Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by carobnjak N » 13 Apr 2012, 19:36

adacta wrote:Ne bih komentarisao zakone IVZ i pravila koja nalazu vezano za mezarja koja su njihovo vlasnistvo , ali me interesuje gdje misle sahraniti ljude koji su se izjasnjavali kao ateisti a zive u selima udaljenim od gradskih podrucja i nemaju u selu groblja adekvatna sa sahranu. Hoce li im MZ obezbjediti prostor ili ce na silu svi morati postati vjernici .
Druga stvar sta je sa jos more obicaja koja se primjenjuju a nisu u skladu sa islamskom tradicijom kada su u pitanju umrli , hoce li i to IVZ zabraniti ljudima ? ( sedmina , cedrdesetnica ,polugodisnjica, godisnjica , pa dalje postavljanje umrlica u dnevnim listovima i medijima itd. da ne nabrajam)
Ne bih ni ja komentarisao katoličku crkvu ali eto kad smo već kod toga ,reci ti meni da li si ikad vidio nišan tj islamsku nadgrobnu oznaku na katoličkom groblju? Pitanje nije provokacija ,nego nešto o čemu treba razmisliti.
Druga stvar IVZ ne može zabraniti ljudima ništa ,ona može zabraniti da se na njenom vakufu obavlja i radi nešto što nije u skladu sa islamom ,a to je vrlo bitna razlika. Ono što se obavlja privatno nije njena stvar i tu može samo da kaže nešto onako neformalno ali ne i da se poziva na zakon.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by adacta » 13 Apr 2012, 19:44

carobnjak Nurudin wrote:Ne bih ni ja komentarisao katoličku crkvu
I ne treba vec si dovoljno cak i previse toga napisao ! I uopce ne znam zasto mene pitas vezano za to ?
I ne gledaj na upitnik ne trebas mi odgovarati !

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119837
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5701 times
Been thanked: 12281 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Maja » 14 Apr 2012, 17:48

Istina je da katolici i pravoslavci nikad neće usvojiti nešto islamsko, a mi eto podižemo i spomenike i nosimo cvijeće.
Ali ipak mislim da je ovo nepotrebno i kad je do sada moglo biti ovako, zašto sad odjednom da se uvode ta pravila. Meni je ovo samo još jedna vrsta podjele. A iskreno mezari tužno izgledaju bez cvijeća. Niko ne zatrpava ničiji mezar, ali za godišnjicu ili rođendan šta smeta odnijeti cvijeće koje se ionako poslije nekog vremena ukloni (čak i plastično izblijedi na suncu). Ja nekako imam osjećaj da sam nošenjem cvijeća učinila za umrlog nešto lijepo. Znam, znam...sad ćete reći najljepše je proučiti fatihu, ali ipak...Ne znam, eto ih tamo. Samo mislim da će većina negodovati zbog ovoga.
Jedino pozitivno u svemu tome je što će svi biti jednaki i neki neće moći izvoditi čuda sa spomenicima samo da bi drugi vidjeli kako su dobro finansijski potkovani i kako im nije žao dati pare u tu svrhu.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120504
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Online

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Krokodil Behko » 14 Apr 2012, 18:09

Ne znam. Lijepo je nositi cvijeće, svom rahmetliji na mezar.
Isto tako, lijepo je postaviti i neku omanju sličicu na nišan.
Mislim da ovdje u ovom mezarju, ima puno takvih primjera pa
tako da od te odluke Rijaseta, najvjerovatnije, neće biti ništa.
Nije prvi put, da se pokušava, nametnuti nešto što se ljudima ne svidja.

Ali protiv sam tih ograda. Ipak je to poslednje prebivalište čovjeka
a ne hajvana, pa da ga sa tom ogradom "utore" da tako kažem.
Ukoliko ostane, ovako kako je bilo, imamo najrealnija monoteistička
groblja na svijetu. Doduše, vjerujem da su slični običaji i kod Turaka.

Nije dobra ni suprotna krajnost. Ipak je riječ o grobljima a ne o izložbi
neke kič umjetnosti, kako to zna biti na nekim grobljima.

Ah da, za kraj.. Ja sam, vlasnik svoje avlije i svakome ko neće da me
poštuje, kao domaćina i kao čovjeka, dobrodošlice, neće ni biti.

Isto to i za IVZ. To je vjerska orrganizacija koja opstaje od članarine vjernika
i nekih drugih izvanbudzetskih sredstava. Vlasnik je grobalja i ne vidim nikakvu vezu
izmedju IVZ i ateista. Zašto bi negatori ispravnosti vjerovanja u boga, bili sahranjeni
na groblju, medju vjernicima? Ne postoji čovjek, koji može opravdati takav pristup
a na neki iole normalan i logičan način. ko se odlučio da živi bez boga, bez njega će
i biti sahranjen i to je logično.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by mrki62 » 14 Apr 2012, 19:58

Maja wrote:Istina je da katolici i pravoslavci nikad neće usvojiti nešto islamsko, a mi eto podižemo i spomenike i nosimo cvijeće.
Namjerno nisam citirao Nurudina, gdje odgovara adacti i piše nepovezane riječi al zato ću tene a može se odnositi na svakoga : odakle spomenici ?
Jesul baš katolički il pravoslavni , za cvijeće važi isto .
Tema je ; Vjerski običaji i narodna tradicija - to sve govori. Mi jesmo prihvatili islam, al yeba ga ja, sa tim ne znači i da smo se odrekli nekih običaja.
Adacta opisuje nekog ko je nevjernik i u tom opisu se ne može opisivati ni katolicizam ni pravoslavlje - jer se namjerno nameće vjera a neko je eto vjernik.
Sam reis miješa pojmove, ne tako davno je umro Duraković Nijaz a tom Nija zu je nazor pravljena dženaza.
Dakle, da se razumijemo, ako reis miješa pojmove, to još ne znači da i vi trebate :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by carobnjak N » 14 Apr 2012, 21:17

Čuj nepovezane riječi?! Ja sam bio vrlo jasan za razliku od tebe. Pogledaj stara muslimanska mezarja pa ako pronađeš među njima da ima neki spomenik umjesto nišana ,pljuni me.
Istina je da je na muslimane u komunizmu (periodu u kojem si ti odrastao) dopušteno da srpska i hrvatska vjerska tradicija dominira kao priznata i poštovana ,dok se islamska vjerska tradicija omalovažavala kao "turska" ,pa se mezarje recimo zvalo "tursko groblje" .
Vaše generacije odrasle u takvom dobu i nemaju pojma o svojoj izvornoj tradiciji,pa su prihvatili podmetnuto kukavičje jaje koje ti plasiraš (iz neznanja ili svijesno) da su ti spomenici koji su identični srpskim i hrvatskim , u biti ostali u tradiciji nama "poturicama".
To je smiješno ,jer ta ko biva "tradicija" počinje od 45godine :D.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by mrki62 » 14 Apr 2012, 22:45

Pogledaj šta je adacta pisao a šta si ti odgovorio na njegov post,.... dalje, nemoj nikada BiH gledati po svom mjestu, jer kako je kod tebe, tako nije npr. u Gradačcu, Brčkom, Tuzli , Goraždu , Mostaru ,............ svaka regija ima nekakva svoja obilježja, običaje , tradiciju .
Istina je da je na muslimane u komunizmu (periodu u kojem si ti odrastao) dopušteno da srpska i hrvatska vjerska tradicija dominira kao priznata i poštovana ,dok se islamska vjerska tradicija omalovažavala kao "turska" ,pa se mezarje recimo zvalo "tursko groblje" .
Eto, to je dokaz tome što sam gore opisao a ti sad malo pojasni boldirano
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by blento59 » 15 Apr 2012, 00:29

Maja wrote:Istina je da katolici i pravoslavci nikad neće usvojiti nešto islamsko, a mi eto podižemo i spomenike i nosimo cvijeće.
Ali ipak mislim da je ovo nepotrebno i kad je do sada moglo biti ovako, zašto sad odjednom da se uvode ta pravila. Meni je ovo samo još jedna vrsta podjele. A iskreno mezari tužno izgledaju bez cvijeća. Niko ne zatrpava ničiji mezar, ali za godišnjicu ili rođendan šta smeta odnijeti cvijeće koje se ionako poslije nekog vremena ukloni (čak i plastično izblijedi na suncu). Ja nekako imam osjećaj da sam nošenjem cvijeća učinila za umrlog nešto lijepo. Znam, znam...sad ćete reći najljepše je proučiti fatihu, ali ipak...Ne znam, eto ih tamo. Samo mislim da će većina negodovati zbog ovoga.
Jedino pozitivno u svemu tome je što će svi biti jednaki i neki neće moći izvoditi čuda sa spomenicima samo da bi drugi vidjeli kako su dobro finansijski potkovani i kako im nije žao dati pare u tu svrhu.
ne nalazim nista lose u tome da se cvijece odnese na mezar
naprotiv,ako zelim da uljepsam mjesto gdje pociva neko meni drag, sta ima u tome loseg.
a sto behko napisa i neku slicicu
odem da obidjem mezar rahmetli oca i na mezaru do njegovog vidim samo ime
zvuci poznato a ne mogu da se sjetim
kada bih vidio tu slicicu vjerovatno bih se sjetio
nislim da po tom pitanju u islamu ima dosta gluposti
ako imam mogucnosti sazto ne uljepsati mezar nekome ko me za zivota mnogo zaduzio(ne mislim na podizanje mauzoleja)
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by carobnjak N » 15 Apr 2012, 11:09

Ne znam da je neko nešto spomenuo protiv uljepšavanja mezarja,mezarje i treba redovno čistiti i održavati ,a u ovom saopštenju o odluci IVZ se nigdje ne spominje cvijeće ,već se vrlo precizno govori o nadgrobnim nišanima i koje karakteristike po islamskom običaju ne mogu imati . Bile one nekom glupe ili ne ,osobe koje su preselile na ahiret i svjedočile na dunjaluku da su muslimani su zasigurno željele biti sahranjene na islamski način i na islamski način imati svoj mezar.
Da li mi želimo da ispunjavamo njihovu želju ili mi želimo zbog svog ličnog gubitka ,a opet da udovoljimo isključivo sebi , kršiti taj amanet čime su nas oni zadužili ??
Poštujmo svoje roditelje i rođake dok su živi ,a kad umru ,nikakvi spomenici i žaljenja ne mogu zamijeniti ono što smo propustili dok su bili na dunjaluku
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by mrki62 » 15 Apr 2012, 11:22

Sve je bilo ok, dok nisu yebene vehabije došle i počele ispijati mozgove kako je ovo novotarija, kako je ono novotarija i novcem kupovati neke promjene u IZ.
Cerića treba smaknuti čim prije i postaviti nekog razumnog čovjeka, pa će se rahat živjeti.
Svaka regija ima svoje običaje i tradiciju i niko nema pravo te običaje i tradiciju ugnjetavati.
Na qurac mi više idu svi oni što nameću nekakva svoja pravila !
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7153 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Julia-Klara » 15 Apr 2012, 12:13

mrki62 wrote:Sve je bilo ok, dok nisu yebene vehabije došle i počele ispijati mozgove kako je ovo novotarija, kako je ono novotarija i novcem kupovati neke promjene u IZ.
Cerića treba smaknuti čim prije i postaviti nekog razumnog čovjeka, pa će se rahat živjeti.
Svaka regija ima svoje običaje i tradiciju i niko nema pravo te običaje i tradiciju ugnjetavati.
Na qurac mi više idu svi oni što nameću nekakva svoja pravila !
:ok
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by carobnjak N » 15 Apr 2012, 12:55

To je laž.
Samo što ste vi u komunističkom sistemu naučeni da sve što je "tursko" ne valja i da se toga treba stiditi,a sve što je srpsko i hrvatsko da je to kao "napredno i komunističko".
Mi se samo vraćamo svojim korijenima koji nisu počeli 45-te godine ,a neuki pričaju da su to "običaji".
Nisu to nikakvi običaji nego upravo ovo gore što pričam,a ko ne zna pričati bolje mu je neka ćuti ,biće pametniji.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7153 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Julia-Klara » 15 Apr 2012, 13:19

carobnjak Nurudin wrote:To je laž.
Samo što ste vi u komunističkom sistemu naučeni da sve što je "tursko" ne valja i da se toga treba stiditi,a sve što je srpsko i hrvatsko da je to kao "napredno i komunističko".
Mi se samo vraćamo svojim korijenima koji nisu počeli 45-te godine ,a neuki pričaju da su to "običaji".
Nisu to nikakvi običaji nego upravo ovo gore što pričam,a ko ne zna pričati bolje mu je neka ćuti ,biće pametniji.
de malo lakse , moji stari bili vjernici , i niko im ni u komunisticko vrijeme nije branio ni religiju ni dzamiju... u komsiluku mi mejtef bio, djeca koja su sa mnom u razred isla bili vjernici, pohadjali i mejtef i isli u dzamiju, jednom mati hadzinica otkako znam za sebe! ako je kod tebe u vrijeme komunizma bilo "mracno" kod nekih drugih nije... da su komunisti takvi kakvim ih ti predtavljas ni jedan vjerski objekat ne bi ostao citav, a jeste ... druga stvar - to sto smo imali mi u SFRJ nije vidjelo ni K od komunizma, to sam se uvijerila kad sam dosla ovamo, zato malo smanji dozivljaj...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by carobnjak N » 15 Apr 2012, 13:36

Julia-Klara wrote:
carobnjak Nurudin wrote:To je laž.
Samo što ste vi u komunističkom sistemu naučeni da sve što je "tursko" ne valja i da se toga treba stiditi,a sve što je srpsko i hrvatsko da je to kao "napredno i komunističko".
Mi se samo vraćamo svojim korijenima koji nisu počeli 45-te godine ,a neuki pričaju da su to "običaji".
Nisu to nikakvi običaji nego upravo ovo gore što pričam,a ko ne zna pričati bolje mu je neka ćuti ,biće pametniji.
de malo lakse , moji stari bili vjernici , i niko im ni u komunisticko vrijeme nije branio ni religiju ni dzamiju... u komsiluku mi mejtef bio, djeca koja su sa mnom u razred isla bili vjernici, pohadjali i mejtef i isli u dzamiju, jednom mati hadzinica otkako znam za sebe! ako je kod tebe u vrijeme komunizma bilo "mracno" kod nekih drugih nije... da su komunisti takvi kakvim ih ti predtavljas ni jedan vjerski objekat ne bi ostao citav, a jeste ... druga stvar - to sto smo imali mi u SFRJ nije vidjelo ni K od komunizma, to sam se uvijerila kad sam dosla ovamo, zato malo smanji dozivljaj...
Nije to sve tako jednostavno kako vi mislite ono tipa "moglo se ići ko je Šćeo". Jeste moglo ali si se prvo morao odreći bilo kakvog javnog života jer nisi mogao biti član KPJ ,a to je ulaznica u javni život. Nije to gušenje našeg identiteta i vjere samo na taj način i takvim zabranama zatirano već je to rađeno na mnogo perfidnije načine, pa su tako u ateističkom socijalizmu sve vjersko i sva tradicija prihvatala samo od strane Srba i Hrvata te proglašena "našom zajedničkom". Šta ti imaš zajedničko sa nekim srpskim knezom iz srednjeg vijeka tamo iz Novog Sada?! Tako je perfidno unošeno u naš narod ta kutura srama zbog "turskih zločina" ,pa tako su djeca iz Gradačca učila umjesto o Husein-kapetanu svom zemljaku ponosnom ,o nekom Marku Kraljeviću iz Srbije.Tako da je isticanje našeg bosanskog čovjeka bilo označeno kao "tursko" i sramotno ,a naravno njihovo je bilo kao neka "tekovina Narodne borbe protiv vekovnih okupatora" itd itd Morate još učiti o svojoj prošlosti i svome identitetu jer će te inače uvjek biti kao neko s kim se može kako mu se ćefne ,bićete sprdačina u vidu priglupog Huse iz vica ,a ne Huseina kapetana koji se imao hrabrosti suprostaviti moćnim Osmanlijma kad je trebalo ili Huske Miljkovića itd
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7153 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Julia-Klara » 15 Apr 2012, 13:48

greska Nurudine... moj djed nikad nije clan KPJ (ni otac ni rahmetli amidza), pa su bili javne licnosti, imali karijeru, bili poznati... tetak i tetka prosvjetni radnici, a opet nisu bili u KPJ "a moralo se"...nista se nije moralo...to sto se se sad sve pokazuje crnim da crnje ne moze biti je druga stvar, nekome ocito dobro dolazi podgrijavanje najnizih strasti, ne upustam se u takva prepucavanja,ali tvoja slika i pogled na sve sto se desavalo u istoriji nije jednaka mojoj. tvoj problem je sto ne mozes prihvatiti da postoje ljudi koji drugacije misle od tebe, i ponavljam, u svakom tvom postu citam osudu svega sto je drugacije od onoga kako tebi odgovara.
neki od tvojih postova su jako lijepi, smirujuci,ali ima i onih drugacijih . Ja tebe ne osudjujem, niti te ubjedjujem u suprotno od tvojih stavova,ali bih zeljela da , ako je ikako moguce, prestanes ljude osudjivati i markirati komunistima, ateistima, ovakvima-onakvima samo zato sto imaju drugacije poimanje svijeta i zivota.
Necu vise odgovarati, zavrsila sam sa temom :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by silence » 15 Apr 2012, 14:54

mrki62 wrote: Cerića treba smaknuti čim prije i postaviti nekog razumnog čovjeka, pa će se rahat živjeti.
:sok

Kako smaknuti? Atentat? :respekt
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by mrki62 » 15 Apr 2012, 15:13

silence wrote:
:sok

Kako smaknuti? Atentat? :respekt
Može se ga ufatiti z uši i izbacit ga van - iz IZ :pusi


Nurudine, stvarno smanji doživljaje, lijepo sam ti opisao da BiH ne možeš primijeniti kao primjer po svom mjestu i prestani više pljuvati po bivšem sistemu onako paušalno - bez dokaza ; Uzmi Gradačac il B.Šamac, Orašje i skontaj ko je tamo bio glavni a nisu bili komunisti.
Komunizam možeš kritikovati samo ako je sadašnji sistem bolji od njega a sadašnji sistem komunizmu nije ni do koljena.
Jel znao komunizam kazniti grešnike iz svojih redova ?
Jeste ?
Znajul ovi danas ?
Ne znaju !
I to što ti prtiš komunizmu je u stvari danas širom BiH, ako nisi u određenoj stranki , ne možeš ni na položaj :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by carobnjak N » 15 Apr 2012, 17:02

Julia-Klara wrote:greska Nurudine... moj djed nikad nije clan KPJ (ni otac ni rahmetli amidza), pa su bili javne licnosti, imali karijeru, bili poznati... tetak i tetka prosvjetni radnici, a opet nisu bili u KPJ "a moralo se"...nista se nije moralo...to sto se se sad sve pokazuje crnim da crnje ne moze biti je druga stvar, nekome ocito dobro dolazi podgrijavanje najnizih strasti, ne upustam se u takva prepucavanja,ali tvoja slika i pogled na sve sto se desavalo u istoriji nije jednaka mojoj. tvoj problem je sto ne mozes prihvatiti da postoje ljudi koji drugacije misle od tebe, i ponavljam, u svakom tvom postu citam osudu svega sto je drugacije od onoga kako tebi odgovara.
neki od tvojih postova su jako lijepi, smirujuci,ali ima i onih drugacijih . Ja tebe ne osudjujem, niti te ubjedjujem u suprotno od tvojih stavova,ali bih zeljela da , ako je ikako moguce, prestanes ljude osudjivati i markirati komunistima, ateistima, ovakvima-onakvima samo zato sto imaju drugacije poimanje svijeta i zivota.
Necu vise odgovarati, zavrsila sam sa temom :)
Ne shvataš poentu o čemu govorim, a to je da je u tadašnji vakat to čuveno "bratstvo i jedinstvo" bilo napravljeno na uštrb malih naroda te da je srpska identitet naročito ,a i hrvatski nametan kao poželjan i prokomunistički.
Da bi bio javni umjetnik ili nešto tako slično ,nisi morao biti nužno u KP jer to je jednostavno talent ali si mogao itekako biti cenzurisan i to je istina. Međutim da bi napredovao kao državni službenik (a sve je tad bilo državno dakle nije bilo alternative) si morao biti član KP.
Sve je to dio naše istorije i ja ništa ne ocrnjujem niti uljepšavam ,samo sam realan.
Samo glupi ljudi porede različite vremenske periode i ne shvataju kontext istorije nekog doba. Tad je bilo tako ,sad je ovako ,prije toga je bilo opet drugačije ,a budućnost će opet donijeti nešto drugačije.
Međutim vratimo se mi na temu ,a ona je znači ta pomiješanost vjerskih stavova i tradicije . Meni je jasno da puno ljudi kod nas veže svoj identitet i osjećaj pripadnosti ovome narodu baš za vjeru,za islam i jel to možda neko nekome osporava? Jel IVZ ikad izašla i rekla "ko ne klanja 5 vakata nema pravo koristiti islamska obilježja i obrede"? Nije naravno ...samo se kaže da ako se služimo sa tim onda to moramo i da poštujemo i ne nastojimo vršiti neke svoje intervencije!
Ako mi to želimo nešto promijeniti ,može opet ,nema problema ali tad više nemamo pravo za to govoriti da je to islamski i u tome je suština.
Nije to samo kod nas slučaj da se miješa ,to se dešava inače u svijetu ,pa recimo kad neki manijak tamo negdje polije ženu sa kiselinom po licu ,onda se to prenosi u svijet kao da je to neki "islamski običaj" , a sve počinje od tako malih nebitnih stvari.
Imamo recimo puno arapskih običaja koji se negdje u prenošenju islama poistovijetili sa islamom pa isto neko misli "e to je islam" a nije nego je običaj arapskih naroda koji je spontano ušao u vjeru....ili turskih ,nebitno.
Naravno uvjek će se nći neki tukmez koji će reći "aha pa vidiš arapi su prestali jesti svinjetinu zato što je masna ,a kod njih prevruće ,pa onda to ubacili u islam . Isto tako alkohol i sve drugo"
Međutim zato postoji Kur'an i hadis i gdje jasno piše šta je islam
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by mrki62 » 15 Apr 2012, 17:21

Eto , i hArapi imadu svoje običaje, svako pleme, svaka pokrajina, svaka država - samo pogledajte njihove nošnje, što muški , što žeMske.
Također i uređenje dvorišta, kuće, mezarlja i svega ostaloga.
Kome su se Mujo Hrnjica i Husein Gradaščević upirali iliti protivili i zašto ?
Ako nešto ne valja silovanje sa nekim pravilima, to treba jasno reći a ne zagovarati :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by carobnjak N » 15 Apr 2012, 18:08

Ako nešto ne valja silovanje sa nekim pravilima, to treba jasno reći a ne zagovarati
Šta si ti sad reko u drugom dijelu rečenice :plavi
S kime i ja diskutujem :lupa
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests