Koliko često obavljate vjerske obrede?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....

Koliko često obavljate vjerske obrede?

obavljam sve obrede
6
24%
obavljam i više od propisanog
1
4%
jednom sedmično
3
12%
jednom mjesečno
0
No votes
uz vjerske praznike
4
16%
u prigodnim trenucima
4
16%
vrlo rijetko
2
8%
ne obavljam ali vjernik sam
1
4%
ateista sam
4
16%
 
Total votes: 25

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by Krokodil Behko » 27 Jun 2013, 16:45

Nešto prigodno u'či Ramazana :D

Činjenica je da se od raspada SFRJ pa do danas, vjerski život vratio u središte života ljudi nastanjenih na području bivše SFRJ. Negdje malo manje-negdje malo više ali ipak, vjerski službenici su svakodnevno teme raznih vijesti na portalima.

Da li je religija prodrla u sve sfere ljudskih života ili je to tek pred nama?
Ima li je previše ili premanje?
Ako je dovoljno zastupljena, kako to da naše društvo klizi po moralnoj ljestvici?
Možda religija ne uspijeva učvrstiti vjeru u ljudima? Da li je to do ljudi ili vjerskih službenika?

Zapravo, koliko vama lično, vjerski obredi pomažu u svemu tome?
Možete li iznijeti svoje mišljenje i svoja iskustva te na taj način pomoći i drugima?


Možete glasati za dvije opcije ako niste sigurni u samo jednu opciju.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by Zagorka » 27 Jun 2013, 17:07

U kući gdje sam odrasla,prije rata i poslije njega se postilo,klao kurban,davala sadaka,molilo se Bogu....ništa se nije promijenilo raspadom Jugoslavije,niti sam osjetila da bi trebalo....

Djeci se to nekako suptilno prenosilo,ne forsirajući ni sekunde,nikada....nije tu bilo mjesta nekakvom isforsiranom vjerovanju ni obredima,ni bilo čemu...

Kako je kod ljudi koji nisu stali na namaz dok se nije raspala SFRJ,ja ne znam tačno,ali ako vam je nešto do jučer strano danas postala svakodnevica,moguće je da se onda tu saplićete i zapinjete i da niste sigurni kuda trebate.......tu dolazimo do morala i poštenja kao temelja vjere,ali ako se nešto ne gradi pažljivo,od temelja,moguće je da se kasnije vide posljedice.......

Znači neki ljudi još uvijek nisu shvatli šta čini dobrog čovjeka,a moraš biti dobar čovjek da bi bio dobar vjernik....ne možeš preskočiti poredak,i očekivati najbolje......
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119227
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Online

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by Maja » 28 Jun 2013, 00:39

Iskrena da budem klanjam samo tokom ramazana. Ne znam zašto to ne radim i ostalim danima..sve se ko nema vremena, a ima kad pisati na forumu. Ali eto tako je. Znači za vrijeme ramazana i to je to.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by laganini » 28 Jun 2013, 00:44

nisam neki praktičan vjernik ono božić,uskrs...moram priznat da mi je to pomalo dosadno a onda nema svrhe...da podvučem vjernik sam..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by Rockefeller » 28 Jun 2013, 01:02

Kakav ja i moja praksa vjerskih obreda, tj. klanjanja. Odem u džamiju za bajram, to naravno. I sad kad sam bio u BiH sam bio u džamiji, tj. na akšamu čini mi se, al' to je rijetko, jako rijetko. Ako sam u BiH i petak je, postoji mogućnost da odem i na džumu. To je sve.

Šta ja znam... mislim da je ok ako ljudi pronalaze utjehu u tome ili mole za nešto. Ja sam ipak neko ko ne očekuje od boga ništa sem da mi ne dira u porodicu dok ne dodje pravo vrijeme. Ostalo bih radije da bog prepusti meni. A boga doživljavam više kao motor nego kao nekog kome se treba pokoriti. Ja mislim da je on prilično kolegijalno biće i da nije neki naduti šef koji hoće našu pozornost. Uokvirujem ga u dobro i sve od njega što trebam je onih +5% nakon 100% vjere da mogu uraditi ono za šta i on i ja mislimo da je dobro.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by laganini » 28 Jun 2013, 01:07

ma mene više muči taj ritual koji je isprazan možda je stvar sugestivnosti svećenika ili jednostavno nisam spreman za to...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by fruit » 28 Jun 2013, 08:14

Džuma namaz, Ramazan,Bajram namaz...
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by Peggy Sue » 28 Jun 2013, 09:55

Meni nije ponudjena opcija za koju bih mogla glasati...

Ne znam da li se tvoje pitanje odnosi samo na Ramazan ili općenito, ali nebitno, evo moje mišljenje...

Vjera nije niz strogih pravila koje je neophodno slijepo slijediti. Bog je sve, ali baš sve prilagodio čovjeku. Od namaza, pa nadalje. I nikad ga ne tereti mimo njegovih mogućnosti. Mi smo malo više bezobrazni, pa uzimamo sebi za pravo da tumačimo sve kako nam odgovara. Maja je bila iskrena - fora nemamo vremena, a imamo hiljade postova ovdje.

Dalje, drušvo i (ne)moral.. Zavisi Behko.. Ako izadjes u grad vidjeces svaku noc iste utegnute, polupijane ofajle kako paradiraju i iste muskarce koji te zene "caste picem".. Ali realna slika drustvenog morala nije na ulicama, nego negdje drugo... Nase dzamije su pune, za Ramazan moras otici sat ranije na teraviju da ugrabis mjesto. stalno se odrzavaju predavanja i sijela.. Tek tu vidis koliko omladine ide pravim putem... A naravno da cu, ako odem u Stari Sat i vidim da svi drze pivkanu u ruci, reci da je svijet otisao naglavacke (mislim s vjerske strane)...

I Rock, moram se samo mrvicu osvrnuti na tvoj post.. Nemoj samo da se ovo pretvori u prepirku, jer je ovo lijepa tema i nije mi cilj da pametujem. Nisi religiozan (ili jesi onoliko koliko mislis da trebas) i to postujem. Ali Allah jeste sef koji voli pozornost. Tako naša vjera govori i nalaže da se ponašamo u skladu s tim... I ne znam jesi li znao, ali Bajram namaz uopće nije obavezan namaz, dok s druge strane neosnovano propuštanje džume tri puta, izvodi iz vjere.. Imala sam potrebu da ti ovo napišem, bez ikakve želje za svađom ili raspravom.. Tek opaska.. Rekoh, mozda zaradim sevap, jer nisi znao :sram

(Ja i moji dugi postovi) :grana
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by Krokodil Behko » 28 Jun 2013, 10:42

Peggy Sue wrote:Meni nije ponudjena opcija za koju bih mogla glasati...

Ne znam da li se tvoje pitanje odnosi samo na Ramazan ili općenito, ali nebitno, evo moje mišljenje...

Vjera nije niz strogih pravila koje je neophodno slijepo slijediti. Bog je sve, ali baš sve prilagodio čovjeku. Od namaza, pa nadalje. I nikad ga ne tereti mimo njegovih mogućnosti. Mi smo malo više bezobrazni, pa uzimamo sebi za pravo da tumačimo sve kako nam odgovara. Maja je bila iskrena - fora nemamo vremena, a imamo hiljade postova ovdje.
Kako misliš sve prilagodio a u vezi obreda? Ja nisam neki vjernik pa bi mi bilo zanimljivo pročitati i doznati za to a usput čuti lično mišljenje osobe za koju držim da je erudita :D

Peggy Sue wrote: Dalje, drušvo i (ne)moral.. Zavisi Behko.. Ako izadjes u grad vidjeces svaku noc iste utegnute, polupijane ofajle kako paradiraju i iste muskarce koji te zene "caste picem".. Ali realna slika drustvenog morala nije na ulicama, nego negdje drugo... Nase dzamije su pune, za Ramazan moras otici sat ranije na teraviju da ugrabis mjesto. stalno se odrzavaju predavanja i sijela.. Tek tu vidis koliko omladine ide pravim putem... A naravno da cu, ako odem u Stari Sat i vidim da svi drze pivkanu u ruci, reci da je svijet otisao naglavacke (mislim s vjerske strane)...
Nisam mislio na taj "uobičajeni nemoral". Više sam mislio na ove više nego mnogobrojne razvode, nasilje u porodici, narkomaniju, svakodnevne pljačke, silovanja i ostala razbojništva. O tome ti meni pričaj. Posebno bi bilo zanimljivo čuti, zašto su oni iz prvih (bajramskih) saffova obično najpozvaniji da riješe te stvari a ne rješavaju ih. Ispada da im obredi ne pomažu da budu marljiviji vjernici. Zar ne?
online

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by Peggy Sue » 28 Jun 2013, 10:57

Krokodil Behko wrote:
Kako misliš sve prilagodio a u vezi obreda? Ja nisam neki vjernik pa bi mi bilo zanimljivo pročitati i doznati za to a usput čuti lično mišljenje osobe za koju držim da je erudita :D

1. Namaz - Prvenstveno je spustena objava po kojoj trebamo obavljati 50 namaza dnevno... A onda je Poslanik molio da se covjeku olaksa, pa danas imamo samo 5 namaza. Kazem samo, jer sta je pet (kojih svejedno ne obavljamo) u odnosu na 50...
Zatim sam mislila na olaksice kao npr sastavljanje namaza, naklanjavanje, klanjanje sjedeci, klanjanje ranije..

2. Post - Evo recimo ja sam, kao trudnica, oslobodjena obaveze da postim ovaj mjesec. Naravno, aBd naposticu...Oslobodjen je svako onaj ko iz OBJEKTIVNIH razloga ne moze da posti. ovdje ne spadaju oni "joj ja nikako ne mogu bez vode". Ali, Allah najbolje zna..

3. Pokajanje - ma koliki grijesnik da si (ne ti, nego covjek) za tebe ima nade sve dok ti je posljednji dah u grlu. NE postoji predaja koja ce potvrditi da postoji grijeh koji se nece oprostit (svi vec znamo pricu o prostitutki koja je otisla u Dzennet)...

4. Milost - Allah je milostiv. Trećina naših grijeha nam je već oproštena, jer će se Poslanik s.a.w.s zauzeti za nas na Sudnjem danu. Na nama je da se molimo za ostatak, a to nije tesko jer Allah je milostiviji prema nama nego majka prema svome djetetu... (a zamisli majčinu milost)

5. Skupljanje sevapa - i ovaj moj post je sevap.. I kad hodas cestom, pa sutnes kamen napravio si dobro djelo, kad se nasmijes prolazniku.. Nije li to jednostavan nacin da "zaradis".. S tim da s ve to mora biti u ime Allaha...

Sve su to olaksice koje ce nam pomoci da budemo bolji ljudi, a samim tim i bolji vjernici... U vjei treba uzivati, ispuniti srce, misliti pozitivno..

Najlakse bi mi bilo na ovim temam staviti neki YT link gdje nam svima prijeti da cemo gorit u Dzehennemu.. Al to nije to... Vjera je prelijepa stvar.. Srce ti je cisto, obraz isto tako, lijepo spavas, lijepom se nadas, prihvatas iskusenja...


Eto Behko :) Otprilike moje vidjenje svega u nekoliko kratkih recenica :) Nadam se da sam pomogla.. I hvala za erudita :pusa

Ja moram poradit na saburu i blagosti, al to je vec druga tema :sram
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by Krokodil Behko » 28 Jun 2013, 12:02

Peggy Sue wrote:
Krokodil Behko wrote:
Kako misliš sve prilagodio a u vezi obreda? Ja nisam neki vjernik pa bi mi bilo zanimljivo pročitati i doznati za to a usput čuti lično mišljenje osobe za koju držim da je erudita :D

1. Namaz - Prvenstveno je spustena objava po kojoj trebamo obavljati 50 namaza dnevno... A onda je Poslanik molio da se covjeku olaksa, pa danas imamo samo 5 namaza. Kazem samo, jer sta je pet (kojih svejedno ne obavljamo) u odnosu na 50...
Zatim sam mislila na olaksice kao npr sastavljanje namaza, naklanjavanje, klanjanje sjedeci, klanjanje ranije..
A ja sam čuo da se o namazima ništa nije ni znalo dok nisu prikupljeni hadisi?
Čini mi se da je bilo tri puta dnevno dok je Muhamed a.s. bio živ.
2. Post - Evo recimo ja sam, kao trudnica, oslobodjena obaveze da postim ovaj mjesec. Naravno, aBd naposticu...Oslobodjen je svako onaj ko iz OBJEKTIVNIH razloga ne moze da posti. ovdje ne spadaju oni "joj ja nikako ne mogu bez vode". Ali, Allah najbolje zna..
Evo, ja sam znači oslobodjen ali priznajem da mi je to ujedno i vadiona.


3. Pokajanje - ma koliki grijesnik da si (ne ti, nego covjek) za tebe ima nade sve dok ti je posljednji dah u grlu. NE postoji predaja koja ce potvrditi da postoji grijeh koji se nece oprostit (svi vec znamo pricu o prostitutki koja je otisla u Dzennet)...
Ne znam zbog čega bih se kajao. Nisam činio nikakva loša djela. Obrede obavljam u prigodnim treenucima i to je sve od mene. Ja ne znam ništa o toj prostitutci :D

5. Skupljanje sevapa - i ovaj moj post je sevap.. I kad hodas cestom, pa sutnes kamen napravio si dobro djelo, kad se nasmijes prolazniku.. Nije li to jednostavan nacin da "zaradis".. S tim da s ve to mora biti u ime Allaha...
E pa toga sam se trudio nakupiti. Mislim da sam pomagao ako sam bio u mogućnosti. Ljudi to obično zaborave a za Boga to ne znam. Vidjećemo već.

Eto Behko :) Otprilike moje vidjenje svega u nekoliko kratkih recenica :) Nadam se da sam pomogla.. I hvala za erudita :pusa

Ja moram poradit na saburu i blagosti, al to je vec druga tema :sram
Pa to sam uistinu i mislio. Ko kakva se raspišeš na raznolikim temama. Milina :p

Sabur je nešto o čemu ne postoji tema na forumu a djeluje zanimljivo. Ja prvi ne znam šta se sve označava tom riječju jer kod nas ona čini mi se, izlazi iz vjerskog konteksta i ima više značenja.
online

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by Peggy Sue » 28 Jun 2013, 12:05

Kako misliš o namazu se nije znalo dok se nisu prikupili hadisi?! A Kur'an :sok

Kur'anom je naredjeno obavljanje namaza... Hadis je tu da nas uputi kako...

EDIT: Ja sam zadnja osoba na svijetu koja ima pravo da otvori temu SABUR :)
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by Krokodil Behko » 28 Jun 2013, 12:10

Peggy Sue wrote:Kako misliš o namazu se nije znalo dok se nisu prikupili hadisi?! A Kur'an :sok

Kur'anom je naredjeno obavljanje namaza... Hadis je tu da nas uputi kako...

EDIT: Ja sam zadnja osoba na svijetu koja ima pravo da otvori temu SABUR :)
E pa ne znam. Ja sam Kur'an pročitao par puta ali očito je da ću morati još koji put :(
online

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by Peggy Sue » 28 Jun 2013, 12:16

Kaže naš Uzvišeni Gospodar u suri El-Isra’: “Obavljaj namaz kad sunce s polovine neba krene, pa do noćne tmine, i Kur’an u zoru jer Kur’anu u zoru mnogi prisustvuju.”/78/ (El-Isra’, 78)

“I namaz obavljajte…” (El-Bekara, 43) i drugi ajeti, došla je arapskom rječju (ar.الاقامة: ikamet-uspostavljanje,obavljanje) što je potpuniji izraz od (ar.افعلوها: izvršavaj te) jer obuhvata obavljanje namaza na najpotpuniji način, sa upotpunjavanjem svih ruknova, šartova, vadžiba, sunnetima, vanjskim i unutrašnjim. I upućuje da je namaz od najvidljivijih oblika uspostave propisa Allahovog vjerozakona i najveličanstvenije obilježje vjere.

Evo objasnjenje za tri namaza koja si spomenuo
”Iako su u ajetu spomenuta tri vremenska perioda ona u osnovi predstavljaju svih pet namaskih vremena,dakle kad sunce s polovine neba krene od istoka prema zapadu,ka zalasku, obuhvata vrijeme podnevskog i ikindijskog namaza, jer (ar.الدلوك:duluk) tj. zalazak sunca prema zapadu, pocetak kojeg je vakat podne namaza a kraj vakat ikindijskog-namaza. A zatim kaže Uzvišeni Allah: “…pa do noćne tmine…” tj. (ar.غسق-gasek) početak noći, i noćne tmine, što obuhvata vakat akšam, koji predstavlja početak noćne tmine, i vakat jacije koji predstavlja kraj noćne tmine.

-Jasan spomen namaskih vremena, i to da su u pet vakata, ni u jednom drugom ajetu nisu spomenuta, iako su u nekim ajetima indirektno spomenuta kao riječi Uzvišenog: “Pa, hvaljen neka je Allah kad god omrknete i kad god osvanete”. (Er-Rum, 17) Također, znači da su namazi u tim vaktima obavezni i da je obavezno obavljanje pet namaza jer su ograničeni sa ovih pet vremena.


Itd, itd...

Eto, nije mi bilo mrsko da malo googlam :)
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by Krokodil Behko » 28 Jun 2013, 17:11

Peggy Sue wrote:Kaže naš Uzvišeni Gospodar u suri El-Isra’: “Obavljaj namaz kad sunce s polovine neba krene, pa do noćne tmine, i Kur’an u zoru jer Kur’anu u zoru mnogi prisustvuju.”/78/ (El-Isra’, 78)

“I namaz obavljajte…” (El-Bekara, 43) i drugi ajeti, došla je arapskom rječju (ar.الاقامة: ikamet-uspostavljanje,obavljanje) što je potpuniji izraz od (ar.افعلوها: izvršavaj te) jer obuhvata obavljanje namaza na najpotpuniji način, sa upotpunjavanjem svih ruknova, šartova, vadžiba, sunnetima, vanjskim i unutrašnjim. I upućuje da je namaz od najvidljivijih oblika uspostave propisa Allahovog vjerozakona i najveličanstvenije obilježje vjere.

Evo objasnjenje za tri namaza koja si spomenuo
”Iako su u ajetu spomenuta tri vremenska perioda ona u osnovi predstavljaju svih pet namaskih vremena,dakle kad sunce s polovine neba krene od istoka prema zapadu,ka zalasku, obuhvata vrijeme podnevskog i ikindijskog namaza, jer (ar.الدلوك:duluk) tj. zalazak sunca prema zapadu, pocetak kojeg je vakat podne namaza a kraj vakat ikindijskog-namaza. A zatim kaže Uzvišeni Allah: “…pa do noćne tmine…” tj. (ar.غسق-gasek) početak noći, i noćne tmine, što obuhvata vakat akšam, koji predstavlja početak noćne tmine, i vakat jacije koji predstavlja kraj noćne tmine.

-Jasan spomen namaskih vremena, i to da su u pet vakata, ni u jednom drugom ajetu nisu spomenuta, iako su u nekim ajetima indirektno spomenuta kao riječi Uzvišenog: “Pa, hvaljen neka je Allah kad god omrknete i kad god osvanete”. (Er-Rum, 17) Također, znači da su namazi u tim vaktima obavezni i da je obavezno obavljanje pet namaza jer su ograničeni sa ovih pet vremena.


Itd, itd...

Eto, nije mi bilo mrsko da malo googlam :)
Aha. Sad sam skontao da nisam skontao. Zapravo znao sam to o namazima. Čak sam i rekao da su bila tri dnevno dok je Muhamed a.s. bio živ. Htio sam reći da se nije doznalo za ostala dva do hadisa. A to sam pročitao tu na forumu. Pisao je neko o tome ali ne znam tačno ko. Ili Nurudin ili Black ili paparaci.
online

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by Sheval » 28 Jun 2013, 21:40

Svaki dan :kita
Ali u Panjevićima :ooo

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by Lavlje_srce » 21 Jul 2013, 22:57

Editujem post posto vidim da nisam odgovorila na pitanja postavljena u uvodnom postu.
Krokodil Behko wrote: Da li je religija prodrla u sve sfere ljudskih života ili je to tek pred nama?
Ima li je previše ili premalo?
Ako je dovoljno zastupljena, kako to da naše društvo klizi po moralnoj ljestvici?
Možda religija ne uspijeva učvrstiti vjeru u ljudima? Da li je to do ljudi ili vjerskih službenika?

Zapravo, koliko vama lično, vjerski obredi pomažu u svemu tome?
Možete li iznijeti svoje mišljenje i svoja iskustva te na taj način pomoći i drugima?
-Iako sam (neobicna po trenutnim bosanskim standardima) vjernica, vjerujem u neophodnost odvajanja vjere od drzave, jer samo tako drustvo ima iskrene vjernike. Nadam se da vjera nece prodrijeti u sve sfere ljudskih zivota, neki ljudi jednostavno ne vjeruju, nisu vjerovali i nece vjerovati. I to je ok, nije ok samo odrasle osobe 'uvoditi u vjeru' po mom misljenju.

-Mislim da kod nas ima dosta manekena vjere, a jako malo iskrenih vjernika.

-Drustvo klizi po moralnoj ljestvici zbog istih tih manekena u vjeri.

-Do ljudi je, ljudi su svi grijesni. Samo neki nisu u stanju spoznati svoju grijesnost. Ne bih znala sta cine vjerski sluzbenici, na moju vjeru nemaju nikakav utjecaj.

-Molitva mi pomaze u uspostavljanju duhovnog mira. Ako nisam postena, sama molitva me nece uciniti postenom. Slazem se s ovim sto je napisala Zagorka:

Znači neki ljudi još uvijek nisu shvatli šta čini dobrog čovjeka,a moraš biti dobar čovjek da bi bio dobar vjernik....ne možeš preskočiti poredak,i očekivati najbolje......

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by paparaci » 22 Jul 2013, 02:18

Peggy Sue wrote:
Bog je sve, ali baš sve prilagodio čovjeku.
jeste. sve je stvorio kako bi sluzilo covjeku. zivotinje, biljke, vodu, zrak,.....

sve je covjeku podredjeno. zauzvrat zaista malo trazi i to sto trazi je opet za nase (kolektivno) dobro. ali covjek je zaista nezahvalan.
Peggy Sue wrote:
1. Namaz - Prvenstveno je spustena objava po kojoj trebamo obavljati 50 namaza dnevno... A onda je Poslanik molio da se covjeku olaksa, pa danas imamo samo 5 namaza....
zar ne bijese 500, pa 50, pa tek onda 5?!

svi vec znamo pricu o prostitutki koja je otisla u Dzennet...
:hm

ne znam da je znam. a moguce je i da sam je zaboravio....

de pliz ispricaj, ako ti nije mrsko.

Vjera je prelijepa stvar.. Srce ti je cisto, obraz isto tako, lijepo spavas, lijepom se nadas, prihvatas iskusenja...
jeste. a da bi to tako bilo neophodno je ono sto je Zagi rekla, te da vjera prodrije u sve sfere ljudskih zivota.
vjera je nacin zivljenja. vjera odgaja duh i tijelo. trebamo biti svjesni toga cega radimo i zasto to radimo. svrha je konstantno napredovanje duha i s tim povecanje imana. znaci, ne mozemo npr. cijeli zivot ici u dzamiju (redovno) klanjati ili kod kuce, a mimo toga se ruzno ponasati u javnosti (psovati, galamiti, tracati, lagati,....). to ne ide uz din. moramo poraditi na tim slabostima tj. losim stvarima i vremenom ih u potpunosti eliminisati ukoliko je to moguce.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
heda
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 123
Joined: 19 Jul 2013, 05:37
Location: melbourne australia
Status: Offline

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by heda » 22 Jul 2013, 05:56

Imala sam dosta tezak zivot od kad sam se udala,zasto?kako?uvijek sam trazila odgovor,zasto sam bas ja kaznjena na takvu patnju i takav nacin zivota.Nemoj to,nemoj tako,uvijek sam bila kao na daljinskom upravljacu u rukama mog bivseg.Razvela sam se i fala bogu,pocela sam da klanjam svih 5 vaktova namaza i vjerujte mi tu sam nasla mir,potpuni mir i okrenula drugu stranicu zivota...:)

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koliko često obavljate vjerske obrede?

Post by Dust » 22 Jul 2013, 06:07

Peggy Sue wrote: 3. Pokajanje - ma koliki grijesnik da si (ne ti, nego covjek) za tebe ima nade sve dok ti je posljednji dah u grlu. NE postoji predaja koja ce potvrditi da postoji grijeh koji se nece oprostit (svi vec znamo pricu o prostitutki koja je otisla u Dzennet)...


Ovo je ono sto mene zbunjuje. Kako znamo da je otisla u Dzennet, kada Sudnji Dan jos nije nastupio i samim tim vjecno mjesto boravka (ok, u nekim slucajevima i temporalno samo)... U nekim pripovjedanjima se kaze kako prvo svi boravimo u kaburu i tu nam se samo prikazuje gdje cemo biti nakon Sudnjeg Dana, a u nekim da samo Allahovi miljenici tj. Poslanici idu u Dzennet.

Kako onda prostituka, za koju znamo da nije Poslanik moze u Dzennet prije Sudnjeg Dana?
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests