Da li u bosni postoje ateisti ?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by Rockefeller » 09 Jul 2014, 01:58

paparaci wrote:mozes li to zadnje malo pojasniti? kako mislis da vjernici na to ne obracaju paznju?
Naše famozne rečenice da su sve vjere iste/da je to sve jedan bog/površnost u vjeri. I ona spika da bi morali jedni pokraj drugih živjet. Drugim riječima to znači da komšiji želiš pakao.

Naravno da sam za to da se svačija vjera poštuje. Da ne shvate oni površni naopako. Ali bi svaka vjerska grupa valjda trebala težiti dokazivanju zašto je njihovo učenje pravo. I biti spreman odreći ga se ako u medjuvremenu saznaš da nije ispravno. Valjda ćeš tako spasiti svoje komšije (ili sebe).

Ovako je to samo ovozemaljsko. Naša vjera nudi to i to, kome se svidja zamnom. Politika i propaganda. Podsjećaju me na velike firme. Stalno mi Nike logo pred očima. :ooo No ovaj paragraf je ipak neka druga tema.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by Dzagoda » 13 Jul 2014, 20:12

U Bosni su vecina ateisti. Vjernike na prste izbrojat. Oni na baterije se ne pikaju :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by paparaci » 15 Jul 2014, 01:30

Rockefeller wrote:
paparaci wrote:mozes li to zadnje malo pojasniti? kako mislis da vjernici na to ne obracaju paznju?
Naše famozne rečenice da su sve vjere iste/da je to sve jedan bog/površnost u vjeri. I ona spika da bi morali jedni pokraj drugih živjet. Drugim riječima to znači da komšiji želiš pakao.

Naravno da sam za to da se svačija vjera poštuje. Da ne shvate oni površni naopako. Ali bi svaka vjerska grupa valjda trebala težiti dokazivanju zašto je njihovo učenje pravo. I biti spreman odreći ga se ako u medjuvremenu saznaš da nije ispravno. Valjda ćeš tako spasiti svoje komšije (ili sebe).

Ovako je to samo ovozemaljsko. Naša vjera nudi to i to, kome se svidja zamnom. Politika i propaganda. Podsjećaju me na velike firme. Stalno mi Nike logo pred očima. :ooo No ovaj paragraf je ipak neka druga tema.
shvatam te sta hoces reci i dijelom se slazem s tvojim izlaganjem.

nije da se ne radi nista na tom planu. imas ti ucenih osoba koje drze predavanje o ispravnosti vjere. znaci iznose nepobitne cinjenice i argumente. ali ti nikog na to ne mozes natjerati - nit da to slusa, a kamo li da to prihvati.

vjera je osjetljiva tema. svi mi vecinom odrastemo sa nekom od njih i drzimo do toga da je to tako ispravno, uopste ne pitajuci se da li je to zaista tako. neki iz lijenosti, neki iz straha, drugi iz nemara,.....

.....pa tako osjecamo neku tjeskobu i odbojnost prema onom ko nam kaze ili zeli dokazati kako je to u sta vjerujemo pogresno.

covjek moze nastojati svojim ponasanjem nekog zainteresovati za "pravu stvar" i kroz zdrav dijalog - ukoliko nije nametnut tj. napastan - mu pribliziti/pojasniti neke stvari. svakako je tu lakse saradjivati sa osobama koje istinski tragaju za istinom - neko s onim povrsnim.

naposljetku, uvijek mozemo uputiti iskrenu dovu Gospodaru da uputi one koji su nam dragi i do kojih nam je stalo - pa radilo se vec o "nasim" ili drugima.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by Podrinjac » 02 Aug 2014, 17:14

Ne znam ja koliko ima ateista u Bosni, al' samo znam da ima 'vjernika na baterije' koliko hoćeš.
Ja sam jedan od ateista.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by mrki62 » 02 Aug 2014, 18:40

Tako je, ima ih i to velika većina al se sustavno kriju iza paravana vjere.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by Podrinjac » 03 Aug 2014, 01:15

Salahuddin wrote:
Bamby wrote:Ne znam ja koliko ima ateista u Bosni, al' samo znam da ima 'vjernika na baterije' koliko hoćeš.
Ja sam jedan od ateista.
Ja te postujem kao covjeka, bez obzira na tvoje vjersko opredjeljenje (u tvom slucaju ateizam). Ali sa tim pojmom "vjernicima na baterije" se isuvise cesto i brzo poteze kod nas. Sta se time uopste podrazumijeva? Neko ko ne ide u dzamiju/crkvu redovno? Ili pak na one koji su u starijem dobu ili nakon sto su bili ateisti, komunisti itd., poceli sa praktikovanjem vjere? Ako je ovo drugo, zar covjek ako promasi da se pocne moliti Bogu u ranoj mladosti nema pravo da promijeni svoj stav po pitanju vjere?

Mislim da je to stvar svakog pojedinca kada i u kolikoj mjeri ce poceti da praktiju neku vjeru, kao i to da ne praktikuje niti priznaje ni jednu. Na kraju, iako si sada ateista, jesi li ama bas 100% siguran da ti se u zivotu ne moze dogoditi nesto, sto bi mozda naglavacke promijenilo tvoja danasnja uvjerenja?
Znam, reci ces da si siguran. I ja sam bio do svoje 18. godine.

Svako dobro.
Mislim na one koje preposte Ramazan, a za Bajram se naloču. Mislim na one koje ne ispuštaju boga iz usta, na pogrdan način.
Vjera je privatna stvar, to je OK. Kako ćeš ti nju praktikovati, to je tvoj problem, al' bar malo poštovanja prema vjeri kojoj pripadaš nije na odmet. Eto to su 'vjernici na baterije'
Ako neko ne ide redovno u džamiju ne mora nužno značiti da nije vjernik. Vjernik se može biti i u kući.

Shvatite, bosanski muslimani su jedini napravili od Bajrama teferič. To nikome za rukom nije pošlo i to je naše/vaše praktikovanje vjere.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by Podrinjac » 03 Aug 2014, 01:34

'vjernici na baterije' sam uzeo kao naziv zbog toga što se ti sami nazivaju kao muslimanima i vjernicima. Nisam ja stvorio taj naziv.
Ja sam ateist i ovdje javno priznajem, i izjavljujem. Nisam od onih koji će reči da sam musliman, a u roku od sat vremena idem u birtiju da se naločem. Ja to nisam i za mene su oni 'vjernici na baterije'.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by Podrinjac » 03 Aug 2014, 02:02

Da, ali ne praktikuju vjeru. Koliko ja znam, učio sam prije, da ponavljanje velikih grijeha automatski izvodi vjernika iz vjere i postaje nevjernik.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by mrki62 » 03 Aug 2014, 12:05

U BiH je vjera islam mlada religija i ostali su mnogi običaji da još uvijek žive.
Može neko i na hadž otići i kad se vrate, onda ga zovu hadžija al on još uvijek ima šljivik i šljivovice za popit a ako je pravo društvo, onda se i iznese dobro meze :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by laganini » 03 Aug 2014, 12:07

daj mrki otkad je to grij... :cudi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by Podrinjac » 03 Aug 2014, 12:08

a sve im je izgovor kao: " Mi smo europski muslimani" hahahah... :plavi

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by laganini » 03 Aug 2014, 12:12

ja bošnjaka i ne mogu drugčije zamislit...nego kao evropskog sve ostalo mi baca na blef :pusi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by mrki62 » 03 Aug 2014, 12:19

Bamby wrote:a sve im je izgovor kao: " Mi smo europski muslimani" hahahah... :plavi
Četiri strane svijeta, četiri mezheba il po naški 4 pravne škole, po pitanju tumačenja islama i mi se u mnogo čemu razlikujemo od recimo Arapa.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by Podrinjac » 03 Aug 2014, 12:30

Nije stvar da li se razlikujemo od njih, ili ne. To je stvar više poštovanja prema svojoj vjeri. Ne moramo se mi ponašati kao Arapi, pokrivati se kao oni, itd. Normalno da nismo isti, niko nije.

Ode ova tema u drugom pravcu, jbt. :lup

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by Krokodil Behko » 03 Aug 2014, 12:45

Bamby wrote: Ne moramo se mi ponašati kao Arapi, pokrivati se kao oni, itd. Normalno da nismo isti, niko nije.

Ode ova tema u drugom pravcu, jbt. :lup
Pa ti se tri posta iznad, rugaš formulaciji "evropski musliman", jer eto to kao ne postoji, a ujedno bi i da se razlikujemo od arapa.

Bamby wrote:a sve im je izgovor kao: " Mi smo europski muslimani" hahahah... :plavi
Čitaj sebe samog, ako već ne čitaš druge.
Nije stvar da li se razlikujemo od njih, ili ne. To je stvar više poštovanja prema svojoj vjeri.
Poprilično sam siguran, a iz navedenog primjera, da baš i nisi prvi u redu kad treba govoriti o poštivanju vjere.
online

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by Podrinjac » 03 Aug 2014, 15:44

Ja sam jasno rekao da sam ateista. I zašto bih ja imao kakve veze sa vjerom?
Europski muslimani, ne postoje ! To su sve izgovori za svoje nestašluke. Neko ko je musliman i poštivalac svoje vjere, on je musliman. Bio on europski, azijski, afrički itd itd.
Ne moramo mi imate veze sa Arapima, al' bar ne morate praviti od Bajrama teferič.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by Krokodil Behko » 03 Aug 2014, 16:11

Pa ako si ti ateista, ša te boli briga kako ko slavi bajram?
Gledaj ti malo predase i svoja posla. I šta ono reče o poštivanju vjere?
online

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by Dzagoda » 03 Aug 2014, 17:23

Moram da se slozim sa "vjernicima na baterije", to vec i ptice na grani znaju;)))))

Ne kontam ono sto Salih kaze: iako se grijese, oni i dalje vjeruju u Boga?!?!?!?! Ko bolan?! Pa ti novokomponovani samo u lovu vjeruju :lupa U cijeloj bivskoj Jugi, ne samo u Bosni, brat bratu ima 1-2% vjernika, ostalo su il Duracell ili ateisti.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by laganini » 03 Aug 2014, 17:23

a lipo je tito reka nema boga :hihi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Da li u bosni postoje ateisti ?

Post by Zagorka » 03 Aug 2014, 17:45

Krokodil Behko wrote:Pa ako si ti ateista, ša te boli briga kako ko slavi bajram?
Gledaj ti malo predase i svoja posla. I šta ono reče o poštivanju vjere?
Najjace mi je kad mi ateisti predaju o vjeri :zubi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests