Vjerujete li u život poslije smrti?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....

Vjerujete li u život poslije smrti?

Naravno
29
44%
Ne, nikako
10
15%
Nisam siguran/a
2
3%
Vjerujem na neki svoj način
20
30%
Ne razmišljam o tome
5
8%
 
Total votes: 66

Ruana
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Ruana » 29 Aug 2013, 08:50

laganini wrote:govorimo o duši a ne fizičkoj vječnosti..
Lagani pa zar si zaboravio da nemaju svi dusu.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by laganini » 29 Aug 2013, 08:52

misliš na one s petokrakom..he,he,.
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Ruana
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Ruana » 29 Aug 2013, 09:03

Ja i one oko njih.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by laganini » 29 Aug 2013, 09:07

koji se kriju s petokrakom..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by carobnjak N » 29 Aug 2013, 16:22

Alexandar wrote:
carobnjak Nurudin wrote: a šta je život , šta znači biti živ? ako je to fizička svijesnost postojanja jesmo li umrli kad izgubimo svijest?
biti ziv znaci da organizam funkcionise, da funkcionisu svi bioloski procesi
uz to ziv covek ima svoju svesnost, kao sto sam reko.

jesmo li umrli kad izgubimo svest?
ne uvek, coveka moze i da opendreci nesta po glavi pa da se skljoka u nesvest al da ostane ziv
Pa ti kažeš da je čovjek jedino živo biće koje je svijesno svoga postojanja. Ali tu se onda postavlja pitanje šta je to život i da li je život zaista život ako nema svijesti o njemu? Nije filozofija vrlo je jednostavno kao što si sam primjetio da kad čovjek recimo od velike boli fizičke ili duševne se iznesvjesti ,ali mi vidimo da njegovo tijelo i dalje živo tj srce radi i diše i sve ostalo , međutim nema svijesti o svome postojanju
Tu se onda postavljaju mnoga pitanja
Gdje je otišla svijest?
Može li se taj čovjek zvati zaista živim ako nije svijestan svoga tijela i postojanja?
I najbitnije : je li čovjek ta svijest ili je tijelo ? Pošto viidmo da se može razdvojiti jedno od drugog
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Katja » 29 Aug 2013, 20:28

Možda se ne razumijete jer imate sasvim različito poimanje života. :oo

Alex ga definira sa biološkog stajališta što znači da je život sve ono što ispunjava neke zadane uvjete kao što su rast i razvoj, razmnožavanje, metabolizam, organizacija organizma itd.
Ne znam, Nurudine, na što ciljaš s time da izostankom svjesti nema ni života?
Pa crv nema svijest a živo je biće, nije stvar. Drvo nema svjest o ama baš ničemu a živo je.
Čovjek kad zapadne u situaciju gdje nema svijesti - nesvjestica, san, koma... i dalje je živ ako mu kuca srce, pumpa krv.

Na svijest također gledate drugačije, čini mi se. Tebi je Nurudine to možda nešto kao 'duša', a ateist na to gleda više sa nekakvog medicinskog stajališta pa svijest dolazi od složenih moždanih mehanizama.

Nastavite, molim. :ooo

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by gejsha » 31 Aug 2013, 14:33

Alexandar wrote:
gejsha wrote:Da, vjerujem čvrsto u to.
Kakav bi bio smisao života da živimo na ovoj planeti određeni broj godina i da umremo kao da nas nikada nije ni bilo.
hm, ti dakle verujes da ces da zivis i posle smrti zato sto ne umes da pronadjes smisao svog zivota.... interesantan nacin razmisljanja.

pitanje, ako ikada pronadjes smisao svog zivota.... ili ako uspes da napravis nesto pametno sta ce da pridonese covecanstvu (dakle neces da umres ko da te nikad nije bilo), ili ako prosto rodis dete (opet znaci ostavljas neki trag da te je bilo).... jel onda cvrsti razlog u verovanje zivota posle smrti nestaje?
ili ipak imas u rukavu neki jaci razlog? :D
Ja sam pronašla smisao svog života, to što ti ne vjeruješ u život poslije smrti ne znači da za mene moj život nema smisla.
Sa tvoje strane gledišta jeste tako, a sa moje je potpuno obratno.
Ako rodim dijete i ono će nekada umrijeti, kao i svi ostali ljudi..
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Zagorka » 09 Sep 2013, 20:52

Alexandar wrote: covekov najveci strah je strah od smrti .
Totalno netačno.Ne možeš govoriti u ime čovječanstva.Smrt je dobra.Ima mnoogo gorih stvari u zivotu osim smrti.Zato se ljudi sa teškim patnjama često odlučuju na smrt.Znači sami,svjesno.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Rockefeller » 09 Sep 2013, 21:09

@Zagorka nije misljeno na trenutak u kojem umires nego na zivot poslije toga. Donekle se slazem sa Aleksandrom, mada bih ja rekao da je osnovni ljudski strah strah od nepoznatog.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

dacina_curica
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by dacina_curica » 09 Sep 2013, 21:15

Smrti se ne bojim, kontam, tad se insan konacno smiri. :cudi

U neki zivot poslije smrti ne vjerujem, ne bar u vidu onog pakao/raj.....Ali imam neku svoju sliku tog svog kraja u kojem me spale pa moj pepeo pospu na meni jednom jako dragom mjestu gdje se pomjesam sa zemljom iz koje nekad nesto iznikne. :)......Romantiziram po obicaju :grana

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Zagorka » 09 Sep 2013, 21:17

Roki,nisam ni ja pisala o samom času smrti,već istoj kao pojavi.A aleks kaže da nam zato(covjecanstvu) nude sarenu lazu o tome da postoji nesto i nakon sto umremo.Ako je zaista tako,za mnoge od nas bi bolje bilo da nema ničega.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Lebowski » 01 Nov 2013, 13:01

Ateista sam ili agnostik, ne znam ni sam. Nadam se da ima nešto poslije, bilo li lijepo ali ne znam koji bi smisao bio. Čekati da se probudiš na Sudnji dan i da ti Bog odredi gdje ćeš. Hoćeš li se sjećati ovog života, hoćeš li sresti drage osobe, hoće li ti nedostajati ovaj život ili će biti isto. Trajna sreća i zadovoljstvo ne vrijede ničemu bez padova, o nesreći i patnji da i ne govorim.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Spanac_113 » 01 Nov 2013, 15:54

Lebowski wrote:Ateista sam ili agnostik, ne znam ni sam. Nadam se da ima nešto poslije, bilo li lijepo ali ne znam koji bi smisao bio. Čekati da se probudiš na Sudnji dan i da ti Bog odredi gdje ćeš. Hoćeš li se sjećati ovog života, hoćeš li sresti drage osobe, hoće li ti nedostajati ovaj život ili će biti isto. Trajna sreća i zadovoljstvo ne vrijede ničemu bez padova, o nesreći i patnji da i ne govorim.
Istog sam misljenja kao uvazeni kolega Leb.
Jos bi samo dodao da nakon svega prozivljenog i jos, nadam se, kamaru godina, toplo cu docekat potuno crnilo i mrak i slatki san bez snova.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Rockefeller » 01 Nov 2013, 17:15

Neki dan gledah emisiju u kojoj onaj voditelj surovo pretpostavi tj. iznese misljenje nekih strucnjaka da smo mi zapravo hologrami.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by POSAVLJAK » 01 Nov 2013, 17:47

nevjerovatni dokumentarac koji je zaprepastio cijeli svijet : Dječak koji se sjeća prošlog života.

[ytube][/ytube]

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Život poslije smrti ipak postoji? (VIDEO)

Post by Krokodil Behko » 20 Nov 2013, 13:12

Image

Postoji li život poslije smrti? Robert Lanza, profesor Medicinskog fakulteta Wake Forest u Sjevernoj Karolini tvrdi da se odgovor na to pitanje koje zaokuplja filozofe, naučnike i vjernike krije u kvantnoj fizici, a posebno u poznatoj teoriji biocentrizma i činjenici da se elektroni ponašaju i kao materija i kao talasi.

Prema njegovim riječima, dokaz o tome da život nakon smrti zaista postoji sadržan je u ideji da je predstava o smrti samo djelić naše svijesti.

Iako se nama čini da smrću nestaje i tijelo i svijest, odnosno da se pretvaramo u prah, na svojoj službenoj stranici Lanza objašnjava da predodžba o smrti kakvu poznajemo ne može postojati u ‘realnom smislu’.

Smatra da smo tokom vremena naučeni prihvatiti ideju o umiranju, ali ona postoji samo u našim umovima. ‘Svijet postoji samo zbog svijesti pojedinca o njemu. Život i biologija su od ključnog značaja za stvarnost, koja zauzvrat stvara svijet.

Svijet, međutim, ne stvara život. To vrijedi za vrijeme i prostor, koji su samo oruđe uma', nagađa ovaj naučnik. Da bi potvrdio svoju hipotezu, ukazuje da način na koji opažamo česticu može uticati na njeno ponašanje.

Za tu svrhu Lanza se poslužio poznatim eksperimentom s duplim prorezom. Naime, kad fizičari promatraju česticu koja prolazi kroz barijeru s dva otvora, ona se ponaša kao projektil koji uvijek prolazi kroz jedan prorez. S druge strane, kad je ne promatraju, ona se kreće kroz proreze poput talasa.

Naučnici tvrde da ovaj eksperiment dokazuje da se čestice mogu ponašati kao dva odvojena entiteta, dovodeći u pitanje odavno definirane teorije o vremenu i opažanju.

Profesor Lanza tvrdi da se ovo može jednostavnije objasniti pomoću boja: ‘Mi nebo možda doživljavamo kao plavo, ali kad bi ćelije našeg mozga bile izmijenjene tako da nam nebo izgleda zeleno, postavlja se pitanje je li nebo zaista bilo plavo ili smo ga mi samo tako doživljavali', pojasnio je. Osim navedenog, tvrdi i da kad umremo naš život postaje višegodišnja biljka koja ponovno počinje cvjetati. ‘Život je avantura koja nadilazi granice našeg shvaćanja i razmišljanja', zaključuje.

[ytube][/ytube]
online

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Život poslije smrti ipak postoji? (VIDEO)

Post by Spanac_113 » 20 Nov 2013, 18:00

:hm
Shvatanje stvarnosti.

Prije par godina su ovde imali ekeperimentalnu izlozbu sa ‘sensory deprivation spheres’.
U biti velike jajaste sfere napunjene vodom tjelesne temperature u kojima osoba pluta izolirana od vanjskog svijeta koliko je to moguce.
Znaci, potpuna zvucna izolacija, potpuni mrak, tijelo pluta na tekucini iste temperature te je I culo osjeta gotovo izolirano.

Neki ljudi bi se uspanicili, nekima je to bio potpuni mir.
Ali su se svi slozili da se I nakon kratkog vremena provedenog u sferi pocinje gubiti osjecaj za vrijeme I prostor.

Nekako razmisljam da se u trenutku prirodnog umiranja tijela mozda odigrava slican process.
Onaj zadnji tren, kad se sva cula ugase I ostane samo jedan zadnji trak svijesti, sustine naseg bica, se moze ciniti kao vjecnost.
Bez ikakvih vanjskih utjecaja ta zadnja sekunda nema usporedne mjere u vremenu.

E onda kontam, sta ako je ta zadnja misao kajanje, sjecanje na nesto uzasno sto smo ucinili u zivotu.
Da li bi se to moglo kvalificirati kao nas licni pakao? Isto se odnosi na raj, mada cisto sumnjam.
I to pakao koji se ne kosi sa fizikom I ne zahtijeva postojanje viseg bica.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Život poslije smrti ipak postoji? (VIDEO)

Post by Lebowski » 20 Nov 2013, 18:20

Sve su ovo nagađanja, moraju i naučnici od nečega živjeti.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Život poslije smrti ipak postoji? (VIDEO)

Post by Bambi » 20 Nov 2013, 18:56

Ne znaju ni oni više o čemu bi pričali,a hoće da budu u centru pažnje :djed

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Život poslije smrti ipak postoji? (VIDEO)

Post by Lebowski » 20 Nov 2013, 19:38

Ja ovdje ništa nisam skontao pisca. Činilo se ili ne, činjenica je da se pretvorimo u prah, da više nemamo tijela, za "dušu" ne znam, da nemamo nikakve veze sa ovim svijetom, ne možeš nikog osjetiti niti ko može tebe, ne hvataju te na radaru...dakle, nema te.

Ostatak članka nije ništa novo, samo izmišljaju toplu vodu.

Prema njegovim riječima, dokaz o tome da život nakon smrti zaista postoji sadržan je u ideji da je predstava o smrti samo djelić naše svijesti.

Iako se nama čini da smrću nestaje i tijelo i svijest, odnosno da se pretvaramo u prah, na svojoj službenoj stranici Lanza objašnjava da predodžba o smrti kakvu poznajemo ne može postojati u ‘realnom smislu’.

Smatra da smo tokom vremena naučeni prihvatiti ideju o umiranju, ali ona postoji samo u našim umovima. ‘Svijet postoji samo zbog svijesti pojedinca o njemu. Život i biologija su od ključnog značaja za stvarnost, koja zauzvrat stvara svijet.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests