Džihad

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Melek » 17 Dec 2017, 23:44

statebriga wrote: 17 Dec 2017, 23:42
Fazlija wrote: 17 Dec 2017, 23:05
To je put u novo zlo.
Budizam je takodjer povezan sa nasiljem.


http://www.chinabuddhismencyclopedia.co ... _Holy_Wars

:kafa
Ma jedino je sex prava stvar. Sta ti velis, Briga?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Venera » 17 Dec 2017, 23:53

Melek wrote: 17 Dec 2017, 23:44
statebriga wrote: 17 Dec 2017, 23:42
Fazlija wrote: 17 Dec 2017, 23:05
To je put u novo zlo.
Budizam je takodjer povezan sa nasiljem.


http://www.chinabuddhismencyclopedia.co ... _Holy_Wars

:kafa
Ma jedino je sex prava stvar. Sta ti velis, Briga?
seks je najboolja "stvar" :srce

meni je interesantno kako su budisticki monasi trenirali Samuraje da meditiraju , da se tako bolje pripreme za rat :kafa drugom prilikom sam procitala da su isti Samuraji prakticirali seks sa mladim muskim ljubavnicima, tj, sa djecacicima, a kojes su naravno, ucili i o vjestinama ratovanja :kafa od tad Shogun-a posmatram iz drugacijeg kutka :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Melek » 17 Dec 2017, 23:54

statebriga wrote: 17 Dec 2017, 23:53
Melek wrote: 17 Dec 2017, 23:44
statebriga wrote: 17 Dec 2017, 23:42
Fazlija wrote: 17 Dec 2017, 23:05
To je put u novo zlo.
Budizam je takodjer povezan sa nasiljem.


http://www.chinabuddhismencyclopedia.co ... _Holy_Wars

:kafa
Ma jedino je sex prava stvar. Sta ti velis, Briga?
seks je najboolja "stvar" :srce

meni je interesantno kako su budisticki monasi trenirali Samuraje da meditiraju , da se tako bolje pripreme za rat :kafa drugom prilikom sam procitala da su isti Samuraji prakticirali seks sa mladim muskim ljubavnicima, tj, sa djecacicima, a kojes su naravno, ucili i o vjestinama ratovanja :kafa od tad Shogun-a posmatram iz drugacijeg kutka :kafa
A koja poza ti je najmilija?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Venera » 17 Dec 2017, 23:56

Melek wrote: 17 Dec 2017, 23:54
statebriga wrote: 17 Dec 2017, 23:53
Melek wrote: 17 Dec 2017, 23:44
statebriga wrote: 17 Dec 2017, 23:42

Budizam je takodjer povezan sa nasiljem.


http://www.chinabuddhismencyclopedia.co ... _Holy_Wars

:kafa
Ma jedino je sex prava stvar. Sta ti velis, Briga?
seks je najboolja "stvar" :srce

meni je interesantno kako su budisticki monasi trenirali Samuraje da meditiraju , da se tako bolje pripreme za rat :kafa drugom prilikom sam procitala da su isti Samuraji prakticirali seks sa mladim muskim ljubavnicima, tj, sa djecacicima, a kojes su naravno, ucili i o vjestinama ratovanja :kafa od tad Shogun-a posmatram iz drugacijeg kutka :kafa
A koja poza ti je najmilija?
zasto pitas :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Melek » 17 Dec 2017, 23:58

statebriga wrote: 17 Dec 2017, 23:56
Melek wrote: 17 Dec 2017, 23:54
statebriga wrote: 17 Dec 2017, 23:53
Melek wrote: 17 Dec 2017, 23:44

Ma jedino je sex prava stvar. Sta ti velis, Briga?
seks je najboolja "stvar" :srce

meni je interesantno kako su budisticki monasi trenirali Samuraje da meditiraju , da se tako bolje pripreme za rat :kafa drugom prilikom sam procitala da su isti Samuraji prakticirali seks sa mladim muskim ljubavnicima, tj, sa djecacicima, a kojes su naravno, ucili i o vjestinama ratovanja :kafa od tad Shogun-a posmatram iz drugacijeg kutka :kafa
A koja poza ti je najmilija?
zasto pitas :kafa
Pa da malo razbijemo monotoniju :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Venera » 18 Dec 2017, 00:04

Melek wrote: 17 Dec 2017, 23:58
statebriga wrote: 17 Dec 2017, 23:56
Melek wrote: 17 Dec 2017, 23:54
statebriga wrote: 17 Dec 2017, 23:53

seks je najboolja "stvar" :srce

meni je interesantno kako su budisticki monasi trenirali Samuraje da meditiraju , da se tako bolje pripreme za rat :kafa drugom prilikom sam procitala da su isti Samuraji prakticirali seks sa mladim muskim ljubavnicima, tj, sa djecacicima, a kojes su naravno, ucili i o vjestinama ratovanja :kafa od tad Shogun-a posmatram iz drugacijeg kutka :kafa
A koja poza ti je najmilija?
zasto pitas :kafa
Pa da malo razbijemo monotoniju :oo
monotoniju od cega :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Fazlija » 18 Dec 2017, 00:34

statebriga wrote: 17 Dec 2017, 23:42Budizam je takodjer povezan sa nasiljem.
Prvo, kakve veze ima buddhizam sa ovom temom o dzihadu?! Mozda bi bilo bolje da se o buddhizmu razgovara na temi Budizam?

Drugo, sta pod tim pojmom "budizma" podrazumijevas? Da li ucenje Buddhe, ili ponasanje buddhisticke zajednice (i ako da, koje), ili imperijalno ponasanje neke drzave u kojoj je buddhizam drzavna religija vladajuce elite?
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Fazlija » 18 Dec 2017, 00:39

statebriga wrote: 17 Dec 2017, 23:53meni je interesantno kako su budisticki monasi trenirali Samuraje da meditiraju , da se tako bolje pripreme za rat
Vojni trening i vjerska obuka ratnicke klase su sastavni dio svake kulture. I danas policija klanja po dzamijama, moli po crkvama, idu na one du'ovne seminare, hodocasca... Sto te tu zbunjuje?!
statebriga wrote: 17 Dec 2017, 23:53drugom prilikom sam procitala da su isti Samuraji prakticirali seks sa mladim muskim ljubavnicima, tj, sa djecacicima, a kojes su naravno, ucili i o vjestinama ratovanja :kafa od tad Shogun-a posmatram iz drugacijeg kutka :kafa
A kakve to veze ima sa bilo cim, osim s temom homoseksualnost ili tako nesto?!
http://forum.srednjiput.rs/

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Venera » 18 Dec 2017, 00:40

Fazlija wrote: 18 Dec 2017, 00:34
statebriga wrote: 17 Dec 2017, 23:42Budizam je takodjer povezan sa nasiljem.
Prvo, kakve veze ima buddhizam sa ovom temom o dzihadu?! Mozda bi bilo bolje da se o buddhizmu razgovara na temi Budizam?

Drugo, sta pod tim pojmom "budizma" podrazumijevas? Da li ucenje Buddhe, ili ponasanje buddhisticke zajednice (i ako da, koje), ili imperijalno ponasanje neke drzave u kojoj je buddhizam drzavna religija vladajuce elite?
citala sma da Budizam i Islam imaju slicnosti vezane za dzihad :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Venera » 18 Dec 2017, 00:46

Fazlija wrote: 18 Dec 2017, 00:39
statebriga wrote: 17 Dec 2017, 23:53meni je interesantno kako su budisticki monasi trenirali Samuraje da meditiraju , da se tako bolje pripreme za rat
Vojni trening i vjerska obuka ratnicke klase su sastavni dio svake kulture. I danas policija klanja po dzamijama, moli po crkvama, idu na one du'ovne seminare, hodocasca... Sto te tu zbunjuje?!
statebriga wrote: 17 Dec 2017, 23:53drugom prilikom sam procitala da su isti Samuraji prakticirali seks sa mladim muskim ljubavnicima, tj, sa djecacicima, a kojes su naravno, ucili i o vjestinama ratovanja :kafa od tad Shogun-a posmatram iz drugacijeg kutka :kafa
A kakve to veze ima sa bilo cim, osim s temom homoseksualnost ili tako nesto?!
aha, pa eto , budisticki monasi su pripremali samuraje, i kazes da je to OK, iako budizam ne tezki ka nasilju :123

ko je pisao o homoseksulanosti :123 samuraji i shoguni su bili vecinom ozenjeni, a u japanu je bila tradicija imati seks sa djecacima , i u japanu je prkaticirana jako bizarna seksulana filozofija seksulanosti , tj, nije postojao seksulani identet, to su mnogi praktircirali u Japanu, to je bilo jdnsotavno prihvacena pojava za sve u Japanu :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Fazlija » 18 Dec 2017, 01:03

statebriga wrote: 18 Dec 2017, 00:40
Fazlija wrote: 18 Dec 2017, 00:34 Drugo, sta pod tim pojmom "budizma" podrazumijevas? Da li ucenje Buddhe, ili ponasanje buddhisticke zajednice (i ako da, koje), ili imperijalno ponasanje neke drzave u kojoj je buddhizam drzavna religija vladajuce elite?
citala sma da Budizam i Islam imaju slicnosti vezane za dzihad :kafa
Prilicno si povrsna, moram priznati. A tesko je voditi smislen razgovor s povrsnim sagovornicima. To sto si ti citala stvarno nema veze ni sa cim. I ja sam citao da zabe i babe imaju neke veze...

Kako bih ti pomogao domisliti i uobliciti misli, postavio sam ti par pomocnih pitanja:

- sta pod buddhizmom tacno podrazumijevas
- da li ucenje Buddhe
- ili ponasanje njegove zajednice
- ako da, koje tocno sekte, smjera itd.
- ili mislis na imperijalno ponasenje neke vladajuce elite
http://forum.srednjiput.rs/

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Venera » 18 Dec 2017, 01:07

Fazlija wrote: 18 Dec 2017, 01:03
statebriga wrote: 18 Dec 2017, 00:40
Fazlija wrote: 18 Dec 2017, 00:34 Drugo, sta pod tim pojmom "budizma" podrazumijevas? Da li ucenje Buddhe, ili ponasanje buddhisticke zajednice (i ako da, koje), ili imperijalno ponasanje neke drzave u kojoj je buddhizam drzavna religija vladajuce elite?
citala sma da Budizam i Islam imaju slicnosti vezane za dzihad :kafa
Prilicno si povrsna, moram priznati. A tesko je voditi smislen razgovor s povrsnim sagovornicima. To sto si ti citala stvarno nema veze ni sa cim. I ja sam citao da zabe i babe imaju neke veze...

Kako bih ti pomogao domisliti i uobliciti misli, postavio sam ti par pomocnih pitanja:

- sta pod buddhizmom tacno podrazumijevas
- da li ucenje Buddhe
- ili ponasanje njegove zajednice
- ako da, koje tocno sekte, smjera itd.
- ili mislis na imperijalno ponasenje neke vladajuce elite
aha, zasto odbijas mogucnost slicnosti budizma i islama o dzhiadu :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Fazlija » 18 Dec 2017, 01:21

statebriga wrote: 18 Dec 2017, 00:46aha, pa eto , budisticki monasi su pripremali samuraje, i kazes da je to OK, iako budizam ne tezki ka nasilju
Uh, stvarno si povrsna... Ako malo razmislis o onome sto si napisala, razumjet ces da su se samuraji negdje drugdje pripremali za svoje vojno zvanje, a usporedno s time odlazili kod monaha vjezbati se i u meditaciji.

Isto tako, postari su se negdje drugdje pripremali za postarski zanat, a usporedno s time dolazili povremeno u hram vjezbati i meditaciju. Bilo bi stvarno logicka pogreska zakljuciti da su monasi bilo koga poducavali postarskom zanatu, ili vojnom, svejedno...

Gle, ako samo malo dublje promislis prije nego sto nesto napises, uspjet ces, siguran sam.
statebriga wrote: 18 Dec 2017, 00:46 ko je pisao o homoseksulanosti :123 samuraji i shoguni su bili vecinom ozenjeni, a u japanu je bila tradicija imati seks sa djecacima , i u japanu je prkaticirana jako bizarna seksulana filozofija seksulanosti , tj, nije postojao seksulani identet, to su mnogi praktircirali u Japanu, to je bilo jdnsotavno prihvacena pojava za sve u Japanu :kafa
Seksualna filozofija seksualnosti... vrlo zanimljivo...

U redu, shvatili smo da Japanci imaju vrlo opusten i slobodan stav prema seksualnoj seksualnosti, ali pobogu... kakve to im veze s bilo cime na temi dzihad, ili na temi buddhizam...

Ima li neka tema na forumu gdje se moze pisati slobodan tok misli... sto ti prvo pa'ne na pamet, asocijacije, bez puno promisljanja... pa da tamo predjemo razgovarati :)
statebriga wrote: 18 Dec 2017, 00:46aha, zasto odbijas mogucnost slicnosti budizma i islama o dzhiadu
Ne odbijam, dapace. Misao je zanimljiva, ali bi je trebalo podkrijepiti nekim dokazima. Ne mozemo samo nabacivati prijedloge koje niti smo sami domislili do kraja, niti ih mozemo dokazati sagovornicima.
http://forum.srednjiput.rs/

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Venera » 18 Dec 2017, 01:28

Fazlija wrote: 18 Dec 2017, 01:21
statebriga wrote: 18 Dec 2017, 00:46aha, pa eto , budisticki monasi su pripremali samuraje, i kazes da je to OK, iako budizam ne tezki ka nasilju
Uh, stvarno si povrsna... Ako malo razmislis o onome sto si napisala, razumjet ces da su se samuraji negdje drugdje pripremali za svoje vojno zvanje, a usporedno s time odlazili kod monaha vjezbati se i u meditaciji.

Isto tako, postari su se negdje drugdje pripremali za postarski zanat, a usporedno s time dolazili povremeno u hram vjezbati i meditaciju. Bilo bi stvarno logicka pogreska zakljuciti da su monasi bilo koga poducavali postarskom zanatu, ili vojnom, svejedno...

Gle, ako samo malo dublje promislis prije nego sto nesto napises, uspjet ces, siguran sam.
statebriga wrote: 18 Dec 2017, 00:46 ko je pisao o homoseksulanosti :123 samuraji i shoguni su bili vecinom ozenjeni, a u japanu je bila tradicija imati seks sa djecacima , i u japanu je prkaticirana jako bizarna seksulana filozofija seksulanosti , tj, nije postojao seksulani identet, to su mnogi praktircirali u Japanu, to je bilo jdnsotavno prihvacena pojava za sve u Japanu :kafa
Seksualna filozofija seksualnosti... vrlo zanimljivo...

U redu, shvatili smo da Japanci imaju vrlo opusten i slobodan stav prema seksualnoj seksualnosti, ali pobogu... kakve to im veze s bilo cime na temi dzihad, ili na temi buddhizam...

Ima li neka tema na forumu gdje se moze pisati slobodan tok misli... sto ti prvo pa'ne na pamet, asocijacije, bez puno promisljanja... pa da tamo predjemo razgovarati :)
statebriga wrote: 18 Dec 2017, 00:46aha, zasto odbijas mogucnost slicnosti budizma i islama o dzhiadu
Ne odbijam, dapace. Misao je zanimljiva, ali bi je trebalo podkrijepiti nekim dokazima. Ne mozemo samo nabacivati prijedloge koje niti smo sami domislili do kraja, niti ih mozemo dokazati sagovornicima.
budisticki moansi su ih ucili meditaciji upravo kao dio pripemanja za rat
da, Japanci su do kraja 19 stoljeca imali takav sistem ucenja seksulanosti, plus sminaknje muskaraca i crossderssing
pa citala sam o povezaosti islama i budizma vezaoj za termin dzihada upravo iz budisticko izvora: Kalachakra Tantra literatura , tibtnski budizam

pa polazi od toga da znas vise od mene, i ne volim previse pisati, dovoljno dadnem infomracija i mozes kasnije istrazivati, ako te interesira :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Fazlija » 18 Dec 2017, 01:42

statebriga wrote: 18 Dec 2017, 01:28budisticki moansi su ih ucili meditaciji upravo kao dio pripemanja za rat
Pa da, logicno zvuci, tek sada vidim... Buddhisticki monasi su i postare ucili meditaciji kao dio njihove pripreme za raznosenje poste... Nesumnjivo buddhisticki monasi stoje iza svega sto se desava u Japanu :D.
statebriga wrote: 18 Dec 2017, 01:28da, Japanci su do kraja 19 stoljeca imali takav sistem ucenja seksulanosti, plus sminaknje muskaraca i crossderssing
Blago njima... a i nama, cim shvatimo s kakve ovo ima veze s bilo cime :DD
statebriga wrote: 18 Dec 2017, 01:28pa citala sam o povezaosti islama i budizma vezaoj za termin dzihada upravo iz budisticko izvora: Kalachakra Tantra literatura , tibtnski budizam
Pa super da si citala, ali sta si tacno citala, koji naslov si citala, kojeg autora, sta taj tvrdi... malo podkrijepi svoje misli... ako uspijes.
statebriga wrote: 18 Dec 2017, 01:28pa polazi od toga da znas vise od mene, i ne volim previse pisati, dovoljno dadnem infomracija i mozes kasnije istrazivati, ako te interesira :kafa
Ma covjece, pa naravno da me interesira... to odmah krecem istrazivati, cim ti ovako lijepo to objasnis :DD
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Socrates » 18 Dec 2017, 05:32

Katastrofa totalna
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Džihad

Post by storm » 18 Dec 2017, 05:51

Socrates wrote: 18 Dec 2017, 05:32 Katastrofa totalna
Nije sasvim...bar je mute usutio :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Džihad

Post by storm » 18 Dec 2017, 05:53

Mada, ne radujmo se rano...brijem, da je noc proveo..."potkivajuci" se online...da bljesne danas :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Venera » 18 Dec 2017, 15:11

Fazlija wrote: 18 Dec 2017, 01:42
statebriga wrote: 18 Dec 2017, 01:28budisticki moansi su ih ucili meditaciji upravo kao dio pripemanja za rat
Pa da, logicno zvuci, tek sada vidim... Buddhisticki monasi su i postare ucili meditaciji kao dio njihove pripreme za raznosenje poste... Nesumnjivo buddhisticki monasi stoje iza svega sto se desava u Japanu :D.
statebriga wrote: 18 Dec 2017, 01:28da, Japanci su do kraja 19 stoljeca imali takav sistem ucenja seksulanosti, plus sminaknje muskaraca i crossderssing
Blago njima... a i nama, cim shvatimo s kakve ovo ima veze s bilo cime :DD
statebriga wrote: 18 Dec 2017, 01:28pa citala sam o povezaosti islama i budizma vezaoj za termin dzihada upravo iz budisticko izvora: Kalachakra Tantra literatura , tibtnski budizam
Pa super da si citala, ali sta si tacno citala, koji naslov si citala, kojeg autora, sta taj tvrdi... malo podkrijepi svoje misli... ako uspijes.
statebriga wrote: 18 Dec 2017, 01:28pa polazi od toga da znas vise od mene, i ne volim previse pisati, dovoljno dadnem infomracija i mozes kasnije istrazivati, ako te interesira :kafa
Ma covjece, pa naravno da me interesira... to odmah krecem istrazivati, cim ti ovako lijepo to objasnis :DD
Fazlija, nakon prvog soka, zelim ti ugodno i objektivno istrzivanje dzihada u budizmu , a izvor sa postavila, ali nisi vidio nakon dozivljne traume :cvijece

rugi put pisi malo na temema o judaizmu, kaotlicanstvu, srpskom pravoslavlju, jer konstatno se nakon par citata na temi budizam, javis redovno na temema o Islamu , da ubac svoju budisticku kritiku, jer, hej, budizam je Ruzicast :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Fazlija » 18 Dec 2017, 22:20

statebriga wrote: 18 Dec 2017, 15:11izvor sa postavila, ali nisi vidio nakon dozivljne traume :cvijece
Uistinu sam dozivio svojevrsnu traumu prateci tvoj slobodni tok misli :D.

Uglavnom, nije bas preporucljivo uzeti samo jedan jedini izvor i na osnovu njega izgraditi misljenje. Kineska buddhisticka enciklopedija, hm, slici na jeftinu kinesku varijantu buddhistcke wikipedije... prilicno neuvjerljiv i nepouzdan izvor. Pogotovo ako se uzme u obzir netrpeljivost koju Kinezi gaje prema Japancima opcenito, i spremnost da ih ocrne gdje god se moze.

Ali u redu, niko ne porice da je japanski nacionalizam doista u svojoj propagandi koristio i buddhistcke motive, ideje i sl. No, daleko od toga da je Japan krenuo u rat zbog buddhizma i sirenja vjere. Prije ce biti da je Japan krenuo u rat zbog svojeg imperijalizma, a u tom nastojanju iskoristio sve sto mu je doslo pod ruku, pa i buddhizam.

I sam clanak, ako si ga citala do kraja, govori o tome da je rijec o izopacenju osnovnih buddhistickih nacela. Nesto slicno se i sada desava u Burmi.

Kako god, nema osnove tvrditi da u buddhizmu postoji koncept svetog rata koji bi bio slican islamu. Ono sto je islamu najslicnije jeste krscanski koncept krstaskih ratova za Svetu zemlju. U buddhizmu bi prije postojao koncept svetog mira. U anticko doba, buddhisticki car Ashoka se nakon svojeg prvog i jedinog rata zgrozio obimom razaranja, preobratio na buddhizam i nikada vise nije ratovao. To je kasnije postao uzor svim ostalim buddhistickim vladarima srednjeg vijeka u Aziji. Tesko da bi smo danasnju vojnu huntu u Burmi ili japanske fasiste iz 1940' mogli nazvati... buddhistickim vladarima.
statebriga wrote: 18 Dec 2017, 15:11izvor sa postavila, ali nisi vidio nakon dozivljne traume :cvijece
rugi put pisi malo na temema o judaizmu, kaotlicanstvu, srpskom pravoslavlju, jer konstatno se nakon par citata na temi budizam, javis redovno na temema o Islamu , da ubac svoju budisticku kritiku, jer, hej, budizam je Ruzicast :kafa
Hvala na preporuci, ali ja cu ipak pisati na temama koje sam izaberem... Ne znam da li si primjetila, ali moja kritika fasistoidne mrznje koju je Mutevelija prosipao na ovoj temi nije niti jednim slovom pomenula buddhizam?! Ti si prva koja si to pomenula. Valjda cim vidite moj prilog, odmah pomislite - aha, opet buddhizam?!

Ali to je nebitno. Moze i buddhizam. Bitno je da se odgovori, bez obzira sto u svemu sto ja napisem vidite uvijek samo - buddhizam.
http://forum.srednjiput.rs/

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests