Džihad

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Džihad

Post by mrki62 » 26 Dec 2013, 11:05

Dr. Ahmed Smajlović o džihadu

„Mnogi danas sasvim pogrešno smatraju džihad.
Džihad je prvo, da se čovjek izbori sa samim sobom u izgradnji sebe kao vjernika.
Džihad je drugo, da se čovjek kao vjernik potvrdi na svakom mjestu i pod bilo kojim uslovima.
Džihad je treće, da se čovjek kao musliman uvijek potvrdi kao nosilac i branilac svih humanističkih vrijednosti. Onako kako su se potvrdili prvi muslimani. Onako kako se potvrdio Muhammed a.s.“ (prof. Dr. Ahmed ef. Smajlović)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Blackhawk
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Blackhawk » 26 Dec 2013, 11:08

Slazem se od do...

Ruana
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Ruana » 26 Dec 2013, 11:49

Vidis mrle, to ti je to. Svaki put kad ti Rambo ukazuje na vjeru koju ti ne kontas, Rambo ti je u dzihadu.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Džihad

Post by mrki62 » 26 Dec 2013, 11:55

Ruana, ne kontaš ti to.
Uvaženi Smajlović se je javio zbog vehabija, koji po svoje tumače džihad i zbog nakaradnog tumačenja džihada oni odlaze u Siriju.
Čovjek se javio da pojasni šta je džihad i to ja samo prenosim, dakle, širim u smislu, ako koji vehabija ovdje zaluta da to pročita i dođe tobe :)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Lebowski » 26 Dec 2013, 12:09

mrki62 wrote:Dr. Ahmed Smajlović o džihadu

„Mnogi danas sasvim pogrešno smatraju džihad.
Džihad je prvo, da se čovjek izbori sa samim sobom u izgradnji sebe kao vjernika.
Džihad je drugo, da se čovjek kao vjernik potvrdi na svakom mjestu i pod bilo kojim uslovima.
Džihad je treće, da se čovjek kao musliman uvijek potvrdi kao nosilac i branilac svih humanističkih vrijednosti. Onako kako su se potvrdili prvi muslimani. Onako kako se potvrdio Muhammed a.s.“ (prof. Dr. Ahmed ef. Smajlović)
Religija je podložna svakakvim interpretacijama. Neko može i unutar ovoga pronaći opravdanje za svoje postupke.... preširoko je ovo.
Džihad je drugo, da se čovjek kao vjernik potvrdi na svakom mjestu i pod bilo kojim uslovima.
Iz ovog neki ljudi mogu izvući svašta.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Ruana
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Ruana » 26 Dec 2013, 12:11

E neka si im rekao, vehabije to ne znaju. Bolan ne bio ne idu vehabije u Siriju. Onaj ludi Bilal sto ih salje u Siriju nije vehabija. Ako se imalo razumijes u islam, poslusaj malo Bilala pa ces vidjeti sta je i ko je. I procitaj tacku dva od ovoga Ahmeta.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Džihad

Post by mrki62 » 26 Dec 2013, 12:19

Lebowski, vjerovatno si u pravu, jer vehabije upravo to rade.
Tumače džihad po svoje i kod njih je džihad ; borac na Allahovom putu i to u smislu da mrziš i ne poštuješ one što ne vjeruju kao ti.
Po tom pogrešnom tumačenju vehabije odlaze u Siriju i ubijaju muslimane na tom svom džihadskom putu i to samo zato jer ne vjeruju u Allaha na način kao oni.
A to što Ruana pojašnjava, pa bolan Ruana, nek ti se javi Black i nek ti pojasni na koji način iz Krajine vehabije idu u džihad u Siriju.
Svo ovo vrijeme od kako si na ovom forumu ti sustavno pokušavaš braniti vehabije i niti jednom nisam primijetio da si ih osudila.
Haj ih osudi makar zbog jedne jedine žrtve u Siriji.
Može li ?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Džihad

Post by mrki62 » 26 Dec 2013, 12:26

Moja greška, nije se javio ,već njegove davno izrečene riječi prenose na jednom sajtu.
Izvinjavam se.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Ruana
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Ruana » 26 Dec 2013, 12:28

Hajde ti meni jednom za sva vremena (pa da zakopamo sjekire) objasni ko su vehabije? Pa cu onda ja osuditi sto je za osudu.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Džihad

Post by mrki62 » 26 Dec 2013, 12:37

Vehabije su odpadnici od vjere, dakle, oni su sekta, oni ne priznaju a niti ne prihvataju niti jedan mezheb.
Mezheb je pravna škola, po naše.
Oni imaju svoje vjerske vođe i što njihov šejh kaže to je zakon.
Oni se ni u jednoj državi ne pridržavaju bilo kakvog pravila islamske zajednice države u kojoj žive, oni se distanciraju od okoline, žive kao neki mormoni - samo da su podmukliji.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Blackhawk
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Blackhawk » 26 Dec 2013, 12:40

mrki62 wrote:Moja greška, nije se javio ,već njegove davno izrečene riječi prenose na jednom sajtu.
Izvinjavam se.
Naravno da se nije javio, jer je umro prije nego se rijec vehabija i znala kod nas...

Sto se tice vehabija, mozda imaju stvari u kojima su malo vise extremni, ali uvijek bi radije za prijatelja vehabiju nego recimo tebe mrki.. :)
To ne znaci da ih opravdavam u svemu ali vjeruj da i nisu losi ljudi..

Sto se tice dzihada.. Neko ide za poslom, neko za djevojkom, neko za slavom, a neko radi dzihada... Iskreno, ja ne bih pod takvim okolnostima isao, ne sto se bojim poginuti ili nesto, nego nisam siguran koliko je takav dzihad ispravan.. Jer, kao sto si naveo te rijeci, ima mnogo stvari koje treba da se rijesi sam sa sobom i ostalom okolinom, da bi se moglo ici u dzihad..

a kao sto vehabije traze neke rijeci, ajete ili hadise da opravdavaju svoje postupke, ima isto i obicnih ljudi koji isto tako traze rijeci da bi opravdali svoj grijeh..
Tako sam nedavno na bihackom forumu naletio na lika koji je citirao jedan ajet iz Kur'ana i rekao da po njemu se moze piti alkohol sve dok si svjestan sebe..

A dzihad nije samo uzeti pusku i boriti se.. ima raznih oblika dzihada...I ima raznih nacina da covjek bude sehid..
Vehabije se okrecu tom extremnom, iako preskacu par stepenica nekih drugih, vjerovatno i laksih oblika dzihada..

Ruana
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Ruana » 26 Dec 2013, 13:12

Mrle svi smo mi na neki nacin u dzihadu. Ustala sam jutros u 6 i po. Naradila se do deset po kuci, doce mi veceras u goste jedan vehabija. Onda sam dosla na posao da zaradim platu. Posao kojh ja radim ne slavi nikakve praznike. I to ti ga dodje kao dzihad.
Meni smeta taj izraz vehabija, npr. ovdje se ljudi koji klanjaju ne piju i idu u dzamiju zovu vehabije. Nemaju brade ne idu u Siriju zive koliko je moguce vise po sunetu Muhameda a.s.
Poznajem i one sa bradama, voljela bih da moj muz ima malo vise slicnosti sa njima. Ali kako ono kazu ne mozes i jare i pare. Mislim da te nikada takav covjek ne bi ostavio na cjedilu.
Vidis kod tog tumacenja hadisa, ja cu naci milion razloga sto nisam pokrivena a neka pokrivena ce mi naci isto toliko da bih trebala biti.
Neki opet kazu, ne kradi ne misli zlo i eto te vjernik. I ona nasa cuvena "ne ide grijeh usta nego iz usta" a po islamu je konzumiranje alkohola jedan od velikih grijeha.
Mrki hocu da ti kazem da hadise i ajete tumaci kako ko hoce.
Da se nasa knjiga nije pocela djeliti dzabe, i da su je tumacili samo oni sto znaju, ne bi nam danas ovako bilo.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Lebowski » 26 Dec 2013, 13:25

Ruana wrote: Poznajem i one sa bradama, voljela bih da moj muz ima malo vise slicnosti sa njima. Ali kako ono kazu ne mozes i jare i pare. Mislim da te nikada takav covjek ne bi ostavio na cjedilu.
Takvi su, čini mi se, ostavljali ženu i djecu i odlazili u Siriju. :cudi
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Ruana
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Ruana » 26 Dec 2013, 14:17

Ama nisu svi nemojte generalizovati, Bogami znam ih dosta koji sve to sa Sirijom osudjuju kao i Bilala Bosnica. Znam neke vehabije koji su zabranili da onakvi kao Bilal dolaze ovdje i vaze, to jest pozivaju u dzihad.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Džihad

Post by mrki62 » 26 Dec 2013, 14:54

Ruana, samo nešto, ne može biti vehabija a da nije bradonja.
Nego, de ti ovdje fino osudi one što idu ubijati u Siriju - ako ikako može, jer oni ubijaju muslimane.
Black, slažem se s tobom u pojašnjenju u vezi džihada al to za vehabije nije džihad :)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Ruana
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Ruana » 26 Dec 2013, 15:26

Na temi o Siriji sam rekla svoje misljenje.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Džihad

Post by mrki62 » 26 Dec 2013, 15:31

Ne mišljenje, osuda je važna, bar na način da su vehabije otpadnici , oni koji ubijaju u ime džihada.
Može li ?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Ruana
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Ruana » 26 Dec 2013, 16:20

Ko sam ja. Odkud mi pravo da nekog osudjujem, neka radi sta ko hoce i sta smatra ispravnim. Mogu imati svoje misljenje ali nemam pravo nikome suditi.
Ljude dijelim na dobre i lose i imam svoje misljenje o njima, koje ne mora biti ispravno, a neka im Bog sudi ja nemam pravo.

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Obrisan profil » 26 Dec 2013, 17:01

ja kad cujem Dzihad odma pomislim na TLN
na mjestu - DZI - HAD
:D

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Džihad

Post by mrki62 » 26 Dec 2013, 18:24

Ljude dijelim na dobre i lose
Ok, to zadovoljava, haj sad fino pojasni, jesu li vehabije kao takvi dobri ili loši ?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests