na drugo mjesto i ponovi (sve sa tri cetiri kilometra) a sa obzirom da se radi o 40mm rasprskavajucoj municiji pogodci u krosnje drveca i slicno uzrokuju i glere da djeluju na neprijatelja u rovoima.

Medjutim opet nisam normalan jer ovo pisem jer znam mentalni sklop sugovornika - tako da necu vise ugodno vece zelim stigao mi rucak :D.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by Krokodil Behko » 28 Oct 2021, 18:18

MorningStar wrote: 28 Oct 2021, 18:12
Ne znam zasto ovo sve pisem nisam normalan - jer znam da logika ovde ne zalazi :D.

Prvo moraš dokazati logiku. Do naših linija na Majevici, ne bi mogao doći ni helikopter, pa i do srpskih, pa msm stvarno mi je smiješno i zamisliti takvo vozilo u upotrebi, na toj planini. Mogli bi ga eventualno nekako dopeljati i iskopati mu aplasman i to bi bio sve. Bio bi obični statični PAT, kao i svaki drugi. Der pojmi, na našim je planinama i sam bog izgubio opanak.
online

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by MorningStar » 28 Oct 2021, 18:19

Fuddo wrote: 28 Oct 2021, 18:15
MorningStar wrote: 28 Oct 2021, 18:12

I prosjecnog tenka avion izbije iz cipela - dakle treba samo avione praviti i kupovati :D. Inace posto skoro sve vojske koriste doktrinu "kombinovanog oruzja" danas - normalno je da se upotrebljavaju razlicita sredstva za razlicite svrhe.Sto se tice dejstvovanja recimo jedna NATO vojska koristi transportere sa 20mm auto-topom za supresiju, druge transportere sa crows sistemom i 50.cal om na istim (izmedju ostalih sredstava naravno) i namjenjeni su za borbu ne samo protiv onih bez koji nemaju nista kao sto kazes / sva nabrojana su mnogo manje efikasna od boforsa ovog - pa se koriste itekako.

Ne znam zasto ovo sve pisem nisam normalan - jer znam da logika ovde ne zalazi :D.
Grobtejebo, ti si u istu pricu ubacio srbijansku vojsku i us navy.
I kao, strucnjak za ratovanje, smrdio po strazarnicama kabula, eto ga, Stipetic.
Aj bizi.
Ima smisla.
Nekulturan si , mislim to vec znam - lako je biti nekulturan - evo primjera : zvaljava seljacina nesto pametuje i ponosi se sto je seljacina prekookeanski.. Ali to nije poenta.

Uzdravlje ;)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by Krokodil Behko » 28 Oct 2021, 18:20

MorningStar wrote: 28 Oct 2021, 18:17
Krokodil Behko wrote: 28 Oct 2021, 17:36


Ja samo znam, da je domet crvene strijele veći od boforsa, vidio svojim očima, kad je ista istopila i poslednji šaraf na srpskom tenku, a o pragi da i ne govorimo. Usto, Praga se ne može uspeti na većinu borbenih linija, čak i ako ima put, jer to su sve same vrleti itd..

Danas, u vrijeme dronova, ovo je bacanje para.
Zbunio si me jer si napisao da ti zoljom przis prije nego te primjeti , pa sad dodjosmo do crvene strijele. Da crvena strijela,metis,kornet,tow,javelin itd ce unistiti ovo vozilo prilicno lako - kao i vecinu tenkova itd , medjutim opet dolazi do upotrebe tj. Njenog nacina - kako tenk u supresivnoj namjeni ili razbijanju rovova opali pa se povlaci u zaklon te mijenja pozciju pretpostavljam da je modus operandi i ovoga slican / izviri prosaraj liniju dje neprijatelj-u zaklon- pa izviri na drugo mjesto i ponovi (sve sa tri cetiri kilometra) a sa obzirom da se radi o 40mm rasprskavajucoj municiji pogodci u krosnje drveca i slicno uzrokuju i glere da djeluju na neprijatelja u rovoima.

Medjutim opet nisam normalan jer ovo pisem jer znam mentalni sklop sugovornika - tako da necu vise ugodno vece zelim stigao mi rucak :D.

Crvenu je strijelu lako iznijeti na čuku. A pragu? O otme govorim. O praktičnosti tog oružja. Zbilja je i bolje imati dobru bazuku nego to. Već napisah u prošlom postu, to mora biti statično. Nije neki problem prići i roknuti je bazukom. Gazili smo mi i po cijelu noć, potokom kroz minska polja. Uvijek se nađe način da se priđe.
online

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84340
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11032 times
Been thanked: 16545 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by Fuddo » 28 Oct 2021, 18:23

MorningStar wrote: 28 Oct 2021, 18:19
Fuddo wrote: 28 Oct 2021, 18:15

Grobtejebo, ti si u istu pricu ubacio srbijansku vojsku i us navy.
I kao, strucnjak za ratovanje, smrdio po strazarnicama kabula, eto ga, Stipetic.
Aj bizi.
Ima smisla.
Nekulturan si , mislim to vec znam - lako je biti nekulturan - evo primjera : zvaljava seljacina nesto pametuje i ponosi se sto je seljacina prekookeanski.. Ali to nije poenta.

Uzdravlje ;)
Super, bas si me uvrijedio.
Znas kako me pogodilo?
:D.
Nisam ja nekultutan vec znam u bobu sta si.
Imam rodjaka, isti level debila ko ti.
Znam i sta ste radili, i za kakve pare, i ko vas regrutovao i zaposljavao. Luzeri, klasicni.
I bmk, tvoj zivot, tvoj izbor, al kad pocnes o nekim strategijama, prvo sto mi naumpadne je strazarska kucica.
Aj bizi
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37841
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2931 times
Been thanked: 2273 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by Pasaga » 28 Oct 2021, 18:32

:haha :haha
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by amidza idriz » 28 Oct 2021, 18:51

MorningStar wrote: 28 Oct 2021, 16:45
amidza idriz wrote: 28 Oct 2021, 16:27 Mene stra' . :osama
Nemam sumnje da te nije stah , medjutim iz tehnickog aspekta nije neka razlika kad bofors nekog krkne sa 3-4 kilometra - mislim ne pise nigdje jel tog sto je krknut bilo strah.

I naravno ratovi se vode junastvom - to taktika,organizacija,disciplina,tehnika / manje vise :ooo
To ti kazem, ja ne znam sta je bofors pa smo morali samo nocu da se krecemo ''od stra'a''.

Treba ih samo rajcat da se naoruzavaju.
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37841
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2931 times
Been thanked: 2273 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by Pasaga » 28 Oct 2021, 18:55

koliko znam Boforsi su za aviJone .... :cudi
imadosmo ih u kasarni preko 30-tak komada
U ratu,ni jednog ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by The 51st State » 28 Oct 2021, 19:20

Imaju finih stvarcica no nemaju nista sto bi nas moglo u ofanzivnom smislu ugroziti, vecinom presminkana oprema, uglavnom vojska za dozvolite da se obratimo i drzanje mitomamskog hajca na prihvatljivim levelima za srbsko drustvo.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84340
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11032 times
Been thanked: 16545 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by Fuddo » 28 Oct 2021, 19:33

The 51st State wrote: 28 Oct 2021, 19:20 Imaju finih stvarcica no nemaju nista sto bi nas moglo u ofanzivnom smislu ugroziti, vecinom presminkana oprema, uglavnom vojska za dozvolite da se obratimo i drzanje mitomamskog hajca na prihvatljivim levelima za srbsko drustvo.
Ona jedna brigada bosanskih rendjera, oni sto imaju ljiljane na ramenu, dovoljno je obucena i opremljena da im ogade i boforse i lazare, i ratove.
Tri takve, faCace ih po Surdulici.
Dozvolite da se obratimo

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by The 51st State » 28 Oct 2021, 19:45

Fuddo wrote: 28 Oct 2021, 19:33
The 51st State wrote: 28 Oct 2021, 19:20 Imaju finih stvarcica no nemaju nista sto bi nas moglo u ofanzivnom smislu ugroziti, vecinom presminkana oprema, uglavnom vojska za dozvolite da se obratimo i drzanje mitomamskog hajca na prihvatljivim levelima za srbsko drustvo.
Ona jedna brigada bosanskih rendjera, oni sto imaju ljiljane na ramenu, dovoljno je obucena i opremljena da im ogade i boforse i lazare, i ratove.
Tri takve, faCace ih po Surdulici.
Lazari i boforsi nisu prijetnja ni kosovskom mupu. Ne znam odakle te gluposti, realno jedino u slucaju da mobilisu stoku u vecem broju pa da bude neka prijetnja, balkan je na tom nivou., a oprema nidje veze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by Krokodil Behko » 28 Oct 2021, 21:31

Sad-zasad, imaju ko neke drončiće i ja samo to priznajem. To je opasno. Ovi točkaši su bezveze. Treba Morninga staviti u tu skalameriju, pa mu narediti da krene prema neprijatelju.
online

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by General War » 11 Nov 2021, 00:41

Krokodil Behko wrote: 28 Oct 2021, 21:31 Sad-zasad, imaju ko neke drončiće i ja samo to priznajem. To je opasno. Ovi točkaši su bezveze. Treba Morninga staviti u tu skalameriju, pa mu narediti da krene prema neprijatelju.
to je simplificiran pristup...ne napada se u transporteru samo onako sjedes u njega...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by Krokodil Behko » 11 Nov 2021, 10:33

General War wrote: 11 Nov 2021, 00:41
Krokodil Behko wrote: 28 Oct 2021, 21:31 Sad-zasad, imaju ko neke drončiće i ja samo to priznajem. To je opasno. Ovi točkaši su bezveze. Treba Morninga staviti u tu skalameriju, pa mu narediti da krene prema neprijatelju.
to je simplificiran pristup...ne napada se u transporteru samo onako sjedes u njega...

Jesil ti čuo za epizodu "TZ crvene strijele na Teočaku"?
Dva tenka odoše, bez da je ostao ijedan šaraf i ovo se desilo prije 28 godina.
Zamisli kakve cake postoje danas.

Meni ovako kad neko priča o vatrenoj moći vozila, kroz glavu prolaze naše linije i samo se pitam kud bi koji moj prošli s tim? Samo mogu putem, a put je naravno miniran i na položaju u blizini obavezno je bazuka/zolja/osa, isl. Znači, kud bi prošli?

Šta god da naša namjenska industrija proizvodi, treba bataliti i baciti se na proizvodnju makar malih dronova. Neprijatelj ako samo zna, da ga neki mitraljez može potkačiti iz zraka, bit će nesiguran.

U sljedećem ratu, ako ga bude, ko se bude ukopavao, izgubit će rat. Uopšte je glavni zajeb ARBiH bio taj oko ukopavanja. Četnici su bili malobrojniji i svojom statičnošću smo im omogućili da nesmetano seljakaju svoje udarne jedinice i MTS po potrebi i gdje god to požele. Takođe i te poprilične pogibije oko nekih kota, na Majevici. Uvijek sam mislio, bolje je preko Lokanja uzeti tih 7 kilometara do Drine, uzeti Šepak i presječi ih i držati makar tri-četiri dana. Morali bi ut poslati svi svoju silu u SI Bosni. Kad to učine, onda ide naš napad na sjevernom potezu, od Čelića prema BČ.

Danas, Brz udar, uz pomoć dronova najbolje je rješenje.
online

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by General War » 11 Nov 2021, 11:09

Krokodil Behko wrote: 11 Nov 2021, 10:33
General War wrote: 11 Nov 2021, 00:41
to je simplificiran pristup...ne napada se u transporteru samo onako sjedes u njega...

Jesil ti čuo za epizodu "TZ crvene strijele na Teočaku"?
Dva tenka odoše, bez da je ostao ijedan šaraf i ovo se desilo prije 28 godina.
Zamisli kakve cake postoje danas.

Meni ovako kad neko priča o vatrenoj moći vozila, kroz glavu prolaze naše linije i samo se pitam kud bi koji moj prošli s tim? Samo mogu putem, a put je naravno miniran i na položaju u blizini obavezno je bazuka/zolja/osa, isl. Znači, kud bi prošli?

Šta god da naša namjenska industrija proizvodi, treba bataliti i baciti se na proizvodnju makar malih dronova. Neprijatelj ako samo zna, da ga neki mitraljez može potkačiti iz zraka, bit će nesiguran.

U sljedećem ratu, ako ga bude, ko se bude ukopavao, izgubit će rat. Uopšte je glavni zajeb ARBiH bio taj oko ukopavanja. Četnici su bili malobrojniji i svojom statičnošću smo im omogućili da nesmetano seljakaju svoje udarne jedinice i MTS po potrebi i gdje god to požele. Takođe i te poprilične pogibije oko nekih kota, na Majevici. Uvijek sam mislio, bolje je preko Lokanja uzeti tih 7 kilometara do Drine, uzeti Šepak i presječi ih i držati makar tri-četiri dana. Morali bi ut poslati svi svoju silu u SI Bosni. Kad to učine, onda ide naš napad na sjevernom potezu, od Čelića prema BČ.

Danas, Brz udar, uz pomoć dronova najbolje je rješenje.
Evo prije sat dva se pozdravio sa Klejom, znam ja za CS ali ja nikako da skontam jesi li ti a i dosta ljudi po forumima svjestan da ovog puta valja tebi na otvoreno. Upoteba tenkova i oklopnjaka na tvom ratistu gdje imaju ogranicenu moc manevra je sasvim drugacije nego recimo na brcanskom ratistu gdje sve ravno, gdje ne vidis prilaz tenka do na par stotina metara ispred sebe...tu ni crvena strijela nema efekat minimalnog dometa nego kad ih cekas sa susjednog brda sa daljine 1,5 km...sad valja tebi do drine doci po brisanom prostoru od ugljevika...cime?
Ako se sjecas zadnje ofanzive na Stolicama, jedna praga je cuvala da se ne osvoji relej dok nisu Panteri dosli i masa nasih zarobljeno i hvala bogu koliko se sjecam i razmjenjeno bez ikakvih problema.
Naravno, brz udar koji ne moze se pripremiti u tajnosti, spremnih jedinica koje nema i dronovi koje nema svakako mogu pomoci.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by Krokodil Behko » 11 Nov 2021, 11:27

General War wrote: 11 Nov 2021, 11:09
Krokodil Behko wrote: 11 Nov 2021, 10:33


Jesil ti čuo za epizodu "TZ crvene strijele na Teočaku"?
Dva tenka odoše, bez da je ostao ijedan šaraf i ovo se desilo prije 28 godina.
Zamisli kakve cake postoje danas.

Meni ovako kad neko priča o vatrenoj moći vozila, kroz glavu prolaze naše linije i samo se pitam kud bi koji moj prošli s tim? Samo mogu putem, a put je naravno miniran i na položaju u blizini obavezno je bazuka/zolja/osa, isl. Znači, kud bi prošli?

Šta god da naša namjenska industrija proizvodi, treba bataliti i baciti se na proizvodnju makar malih dronova. Neprijatelj ako samo zna, da ga neki mitraljez može potkačiti iz zraka, bit će nesiguran.

U sljedećem ratu, ako ga bude, ko se bude ukopavao, izgubit će rat. Uopšte je glavni zajeb ARBiH bio taj oko ukopavanja. Četnici su bili malobrojniji i svojom statičnošću smo im omogućili da nesmetano seljakaju svoje udarne jedinice i MTS po potrebi i gdje god to požele. Takođe i te poprilične pogibije oko nekih kota, na Majevici. Uvijek sam mislio, bolje je preko Lokanja uzeti tih 7 kilometara do Drine, uzeti Šepak i presječi ih i držati makar tri-četiri dana. Morali bi ut poslati svi svoju silu u SI Bosni. Kad to učine, onda ide naš napad na sjevernom potezu, od Čelića prema BČ.

Danas, Brz udar, uz pomoć dronova najbolje je rješenje.
Evo prije sat dva se pozdravio sa Klejom, znam ja za CS ali ja nikako da skontam jesi li ti a i dosta ljudi po forumima svjestan da ovog puta valja tebi na otvoreno. Upoteba tenkova i oklopnjaka na tvom ratistu gdje imaju ogranicenu moc manevra je sasvim drugacije nego recimo na brcanskom ratistu gdje sve ravno, gdje ne vidis prilaz tenka do na par stotina metara ispred sebe...tu ni crvena strijela nema efekat minimalnog dometa nego kad ih cekas sa susjednog brda sa daljine 1,5 km...sad valja tebi do drine doci po brisanom prostoru od ugljevika...cime?
Ako se sjecas zadnje ofanzive na Stolicama, jedna praga je cuvala da se ne osvoji relej dok nisu Panteri dosli i masa nasih zarobljeno i hvala bogu koliko se sjecam i razmjenjeno bez ikakvih problema.
Naravno, brz udar koji ne moze se pripremiti u tajnosti, spremnih jedinica koje nema i dronovi koje nema svakako mogu pomoci.

Evo ovako, novi si pa ne znaš, pročitao sam SVU historiju ovih krajeva, višestruko, iz raznih uglova i od raznih historičara, uključujući tu i srpske historičare poput: Sime Ćirkovića, Latinke Perović, Dubravke Stojanović, itd, itd...

Jedno je sigurno. Među Srbima postoji kao neka amatarijalna milionoglava avet zvana Apis i ona neće stati. To kažu i ovi historičari. Kad bi Bosna spala samo na opštinu Travnik, oni bi poslije nekoliko godina došli i po tu opštinu. ratom ili mirom, nastojaće da uzmu sve, a rezultat je nestanak države.

Ovu uvertiru pravim, kako bi objasnio situaciju jer je potrebno u vezi vojne organizacije i kako bismo znali s kim imamo posla. U slučaju secesije, oni moraju poslati ljude na linije razgraničenja, u strahu da mi nećemo naspraviti prodor i upad u neke gradove, npr Ugljevik i Lopare. Istina i sam si rekao nemamo spremne invazione jedinice, ali nemaju ih ni oni. Ostaje ovaj pravac kojeg sam naveo. Visoka glavica - Lokanj - Šepak. Tu nema mnogo. 200 ljudi tu može uzeti i sigurno bi čekali satima, da se pojavi neka Dodikova žandarmerija. U slučaju da ih dobro dočekaju i razbiju, imamo dane na raspdolaganju za učvršćivanje i pomak prema sjeveru, na pravcu Šepak - Pilica - Glavičice. Ukoliko bi taj pojas uz Drinu bio širok 20 kilometara, nema tih tenkova koji bi mogli to vratiti, a tenkove svakako ni nemaju sad, osim nekih šklopocija. Toliko za početak
online

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by General War » 11 Nov 2021, 12:11

Krokodil Behko wrote: 11 Nov 2021, 11:27
General War wrote: 11 Nov 2021, 11:09

Evo prije sat dva se pozdravio sa Klejom, znam ja za CS ali ja nikako da skontam jesi li ti a i dosta ljudi po forumima svjestan da ovog puta valja tebi na otvoreno. Upoteba tenkova i oklopnjaka na tvom ratistu gdje imaju ogranicenu moc manevra je sasvim drugacije nego recimo na brcanskom ratistu gdje sve ravno, gdje ne vidis prilaz tenka do na par stotina metara ispred sebe...tu ni crvena strijela nema efekat minimalnog dometa nego kad ih cekas sa susjednog brda sa daljine 1,5 km...sad valja tebi do drine doci po brisanom prostoru od ugljevika...cime?
Ako se sjecas zadnje ofanzive na Stolicama, jedna praga je cuvala da se ne osvoji relej dok nisu Panteri dosli i masa nasih zarobljeno i hvala bogu koliko se sjecam i razmjenjeno bez ikakvih problema.
Naravno, brz udar koji ne moze se pripremiti u tajnosti, spremnih jedinica koje nema i dronovi koje nema svakako mogu pomoci.

Evo ovako, novi si pa ne znaš, pročitao sam SVU historiju ovih krajeva, višestruko, iz raznih uglova i od raznih historičara, uključujući tu i srpske historičare poput: Sime Ćirkovića, Latinke Perović, Dubravke Stojanović, itd, itd...

Jedno je sigurno. Među Srbima postoji kao neka amatarijalna milionoglava avet zvana Apis i ona neće stati. To kažu i ovi historičari. Kad bi Bosna spala samo na opštinu Travnik, oni bi poslije nekoliko godina došli i po tu opštinu. ratom ili mirom, nastojaće da uzmu sve, a rezultat je nestanak države.

Ovu uvertiru pravim, kako bi objasnio situaciju jer je potrebno u vezi vojne organizacije i kako bismo znali s kim imamo posla. U slučaju secesije, oni moraju poslati ljude na linije razgraničenja, u strahu da mi nećemo naspraviti prodor i upad u neke gradove, npr Ugljevik i Lopare. Istina i sam si rekao nemamo spremne invazione jedinice, ali nemaju ih ni oni. Ostaje ovaj pravac kojeg sam naveo. Visoka glavica - Lokanj - Šepak. Tu nema mnogo. 200 ljudi tu može uzeti i sigurno bi čekali satima, da se pojavi neka Dodikova žandarmerija. U slučaju da ih dobro dočekaju i razbiju, imamo dane na raspdolaganju za učvršćivanje i pomak prema sjeveru, na pravcu Šepak - Pilica - Glavičice. Ukoliko bi taj pojas uz Drinu bio širok 20 kilometara, nema tih tenkova koji bi mogli to vratiti, a tenkove svakako ni nemaju sad, osim nekih šklopocija. Toliko za početak
Mozda da ovo sto pocinjes da prebacis na zasebnu vojnu temu ako je vec nema ?
Sto se tice istoricara, vejrovao ili ne...niti jednog nisam procitao iz proslog razloga sto su to sve teoreticari i prije ili poslije uzet ce neki podatak koji njima godi tj njihovom uglu.
A da li te moram napomenuti..da i 91-92 bosanski srbi (a ni bilo ko drugi)nisu ti koji su zapucali prvi vec SDB Srbije (Bjeljina-Zvornik) i SIS Hrvatske ( Kupres-B.Brod)? Ne znam zasto ovdje svjet misli da ce se sukobiti sa lovackim drustvom sa Pala i Ugljevika?
Da, 200 ljudi moze dosta zauzet na prepad..ali da li moze zadrzati?
A jel tebi treba bukove gradje pa bi "proboj" pravio prema nista? Niti si putnu komunikaciju presjekao, niti izasao na drzavnu granicu...sta ti je poenta da izgubis stepen iznenadjenja u virtualnom ratu osim da pudes presjecen?

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Vojska Srbije

Post by General War » 11 Nov 2021, 12:37


Post Reply

Return to “Vojska, vojna tehnologija, bitke i strategije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests