Vjerujete li u život poslije smrti?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply

Vjerujete li u život poslije smrti?

Naravno
29
44%
Ne, nikako
10
15%
Nisam siguran/a
2
3%
Vjerujem na neki svoj način
20
30%
Ne razmišljam o tome
5
8%
 
Total votes: 66

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Krokodil Behko » 27 Aug 2013, 11:11

Ono što se svi pitamo :D

Ima li života i poslije smrti?
U kojem obliku?
Sve religije svijeta propovijedaju život poslije smrti i svaka to čini na svoj način. Izuzev ove tri monoteističke Judaizam/Kršćanstvo/Islam, sve ostale to propovijedaju svaka na svoj način.

Ima li nekih bitnih razlika među monoteističkim religijama po tom pitanju?

Lično, čvrsto sam uvjeren u život poslije smrti. Nisam Darwinista pa bi bilo neobično da mislim drugačije. Zapravo, vjeruju li i Darwinisti u život poslije smrti? Čini mi se da neki i vjeruju :hm

Možete glasati za jednu opciju
online

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Alexandar » 27 Aug 2013, 12:04

sefe,jel moze za nas nevernike opcija "ne verujem" u anketi? :oo

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Alexandar » 27 Aug 2013, 12:05

dobro je, vidim, neznam kako mi promace.... prokleti mamurluk

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Krokodil Behko » 27 Aug 2013, 12:07

Ti izgleda baš ne vjeruješ dok ne vidiš? :oo
online

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Alexandar » 27 Aug 2013, 12:29

moje misljenje (vernici neka ovo citaju na vlastitu odgovornost :oo ) da si s tvrdnjom da sve religije sveta propovedaju zivot posle smrti na tragu prave istine. covekov najveci strah je strah od smrti i to je odavno prepoznato, zato religije i nude vecni zivot, na taj nacin su sigurne da ce da imaju slednike. to je princip na kojem funkcioniraju.

radi se o tome da se priroda zajebala. dala nam je svesnost (jedina smo bica koja su svesna sebe) a s druge strane dala nam je rok trajanja i svesnost o tome. to je tesko za podneti, a mnogima toliko tesko da im je religija jedini izlaz. ja to volim gledati na nacin da je priroda htela da ispravi stvar pa nam je dala jos nesto - moc samozavaravanja. :oo
ne cudim se i ne sudim nicijem verovanju jer taj strah od smrti je toliko ukorenjen u nasu bit da moze da nadvlada razum i sve razumske cinjenice o nepostojanju zagrobnog zivota, i da nas lako uveri u suprotno.

postujem dakle svacije verovanje, dok oni postuju moje neverovanje.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by gejsha » 27 Aug 2013, 15:16

Da, vjerujem čvrsto u to.
Kakav bi bio smisao života da živimo na ovoj planeti određeni broj godina i da umremo kao da nas nikada nije ni bilo.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Alexandar » 27 Aug 2013, 16:31

gejsha wrote:Da, vjerujem čvrsto u to.
Kakav bi bio smisao života da živimo na ovoj planeti određeni broj godina i da umremo kao da nas nikada nije ni bilo.
hm, ti dakle verujes da ces da zivis i posle smrti zato sto ne umes da pronadjes smisao svog zivota.... interesantan nacin razmisljanja.

pitanje, ako ikada pronadjes smisao svog zivota.... ili ako uspes da napravis nesto pametno sta ce da pridonese covecanstvu (dakle neces da umres ko da te nikad nije bilo), ili ako prosto rodis dete (opet znaci ostavljas neki trag da te je bilo).... jel onda cvrsti razlog u verovanje zivota posle smrti nestaje?
ili ipak imas u rukavu neki jaci razlog? :D

User avatar
mailed
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2010, 10:00
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by mailed » 27 Aug 2013, 19:21

Ne vjerujem, uzivaj dok si ziv, poslije smrti sve je gotovo.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Rockefeller » 28 Aug 2013, 00:02

Znate kako... kod mene je to isto kao i sa bogom. Ne mogu tvrditi da postoji, ne mogu tvrditi i da ne postoji. Ni za jedno ni za drugo nemam dokaza, pa onda to ostavim nekako po strani.

Isto je i sa ovim, ne znam da li postoji ili ne postoji. Nemam dokaza. Pa mi je tako i nebitno da li ću poslije negdje gore živjeti. Proživjeti ovaj život pokušavajući da učiniš koje dobro ljudima, pa ako postoji "nebo" valjda mi bog zbog svoje milosti podari "nebo, raj", a ako ne postoji makar ćeš umrijeti zadovoljan.

Mislim ono da je ipak bitnije šta ostavljaš nego šta ćeš na onom svijetu dobiti.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Ruana
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Ruana » 28 Aug 2013, 09:14

Ako covjek ne vjeruje u drugi zivot (zivot poslje smrti), onda ce biti preplasen samom pomisli na smrt. On ce takodje biti pod ogromnim pritiskom da trci za novcem i strastima, jer misli da je ovaj zivot jedina i posljednja prilika. Ovaj pritisak ce lisiti covjeka njegove unutrasnje harmonije, sigurnosti i ravnoteze.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Blackhawk » 28 Aug 2013, 10:20

Vjerujem.. Uz vjeru u Boga, to je odmah u vrhu stvari u koje cvrsto i sigurno vjerujem..

I san je jedan dio smrti, jer i dok spavamo i sanjamo, nasa dusa napusta tijelo, i zbog toga ne valja naglo buditi onog ko spava, jer se moze desiti da se dusa ne vrati i covjek umre..

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by laganini » 28 Aug 2013, 10:40

ne bi bilo pravedno da ne postoji..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Katja » 28 Aug 2013, 12:35

Ruana wrote:Ako covjek ne vjeruje u drugi zivot (zivot poslje smrti), onda ce biti preplasen samom pomisli na smrt. On ce takodje biti pod ogromnim pritiskom da trci za novcem i strastima, jer misli da je ovaj zivot jedina i posljednja prilika. Ovaj pritisak ce lisiti covjeka njegove unutrasnje harmonije, sigurnosti i ravnoteze.
Ne slažem se Ruana s tobom jer znam suprotne primjere. Ne pate svi za novcem pa da bi bili pod pritiskom trčati za njim. Moj kolega iz planinarskog kluba je ateist a novac ga zanima samo toliko da si kupi dobre gojzerice. :oo Najviše voli landrati po planinama i zuriti u nebo.
S druge strane, znam vjernike koji naprosto vole lijepe stvari koje si mogu kupiti samo novcem, i lete za novcem, da.

Isto tako i strah od smrti. Mnogi se vjernici usprkos vjerovanju u život poslije smrti ipak boje i da ih staviš u bilo koju po život opasnu situaciju borili bi se i rukama i nogama za život. A opet imaš ateista koji nekako mirnije prihvaćaju kraj života, ne peru ih paranoje i strahovi.

Nema pravila, ne znam otkud ti onakva podjela. :cudi

Blackhawk wrote:
I san je jedan dio smrti, jer i dok spavamo i sanjamo, nasa dusa napusta tijelo, i zbog toga ne valja naglo buditi onog ko spava, jer se moze desiti da se dusa ne vrati i covjek umre..

Ako ovo nema veze s vjerom već nekim osobnim pretpostavkama onda bih samo rekla da ništa ne napušta naše tijelo dok spavamo osim CO2. :ooo A milijune ljudi diljem svijeta svako jutro naglo bude budilice pa su i dalje živi. Nemoj strašit forumaše ovdje. :oo

Ako je to nešto temeljeno na vjeri, onda zanemari napisano, ne ulazim u to.

Ruana
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Ruana » 28 Aug 2013, 13:07

Pa vidjela kako Aleksandar dijeli pa i ja. Ne mora covjek biti ateista pa da ne vjeruje u onaj svijet. Znam neke koji vjeruju u Boga a ne vjeruju u zivot poslje zivota. Nego kaze "nije se niko otamo vratio, pa da isprica kako je bilo"

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Alexandar » 28 Aug 2013, 13:51

laganini wrote:ne bi bilo pravedno da ne postoji..
to je to, tu si u pravu.
nebi bilo pravedno bez nekog konacnog suda jer imamo zle ljude koje zivot mazi i pazi,, a imamo i dobre duse koji se celi zivot muce. gde je tu pravda?
e to jos jedan od razloga zasto ljudi vole da veruju u zivot posle, radi pravde.

al de razmisli, ko ti je i kada obecao da ce zivot da bude pravedan? :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Krokodil Behko » 28 Aug 2013, 15:26

Ruana wrote:Pa vidjela kako Aleksandar dijeli pa i ja. Ne mora covjek biti ateista pa da ne vjeruje u onaj svijet. Znam neke koji vjeruju u Boga a ne vjeruju u zivot poslje zivota. Nego kaze "nije se niko otamo vratio, pa da isprica kako je bilo"

Tu si u pravu.
Postoje ateisti koji vjeruju u zagrobni život i vjernici koji ne vjeruju.
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by carobnjak N » 28 Aug 2013, 19:01

Alexandar wrote:moje misljenje (vernici neka ovo citaju na vlastitu odgovornost :oo ) da si s tvrdnjom da sve religije sveta propovedaju zivot posle smrti na tragu prave istine. covekov najveci strah je strah od smrti i to je odavno prepoznato, zato religije i nude vecni zivot, na taj nacin su sigurne da ce da imaju slednike. to je princip na kojem funkcioniraju.

radi se o tome da se priroda zajebala. dala nam je svesnost (jedina smo bica koja su svesna sebe) a s druge strane dala nam je rok trajanja i svesnost o tome. to je tesko za podneti, a mnogima toliko tesko da im je religija jedini izlaz. ja to volim gledati na nacin da je priroda htela da ispravi stvar pa nam je dala jos nesto - moc samozavaravanja. :oo
ne cudim se i ne sudim nicijem verovanju jer taj strah od smrti je toliko ukorenjen u nasu bit da moze da nadvlada razum i sve razumske cinjenice o nepostojanju zagrobnog zivota, i da nas lako uveri u suprotno.

postujem dakle svacije verovanje, dok oni postuju moje neverovanje.
a šta je život , šta znači biti živ? ako je to fizička svijesnost postojanja jesmo li umrli kad izgubimo svijest?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Sheval » 28 Aug 2013, 21:07

Ma kakvi.
Vjerujem u smrt nakon života.

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by Alexandar » 29 Aug 2013, 07:51

carobnjak Nurudin wrote: a šta je život , šta znači biti živ? ako je to fizička svijesnost postojanja jesmo li umrli kad izgubimo svijest?
biti ziv znaci da organizam funkcionise, da funkcionisu svi bioloski procesi
uz to ziv covek ima svoju svesnost, kao sto sam reko.

jesmo li umrli kad izgubimo svest?
ne uvek, coveka moze i da opendreci nesta po glavi pa da se skljoka u nesvest al da ostane ziv

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vjerujete li u život poslije smrti?

Post by laganini » 29 Aug 2013, 08:31

govorimo o duši a ne fizičkoj vječnosti..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 60 guests