Džihad

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Ruana
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Ruana » 26 Dec 2013, 18:39

Ima jako dobrih i iskrenih ljudi medju njima, koji zaista vjeruju u ono sto rade. Ima naravno i losih kao i svugdje. Vidi mrle davno sam naucila da ne generalizujem ljude ima nas svakakvih svugdje.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Džihad

Post by paparaci » 29 Dec 2013, 23:12

drzite se teme.

rijec je o dzihadu, a ne (samo) o vehabijama.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Džihad

Post by drugrankovic » 27 May 2014, 10:28

...
Last edited by paparaci on 10 Jun 2014, 21:30, edited 1 time in total.
Reason: Brisan off.
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Dzagoda » 28 May 2014, 01:02

mrki62 wrote:Dr. Ahmed Smajlović o džihadu

„Mnogi danas sasvim pogrešno smatraju džihad.
Džihad je prvo, da se čovjek izbori sa samim sobom u izgradnji sebe kao vjernika.
Džihad je drugo, da se čovjek kao vjernik potvrdi na svakom mjestu i pod bilo kojim uslovima.
Džihad je treće, da se čovjek kao musliman uvijek potvrdi kao nosilac i branilac svih humanističkih vrijednosti. Onako kako su se potvrdili prvi muslimani. Onako kako se potvrdio Muhammed a.s.“ (prof. Dr. Ahmed ef. Smajlović)
Amen. Al haj' ti to objasni novokomponovanima. Morali bi ustvari "ucit" Kuran da ga razumiju :lupa
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Sibila » 04 Jul 2014, 00:04

mrki62 wrote:Moja greška, nije se javio ,već njegove davno izrečene riječi prenose na jednom sajtu.
Izvinjavam se.
mrki, ok. tvoje misljenje stavovi bla bla.................ali trebas pokusati prihvatiti da zivimo u jaaaaaaaaaaaaaaako teskim vremenima........uopceno. ovo je haman blizu kraja ba.i tako je............moze ti se dokazati na puno nacina.

hvatas se toliko za te vehabije..............trus me.............................najmanji su problem :pusi ..................ima li ista vezano za islam sto te zanima osim njih ?

daj malo o dedzalu citaj tita mu sa slike.... :roll ............

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Sibila » 04 Jul 2014, 00:07

borba sa samim sobom. da budes dobar............da ne radis lose stvari.............ne pijes ne kurvas se .......ne krades.......................drugom lose da cinis.............

kaze hadis..........

nakon sto su poslanik i ahbabi izasli iz jedne bitke...........on je rekao : sad ulazimo u jos vecu borbu ? pitaju a koja je to ?

borba sa samim sobom.............

User avatar
Tatanka
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 522
Joined: 06 Apr 2010, 23:16
Location: Germania
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Tatanka » 04 Jul 2014, 02:09

ja sam jednom bio kren'o u dzihad, bas se ono pravo bio naostrio, dobro se sjecam... i stavim pogresan parfem i nista ne uhvatim to vece.... :D
Bolje je uzivati i kasnije se kajati, nego se kajati sto nisi uzivao...
Giovanni Boccaccio

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Dzagoda » 04 Jul 2014, 03:38

Tigris wrote:borba sa samim sobom. da budes dobar............da ne radis lose stvari.............ne pijes ne kurvas se .......ne krades.......................drugom lose da cinis.............

kaze hadis..........

nakon sto su poslanik i ahbabi izasli iz jedne bitke...........on je rekao : sad ulazimo u jos vecu borbu ? pitaju a koja je to ?

borba sa samim sobom.............
Nema vjere u covjeku koji se mora "borit" sa sobom za sve ovo sto si navela :zubi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Džihad

Post by komsija » 04 Jul 2014, 03:41

Jagoda wrote:
Tigris wrote:borba sa samim sobom. da budes dobar............da ne radis lose stvari.............ne pijes ne kurvas se .......ne krades.......................drugom lose da cinis.............

kaze hadis..........

nakon sto su poslanik i ahbabi izasli iz jedne bitke...........on je rekao : sad ulazimo u jos vecu borbu ? pitaju a koja je to ?

borba sa samim sobom.............
Nema vjere u covjeku koji se mora "borit" sa sobom za sve ovo sto si navela :zubi
Ne obracaj paznju na fanatike
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Dzagoda » 04 Jul 2014, 03:44

komsija wrote:
Jagoda wrote:
Tigris wrote:borba sa samim sobom. da budes dobar............da ne radis lose stvari.............ne pijes ne kurvas se .......ne krades.......................drugom lose da cinis.............

kaze hadis..........

nakon sto su poslanik i ahbabi izasli iz jedne bitke...........on je rekao : sad ulazimo u jos vecu borbu ? pitaju a koja je to ?

borba sa samim sobom.............
Nema vjere u covjeku koji se mora "borit" sa sobom za sve ovo sto si navela :zubi
Ne obracaj paznju na fanatike
Sto, bas su slatki :plavi :plavi :plavi :plavi

Ta-ta djecice! Ne hatorite sta, grijeh je :D
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Sibila » 04 Jul 2014, 19:16

jutric,dancic....komsho , sta ima kako ste ........ :zijeva navela sam veoma jednostavan i uprosten odgovor sta je dzihad......da ne duljim ok ?...........a ima se pisat o tome i tekako...................ok ? .....................ok :zubi

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Džihad

Post by krhotina » 04 Jul 2014, 20:27

mrki62 wrote:Dr. Ahmed Smajlović o džihadu

„Mnogi danas sasvim pogrešno smatraju džihad.
Džihad je prvo, da se čovjek izbori sa samim sobom u izgradnji sebe kao vjernika.
Džihad je drugo, da se čovjek kao vjernik potvrdi na svakom mjestu i pod bilo kojim uslovima.
Džihad je treće, da se čovjek kao musliman uvijek potvrdi kao nosilac i branilac svih humanističkih vrijednosti. Onako kako su se potvrdili prvi muslimani. Onako kako se potvrdio Muhammed a.s.“ (prof. Dr. Ahmed ef. Smajlović)


Džihad je borba na Božijem putu, profesore efendija.
Ova mala direktna definicija više govori od tomova ovakvih zaobilaznih.
Islam je za sve, za obične ljude, često prilično neuke, a ovakve kaskade pod a,b i c su za džihadiste sa doktorskim diplomama.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Katja » 04 Jul 2014, 22:10

krhotina wrote:
Džihad je borba na Božijem putu, profesore efendija.
Ova mala direktna definicija više govori od tomova ovakvih zaobilaznih.
Borba za nešto ili protiv nečega? :)

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Rum » 04 Jul 2014, 22:18

[ytube][/ytube]
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Katja » 04 Jul 2014, 22:20

Rume, jel možeš ti svojim riječima... tebe bi baš bilo lijepo čuti malo o ozbiljnim temama. :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Džihad

Post by Krokodil Behko » 05 Jul 2014, 00:10

U Kuranu ima samo ovo o džihadu.
Iz navedenog, uglavnom se vidi da se to odnosilo na prve bitke protiv mnogobožaca, a potom je sve nekako uopšteno.


OBAVEZA DziHADA I DOBROTA OSVITANJA I OMRKIVANJA U DZIHADU


Uzviseni Allah je rekao:”A borite se protiv svih mnogobozaca, kao sto se oni svi bore protiv vas, i znajte da je Allah na strani onih koji se Allaha boje i grijeha klone (koji su bogobojazni).” (Et-Tevbe,36)

“Prepisuje vam se borba, mada vam nije po volji! – Ne volite nesto, a moze biti dobro za vas: nesto volite, a ono ispadne zlo po vas. –Allah zna, a vi ne znate. “ (El-Bekare)

“Krecite u boj, bili slabi ili snazni i borite se na Allahovom putu zalazuci imetke svoje i zivote svoje.” (Et-Tevbe,41)

“Allah je od vjernika kupio zivote njihove i imetke njihove u zamjenu za dzennet koji ce im dati-oni ce se na Allahovom putu boriti, pa ubijati i ginuti. On im je to zbilja obecao u Tevratu i Indzilu i Kur’anu, a ko od Allaha dosljednije ispunjava obecanje svoje? Zato se radujte pogodbi svojoj koju ste s Njim ugovorili, i to je veliki uspjeh (Et-Tevbe,111)

“Vjernici koji se ne bore-osim onih koji su za borbu nesposobni-nisu jednaki onima koji se na Allahovom putu bore imecima svojim i zivotima svojim. One koji se budu borili ulazuci imetke svoje i zivote svoje Allah ce odlikovati citavim stepenom nad onima koji se ne budu borili i On svima obecava lijepu nagradu. Allah ce borcima, a ne onima koje se ne bore, dati veliku nagradu, pocasti od Sebe i oprost i milost. Allah prasta i samilostan je.” (En-Nisa,95-96)

“O vjernici, hocete li da vam ukazem na trgovinu, ona ce vas spasiti patnje nesnosne: U Allaha i Poslanika Njiegova vjerujte i imecima svojim i zivotima svojim na Allahovom putu se borite- to vam je, da znate, bolje, On ce vam grijehe vase oprostiti i u dzennetske basce vas, kroz koje ce rijeke teci, uvesti, i u divne dvorove u edenskim vrtovima; -to ce biti uspjeh veliki, a dace vam i drugu blagodat koju jedva cekate: Allahovu pomoc i skoru pobjedu! Zato obraduj radosnom vijescu vjernike.” (Es-Saf,10-13)

Džihad može biti bilo šta.
Prvi džihad je bio protiv mnogobožaca, ali to je bilo prije 1400 godina.
Vremena su se promijenila i u današnje vrijeme, džihad mogu biti i humanitarne akcije. Ionako se u onom prvom ajetu, pominje da se u borbi na Allahovom putu, zalažu imanja :D
Nekako stičem utisak, da kad se negdje proglasi džihad, bogati i odvoje neke pare i žrtvuju ali živote žrtvuje isključivo sirotinja. Jbg, neka neobična podjela žrtava ako imamo u vidu šta gore piše.
online

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Džihad

Post by krhotina » 05 Jul 2014, 01:40

Katja wrote:
krhotina wrote:
Džihad je borba na Božijem putu, profesore efendija.
Ova mala direktna definicija više govori od tomova ovakvih zaobilaznih.
Borba za nešto ili protiv nečega? :)

Zaista imaš dilemu, ili pitaš tek tako?

Pravilno poimanje ovog termina proističe iz ispravnog shvatanja islama, osobe koja se izgrađuje kao musliman.
Dakle za onog koji razumije islam i shvata svoju odgovornost kao muslimana, po pitanju džihada-nastojanja nema dvojbi.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Džihad

Post by Katja » 05 Jul 2014, 13:51

krhotina wrote: Zaista imaš dilemu, ili pitaš tek tako?

Pravilno poimanje ovog termina proističe iz ispravnog shvatanja islama, osobe koja se izgrađuje kao musliman.
Dakle za onog koji razumije islam i shvata svoju odgovornost kao muslimana, po pitanju džihada-nastojanja nema dvojbi.
Ja se ne izgrađujem kao musliman jer to nisam, a pitam zato da nešto naučim.

A ti nisi odgovorio ništa, odnosno, odgovorio si na najgori mogući način osobi koju si mogao nešto podučiti - tako da si je odvratio od bilo kakvih pitanja ubuduće. Pod pretpostavkom da sam muslimanka ti si našao shodnim postaviti se optuživački, kao - čim se uopće usuđujem pitati - to znači da sam loša muslimanka, a sve kako bi prikrio činjenicu da odgovoriti ne znaš.
Sistem - napad je najbolja obrana.

Meni se čini da si ti loš musliman.
Jer si, umjesto da prihvatiš priliku naučiti nekoga nešto više o islamu i širiti božju riječ, ti odlučio toga svjesno stopirati da o tome uči.

Ali dobro, imam odgovor u postu iznad tako da se sad niti ne trebaš truditi manično guglati da mi nakon ovoga ipak odgovoriš. :oo

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Džihad

Post by komsija » 05 Jul 2014, 14:23

Katja wrote:
krhotina wrote: Zaista imaš dilemu, ili pitaš tek tako?

Pravilno poimanje ovog termina proističe iz ispravnog shvatanja islama, osobe koja se izgrađuje kao musliman.
Dakle za onog koji razumije islam i shvata svoju odgovornost kao muslimana, po pitanju džihada-nastojanja nema dvojbi.
Ja se ne izgrađujem kao musliman jer to nisam, a pitam zato da nešto naučim.

A ti nisi odgovorio ništa, odnosno, odgovorio si na najgori mogući način osobi koju si mogao nešto podučiti - tako da si je odvratio od bilo kakvih pitanja ubuduće. Pod pretpostavkom da sam muslimanka ti si našao shodnim postaviti se optuživački, kao - čim se uopće usuđujem pitati - to znači da sam loša muslimanka, a sve kako bi prikrio činjenicu da odgovoriti ne znaš.
Sistem - napad je najbolja obrana.

Meni se čini da si ti loš musliman.
Jer si, umjesto da prihvatiš priliku naučiti nekoga nešto više o islamu i širiti božju riječ, ti odlučio toga svjesno stopirati da o tome uči.

Ali dobro, imam odgovor u postu iznad tako da se sad niti ne trebaš truditi manično guglati da mi nakon ovoga ipak odgovoriš. :oo
:aplauzz :ruke Bravo :ok
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Džihad

Post by Krokodil Behko » 05 Jul 2014, 20:22

Jel zna neko, koje su vjere ovi što ruše sve redom, i sunitsko, i šiitsko i kršćansko?

Irak: Džihadisti ruše hramove i džamije

BAGDAD - Džihadisti koji su prošlog mjeseca upali u Mosul uništili su drevne hramove i džamije u području tog iračkog grada, javio je AFP, pozivajući se na mještane.

U sjevernom dijelu provincije Nineveh, koji je pod kontrolom ekstremista, buldožerima ili eksplozivom je uništeno najmanje 10 šiitskih, sunitskih i sufiskih hramova, a zauzete su dvije katedrale, s kojih su uklonjeni krstovi.

-Veoma smo ožalošćeni zbog uništenja tih hramova, koje smo naslijedili od predaka - izjavio je Ahmed (51), stanovnik Mosula. "Oni su bili obilježja našeg grada."

Ekstremisti su prošlog mjeseca upali u Mosul i preuzeli kontrolu nad većim dijelom Nineveha, kao i nad djelovima četiri okolne iračke provincije, u okviru ofanzive koja je primorala stotine hiljada ljudi da napuste domove i izazvala zabrinutost međunarodne zajednice.

U Mosulu je prije ofanzive živelo oko dva miliona ljudi, uglavnom sunita, ali i šiita, Kurda, Turkmena i pripadnika drugih etničkih grupa, prenosi B92.

(Fena)
online

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests