Halal proizvodi

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119618
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12137 times
Contact:
Status: Offline

Halal proizvodi

Post by Maja » 05 Aug 2011, 14:35

Prema definiciji Halal standarda BAS 1049:2007, halal proizvod je onaj proizvod koji je dozvoljen prema islamskim propisima za konzumiranje. Halal proizvodi obuhvataju sljedeće grupe proizvoda:
- hrana
- kozmetika
- medikamenti
- predmeti opće upotrebe

Karakteristike halal proizvoda:
- U sastavu nema ni jednog sastojka koji je muslimanima zabranjen za upotrebu
- U procesu proizvodnje primjejujnu se zahtjevi Halal standarda i ne koriste se zabranjene sirovine i druga sredstva
- Da bi proizvod bio halal prvo mora zadovoljiti sve propise o zdravstvenoj ispravnosti, higijeni i sanitaciji.
- Označeni su zaštitnim znakom halal kvalitete


Konkurentnost halal proizvoda:
- To su provjereni i sigurni proizvodi koji ispunjavaju zahtjeve kvalitete
- Halal mogu koristiti i nemuslimani jer nije u suprostnosti s odredbama drugih vjera
- To je obaveza muslimanima definisana Kur'anom i Hadisom



Proizvod koji nije dozvoljen muslimanima za konzumiranje naziva se haram proizvod. U tu vrstu ubrajamo proizvode koji u svom sastavu imaju neku od sljedećih komponenti:
- Alkohol
- Svinjsko meso
- Masti zabranjenih životinja
- Enzimi zabranjenih životinja
- Želatina dobiveni od zabranjenih životinja
- Aditivi zabranjenih sirovina



Proizvod koji je sumnjiv prema islamskim propisima naziva se mešbuh.










----------------------------------------




zanima me kako se zna koji proizvodi su pregledani i ima li negdje spisak proizvoda s halalom. piše tamo vispak kafa. sad ću baš vidjeti ima li na njoj ikakav znak.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119618
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12137 times
Contact:
Status: Offline

Re: Halal proizvodi

Post by Maja » 05 Aug 2011, 14:37


User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Halal proizvodi

Post by carobnjak N » 05 Aug 2011, 15:47

Jeste iako ja iskreno ne obraćam pažnju ni na šta osim mesa i mesnih preradjevina i naravno pića.U mene je to jednostavno,od mesa uzimam kod nas jedan lokalni mesar ima taj certifikat ,a i znam čovjeka kao vjernika,a od preradjevina kupujem samo od "ovako".Naravno da ako budemo kupovali proizvode od firmi koje vode računa o islamskoj prehrani da ćemo time i podsticati ostale da tako rade i da nude halal proizvode.To nije ništa čudno pored trendova u svijetu od veganstva,vegeterijanstva ,dijabetes prehrane itd Piće naravno samo da nema alkohola u sebi,a inače je zabranjeno sve što opija ali treba znati razlikovati razne vrste alkohola jer npr nikad se nečeš napiti vinskog sirćeta jer je u velikim količinama ubitačan i zato ga možeš slobodno koristiti po salati..Medjutim nije ti naravno dozvoljeno jesti meso kuhano u vinu jer vino je samo po sebi opijum i služi toj svrsi dok sirće nije ,nego je začin.Evo npr baš sam gledao odgovore prof.dr. Enesa Ljevakovića i meni pored njegovog mišljenja ne treba dalje

http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=139
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Halal proizvodi

Post by carobnjak N » 05 Aug 2011, 17:04

BiH atraktivna destinacija za halal turizam
halalhrana.jpg
Halal turizam je novi oblik turističke ponude koji postaje sve popularniji. Podrazumijeva da turistima muslimanima budu zadovoljene dvije potrebe: omogućavanje uslova za obavljanje vjerskih obreda i halal hrana.
Bosna i Hercegovina se nalazi na četvrtom mjestu najatraktivnijih turističkih destinacija u svijetu za halal turiste, pokazalo je istraživanje lista Halal Journal. Halal turizam u BiH treba da krene u sistemskom smjeru razvoja turizma. Ukratko, muslimani očekuju da im se u okviru ponude obezbijedi halal hrana, a u hotelima u kojima odsjedaju postojanje prostorije u kojoj mogu obavljati vjerske molitve.
„Turisti iz cijelog svijeta prepoznaju BiH kao potencijalno veoma dobru destinaciju gdje bi mogli provesti odmor. Mi s naše strane još nemamo odgovore na tri osnovna pitanja: gdje će spavati, šta će jesti i kako im kvalitetno približiti naše prirodne, kulturne i historijske znamenitosti. Ne možemo im odgovoriti na jednostavno pitanje: gdje mogu pojesti na halal način pripremljene ćevape ili burek, po čemu je naša zemlja poznata" kaže šef odjela za edukaciju Agencije za certificiranje halal kvalitete BiH Valdet Peštalić.
Uz određene promjene do halal kvaliteta
Halal proizvodi su provjereni, sigurni i ispunjavaju sve zahtjeve kvalitete. Halal naravno mogu koristiti i osobe koje nisu muslimani jer nije u suprotnosti s odredbama drugih vjera. „Vrlo je bitno da hrana koja se sprema u hotelu bude napravljena od halal namirnica. U sobama u kojima borave turisti treba napraviti određene prilagodbe. To podrazumijeva da u sobama u kojima borave koriste papuče, da na zidovima nema slika životinja ili ljudi, ali mogu biti slike prirode i slično te da u mini baru nema alkohola, kao i da bude označan pravac Kible", navode iz Agencije za certificiranje halal kvaltete.
Amir Sakić, direktor Agencije za certificiranje halal kvalitete u BiH kaže da je moguće potvrditi da u BiH postoji veliki broj objekata koji već pružaju halal usluge u određenim oblicima, bilo da se radi o pripremanju i posluživanju hrane, koje uključuje organiziranje iftara ili posluživanje hrane u drugim prilikama, kao i adekvatnoj opremljenosti prostora.
„Ako isključimo slučajeve samodeklariranja, gosti i dalje svaki put moraju pitati da li je hrana halal. U skladu sa međunarodnim standardima, a i našim domaćim propisima, samodeklariranje halala neprihvatljiva je praksa. Uvođenjem sistema certificiranja usluga pripremanja i posluživanja hrane, te rangiranja usluga smještaja i drugih sadržaja, obezbjeđuju se preduslovi da se ova oblast uredi u skladu sa međunarodnim normativima. Mi smo potpuno uvjereni da u BiH već boravi veliki broj turista kojima je halal jako važan, ali nemamo sistem prikupljanja podataka da bismo mogli govoriti i broju tih osoba", kaže Sakić.
Halal turizam je već našao svoj put u svijetu
Direktor organizacije Crescent Rating iz Singapura, vodeće svjetske institucije za rangiranje hotela po sistemu Halal Friendly Travel, Fazal Bahardeen je istakao da muslimani sve više postaju brižni oko toga šta konzumiraju, brinu o finansijskim ugovorima, o tome kako putuju i provode odmor, jednostavno, žele da kada idu u inostranstvo, imaju obezbjeđene uslove za zadovoljenje potreba.
„BiH ima mnogo stvari koje može ponuditi. Da budem iskren, najljepšu vožnju koju sam imao u životu bila je od Mostara do Sarajeva. Predio je bio tako lijep. Moguće je da postoje i ljepša mjesta, ali ja ih nisam vidio. Ono što mi tražimo je da muslimani koji putuju po svijetu ne moraju brinuti o hrani ili o obavljanju molitve, tako da se mogu prepustiti uživanju koje im nudi neka zemlja. Dakle, ne trebaju brinuti o osnovnim potrebama. To je ono što pokušavamo uvesti u turističku ponudu. Muslimani sve više putuju po svijetu i predstavljaju najbrže rastući turistički segment današnjice. Broj turista muslimana se svake godine povećava za deset posto," ističe Bahradeen.
Godišnji promet u oblasti halal turizma iznosi preko 90 milijardi američkih dolara i trenutno učestvuje sa 9 odsto u ukupnoj oblasti u svijetu.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Halal proizvodi

Post by Konsultant » 05 Aug 2011, 18:52

super sto su stavili detalje za aditive.
inace to trziste je tesko reda milijardi $

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Halal proizvodi

Post by Krokodil Behko » 05 Aug 2011, 21:33

Negdje sam citao tacan podatak ali sam ga zaboravio..
Sve u svemu,halal trziste u svijtu,naraslo je do ogromnih razmjera.
Mjeri se stotinama milijardi dolara godisnje.. Dakle,ima toga i na zapadu..
Polako i sigurno..sve vise i vise.. Ova frka oko bakterije eserije coli,moze
samo ubrzati razvoj halal trzista.. Odnosno,ovo i nema neke veze sa Islamom.
Jeste da dolazi iz Islama,ali se siri i na ostale narode.. Dakle,kao poklon Islama
svim ljudima svijeta,uputa u pripremu zdrave hrane za ljude.. Uopste ne bi ovo
trebalo gledati kao na ishranu striktno ljudi unutar jedne vjere.. Svicarski Nestlle,
vec je poodavno,uzeo halal certifikate za mnoge svoje tvornice..

Usput,slovenacka "perutnina ptuj" smjestena u BiH..Breza,takodjer,ima halal certifikat..
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Halal proizvodi

Post by paparaci » 06 Aug 2011, 02:52

dobra stvar skroz. ovdje u svabiji ima dosta proizvoda sa tim certifikatom. sigurno su vam poznati gumeni medici od "haribo" i drugi njeni proizvodi. oni nazalost u sebi sadrze zele koji potjece od svinje. dok npr. konkurentska firma proizvodi to isto po halal standardu.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Halal proizvodi

Post by paparaci » 06 Aug 2011, 03:01

Pitanje

Selam. Možete li mi reći da li je dozvoljeno piti kefir/zrnca kefira budući da je jako ljekovit, ali navodno sadrži određeni postotak alkohola?

Odgovor

Esselamu alejkum!
Kriterij zabranjenosti nekog pića jeste postojanje svojstva opijanja u njemu, u smislu da ako opija kada se konzumira u velikim količinama, onda ga je zabranjeno konzumirati i u maloj količini. Prema onome što znamo, kefir ne spada u opojna pića, jer ne opija kada bi se konzumirao i u većim količinama. Ako bi bilo suprotno, ne bi ga bilo dozvoljeno konzumirati.


kopirao sam ovo pitanje sa linka kojeg je carobni postavio.
hm. interesantan odgovor. ali sta znaci, odnosno koliko je to u vecim kolicinama? znaci koliko bi to bilo kolicinski? da li je onda dozvoljeno piti bezalkoholno pivo, koje i nije bezalkoholno (jer je to nemoguce)? ali sadrzi tako malo alkohola da bi morao popiti sigurno nekolike gajbe da bi te opilo.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Halal proizvodi

Post by Konsultant » 06 Aug 2011, 05:55

ko ce popiti gajbe? vala ni vode ni soka ne bi mogao toliko popiti.

s druge strane opet imas tezu, ne valja ni u cemu pretjerivati.

User avatar
myka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2403
Joined: 10 Nov 2010, 00:08
Location: tamam tu
Contact:
Status: Offline

Re: Halal proizvodi

Post by myka » 06 Aug 2011, 09:30

ma sve se moze naci na rijaset.ba(ako koga zanima,pa i pitanje postaviti)

A na zapadu se vise praktikuju proizvodi sa halal certifikatom,nama iskreno to i nije potrebno toliko,nama nije potreban toliko ni veterinar da pregleda zivotinju,sjecam se moja nena imala ovce kupovali ih te godine za kucu,kolji na temelj,kolji na stub,kolji na plocu,nikad nena nije zvala veterinara,a ovce su pojeli i nikome nista nije bilo hahaha
Od tada i ne trazim te mindjuse po ušima zivotinja,samo gledam od koga kupujem,ipak smo mi svi u i okolo sela,tako da ne moramo se brinuti o halalu,dokle god uredno placamo neciji trud

A sto se tice gotovih proizvoda,pa pazim od koje firme nesto kupujem,prvo mi ne odgovara,nece zeludac jeftine stvari da svari pobuni se i pravi reklamaciju,pogotovo od Melki doo tuzla...ovako ima dobre proizvode,vimes visoko,friko Banjaluka(riba,sladoled,a i uvoze Algidu iz Turske),itd...
Za leprsav hod i sjaj u ocima koristite kozmetiku heineken
http://www.youtube.com/watch?v=R7j7GEuK1ZE
Tuge postoje da bi prizvale smijeh
http://www.youtube.com/watch?v=dFkUMsJGXzc

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119618
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12137 times
Contact:
Status: Offline

Re: Halal proizvodi

Post by Maja » 15 Aug 2011, 19:26

Krokodil Behko wrote:Negdje sam citao tacan podatak ali sam ga zaboravio..
Sve u svemu,halal trziste u svijtu,naraslo je do ogromnih razmjera.
Mjeri se stotinama milijardi dolara godisnje.. Dakle,ima toga i na zapadu..
Polako i sigurno..sve vise i vise.. Ova frka oko bakterije eserije coli,moze
samo ubrzati razvoj halal trzista.. Odnosno,ovo i nema neke veze sa Islamom.
Jeste da dolazi iz Islama,ali se siri i na ostale narode.. Dakle,kao poklon Islama
svim ljudima svijeta,uputa u pripremu zdrave hrane za ljude.. Uopste ne bi ovo
trebalo gledati kao na ishranu striktno ljudi unutar jedne vjere.. Svicarski Nestlle,
vec je poodavno,uzeo halal certifikate za mnoge svoje tvornice..

Usput,slovenacka "perutnina ptuj" smjestena u BiH..Breza,takodjer,ima halal certifikat..
ma vjeruj mi da i oni imaju od toga profita

ne bih da budem pogrešno shvaćena, ali masa starijih ljudi neće da kupuje ništa od npr lijanovića jer kažu "možda ima i svinjetine iako piše da je proizvod od piletine" i onda kupe od firme "Ovako".
a kad imaš halal certifikat, e to je već druga stvar.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Halal proizvodi

Post by Krokodil Behko » 15 Aug 2011, 22:50

Maja wrote:
Krokodil Behko wrote:Negdje sam citao tacan podatak ali sam ga zaboravio..
Sve u svemu,halal trziste u svijtu,naraslo je do ogromnih razmjera.
Mjeri se stotinama milijardi dolara godisnje.. Dakle,ima toga i na zapadu..
Polako i sigurno..sve vise i vise.. Ova frka oko bakterije eserije coli,moze
samo ubrzati razvoj halal trzista.. Odnosno,ovo i nema neke veze sa Islamom.
Jeste da dolazi iz Islama,ali se siri i na ostale narode.. Dakle,kao poklon Islama
svim ljudima svijeta,uputa u pripremu zdrave hrane za ljude.. Uopste ne bi ovo
trebalo gledati kao na ishranu striktno ljudi unutar jedne vjere.. Svicarski Nestlle,
vec je poodavno,uzeo halal certifikate za mnoge svoje tvornice..

Usput,slovenacka "perutnina ptuj" smjestena u BiH..Breza,takodjer,ima halal certifikat..
ma vjeruj mi da i oni imaju od toga profita

ne bih da budem pogrešno shvaćena, ali masa starijih ljudi neće da kupuje ništa od npr lijanovića jer kažu "možda ima i svinjetine iako piše da je proizvod od piletine" i onda kupe od firme "Ovako".
a kad imaš halal certifikat, e to je već druga stvar.
E to je to.. ja pojma nemam,koje nase prehrambene industrije,imaju halal certifikat ..
Nasi,kao da jos uvijek,ne poznaju moc marketinga i slicno.. Da sam proizvodjac hrane,ja bih u svakom slucaju,obezbjedio taj certifikat i na taj nacin,odagnao sve sumnje.. Sve se moze,kad se hoce.. Eto,nijemci drze bihacku mljekaru (Megle) a znam da su se izborili za taj certifikat.. Ili su trebali da ga dobiju. Nisam u toku..
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119618
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12137 times
Contact:
Status: Offline

Re: Halal proizvodi

Post by Maja » 16 Aug 2011, 03:13

imaš gore na početku teme link sa našim prouzvodima sa halal c.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Halal proizvodi

Post by Krokodil Behko » 16 Sep 2012, 09:57

Jedno pitanjce malo:

Ako neka tvornica posjeduje halal certifikat, da li to znači da je on istaknut na ambalaži proizvoda? Odnosno, postoje li tvornice koje posjeduju taj certifikat a ne ističu to na ambalaži proizvoda. Kako domaći tako i strani. Odnosno, kako sad ja mogu znati da li ta firma ima halal cerifikat ili ne. Moram li pročitati sve te hepeke na deklaraciji? zapravo, morao bih napamet znati koji je koji?
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Halal proizvodi

Post by Blackhawk » 16 Sep 2012, 10:26

Koliko ja znam da stavljaju na ambalazu, i to ne bas tako malim slovima, jer to im je ujedno i dobra reklama.
Jer, vecina nasih starijih muslimana, cim bi vidjelo da pise halal, odabrali bi automatski taj proizvod a ne neki drugi...

Samo ja bas nisam vidio ijedan proizvod kod nas da nosi taj certifikat..

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Halal proizvodi

Post by paparaci » 30 Sep 2012, 23:54

stoji na munchmallow - po halal standardu srbije. tako nekako. a one krembanane su mi sumnjive. u sastojcima se nalazi sredstvo za zeliranje, ali se ne navodi porijeklo. ovdje u svabiji je to obicno zivotinjskog (od svinje) - ako se eksplicitno ne navede.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Halal meso ima magične moći i pretvara vas u muslimana

Post by Krokodil Behko » 08 Jul 2015, 18:32

Image
Švedski političar Michael Ohman, šef nacionalističke partije kazao je Sala Allehanda novinama da halal meso, koje muslimani inače jedu ima magične moći i da ''možete postati musliman ako jedete halal meso''

Kada ga je reporter pomenutih novina pitao da li je siguran u ono što govori, odgovorio je: ''Da, upravo na to upozoravam. Muslimani švercuju halal meso posvuda''.

Ohman, šef nacionalista iz grada Hebyja, koji se nalazi 115 kilometara sjeverozapadno od Štokholma, pomenuo je da se njegova stranka zalaže da se halal meso zabrani u školama, budući da smatra da ono nije dobro za građane njegove zemlje.

Ovakvi iskazi, piše portal Russia Today, idu u prilog činjenici koju je istakao Adrian Groglopo sa Univerziteta socijalnih znanosti, da bi 20 posto stanovnika Švedske glasalo za ekstremne desničare da se sada održe izbori, dodavši da je islamofobija u ovoj zemlji jako raširena među pojedinim političkim partijama.

S druge strane, Groglopo je prokomentarisao Ohmanovo mišljenje o halal mesu, nazvavši ga ''presmiješnim''.

(ba.n1info.com, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)
online

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Halal meso ima magične moći i pretvara vas u muslimana

Post by navika » 08 Jul 2015, 22:14

:lupa

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Halal meso ima magične moći i pretvara vas u muslimana

Post by laganini » 09 Jul 2015, 09:17

..a dobro ako jedu svinjetinu postaćete kršćani.. :hihi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Halal meso ima magične moći i pretvara vas u muslimana

Post by drugrankovic » 09 Jul 2015, 09:36

Bili su

Pa su probali halal meso iz turske

I sad su muslimani

Sta se sve nece laprdati...

Cuj halal meso...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests