Merhaba naš mubareć Ramazan

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Hurija » 13 Apr 2021, 08:07

Fuddo wrote: 12 Apr 2021, 19:33 Ovi na Grenladu i Islandu najjaci mumini,
Valja izdrzat 20 sati
Svaka cast
Gore ni nema Muslimana .


;)
Ostalo je cutanje.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14915
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 441 times
Been thanked: 794 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by vila » 13 Apr 2021, 09:27

Nek vam ramazan bude lijep
A postacima sretno

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53783
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1918 times
Been thanked: 15175 times
Status: Online

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by HAVANA » 13 Apr 2021, 09:42

Hurija wrote: 13 Apr 2021, 08:07
Fuddo wrote: 12 Apr 2021, 19:33 Ovi na Grenladu i Islandu najjaci mumini,
Valja izdrzat 20 sati
Svaka cast
Gore ni nema Muslimana .


;)
:baba
http://www.ntv.ba/odlucnost-jedini-musl ... posti-21h/
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Hurija » 13 Apr 2021, 09:44

Pa dobro eto de jedan .😂
Ostalo je cutanje.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Maja » 13 Apr 2021, 17:14

Sta je kod vas za teraviju?
Kod nas ce policija pustati ko bude isao tj vracao se iz dzamije poslije 21h. Kako ce to funkcionisati i ko ce sve iskoristavati situaciju, ne znam.

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26382
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1862 times
Been thanked: 4068 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Beni » 13 Apr 2021, 17:21

Maja wrote: 13 Apr 2021, 17:14 Sta je kod vas za teraviju?
Kod nas ce policija pustati ko bude isao tj vracao se iz dzamije poslije 21h. Kako ce to funkcionisati i ko ce sve iskoristavati situaciju, ne znam.
Krizni štab FBiH predložio da policijski sat ipak ostane od 21 sat.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/krizni- ... /210413109


dalje cemo vidjet sta ce biti, treba to govno ukinut skroz
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Maja » 13 Apr 2021, 17:23

Pa da, ostaje 21h. Al eto kod nas ce policija pustati na teraviju.

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26382
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1862 times
Been thanked: 4068 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Beni » 13 Apr 2021, 17:32

"Vjerske aktivnosti (namaz, mukabela, predavanja) će se obavljati na dnevnim namazima uz obavezu poštivanja svih propisanih epidemioloških mjera zaštite, a zbog policijskog sata sabah, jaciju i teravih-namaz u džamiji će obavljati samo imam i mujezin"
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Maja » 15 Apr 2021, 20:33

Povremeno cu postavljati najcesca pitanja u vezi posta.
Vecinu odgovora znamo al neke i ne.

Pitanje: Da li mogu primati insulin kada postim?

Odgovor: Primanje insulina putem injekcije kroz kožu ne kvari post i možete ga primati tokom posta.



Pitanje: Odlučio sam postiti godinu i vise dana bez prestanka, ako Bog da, da li je to islamski ispravno?

Odgovor: Nije ispravno postiti neprekidno godinu dana. Najviše što se može u tom smislu jeste da se dan posti, a dan ne posti, tzv. Davudov post.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15270
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 634 times
Been thanked: 2096 times
Status: Online

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Laser » 15 Apr 2021, 23:41

Maja wrote: 13 Apr 2021, 17:23 Pa da, ostaje 21h. Al eto kod nas ce policija pustati na teraviju.
Ja bi to hapsio. :djed
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Maja » 17 Apr 2021, 00:52

Pitanje: Radim u školi i djeca me upitaše kako je ramazan dobio ime, zašto se tako
zove? Imate li odgovor?

Odgovor: Ramazan (arapski ramadan) je ime devetog mjeseca lunarnog kalendara, a prema jednima ime je dobio po tome što je prvi post nakon njegovog propisivanja bio u
vrijeme velike žege (remda' znači velika žega, vrelina), dok drugi smatraju da je mjesec dobio takvo ime zato što se u njemu spaljuju grijehovi (turemmedu fihi ez-zunub)


Pitanje:
Pišem iz Švicarske. Zanima me oko posta. Radim na građevinu pa nekad se probudim na vrijeme za sehur, nekad nakon 10 min ili 30. Pa onda donosim samo nijet pa postim taj
dan do iftara. Je li moj post kabul kod Allaha ili trebam ga opet nadoknaditi?

Odgovor: Vaš post je ispravan pod uvjetom da ništa ne konzumirate nakon isteka vremena sehura.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Maja » 17 Apr 2021, 20:38

Gledaj razlike medju ljudima.
Gledaj prvog, dusa draga a gledaj drugog 😑

Pitanje: Esselamu alejkum! Desilo mi se jednog ramazana da sam namjerno (bez opravdanog razloga) prekinuo post; pošto znam da moram napostiti 60 dana i plus taj jedan dan ili nahraniti 60 siromaha. Pokušavao sam ali nisam uspio... Pokušao sam ispostiti tih 60 dana uzastopno ali sam uspio samo 23 ili 24 dana. Moja majka se zabrinula za mene, za moje zdravlja jer ja još uvijek idem u školu (srednja škola), pa sam morao prekinuti napaštanje. A nemam dovoljno novca da bih nahranio 60 ljudi; još uvijek me roditelji izdržavaju (a i oni su u teškom materijalnom stanju)!
Šta sada da uradim, kako da postupim? Unaprijed Vam se zahvaljujem!

Odgovor: Sada Vam je dovoljno da se pokajete za grijeh koji ste počinili namjernim neopravdanim prekidom posta, a obavezu keffareta možete izvršiti kada budete mogli,
odnosno kada Vam se finansijska situacija popravi. Allah nikoga ne zadužuje preko njegovih mogućnosti.


Pitanje: Kako treba postupiti kada čovjek zaposti, pa zaboravi
i ima odnos sa ženom/ili mastrubira (ali pod uslovom da je zaboravio na post!)?

Odgovor: Teško je zamisliti situaciju da neko spolno opći sa ženom ili čini nešto slično, a da cijelo vrijeme bude u zaboravu da posti. Zaborav obično kratko traje, pa je realno da osoba iz zaborava nešto pojede ili popije, ali da zaborav traje tako dugo da se obavi spomenuti čin, teško je zamisliti, mada nije nemoguće da se desi. Ako bi se desilo, post
bi bio pokvaren, i trebalo bi nadoknaditi taj dan. Namjerno kvarenje ramazanskog posta
spolnim odnosom obavezuje na keffaret (postiti šezdeset dana za taj dan) napaštanje tog
dana.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Mutevelija » 18 Apr 2021, 03:53

Sto je lijepo sto sabah ima samo 4 rekata da ima ko jacija kako bi tesko bilo klanjat.

A onako 2 suneta 2 farza i et.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Maja » 20 Apr 2021, 15:46

Pitanje: Esselamu alejkum! Interesuje me da li je haram jesti hranu u restoranu gdje se
služi alkohol, a i iftariti sada u toku ramazana? Hvala!

Odgovor: Bolje bi bilo ne priredjivati iftare u restoranima u kojima se služi alkoholno piće. Medjutim, nema smetnje da se iftar priredi u odvojenoj prostoriji u kojoj se neće
služiti alkoholno piće. U slučaju potrebe, nije haram ako bi se neko iftario u takvom restoranu, ako je hrana čista, a grijeh zbog ponude alkohola ide na račun vlasnika.
U svakom slučaju, prednost treba dati restoranima i radnjama u kojima se ne poslužuje alkohol.


Pitanje: Prije par dana nakon ulaska u kancelariju na poslu gdje su svi pušači koji ne poste, poprilična količina dima od cigara me je okružila i vjerovatno sam nešto od tog
dima udahnuo ili mi je ušlo u nos ili u usta protiv moje volje. Pokušao sam se malo izmaknuti ali bilo je toliko dima da nije bilo alternative.
Bojim se da mi je to pokvarilo post.

Odgovor: Vaš post je ispravan budući da niste namjerno i svjesno udisali duhanski dim, već se to desilo kao rezultat Vašeg boravka u zadimljenoj prostoriji. U takve prostorije
ne treba ulaziti bez potrebe.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Maja » 21 Apr 2021, 00:57

Pitanje: Da li se post kvari ljubljenjem, bez erekcije i bez ejakulacije? Selam iz Tuzle!

Odgovor: Ljubljenje supruge bez erekcije i ejakulacije, tokom posta, ne kvari post, ali ga treba izbjegavati, jer se može lahko oteti kontroli.

Pitanje: Da li nečuvanje od ogovaranja, nepotrebne priče ili pogleda (strastvenog) u žensku osobu, izazovno obučenu na ulici ili tv-u kvari post ili nosi samo
grijeh?

Odgovor: Ogovaranje, beskorisna, svakojaka priča, gledanje u žene.... ne kvari post, ali umanjuje njegovu vrijednost i povlači za sobom grijeh. Te stvari su zabranjene i mimo
ramazana, a posebno tokom posta.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Taare » 21 Apr 2021, 01:10

Sve kontam maja uzela pa poručila neš, snimila na vocaro i metnula na temu 😑
Svi mi se morete obratit

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96361
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34340 times
Been thanked: 21069 times
Contact:
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Rum » 23 Apr 2021, 14:28

Pet ramazanskih dova koje je lahko zapamtiti

Image

Pet kratkih dova za ramazan koje je lahko zapamtiti, a koje će nam svakako u ramazanu višestruko koristiti.

Dova koja se uči kada se ugleda mlađak


Darimi u svom Musnedu i Tirmizi u svom Sunenu bilježe predanje Talhe bin Ubejdullaha, r.a., koji prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., kada bi ugledao mlađak, govorio:

اللَّهمَّ أَهلَّهُ علينَا بالأمنِ والإيمانِ والسَّلامةِ والإسلامِ ربِّي وربُّكَ اللَّهُ

‘Allahumme ehillehii alejna bil-j umni vel-imani ves­selameti vel-islami Rabbi ve rabbukallah”

“Allahu moj, učini nam ga dobrodošlim u znaku sigurnosti i vjere, mira i ispovijedanja vjere islama. Moj i tvoj Gospodar (mjeseče) jeste Allah, dž.š. “

( Tirmizi veli: “Ovaj je hadis hasen, dobar.”)

Iftarska dova

Ebu Davud i Nesai u svojim Sunenima bilježe predanje Ibn Omera, r.a., koji prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., prilikom iftara učio sljedeću dovu

ذهب الظمأ وابتلت العروق وثبت الأجر إن شاء الله

“Zehebez-zame vebtelletil-uriiku ve sebetel-edžru inšaAllah“

“Nestala je žeđ, natopile su se žile i nagrada je osigurana, ako Allah, dž.š., htjedne. “

Dova onoga ko se iftari kao gost kod nekoga

Ehu Davud u svom Sunenu bilježi predanje s pouzdanim lancem prenosilaca od Enesa, r.a., koji prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., posjetio Sa’ da bin Ubadu, r.a., i on ga počasti hljebom i uljem. Nakon što je jeo, Allahov Poslanik, s.a.v.s., reče:

أفطر عندكم الصائمون ، وأكل طعامكم الأبرار ، وصلت عليكم الملائكة

“Eftare indekumus-saimune ve ekele ta’amekumul­ebraru ve sallet alejkumul-melaikeh”

Postači kod vas iftarili, dobri obrokovali i meleki na vas salavate donosili.

Dova kada vas neko uznemirava, grdi, psuje….

Pričao nam je Ibrahim b. Musa, njega obavijestio Hišam b. Jusuf prenoseći od Ibnu-Džurejdža, koga je obavijestio Ata prenoseći od Ebu-Saliha Zejjata, kako je on čuo Ebu-Hurejru, r.a., kako govori: Allahov Poslanik, s.a.v.s-, rekao je:Allah kaže: „Svaki posao pripada čovjeku osim posta. Post je Moj i ja za njega posebno nagrađujem. Post je štitnik. Kada neko od vas bude postio, neka ostavi spolno općenje i neka ne galami, a ako ga neko bude psovao ili se htio s njim tući, neka kaže:

إني صائمٌ ، إني صائمٌ


Inne sa’im, inne sa’im

“Ja postim, ja postim!”

Dova onoga ko smatra da je nastupila noć Lejletul-kadr

Tirrnizi, Nesai i Ibn Madža u svojim zbirkama bilježe predanje s vjerodostojnim lancima prenosilaca od Aiše, r.a., koja je rekla: „ Allahov Poslaniče, ako bih saznala kada je noć Lejletul-kadr šta da učim u toj noći?” Allahov Poslanik, s.a.v.s., reče joj: “Reci:

اللَّهمَّ إنَّك عفُوٌّ تُحبُّ العفوَ فاعْفُ عنِّي

‘Allahumme inneke afuvvun tuhibbul-afve fafu anni’

‘Allahu moj, Ti opraštaš, voliš opraštanje pa Te molim da i meni oprostiš.”

Tirmizi veli: “Ovaj je hadis hasenun-sahih.”

Naši učenjaci kažu: “Lijepo je što više upućivati ovu dovu, učiti Kur’an kao i ostale zikrove i dove koji su vjerom propisani.” Šafi kaže: “U danu uoči noći Lejletul-kadra treba se truditi u ibadetu kao i u noći Lejletul-kadra.” On dalje veli: “Lijepo je da u toj noći što više upućivati dove za opću dobrobit muslimana, jer je to ono po čemu postupaju dobri i učeni Allahovi,dž.š., robovi.”

Sehl b. Sa’d, r.a., prenosi da je Poslanik, s.a.v.s., rekao:

“U Džennetu imaju vrata koja se zovu Rejjan. Na njih, izuzev postača, niko drugi neće ući?!

Oni će ustati i niko drugi na njih, osim njih, neće ući!

Kada oni na njih uđu, vrata će se zatvoriti i na njih niko više neće ući!

Da Allah podari i vama i nama i primi nam post i ibadete, amin!

Ramazan mubarek!

IslamBosna.ba
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Venera » 23 Apr 2021, 14:41

Maja wrote: 17 Apr 2021, 20:38 Gledaj razlike medju ljudima.
Gledaj prvog, dusa draga a gledaj drugog 😑

Pitanje: Esselamu alejkum! Desilo mi se jednog ramazana da sam namjerno (bez opravdanog razloga) prekinuo post; pošto znam da moram napostiti 60 dana i plus taj jedan dan ili nahraniti 60 siromaha. Pokušavao sam ali nisam uspio... Pokušao sam ispostiti tih 60 dana uzastopno ali sam uspio samo 23 ili 24 dana. Moja majka se zabrinula za mene, za moje zdravlja jer ja još uvijek idem u školu (srednja škola), pa sam morao prekinuti napaštanje. A nemam dovoljno novca da bih nahranio 60 ljudi; još uvijek me roditelji izdržavaju (a i oni su u teškom materijalnom stanju)!
Šta sada da uradim, kako da postupim? Unaprijed Vam se zahvaljujem!

Odgovor: Sada Vam je dovoljno da se pokajete za grijeh koji ste počinili namjernim neopravdanim prekidom posta, a obavezu keffareta možete izvršiti kada budete mogli,
odnosno kada Vam se finansijska situacija popravi. Allah nikoga ne zadužuje preko njegovih mogućnosti.


Pitanje: Kako treba postupiti kada čovjek zaposti, pa zaboravi
i ima odnos sa ženom/ili mastrubira (ali pod uslovom da je zaboravio na post!)?

Odgovor: Teško je zamisliti situaciju da neko spolno opći sa ženom ili čini nešto slično, a da cijelo vrijeme bude u zaboravu da posti. Zaborav obično kratko traje, pa je realno da osoba iz zaborava nešto pojede ili popije, ali da zaborav traje tako dugo da se obavi spomenuti čin, teško je zamisliti, mada nije nemoguće da se desi. Ako bi se desilo, post
bi bio pokvaren, i trebalo bi nadoknaditi taj dan. Namjerno kvarenje ramazanskog posta
spolnim odnosom obavezuje na keffaret (postiti šezdeset dana za taj dan) napaštanje tog
dana.
Kazna Postiti 60 dana :lupa :D.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5810
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 162 times
Been thanked: 289 times
Status: Online

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by bosnjakinja » 27 Apr 2021, 12:00

Lijepa prica iz komunisticke crvene Tuzle,ko bi rekao da i tamo doktori poste :oo

“Dođe doktorica i kaže nalazi su uredu, reko kakve su šanse da idemo kući? Kaže, “do ujutro nikakve”! Pita, “zašto je li postite?” Reko, “da postim”. Oko 2 sata, doktorica Sabina Dervišagić nosi sehur, kaže, “evo podijeliti ćemo”. Ovo je Bosna i Hercegovina, ovo je Tuzla, ovo je pedijatrija!!! Kada je čovjeku teško, dragi Allah pošalje neke divne ljude koji ti olakšaju i vrate nadu u ljudskost. Hvala od srca”, zaključuje Damir u objavi.

https://www.hanuma.ba/oca-iz-tuzle-odus ... qaNwRGt_Eg

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Maja » 27 Apr 2021, 23:41

Tacno smo na pola ramazana.

Nije mi pokvarilo namaz sto je duska prosla ispred mene po postekiji?

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: HAVANA and 8 guests